Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

εφοσον η μικρη σου αρχισε να στεκεται θα πρεπει να της παρεις κανονικα παπουτσακια αλλα να ειναι οσο πιο ελαφρυα γινεται για να μην την κουραζουν...εαν πας σε ενα καταστημα με παιδικα παπουτσια θα σου δωσουν οτι ακριβως χρειαζεται...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παλι απο αρθρα και απο την παιδιατρο μας ξερω οτι δεν πκανει καθολου παπουτσια αν δεν βγαινει να περπατησει εξω απο το σπιτι. μονο κακο κανουν στα ποδια της και στην αρχη πρεπει να περπατησει ξυπολητη για να αισθανθει τα πατουσια της και πως ακριβως λειτουργουν. Η μικρουλα μας δεν ειχε καθολου παπουτσια μεχρι πριν απο λιγο καιρο. Περπατησε 11 μηνων παρα κατι πλεον ανετα εννοωντας οτι ετρεχα πισω της, και παπουτσια της εβαλα μονο οταν την εβγαλα εξω να περπατησει μονη της. Στην παιδικη χαρα η σε ελευθερους χωρους. Μεσα στο σπιτι παλι δεν της βαζω ποτε την αφηνω ξυπολητη να μαθει να δουλευει τα ποδια της. και εχει μονο 1 ζευγαρι παπουτσια ομολογουμενως πολυ καλα και μαλακα τα οποια χρησιμοποιουμε κατα κορων εξω μονο. Για να καταλαβεις αν ξερω οτι βγαινουμε καροτσι - ψωνια και δεν θα την βαλω κατω για ατα? Δεν της βαζω καν παπουτσια. Με χοντρες καλτσες.....;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι απο αρθρα και απο την παιδιατρο μας ξερω οτι δεν πκανει καθολου παπουτσια αν δεν βγαινει να περπατησει εξω απο το σπιτι. μονο κακο κανουν στα ποδια της και στην αρχη πρεπει να περπατησει ξυπολητη για να αισθανθει τα πατουσια της και πως ακριβως λειτουργουν. Η μικρουλα μας δεν ειχε καθολου παπουτσια μεχρι πριν απο λιγο καιρο. Περπατησε 11 μηνων παρα κατι πλεον ανετα εννοωντας οτι ετρεχα πισω της, και παπουτσια της εβαλα μονο οταν την εβγαλα εξω να περπατησει μονη της. Στην παιδικη χαρα η σε ελευθερους χωρους. Μεσα στο σπιτι παλι δεν της βαζω ποτε την αφηνω ξυπολητη να μαθει να δουλευει τα ποδια της. και εχει μονο 1 ζευγαρι παπουτσια ομολογουμενως πολυ καλα και μαλακα τα οποια χρησιμοποιουμε κατα κορων εξω μονο. Για να καταλαβεις αν ξερω οτι βγαινουμε καροτσι - ψωνια και δεν θα την βαλω κατω για ατα? Δεν της βαζω καν παπουτσια. Με χοντρες καλτσες.....;)

 

Απο οτι εχω διαβάσει απο έρευνες έτσι πρέπει να κάνουμε. Και εγω ενα ζευγάρι έχω και μόνο οταν πάμε έξω για περπάτημα τα βάζει.;)

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Τα γυφτάκια... θα είχαν μεγάλο πρόβλημα αν ήταν απαραίτητα τα σκληρά και ψηλά παπούτσια! :lol: Επειδή κι εγώ ακουλουθώ τη μέθοδό τους... στα παιδιά ακόμα κι έξω έβαζα παπουτσάκια αγκαλιάς. Μέχρι που.... χάλασαν! :lol:

