Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέτρηση τραχήλου


Recommended Posts

να ρωτησω και εγω κατι...εκανα β'επιπεδου στο ΙΑΣΩ αλλα δεν αναφερει πουθενα μηκος τραχηλου.δεν το μετρανε?παντως ο γιατρος μου δεν μου εχει πει ποτε τιποτα για το μηκος του και εγω απο εσας το εμαθα.υπαρχει καποια με βέπιπεδου στο ΙΑΣΩ να μου πει αν το γραφει καπου γιατι εγω δεν το βλεπω?

 

sunny με το καλό να έρθει το μωράκι σου :D

και εγώ στο Ιασώ έκανα την β' επιπέδου και ούτε σε εμένα αναφέρουν μέτρηση τραχήλου, βέβαια και εγώ απο εδώ άκουσα για την μέτρηση τραχήλου γιατί ό γιατρός μου δεν μου έχει αναφέρει ποτέ κάτι, μάλλον θα του το αναφέρω στην επόμενη συνάντησή μας για να δώ τί θα μου πεί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα στο Λητώ, μαζί με την β' επιπέδου έγινε και η μέτρηση τραχήλου. Δεν μου είχαν πεί κάτι πρίν απλά είναι μια εξέταση που κάνουν πάντα μαζί με την β' επιπέδου.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι γνωρίζω, δεν τίθεται ζήτημα μέτρησης του τραχήλου μετά από έκτακτη περίδεση δεδομένου ότι όπως λες είχε διαστολή, άρα ο τράχηλος σου είχε εξαληφθεί. Από τη στιγμή που έκανες περίδεση, μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να γεννήσεις παρά μόνο αφού σου κόψει τα ράμματα στον ένατο. Τώρα τι οδηγίες έχεις από το γιατρό σου; Ξαπλώνεις; Ακολουθείς κάποια αγωγή; Σε ρωτώ γιατί έχω ιστορικό ανεπάρκειας τραχήλου και με ενδιαφέρει το θέμα.

 

Χαίρομαι που μου το λες γιατί μόνιμα έχω ένα άγχος ότι μπορεί να σπάσει το ράμμα ή γενικά ότι μπορεί να γίνει κάποια σύσπαση και να σπάσουν τα νερά...

Οι οδηγίες που έχω είναι να μείνω στο κρεβάτι, αρχικά για 1 μήνα και βλέπουμε, σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Επίσης παίρνω καθημερινά μαγνήσιο και Yutopar (τοκολυτικά χάπια, 3 φορές τη μέρα).

Έχεις κάνει κι εσύ περίδεση; Ξέρεις αν έχουμε κάποιο φόβο (ενώ προσέχουμε);

 

Φιλάκια!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μου το λες γιατί μόνιμα έχω ένα άγχος ότι μπορεί να σπάσει το ράμμα ή γενικά ότι μπορεί να γίνει κάποια σύσπαση και να σπάσουν τα νερά...

Οι οδηγίες που έχω είναι να μείνω στο κρεβάτι, αρχικά για 1 μήνα και βλέπουμε, σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Επίσης παίρνω καθημερινά μαγνήσιο και Yutopar (τοκολυτικά χάπια, 3 φορές τη μέρα).

Έχεις κάνει κι εσύ περίδεση; Ξέρεις αν έχουμε κάποιο φόβο (ενώ προσέχουμε);

 

Φιλάκια!

 

Δεν σπάει αυτό το ράμμα, μην ανησυχείς καθόλου. Όλα θα πάνε καλά. Πολλές κοπέλες στο forum έχουν κάνει περίδεση και τώρα κρατάνε αγκαλιά τα μωράκια τους. Εσύ κάνε ό,τι λέει ο γιατρός σου. Η αγωγή που σου έδωσε είναι ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι.

Εγώ έχω πρόβλημα και ξέρω ότι όταν μείνω έγκυος θα κάνω περίδεση στη 12-14η εβδομάδα.

