Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

@ pashalitsa

 

Καταλαβαίνω τελικά ότι αλλάζετε σχολείο. Θυμάμαι ένα μνμ σου που έλεγες πολύ καλά λόγια για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση. Δεν το σκέφτεστε πια;

 

Ανάμεσα στην Εράσμειο και την Ελληνογερμανική επιλέγω το δεύτερο με κλειστά μάτια (αν οικονομικά το αντέχετε).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@ pashalitsa

 

Καταλαβαίνω τελικά ότι αλλάζετε σχολείο. Θυμάμαι ένα μνμ σου που έλεγες πολύ καλά λόγια για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση. Δεν το σκέφτεστε πια;

 

Ανάμεσα στην Εράσμειο και την Ελληνογερμανική επιλέγω το δεύτερο με κλειστά μάτια (αν οικονομικά το αντέχετε).

 

Γιατί με κλειστά μάτια? Εγώ έχω ακούσει ότι το πρόγραμμα της Ελληνογερμανικής είναι πολύ πιεστικό για τα παιδιά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι η μελέτη που γίνεται στο σχολείο είναι ουσιαστική και τα παιδιά δεν έχουν διάβασμα στο σπίτι.

 

Επίσης από 2 καθηγητές πολυτεχνείου έχω ακούσει επαίνους για αυτό το σχολείο.

 

Καταλαβαίνω το πιεστικό που λες, αλλά αυτό είναι κάτι που κάθε γονιός πρέπει να συνυπολογίσει βασισμένος στον χαρακτήρα του παιδιού του και στα προσωπικά του κριτήρια. Δεν είναι κατάλληλα όλα τα σχολεία για όλα τα παιδιά.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΕΡΑ!

Τον Πλάτωνα δεν τον εχω δει, Παναγιωτόπουλο, Εράσμειο και Κωστέα Γείτονα ναι. Την Εράσμειο (και την Ελληνογερμανική αγωγή) δεν τα επιλέγω τελικά λόγω γλώσσας (προτιμώ να είναι τα Αγγλικά η βασική).

Από Κωστέα και Παναγιωτόπουλο, προτιμώ Παναγιωτόπουλο γιατί μου φάνηκε πιο ζεστό και απλό σχολείο, εχει πολύ καλό IB (ναι, το παιδάκι μου 6 χρονών ακόμα και εγώ κοιτάζω το λύκειο!), μου έκανε κλικ οι άνθρωποι και ο χώρος (που όντως δεν έχεί τίποτα σουπερ εγκαταστάσεις). Δεν ξέρω όμως κανέναν που να πηγαίνει το παιδάκι του εκεί. Έχει κανείς κάποια άποψη;

Του Κωστεα μου άρεσε. Ολα όμορφα μου φάνηκαν και το πρόγραμμα επίσης. Απλά δεν μου εκανε κλικ...

 

η κουμπαρα μου παει την κορητης εκει, δ δημοτικου και ειναι ευχαριστημενη. Δεν ειναι πιεστικο σχολειο με τα μαθηματα, εχουν μια κλιση στα καλλιτεχνικα/φιλολογικα(ολο εχουν καποιο λογιο, συγγραφεα κτλ καλεσμενο για να μιλησει στα παιδια), σε παρτυ βλεπεις τα παιδακια φυσιολογικα(οχι τιποτα νεοπλουτα, εχουν και 2-3 με μεγαλη οικονομικη επιφανεια), αλλα γενικαα ειναι μια χαρα, γερμανικα κανουν 3 φορες την εβδομαδα και η μικρη τα παει καλα, χωρις φροντιστηριο εξωτερικο

μια αλλη μαμα που ειχα γνωρισει στη δουλεια και πηγαινε στο δημοτικο στον παναγιωτοπουλο το παιδι της και μετα γυμνασιο-λυκειο στην ελληνογερμανικη αγωγη, μου ειχε πει οτι για δημοτικο ηταν καλα, μετα ομως ηταν πολυ ελευθερο σχολειο κατα την αποψη της(οχι πιεση στα μαθηματα κτλ) και για αυτο αλλαξε. η κουμπαρα μου παντως ειναι ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διάταξη είναι η προτεινόμενη από το ΙΒ για το δημοτικό. Μάλιστα τα παιδιά δεν έχουν σταθερή θέση, αλλά οι ομαδούλες φτιάχνονται συνέχεια διαφορετικά για να ανανεώνονται οι συνεργασίες.....