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να υποστηρίξουμε το πόδι ενός παιδιού που μαθαίνει να περπατάει. Η παιδίατρός μου αυτό έλεγε. Παπούτσι με σκληρό πάτο και ψηλά ως τον αστράγαλο. Δεν το ακολούθησα σε κανένα παιδί. Δεν ξέρω... από διαίσθηση και μόνο τα άφηνα όσο πιο ξυπόλυτα γινόταν και αν χρειαζόταν κάπου παπούτσια, έβαζα αγκαλιάς. Μετά που δυνάμωσε το περπάτημά τους κι έγινε σίγουρο (δηλαδή λίγο πριν αρχίσει η τρεχάλα... :lol:), πέρασα στα παπούτσια τα κανονικά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε παπουτσακια αγκαλιας και μετα τον χρονο μπορει να φορεσει κανονικο αν εχει μαθει να περπαταει και αν συνεχισω και τα αγκαλιας ακομα καλυτερα. Τελικά υπαρχουν αγκαλιας και σε 20 νουμερο με λαστιχο απο κατω για να μην γλιστρανε και δεν ανεβαινουν στον αστραγαλο. Στο σπιτι με καλτσακια με αντιολισθητικα λαστιχακια απο κατω. Τωρα που ειναι 14 μηνων εχει φαγωθει η μανα μου να βαλουμε ψηλο παπουτσι, γιατι? για να μην μπορει να τσακισει τον αστραγαλο? ολο καθεται σηκωνεται πιο ευκολο γινεται χωρις παπουτσι μου φαινεται. Αφου της πηρα κατι καλα παπουτσακια με μπαρετα στον αστραγαλο και νομιζω οτι απο καθιστη κατω στο πατωμα για να σηκωθει πρεπει η μπαρετα να την κοβει, ενω τα δετα μαλακα αγκαλιας σαν αθλητικα δεν την ενοχλουν καθολου. Εγω θεωρω καλυτερα τα μαλακα παπουτσια και δυστυχως δυσκολευομαι να βρω. Εδω λενε οτι κανει κακο η στρατα για να μαθει το παιδι να στηριζεται μονο του και θα του βαλουμε κατι σφιχτο στον αστραγαλο ή κατι αλλα που δεν τσακιζει καθολου η σολα?

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα με τα παπούτσια από ορθοπαιδικούς, λόγω το ότι ο μικρός περπατάει γέρνωντας τα ποδαράκια του πρός τα μέσα θα σας πώ τι ισχύει όπως μου τα είπαν οι ορθοπαιδικοί που πήγα τον μικρό.

Παπούτσια κανονικά δεν φοράμε στο παιδί εαν δεν παρπατάει,αγκαλιάς δεν πειράζουν.Το σωστό παπούτσι πρέπει να είναι μέχρι τον αστράγαλο και τα αθλητικά αντεδείκνυνται για τα παιδάκια που κάνουν τα πρώτα βηματά τους γιατί δεν είναι ανατομικά, προσέξτε όχι ορθοπαιδικά αλλά ανατομικά, να έχουν δηλαδήεσωτερικά ΄΄καμάρα΄΄.

Η στράτα όντως κάνει κακό στα ισχία, ήταν και το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν 2 ορθοπαιδικοί και ένας παιδίατρος όταν πήγα το παιδί να το δούν. Αν το έχω βάλει δηλ. σε στράτα.

Υπάρχουν παπούτσια ανατομικά και με πολύ μαλακή σόλα, τέτοια φοράω στον μικρό. Είναι αρκετά ακριβά αλλα δεν με ενδιαφέρει αυτό. Όπως επίσης υπάρχουν και παντοφλάκια ανατομικά που του φοράω στο σπίτι.

Η αλήθεια είναι ότι μου είπαν να μην περπατάει ξυπόλυτο το παιδί και έχουμε δεί μεγάλη βελτίωση.

Προσοχή λοιπόν στο παπούτσι, είναι πολύ σημαντικό κορίτσια. Καλό είναι να αποφεύγονται τα αθλητικά.

Link to comment
Share on other sites

g.stone ενημερωσε μας που βρηκες αυτα τα παπουτσακια που λες εστω και με πμ.