Φιλάκια και από μένα και καλή συνέχεια! :D

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις έχω κάνει εγγραφή στο site και γράφω για πρώτη φορά εδώ! Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και διανύω την 25η βδομάδα. Στην τελευταία μου επίσκεψη, η γιατρός μου είπε ότι στο επόμενο ραντεβού θα δούμε τράχηλο. Είναι για την ίδια εξέταση που λέτε κι εσείς εδώ; Εσείς σε ποια βδομβάδα την κάνατε;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα ήδη στον γιατρό προτού πάρω απάντηση από σας, έτσι σας λέω τι έμαθα: η εξέταση αυτή έγινε κολπικά και ελέγθηκε το άνοιγμα του τραχήλου. Δεν έχω περισσότερες λεπτομέρειες, αφού ο γιατρός μου είπε ότι όλα είναι οκ. Καλή συνέχεια σε όλες μας!!! :)

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι μεχρι να μπεις στο μηνα σου, αν δεν εχει συμβει κατι σοβαρο, η μετρηση τραχηλου γινεται με υπερηχο, εχω κανει 3 φορες.

Οταν μπεις στο μηνα σου, δεν σου κανουν κολπικη εξεταση μονο για να τον μετρησουν, αλλα και να να τον μαλακωσουν σιγα-σιγα, κατι που δε θελουν νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ,Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ

ΤΟ 2004 ΣΤΗΝ 22Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕ,ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 1999.ΤΟ 2007 ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΚΙ ΕΤΣΙ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ 22 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 6Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ,ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN,SALOSPIR ΚΑΙ ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΣΤΗ 13Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ούτε εμπειρία ούτε γνώσεις για αυτά που γράφεις ώστε να σου πω κάτι.

Απάντησα μόνο γιατί ήθελα να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ πάντως έχω ανεπάρκεια τραχήλου και το έμαθα με αποβολή β΄τριμήνου... Από κει και πέρα κάνω περίδεση στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης και μερική ακινησία ως το τέλος. Ο γιος μου γεννήθηκε κανονικά στις 39 εβδομάδες, 3680 κιλά, 10 ολόκληρες μέρες αφότου μου έκοψαν τα ράμματα. Η γιατρός μου είχε δέσει τόσο καλά τον τράχηλο, ώστε δεν έκανα διαστολή και μου τον άνοιξε με το χέρι στην αίθουσα τοκετών!

 

Καλημέρα!

Και πώς ακριβώς έγινε αυτό; Πόναγε; Σε ρωτάω γιατί κι εγώ έχω κάνει περίδεση και το μήκος του τραχήλου μου στην β' επιπέδου ήταν 4,2. Τώρα είμαι 26η εβδομάδα. Έχω όμως άγχος πώς θα βγει το ράμμα όταν έρθει η ώρα κτλ. ΠΗΤ έχω 23/11/09.

Περιμένω τις απαντήσεις σου.

Φιλάκια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, με τράμε τον τράχηλο με υπέρηχο (κοιλιακό και κολπικό). Ειχα μια αιμορραγία στις 6,5 εβδομάδες και έπερνα ουτρζεσταν μέχρι την 13η. Μετά στην β-επιπέδου είδαν ότι ο τράχηλος είναι κοντός και ανοιχτός. Αρχισα πάλι τα ουτροζεσταν και μου συνέστησαν ξεκούραση. Από τότε ο τράχηλος δεν έχει επανέλθει. Επειδή έχω κάνει 2 φορές λέιζερ στον τράχηλο θεωρώ ότι μάλλον εκεί οφείλεται το ότι ο τράχηλος είναι κοντάς.Σε 2 βδομάδες (35η εμβδομάδα) θα σταματήσω τα χάπια. Από τότε και μετά ανα πάσα στιγμή μπορεί να γεννησω. Δεν μπορώ να κάνω κορτιζόνη για τους πνεύμονες τυ μωρου λόγο ζαχάρου και με αγχώνει λίγο η πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδς. Οσες είχατε κοντό τράχηλο γεννησατε νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, με τράμε τον τράχηλο με υπέρηχο (κοιλιακό και κολπικό). Ειχα μια αιμορραγία στις 6,5 εβδομάδες και έπερνα ουτρζεσταν μέχρι την 13η. Μετά στην β-επιπέδου είδαν ότι ο τράχηλος είναι κοντός και ανοιχτός. Αρχισα πάλι τα ουτροζεσταν και μου συνέστησαν ξεκούραση. Από τότε ο τράχηλος δεν έχει επανέλθει. Επειδή έχω κάνει 2 φορές λέιζερ στον τράχηλο θεωρώ ότι μάλλον εκεί οφείλεται το ότι ο τράχηλος είναι κοντάς.Σε 2 βδομάδες (35η εμβδομάδα) θα σταματήσω τα χάπια. Από τότε και μετά ανα πάσα στιγμή μπορεί να γεννησω. Δεν μπορώ να κάνω κορτιζόνη για τους πνεύμονες τυ μωρου λόγο ζαχάρου και με αγχώνει λίγο η πιθανότητα τοκετού πριν τις 37 εβδομάδς. Οσες είχατε κοντό τράχηλο γεννησατε νωριτερα?

