Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΦΤΡΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ


Recommended Posts

Σήμερα παρατήρησα στο κάτω χειλάκι της ένα σπυράκι κόκκινο σαν άφτρα. Βάζουμε κάτι σε αυτό? Νομίζετε ότι πρέπει να την πάω στην παιδίατρο ή αρκεί ένα τηλέφωνο??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχει δοντάκια?Η αφθες είναι άσπρες περιμετρικά και κόκκινες εσωτερικά.Μην βάλεις κάτι επάνω-Αυτό με το μούρο θα ήθελα να γνωρίζω την βιβλιογραφική του τεκμηρίωση γιατί μέχρι τώρα 5 χρόνια στοματολόγος δεν το εχω ξανακούσει!!!ΟΧΙ PYRALVEX σε μωρό!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει δοντάκια..και αυτό είναι μόνο κόκκινο...η παιδίατρος μου είπε να μην βάλω τίποτα απλά να παρακουλουθώ μην βγάλει και άλλα...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ως έμπειρη (δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου χωρίς αφθες.... :( ).... μπορώ να πω ΟΧΙ PYRALVEX γιατί πονάει αφόρητα και πληγώνει αντί να θεραπεύει...

Η άφθες είναι άσπρες εσωτερικά φαντάσου ένα μικρούλι ηφαίστειο όπου είναι κόκκινο στην περίμετρο και στο κέντρο όπου ανασηκώνεται είναι άσπρο σαν το γάλα....

Οι μικρές κρατάνε μια βδομάδα και οι μεγάλες περίπου 15 μέρες.

Δεν υπάρχει ακόμα θεραπεία ούτε γνωρίζουμε τι τις προκαλεί. Εμένα μου εμφανίζονται σε διάφορες περιπτώσεις... Αν κάποιο λαχανικό δεν είναι πλυμένο καλά, αν οι ντομάτες είναι παραγινωμένες (πρήζονται και τα ούλα μου τότε), με αποξηραμένα φρούτα (προφανώς είναι άπλυτα... :( ) και σε περιόδους έντονου στρες....

Στον στοματολόγο του ΤΥΠΕΤ που απευθύνθηκα μου σύστησε το aloclair gel το οποίο απλά δημιουργεί μια κρούστα η οποια απομονώνει την άφθα και ελαττώνει την αίσθηση πόνου...

Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται σε μωρά...

Παρακολούθα το νινί και συμβουλέψου τη γιατρό σου......

 

Α! δοκίμασα κάποτε και την mundisal που βάζουμε για τα δόντια στα μωρά........ Μην το δοκιμάσεις ΠΟΤΕ! :'(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη νομιζω οτι ειμαι στα 3 μετρα και περιμενω να με λιθοβολησουν, να ξεκαθαρισω οτι:

1ον για το pyralvex αναφερω οτι "δεν ξερω αν κανει για αυτες τις ηλικιες" και

2ον για το γλυκο μουρο, μπορει να μην ειμαι στοματολογος ή να μην εχει περασει απο εγκριση στον ΕΟΦ, αλλα επειδη ειναι δοκιμασμενο -ναι κι εγω εχω βγαλει πολλες φορες αφθες-, και πολλες φορες μερικα πραγματα δεν ειναι αναγκη να ειναι του φαρμακειου για να ειναι θεραπευτικα σε ορισμενες περιπτωσεις -πχ το πετιμεζι, ο καφες με το λεμονι, ακομα και μια γουλια κοκα κολα-, απλα το ανεφερα...

δεν ειμαι γιατρος ουτε το παιζω ειδικη... αλλα ουτε εβαλα και το μαχαιρι στο λαιμο κανενος για να ακολουθησει κατι που ειπα... και σιγουρα κατι που λειτουργει θεραπευτικα σε εναν ενηλικα μπορει να μην ενδεικνειται για ενα μωρο...

αυτα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Ως έμπειρη (δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου χωρίς αφθες.... :( ).... μπορώ να πω ΟΧΙ PYRALVEX γιατί πονάει αφόρητα και πληγώνει αντί να θεραπεύει...

Η άφθες είναι άσπρες εσωτερικά φαντάσου ένα μικρούλι ηφαίστειο όπου είναι κόκκινο στην περίμετρο και στο κέντρο όπου ανασηκώνεται είναι άσπρο σαν το γάλα....

