Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΟΣ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Κ εγώ είχα πλακούντα οπίσθιο χαμηλό νομίζω πριν τη β επιπέδου και μου είχε πει ξεκούραση, όχι σεξ και τον επόμενο μήνα ήταν οπίσθιος υψηλός... Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα κορίτσια, ειμαι στην 24η εβδομάδα κ προχθές που πήγαμε στο γιατρό μας είπε ότι ο μικρός είναι με το κεφαλι προς τα κατω κ ο πλακούντας χαμηλά....εχω τρομάξει πολύ............

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια, ειμαι στην 24η εβδομάδα κ προχθές που πήγαμε στο γιατρό μας είπε ότι ο μικρός είναι με το κεφαλι προς τα κατω κ ο πλακούντας χαμηλά....εχω τρομάξει πολύ............

 

Κι εμένα έτσι τον είχαν χαρακτηρίσει αλλά ανέβηκε. Δηλαδη είχαν πει οτι είναι χαμηλα. Τώρα αν δε σου γράφει επιχείλιος ή επιπωματικός είμαστε σχετικά cool! Μου είχε πει ο γιατρός να μη σηκώνω βάρη και χαλαρά οι επαφές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια, ειμαι στην 24η εβδομάδα κ προχθές που πήγαμε στο γιατρό μας είπε ότι ο μικρός είναι με το κεφαλι προς τα κατω κ ο πλακούντας χαμηλά....εχω τρομάξει πολύ............

 

κ μενα ετσι μου χε πει πριν τη β επιπεδου,μετα ανεβηκε κανονικα. τωρα ειμαι στην 27η.

προσεχε με τα βαρη κ καλο θα ναι να μη κανεις σεξ!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του forum. Ως έμπειρες μαμάδες θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι στην 16 εβδομάδα στο δεύτερο παιδάκι μου έγκυος και έχω πόνο χαμηλά στην κοιλιά σαν περιόδου. Κρατάει ώρες όταν έρχεται. Πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι είναι χαμηλά ο πλακούντας (χαμηλή πρόσφυση έγραφε ο υπέρηχος) γι αυτό συμβαίνει αυτό. μπορεί να είναι από αυτό? δηλαδή κάθε φορά που πονάω να ανησυχώ περισσότερο? ή αυτό σημαίνει ότι προχωρώντας η εγκυμοσύνη ανεβαίνει ο πλακούντας επειδή ήταν χαμηλά και γι αυτό πονάω? (στέκει αυτό που λέω? είμαι και άσχετη!!!!) δεν μου είπε ξάπλα απλά ξεκούραση. δεν με νοιάζει να κάνω καισαρική όταν φτάσει η ώρα απλά με αγχώνει ο πόνος. αν γνωρίζετε κάτι θα εκτιμούσα την απάντησή σας. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είχα κι εγώ χαμηλά τον πλακούντα καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν πονούσα και οι συστάσεις του γιατρού ήταν προσοχή στα βάρη και αποχή απο σεξ. Στον όγδοο μηνα ο πλακούντας ανέβηκε.

Εύχομαι να πανε ολα καλά !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήταν θέμα χαμηλού πλακούντα αλλά μικρόβιο στο ουροποιητικό που δεν είχε φανεί στις προηγούμενες εξετάσεις. Πήρα αντιβίωση 2 εβδομάδες και τώρα θα κάνω επανάληψη. Τουλάχιστον ευτυχώς βρέθηκε το πρόβλημα και ελπίζω να λύθηκε. Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήταν θέμα χαμηλού πλακούντα αλλά μικρόβιο στο ουροποιητικό που δεν είχε φανεί στις προηγούμενες εξετάσεις. Πήρα αντιβίωση 2 εβδομάδες και τώρα θα κάνω επανάληψη. Τουλάχιστον ευτυχώς βρέθηκε το πρόβλημα και ελπίζω να λύθηκε. Ευχαριστώ!!!!!

 

Κορίτσια γεια σας! Ειμαι καινούργια στο site!θα ήθελα τα φώτα σας!! Ειμαι 34 ετών κ ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδακι!!! Ολα πήγαιναν τελεια κ ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη!!στις 23/9 πηγα να κανω την β΄επιπεδου κ η γιατρός μου βρήκε οτι εχω κοντό τραχηλο 2,6mm κ μου είπε οτι θελει προσοχή!προχθες πηγα στον γυναικολόγο μου για να του δείξω τις εξετασεις κ μου είπε οτι ο πλακουντας μου ειναι χαμηλα κ πως ειναι λιγο επικίνδυνο αυτο κ πως θελει αρκετη προσοχή για να μην προέλθη πρόωρος τοκετός... Ειμαι στην 23εβδο.κ 4 ημερών!σας ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας! Ειμαι καινούργια στο site!θα ήθελα τα φώτα σας!! Ειμαι 34 ετών κ ειμαι εγκυος στο πρωτο μου παιδακι!!! Ολα πήγαιναν τελεια κ ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη!!στις 23/9 πηγα να κανω την β΄επιπεδου κ η γιατρός μου βρήκε οτι εχω κοντό τραχηλο 2,6mm κ μου είπε οτι θελει προσοχή!προχθες πηγα στον γυναικολόγο μου για να του δείξω τις εξετασεις κ μου είπε οτι ο πλακουντας μου ειναι χαμηλα κ πως ειναι λιγο επικίνδυνο αυτο κ πως θελει αρκετη προσοχή για να μην προέλθη πρόωρος τοκετός... Ειμαι στην 23εβδο.κ 4 ημερών!σας ευχαριστω παρα πολυ.

Γεια σου κορίτσι! Πρόβλημα με χαμηλό πλακούντα είχα κ εγω, κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά κ σε αυτή. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα επιπωματικό πλακούντα με αιμοραγίες κ κατάκλιση. Γέννησα προωρα αλλά τέλος καλό. Τώρα ο πλακούντας ειναι χαμηλός, δεν εχω δει αίμα ούτε χρειάστηκε κατάκλιση. Παρόλα αυτά προσεχω όσο γίνεται.

Στην περίπτωσή μας θέλει ξεκούραση, μην κάνεις δουλειες του σπιτιού κ να είσαι ήρεμη. Πρέπει ο τράχηλός σου να παραμείνει μακρύς κ κλειστός άρα ξεκούραση μέχρι να βαρεθείς. Καλή συνέχεια σου εύχομαι κ καλή δύναμη.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...