Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορθοδοντικός για παιδιά


Recommended Posts

Καλημέρα! Χθες πήγα την κόρη μου (9 ετών) για να δει τα δοντάκια της.

Της κάναμε φθορίωση και καθαρισμό (όπως συνέστησε η γιατρός).

Επίσης, μου είπε πως πρέπει να βάλει μεμβράνες σς 2 τραπεζίτες της!!!!

Μου είπε πως πρέπει να τη δει ένας ορθοδοντικός, γιατί θα χρειαστεί σιδεράκια.

Τελικά όλα τα παιδάκια σιδεράκια θα βάλουν?

Τί να πω?

Εσείς από εμπειρία στα δικά σας παιδιά γνωρίζετε αν πονάνε? επίσης -περίπου- πόσο πάνε?

Θα κλείσω άμεσα ραντεβού να τη δει και ένας ορθοδοντικός. Άντε να δούμε....

Α! επίσης, γνωρίζετε αν το δημοσιο "καλύπτει" τίποτα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και πάλι! Τί έγινε?

Τα δικά σας παιδάκια είναι όλα ο.κ. από πλευράς δοντιών? Ούτε φθορίωση, ούτε "ζελατίνες", τίποτα, ε?

Κανένα δεν φοράει σιδεράκια?

Κανείς δεν έχει αντίστοιχη εμπειρία?

Να μελαγχολήσω δηλαδή που εμείς τα κάναμε ήδη. . .

Link to comment
Share on other sites

στο μόνο που θα μπορούσα να σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία είναι ότι τα σιδεράκια δεν πονάνε. Τα φόρεσα στο δημοτικό και τα έβγαλα στην έκτη. Ηταν ανάγκη να τα φορέσω γιατί ένα δόντι έβγαινε πάνω σε άλλο. Τα δόντια μου είναι τώρα ίσια - πολύ ωραία. Το ίδιο και του αδερφού μου ενώ του άλλου του αδερφού μου που δε φόρεσε σιδεράκια και χρειάζονταν είναι λίγο στραβά.

 

Το θέμα είναι ότι όταν ο γιατρός θα ρωτήσει αν ενοχλεί το παιδί κάτι όταν δοκιμάσει τα σιδεράκια θα πρέπει χωρίς ντροπή να μιλήσει και να του πει πριν φύγετε αν κάτι το ενοχλεί ή πονά γιατί μπορεί να το διορθώσει εκείνη την ώρα ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μονο τη δικη μου εμπειρια θα σου πω.γενικα δεν πονανε,μονο οταν τα σφιγγει τα λαστιχακια για κανα δυο μερες.τα ειχα βαλει τεταρτη δημοτικου για δυο χρονια.θυμαμαι ειχαμε πληρωσει το 1990 περιπου ενα εκατομμυριο.....χωρια τις εξαγωγες που ειχα κανει.νομιζω οτι τα ταμεια δεν δικαιολογουν τιποτα .παντως αν χρειαζεται βαλτε στο παιδι,αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ όσο και αν σου φαίνεται κουφό, έχει το καλύτερο τμήμα ορθοδοντικής και δεν σου κοστίζει τίποτα (βασική προυπόθεση βέβαια, να έχεις ΙΚΑ). Παίρνεις ένα τηλέφωνο και κλείνεις ραντεβού για να δουν το παιδί. Αν πραγματικά χρειάζεται να φορέσει σιδεράκια θα πρέπει να ξανακλείσεις ραντεβού. Από όσο θυμάμαι το ξεκίνημα έχει μια σχετική ταλαιπωρία, γιατί τα ραντεβού, ξέρεις δεν είναι πολύ σύντομα. Άπαξ και ξεκινήσεις όμως, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα και εγώ το παιδί μου για μία εξέταση στον οδοντίατρο και κάναμε μόνο φθορίωση.Δεν χρειάστηκε να κάνει καθαρισμό.

Όσο αφορά τα σιδεράκια δεν πονάνε εκτός άν το παιδί έχει μεγάλο πρόβλημα.Πάντως αξ΄ζει τον κόπο ,γιατί μετά το αποτέλεσμα είναι φανταστικό.Οι τιμές είναι φυσικά ανάλογα το πρόβλημα.Ξεκινούν απο τις 2000 ευρώ περίπου.Άν έχεις όμως Ίκα έχει καλή παιδοδοντιατρική στον Κολωνό στην Λένορμαν.Πάρε τηλ. το 184 για να σου πούν.

Αυτά..Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Alikoyla,

το 1990 περιπου ενα εκατομμυριο????????????

και εξαγωγές?????????????????????????

Αχ!!! Πάντως αν είναι απαραίτητο να τα βάλει εννοείται πως θα τα βάλει.

 

ζιζελ και Sheena

δυστηχώς δεν έχει ίκα η μικρή. είναι στο δημόσιο, την έχει ο πατέρας της. Λέτε να την πάρω στο ίκα????

 

oikat,

ευχαριστώ και εσένα για τις πληροφορίες.

