Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυρετός και εγκυμοσύνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


δε ξερω !!!απλα κι αυτο ειναι και νιωθει οπως εσυ οταν εχεις πυρετο!!!εμενα οταν ειχα πυρετο ηταν τοσο ανησυχο που κλωτσουσε ολη την ημερα!!!ειχε κι αυτο ανησυχια πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τα δικά μου λίγο πολύ τα έχω πει. Πρώτη παλλίνδρομη λόγω θρομβοφιλίας και αντιπατρικών και μετά από ενα χρόνο έγκυος με salospir, utrogstan, prezolon και μια ένεση ηππαρίνης κάθε μέρα. Σαν να μην έφτανε αυτό μόλις τώρα που μπήκα στον τρίτο κόλλησα από τον άνδρα μου που ήταν λίγο κρυωμένος αλλά εγώ έγινα πολύ. Πυρετός 38 -38,2 επί τρείς ημέρες. Παίρνω, μετά από εντολή του γιατρού μόνο depon . Εχθές το βράδυ τον έριξα αλλά σήμερα το πρωι πάλι 37,6 . Μισό ντεπόν τώρα πάλι τον έριξα. Φοβάμαι για το μωρό γιατί βήχο και τραντάζομαι πολύ. αχ τρέμω

Link to comment
Share on other sites

Μην σε φοβιζει Μαρθουλα τοσο πολυ....δεν ειναι υψηλος πυρετος το 38....παρε το ντεπον κ κανε κομπρεσες με ξυδονερο ....χαμομηλακι κ φρεσκο χυμο πορτοκαλι!!!!!!!...κ κρατα ενημερο το γιατρο σου.....

Καλη αναρρωση !!!!!! :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριεσαι κοριτσι μου το επαθα και εγω στον 5ο μηνα και μια χαρα ηταν το μωρο. Εγω ειχα τρομαξει παρα πολυ αλλα τελικα ολα καλα. Απο τον βηχα νομιζα οτι θα γεννησω. Και κατουριομουνα κι ολλας. Ειχα παρει ομως σιροπι για τον βηχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια θα ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποια παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν με την εγκυμοσύνη... Έχω 15 μέρες περίπου που έχω μπει στον τέταρτο μήνα και προχτές με έπιασε ξαφνικά έντονος βήχας και καταρροή στη μύτη... Πήγα αμέσως την ίδια μέρα στην γιατρό μου.. και ευτυχώς όλα καλά και μου έδωσε μια ήπια αντιβίωση και για άλλο θέμα... Μόλις γύρισα σπίτι έκανα 39 πυρετό και έχω πάρα πολλά χρόνια να κάνω πυρετό... Την πήρα αμέσως τηλ και μου είπε ντεπον μέχρι 5 την ημέρα (24ωρο)... τώρα που γράφω έχουν περάσει δύο μέρες και δεν εχ Ω κάνει πυρετό εδώ και 20 ώρες περίπου ενώ ανέβασα γύρω στις 5-6φορές πριν πυρετο..αλλά ο βηχας πονάει πολύ παρότι την αντιβίωση και το σιρόπι.. έχει τύχει κάτι παρόμοιο και σε κάποια από εσάς πήγαν όλα καλά???... μεθαύριο θέλει να ξανά ακούσει το παιδί.. αλλά ανησυχώ πολύ για όσα ακούω για τον πυρετό που σχετίζονται με τον αυτισμό και για μύες.. Είμαι 25 χρόνων τι εξετάσεις θα μπορούσα να κάνω εξωτερικές επιπλέον για επιβεβαίωση.. φοβάμαι πολύ γιατί δεν έχω ξανακάνει πυρετό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Είμαι έγκυος 6 βδομάδων, και χθες το βράδυ είχα δέκατα (37,3). Πήρα το γυναικολόγο μου, μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και είναι της εγκυμοσύνης , αλλά φάνηκε να ενοχλήθηκε που τον απασχόλησα γι' αυτό και μου έκλεισε το τηλ απότομα. Πράγματι το πρωί ξύπνησα με φυσιολογική θερμοκρασία, αλλά εάν ανεβάσω πυρετό πάνω από το 38, τι κάνω? Μπορώ να πάρω παρακεταμόλη? Χειρότερα δεν είναι να μείνω με πυρετό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryMo είπε:

Καλησπέρα! Είμαι έγκυος 6 βδομάδων, και χθες το βράδυ είχα δέκατα (37,3). Πήρα το γυναικολόγο μου, μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και είναι της εγκυμοσύνης , αλλά φάνηκε να ενοχλήθηκε που τον απασχόλησα γι' αυτό και μου έκλεισε το τηλ απότομα. Πράγματι το πρωί ξύπνησα με φυσιολογική θερμοκρασία, αλλά εάν ανεβάσω πυρετό πάνω από το 38, τι κάνω? Μπορώ να πάρω παρακεταμόλη? Χειρότερα δεν είναι να μείνω με πυρετό?