Οι μικρές κρατάνε μια βδομάδα και οι μεγάλες περίπου 15 μέρες.

Δεν υπάρχει ακόμα θεραπεία ούτε γνωρίζουμε τι τις προκαλεί. Εμένα μου εμφανίζονται σε διάφορες περιπτώσεις... Αν κάποιο λαχανικό δεν είναι πλυμένο καλά, αν οι ντομάτες είναι παραγινωμένες (πρήζονται και τα ούλα μου τότε), με αποξηραμένα φρούτα (προφανώς είναι άπλυτα... :( ) και σε περιόδους έντονου στρες....

Στον στοματολόγο του ΤΥΠΕΤ που απευθύνθηκα μου σύστησε το aloclair gel το οποίο απλά δημιουργεί μια κρούστα η οποια απομονώνει την άφθα και ελαττώνει την αίσθηση πόνου...

Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται σε μωρά...

Παρακολούθα το νινί και συμβουλέψου τη γιατρό σου......

 

Α! δοκίμασα κάποτε και την mundisal που βάζουμε για τα δόντια στα μωρά........ Μην το δοκιμάσεις ΠΟΤΕ! :'(

Θεραπεία για τις αφθες ΥΠΑΡΧΕΙ απλά είναι πολύπλοκη,θέλει μακροχρόνια χρήση κορτικοειδών όπως κορτιζόνη (μέτρια δόση για 1-2 εβδομάδες) και οι ασθενείς φοβούνται και ΔΕΝ την κάνουν!!(Θα ήθελα πολύ να μάθω τον στοματολογο του ΤΥΠΕΤ γιατί είμαστε 10 ολοι κι όλοι στην Ελλάδα και στο ΤΥΠΕΤ απο όσο ξέρω ΔΕΝ υπάρχει επίσημα ΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΟΣ!!Ένας συνάδελφος είναι μόνο ΄σε ταμείο και αυτός είνα στο ΙΚΑ!!)Α!Και κάτι άλλο οι παραγοντες που προκαλούν τις άφθες κυρίως είναι ανοσολογικοί και γνωρίζουμε τον μηχανισμό που παράγονται προς αποφηγεί παρεξηγήσεων!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει δοντάκια..και αυτό είναι μόνο κόκκινο...η παιδίατρος μου είπε να μην βάλω τίποτα απλά να παρακουλουθώ μην βγάλει και άλλα...

Η μικρή έκανε καθόλου πυρετό αυτές τις μέρες?Μήπως κάποιος μέσα στην οικογένεια είχε κάποιον ερπή?

Link to comment
Share on other sites

όχι τίποτα από τα δύο...και νομίζω ότι της περνάει μπορεί να ήταν απλό σπυράκι, γιατί δεν είχε καθόλου ασπρίσει...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία για τις αφθες ΥΠΑΡΧΕΙ απλά είναι πολύπλοκη,θέλει μακροχρόνια χρήση κορτικοειδών όπως κορτιζόνη (μέτρια δόση για 1-2 εβδομάδες) και οι ασθενείς φοβούνται και ΔΕΝ την κάνουν!!(Θα ήθελα πολύ να μάθω τον στοματολογο του ΤΥΠΕΤ γιατί είμαστε 10 ολοι κι όλοι στην Ελλάδα και στο ΤΥΠΕΤ απο όσο ξέρω ΔΕΝ υπάρχει επίσημα ΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΟΣ!!Ένας συνάδελφος είναι μόνο ΄σε ταμείο και αυτός είνα στο ΙΚΑ!!)Α!Και κάτι άλλο οι παραγοντες που προκαλούν τις άφθες κυρίως είναι ανοσολογικοί και γνωρίζουμε τον μηχανισμό που παράγονται προς αποφηγεί παρεξηγήσεων!

 

Καλημέρα φίλη μου

κοίτα εδώ

http://www.typet.gr/index.aspx

 

Είμαι 30 χρονών και έχω δοκιμάσει όλες τις θεραπείες και τα ματζούνια που μου έχουν προταθεί και ακόμα υποφέρω. Εκανα χειρουργείο την Μ. Τετάρτη και απο το άγχος(?) ξαναεμφάνισα άφθες.... :( ...

