Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!!!! ΟΛΙΓΑΜΝΙΟ!!!


Recommended Posts

Κορίτσια, μετά την εξέταση Β επιπέδου, διαγνώστηκε πως έχω λιγότερο αμνιακό υγρό από το φυσιολογικό. Βασικά ήμουν στα κατώτατα φυσιολογικά. Μου το μετρησε ο εμβρυολόγος στο Ηράκλειο Κρήτης 10cm.

Επειδή δεν ησύχαζα και έχω δικό μου γιατρό στην Αθήνα που τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια (ζω Ρέθυμνο), μου έκλεισε ραντεβού στο Λητώ εσπευσμένα και με μέτρησε άλλη εμβρυολόγος. Μου έβγαλε 14cm (μέσα στο φυσιολογικό). Μου είπε να μην ανησυχώ και πως μπορώ να συνεχίσω τη δουλειά μου κανονικά (στο Ηράκλειο μου είχε πει ξάπλα για 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ βδομάδες και βλέπουμε). Έκανα και μοριακές και μικροβιολογικές εξετάσεις. 'Ολα νορμάλ.

Χθες πήγα για υπέρηχο στη δική μου γιατρό στο Ρέθυμνο και μου έβγαλε το αμνιακό 9....... :(

Κοντεύω να τρελαθώ. Άλλα μου λέει ο ένας, άλλα ο άλλος.

Εν ολίγοις μου έγραψε στις εξετάσεις μου ότι είναι ολιγάμνιο. Το ψάξαμε με τον άντρα μου στο ιντερνετ και είναι αρκετά σοβαρό και όχι παίξε γέλασε...Επικοινώνησα με Αθήνα και μου είπε να μη φρικάρω και αν θέλω να ξαναπάω να με δει.

 

Δεν μπορώ όμως να ανεβαίνω κάθε μήνα Αθήνα. Άσε που οι μοριακές κοστίζουν 400 ευρώ και είναι η δεύτερη φορά τώρα που τις κάνω (η 1η ήταν στο Λητώ και η δεύτερη σήμερα). Έχω φρικάρει!!! Έχει ή δεν έχει η ζουζούνα μου πρόβλημα???

 

Ξέρει καμία κάτι αντίστοιχο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον το ειχε μια φιλη μου και ηταν στα κατωτατα φυσιολογικα..επρεπε να μεινει στο κρεβατι τουλαχιστον για 2-3 εβδομαδες...το εψαξε πολυ..εκανε τα παντα αλλα τιποτα δεν βρηκε για να δει απο που προερχετε,και αμνιο εκανε..

 

τελικα γεννησε φυσιολογικα εναν υγιεστατο μπεμπη...

 

και γω τρεμω σημερα που θα παω για τον β-επιπεδου για το τι θα ακουσω..υπομονη ειρηνουλα..ψαξτο και θα δεις πως δεν θα ειναι τιποτα..τι σου ειπε αυτη στο ρεθυμνο???

στο ηρακλειο σε ποιον ηρθες??

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Dina καλή επιτυχία σήμερα με την εξέταση. Όλα θα πάνε καλά. Μην ανησυχείς.

Κατά 2ον σας ευχαριστώ για το κουράγιο... Το'χω ανάγκη, αν και ο άντρας μου είναι πάντα δίπλα μου και με ηρεμεί.

Στο Ηράκλειο πήγα στον Κο Μαλαθράκη. Για περαιτέρω ερωτήσεις στείλτε μου πμ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο ρε Ντινάκι!!!!!!!!!!!!

Είδες?? Όλα άψογα!

Εγώ θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα αφού όλοι είναι αρκετά καθησυχαστικοί και τον άλλο μήνα θα ανέβω να με δει και ο γιατρός μου πάνω!!! Για να είμαι 100% σίγουρη!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ντινάκι!!!!!!!!!!!!

Είδες?? Όλα άψογα!

Εγώ θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα αφού όλοι είναι αρκετά καθησυχαστικοί και τον άλλο μήνα θα ανέβω να με δει και ο γιατρός μου πάνω!!! Για να είμαι 100% σίγουρη!

 

παντως οι φυσιολογικες τιμες στη μετρηση του αμνιακου υγρου ειναι 5-20 αν θυμαμαι καλα..εισαι μεσα σαυτες..οποτε μην φοβασαι..πιστευω πως ειναι μια χαρα..εμενα μετρησαν 20..προς το παρον τουλαχοστο...ευχομαι ολα καλα να πανε!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω ψάξει αρκετά στο φόρουμ και δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο.

