Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Με τα ένσημα γνωρίζει κάποιος κοπέλα τι γίνεται?

Διαπίστωσα από τις καταστάσεις του ΙΚΑ ότι για την περίοδο της λοχείας μου δεν κολλήθηκε ΚΑΝΕΝΑ ένσημο.

Μπορώ να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με τα ένσημα γνωρίζει κάποιος κοπέλα τι γίνεται?

Διαπίστωσα από τις καταστάσεις του ΙΚΑ ότι για την περίοδο της λοχείας μου δεν κολλήθηκε ΚΑΝΕΝΑ ένσημο.

Μπορώ να κάνω κάτι?

 

στην λοχεια σε ασφαλιζει ο ΟΑΕΔ αν εχεις πληρωθει θα το δεις στις κρατησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχω την εξής απορία.

Τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο έχω άδεια τοκετού, και τον Γενάρη και Φλεβάρη, άδεια λοχείας.

Γνωρίζω ότι θα λάβω από το ΙΚΑ κάποια χρήματα (περίπου 3.000), τα οποία θα είναι επίδομα κυοφορίας, τοκετού και λοχείας.

Τους μισθούς μου όμως από Νοέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο θα τους λάβω ποτέ;

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν παίρνεις μισθούς, δεν θυμάμαι και καλά γιατί εγώ είχα πάρει ενα μήνα μόνο αλλά επειδή το είχα συνδιάσει με την καλοκαιρινη μου άδεια, γέννησα 1/8, οπότε δεν ξέρω μετα βεβαιώτητας αν θα πάρεις έστω ένα, τους υπολοιπους σίγουρα τους πληρώνεσαι από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα ότι τα 3.000 που παίρνουμε από το ΙΚΑ, είναι κάτι επιπλέον. Από τη στιγμή όμως που δεν παίρνουμε τους 4 αυτούς μισθούς, μας έρχεται περίπου το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα 3.000 ευρω που λες δεν ειναι στανταρ ποσο . Το ποσο που θα παρεις εξαρταται απο τον μισθο που παιρνεις. Το μονο σταθερο ειναι το επιδομα που δινει τι ΙΚΑ το οποιο ειναι 912 ευρω αν δεν απατομαι συν 287 εαν κανεις καισαρικη. Τωρα χοντρικα την αδεια λοχειας την πληρωνεσαι απο ΙΚΑ εν μερη και αν υπαρχει διαφορα σε σχεση με το ποσο που θα επαιρνες εαν εργαζοσουνα , την διαφορα αυτη την πληρωνει ο εργοδοτης σου. Τους δυο μηνες αδειας τοκετου τις πληρωνεσαι εν μερη παλι απο ΙΚΑ ενω τα υπολοιπα τα βαζει ο ΟΑΕΔ. Παντος εμενα μετα μου βγηκε πολυ παραπανω το ποσο του ΟΑΕΔ , μαλλον θα δινει κ καποιο επιδομα υποθετω. (δηλαδη ποσο ΙΚΑ χωρις επιδομα τοκετου -- τα 912 που λεγαμε--- συν λεφτα ΟΑΕΔ = πολυ παραπανω απο δυο μισθους) .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επειδή έχω μπερδευτεί.

Πέρα απο τους μισθούς σας

Τι extra λεφτά πήρατε?

Δηλαδή αν κάποια έπερνε 1.000 τον μήνα για τους 4 μήνες που έκατσε πήρε 4.000 ευρώ (απο την δουλειά της τον ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ) + κάποια επιδόματα, πόσο είναι μόνο τα επιδόματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θέλω λίγο την προσοχή σας....

Είμαι έγκυος άνεργη ασφαλισμένη στο ταμείο του άντρα μου (ΤΑΞΥ το οποίο πλέον ανήκει στο ΙΚΑ).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαστε κάτι για την γέννα και αν μπορεί να πάρει την άδεια μητρότητας ο σύζυγος εφόσον εγώ δε την δικαιούμαι εφόσον δε δουλεύω....

Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος...

Ευχαριστώ για την προσοχή σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΠΟΣΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ -ΛΟΧΕΙΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΑΝ ΤΕΤΡΑΩΡΗ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ? ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΙΝΟΜΑΙ ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Η ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΕΧΩ??? ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ 21-7-2008 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ !!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα κοριτσια.με το καλο γενναω τελη αυγουστου την δευτερη κορουλα μασ.μηπωσ γνωριζει κανεισ πωσ πρεπει να παρω την αδειά;54 μερεσ πριν,64 μετα ,6μηνο οαεδ,και μετα την κανονικη αδεια του 2010;θα εχει μπει ηδη το 2011.μηπωσ πρεπει να παρω την κανονικη αδεια μου πριν τισ 54 ημερεσ;ποτε μπορει ο εργοδοτησ μου να με διωξει μετα την γννα;σε ενα χρον η σε δυο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.με το καλο γενναω τελη αυγουστου την δευτερη κορουλα μασ.μηπωσ γνωριζει κανεισ πωσ πρεπει να παρω την αδειά;54 μερεσ πριν,64 μετα ,6μηνο οαεδ,και μετα την κανονικη αδεια του 2010;θα εχει μπει ηδη το 2011.μηπωσ πρεπει να παρω την κανονικη αδεια μου πριν τισ 54 ημερεσ;ποτε μπορει ο εργοδοτησ μου να με διωξει μετα την γννα;σε ενα χρον η σε δυο;

 

56 μερες πριν και 63 μετα χωρις να υπολογισεις την πητ.την αδεια την φετινη νομιζω μπορεις να την παρεις και μετα τις 63 μερες χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη.φετος παντως πρεπει να την παρεις.μολις τελειωσουν οι 63 μερες (ειτε παρεις την αδεια σου ειτε οχι)τοτε θα κανεις τα χαρτια για το εξαμηνο.μπορει να σε διωξει αφου κλεισεις χρονο που εχεις γεννησει.αλλα για την αδεια την φετινη ρωτα στον οαεδ για σιγουρια.αν μπεις στο σαιτ εχει τηλεφωνο που οποτε πηρα τηλεφωνο με εξυπηρετησαν.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia ,

egkios kai go, mpika sto 4o mina aisios kai exo agxothei poli me ta epidomata tou ika kai to 6mino tou oaed . ergazomoun apo mar tou 2004 os oct tou 2006 se ena grafeio kai meta pali se allo apo nov tou 2006 os kai jan tou 2010 . me apelise 31/1/2010 kai tha me parei ton iounio tora ...apo 1/2/10 mpika sto tameio anergias opou eimai akoma ,sto tameio mas vazoun ensima ? ta ensima afta apo to tameio anergias metrame sta 200 pou xreiazontai ? elpizo diladi na me xanaproslavei giati emathe gia tin egkimosini kai mou kanei kapsonia .ithela na sas rotiso an me proslavei iounio tha boreso na paro ola ta epidomata kai to 6mino tou oaed ? please voithiste me , exo agxothei poli .

Link to comment
Share on other sites

για το αν παιρνεις ενσημα ενω εισαι ανεργη πιστευω πως οχι,δεν παιρνεις και ειναι λογικο.αλλα και να μην σε ξαναπαρει δεν δουλευες ολο το 2009?τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο τα γραφομενα σου. αν ναι τα 200 ενσημα τα εχεις.οποτε θα παρεις και τα 3 επιδοματα.το 6μηνο του οαεδ θα το παρεις μονο αν σε ξαναπαρει στην δουλεια αλλιως οχι.για να το παρεις πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την αδεια πρεπει οπωσδηποτε να την παρετε πριν το εξαμηνο. Μας το εχουν πει απο το λογιστηριο στη δουλεια και ρωτησαμε κ εμεις ειναι υποχρεωτικο... φανταστειτε δηλαδη την στιγμη που θα εισαι σε 6 μηνη, να αλλαξει ο χρονος... η θα χασεις την αδεια σου η θα ζητησεισ να την πληρωθεις κι αυτο φυσικα δε συμφερει ...οποτε γιαυτο σε βαζουν να την παρεις αμεσως μετα την ληξη λοχειας...τωρα βεβεαια αν πεσει πχ ληξη λοχειας 30 δεκεμβρη δε ξερω να σας πω τι γινεται, εκει λογικα ειναι ελαστικα τα πραγματα και παιρνεις την υπολοιπη κανονικη αδεια τις πρωτες μερες του χρονου