 

Έκλεισα ραντεβού για τα τέλη Νοεμβρίου, θα σας πω τα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ όσο και αν σου φαίνεται κουφό, έχει το καλύτερο τμήμα ορθοδοντικής και δεν σου κοστίζει τίποτα (βασική προυπόθεση βέβαια, να έχεις ΙΚΑ). .

 

Σε ποιο ΙΚΑ είσαι / πήγες ? Μπορείς να μου συστήσεις κάποιον ορθοδοντικό ?

Link to comment
Share on other sites

Alikoyla,

το 1990 περιπου ενα εκατομμυριο????????????

και εξαγωγές?????????????????????????

Αχ!!! Πάντως αν είναι απαραίτητο να τα βάλει εννοείται πως θα τα βάλει.

 

QUOTE]

 

ρε συ λες να εκανα λαθος και να τα μπερδεψα με τα ευρω?τελοςπαντων η κουμπαρα μου που ειχε βαλει το 2005 ειχε δωσει 4000 ερυω,αυτο το θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα και εγώ το παιδί μου για μία εξέταση στον οδοντίατρο και κάναμε μόνο φθορίωση.Δεν χρειάστηκε να κάνει καθαρισμό.

Όσο αφορά τα σιδεράκια δεν πονάνε εκτός άν το παιδί έχει μεγάλο πρόβλημα.Πάντως αξ΄ζει τον κόπο ,γιατί μετά το αποτέλεσμα είναι φανταστικό.Οι τιμές είναι φυσικά ανάλογα το πρόβλημα.Ξεκινούν απο τις 2000 ευρώ περίπου.Άν έχεις όμως Ίκα έχει καλή παιδοδοντιατρική στον Κολωνό στην Λένορμαν.Πάρε τηλ. το 184 για να σου πούν.

Αυτά..Ελπίζω να βοήθησα.

 

ζιζέλ επειδή μένω κοντά στοπν κολωνό και για το συγκεκριμένο τμήμα που λες το διάβασα και καπου αλλού, μπορώ να πάω την μικρή μου κι ας μην είναι στο ικα; Ψάχνω για παιδοδοντίατρο για να την παω σιγα σιγα...... ίσως πολυ΄αργότερα χρειαστουμε κι εμεις σιδερακια γιατι εχει ενα κενο αναμεσα στα μεγαλα δοντακια της. Υποθετω......

Link to comment
Share on other sites

ζιζέλ επειδή μένω κοντά στοπν κολωνό και για το συγκεκριμένο τμήμα που λες το διάβασα και καπου αλλού, μπορώ να πάω την μικρή μου κι ας μην είναι στο ικα; Ψάχνω για παιδοδοντίατρο για να την παω σιγα σιγα...... ίσως πολυ΄αργότερα χρειαστουμε κι εμεις σιδερακια γιατι εχει ενα κενο αναμεσα στα μεγαλα δοντακια της. Υποθετω.....

 

Εγώ έκλεισα ραντεβού μέσω 184.Δυστυχώς δεν ξέρω άν γίνεται να πάς χωρίς ραντεβού.Νομίζω όμως ότι είναι μόνο για τους ασφαλισμένους στο 'Ικα.

Πάντως είναι καθαρά και πολύ περιποιημένα.Καμμία σχέση με όσα φανταζόμαστε ακούγοντας Ικα και οδοντίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές διαφερουν από περίπτωση σε περίπτωση.

Αλλες τιμες αν απλά υπάρχει συνωστισμος και δε χωράνε τα δοντια, άλλες αν υπάρχει σκελετικο πρόβλημα και χρειαστει θεραπεια ετών.

Αν χρειάζονται να τα βάλετε, γιατί πέραν του αισθητικού, δημιουργούνται πολλές φορές και λειτουργικά προβλήματα.

Δεν πονάνε, ενοχλούν λίγο όταν σφίγγουν τα λαστιχάκια ή σιδεράκια, αν ασκούνται μεγάλες δυνάμεις.

Οι μεμβράνες στους τραπεζίτες που αναφέρεις είναι προληπτικές εμφράξεις για να μην τερηδονιστούν οι μασητικές επιφάνειες, σπό όπου συνήθως ξεκινά η τερηδόνα στα παιδιά.

Κανε μια ερευνα αγορας να δεις για τιμες και αν σκέφτεσαι το οικονομικό μέρος, συμβουλή μου σαν οδοντίατρος που έχω σπουδάσει Αθήνα: κανε μια βόλτα από την Οδοντιατρική Σχολή(Γουδί). Τις ορθοδοντικές θεραπειες τις κανουν μεταπτυχιακοί φοιτητες, πάντα υπό επίβλεψη καθηγητή. Οταν ήμουν εγώ Αθήνα ήταν λίγο δύσκολο να πάρεις σειρά γι' αυτά, αλλά αν είσαι τυχερή... 'ίσως βγάλεις άκρη. Ειναι πολύ πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ'ευχαριστώ πολύ ζιζέλ!