Οταν λες τα παπουτσακια να ειναι μεχρι τον αστραγαλο, εννοεις να τον τυλίγουν τον αστραγαλο ή να φτανουν μεχρι κατω απο αυτον. Γιατι ας πουμε τα τυπου αθλητικα παπουτσια δεν πιανουν τον αστραγαλο τον αφηνουν ολο ελευθερο. Οταν εγω ελεγα αθλητικου τυπου εννοουσα ως προς το υψος τους στον αστραγαλο, βεβαια δεν εχω προσεξει αν εχουν καμαρα μεσα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα με τα παπούτσια από ορθοπαιδικούς, λόγω το ότι ο μικρός περπατάει γέρνωντας τα ποδαράκια του πρός τα μέσα θα σας πώ τι ισχύει όπως μου τα είπαν οι ορθοπαιδικοί που πήγα τον μικρό.

Παπούτσια κανονικά δεν φοράμε στο παιδί εαν δεν παρπατάει,αγκαλιάς δεν πειράζουν.Το σωστό παπούτσι πρέπει να είναι μέχρι τον αστράγαλο και τα αθλητικά αντεδείκνυνται για τα παιδάκια που κάνουν τα πρώτα βηματά τους γιατί δεν είναι ανατομικά, προσέξτε όχι ορθοπαιδικά αλλά ανατομικά, να έχουν δηλαδήεσωτερικά ΄΄καμάρα΄΄.

Η στράτα όντως κάνει κακό στα ισχία, ήταν και το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν 2 ορθοπαιδικοί και ένας παιδίατρος όταν πήγα το παιδί να το δούν. Αν το έχω βάλει δηλ. σε στράτα.

Υπάρχουν παπούτσια ανατομικά και με πολύ μαλακή σόλα, τέτοια φοράω στον μικρό. Είναι αρκετά ακριβά αλλα δεν με ενδιαφέρει αυτό. Όπως επίσης υπάρχουν και παντοφλάκια ανατομικά που του φοράω στο σπίτι.

Η αλήθεια είναι ότι μου είπαν να μην περπατάει ξυπόλυτο το παιδί και έχουμε δεί μεγάλη βελτίωση.

Προσοχή λοιπόν στο παπούτσι, είναι πολύ σημαντικό κορίτσια. Καλό είναι να αποφεύγονται τα αθλητικά.

 

Ετσι με βγαζει νοημα η φαση πολυ ....... :D Να σου πω, καλα εμεις στρατα δεν βαλαμε ποτε ΕΥΤΥΧΩΣ, και εμας η παιδιατρος μας εβαλε χερι. Με το που ρωτησα μου λεει μην τυχων και τολμησεις. Ασε το παιδι να βρει μονο του πως θα παει. Οχι τετοιες βλακειες. Τες πα.....εγω τα παπουτσια που της πηρα (δεν ξερω αν πρεπει να το πω αλλα θελω να μαθω και εγω αν ειναι σωστα) ειναι camper, μεχρι τον αστραγαλο (αγκαλιαζουν το ποδι) πολυ πολυ μαλακο δερματακι, καμαρα απο μεσα, και μαλακο απο ολες τις πλευρες. Λες ειναι καλο? Εμεις την εχουμε ξυπολητη στο σπιτι με εντολη παιδιατρου αλλα εμεις δεν ειχαμε ποτε (μεχρι τωρα δηλαδη) θεμα ορθοπεδικο.....για πες αποψη αν θες? :-D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει να πώ την μάρκα, εξάλλου δεν κάνουμε διαφήμιση εδω πέρα. Εγώ του παίρνω companucci (κομπανούτσι) σόρρυ αν το γράφω λάθος στα αγγλικα ή Kickers. Κοστίζουν γύρω στα 90 ευρώ και οι τιμές και για τις δυο μάρκες είναι περίπου οι ίδιες. Φαντάζομαι ότι σε ένα καλό μαγαζί θα βρείτε και τις 2 αυτές μάρκες. Ξεκινήσαμε με μουγερ αλλά ήταν πολύ βαριά και το παιδί δεν περπατούσε καλά. Τα companucci δεν τα γνώριζα, μου τα πρότεινε η πωλήτρια και όταν είδα ότι πέρα από το ότι είναι ανατομικά, πολύ ωραία σχέδια και μέχρι τον αστράγαλο έχουν και flex σόλα, λύγίζει το ποδαράκι του το παιδί και μαζί λυγίζει και η σόλα, δεν παραμένει άκαμπτη όπως στα περισσότερα παπούτσια.Και τα παντοφλακια είναι και αυτά μέχρι τον αστράγαλο, ανατομικά με ωραία σχεδιάκια. Τα παντοφλάκια δεν θυμάμαι τη μάρκα.