 

 

 

Αυτη η διαταξη λεγεται ομαδοσυνεργατικη. Ειναι αρκετα διαδεδομενη ακομη και σε δημοσια σχολεια. Διδασκεται στο Πανεπιστημιο τοσο στις παιδαγωγικες οσο και στις καθηγητικες σχολες. Βοηθαει στα λεγομενα project αλλα εχει και αλλα θετικα στοιχεια. Μπορειτε να κανετε αναζητηση στο google ως ομαδοσυνεργατικη μεθοδο και θα βρειτε και πολλες πληροφοριες και πολλα βιντεακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη η διαταξη λεγεται ομαδοσυνεργατικη. Ειναι αρκετα διαδεδομενη ακομη και σε δημοσια σχολεια. Διδασκεται στο Πανεπιστημιο τοσο στις παιδαγωγικες οσο και στις καθηγητικες σχολες. Βοηθαει στα λεγομενα project αλλα εχει και αλλα θετικα στοιχεια. Μπορειτε να κανετε αναζητηση στο google ως ομαδοσυνεργατικη μεθοδο και θα βρειτε και πολλες πληροφοριες και πολλα βιντεακια.

 

Ναι, πράγματι έτσι λέγεται. Χαίρομαι που ακούω ότι εφαρμόζεται ευρέως, γιατί είναι πολύ λειτουργική και αποτελεσματική. Εγώ κάθε φορά που έχω πάει στην τάξη του γιου μου, την βλέπω διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

η κουμπαρα μου παει την κορητης εκει, δ δημοτικου και ειναι ευχαριστημενη. Δεν ειναι πιεστικο σχολειο με τα μαθηματα, εχουν μια κλιση στα καλλιτεχνικα/φιλολογικα(ολο εχουν καποιο λογιο, συγγραφεα κτλ καλεσμενο για να μιλησει στα παιδια), σε παρτυ βλεπεις τα παιδακια φυσιολογικα(οχι τιποτα νεοπλουτα, εχουν και 2-3 με μεγαλη οικονομικη επιφανεια), αλλα γενικαα ειναι μια χαρα, γερμανικα κανουν 3 φορες την εβδομαδα και η μικρη τα παει καλα, χωρις φροντιστηριο εξωτερικο

μια αλλη μαμα που ειχα γνωρισει στη δουλεια και πηγαινε στο δημοτικο στον παναγιωτοπουλο το παιδι της και μετα γυμνασιο-λυκειο στην ελληνογερμανικη αγωγη, μου ειχε πει οτι για δημοτικο ηταν καλα, μετα ομως ηταν πολυ ελευθερο σχολειο κατα την αποψη της(οχι πιεση στα μαθηματα κτλ) και για αυτο αλλαξε. η κουμπαρα μου παντως ειναι ευχαριστημενη

 

Δεσποινα: Μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχουν πίεση οι μαθητές στο Γυμνάσιο στου Ι.Μ. Παναγιωτόπουλου. Αλλά τα αποτελέσματα -στατιστικά- Πανελληνίων και IB είναι εξαιρετικά! Δεν ξέρω πώς το πετυχαίνουν, αλλά αν δεν πιέζουν τα παιδιά με τρελές ώρες διαβάσματος στο σπίτι, δεν με χαλάει... Αλλωστε μετά, είναι η πολύ δουλειά (αν θέλουν δηλαδή να σπουδάσουν).. Ξέρεις μήπως εάν είναι ευχαριστημέρνη η κουμπάρα σου με τα Αγγλικά του σχολείου ; Σε ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ... Πήγα και στον Κωστέα. Λοιπόν ... από εγκαταστάσεις δε μου άρεσε (μου φάνηκε μη φροντισμένο ... αλλά το προσπερνάω.