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

για το αν παιρνεις ενσημα ενω εισαι ανεργη πιστευω πως οχι,δεν παιρνεις και ειναι λογικο.αλλα και να μην σε ξαναπαρει δεν δουλευες ολο το 2009?τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο τα γραφομενα σου. αν ναι τα 200 ενσημα τα εχεις.οποτε θα παρεις και τα 3 επιδοματα.το 6μηνο του οαεδ θα το παρεις μονο αν σε ξαναπαρει στην δουλεια αλλιως οχι.για να το παρεις πρεπει να εισαι σε ενεργο σχεση εργασιας.

 

 

nai doulevo sinexomena apo arxes tou 2004 . s'euxaristo poli !!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΓΕΝΝΗΣΑ 30/3, ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΩΡΑ Ή ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;

ΑΠΟ 21/1 ΩΣ 21/5 ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ, Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΦΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΙ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΙΚΑ;

ΤΟ 2009 ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ 1,5 ΜΗΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΓΕΝΝΗΣΑ 30/3, ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΩΡΑ Ή ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ;

ΑΠΟ 21/1 ΩΣ 21/5 ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ, Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΦΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΙ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΙΚΑ;

ΤΟ 2009 ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ 1,5 ΜΗΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

 

οχι αφου πηρες αναρρωτικη δεν σου οφειλει τιποτα.γιατι να πληρωθεις την αδεια??το 6μηνο το πηρες?δεν διευκρινιζεις.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

οχι αφου πηρες αναρρωτικη δεν σου οφειλει τιποτα.γιατι να πληρωθεις την αδεια??το 6μηνο το πηρες?δεν διευκρινιζεις.

 

τώρα θα πάρω το εξάμηνο. γιατι απο τον ΟΑΕΔ είναι ηληθιοι,μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να παρω την αδεια και μετα το εξαμηνο, τωρα που πηγα να κανω τα χαρτια μου, μου ειπαν το αντιθετο.

εγω ειμα σε προγραμμα Βοηθεια στο Σπιτι και μου βγαλανε μισθο στον προυπολογισμο για να πληρωθω τωρα την αδεια (αφου ετσι μου είπε αρχικα ο ΟΑΕΔ), δηλαδη να μην τα παρω τα χρηματα και να τα παρω μετα το Νοεμβριο που λειγει το εξαμηνο;

ασε εχω μπερδευτει και εχω μπερδεψει ενα σωρο κόσμο με τις ασυναρτησιες του ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

τώρα θα πάρω το εξάμηνο. γιατι απο τον ΟΑΕΔ είναι ηληθιοι,μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να παρω την αδεια και μετα το εξαμηνο, τωρα που πηγα να κανω τα χαρτια μου, μου ειπαν το αντιθετο.