Matmanou πρέπει να καλύπτουν τον αστράγαλο για να τον στηρίζουν, δυστυχώς παιδικά αθλητικά δεν υπάρχουν ανατομικά και νομίζω ούτε και στους μεγάλους.

Ellemphriem δεν είμαι ειδικός αλλά η περιγραφή που κάνεις παραπέμπει σε ένα παπούτσι σωστό για το παιδί εφόσον τηρεί τις προδιαγραφές που συστήνουν οι ορθοπαιδικοί. Τώρα όσον αφορά τα παπούτσια μέσα στο σπίτι εμάς μας το είχαν συστήσει οι ορθοπαιδικοί για να βελτιώσει το περπατημά του. Δεν ξέρω αν πρέπει να περπατάνε ξυπόλυτα για πολλές ώρες ή όχι. Η παιδίατρός μου πάντως με παρέπεμπε σε ορθοπαιδικό. Εφόσον δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί σου ο γιατρός ξέρει που σου είπε να το αφήνεις ξυπόλυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν με πειράζει να πώ την μάρκα, εξάλλου δεν κάνουμε διαφήμιση εδω πέρα. Εγώ του παίρνω companucci (κομπανούτσι) σόρρυ αν το γράφω λάθος στα αγγλικα ή Kickers. Κοστίζουν γύρω στα 90 ευρώ και οι τιμές και για τις δυο μάρκες είναι περίπου οι ίδιες. Φαντάζομαι ότι σε ένα καλό μαγαζί θα βρείτε και τις 2 αυτές μάρκες. Ξεκινήσαμε με μουγερ αλλά ήταν πολύ βαριά και το παιδί δεν περπατούσε καλά. Τα companucci δεν τα γνώριζα, μου τα πρότεινε η πωλήτρια και όταν είδα ότι πέρα από το ότι είναι ανατομικά, πολύ ωραία σχέδια και μέχρι τον αστράγαλο έχουν και flex σόλα, λύγίζει το ποδαράκι του το παιδί και μαζί λυγίζει και η σόλα, δεν παραμένει άκαμπτη όπως στα περισσότερα παπούτσια.Και τα παντοφλακια είναι και αυτά μέχρι τον αστράγαλο, ανατομικά με ωραία σχεδιάκια. Τα παντοφλάκια δεν θυμάμαι τη μάρκα.

Matmanou πρέπει να καλύπτουν τον αστράγαλο για να τον στηρίζουν, δυστυχώς παιδικά αθλητικά δεν υπάρχουν ανατομικά και νομίζω ούτε και στους μεγάλους.

Ellemphriem δεν είμαι ειδικός αλλά η περιγραφή που κάνεις παραπέμπει σε ένα παπούτσι σωστό για το παιδί εφόσον τηρεί τις προδιαγραφές που συστήνουν οι ορθοπαιδικοί. Τώρα όσον αφορά τα παπούτσια μέσα στο σπίτι εμάς μας το είχαν συστήσει οι ορθοπαιδικοί για να βελτιώσει το περπατημά του. Δεν ξέρω αν πρέπει να περπατάνε ξυπόλυτα για πολλές ώρες ή όχι. Η παιδίατρός μου πάντως με παρέπεμπε σε ορθοπαιδικό. Εφόσον δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί σου ο γιατρός ξέρει που σου είπε να το αφήνεις ξυπόλυτο.