Στο μπλα μπλα ενθουσιάστηκα. Το πρόγραμμα τους είναι πολύ καλό, με ομαδούλες, με project κι έχουν πάρα πολλά πράγματα μέσα στο βασικό πρόγραμμα + 7ώρες αγγλικά + θεατρική αγωγή + 1ώρα κολύμβηση την εβδομάδα (σ' ένα κολυμβητήριο βέβαια με χλώριο και ψιλοχάλια αλλά το προσπερνάω κι αυτό) + τη μελέτη ενταγμένη στο βασικό πρόγραμμα. Αλλά ... κάτι με χάλασε. Κυκλοφορώντας στο χώρο μου έδωσε την αίσθηση του χαμού (κάτι που δε μου το έκανε ο Πλάτωνας που έχει επίσης PYP). Τι θέλω να πω ... οι τάξεις είχαν μία υπερβολή! Ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φορτωμένες. Εκτός από το φορτωμένο είχε μία ακαταστασία. Άκουγα πολλές φωνές από τους δασκάλους για να πειθαρχήσουν τα παιδιά και γενικώς δυσκολεύομαι να το περιγράψω αλλά μου έδωσε μία αίσθηση ότι δεν υπάρχει οργάνωση. Μία σκάλα εδώ, μία καθαρίστρια εκεί, τα μπουφάν των παιδιών πεταμένα στο πάτωμα σα να είχε περάσει ένας σίφουνας από εκεί. Ίσως έτυχε αλλά και με άλλη μαμά που μίλησα μου είπε ότι και αυτή το είχε παρατηρήσει αυτό. Μπορεί κάποια να με πληροφορήσει λίγο που στέλνει το παιδί της εκεί? Έχει καλή φήμη αυτό το σχολείο. Στα οικονομικά είναι στα επίπεδα των άλλων (περίπου) δλδ της ερασμείου, του παναγιωτόπουλου και του πλάτωνα.

Ο Πλάτωνας δλδ μου φάνηκε πιο συγυρισμένο σχολείο παρότι δεν έχω ακούσει το ίδιο καλά λόγια γι' αυτόν απ' ότι για τον Κωστέα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω κι εγω για τα σχολεια που εφαρμοζουν το προγραμμα ΙΒ απο το δημοτικο (πχ Πλατωνας, Κωστεας). Μπορει καποιο παιδακι να παρακολουθησει αυτο το προγραμμα μεχρι α' λυκειου, ας πουμε, και μετα να αποφασισει οτι θελει να παρει απολυτηριο λυκειου και να δωσει πανελληνιες? Η μηπως μπαινοντας σε αυτο το προγραμμα σημαινει αυτοματα μονοδρομος για σπουδες στο εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω κι εγω για τα σχολεια που εφαρμοζουν το προγραμμα ΙΒ απο το δημοτικο (πχ Πλατωνας, Κωστεας). Μπορει καποιο παιδακι να παρακολουθησει αυτο το προγραμμα μεχρι α' λυκειου, ας πουμε, και μετα να αποφασισει οτι θελει να παρει απολυτηριο λυκειου και να δωσει πανελληνιες? Η μηπως μπαινοντας σε αυτο το προγραμμα σημαινει αυτοματα μονοδρομος για σπουδες στο εξωτερικο?

 

όχι καμία σχέση ... το ρωτησα κι εγώ αυτό ... ουσιαστικά στο δημοτικό και το γυμνάσιο δεν αλλάζει η ύλη αλλά η μεθοδολογία με την οποία την κατακτούν

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμαθα κατι που δεν το ηξερα, μπορει σε εσας να είναι γνωστο. και μου φανηκε... περιεργο και απαράδεκτο! σημειωτέον... στοιχιζει πολλα λεφτα το χρονο αυτο το σχολειο!

λοιπον... σε γμωστο μεγαλο ιδιωτικο σχολειο βαζουν νηπιαγωγούς να διδάσκουν στις πρώτες ταξεις του δημοτικού και φιλολόγους γενικά στο δημοτικο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σε γμωστο μεγαλο ιδιωτικο σχολειο βαζουν νηπιαγωγούς να διδάσκουν στις πρώτες ταξεις του δημοτικού και φιλολόγους γενικά στο δημοτικο.

 

Δεν ξέρω για τώρα, παλιότερα πάντως επιτρέπονταν αυτό. Tragic. Γιατί όμως κάποιος γονιός, που σκάει τα ωραία του λεφτάκια για να εξασφαλίσει καλές συνθήκες στο πρωτάκι, να το ανέχεται? Απορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τώρα, παλιότερα πάντως επιτρέπονταν αυτό. Tragic. Γιατί όμως κάποιος γονιός, που σκάει τα ωραία του λεφτάκια για να εξασφαλίσει καλές συνθήκες στο πρωτάκι, να το ανέχεται? Απορώ.

 

πού θα το ξέρει???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

@ Βερα

 

Μπορείς να ρωτήσεις την pashalitsa με πμ. που μετά από πολύ ψάξιμο πριν 2 χρόνια πήγε στον Κωστέα και τώρα αλλάζουν.

