Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

αστα..... και ειδικα σε κατι μαδερκεαρ ή η&μ που τα εχουν μπολικα χαχαχαχαχα μονο στα μπενετον ειναι καπως οκ....

 

γενικα παντως δεν ψωνιζω μαρκες, μας εχει φαει το η&Μ και ζαρα και τζαμπο ακομα δεν υπαρχει σαλιο, μπενετον μου εχουν φερει δωρα, και επισης στις εκπρωσεις τα τιμω ιδιατερως με το 80% μειον χαχαχαχαχα

 

Επισης στο πρεναταλ (εκτος θεματος αλλα οκ) παιρνεις 3 και πληρωνεις δυο για αυτο πηγα, της πηρα τρια παντελονια φορμα που τα χρειαζομαστε για τον παιδικο, 26 ευρω και τα τρια....

 

και της πηρα ενα κοκκινο και ενα γκρι χαχαχαχα τι να κανω τ απιρνω ουδετερα να τα φορεσει και ο μικρός, δεν της πολυαρεσε ηθελε τα ροζζζζζζζ χαχαχαχαχα δεν πειραζει την επεισα επειδη τα αθλητικα της εχουν κοκκιες καρδουλες πανω χιχιχιχι

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια!!

 

πριν ενα μηνα ειχα κανει την οστικη η οποια βγηκε ακριβωσ στη ηλικια τησ mpoumpoulitsas. χθεσ που πηγαμε στην παιδιατρο του γιου μου (στην mpoumpoulitsa εχω αλλη) τησ ειπαμε το αποτελεσμα και μασ ειπε οτι το ιδανικο θα ηταν να ειναι μικροτερη τησ ηλικιασ τησ!!τησ ειπαμε οτι θα ανεβουμε παιδων το νοεμβριο μηπωσ κανουμε και την εξεταση τησ αυξητικης. μασ ειπαμε οτι απο την στιγμη που δεν ειναι η μικρη 3 καμπυλεσ κατω απο τον μεσο ορο δεν θα δεχθουν να την κανουν!!

 

επειδη μενουμε επαρχια και οι μετακινησεισ δυσκολεσ και ακριβες σκετηκα μηπωσ μπορουμε να την κανουμε καπου εξω ιδιωτικα!! αλλα να ειναι το κεντρο η νοσοκομειο αξιοπιστο σοβαρο.

η παιδιατροσ τησ μικρησ μασ ειχε πει οτι ο χιωτησ στελνει τα παιδια για την εξεταση στην βοιοιατρικη αλλα γνωμησ τησ ηταν να την κανουμε στο παιδων που ειναι νοσοκομειο.

 

εχουμε καμια ιδεα κοριτσια??

 

elizabeth εσυ που την εκανες και προσφατα στι παιδων εχεισ καποια αλλη ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

αυτο μαλλον εννοουσε να πεσει κατω απο την 3%.νομιζω πωσ μονο τοτε σου καλυπτει οικονομικα και την χορηγηση τησ. διαφορετικα πρεπει εσυ να καλυψεις το πανακριβο φαρμακο.καπου ειχα διαβασει οτι το κοστοσ ειναι απο 7500-12000 ετησιως.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπουμπυλιτσα δε νομιζω οτι η ξεταση αυηξητικης γινεται εκτος παιδων(για τη καμπυλη μιλαμε ετσι?) αν ηταν θα μς το ειχε πει ο χιωτης.

για την χορηγηση της ναι το παιδι πρεπει να ειναι <απο το 3% ...η να εχει χασει πολλες καμπυλες μαζεμενες...και ναι το κσοτος ειναι υψηλο γι αυτο και υπαρχουν αυστηρα κριτηρια χορηγησης της.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

 

πριν ενα μηνα ειχα κανει την οστικη η οποια βγηκε ακριβωσ στη ηλικια τησ mpoumpoulitsas. χθεσ που πηγαμε στην παιδιατρο του γιου μου (στην mpoumpoulitsa εχω αλλη) τησ ειπαμε το αποτελεσμα και μασ ειπε οτι το ιδανικο θα ηταν να ειναι μικροτερη τησ ηλικιασ τησ!!τησ ειπαμε οτι θα ανεβουμε παιδων το νοεμβριο μηπωσ κανουμε και την εξεταση τησ αυξητικης. μασ ειπαμε οτι απο την στιγμη που δεν ειναι η μικρη 3 καμπυλεσ κατω απο τον μεσο ορο δεν θα δεχθουν να την κανουν!!