 

Εγώ ανακάλυωα στο τέλος του 6ου μήνα ότι έχω τράχηλο 15 χιλ. Αμέσως άρχισα ουλτροτζεσταν, επίσης δεν έκανα κορτιζόνη και στα μέσα του 8ου ήμουν πλέον με διαστολή 2εκ και στο κρεβάτι. Δεν με πήγε για τοκετό γιατί δεν έκανα συσπάσεις. Στην 36η βδομάδα γέννησα ένα μωράκι 2650 χωρίς να χρειαστεί καν θερμοκοιτίδα.

Είναι πολύ πιθανό να γεννήσεις σχετικά νωρίς, μην αγχώνεσαι όμως και να ξεκουράζεσαι πολύ. Μην σηκώνεις καθόλου βάρος και να αποφεύγεις εννοείται το περπάτημα.

Είχα κάνει και εγώ 2 λέιζερ και ενώ οι γιατροί μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η συσχέτιση, εγώ πιστεύω ότι αυτό έφταιγε. Εσύ μάλλον με επιβεβαιώνεις. Σου εύχομαι έναν αργοπόρημένο τοκετό και ένα υγιέστατο μωράκι!!!:P

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανακάλυωα στο τέλος του 6ου μήνα ότι έχω τράχηλο 15 χιλ. Αμέσως άρχισα ουλτροτζεσταν' date=' επίσης δεν έκανα κορτιζόνη και στα μέσα του 6ου ήμουν πλέον με διαστολή 2εκ και στο κρεβάτι. Δεν με πήγε για τοκετό γιατί δεν έκανα συσπάσεις. Στην 36η βδομάδα γέννησα ένα μωράκι 2650 χωρίς να χρειαστεί καν θερμοκοιτίδα.

Είναι πολύ πιθανό να γεννήσεις σχετικά νωρίς, μην αγχώνεσαι όμως και να ξεκουράζεσαι πολύ. Μην σηκώνεις καθόλου βάρος και να αποφεύγεις εννοείται το περπάτημα.

Είχα κάνει και εγώ 2 λέιζερ και ενώ οι γιατροί μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η συσχέτιση, εγώ πιστεύω ότι αυτό έφταιγε. Εσύ μάλλον με επιβεβαιώνεις. Σου εύχομαι έναν αργοπόρημένο τοκετό και ένα υγιέστατο μωράκι!!!:P[/quote']

 

 

Δεν μπορώ να μην το συσχετισω με τα λειζερ δυστυχως. Διάβασα και κάποια άρθρα ψάχνοντας που λένε πως ο κοντός τράχηλος οφείλεται και σε επεμβάσεις στον τράχηλο!

 