εγω ειμα σε προγραμμα Βοηθεια στο Σπιτι και μου βγαλανε μισθο στον προυπολογισμο για να πληρωθω τωρα την αδεια (αφου ετσι μου είπε αρχικα ο ΟΑΕΔ), δηλαδη να μην τα παρω τα χρηματα και να τα παρω μετα το Νοεμβριο που λειγει το εξαμηνο;

ασε εχω μπερδευτει και εχω μπερδεψει ενα σωρο κόσμο με τις ασυναρτησιες του ΟΑΕΔ

 

Καλημέρα, πάντως και γώ επειδη η λήξη της αδειας λοχείας μου επεφτε Ιούνιο πήρα πρώτα την αδεια μου (ολο τον Ιούλιο) και απο αυγουστο αρχισε το εξαμηνο μου. αυτο γίνεται γιατι πρεπει να παρεις την αδεια μεσα στο τρεχων ετος και οχι στο επόμενο.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πάντως και γώ επειδη η λήξη της αδειας λοχείας μου επεφτε Ιούνιο πήρα πρώτα την αδεια μου (ολο τον Ιούλιο) και απο αυγουστο αρχισε το εξαμηνο μου. αυτο γίνεται γιατι πρεπει να παρεις την αδεια μεσα στο τρεχων ετος και οχι στο επόμενο.

 

Αγαπητή Salomi το ξέρω ότι μπορείς αλλά από τον Οαεδ αφού αρχικά μου είπαν να πάρω την άδεια, κίνησα κι εγώ τη διαδικασία να μπω στον προϋπολογισμό του Προγράμματος που δουλεύω, να συνεννοηθούμε με την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και ένα σωρό άλλες διαδικασίες. Όταν έλλειξε η άδεια μου 18/6 πήγα στον Οαεδ να κάνω τα χαρτιά για το εξάμηνο και μου λένε οτι το εξάμηνο θα ισχύει απο 21/5 και οχι 18/6 (ενω όταν πηγα να πάρω το επιδομα μου είπαν το αντίθετο). τώρα τί να πω στη δουλεια; να μην παρω τα χρήματα της άδειας; να ξαναστείλω χαρτιά στην περιφέρεια;θα νομίζουν ότι τους εξαπατώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες. Είμαι νέο μέλος του forum και εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις συζητήσεις που γίνονται. Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας πάνω σε συγκεκριμένες απορίες που έχω. Είμαι έγκυος στην 31η εβδομάδα. Φέτος για πρώτη φορά κλήθηκα ως αναπληρώτρια νηπιαγωγός και η σύμβασή μου τελείωσε στις 21 Ιουνίου. Στη διάρκεια της χρονιάς πήρα την κανονική άδεια 7 ημερών που δικαιούμαι και στο τέλος λόγω μικροπροβλημάτων που παρουσιάστηκαν τη 15ημερη άδεια μέσω γυναικολόγου του ΙΚΑ. Γεννάω με καισαρική μάλλον Σεπτέμβρη (π.η.τ 12/4) και έτσι εκ των πραγμάτων δεν μπορούσα να κάνω χρήση της άδειας 56 ημερών πριν τη γέννα. Είναι πιθανό (χωρίς να είναι δεδομένο) να με ξανακαλέσουν μέσα στο Σεπτέμβρη και πάλι για αναπλήρωση. Μπορεί κάποια να μου απαντήσει τι δικαιούμαι απο επιδόματα εφόσον εργαστώ και πάλι;

Και αν παραμείνω άνεργη μέχρι νεοτέρας τι γίνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή δύναμη σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποια κοπελα να μου πει τι ακριβως πρεπει να γραφει η βεβαιωση εργοδοτη για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας(διαφορα με ικα). Εψαξα στο site του οαεδ και δεν βρηκα κανενα σχετικο υποδειγμα. Αν καποια απο εσας εκανε προσφατα τα χαρτια της ας με κατατοπισει. Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποια κοπελα να μου πει τι ακριβως πρεπει να γραφει η βεβαιωση εργοδοτη για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας(διαφορα με ικα). Εψαξα στο site του οαεδ και δεν βρηκα κανενα σχετικο υποδειγμα. Αν καποια απο εσας εκανε προσφατα τα χαρτια της ας με κατατοπισει. Ευχαριστω εκ των προταιρων

 

 

εγω θυμαμαι οτι την βεβαιωση αυτη μου την εδωσε ο οαεδ για να την συμπληρωσει ο εργοδοτης.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...