 

επειδη μενουμε επαρχια και οι μετακινησεισ δυσκολεσ και ακριβες σκετηκα μηπωσ μπορουμε να την κανουμε καπου εξω ιδιωτικα!! αλλα να ειναι το κεντρο η νοσοκομειο αξιοπιστο σοβαρο.

η παιδιατροσ τησ μικρησ μασ ειχε πει οτι ο χιωτησ στελνει τα παιδια για την εξεταση στην βοιοιατρικη αλλα γνωμησ τησ ηταν να την κανουμε στο παιδων που ειναι νοσοκομειο.

 

εχουμε καμια ιδεα κοριτσια??

 

elizabeth εσυ που την εκανες και προσφατα στι παιδων εχεισ καποια αλλη ιδεα??

 

Καλημέρα.Εμείς κάναμε την δοκιμασία αυξητικής το καλοκαίρι στο Ρίο.Δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά νομίζω οτι γίνεται μόνο σε νοσοκομείο για να παρακολουθούνται τα παιδιά επειδή κάποια μπορεί να εμφανίσουν υπογλυκαιμία.Ρώτα στο Παίδων.Πιστεύω πως αν υπάρχει παραπεμπτικό ενδοκρινολόγου την κάνουν την εξέταση.Ακόμα πάντως και να γίνεται ιδιωτικά δεν θα στο συνιστούσα καθώς είναι καλύτερα να βρίσκεται το παιδί σε χώρο νοσοκομείου για παν ενδεχόμενο.Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε την Τρίτη στην ενδοκρινολόγο. Μας έβγαλε 17700 και 105. Μας είπε ότι ακολουθούμε την ίδια καμπύλη (μεταξύ 10 και 25%) οπότε απλά θα την παρακολουθεί μήπως πέσει από την καμπύλη. Αυτά βασικά ...

 

Χτες πήγαμε και βγάλαμε και τα κρεατάκια και ελπίζω αυτό να βοηθήσει λίγο την ανάπτυξη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Bερα μας περνατε 3500 κι 4,5 ποντους και 6 μερες διαφορα

η θα κλαψω εγω η θα σε μαλωσω!!!!!!!

 

να την μαλωσεις!!μια χαρα πατε βερα!!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To 3,5κιλά που σας περνάμε εμένα δε μου αρέσει να σου πω την αλήθεια. Γιατί 3,5κιλά δεν αντιστοιχούν σε 4,5πόντους αλλά σε 10τουλάχιστον.

 

Τεσπα ... τουλάχιστον το καλό είναι ότι παίρνουμε τους πόντους που πρέπει μέσα στο χρόνο προς το παρόν. Απλά φέτος το καλοκαίρι πέταξε απότομο ύψος και το τελευταίο παιδάκι που ήταν μαζί της στο σχολείο και έβλεπα ότι ήμασταν στο ίδιο ύψος. Τώρα δεν έχω κανένα παιδάκι στο υψος μας στο σχολείο. Αμάν!!! Πότε θα κάνουμε εμείς αυτό το απότομο ψήλωμα???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσακι η κορη σου ειναι στο 25% δε θα δεις κατι περισσοτερο

εχεις λυσσαξει να παει στο 50%...ε δεν ειναι γραφτο της ισως να παει

βλεπω και εγω τους 10 π αποκλιση στα διδυμα και το σκεφτομαι

απο την αλλη ειναι μινιον και το αποδεχομαι

ΞΕΚΟΛΛΑ!

 

βαρος 17700 ειπες

ο Β ειναι 110 και 18700 κοντα 19000 πες και ειναι 110

ο Β για μενα ειναι ενα τελειο κανονικοτατο παιδακι, ουτε βαρυς ουτε αδυνατος ουτε κοιλιες τιποτα

 

θα ελεγα λοιπον οτι η δικια σου εχει ενα παραπανω κιλακι αναλογικα με τον Β, οποτε στη δικια σου απλα θα ελεγα οτι εχει και πιασιματα!!!!!!!