Οσο γα τα υπόλοιπα που μου πες με καθησυχασες όσο τίποτα! σε ευχαριστώ πολύ για ολα! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μετραμε τον τραχηλο σχεδον σε καθε επισκεψη (με κολπικο υπερηχο) λογω δυσαρεστου ιστορικου μου και συσπασεων απο τον 5ο μηνα.Στη β επιπεδου ειχα 2,2εκ. και παρα τις συσπασεις και με πολυ ξεκουραση στις 34 εβδ. ημουν στο 1,3.Επαιρνα κι εγω ουτροτζεσταν τα οποια εκοψα χθες (ειχα και αιμορραγιες σε ολο το πρωτο τριμηνο) αλλα εκανα και τις ενεσεις κορτιζονης.Οπως βλεπεις τωρα κλεινω τις 37 εβδ κι ακομα δεν γεννησα!Πριν λιγο καιρο αν μου το λεγαν δεν θα το πιστευα!Κανε υπομονη και προσπαθησε να ξεκουραζεσαι πολυ.Εγω τουλαχιστον δεν εκανα τιποτα απο δουλειες (ευτυχως εχω ανθρωπους γυρω μου που βοηθανε) απεφευγα το περπατημα και γενικα περασα πολυ ξαπλα...Επηξα πρεπει να πω,ηταν πολυ δυσκολα το αγχος και η ακινησια μαζι...:cry::cry:Ευχομαι να πανε ολα καλα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις μετραμε τον τραχηλο σχεδον σε καθε επισκεψη (με κολπικο υπερηχο) λογω δυσαρεστου ιστορικου μου και συσπασεων απο τον 5ο μηνα.Στη β επιπεδου ειχα 2,2εκ. και παρα τις συσπασεις και με πολυ ξεκουραση στις 34 εβδ. ημουν στο 1,3.Επαιρνα κι εγω ουτροτζεσταν τα οποια εκοψα χθες (ειχα και αιμορραγιες σε ολο το πρωτο τριμηνο) αλλα εκανα και τις ενεσεις κορτιζονης.Οπως βλεπεις τωρα κλεινω τις 37 εβδ κι ακομα δεν γεννησα!Πριν λιγο καιρο αν μου το λεγαν δεν θα το πιστευα!Κανε υπομονη και προσπαθησε να ξεκουραζεσαι πολυ.Εγω τουλαχιστον δεν εκανα τιποτα απο δουλειες (ευτυχως εχω ανθρωπους γυρω μου που βοηθανε) απεφευγα το περπατημα και γενικα περασα πολυ ξαπλα...Επηξα πρεπει να πω,ηταν πολυ δυσκολα το αγχος και η ακινησια μαζι...:cry::cry:Ευχομαι να πανε ολα καλα!

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν προσεχα πάντα, σε όλη την εγκυμοσύνη. Κατά καιρούς έκαν δουλίτσες στο σπίτι, αλλά μόνο όταν ένιωθα καλα. Από τον 4ο σχεδόν έχω πονάκια στον τράχηλο τα οποία όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύουν. Αλλωτε ειναι σαν βάρος, άλλοτε σαν ξυραφιες. Το έχετε παρατηρήσει και σεις αυτό??

 

Ρενα με το καλό να έρθει το μωρό σου!! Εφτασες στο τέλος! Ολα πήγαν καλά ως τώρα και έτσι θα συνεχίσουν!! :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν προσεχα πάντα, σε όλη την εγκυμοσύνη. Κατά καιρούς έκαν δουλίτσες στο σπίτι, αλλά μόνο όταν ένιωθα καλα. Από τον 4ο σχεδόν έχω πονάκια στον τράχηλο τα οποία όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύουν. Αλλωτε ειναι σαν βάρος, άλλοτε σαν ξυραφιες. Το έχετε παρατηρήσει και σεις αυτό??

 

Εγώ κορίτσια δεν πρόσεχα καθόλου! Υποτίθεται ότι όλα ήταν καλά! Κι ενώ πόναγα όταν περπάταγα και γενικά με έπιαναν τα πονάκια και τα κοψίματα που λες (ναι, τα είχα κι εγώ) με την παραμικρή κούραση, ο γιατρός επέμενε ότι ήταν φυσιολογικό. Και από ένστικτο περισσότερο πήγα σε 2ο γιατρό στο Αλεξάνδρας και ανακαλύψαμε ότι ο τράχηλος από 25χιλ (αρχές 6ου) πήγε 15 χιλ. (τέλη 6ου). :evil:

Να ακολουθείτε το ένστικτό σας και αν κάτι δεν σας πάει καλά, να ενημερώνετε αμέσως τον γιατρό και να μην ντρέπεστε να παίρνετε τηλ.

Και πάλι σας εύχομαι υγιή μωράκια!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχως ο δικός μου με το που του είπα για τα πονάκια αυτά, αμέσως υποψιάστηκε!! Ειχα και μια μικρή αιμορραγία στον 2ο μήνα οπότε πρόσεχα. Αλλά που και που τις έκανα τις δουλειές μου. Μετά την β-επιπέδου είδα μια ανησυχία για τα ευρυματα του τραχήλου, οπότε αρχισα να μένω ξάπλα τις περισσότερες ώρες. Τωρα πάλι πήγα να ξεθαρέψω αλλά ξαναμεζεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

. Τωρα πάλι πήγα να ξεθαρέψω αλλά ξαναμεζεύτηκα!