 

Σε πριζω μαλλον πολυ αλλα αυτα τα companucci εσυ που τα βρηκες? Να παω να κοιταξω θελω.....ετσι και αλλιως εχει η μικρη 1 ζευγαρι, μας περισσευει αλλο ενα αν ειναι τοσο καλα.....Ευχαριστω

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χθες είχαμε πάει στην παιδίατρο και την ξαναρωτήσαμε γιατί είχαμε μια συγκεκριμένη απορία. Τέλος πάντων, μας είπε συγκεκριμένα ότι πολύ σημαντικό είναι τα παιδιά να φοράνε κλειστό παπουτσάκι να καλύπτει τον αστράγαλο στα πρώτα τους βήματα, για να είναι καλά στηριγμένο το ποδαράκι που μαθαίνει να σηκώνει όλο το βάρος τους και να στηρίζεται το παιδάκι. Αλλά γενικά θέλει τέτοια παπούτσια για τα παιδιά μέχρι να φτάσουν κάποια ηλικία. Τώρα, για μέσα στο σπίτι, στη μία μικρή μου που περπατάει μέχρι και χθες της είχα "παντοφλάκια", αυτά που είναι για μικρά παιδιά και κλείνουν όλο το ποδαράκι μέχρι ψηλά. Είμαι όμως υπέρ του ξυπόλητου περπατήματος. Η παιδίατρος είπε ότι απ'τη στιγμή που δεν συντρέχει συγκεκριμένος λόγο (να έχει κάποιο θέμα το παιδάκι στα ποδαράκια του) κι απ'τη στιγμή που έχει μάθει να στηρίζεται και να πατάει καλά, τότε ξυπόλητα με καλτσάκια με βεντουζάκια για να μη σαβουριάζονται. Σήμερα λοιπόν η μικρή ήταν "χύμα" και το χαιρότανε κι εκείνη μου φάνηκε. Πάντως είναι βασικό αυτό που λέει η G.Stone, ότι είναι σημαντικό τα παπούτσια των παιδιών να είναι ανατομικά και η εσωτερική σόλα να κάνει την καμάρα του ποδιού. (υπάρχει ένα κατάστημα υποδημάτων στο Γαλάτσι με τα καλύτερα παιδικά παπουτσάκια και απ'τους πολύ λίγους που κάνουν έκπτωση 50%, όταν οι υπόλοιποι κάνουν 25-30%. Εγώ εκεί πάω στις εκπτώσεις αν και μένω μακρυά. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να αναφέρω το όνομα εδώ για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση). G.Stone, τα companucci που τα βρήκες εσύ; Με τα Kickers είσαι ευχαριστημένη;

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς χθες είχαμε πάει στην παιδίατρο και την ξαναρωτήσαμε γιατί είχαμε μια συγκεκριμένη απορία. Τέλος πάντων, μας είπε συγκεκριμένα ότι πολύ σημαντικό είναι τα παιδιά να φοράνε κλειστό παπουτσάκι να καλύπτει τον αστράγαλο στα πρώτα τους βήματα, για να είναι καλά στηριγμένο το ποδαράκι που μαθαίνει να σηκώνει όλο το βάρος τους και να στηρίζεται το παιδάκι. Αλλά γενικά θέλει τέτοια παπούτσια για τα παιδιά μέχρι να φτάσουν κάποια ηλικία. Τώρα, για μέσα στο σπίτι, στη μία μικρή μου που περπατάει μέχρι και χθες της είχα "παντοφλάκια", αυτά που είναι για μικρά παιδιά και κλείνουν όλο το ποδαράκι μέχρι ψηλά. Είμαι όμως υπέρ του ξυπόλητου περπατήματος. Η παιδίατρος είπε ότι απ'τη στιγμή που δεν συντρέχει συγκεκριμένος λόγο (να έχει κάποιο θέμα το παιδάκι στα ποδαράκια του) κι απ'τη στιγμή που έχει μάθει να στηρίζεται και να πατάει καλά, τότε ξυπόλητα με καλτσάκια με βεντουζάκια για να μη σαβουριάζονται. Σήμερα λοιπόν η μικρή ήταν "χύμα" και το χαιρότανε κι εκείνη μου φάνηκε. Πάντως είναι βασικό αυτό που λέει η G.Stone, ότι είναι σημαντικό τα παπούτσια των παιδιών να είναι ανατομικά και η εσωτερική σόλα να κάνει την καμάρα του ποδιού. (υπάρχει ένα κατάστημα υποδημάτων στο Γαλάτσι με τα καλύτερα παιδικά παπουτσάκια και απ'τους πολύ λίγους που κάνουν έκπτωση 50%, όταν οι υπόλοιποι κάνουν 25-30%. Εγώ εκεί πάω στις εκπτώσεις αν και μένω μακρυά. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να αναφέρω το όνομα εδώ για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση). G.Stone, τα companucci που τα βρήκες εσύ; Με τα Kickers είσαι ευχαριστημένη;

