Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!:)

Λοιπόν ''Ο ΜΠΟΜΠ'' είναι τούρτα με παντεσπάνι.Κάνεις ένα οποιοδήποτε παντεσπάνι που προτιμάς εσύ,(σε ένα θέμα για παντεσπάνι έγραψα την συνταγή) ανάλογα με το τι κρέμα θα βάλεις.Εγώ για παράδειγμα του μικρού την έκανα με άσπρη κρέμα.Έκανα το παντεσπάνι σε ταψί του φούρνου ,το έκοψα στη μέση και μετά επειδή εχει ο μικρός ένα λούτρινο μαξιλάρι με τον -μπομπ- έδωσα το σχήμα και το έκοψα (να μοιάζει σαν σφουγγάρι).Έκανα κρέμα από το ''μιλφέιγ''(με αρέσει να αυτοσχεδιάζω με τις κρέμες, δεν κάνω κατά γράμμα από βιβλίο, στις πρώτες τούρτες της μεγάλης το έκανα αλλά μετά από μόνη δοκίμαζα)σιρόπιασα το παντεσπάνι έβαλα την κρέμα και ξανά παντεσπάνι και τέλος το κάλυψα μεχρι ένα σημείο με κίτρινη σαντιγύ το πάνω μέρος και μετά με το άλλο χρώμα το κάτω μέρος.Τα μάτια είναι φτιαγμένα με γλάσο:άχνη ζάχαρη+γλυκόζη+ασπράδι αυγού ανακατεμένα πολύ καλά να μαλακώσει το μειγμα και με το πλάστη το άνοιξα και έκανα τα μάτια, έβαλα και χρώμα στο γλάσο μπλε για τα μάτια.Για μύτη καραμέλα σχημα μπανάνα και το πρίγραμμα του ρούχου(σε συκευασία από το σούπερ κατι μαστιχωτό που το άνοιξα αλλά σκληρό γιατί ήταν τυλιγμένο ρολό΄......είναι εκείνο που έβαλα για ρόδες στο τρενάκι σαν μαστίχα ένα είδος) μετά έμπηξα το κουταλάκι σε διάφορα σημεία και έβαλα τρούφα κίτρινη, όπως και με το κορνέ έκανα το στόμα.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το -----ΒΙΒΛΙΟ------

Όπως σου είπα δεν κάνω πάντα τις τυποποιημένες τούρτες αντιγραφή αλλά το βιβλίο το έκανα -κορμό- δηλ. τον καθηερωμένο κορμό με τα μπισκότα,που κάνουμε και τρουφάκια........ έδωσα το σχήμα(με τον κορμό που σου λέω μπορείς να κάνεις ότι μπορείς να φανταστείς και ο ''τόμας το τρενάκι'' με κορμό είναι φτιαγμένο) ή ακόμα για βιβλία υπάρχουν και φόρμες.Έδωσα το σχήμα και το έβαλα στην κατάψυξη να παγώσει αρκετά.Μετά από πάνω έστρωσα την σαντιγύ ομοιόμορφα και με γλάσο πάλι που έφτιαξα έβαλα χρώμα για τις καρδούλες, τις πεταλούδες και με το κορνέ κάνεις σχέδια.Για σελιδοδείκτη έβαλα μαστίχα που τις πουλάνε χύμα.Τα κεφαλάκια είναι από αμυγδαλόπαστα .........επίσης μπορείς να γράψεις και με το κορνέ τα γράμματα της αλφαβητου ή και ένα κειμενο πρόσκληση.(εκεί μετά παίζεις έχω βιβλίο που δίνει οδηγίες πως γίνονται ανθρωπάκια κ.α.)

Περιτό να σου πω ότι το βιβλίο τελείωσε αμέσως γιατί τα παιδάκια πέρνανε και δεύτερη φορά, ο κορμός αρέσει πολύ έχει και την σοκολάτα και είναι τρέλλα.

