Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???


Recommended Posts

Για πες για πες ποιο φαρμακείο στην πόλη έχει ομοιοπαθητικά??

Είναι ο αντρας μου από τη β. κερκυρα κ κάθε φορά που πάω κουβαλάω όλο το στοκ μαζί μου από ανασφάλεια.

 

αχ,ναι για πείτε γιατί για φέτος μάλλον Κέρκυρα θα πάμε διακοπές στο χωριό Δανίλια και με ενδιαφέρει πολύ μη μας τύχει τίποτα και τρέχουμε τελευταία στιγμή.

 

Κορίτσια βρήκα τις αποδείξεις και σας γράφω ακριβώς τις διευθύνσεις:

1. Θεοτόκη 9 συστεγασμένα φαρμακεία Βρετου κλπ στην πλατεία Θεοτόκη

τηλ 2661044720-37872

2. Κάθετα στην πλατεία είναι η λεωφ Αλεξάνδρας (ο δρόμος που πάει στο λιμάνι) στο νούμερο 32 (είναι γωνιακό και δίπλα σε μία τράπεζα νομίζω Εθνική) 2661044722. Αυτά τα δύο έχουν μεταξύ τους απόσταση 2-3 λεπτά με τα πόδια. Ο ένας διπλοπαρκάρει και ο άλλος πάει στο φαρμακείο, γιατί εκεί δεν βρίσκεις πάρκινγκ με τίποτα το καλοκαίρι!

Υπάρχει και ένα τρίτο, αλλά δεν είχα πάει ποτέ και γι αυτό δεν θυμάμαι ούτε διεύθυνση ούτε να σας περιγράψω πώς να πάτε, αλλά αν χρειαστεί, όλοι αυτοί γνωρίζονται μεταξύ τους.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για πες για πες ποιο φαρμακείο στην πόλη έχει ομοιοπαθητικά??

Είναι ο αντρας μου από τη β. κερκυρα κ κάθε φορά που πάω κουβαλάω όλο το στοκ μαζί μου από ανασφάλεια.

 

και εγω αυτο κανω πια!!!μενουμε Καββαδαδες....ο αντρουλης σου απο που ειναι???μπραβο το νησι μας προοδος με τις εναλλακτικες μεθοδους!!!

νεραιδομανουλα σε ευχαριστουμε για μια ακομη φορα!!!εμ πως να μη σε λεω δασκαλα!!!???

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνεχίζω και τρέχω μέχρι το Παγκράτι για τα φάρμακα μας.

 

Νομίζω ξέρω ποιο εννοείς, όσες φορές είχα πάει, ακόμη κι εγώ που δεν είμαι "μυημένη", κατάλαβα από την πρώτη στιγμή ότι ο φαρμακοποιός ξέρει πολύ καλά την δουλειά του.Ήταν κοντά στον πρώτο γιστρό μας,από τον οποίο είχα άσχημη εμπειρία, αν και θεωρείται από τους καλύτερους-και νομίζω ότι είναι (όταν έχω χρόνο θα σας γράψω σχετικά-νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο, ιδίως στους "πρωτάρηδες").

Αυτή την φορά τα παρήγγειλα από το ομοιο της γειτονιάς, είναι αδύνατο να τρέχω Παγκράτι (είναι και στο δακτύλιο!)

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

fairy's mom ευχαριστώ πολύ.Θα τις σημειώσω για παν ενδεχόμενο(αχρείαστοι να είναι)

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμένα με προβληματίζει πάντως το θέμα των διακοπών!!

 

Τα φαρμακεία της επαρχίας θα έχουν κατανάλωση στα ομοιοπαθητικά

ή θα είναι απο την εποχή του Ιπποκράτη?? :confused:

 

Εντάξει δεν λήγουν αμέσως, αλλά δεν θα κρατάνε και για 150 χρόνια!

Αλήθεια... πόσο καιρό εμείς πρέπει να τα κρατάμε στο φαρμακείο μας?