 

Αν ψάξεις λίγο τα θέματα θα το βρείς.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

πού θα το ξέρει???

 

Εδώ το μάθαμε εμείς, οι άσχετοι, δεν θα το ξέρουν οι γονείς?:lol::lol::lol:

 

Σοβαρά τώρα. Όλα μαθαίνονται στα σχολεία, αν είσαι από κοντά. εγώ προσωπικά έχω googlάρει:wink: όλους τους δασκάλους που έχει το παιδί, και ίσως και κάποιους άλλους:oops:. Επίσης το έχω συζητήσει μαζί τους, διακριτικά εννοείται. πχ. τελειώσατε στην Πάτρα, ε? Πολύ ωραία είναι εκεί, σπούδαζε και μία φίλη μου στο παιδαγωγικό, αλλά εσείς θα είστε μικρότερη κλπ κλπ

Επίσης, αν διατηρείς μια επαφή με τους γονείς, ειδικά αυτούς που έχουν και μεγαλύτερα παιδιά στο σχολείο, μαθαίνεις πολλά. Οι γονείς συζητάνε για τους καλούς δασκάλους του σχολείου, ποιοι έχουν συγγραφική δράση, ποιοι επιμορφώνονται τακτικά, πού δούλευαν πριν (αν είναι νέοι). Εν αμφιβολία..... ρωτάς κατευθείαν τη διεύθυνση του σχολείο επίσης με διακριτικό τρόπο. Το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να θέλεις να ξέρεις τι σπουδές έχουν οι δάσκαλοι του παιδιού σου.

Δεν ξέρω για ποιο σχολείο λέει η ismeni αλλά τα μεγάλα καλά ιδιωτικά επενδύουν πολύ χρήμα στους δασκάλους και σίγουρα είναι 'τυπικά' καλοί. Τώρα, αν δεν είναι καλοί στην τάξη, ναι, αυτό είναι ένα ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ Βερα

 

Μπορείς να ρωτήσεις την pashalitsa με πμ. που μετά από πολύ ψάξιμο πριν 2 χρόνια πήγε στον Κωστέα και τώρα αλλάζουν.

 

Αν ψάξεις λίγο τα θέματα θα το βρείς.

 

Της έστειλα πμ αλλά δεν έχει απαντήσει. Απ' όσο όμως είχα διαβάσει η πασχαλίτσα είχε το παιδί εκεί προνήπιο και νήπιο και όχι δημοτικό και ενώ ήταν πολύ ευχαριστημένη την ενοχλούσε που το παιδί δεν έγραφε σωστά. Εμένα προσωπικά δε θα με ενοχλούσε αυτό. Και στο δικό μας το νηπιαγωγείο δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα και τα παιδιά γράφουν όπως θέλουν και θεωρείται (και είναι) από τα καλύτερα νηπιαγωγεία. Τεσπα ... δε θυμάμαι αν είχε κι άλλους λόγους.

 

Απλά ήθελα να μου πει κάποιος που πάει το παιδί του στον Κωστέα γείτονα δημοτικό αν είναι πολύ χαλαρό σχολείο... γιατί μου έδωσε την αίσθηση του χύμα ....

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τις ιστοσελίδες των σχολείων αλλά και τα σχόλια γονιών, καταλαβαίνει κανείς, όχι πολλά αλλά σίγουρα το πνεύμα των σχολείων. Από τα πράγματα που 'τονίζει' κάθε σχολείο, καταλαβαίνεις αμέσως σε ποιους γονείς απευθύνεται. Θεωρώ δηλαδή ότι του Κωστέα- Γείτονα και η Ελληνογερμανική Αγωγή είναι δύο σχολεία της ίδια λογικής. Για έναν γονιό που ΕΙΝΑΙ αυτής της λογικής, αρκεί να αποφασίσει την κυρίαρχη γλώσσα (αγγλικά ή γερμανικά). Εγώ έχω ακούσει καλά και κακά και για τα δύο σχολεία, από κακά τίποτα όμως τραγικό.