[Κάνεις και΄συ τούρτες μόνη;;;;Αν θες έχω και άλλες από την μεγάλη:το ρολόι,κουνελάκι,χιονάθρωπο,αρκουδάκι,σκατζόχοιρο,ένα σπιτάκι με καραμέλες υπεριψωμένο.......... διαφορες,τωρα έμαθα πως μπαίνουν οιφωτό και γι΄ αυτό έβαλα]

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το -----ΒΙΒΛΙΟ------

Όπως σου είπα δεν κάνω πάντα τις τυποποιημένες τούρτες αντιγραφή αλλά το βιβλίο το έκανα -κορμό- δηλ. τον καθηερωμένο κορμό με τα μπισκότα,που κάνουμε και τρουφάκια........ έδωσα το σχήμα(με τον κορμό που σου λέω μπορείς να κάνεις ότι μπορείς να φανταστείς και ο ''τόμας το τρενάκι'' με κορμό είναι φτιαγμένο) ή ακόμα για βιβλία υπάρχουν και φόρμες.Έδωσα το σχήμα και το έβαλα στην κατάψυξη να παγώσει αρκετά.Μετά από πάνω έστρωσα την σαντιγύ ομοιόμορφα και με γλάσο πάλι που έφτιαξα έβαλα χρώμα για τις καρδούλες, τις πεταλούδες και με το κορνέ κάνεις σχέδια.Για σελιδοδείκτη έβαλα μαστίχα που τις πουλάνε χύμα.Τα κεφαλάκια είναι από αμυγδαλόπαστα .........επίσης μπορείς να γράψεις και με το κορνέ τα γράμματα της αλφαβητου ή και ένα κειμενο πρόσκληση.(εκεί μετά παίζεις έχω βιβλίο που δίνει οδηγίες πως γίνονται ανθρωπάκια κ.α.)

Περιτό να σου πω ότι το βιβλίο τελείωσε αμέσως γιατί τα παιδάκια πέρνανε και δεύτερη φορά, ο κορμός αρέσει πολύ έχει και την σοκολάτα και είναι τρέλλα.

[Κάνεις και΄συ τούρτες μόνη;;;;Αν θες έχω και άλλες από την μεγάλη:το ρολόι,κουνελάκι,χιονάθρωπο,αρκουδάκι,σκατζόχοιρο,ένα σπιτάκι με καραμέλες υπεριψωμένο.......... διαφορες,τωρα έμαθα πως μπαίνουν οιφωτό και γι΄ αυτό έβαλα]

 

Eγώ συνήθως έκανα τις απλές τούρτες!!!!Αλλά φέτος έκανα για το μικρό την τούρτα κάστρο που έχω πιο πάνω που βρήκα τη συνταγή και την εκτέλεση εδώ http://www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-kastro.html!!!!Αλλά και εγώ έκανα κάποιες αλλαγές!!!!!Μου αρέσει και εμένα να αυτοσχεδιάζω!!!Και πρόσφατα βρήκα στο youtube και μαι σελίδα με τέτοιες κατασκευές για τούρτες πολύ εύκολες

Αυτή η τούρτα έχει κολλήσει στην κόρη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδες και συ κάνεις πολύ ωραίες τούρτες μπράβο σου!!!!!!!!!

Λοιπόν πολύ ωραία τούρτα και αυτή με την γοργόνα, αλλά αν πρόσεξες δεν βάζουν σαν εμας σιρόπι στα παντεσπάνια και κρέμες.Τα κόλλησε με σαντιγύ και έκανε τα κύματα επίσης με βαμένη σαντιγύ χωρίς γλάσο.Ήταν πολύ ωραία σαν ιδέα.

Εγώ σου προτείνω να μπεις και στο www.tourtes.com έχει πολύ ωραίες αλλά είναι με γλάσο.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1075.jpg

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1081.jpg

http://i846.photobucket.com/albums/ab23/minniemouse71/HPIM1080.jpg

Tις ξαναέβαλα γιατί καταλάθος τις έσβησα πριν.Είναι οι τούρτες από τα φετινά γενέθλια των παιδιών.

 

Μπράβο Minnie! Καταπληκτικές τούρτες...:!::!::!:

όταν έρθει η ώρα θα σου ζητήσω λεπτομερειες...