 

Είμαι στην 18η εβδομάδα, όλα φαίνονται μια χαρά μέχρι τώρα αλλά στον τελευταίο υπέρηχο ο γιατρός μου ανέφερε ότι το αμνιακό μου υγρό είναι στα κατώτερα φυσιολογικά όρια. Όταν τον ρώτησα που μπορεί να οφείλεται μου λέει: ας δούμε μήπως είσαι αφυδατωμένη, γιατί καλύτερα να μην σκεφτόμαστε άλλο ενδεχόμενο. Μου είπε βέβαια οτι δεν είμαι κάτω του φυσιολογικού αλλά πολύ οριακά....Αφου και εγώ το έβλεπα στον υπέρηχο, οτι το παιδί δεν είχε αρκετό χώρο να κινηθεί ...

Φαντάζεστε το άγχος μου,όλο αυτό σκέφτομαι, μπήκα και έψαξα στο ίντερνετ άλλα ενδεχόμενα και με έπιασε πανικός...

 

Θα μου ήταν πολύτιμη κάθε γνώμη , αν κάποια απο εσάς είχε παρόμοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι, όταν το υγρό είναι στα κατώτερα φυσιολογικά θεωρείται ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Αυτό συμβαίνει γιατί η ποσότητα αμνιακού υγρού εξαρτάται από τη συνεχή ισορροπία μεταξύ παραγωγής του (πχ ούρα εμβρύου) και κατανάλωσής του (πχ κατάποση). Έτσι αν το μετρήσετε σε διαφορετικές ώρες της μέρας και από διαφορετικούς γιατρούς (η μέτρηση του υγρού είναι υποκειμενική με σημαντικές αποκλίσεις), η ποσότητα είναι διαφορετική. Η ενυδάτωση της μητέρας αυξάνει το αμνιακό υγρό μόνο προσωρινά (για μερικές ώρες). Μόνο αν η ποσότητα είναι ελαττωμένη (κάτω από τα φυσιολογικά όρια) σε συνεχόμενα υπερηχογραφήματα, τότε θεωρείται ολιγάμνιο και αρχίζει η διερεύνηση για πιθανά αίτια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω 2 περιπτώσεις μίας φίλης και μιας γνωστής.

Η πρώτη έκανε υπέρηχο και της είπε ότι έχει ελάχιστο αμνιακό υγρό και τους μίλησε μέχρι και για πιθανή διακοπή κύησης. Δεν σου λέω πώς ήταν ψυχολογικά, ένα ράκος!! Επανέλαβαν τον υπέρηχο σε άλλον υπερηχογραφιστή και αποδείχτηκε ότι δεν ήταν σοβαρά τα πράγματα. Γέννησε μία υγιέστατη κορούλα!

Η δεύτερη έχανε αμνιακό υγρό και πήγαινε συνέχεια για μετρήσεις μέχρι να γεννήσει. Τελικά γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι.

Συμπέρασμα? Πάρε 2η και 3η γνώμη αν χρειαστεί. Και φυσικά μην αγχνώνεσαι, γιατί σου κάνει κακό. Με ψυχραιμία θα αντιμετωπιστούν όλα!!! Σου εύχομαι ευχάριστα νέα!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είχαν δει αμνιακό υγρό στα κατώτερα φυσιολογικά στο doppler, σε συνδυασμό με αυξημένες αντιστάσεις στις ομφαλικές αρτηρίες. Η γιατρός το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να ελέγξει με ένα μπλε χαρτάκι αν υπάρχει απώλεια αμνιακού υγρού. Αυτό φοβούνται πιο πολύ οι γιατροί γιατί μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρο τοκετό. Τελικά δεν έφυγε αμνιακό υγρό. Φαντάζομαι κι εσένα θα σε εξέτασε ο γιατρός με το χαρτάκι αυτό.