Link to comment
Share on other sites

Όταν με ρωτούν πως τα πάει το παιδί με τις ιώσεις στον παιδικό... τους απαντώ: Μια χαρά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, αφού κάνουμε ομοιοπαθητική... (και αμέσως γίνονται έτσι :arrow::shock: ):lol::lol:

 

Περιττό να πω τι ακούω απο τη μανούλα μου για τις επιλογές μας, η οποία είναι παντρεμένη με γιατρό - παθολόγο ο οποίος πριν προλάβεις να τελειώσεις τη φράση σου... απαντά augmentin ή ceclor :lol:

 

 

 

Προφανως εισαι ευχαριστημενη..

Εκανες και εσυ και κανει και το παιδακι σου?

εγω εχω μπουχτησει αυτη την στιγμη δινω στα μικρα αντιβιωση και αλλα 2 σιροπια μαζι και αντιπυρετικα...ειναι πολλα και αποφασισα να δοκιμασω την ομοιοπαθητικη...

 

εχετε να προτεινετε καποιον γιατι ειμαι στραβαδι?

Link to comment
Share on other sites

sorry για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά με τα πιτσιρίκια δε γίνεται δουλειά.:confused::confused::confused:

Για αυτό που με ρωτάς αν διαβάσεις τις ενδείξεις-αντενδείξεις μέσα στο μπουκάλι του ponstan τα αναφέρει όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω.Ρωτώντας βέβαια και τον παιδίατρο μου απάντησε ναι μεν έτσι είναι αλλά κάνει δουλειά για την στιγμή που το θέλω π.χ σε υψηλό πυρετό και επειδή δεν το παίρνει συνέχεια παρά μονο σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζει πως υπάρχει πρόβλημα. .Προσωπικά πάντως το αποφεύγω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο......:|:neutral::|

 

 

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις, το ξέρω καλά ότι είναι πολύτιμος ;)

 

συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανως εισαι ευχαριστημενη..

Εκανες και εσυ και κανει και το παιδακι σου?

εγω εχω μπουχτησει αυτη την στιγμη δινω στα μικρα αντιβιωση και αλλα 2 σιροπια μαζι και αντιπυρετικα...ειναι πολλα και αποφασισα να δοκιμασω την ομοιοπαθητικη...

 

εχετε να προτεινετε καποιον γιατι ειμαι στραβαδι?

 

Ναι, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η γιατρός μας είναι η Συκιώτου η οποία είναι παιδίατρος - ομοιοπαθητικός. Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=5 ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='soevan07;1932631

 

Εντάξει δεν λήγουν αμέσως' date=' αλλά δεν θα κρατάνε και για 150 χρόνια!

Αλήθεια... πόσο καιρό εμείς πρέπει να τα κρατάμε στο φαρμακείο μας?[/b']

 

χα και όμως κρατάνε :wink: το γράφει στο βιβλίο που έχω "η βίβλος της ομοιοπαθητικής" κΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΊΠΕ ο φαρμακοποιός μας και η γιατρός μας......

έχω εισβολέα και δεν μπορώ να γράψω καλά......:evil::evil::evil:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εισαι ευχαριστημενη..

Εκανες και εσυ και κανει και το παιδακι σου?

εγω εχω μπουχτησει αυτη την στιγμη δινω στα μικρα αντιβιωση και αλλα 2 σιροπια μαζι και αντιπυρετικα...ειναι πολλα και αποφασισα να δοκιμασω την ομοιοπαθητικη...

 

εχετε να προτεινετε καποιον γιατι ειμαι στραβαδι?

 

Και ο Κυβέλλος είναι πολύ καλός, αν θες στείλε πμ για τα στοιχεία του. Μόνο που πρέπει να έχεις λίγη υπομονή για να δεις τον ίδιο, έχει πολλά ραντεβού, αλλά, τι στο καλό, κάπου θα τον δεις, είτε στον Πειραιά, είτε στην Νέα Ερυθραία.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 5 χρονια.

 

EYTYXΩS!!!!διοτι μολις χτες πηραμε τη λιστα ολα κομπλε τα φαρμακακια μας, επαθα εγω ενα τραλαλα με το ποσο...ευτυχως δε ληγουν αμεσα, γιατι ουτε που το σκεφτηκα αυτο!!!