Φυσικα, η παρακεταμολη επιτρεπεται. Δεν ειναι ο πυρετος που πειραζει στην εγκυμοσυνη(ενταξει δεν μιλαμε και για 40αρια) αλλα το ποση ωρα μενει το σωμα με υψηλη θερμοκρασια. Μηπως να επικοινωνουσες και με καποιον αλλο γιατρο (οχι απαραιτητα γυναικολογο) μηπως σου δωσει αλλες οδηγιες και μεγαλυτερη βαρυτητα, λογω και των τωρινων καταστασεων;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, MaryMo είπε:

Καλησπέρα! Είμαι έγκυος 6 βδομάδων, και χθες το βράδυ είχα δέκατα (37,3). Πήρα το γυναικολόγο μου, μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και είναι της εγκυμοσύνης , αλλά φάνηκε να ενοχλήθηκε που τον απασχόλησα γι' αυτό και μου έκλεισε το τηλ απότομα. Πράγματι το πρωί ξύπνησα με φυσιολογική θερμοκρασία, αλλά εάν ανεβάσω πυρετό πάνω από το 38, τι κάνω? Μπορώ να πάρω παρακεταμόλη? Χειρότερα δεν είναι να μείνω με πυρετό?

Εγώ επερνα ντεπονακι μου είχε πει ότι δεν υπάρχει θέμα για ντεπόν. Περαστικά ελπίζω να μην είναι κάτι 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2020 at 4:54 ΜΜ, MaryMo είπε:

Καλησπέρα! Είμαι έγκυος 6 βδομάδων, και χθες το βράδυ είχα δέκατα (37,3). Πήρα το γυναικολόγο μου, μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και είναι της εγκυμοσύνης , αλλά φάνηκε να ενοχλήθηκε που τον απασχόλησα γι' αυτό και μου έκλεισε το τηλ απότομα. Πράγματι το πρωί ξύπνησα με φυσιολογική θερμοκρασία, αλλά εάν ανεβάσω πυρετό πάνω από το 38, τι κάνω? Μπορώ να πάρω παρακεταμόλη? Χειρότερα δεν είναι να μείνω με πυρετό?

Το 37 και 3 δεν είναι πυρετός, είναι φυσιολογική θερμοκρασία για μία έγκυο. Αν αρρωστήσεις κάποια στιγμή, θα βρεις τον κανονικό γιατρό που θα πήγαινες (π.χ. παθολόγο) και θα αναφέρεις και πως είσαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να ανεβάσει πυρετό στην αρχή της εγκυμοσύνης? Δεν έχω πυρετό, αλλά επειδή Ο γιος μου 2 χρόνων ανέβασε πυρετό το βράδυ και έχει και βήχα, φοβάμαι πολύ μην κολλήσω. Είμαι στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης μου, μόλις 6 εβδομάδες και διάβασα ότι ο πυρετός ειδικά το πρώτο τρίμηνο είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να ανεβάσει πυρετό στην αρχή της εγκυμοσύνης? Δεν έχω πυρετό, αλλά επειδή Ο γιος μου 2 χρόνων ανέβασε πυρετό το βράδυ και έχει και βήχα, φοβάμαι πολύ μην κολλήσω. Είμαι στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης μου, μόλις 6 εβδομάδες και διάβασα ότι ο πυρετός ειδικά το πρώτο τρίμηνο είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο. 

Αλήθεια ; Δεν το γνώριζα ! Περαστικά του εύχομαι. Εμένα είχε ανεβάσει πυρετό όταν ήμουν στον 4 μήνα τότε έγκυος. Αλλά ευτυχώς δεν κόλλησα αν και είμασταν αυτοκόλλητοι όλη την ώρα μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να ανεβάσει πυρετό στην αρχή της εγκυμοσύνης? Δεν έχω πυρετό, αλλά επειδή Ο γιος μου 2 χρόνων ανέβασε πυρετό το βράδυ και έχει και βήχα, φοβάμαι πολύ μην κολλήσω. Είμαι στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης μου, μόλις 6 εβδομάδες και διάβασα ότι ο πυρετός ειδικά το πρώτο τρίμηνο είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο. 