Ο μοναδικός λόγος που δεν θα διάλεγα το Κωστέα Γείτονα είναι ότι στην ιστοσελίδα τους δεν υπάρχει πουθενά ούτε ένα όνομα. Ακόμα και στην 'επικοινωνία' δεν υπάρχει ένα όνομα, μία γραμματέας βρε αδερφέ. Δεν βρήκα πουθενά, δεν ξέρω αν δεν έψαξα αρκετά βαθιά αλλά αυτό λίγο με χάλασε. Ούτε οι ανακοινώσεις δεν είχαν υπογραφή. Επειδή θεωρώ ότι στις υγιείς σχέσεις, ξεκινάμε λέγοντας το όνομά μας νομίζω ότι κάνει κακό merketing αυτό. Αλλά είπαμε, είναι εντελώς υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τις ιστοσελίδες των σχολείων αλλά και τα σχόλια γονιών, καταλαβαίνει κανείς, όχι πολλά αλλά σίγουρα το πνεύμα των σχολείων. Από τα πράγματα που 'τονίζει' κάθε σχολείο, καταλαβαίνεις αμέσως σε ποιους γονείς απευθύνεται. Θεωρώ δηλαδή ότι του Κωστέα- Γείτονα και η Ελληνογερμανική Αγωγή είναι δύο σχολεία της ίδια λογικής. Για έναν γονιό που ΕΙΝΑΙ αυτής της λογικής, αρκεί να αποφασίσει την κυρίαρχη γλώσσα (αγγλικά ή γερμανικά). Εγώ έχω ακούσει καλά και κακά και για τα δύο σχολεία, από κακά τίποτα όμως τραγικό.

Ο μοναδικός λόγος που δεν θα διάλεγα το Κωστέα Γείτονα είναι ότι στην ιστοσελίδα τους δεν υπάρχει πουθενά ούτε ένα όνομα. Ακόμα και στην 'επικοινωνία' δεν υπάρχει ένα όνομα, μία γραμματέας βρε αδερφέ. Δεν βρήκα πουθενά, δεν ξέρω αν δεν έψαξα αρκετά βαθιά αλλά αυτό λίγο με χάλασε. Ούτε οι ανακοινώσεις δεν είχαν υπογραφή. Επειδή θεωρώ ότι στις υγιείς σχέσεις, ξεκινάμε λέγοντας το όνομά μας νομίζω ότι κάνει κακό merketing αυτό. Αλλά είπαμε, είναι εντελώς υποκειμενικό.

 

 

Έχει ...

 

http://www.cgs.gr/main/attachments/article/974/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%20%CE%BC%CE%B5%20%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82.pdf

 

 

Αλλά εν πάσει περιπτώσει ... η ελληνογερμανική αγωγή είναι πολύ πιο ακριβή από τον κωστέα γείτονα. Εγώ για γερμανικά μόνο την εράσμειο αντέχω οικονομικά (κι αυτό πιο δύσκολα από τον Κωστέα). Γενικώς ο Κωστέας έχει ένα ωραίο πρόγραμμα που όμως με χάλασε τόσο πολύ όταν επισκέφτηκα τους χώρους και είδα όλη αυτή την τσαπατσουλοσύνη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει ...

 

http://www.cgs.gr/main/attachments/article/974/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%20%CE%BC%CE%B5%20%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82.pdf

 

 

Αλλά εν πάσει περιπτώσει ... η ελληνογερμανική αγωγή είναι πολύ πιο ακριβή από τον κωστέα γείτονα. Εγώ για γερμανικά μόνο την εράσμειο αντέχω οικονομικά (κι αυτό πιο δύσκολα από τον Κωστέα). Γενικώς ο Κωστέας έχει ένα ωραίο πρόγραμμα που όμως με χάλασε τόσο πολύ όταν επισκέφτηκα τους χώρους και είδα όλη αυτή την τσαπατσουλοσύνη.

 

θα μπορουσες να μας γραψεις τις τιμες του Κωστεα και του Πλατωνα για Α' δημοτικου μια που ενημερωθηκες πιο προσφατα? (συνολικα για διευρυμενο ωραριο και σχολικο) Εχουν μειωθει καθολου η εχουν βαλει εξτρα παροχες?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Της έστειλα πμ αλλά δεν έχει απαντήσει. Απ' όσο όμως είχα διαβάσει η πασχαλίτσα είχε το παιδί εκεί προνήπιο και νήπιο και όχι δημοτικό και ενώ ήταν πολύ ευχαριστημένη την ενοχλούσε που το παιδί δεν έγραφε σωστά. Εμένα προσωπικά δε θα με ενοχλούσε αυτό. Και στο δικό μας το νηπιαγωγείο δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα και τα παιδιά γράφουν όπως θέλουν και θεωρείται (και είναι) από τα καλύτερα νηπιαγωγεία. Τεσπα ... δε θυμάμαι αν είχε κι άλλους λόγους.

