Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γλυκο κουταλιου σταφυλι


theolvas

Recommended Posts

καλημερα σας,χρειαζομαι τα φωτα σας.θα βαφτισουμε τα δυο μικροτερα παιδια μας στις 1.11 κ αποφασισα για γλυκακι να βαλω γλυκο του κουταλιου σταφυλι που θα φτιαξω μονη μου.το κακο ειναι οτι οι 3 συνταγες που εχω κ δοκιμασα,δεν μου αρεσουν σαν αποτελεσμα,σαν κατι να λειπει...θα ηθελα λοιπον να μου δωσετε μια συνταγη για νοστιμο γλυκο σταφυλι,καθως κ ποση ποσοτητα περιπου θα χρειαστω για 200 βαζακια των 100ml.ευχαριστω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα χρειαστείς τουλάχιστον 20-25 κιλά γλυκό.

Η συνταγή που κάνω εγώ και είμαι ευχαριστημένη είναι η εξής:

• 1 κιλό σταφύλια ( σουλτανίνα που δεν έχει κουκούτσια)

• 500 γρ. ζάχαρη

• 150 γρ. νερό

• 1 βανίλια

Οδηγίες

1. Πλένουμε και στεγνώνουμε τις ρώγες .

2. Σε μια κατσαρόλα βάζουμε το νερό, τη ζάχαρη και τη βανίλια και την τοποθετούμε στη φωτιά.

3. Όταν το σιρόπι αρχίζει να βράζει προσθέτουμε τις ρόγες του σταφυλιού και κουνάμε σταδιακά την κατσαρόλα για να μην κολλήσει το γλυκό.

4. Βράζουμε για 10 λεπτά και αποσύρουμε την κατσαρόλα αμέσως από τη φωτιά

5. Σκεπάζουμε με μια πετσέτα και ξαναβράζουμε το γλυκό την επόμενη μέρα μέχρι να δέσει.

 

η ποσότητα αυτή μου βγάζει περίπου 500 γρ γλυκό αν θυμάμαι καλά απο πέρισι, γιατί φέτος ακόμη δεν έφτιαξα.

Πειραματίσου πρώτα με 1 κιλό σταφύλια ανεξάρτητα με την συνταγή που θα επιλέξεις

και μετά υπολόγισε την ποσότητα που θα χρειαστείς.

Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

ζωζα,ευχαριστω,μου ελειπε η βανιλια,θα το δοκιμασω...

ακαματρα,δεν πολυσυμπαθω τις συνταγες της βεφα,γιατι οποτε τις ακολουθησα κατα γραμμα,δεν μου βγηκε...οσες φορες προσθεσα κ δικα μου,η αλλαξα κατι,εγινε καλο...ειμαι σχολης...μαμαλακη...παρολα αυτα,αν δεν ειναι ιδια με την προηγουμενη συνταγη,γραψτην αν δεν ειναι κοπος......

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά και σ' αυτό. Είναι πολύ πιο εύκολο από ότι στην κατσαρόλα και γίνεται εξίσου νόστιμο:

 

Γλυκό κουταλιού σταφύλι στο φούρνοBαθμολογία: 2 ψήφοι

Προστέθηκε από ΖΟΥΜΠΟΥΡΛΟΥ, 13.08.09

 

 

 

Περιγραφή

Το γλυκό αυτό του κουταλιού είναι πανεύκολο και γίνεται στο φούρνο.

+ στις Συνταγές μου

+ στη λίστα μου

Στείλτο με e-mail

Δώσε βαθμό ή σχόλιο

Προσωπικό σημείωμα

Ανέβασε φωτογραφία

Σύσταση αυτού του στοιχείου σε φίλο.

 

Email του φίλου σας:

Το όνομα σας:

Το email σας:

Θέμα μηνύματος:

 

 

 

Συστατικά

1 κιλό σταφύλι σταφίδα

800 γραμμάρια ζάχαρη

2 βανίλιες

Λίγο χυμό λεμόνι στο τέλος

 

 

Πλένουμε καλά το σταφύλι, το ρίχνουμε στο πυρέξ, ρίχνουμε τη ζάχαρη και τις βανίλιες.

Ανακατεύουμε καλά.

Σκεπάζουμε με βρεγμένο λαδόχαρτο.

Το ψήνουμε μία ώρα.

Στη μισή ώρα το βγάζουμε και ανακατεύουμε καλά.

Ολοκληρώνουμε το ψήσιμο για άλλη μισή ώρα.

Το βγάζουμε και προσθέτουμε το χυμό λεμονιού.

 

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/gliko-koutaliou-stafili-sto-fourno.html

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα το δοκιμασω κι αυτο,κι αν βγει καλο,θα κανω κι απο τα δυο,ετσι κι αλλιως χρειαζομαι τοσο μεγαλη ποσοτητα,κι ετσι θα γλιτωσω κ χρονο.η μονη ενσταση ειναι το αν θα καει η ζαχαρη στο φουρνο χωρις νερο...θα δοκιμασω ομως κ θα σας πω.αυριο θα παω λαικη για σταφυλια.να εβαζα μεσα κ αμυγδαλο ασπρισμενο???κι αν ναι,το βραζω κι αυτο απο την αρχη???ξερετε που θα βρω βανιλια σε σπορο??(ενα μακρυ σαν φασολι...)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω κι αυτο,κι αν βγει καλο,θα κανω κι απο τα δυο,ετσι κι αλλιως χρειαζομαι τοσο μεγαλη ποσοτητα,κι ετσι θα γλιτωσω κ χρονο.η μονη ενσταση ειναι το αν θα καει η ζαχαρη στο φουρνο χωρις νερο...θα δοκιμασω ομως κ θα σας πω.αυριο θα παω λαικη για σταφυλια.να εβαζα μεσα κ αμυγδαλο ασπρισμενο???κι αν ναι,το βραζω κι αυτο απο την αρχη???ξερετε που θα βρω βανιλια σε σπορο??(ενα μακρυ σαν φασολι...)

 

τι θερμοκρασια το ψηνουμε????

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω κι αυτο,κι αν βγει καλο,θα κανω κι απο τα δυο,ετσι κι αλλιως χρειαζομαι τοσο μεγαλη ποσοτητα,κι ετσι θα γλιτωσω κ χρονο.η μονη ενσταση ειναι το αν θα καει η ζαχαρη στο φουρνο χωρις νερο...θα δοκιμασω ομως κ θα σας πω.αυριο θα παω λαικη για σταφυλια.να εβαζα μεσα κ αμυγδαλο ασπρισμενο???κι αν ναι,το βραζω κι αυτο απο την αρχη???ξερετε που θα βρω βανιλια σε σπορο??(ενα μακρυ σαν φασολι...)

 

 

Το ασπρισμένο αμύγδαλο πάει στα γλυκά του κουταλιού αλλά δεν το βράζεις, πρέπει να είναι τραγανό. Αν εννοείς την αυθεντική βανίλια ( μπαστουνάκι ) αυτήν την βρίσκεις μόνο στα μπαχαράδικα, δεν έχω δει στο super market.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι,αυτην εννοω...την εβαζε ο ζαχαροπλαστης του χιλτον οπου δουλευα στα γλυκα του,κ ειχα παθει πλακα με το αρωμα...τα γλυκα του κουταλιου ομως τ αγοραζε ετοιμα (ειναι γαλλος,που να ξερει....)ξερω οτι θα ειναι ακριβη,αλλα θα κατεβω στην αθηνας ετσι κι αλλιως για τα βαζακια,κ θα κοιταξω.ευχαριστω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...