 

ΑΥΤΑ και ξανα ΞΕΚΟΛΛΑ!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοίτα η γιατρός μου είπε ότι δεν είναι σύνηθες ένα παιδί να έχει γονείς 1,63 και 1,85 και να γίνει 1,58 (εκεί οδηγεί η καμπύλη). Γι' αυτό την παρακολουθούμε. Για να μην ξεφύγει από τις καμπύλες και για να σιγουρέψουμε ότι θα γίνει τουλάχιστον 1,60. Τώρα το αν είναι γραφτό της να γίνει πιο κάτω ... δε θα σκάσω κιόλας, αλλά δε νομίζω ότι είναι κακό που την παρακολουθώ, δεδομένου κιόλας ότι όποιος τη βλέπει και του λέω ότι πάει νήπειο με κοιτάει καλά καλά.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ολα σεβαστα ρε αγαπη

απλα πιστευω οτι ειναι για ψηλοτερα η δικια σου ρε

 

εγω θελω 1.60 πλιζζζζζζζζζζζζζζζ και θα ειμαι ευχαριστημενη

και ναι και εμεις βαση γονεων ειναι εκτος προδιαγραφων παντελως

 

 

 

ααα και δε ξερω αν το εχω γραψει εδω

η μανα μου (δυσκολευομαι να την μετρησω......καταλαβαινετε) ηταν 1.55??? 1.60???????

εγω 1.68

η αδελφη της μανας μου ομως 1.75!!!!!!

οποτε τι να λεμε?????

οτι εχει βαση το 1.68 η το 1.55?????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο πατερας μου 1,85, η μανα μου 1,63,,,εγω 1,57

σιγα τα αυγα,,τι 1,60 τι 1,57,,,μια χαρα αναλογιες ειχα και εχω

βλεπω και κατι 1,65 αστα να παει ο διαολος

 

ρε κοριτσια ολα σχετικα ειναι,,το υψος απο μονο του δεν σημαινει τιποτα,,,η αρμονια σε ενα σωμα-οργανισμο δεν αρχιζει και τελειωνει εκει

 

υγεια να υπαρχει μονον αυτο,,μην δημιουργησουμε κομπλεξ στα παιδακια μας

κι εμενα ο γιος μου ειναι στην 25η,,,ε και λοιπον! αν γινει κομπλεξικος θα φταιω εγω!

 

μια φορα με ειδε ο αντρας μου να αγχωνομαι και να ειμαι με τις μεζουρες και με ξεχεσε,,,μου αξιζε,,,τωρα δεν ασχολουμαι καν, προσπαθω να κοιταω το ολο, ειναι υγιης ειναι καλα, χαρουμενος? αυτα βλεπω και δοξαζω τον θεο, που δεν πιστευω κιολας,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ jackrussel είσαι ακριβώς η περίπτωσή μας. Τόσο είναι να γίνει και η κόρη μου με 1,63 εμένα και 1,85 τον άντρα μου. Τεσπα ... τι να κάνεις ...

 

Απλά, ειλικρινά σας μιλάω, ο μόνος λόγος που θέλω να γίνει ψηλή (ή να το πω καλύτερα ... να μη γίνει κοντή) είναι γιατί θεωρώ ότι οι κοντούλες είναι μια ζωή στην προσοχή για το σώμα τους. Λίγο να φάνε παραπάνω, ένα γλυκό να φάνε, να ξεφύγουν παχαίνουν. Και μη μου πείτε τώρα ότι ξέρω την τάδε κοντή που τρώει ό,τι θέλει και είναι αδύνατη γιατί σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά το γεγονός είναι ένα και είναι τεκμηριωμένο επιστημονικά. Ο βασικός μεταβολισμός του κάθε ανθρώπου (οι θερμίδες που χρειάζεται δλδ) βγαίνει με βάση το ύψος. Εγώ ας πούμε χριεάζομαι 1500θερμίδες, μία κοπέλα 1,70 χρειάζεται πολύ παραπάνω.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

μα ρε Βερα αναλογικα παει, δηλ θεα να ειναι πιο ψηλη για να μπορει να φαει περισσοτερο χωρις τυψεις?

 

Ε, μα δεν παει ετσι, ο πιο κοντος θα πειναει λιγοτερο, θα χρειαζεται λιγοτερο φαγητο....μην ανησυχεις για να ειναι αδυνατη δεν θα ειναι στην πεινα! Αν χρειαζεται 1500 θερμιδες δεν σημαινει οτι ο πιο ψηλος εχει μπονουςν 500 θερμιδες...τοσο χρειαζεται για να χορτασει, καλυπτονται οι αναγκες.....