Που το διάβασες αυτό? Είχα αρρωστήσει κι εγώ και στις δυο εγκυμοσυνες μου, στην μια πρεπει να ήμουν νωρίς κι εγώ και επίσης να πω πως γεννουσα με πυρετό και βήχα !επίσης  ποτε ο γιατρός δε μου έδειξε ανησυχία. Αλλιώς θα το θυμόμουν. Ντεπον επαιρνα..Βέβαια δεν ξέρω για το πρωτο τρίμηνο αλλα νομιζω άδικα αγχώνεσαι... Πάρε τον γιατρό σου ένα τηλ και οκ μην πολυπλησιαζεις τον μικρό φορά μάσκα, αλλά μη του λες γιατί, κρίμα είναι... Στεναχωριούνται κι αυτά.. Μη καταλάβει πως τον αποφευγεις δηλαδή κ απλά πρόσεχε λιγο στην ανάρρωση του, εκεί κολλάμε συνήθως. Αλλά νομίζω τσαμπα αγχώνεσαι αλλά πάρε το γιατρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Που το διάβασες αυτό? Είχα αρρωστήσει κι εγώ και στις δυο εγκυμοσυνες μου, στην μια πρεπει να ήμουν νωρίς κι εγώ και επίσης να πω πως γεννουσα με πυρετό και βήχα !επίσης  ποτε ο γιατρός δε μου έδειξε ανησυχία. Αλλιώς θα το θυμόμουν. Ντεπον επαιρνα..Βέβαια δεν ξέρω για το πρωτο τρίμηνο αλλα νομιζω άδικα αγχώνεσαι... Πάρε τον γιατρό σου ένα τηλ και οκ μην πολυπλησιαζεις τον μικρό φορά μάσκα, αλλά μη του λες γιατί, κρίμα είναι... Στεναχωριούνται κι αυτά.. Μη καταλάβει πως τον αποφευγεις δηλαδή κ απλά πρόσεχε λιγο στην ανάρρωση του, εκεί κολλάμε συνήθως. Αλλά νομίζω τσαμπα αγχώνεσαι αλλά πάρε το γιατρο 

Το διάβασα σε ένα σαιτ ενός γυναικολόγου και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Χθες ήμουν στον δικό μου γυναικολόγο και τον ρώτησα γιατί έτσι κι αλλιώς το είχα άγχος. Μου είπε πως δεν υπάρχει κίνδυνος, αλλά να φοράω μάσκα, το οποίο κάνω. Δεν πολύ κατάλαβα αν είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για να μην αγχωθω ή αν το εννοούσε... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Gummy Bear είπε:

Το διάβασα σε ένα σαιτ ενός γυναικολόγου και έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Χθες ήμουν στον δικό μου γυναικολόγο και τον ρώτησα γιατί έτσι κι αλλιώς το είχα άγχος. Μου είπε πως δεν υπάρχει κίνδυνος, αλλά να φοράω μάσκα, το οποίο κάνω. Δεν πολύ κατάλαβα αν είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για να μην αγχωθω ή αν το εννοούσε... 

 

Συγγνώμη, έχεις παιδί με βήχα και πυρετό στο σπίτι και σε δέχτηκε γυναικολόγος στο ιατρείο του;;;;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα να ανεβάσει πυρετό στην αρχή της εγκυμοσύνης? Δεν έχω πυρετό, αλλά επειδή Ο γιος μου 2 χρόνων ανέβασε πυρετό το βράδυ και έχει και βήχα, φοβάμαι πολύ μην κολλήσω. Είμαι στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης μου, μόλις 6 εβδομάδες και διάβασα ότι ο πυρετός ειδικά το πρώτο τρίμηνο είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο. 

Πρώτα απ' όλα με το καλό, να έχεις μια καλή κ τελειομηνη κύηση. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, δεν χρειάζεται να κοιτάς το ίντερνετ κ να τρομοκρατεισαι. Ίσως αυτός στο ίντερνετ να εννοούσε πυρετό χωρίς κάποιο άλλο εμφανή συμπτωμα, όχι πχ αν κολλήσουμε κάποια ιωσουλα. Βέβαια καλό είναι να προσέχεις όπως κ όλοι μας  την κατάσταση που ζούμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Συγγνώμη, έχεις παιδί με βήχα και πυρετό στο σπίτι και σε δέχτηκε γυναικολόγος στο ιατρείο του;;;;

Πυρετό εμφάνισε ξαφνικά χθες το βράδυ, ενώ είχα πάει στο γυναικολόγο. Έχουμε περάσει τον κορονοιο, οπότε λογικά έχουμε αντισώματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Πυρετό εμφάνισε ξαφνικά χθες το βράδυ, ενώ είχα πάει στο γυναικολόγο. Έχουμε περάσει τον κορονοιο, οπότε λογικά έχουμε αντισώματα. 

 

Tότε μπορεί να είναι κάποια παιδική ίωση που έτσι κι αλλιώς έχεις κάποτε περάσει, και τζάμπα να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...