 

Σε μένα δεν ξέρω αν είχε σχέση το αμνιακό υγρό με τις αυξημένες αντιστάσεις, αλλά κι εγώ είχα αγχωθεί πολύ όταν το είχα ψάξει στο internet. Είχε πει ο γιατρός που το έκανε ότι καλό είναι να το παρακολουθώ κάθε δυο εβδομάδες και ότι είναι συχνό φαινόμενο (αφού πρώτα είχαν σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει απώλεια, ότι δηλαδή δεν έχει σπάσει ο σάκος). Η γιατρός μου έγραψε salospir για να βελτιωθεί η αιμάτωση του εμβρύου και τελικά γέννησα 39+2 εβδομάδες και όλα πήγαν μια χαρά.

 

Πάντως και ο τρόπος που μετράνε το αμνιακό υγρό δεν είναι και πολύ ακριβής. Αν θυμάμαι καλά μετράνε σε 4 πλευρές το μέγιστο μήκος του χώρου που καταλαμβάνει το αμνιακό υγρό, κάτι που εξαρτάται και από τη στάση του μωρού. Στα επόμενα doppler που έκανα, κοιτούσαν πιο πολύ τις αντιστάσεις του αίματος και λιγότερο το αμνιακό υγρό. Και τα δύο ήταν πολύ καλύτερα από ότι στο αρχικό doppler.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Προσπαθώ να παραμείνω ξεκούραστη για λίγες μέρες γιατί το είχα παρακάνει με το περπάτημα και τις δουλειές και βλέπουμε.

 

mariori μου έχεις δίκιο, ο γιατρός βασίστηκε στις διαστάσεις του σάκου, και το μωρό είναι στριμμένο άντερο, δεν κάθεται δευτερόλεπτο στο ίδιο σημείο...

 

Εξέταση με πεχαμετρικό χαρτί δεν μου έκανε, είμαι και πολύ νωρίς βλέπεις, μόλις στην 18η εβδομάδα...Θα με εξετάσει ξανά σε δύο βδομάδες, για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα και απο εμενα κοριτσια.Εγω ειμαι 21 εβδομαδων εγκυος και σημερα πηγαμε στο γιατρο να δουμε με τον αντρα μου το μωρακι μας,ολα καλα αλλα μας ειπε οτι εχω λιγο αμνιακο υγρο και οτι στο β επιπεδου που ειναι να κανω 11 αυγουστου θα μας ενημερωσουν καλυτερα και θα το ψαξουν αναλυτικα.Εχω τρελαθει απο την αγωνια μου και δεν μπορω να ηρεμησω απο εκεινη τη στιγμη που το ακουσα,ειναι και 9 μερες μεχρι να κανω την β επιπεδου για να δω τι γινετε.Υπαρχει καποια κοπελα εδω μεσα σαν την δικη μου περιπτωση?Θα με βοηθουσε πολυ αν καποια κοπελα γνωριζει κατι πανω σε αυτο το θεμα.......Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολη αυτη την μεγαλη παρεα του φορουμ.Εμενα το προβλημα μου ειναι το εξης.Ειμαι 21 εβδομαδων εγκυος και σημερα το πρωι πηγαμε μαζι με τον αντρα μου να κανουμε υπερηχο για να δουμε το μωρακι μας,ολα καλα μεχρι εδω.Αυτο που με ανησυχησε ομως ειναι οτι μου ειπε οτι εχω λιγο αμνιακο υγρο,τι μπορει να ειναι αυτο βρε κοριτσια?Στις 11 αυγουστου ειναι να κανουμε β επιπεδου και μας ειπε οτι εκει θα το δουμε αναλυτικοτερα το θεμα,μεχρι τοτε ομως θα τρελαθω απο την αγωνια μου κοντευω να σκασω σημερα.Αν καποια κοπελα γνωριζει κατι πανω σε αυτο το θεμα θα χαιρομουνα πολυ να μου πει την εμπειρια της.Περιμενω τις εμπειριες σας και οτι εχετε ακουσει σχετικα με αυτο.Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω ειχα φρικαρει οταν μου το είπε ο γιατρος. Μετα απο δυο βδομαδες ομως που πηγα και ξαναέκανα υπερηχο ολα ηταν μια χαρα. Τοτε που εγραψα το προηγουμενο μυνημα ημουν στην 18η εβδομαδα και τώρα είμαι στην 30η και σε καμια εξεταση δεν μου ξαναανέφερε ο γιατρος χαμηλό αμνιακο υγρο.