 

(άσχετο αλλά και το οφθαλμολογικό τμημα ειναι καλό; )

 

Δεν το γνωρίζω.Πάντως όταν το παιδάκι μου χρειάστηκε εξέταση απο οφθαλμίατρο πήγα σε ιδιώτη.Στον Νικολόπουλο στους Αμπελοκηπους.Είναι πολύ καλός άν και λίγο ακριβός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σήμερα πήγα στο ραντεβού με τον ορθοδοντικό. Λοιπόν, μου είπε πως θα βάλει έν μηχάνημα στην άνω γνάθο και θα το φοράει τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα και σιδεράκια.

Το θέμα είναι πως μου είπε το εξής ποσό:3.600!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σοκ να το πω! Τα "είδα" όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα πάω και αλλού να δω τι θα μου πούνε, δεν μπορώ με τίποτα να διανοηθώ αυτό το ποσό! Ειλικρινά....εγώ είμαι παράλογη???

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΕΛΟς 87 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ 400.000.Η ΤΙΜΗ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΜΕς ΑΠΟ 2000 ΕΩΣ 5000 ΕΥΡΩ.ΕΡΩΤΗΣΗ:ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ Η' ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟς;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΤΕΛΟς 87 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ 400.000.Η ΤΙΜΗ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΜΕς ΑΠΟ 2000 ΕΩΣ 5000 ΕΥΡΩ.ΕΡΩΤΗΣΗ:ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΣΕ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ Η' ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟς;

 

 

ΒΙΚΥ74 καλημέρα είμαι η Ξενία έχω δουλέψει σε οδοντιατρείο και όταν είχαμε περιπτώσεις ορθοδοντικές και για παιδάκια μικρά τα στέλναμε σε ορθοδοντικό . Το κόστος είναι αρκετά μεγάλο και πάντα βεβαία και με το πρόβλημα πάντως πάνω από 2000 euro είναι το ελάχιστο.ΦΙΛΑΚΙΑ !!:lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα jenia αφου εχεις δουλεψει σε οδοντιατρο ισως ξερεις να μου πεις ποια ειναι ηλικια που πρεπει να κοιταξω το παιδι μου για σιδερακια.το κανω απο μονη μου η' μου το λεει ο οδοντιατρος;τα παιδια μου ειναι 10,5+ 8 χρονων.εγω τα ειχα βαλει γυρω στα 11 με 12. τι ισχυει τελικα;δεν εχουνε το φοβερο προβλημα αλλα νομιζω οτι κατι χρειαζονται.σ'ευχαριστω πολυ:)

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Το ΙΚΑ όσο και αν σου φαίνεται κουφό, έχει το καλύτερο τμήμα ορθοδοντικής
Άν έχεις όμως Ίκα έχει καλή παιδοδοντιατρική στον Κολωνό στην Λένορμαν.
Καλημέρα!

 

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου πειτε από πού έχετε την πληροφορία ότι το ΙΚΑ είναι καλό στα θέματα αυτά; Από προσωπική εμπειρία, από γνωστούς, από κάπου αλλού;

 

Ρωτώ επειδή η κόρη μου θα χρειαστεί ορθοδοντικό και από τη μία μας δυσκολεύει πολύ οικονομικά το να πάμε σε ιδιώτη, από την άλλη δεν θα ήθελα να ρισκάρω να γίνει μια μέτρια ή κακή δουλειά. Οπότε κυρίως με ενδιαφέρει το θέμα του ορθοδοντικού (αλλά και του παιδοδοντιάτρου, γιατί αυτός θα μας παραπέμψει, έτσι δεν είναι;).

 

Έστειλα και προσωπικά μήνυματα, ελπίζω να τα δειτε.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω την δικια μας περιπτωση ..η μεγαλη μου τα εβαλε πεμπτη δημοτικου καιθα τα βγλαη σε ενα μηνα ...τωρα παει δευτερα γυμνασιου ....η τιμες στην αγορα διαφερουν απο γιατρο σε γιατρο ..συνυθος απο οτι ακουω κανουν 3000 με 3500 ευρω ..στην πραγματικοτητα ομως αυτο το ποσο δεν ισχυει ..εγω που ειναι γνωστος μου μου πηρε μονο 800 ευρω ...και η δουλεια του τελεια ....απιστευτη ...χωρις αποδηξη εννοητε ..φιλικη τιμη...ο γιος μου τωρα ξεκινησε ....και αυτος πεμπτη δημοτικου ..δεν ξερω ποσο θα πιασουν αλλα απο οτι μου ειπε 4 χρονια περιπου θα τα φωραει και αυτος ..καθε 2 μηνε ςπαμε και τους βλεπει και κανει της μετατροπες που χρειζονται ..............

Τωαρ αν πονανε ..λιγο στην αρχη .....της πρωτες μερες μετα τα συνηθηζουν .....και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα...εγώ πήγα εχθές την κόρη μου για φθορίωση και μου είπε ότι χρειάζεται μηχάνημα στην πάνω γνάθο γιατί είναι λέει μικρή...μου είπε να πάω κι εγώ σε ορθοδοντικό και έχω πελαγώσει! πού θα βρούμε σωστό ορθοδοντικό για να μας καθοδηγήσει σωστά? αισθάνομαι ανασφάλεια και ίσως θα πρέπει να το κοιτάξουμε και για δεύτερη γνώμη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...