 

Τες πα Καλή Ανάσταση να έχουμε και υγεία πάνω απο όλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα..........ο μικρος μου εχει 2 αφτρες στο στομα:( χθες ολη μερα δεν εφαγε τιποτα!!! πονουσε και ειχε το στομα ανοιχτο και γκρινιαζε. ειχε απιστευτα σαλια και κακη διαθεση και εκλαιγε ακομη και στον υπνο του. το βραδυ δεν κοιμηθηκαμε οπως καταλαβατε:!: καναμε γαργαρες με σοδα αλλα ενω πιστευα οτι σημερα θα ηταν καλα, ειδα οτι ακομη και σημερα το πρωι φεν ετρωγε και μιλουσε με το στομα ανοικτο και ειχε σαλακια. η μια αφτρα ειναι βαθια μεσα και η αλλη ειναι κοντα στην εξοδο του στοματος. τι να κανω?????? νηστικος θα μεινει και σημερα?? ουτε μπιμπερο δεν βαζει στο στομα γιατι ποναει....ΙΔΕΕΣ????:idea::idea:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α! δοκίμασα κάποτε και την mundisal που βάζουμε για τα δόντια στα μωρά........ Μην το δοκιμάσεις ΠΟΤΕ! :'(

 

Καλημερα..........ο μικρος μου εχει 2 αφτρες στο στομα:( χθες ολη μερα δεν εφαγε τιποτα!!! πονουσε και ειχε το στομα ανοιχτο και γκρινιαζε. ειχε απιστευτα σαλια και κακη διαθεση και εκλαιγε ακομη και στον υπνο του. το βραδυ δεν κοιμηθηκαμε οπως καταλαβατε:!: καναμε γαργαρες με σοδα αλλα ενω πιστευα οτι σημερα θα ηταν καλα, ειδα οτι ακομη και σημερα το πρωι φεν ετρωγε και μιλουσε με το στομα ανοικτο και ειχε σαλακια. η μια αφτρα ειναι βαθια μεσα και η αλλη ειναι κοντα στην εξοδο του στοματος. τι να κανω?????? νηστικος θα μεινει και σημερα?? ουτε μπιμπερο δεν βαζει στο στομα γιατι ποναει....ΙΔΕΕΣ????:idea::idea:

 

Βγάζω άφθες πολύ συχνά και τα τελευταία χρόνια το μόνο που με ανακουφίζει είναι η mundisal. Φυσικά και πονάει λίγο την στιγμή που εφαρμόζεται επάνω στην άφθα, αλλά μετά μουδιάζει το σημείο και μπορώ να φάω και να λειτουργήσω άνετα. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια να σας πω την εμπειρια μου αν κ πολυ νεα μαμα...εμεις το εχουμε περασει με την μικρη με στοματιτιδα αρχισε ετσι ακριβος απο μια αφτρα και περασε σε στοματιτιδα η μικρη ηταν 2 ετων και να σας πω οτι τοτε στο νοσοκομειο παιδων αγια σοφια μας ειχαν δωσει PYRALVEX...οσοι και να λετε οχι σε αυτο εμας αυτο μας εδωσαν οι γιατροι.(δεν στο συστηνω απλα το αναφερω ως φαρμακο που μας εδωσαν στο παιδων επειδη δεν εχουμε ιστορικο απο αφτρες μετα την στοματιτιδα οποτε δεν μπορω να γνωριζω ποια φαρμακα εχουν αποτελεσμα κ ποια οχι απλα το αναφερω)...κ συνεχιζω το κακο με μας ειναι οτι δεν το προλαβαμε πριν εξαπλωθει σε ολο το στοματακι βεβαια δεν χρειατηκε να νοσηλετουμε παλι καλα....ισως επειδη ηταν σε μεγαλυτερη ηλικια απο το ανιψακι μου ο οποιος ηταν ενος οταν επαθε και μπηκε στο παιδων αγλαια κυριακου κ εκει πριν 7 χρονια το ιδιο του εδωσαν παλι αλλα επειδη ειχε πολλες αφτρες και εσωτερικα κ εξωτερικα απο το στοματακι του του εβαλα και ορο επειδη δεν μπορουσε να φαει κ να πιει τιποτα....γενικα apricot αν μπορεις εγω θα σου ελεγα να πας σε παιδιατρο τωρα που ειναι νωρις επειδη η στοματιτιδα αν βεβαια εξελιχθει σε αυτην ποναει παρα πολυ δεν μπορει να φαει τιποτα να πιει τιποτα υποφερει παρα πολυ το παιδι κ μαζι του κ εσυ επειδη δεν μπορεις να των βοηθισεις με καποιο τροπο..οποτε αν μπορεις πηγαινε τον σε παιδιατρο η παρε ενα τηλ τουλαχιστον να βαλεις προληπτικα καποια κρεμουλα κατι τελος παντων...να το δεις που ειναι ακομα αρχη ...σας ευχομαι περαστικα και να μην το περασετε αυτο γιατι ειναι πολυ κριμα να βασανιζονται ετσι τα παιδακια μας σε τετοια ηλικια....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι επειδή βγάζω εδώ και χρόνια άφθες, επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το pyralvex δεν κάνει τίποτα. Όχι μόνο δεν βοηθάει, αλλά χειροτερεύει την κατάσταση.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