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ:)......αλλά δεν είναι τίποτα αν κάνεις μια φορά την αρχή αλλά και να το θέλεις πολύ θα σου αρέσει.Εγώ από τα πρώτα γνεθλια της μεγάλης ξεκίνησα να κάνω τούρτα και απίσης και τώρα.Θα προσπαθησω να βάλω και άλλες παλιές τούρτες που έκανα:)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως η τούρτα βιβλίο είναι φοβερή! Συγχαρητήρια! Όταν λες κορμό εννοείς τον κλασικό κορμό ψυγείο με τα πτι-μπερ, το μωσαικό ή τον κορμό με το παντεσπάνι? Πώς έδωσες το σχήμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κορίτσια! Επιτέλους τέλειωσα με τα στολίδια της τούρτας του γιου μου. Φέτος για πρώτη φορά θα στολίσω εγώ την τούρτα του γιου μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένη! Την τουρτα θα την παραγγείλω με ζαχαρόπαστα και από πάνω θα κολλήσω τα ζαχαρένια ζωάκια μου. Το θέμα του πάρτυ μας είναι ζουγκλα, ξέχασα να σας το πω. Μετά από πολλές ώρες πειραματισμών και άλλων τόσων στο you tube σας παρουσιάζω τα πρώτα μου ζαχαρένια κατορθώματα!!!

IMG]http://i405.photobucket.com/albums/pp131/PENY466/210120101107.jpg[/img]

210120101110.jpg

210120101114.jpg

210120101115.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλε τι ειναι τουτα???????

Δεν ειναι απλα τελεια ειναι θεικα!!!! Μπραβο! Εκτος απο καλο χερι θελει και φοβερη υπομονη για να κανεις τετοιες λεπτομερειες. Και παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! Η αλήθεια είναι πως παιδεύτηκα λίγο αλλά τελικά το αποτέλεσμα με δικαίωσε. Πάντως τώρα φτιάχνω ελέφαντες και τίγρεις στο άψε σβήσε!!!Στο κάτω μέρος της τούρτας θα βάλω μια λαχανί γιρλάντα που θα κάνει πιέτες. Μόλις τα βάλω πάνω στην τούρτα θα ξαναβγάλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια είναι υπέροχα!!!!! Σελίγες μέρες έχει η μικρή ταπρώτα της γενέθλια κ σκέφτομαι ε΄τε να δοκιμάσω με ζαχαρόπαστα είτε να κάνω την συνταγή μου απλά σε σχέδιο το νούμερο 1.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τέλεια όλα!!!!

Μπήκα στον πειρασμό να φτιάξω μόνη μου την τούρτα της κόρης μου!!

 

peny πως τα έφτιαξες τα ζωάκια??

Είναι υπέροχα!!!

Μπράβο!!!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τέλεια όλα!!!!

Μπήκα στον πειρασμό να φτιάξω μόνη μου την τούρτα της κόρης μου!!

 

peny πως τα έφτιαξες τα ζωάκια??

Είναι υπέροχα!!!

Μπράβο!!!!

Σε ευχαρίστώ! Για να φτιάξω τα ζωάκια πέρασα πολλές ώρες στο youtube.Εχει πολλά βιντεάκια. Πατα fondant και θα σου βγάλει πολλα στολίδια.Τα ζωάκια μου έιναι όλα από ζαχαρόπαστα. Στις συνταγές της παρεας βρήκα τη συνταγή και με χρώμα ζαχαροπλαστικής έβαφα το ζυμάρι και έφτιαχνα τα ζωάκια

Link to comment
Share on other sites

καλα peny εισαι φοβερη!!!

απιστευτα πραγματα εφτιαξες...οταν μεγαλωσει ο γιος σου σιγουρα θα καμαρωνει για την μαμα του!!!!!!!!!!!!!! :P

συγχαρητηρια...!!!!!!!!!!!! :P:D:P:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου είναι καταπλητκικά όλα!!!!!!!!!!!!!!

Σας δειχνω και΄γω την τούρτα που έφτιαξα για τα γενεθλια της κόρης μου το περασμένο Σάββατο!

http://img218.imageshack.us/img218/2669/000026.png

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου είναι καταπλητκικά όλα!!!!!!!!!!!!!!

Σας δειχνω και΄γω την τούρτα που έφτιαξα για τα γενεθλια της κόρης μου το περασμένο Σάββατο!

http://img218.imageshack.us/img218/2669/000026.png

 

Εβαλες τη φωτο οκ!!!!

Τη συνταγη δεν θα μας την βαλεις και αυτη???????;);););););)

Ειναι πολυ ωραια μπραβο και σε εσενα minnie!!!!

Αρχισα να πεινααααααω

Και οχι τιποτε αλλο με βαζετε σε ιδεες να κανω και εγω την τουρτα του μικρου στα γενεθλια του αλλα δεν ειμαι και τοσο καλη στην ζαχαροπλαστικη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...