Σκεψου μήπως τις τελευταιες μέρες δεν ήπιες αρκετο νερό ή αφυδατώθηκες και ξεκουρασου για λιγο. Εμένα το προβλημα παρουσιάστηκε μετα απο μια τετραημερη εκδρομη οπου οι πολυωροι περίπατοι με τον ήλιο ντάλα μεσημέρι δίναν και έπαιρναν! Περίμενε και θα δεις, το πιθανότερο είναι να είναι παροδικό!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω ειχα φρικαρει οταν μου το είπε ο γιατρος. Μετα απο δυο βδομαδες ομως που πηγα και ξαναέκανα υπερηχο ολα ηταν μια χαρα. Τοτε που εγραψα το προηγουμενο μυνημα ημουν στην 18η εβδομαδα και τώρα είμαι στην 30η και σε καμια εξεταση δεν μου ξαναανέφερε ο γιατρος χαμηλό αμνιακο υγρο.

Σκεψου μήπως τις τελευταιες μέρες δεν ήπιες αρκετο νερό ή αφυδατώθηκες και ξεκουρασου για λιγο. Εμένα το προβλημα παρουσιάστηκε μετα απο μια τετραημερη εκδρομη οπου οι πολυωροι περίπατοι με τον ήλιο ντάλα μεσημέρι δίναν και έπαιρναν! Περίμενε και θα δεις, το πιθανότερο είναι να είναι παροδικό!!!

 

Μακαρι παναγια μου να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι απο χθες δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου,τρομερο ανχος.Εμενα ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα οτι παιζει ρολο τα υγρα που πινουμε σε σχεση με την ποσοτητα του αμνιακου υγρου που εχουμε.Πως θα περασουνε και οι ριμαδες οι μερες για τον β επιπεδου,να τον κανω να δω τι γινετε.Σε ευχαριστω για το μηνυμα efi!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι παναγια μου να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι απο χθες δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου,τρομερο ανχος.Εμενα ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα οτι παιζει ρολο τα υγρα που πινουμε σε σχεση με την ποσοτητα του αμνιακου υγρου που εχουμε.Πως θα περασουνε και οι ριμαδες οι μερες για τον β επιπεδου,να τον κανω να δω τι γινετε.Σε ευχαριστω για το μηνυμα efi!!!!!

 

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι το αμνιακο υγρο αναπληρωνεται συνεχεια.....δεν ειναι κατι που ξεκιναει σταθερο και μενει ετσι. Εγω θα ελεγα να μην ανησυχεις. :wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι το αμνιακο υγρο αναπληρωνεται συνεχεια.....δεν ειναι κατι που ξεκιναει σταθερο και μενει ετσι. Εγω θα ελεγα να μην ανησυχεις. :wink:

 