αν κοιμηθει η μικρη το μεσημερι-μας κανει νουμερα με το μεσημ.υπνο τελευταια- θα την αναρτησω και εγω με τη σειρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο Κυβέλλος είναι πολύ καλός, αν θες στείλε πμ για τα στοιχεία του. Μόνο που πρέπει να έχεις λίγη υπομονή για να δεις τον ίδιο, έχει πολλά ραντεβού, αλλά, τι στο καλό, κάπου θα τον δεις, είτε στον Πειραιά, είτε στην Νέα Ερυθραία.

 

ειναι οντως πολυ καλος και ο παιδιατρος του επισης πολυ καλος, καθολου βιαστικος, σου εξηγει τα παντα με υπομονη, ειναι και σουπερ με τα παιδακια!!επισης για τον Κυβελλο εχω να πω οτι κατα την αναρρωση του μικρου μας χρειαστηκε να μας δει σφηνα, δεν περιμεναμε ιδιαιτερα πολυ, τελικα εξετασε και τη μικρη και μας πηρε και μονο 30 ευρω...μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!

 

τπτ αν θες κάποια άλλη πληρ. μη διαστάσεις να με ρωτήσεις. Φυσικά όπως έχω ξαναπεί το ότι η συγκεκριμένη γιατρός κάνει σε εμας δε σημαίνει ότι θα ισχύει το ίδιο και για εσας. Θέλω να πω ότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια. ;)

 

Φιλικά πάντα:!:

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο κανω πια!!!μενουμε Καββαδαδες....ο αντρουλης σου απο που ειναι???μπραβο το νησι μας προοδος με τις εναλλακτικες μεθοδους!!!

νεραιδομανουλα σε ευχαριστουμε για μια ακομη φορα!!!εμ πως να μη σε λεω δασκαλα!!!???

 

fairy's mom ευχαριστώ πολύ.Θα τις σημειώσω για παν ενδεχόμενο(αχρείαστοι να είναι)

 

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα! :D

Εμάς οι κουμπάροι μας είναι από το Περιβόλι και μέναμε στην παραλία Μάλτα που έχουν σπίτι. Φανταστείτε απόσταση που έκανα μέχρι την πόλη μέσα στην καλοκαιριάτικη κίνηση!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eμένα με προβληματίζει πάντως το θέμα των διακοπών!!

Τα φαρμακεία της επαρχίας θα έχουν κατανάλωση στα ομοιοπαθητικά

ή θα είναι απο την εποχή του Ιπποκράτη?? :confused:

 

Εντάξει δεν λήγουν αμέσως, αλλά δεν θα κρατάνε και για 150 χρόνια!

Αλήθεια... πόσο καιρό εμείς πρέπει να τα κρατάμε στο φαρμακείο μας?

 

Μην φοβάσαι! Τα φαρμακεία πάντα κρατάνε ημ/νιες για τα φάρμακα τους και ξέρουν πότε να τα αποσύρουν! Όσο για την επαρχία, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να μην έχει ένα φάρμακο λίγο πιο σπάνιο (σε συνταγογράφηση) ή να έχει περιορισμένη ποσότητα.

 

Η Τάρα έχει δίκιο. 5 χρόνια μπορεί και παραπάνω. Εν τω μεταξύ μπορεί να κιτρινίσουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χάλασαν. Έτσι μου είχε πει ο φαρμακοποιος. Και επίσης να προτιμώ να τα αποθηκεύω σε μεταλλικό κουτί από μπισκότα βουτύρου μέσα σε ντουλάπα... Εκεί τα έχω εκτός από της συχνής χρήσης που είναι στο ξύλινο φαρμακείο μας.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κοντά στον πρώτο γιστρό μας,από τον οποίο είχα άσχημη εμπειρία, αν και θεωρείται από τους καλύτερους-και νομίζω ότι είναι (όταν έχω χρόνο θα σας γράψω σχετικά-νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο, ιδίως στους "πρωτάρηδες").

Να μας γράψεις την εμπειρία σου όταν βρεις χρόνο! Καλό είναι να ανταλασσουμε πληροφορίες! :)

 

ειναι οντως πολυ καλος και ο παιδιατρος του επισης πολυ καλος, καθολου βιαστικος, σου εξηγει τα παντα με υπομονη, ειναι και σουπερ με τα παιδακια!!.