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά τώρα πρέπει να προσέχεις ακόμα περισσότερο, γιατί το μωρό βαραίνει και θα πιέζει ακόμα πιο πολύ. Να είσαι ξάπλα όσο γίνεται περισσότερο και καθόλου βάρος!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε τρομάξω' date=' αλλά τώρα πρέπει να προσέχεις ακόμα περισσότερο, γιατί το μωρό βαραίνει και θα πιέζει ακόμα πιο πολύ. Να είσαι ξάπλα όσο γίνεται περισσότερο και καθόλου βάρος!![/quote']

 

Δεν με τρομάζεις καθόλου! Εχεις απόλυτο δίκιο! Χρειάζεται πολύ προσοχή ειδικά τώρα. Ξεγελάστηκα λίγο αλλά με το πρώτο πονάκι μαζευτηκα πάλι!! Λίγος καιρός έμεινε, μην τα χαλάσουμε τώρα!;)

Link to comment
Share on other sites

siderenia ευχαριστω για τις ευχες!Εγω επειδη εχω και συσπασεις, γενικα ειχα διαφορους πονους,πονακια, τραβηγματα σε ολη την εγκυμοσυνη.Αλλα νομιζω οτι αυτο δε σημαινει και πολλα,γιατι θα μπορουσαμε να μην το νιωθουμε και παλι ο τραχηλος να εχει προβλημα.

 

Να ακολουθείτε το ένστικτό σας και αν κάτι δεν σας πάει καλά' date=' να ενημερώνετε αμέσως τον γιατρό και να μην ντρέπεστε να παίρνετε τηλ.[/u']

 

Συμφωνω απολυτα!Αυτο λεω οπου σταθω κι οπου βρεθω!!Εγω ακριβως επειδη δεν εκανα ολα αυτα και επειδη δεν προσεχα οσο επρεπε ειχα μια αποβολη στις 23 εβδ.Καλυτερα να ειμαστε υπερβολικα προσεκτικες!!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως θα μπορούσε καμία να μου πει αν το να νιώθει κανείς 'πονάκια' ή καλύτερα 'τσιμπηματάκια' στιγμιαία από τον τράχηλο είναι κάτι που είναι φυσικό καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? Εγώ νομίζω ότι πάντα ένιωθα τέτοια πραγματάκια στον τράχηλό μου (εννοώ και πριν εγκυμοσύνης) ωστόσο τώρα νομίζω πως τις δύο τελευταίες μέρες είναι κάπως πιο συχνά. Είμαι στη 14η εβδομάδα, και ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ έμαθα για όλα αυτά περί μήκους τραχήλου κ.λ.π ενώ δεν τα ήξερα (1η εγκυμοσύνη) και έχω ψιλοφρικάρει. Κοιτάω τον τελευταίο υπέρηχο (και τους δύο πρώτους) και δεν βλέπω πουθενά να γράφει τπτ για μήκος τραχήλου. Καλά δεν πρέπει ν α τον μετράνε, αφού πρόκειται για σοβαρό ζήτημα? Υπάρχει περίπτωση τα 'τσιμπηματάκια' να σημαίνουν πως γίνεται κάτι κακό με τον τράχηλο? Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτησω κατι εμενα ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει ποτε κολπικη εξεταση ουτε μου μιλησε ποτε για τον τραχηλο και μπηκα στον 9ο. Υπαρχει περιπτωση να τον εχει δει απο τον υπερηχο γιαυτο και να μην εχει κανει κολπικη εξεταση?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εμενα ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει ποτε κολπικη εξεταση ουτε μου μιλησε ποτε για τον τραχηλο και μπηκα στον 9ο. Υπαρχει περιπτωση να τον εχει δει απο τον υπερηχο γιαυτο και να μην εχει κανει κολπικη εξεταση?

απο οτι ξερω τον τραχηλο τον μετρανε με τον κολπικο υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μία πρώτη ακριβής μέτρηση τραχήλου γίνεται στην Β επιπέδου με κολπικό υπέρηχο. Αν όλα εξακολοθούν να είναι καλά γίνεται πάλι μέτρηση 1-2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ με κολπικό υπερηχο και (δυστυχώς) δακτυλικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...