 

Καλτσες με φρενα τις λεω εγω.......και εμεις τετοιες φοραμε :P Να σου πω μπορεις να μου στειλεις ονομα και διευθυνση μαγαζιου με προσωπικο μηνυμα? Ευχαριστω........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αχ εγώ που μένω επαρχία θα αρχίσω να ψαχνω όλα τα μαγαζια με παιδικά παπουτσάκια. τα μουγερ είναι καλά?

 

Με μουγερ μεγαλωσα εγω. Θυμαμαι οτι ηταν μεν καλα αλλα μερικα απο αυτα σκληρο δερμα και με εκοβαν στον ποδι μου. Ακομα τα θυμαμαι να καταλαβεις. Οι νονοι μας εκαναν ενα ζευγαρι μουγερ δωρο χθες, ωραιο παπουτσακι αλλα παραμενει σκληρο δερμα.....δεν ξερω. Για καθε μερα εγω θα δοκιμασω τα kickers που προτειναν και τα camper που της εχω ηδη παρει και ειναι απιστευτα απαλα και μουγερ νομιζω θα αποφυγω εκτος και αν βρω το ιδιο μαλακα με τους αλλους δυο κατασκευαστες....αυτο που ειπαν οι κυριες πιο πανω να προσεξεις (εμαθα και εγω τωρα) να ειναι μποτακι να στηριζει τον αστραγαλο και να ειναι ανατομικο, και εγω θα συμπληρωσω και μαλακο......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ ellemphriem. Ευτυχώς εχει και στην πάτρα kickers και camper. Επειδή εμένα δεν περπατάει μόνη της ακόμα, τώρα αρχίζει να στέκεται, της πήρα παντοφλάκια από την chicco. Μόλις περπατήσει σε λίγο καιρό δηλαδή, θα πάρω κικερς ή κάμπερ. τα compagnucci δεν ξέρω αν τα έχουν στην Πάτρα σε κανένα κατάστημα. Θα κοιτάξω εν καιρώ και για αυτή τη μάρκα.

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ηρθε η ωρα που θα αγορασουμε τα πρωτα μας παπουτσακια , σε λιγο ο μικρουλης μου θα περπατησει και θελω οπως καθε μανουλα τα καλυτερα για εκεινον , ακουω προτασεις , τι να του παρω???

Link to comment
Share on other sites

Τα μουγερ ειναι πολυ καλά , τα αθλητικά επώνυμα να προτιμήσεις μονο! Τα κροκοντιλίνο λενε οτι ειναι καλα αλλα εγω δεν εχω άποψη γιατι μεχρι στιγμής εχω αγοράσει μονο μουγερ, πουμα και αντιντας!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω απο αγκαλιας ακομα του περνω adidas kai nike και τωρα που κανει να περπατησει του εχω παρει adidas κανονικα και timberland.ειναι παρα πολυ καλα και εχουν πολυ καλη πατουσα για τα βηματα του παιδιου.βλεπω μεγαλη διαφορα στον τροπο που παταει τα ποδαρακια του με τα timberland

Link to comment
Share on other sites

Τα αθλητικά όσο γνωστής μάρκας κι αν είναι δεν είναι ανατομικά. Τα μοναδικά που έχω βρει αθλητικά που να είναι κάπως ανατομικά είναι τα fisher price.

Link to comment
Share on other sites

Τα αθλητικά όσο γνωστής μάρκας κι αν είναι δεν είναι ανατομικά. Τα μοναδικά που έχω βρει αθλητικά που να είναι κάπως ανατομικά είναι τα fisher price.