 

ενας εντελως λελεκι κοκκαλιαρης που ειναι 2 μετρα μπορει να φαει 4 μπριζολες, ε τι να κανουμε δηλ να κλαιμε επειδη δν μπορουμε να φαμε 4 χωρις να παχυνουμε....

 

Δεν βρσκω αλλη πιο ευγενικη λεξη οποτε αντιγραφω απο γατα, ΞΕΚΟΛΛΑ.

 

Εμενα πρεπει να ειναι 1 μετρο, κρασαρε ο σκληρος και εχασα τα εξελακια χαχαχαχαχαχαχα

 

μακαρι να ηταν κι εμενα 105, ειναι μια χροναι μπορστα σχεδον το συζητας?

 

και αν καιγεσαι να δεις εστω κι ενα παιδακια πιο κοντο ελα να βρεθουμε οι 3 μας με τη γατα που εχουμε 5-6 μερες διαφορα χαχαχαχαχα η δικια σου θα παιζει τη μαμα και τα δικα μας τα παιδάκια χαχαχαχαχα

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω 1.50 ειδα την ευθεια του 3% αλλα το διεγραψα απο τη μνημη μου χαχχαχαχαχα

και ναι ειναι η πιο κοντη στο Νηπιο

SO????????? ειναι και η πιο ομορφη και πιο εξυπνη και πιο ................

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ jackrussel είσαι ακριβώς η περίπτωσή μας. Τόσο είναι να γίνει και η κόρη μου με 1,63 εμένα και 1,85 τον άντρα μου. Τεσπα ... τι να κάνεις ...

 

Απλά, ειλικρινά σας μιλάω, ο μόνος λόγος που θέλω να γίνει ψηλή (ή να το πω καλύτερα ... να μη γίνει κοντή) είναι γιατί θεωρώ ότι οι κοντούλες είναι μια ζωή στην προσοχή για το σώμα τους. Λίγο να φάνε παραπάνω, ένα γλυκό να φάνε, να ξεφύγουν παχαίνουν. Και μη μου πείτε τώρα ότι ξέρω την τάδε κοντή που τρώει ό,τι θέλει και είναι αδύνατη γιατί σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά το γεγονός είναι ένα και είναι τεκμηριωμένο επιστημονικά. Ο βασικός μεταβολισμός του κάθε ανθρώπου (οι θερμίδες που χρειάζεται δλδ) βγαίνει με βάση το ύψος. Εγώ ας πούμε χριεάζομαι 1500θερμίδες, μία κοπέλα 1,70 χρειάζεται πολύ παραπάνω.

 

ναι αλλα κι αυτο αναλογικο ειναι,,,και η 1,70 δεν μπορει να τρωει οσο θελει για να μην χοντρυνει,,,εγω θελω 1500 θερμιδες, αυτη 2500, εγω θα ηθελα να τρωω 2000 αυτη 3000 ουτε εγω μπορω ουτε εκεινη αν δεν θελουμε να βαλουμε κιλα

 

οποιος θελει να τρωει παραπανω ειτε ψηλος ειτε χοντρος απλα πρεπει να γυμναζεται σοβαρα

Link to comment
Share on other sites

BERA ΑΝ ΕΙΣΤΕ4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ 105 ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ!!

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ 95!! ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΕ 8 ΜΗΝΕς ΠΗΡΑΜΕ 4 ΠΟΝΤΟΥΣ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 6 ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΕΤΟΥΣ

 

ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ...ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΘΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!! 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

 

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ

 

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΜΠΡΟΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΗΛΟ ΠΑΙΔΙ 5.5 ΧΡΟΝΩΝ 1,25 ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΠΗΡΕ ΜΟΛΙΣ 5 ΠΟΝΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

μια εβδομαδα ακριβω πρεπει να εχουμε διαφορ ακαι ειναι 5 ποντους κοντυτερη.... 3 γεναρη ειναι εμενα

 

ναι όντως μία εβδομάδα. Εμένα είναι 27Δεκεμβρίου. Έφαγε τη χρονιά το κακόμοιρο. Ίσως γι' αυτό τα βλέπω και όλα πιο ψηλά ... γιατί είναι και όλα μεγαλύτερα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...