Εμείς δυστυχως είμαστε μακρία από Ν. Ερυθραία για να κρατήσουμε τον δικό του παιδίατρο. Τελικά καταλήγουμε στον Χριστόπουλο. Αλλά τον Κ. δεν τον αφήνω!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βετεράνοι της ομοιοπαθητικής HELP!! :o

 

Απο χθες η μικρή έχει μύξα και ξερόβηχα.

Η ομοιοπαθητικός μας έδωσε pulsatilla

(και τρεχαμε χθες σαν τους τρελους να βρούμε εφημερεύοντα

ομοιοπαθητικά φαρμακεία γιατί δεν το είχα)

 

Δυστυχώς όμως δεν μας έπιασε!!! :(

Πέρασε ένα 24-ωρο και η κατάσταση όχι μόνο δεν πέρασε

αλλά χειροτέρεψε κιόλας!

(όλη την νύχτα δεν κοιμήθηκε απο τον βήχα και ξύπνησε με δέκατα)

 

Τώρα που ξαναπαίρνω την γιατρό δεν την βρίσκω

έχει κλειστό το κινητό.....

 

....λέω να της δώσω απο μόνη μου

το acconitum που στο παρελθόν την είχε πιάσει!

Εχει περίπου τα ίδια συμπτώματα με τότε...

 

Τι να κάνω?

Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου?

Πειράζει που μέσα σε 12 ώρες της δίνω διαφορετικό ομοιοπαθητικό?

Δεν μπορώ να την αφήσω έτσι......

Link to comment
Share on other sites

Βετεράνοι της ομοιοπαθητικής HELP!! :o

 

....λέω να της δώσω απο μόνη μου

το acconitum που στο παρελθόν την είχε πιάσει!

Εχει περίπου τα ίδια συμπτώματα με τότε...

 

Τι να κάνω?

Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου?

Πειράζει που μέσα σε 12 ώρες της δίνω διαφορετικό ομοιοπαθητικό?

Δεν μπορώ να την αφήσω έτσι......

 

Δεν σου λέω να επιμείνεις με την γιατρό, είναι κάτι που προφανώς θα κάνεις ούτως ή άλλως. Έχω δώσει φάρμακο μόνη μου στον πιτσιρίκο, πριν 2 εβδομάδες. Ξύπνησε στις 3 το πρωί με τον χαρακτηριστικό λαρυγγικό βήχα (λαρυγγίτιδα) και πολύ κλάμα και παράπονο, καθάρισα μύτη και προσπάθησα να τον ηρεμήσω αλλά τίποτα. Στην λαρυγγίτιδα ο Κυβέλλος μας δίνει μέχρι τώρα το βασικό τους και spongia, ξεκινά με 200ch και μετά 1Μ αν το παιδί χειροτερεύει. Πήρα πρωτοβουλία και του έδωσα 1Μ στις 3.15 και λίγο ντεπόν. Δεν πολυησύχασε και θυμήθηκα που μου είχε πεί να κρατάω καβάτζα κάνα δύο spongia 1Μ, για το βράδυ που τον πιάνει συνήθως παροξυσμός. Στις 3.40 του έδωσα άλλο ένα 1Μ και μετά από λίγο ησύχασε. Κοιμήθηκε ήσυχα. Το πρωί επικοινώνησα με τον γιατρο και είπα τι έκανα. Δεν έφερε αντίρρρηση, σύστησε το βασικο του και spongia 1Μ όποτε έβλεπα ότι κάνει να χειροτερέψει.

 

Όσο για την αλλαγή χαπιών, ναι, εμείς την έχουμε κάνει και σε λιγότερο από 12 ώρες.

 

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ναι δοκίμασε να της δώσεις δεν παθαίνει τίποτα απολύτως. Κι εγώ όταν είχαμε πρόβλημα το βράδυ του έδινα πάντα pulsatilla που του το δίνει 9 στις 10 φορές. κι αν βρεις τον γιατρό και σου δώσει άλλη ουσία δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εδω μια φορά με τον Κυβέλλο μου έδινε διαφορετικό κάθε μια ώρα μέχρι να δούμε ποιο θα με πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...