 

Απλά ήθελα να μου πει κάποιος που πάει το παιδί του στον Κωστέα γείτονα δημοτικό αν είναι πολύ χαλαρό σχολείο... γιατί μου έδωσε την αίσθηση του χύμα ....

 

Συγνώμη, ήμουν πνιγμένη αυτές τις μέρες. Δεν είναι ο μόνος λόγος που βγάζω το παιδί ότι δεν γράφει [έγραφε] σωστά. Είναι και πολλά άλλα που μπορεί κάποιον άλλο γονιό να μην τον ενοχλούν. Ένα από αυτά είναι αυτό το χύμα που περιγράφεις και η έλλειψη πειθαρχίας. Δε με ενοχλεί η χαλαρότητα αλλά η υπερβολή της είναι πρόβλημα, όχι για το δικό μου παιδί που έχει πειθαρχία και τρόπους από το σπίτι του αλλά για τα άλλα που δεν τα περιορίζει κάποιος και επηρεάζουν τη ζωή και τη συμπεριφορά του δικού μου παιδιού... Θα σου στείλω και πμ.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μας γραψεις τις τιμες του Κωστεα και του Πλατωνα για Α' δημοτικου μια που ενημερωθηκες πιο προσφατα? (συνολικα για διευρυμενο ωραριο και σχολικο) Εχουν μειωθει καθολου η εχουν βαλει εξτρα παροχες?

Ευχαριστω

 

Κι εγώ θέλω πολύ να μάθω τί τιμές σου είπαν και με ποιες παροχές και για τα δυο σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μας γραψεις τις τιμες του Κωστεα και του Πλατωνα για Α' δημοτικου μια που ενημερωθηκες πιο προσφατα? (συνολικα για διευρυμενο ωραριο και σχολικο) Εχουν μειωθει καθολου η εχουν βαλει εξτρα παροχες?

Ευχαριστω

 

Πλάτωνας

 

Πρόγραμμα σχολείου 6840 (δίδακτρα και μεταφορά), 1000 το billigual (δλδ αγγλικά 12ώρες περίπου ενώ το απλό έχει 4), 260 επιβάρυνση μακρινών περιοχών, 100εκπαιδευτικό υλικό, 945γεύμα, 150σέρβις φαγητού, 260/ημέρα = 1300 στις 5ημέρες η μελέτη 2:30-4:15. Αν κάποια/ες μέρες δε θέλεις μελέτη αλλά θέλεις δραστηριότητα τότε φεύγει το 260 και μπαίνει το κόστος της δραστηριότητα. Τα κόστη των δραστηριοτήτων δεν τα ξέρω όμως.

 

Κωστέας

 

Πρόγραμμα σχολείου 7040 περίπου (με 7ώρες αγγλικά, μία μέρα να σχολάνε στις 4! και τη μελέτη ενσωματωμένη στο βασικό πρόγραμμα), 1000 περίπου η μεταφορά, 200περίπου/ημέρα το φαγητό και οι δραστηριότητες είναι extra (η 2η έχει έκπτωση 20% και η τρίτη 50%). Εκτός από το ωδείο που είναι πάρα πολύ ακριβό οι δραστηριότητες παίζουν γύρω στα 200-500ευρώ την ημέρα. Δηλαδή το μπαλέτο πχ που είναι 2 φορές είναι στα 592, η κολύμβηση στα 470 ο στίβος στα 475, το τέννις στα 470 κλπ

 

Ελπίζω να σας διαφώτισα. Ό,τι άλλο θέλετε στη διάθεσή σας.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από τις ιστοσελίδες των σχολείων αλλά και τα σχόλια γονιών, καταλαβαίνει κανείς, όχι πολλά αλλά σίγουρα το πνεύμα των σχολείων. Από τα πράγματα που 'τονίζει' κάθε σχολείο, καταλαβαίνεις αμέσως σε ποιους γονείς απευθύνεται. Θεωρώ δηλαδή ότι του Κωστέα- Γείτονα και η Ελληνογερμανική Αγωγή είναι δύο σχολεία της ίδια λογικής. Για έναν γονιό που ΕΙΝΑΙ αυτής της λογικής, αρκεί να αποφασίσει την κυρίαρχη γλώσσα (αγγλικά ή γερμανικά). Εγώ έχω ακούσει καλά και κακά και για τα δύο σχολεία, από κακά τίποτα όμως τραγικό.