Εχω διαβασει τοσα πολλα στο ιντερνετ που με εχουν ανχωσει απο χθες,μακαρι να ειναι ολα καλα και να μην ειναι τιποτα.Σε ευχαριστω πολυ και εσενα για το μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις κοπελες του φορουμ.Εγω κοριτσια ειναι να κανω την β επιπεδου στις 11 αυγουστου,την τεταρτη δηλαδη και με εχει φαει η αγωνια για ολη αυτη την διαδικασια.Εν το μεταξυ μου ειπε και ο γυναικολογος μου οτι εχω λιγο αμνιακο υγρο και εχω τρελαθει απο το ανχος τι μπορει να ειναι αυτο.....Ειναι αλλη κοπελα που να της ειχε βρει ο γιατρος ελλατωμενο αμνιακο υγρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Χαιρετω ολες τις μανουλες.. Χθες εκανα το υπερηχογραφημα β-επιπεδου,ειμαι 22 εβδομαδων κ ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη..Η γιατρος μου ειπε οτι την ανησυχει το αμνιακο υγρο μου που ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα ορια κ γι'αυτο θα ξαναπαω σε 2 ημερες να μου το διευκρινησει.Μεχρι τοτε ξεκουραση κ πολλα υγρα..Εχω αγχοθει αρκετα γιατι εχω διαβασει στο ιντερνετ μεχρι κ εμβρυικο θανατο!!!Πανικοβληθηκα!!Βασικα,ουτε που κοιμηθηκα!Δεν ξερω αν αντιμετωπιζεται καπως αυτο..Τα εχω χασει..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω το αμνιακό υγρό, είτε το χάνεις λιγο λιγο χωρίς να το καταλαβαίνεις ή δεν παράγει αρκετό το παιδί. Για μένα να το παρακολουθεις συχνά και να επιμένεις στο γιατρό σου να κοιτάξει τα νεφράκια του παιδιού. Εχω αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο στην 1η μου εγκυμοσύνη και για το λογο αυτο μου πήραν το παιδί στην 35εβδ. λόγω μειωμένου αμνιακου υγρού.Δοξα το Θεο πάντως όλα καλά (για να μην αγχωθεις) απλά έχει κάποιο θεμα με τα νεφράκια του που τελικά δεν του δημιουργει πρόβλημα.Απλά παρακολουθησε το συχνά. Τώρα για τα νερά που τυχον δεν επινες το ειχα ρωτήσει και μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση. Τώρα τί να σου πω γιατρος δεν ειμαι!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω το αμνιακό υγρό, είτε το χάνεις λιγο λιγο χωρίς να το καταλαβαίνεις ή δεν παράγει αρκετό το παιδί. Για μένα να το παρακολουθεις συχνά και να επιμένεις στο γιατρό σου να κοιτάξει τα νεφράκια του παιδιού. Εχω αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο στην 1η μου εγκυμοσύνη και για το λογο αυτο μου πήραν το παιδί στην 35εβδ. λόγω μειωμένου αμνιακου υγρού.Δοξα το Θεο πάντως όλα καλά (για να μην αγχωθεις) απλά έχει κάποιο θεμα με τα νεφράκια του που τελικά δεν του δημιουργει πρόβλημα.Απλά παρακολουθησε το συχνά. Τώρα για τα νερά που τυχον δεν επινες το ειχα ρωτήσει και μου ειπαν οτι δεν εχει σχεση. Τώρα τί να σου πω γιατρος δεν ειμαι!

 

 

Η γιατρος που μου εκανε το β επιπεδου,ειπε οτι θελει να με παρακολουθει καθε 2 εβδομαδες συν τις κανονικες μου επισκεψεις στον γυναικολογο μου:| Παντως οσον αφορα τα νεφρακια της,ειπε οτι ολα ειναι ενταξη,το οτι χανω υγρα νομιζω οτι θα το καταλαβαινα τωρα εαν εχει κατι αλλο δεν ξερω :( Ο γυναικολογος μου λεει οτι απ την αρχη της εγκυμοσυνης δεν ειχα πολυ αμνιακο..Αυριο πρωι κλεισαμε ραντεβου να με δει λεκτορας πανεπιστημιου..Αντε να δουμε κ εκει..Σ ευχαριστω παντως πολυ για τις πληροφοριες σου :) κ μακαρι να πανε ολα καλα κ σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επαναφερω το θεμα.

 

Ηδη απο την αμνιο παρατηρησα στον υπερηχο ενα στριμωγμα του μωρου, ο βοηθος του γιατρου με καθησυχασε χωρις να μετρησει το αμνιακο υγρο. Στην β επιπεδου βρηκαν το αμνιακο λιγο κατω απο το φυσιολογικο (9,6). Μετα απο 3εβδ μειωθηκε κι αλλο, δεν μου ειπαν ποσο. Ο γιατρος με φορτωσε εξετασεις για να βρουμε την αιτια.

 

 

 

Οσον αφορα τις εξετασεις και την αντιμετωπιση σε σχεση με την αιτια εχω καταληξει στα εξης συμπερασματα:

 

-μικροβιακη λοιμωξη(καλλιεργεια κολπικου υγρου):αντιβιωση+ βλεπουμε...

-ζαχαρο (καμπυλη ζαχαρου): διαιτα + βλεπουμε...

-προεκλαμψια (24ωρη μετρηση λευκωματος ουρων): διαιτα + βλεπουμε...

-ρηξη σακου/απωλεια αμνιακου(πεχαμετρικο χαρτι):ξεκουραση+ βλεπ...

-αλλο παθολογικο προβλημα μητερας /προβλημα πλακουντα /συστροφη λωρου:

παρακολουθηση + πιθανα προωρος τοκετος με οποιες συνεπειες...

-ανατομικο προβλημα εμβρυου (β επιπεδου):

παρακολουθηση + πιθανα προωρος τοκετος με οποιες συνεπειες...

 

Ξερει καμμια κοπελα αν τα λεω καλα;να συμπληρωσει η να διορθωσει κατι;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...