hi κοριτσακι ειμαι καινουργια στο φορουμ εδω κ μαλλον το πρωτο μου μηνυμα θα το αφιερωσω σεσενα. οταν βγαινει μονο μια αφτρα συνηθως βγαινουν κ αλλες δυο τρεις στο στομα συμφωνησω με το κοριτσακι πιο πανω, οτι μετα την αφτρα σε παιδακια ερχεται συνηθος κ η στοματιτιδα ειναι πολυ συχνη σε βρεφη κ μωρα, οποτε καλυτερα γρηγορα στο φαρμακειο κ παρε κατι για αφτρες για το μωρο σου αναλογα την ηλικια που εχει. η αν θελεις παρε μια συμβουλη κ ειδικου. περαστικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!! αν μπορεις να το πεις αυτο....ευχαριστω για τις απαντησεις σας. εχω απογοητευτει...εχει στοματιτιδα με διαφορα ελκη στο στομα και απιστευτη γκρινια! μας εδωσε ο γατρος propol για πλυσεις αλλα φυσικα αρνειται να το βαλει στο στομα και να το φτυσει. απορω πως θα του περασει???? δεν μπορει να φαει εννοειται και του φταινε τα παντα. το πρωι του πηγα γαλα με καλαμακι στο κρεβατι και αρχισε να χτυπιεται οτι θελει το μπιμπερο, του παω το μπιμπερο χτυπιοταν οτι ποναει. ολο το απογευμα χθες τον ειχα αγκαλια. του εβρασα λιγα μακαρονια που του αρεσουν. δεν μπορυσε να φαει.με τα πολλα τον ταισα εγω και του εβαζα το μακαρονι απο την πλευρα που δεν ποναει, ετσι εφαγε ενα πιατο.ηρεμησε λιγο γιατι δεν πεινουσε και του εδωσα και χαμομηλι γιατι τον ανακουφιζει. σημερα αρχισε ο 2ος γυρος.....αλλα δεν βλεπω προκοπη γιατι αρνειται τη θεραπεια του.!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