Ο μοναδικός λόγος που δεν θα διάλεγα το Κωστέα Γείτονα είναι ότι στην ιστοσελίδα τους δεν υπάρχει πουθενά ούτε ένα όνομα. Ακόμα και στην 'επικοινωνία' δεν υπάρχει ένα όνομα, μία γραμματέας βρε αδερφέ. Δεν βρήκα πουθενά, δεν ξέρω αν δεν έψαξα αρκετά βαθιά αλλά αυτό λίγο με χάλασε. Ούτε οι ανακοινώσεις δεν είχαν υπογραφή. Επειδή θεωρώ ότι στις υγιείς σχέσεις, ξεκινάμε λέγοντας το όνομά μας νομίζω ότι κάνει κακό merketing αυτό. Αλλά είπαμε, είναι εντελώς υποκειμενικό.

 

Τα δυο σχολεία ίσως να έχουν παρόμοια λογική στο πρόγραμμα αλλά ΟΧΙ παρόμοια νοοτροπία και δεν έχουν καμία σχέση στην οργάνωση, που στην Αγωγή τη βλέπεις μπροστά σου σε κάθε βήμα που κάνεις μέσα στο σχολείο.

 

Επίσης αυτό με το σάιτ στου Κωστέα δεν είναι ακριβές. Το οργανόγραμμα του σχολείου είναι δημοσιευμένο και οι ανακοινώσεις που βγαίνουν είναι με την ευθύνη της διεύθυνσης της κάθε βαθμίδας... Αν μη τί άλλο έχει πολύ καλό σάιτ, τώρά άνοιξε σελίδα και ο σύλλογος γονέων ο οποίος είναι πραγματικά πολύ δραστήριος. Ξεκινούν τώρα μέχρι και πρόγραμμα άθλησης γονέων... Τα σωστά πράγματα να λέγονται.

Link to comment
Share on other sites

 

Μα κι εγώ δεν είπα ότι δεν έχει καθόλου. Είπα ότι δεν τα βρήκα. Τώρα αυτό το link που μου γράφεις ... δεν θα το έλεγες και πρώτο τραπέζι πίστα:lol::lol:.

Ας μην το κάνουμε θέμα, άλλωστε είναι εντελώς υποκειμενικό. Δεν είπα ότι δεν έχουν ονοματεπώνυμο οι άνθρωποι, απλά δεν με εκφράζει ο τρόπος που συστήνονται, ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο σχολεία ίσως να έχουν παρόμοια λογική στο πρόγραμμα αλλά ΟΧΙ παρόμοια νοοτροπία και δεν έχουν καμία σχέση στην οργάνωση, που στην Αγωγή τη βλέπεις μπροστά σου σε κάθε βήμα που κάνεις μέσα στο σχολείο.

 

Επίσης αυτό με το σάιτ στου Κωστέα δεν είναι ακριβές. Το οργανόγραμμα του σχολείου είναι δημοσιευμένο και οι ανακοινώσεις που βγαίνουν είναι με την ευθύνη της διεύθυνσης της κάθε βαθμίδας... Αν μη τί άλλο έχει πολύ καλό σάιτ, τώρά άνοιξε σελίδα και ο σύλλογος γονέων ο οποίος είναι πραγματικά πολύ δραστήριος. Ξεκινούν τώρα μέχρι και πρόγραμμα άθλησης γονέων... Τα σωστά πράγματα να λέγονται.

 

Επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι υποκειμενικό, δεν θέλω να θίξω κανένα σχολείο. Η ανωνυμία διαπιστώνεται εύκολα αν δει κανείς πόσα επίπεδα πρέπει να πάει κανείς 'κάτω' για να βρει το οργανόγραμμα σε pdf (εγώ δεν το βρήκα, από τη BERA το είδα), να το ανοίξει να και δει ποιοι είναι οι συντελεστές του σχολείου. Δεν θα επεκταθώ για το site, για το οποίο θα μπορούσα να κάνω πολλά σχόλια, για να μην βγούμε εκτός θέματος.

 

Εγώ έγραψα για το 'πνεύμα' των σχολείων, δηλαδή αυτό που πάνε να πουλήσουν, ως επιχειρήσεις. Τώρα τη νοοτροπία την ξέρεις καλύτερα, γιατί διαμορφώνεται εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...