 

Θα συμφωνησω απολυτα.....κανενα αθλητικο δεν ειναι ορθοπεδικο....μακρια απο αθλητικα τοσο νωρις.....μονο για φατσα ειναι για τιποτα αλλο.....οπως ειπε και μια γνωστης παραπανω (ψαξτε προς τα πισω να το δειτε) τα μονο ανατομικα ειναι μποτακια μεχρι τον αστραγαλο να κρατουν το ποδαρακι σταθερο, μαλακα να ειναι και να ανατομικα για την καμαρα.....τιποτα αλλο τοσο νωρις....συμφωνησα μαζι της και αυτα κυνηγαω τωρα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Eγω μεχρι πριν λιγο καιρο εβαζα παπουτσακια αγκαλιας στον μικρο μου μονο οταν βγαιναμε εξω και παντα χαναμε το ενα. Τωρα ομως στηριζεται και παταει πιο σταθερα και του πηρα κανονικα παπουτσια για εξω αλλα και παλι δειχνει να μην τα θελει και με την πρωτη ευκαιρια τα βγαζει και τα χανουμε παλι. Σημερα χασαμε αλλο ενα παπουτσι. Μεσα στο σπιτι δεν θελει ουτε και τα παντοφλακια τα παιδικα. Να μην του βαζω καθολου εξω??? Μολις τα αγοραζουμε τα χανουμε. Εξοδος και παπουτσι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εμενα η παιδιατρος μου δουλευει στο παπαγεωργιου στα προωρα. λοιπον μου ειπε πως στα προωρα που τα πηγαινουνε καθε τοσο για εξετασεις η ορθοπαιδικος΄η φυσιοθεραπευτρια δεν θυμαμαι προτεινει της nike τα milestones για τα πρωτα τους βηματα.

ειναι η σολα πολυ μαλακια σαν να ειναι το ποδι γυμνο αλλα εχει την στηριξη που χρειαζεται για να κρατιεται σταθερο το ποδαρακι. επισης μου ειπε να ειναι ακριβως τον μεγεθος του και οχι μεγαλυτερο. αυτα πηρα και μου αρεσαν πολυ!

επισης μου ειπε ποως να παρω καποιο αλλο ναμ ην εχει τρακτεροτη σολα.

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο απο ολα σε αυτη την ηλικια , που το παιδι ξεκιναει να περπαταει , ειναι τα ιδια του τα πατουσακια, η παιδιατρος μ ειχε πει οτι δεν παει να πει οτι επειδη ειναι nike, puma, adidas κτλ οτι εχουν κ τισ καταλληλεσ προδιαγραφες για τα πρωτα βηματα του παιδιου, στη μεγαλη ξεκινησαμε κ τησ πηραμε nike απο τον 9 μηνα μεχρι κ 2μιση χρωνον crocodilino κ nike μαζι , καμαρα στα ποδια δεν αποκτησε ποτε , ισως πηρε κ απο την μαμα της που η καμαρα ειναι ανυπαρκτη

οστοσο καλο θα ειναι να κοιτατε ειδικα στην αρχη να περνετε παπουτσακια που εχουν μεσα το ειδικο μαξιλαρακι που βοηθαει την καμαρα να διαμορφωθει,

οποτε τι 30 ? τι 300? να δωσεις για τα παπουτσακι τους (ειδικα σε αυτους τους μηνεσ που αλλαζουν νουμερο καθε 6 μηνες ), το ιδιο πραγμα ειναι , ολα ειναι μονο φυγουρα :rolleyes:

 

α!! να σας πω οτι υπαρχουν κ ελληνικες βιοτεχνιες οποσ memolino τα παιρνω στην μεγαλη το καλοκαιρι τα οποια στοιχιζουν 20 ? κ δεν παθενουν τπτ ,, σασ δεινω εγγυηση :lol: πολυ καλη ποιοτητα κ τιμη!! μια δοκιμη θα σας πεισει κ εσασ κ την τσεπη σας (οχι δεν ειμαι εγω ο εμπορασ :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...