Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

help μητρικο γαλα αποθηκευση


Recommended Posts

Καλησπέρα. Φευγουμε για μια μερα και θα αφησουμε στην γιαγια γαλα για την μικρη.εχω μια ερωτησουλα. η μικρη ειναι λιγων ημερων και ξερουμε οτι στα μικρα μωρακια δινουμε γαλα μονο απο γυαλινο μπιμπερο. εμεις πηραμε απο φαρμακειο τα δοχεια της ΝUK και MEDELA (για αποθηκευση) που ειναι πλαστικα. λενε οτι δεν κανει να ζεσταινεται το γαλα στο πλαστικο?πως τοτε θα το δινει στο μωρο?θα το αφηνει πχ σε θερμοκρασια δωματιου και μετα θα το ζεσταινει στο γυαλινο η κατι? θα λειψουμε σκαρτη μια μερα για δουλειες και ειναι η πρωτη φορα που φυλαμε γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Φευγουμε για μια μερα και θα αφησουμε στην γιαγια γαλα για την μικρη.εχω μια ερωτησουλα. η μικρη ειναι λιγων ημερων και ξερουμε οτι στα μικρα μωρακια δινουμε γαλα μονο απο γυαλινο μπιμπερο. εμεις πηραμε απο φαρμακειο τα δοχεια της ΝUK και MEDELA (για αποθηκευση) που ειναι πλαστικα. λενε οτι δεν κανει να ζεσταινεται το γαλα στο πλαστικο?πως τοτε θα το δινει στο μωρο?θα το αφηνει πχ σε θερμοκρασια δωματιου και μετα θα το ζεσταινει στο γυαλινο η κατι? θα λειψουμε σκαρτη μια μερα για δουλειες και ειναι η πρωτη φορα που φυλαμε γαλα.

 

εχω βρει συμβουλες διαφορες στο ιντερνετ κανεις να με βοθησει στα παραπανω με λιγο πιο απλα λογια πχ κανεις αυτο και αυτο :D ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, θα σε πω τι κανω εγώ -ασχετα αν η μικρη δεν θελει το μπιμπερο-. βαζω το μητρικό γαλα στο πλαστικο μπουκαλι της μεντελα και στην καταψυξη ή ψυγείο αν ειναι να καταναλωθει την ιδι μερα η την επομενη, και οταν είναι να λειψω το βγαζω κανα 2ωρο πριν και οποιος ειναι να ταισει το μωρο το ζεσταινει σε μπεν μαρι δηλ. σε μπρικι με ζεστο νερό και οκ. σορι για την γραφη-ειμαι με την μικρη αγκαλια :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φευγουμε για μια μερα και θα αφησουμε στην γιαγια γαλα για την μικρη.εχω μια ερωτησουλα. η μικρη ειναι λιγων ημερων και ξερουμε οτι στα μικρα μωρακια δινουμε γαλα μονο απο γυαλινο μπιμπερο. εμεις πηραμε απο φαρμακειο τα δοχεια της ΝUK και MEDELA (για αποθηκευση) που ειναι πλαστικα. λενε οτι δεν κανει να ζεσταινεται το γαλα στο πλαστικο?πως τοτε θα το δινει στο μωρο?θα το αφηνει πχ σε θερμοκρασια δωματιου και μετα θα το ζεσταινει στο γυαλινο η κατι? θα λειψουμε σκαρτη μια μερα για δουλειες και ειναι η πρωτη φορα που φυλαμε γαλα.

 

Για μία μέρα που θα λείψετε πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα να ζεσταθεί το πλαστικό μπουκάλι και να πιει το μωρό από αυτό: ούτως ή άλλως τα έχεις βράσει από πριν για την αποστείρωση. Το μητρικό γάλα θα ζεσταθεί σε μπαιν μαρί σε πολύ μικρότερη θερμοκρασία.

 

Παρά να χυθεί ή να τρέξει το γάλα ή να γίνει το όλο θέμα περίπλοκο και να προσθέσεις άσκοπο άγχος σ' αυτόν που θα κρατήσει το μωράκι για πρώτη φορά, χρησιμοποιήστε το σκεύος με το γάλα ως έχει (απλά να ζεσταθεί δηλαδή σε μπαιν μαρί).

 

Αν τα έχεις φυλάξει με την πιπίλα, καλύτερα να βάλετε μία άλλη σε θερμοκρασία δωματίου ή να τη ζεστάνετε χωριστά σε ζεστό νερό, γιατί η πιπίλα δεν θα ζεσταθεί με το μπαιν μαρί και το μωρό μπορεί να μην θέλει να τη βάλει στο στόμα του.

 

Με το καλό να γυρίσεις κοντά στο μωράκι σου :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα medela είναι ειδικά για μητρικό γάλα και για μικρά μωράκια, προσομοιάζει η θηλή τους τον μητρικό θηλασμό για να αποφευχθεί η σύγχηση θηλών.

Εμείς ακόμα και τώρα αυτά χρησιμοποιούμε για το σκονόγαλα, απλά δεν βάζουμε μέσα βραστό νερό, το έχουμε κρυώσει πρίν.

Αν σκεφτείς ότι αποστειρώνονται με ασφάλεια τότε είσαι οκ ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

το μητρικό γάλα όχι σε θ. δωματίου, θέλει ψυγείο αν δεν καταναλωθεί απευθείας. Και να το χωρίσετε σε μικρές μεριδούλες, αν δεν το πιεί όλο το παιδί πρέπει το υπόλοιπ να πεταχτεί.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...