eleftheriak θελω οπωσδηποτε την γνωμη σου,εχω χρονιο προβλημα με τις αφθες με παρακολουθουσε ο Λασκαρης,με τον οποιο στο τελος μονο που δεν σκοτωθηκαμε,γιατι μου εδινε κορτιζονη συνεχεια,κ αφου δεν βλεπαμε διαφορα γιατι με το που εκοβα τα φαρμακα ξανα εμφανιζοντουσαν.Μου συστησε να κανω καθε 15μερες μηυικες ενεσης κορτιζονης,που φυσικα αρνηθηκα,γιατι πολυ απλα δεν γινοταν.Οι αφθες που βγαζω εγω δυστυχως ειναι στο λαιμο μου μεσα,με αποτελεσμα να μην μπορω ουτε το σαλιο μου να καταπιω απο τον πονο,κ το διαστημα που παραμενουν ειναι γυρω στον ενα μηνα.Το μονο καλο που μου ειχε κανει ο Λασκαρης ηταν μια κρεμα που μου ειχε συστησει απο την Γερμανια, την βαζω πανω κ με ανακουφιζει παρα πολυ,δυστυχως ομως αυτο μπορω να το κανω μονο στις επιφανειακες αφθες,στις εσωτερικες(φαρυγγα)υποφερω.Στον Λασκαρη δεν ξανα παω γιατι μου ειχε πει απο την στιγμη που δεν κανω την θεραπεια με τις ενεσεις,δεν μπορει να κανει κατι αλλο να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια νεα εχουν ως εξης. ξεκινησαμε μελι αφου αρνειται να κανει τις πλυσεις στο στομα και αυτο γιατι προσεξα οτι στο κουτι του φαρμακου εχει μελλισες και κυρηθρα απο εξω. ειμαστε καλυτερα και για την ακριβεια δεν ξερω αν ειναι ασχετο αλλα μετα το μελι εφαγε. χθες δεν γκρινιαζε ιδιαιτερα και αφαγε σχετικα ικανοποιητικα! το στομα του μυριζει παραξενα και καπως ασχημα θα ελεγα. το βραδυ καναμε και πλυσεις (εβαλα και την κορη μου να κανει με σκετο νερο...) σημερα ειπιε γαλα χωρις παραπονο.επιτελους....καλυτερα!!! δεν ξερω αλλα φανημε να βοηθησε το μελι για οποιον ενδιαφερται.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

Το aloclair τζελ ειναι πολυ καλο για τις αφθες και μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στα παιδια!4 φορες τη μερα μετα το φαγητο!

Υπαρχει και ενα φυτικο προιον το vamalore που βοηθαει πολυ!

Τωρα δε ξερω αν κανει αυτο για τα παιδια!

Επισης η σοδα του φαγητου την βαζεις μεσα στο χαμομηλι και μετα κανεις μπουκωματα!

Ετσι βοηθαει πιο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καναμε μια πλυση με σοδα και νερο και το χαμομηλι μαλλον βοηθαει γιατι εγω του εδωσε σκετο και επινε και ειδα τον ανακουφιζε. μαλλον επειδη εχει ελαφρες αντισηπτικες ιδιοτητες και το βραδυ τον χαλαρωνε και κοικηθηκε πιο καλα το βραδυ προχθες που του ειχα δωσει.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να συμπληρώσω σε όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω ότι η αφθες συνήθως εμφανίζονται σε άτομα με αναιμία, άρα η διατροφή βοηθάει ουσιαστικά στην πρόληψη αυτών. Έχω υποφέρει στην ζωή μου πολύ από άφθες και έχω απευθυνθεί σε ειδικούς στοματολόγους. Πάντως οι άφθες ανήκουν στα αυτοάνοσα νοσήματα και επηρεάζονται από την κληρονομικότητα και πολλές φορές όχι ευθέως, για παράδειγμα εάν στην οικογένεια υπάρχει εκδήλωση ρευματοειδούς αρθρίτιδας μπορεί άλλος να εμφανίζει άφθες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
τα τελευταια νεα εχουν ως εξης. ξεκινησαμε μελι αφου αρνειται να κανει τις πλυσεις στο στομα και αυτο γιατι προσεξα οτι στο κουτι του φαρμακου εχει μελλισες και κυρηθρα απο εξω. ειμαστε καλυτερα και για την ακριβεια δεν ξερω αν ειναι ασχετο αλλα μετα το μελι εφαγε. χθες δεν γκρινιαζε ιδιαιτερα και αφαγε σχετικα ικανοποιητικα! το στομα του μυριζει παραξενα και καπως ασχημα θα ελεγα. το βραδυ καναμε και πλυσεις (εβαλα και την κορη μου να κανει με σκετο νερο...) σημερα ειπιε γαλα χωρις παραπονο.επιτελους....καλυτερα!!! δεν ξερω αλλα φανημε να βοηθησε το μελι για οποιον ενδιαφερται.

 

μολις ακολουθησα τη συμβουλη σου γιατι με ταλαιπωρουν 2 αφτρες εσω και 1 εβδομαδα..μολις εφαρμοσα το μελι πεταχτηκα ως το ταβανι, εχουν περασει 10 λεπτα και ακομα ποναω..να υποθεσω οτι ειναι καλο σημαδι η τις ερεθισα?

line_feet_beg_boy_time_1063944000_text_cf20cdd4c9cdd4c9cdcfd320cccfd521.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...