Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

νομιζω τελικα οτι πιο πολυ μας αχγωνουν οι απεξω παρα το γεγονος οτι το παιδι δεν τρωει!!!!

και εγω κοιταξα την καμπυλη βαρους και ειμαστε λιγο πιο κατω απο την μεση για την ηλικια μας!!!τι αλλο να κανω;;

δεν το πιεζω αλλα.....αλλοι πιεζουν εμενα!!!!

δεν θελω να τον βαλω σε διαδικασιες εξετασεων και ο γιατρος μου δεν τρελλαινεται με αυτα!!!!και δεν υπαρχει θεμα για βιταμινες,συμπληρωματα και οτι αλλο συμφωνα με παππουδο γιαγιαδες βοηθαει αφου το παδι ειναι στα ορια βαρους και δεν ειναι κατω υποτιθεται ειναι ο.κ...και φυσικα το παρακολουθουμε!!!!!

το θεμα ειναι οτι ο μικρος δεν πιανεται φιλος στο φαγητο με τπτ....οποτε τον αφηνω στην ησυχια του;;;;;;;;;και οτι τρωει;;;δλδ τπτ;;;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια μου, μια από τα ίδια και εδώ με την 13μηνών κόρη μου, τπτ απολύτως, και τώρα που βγάζουμε δόντια κλαυτα σας λέω. Το χρυσό μου έτρωγε πριν δύο μήνες κάργα. Δεν την προλάβαινα και τώρα ούτε κόκκο. Δεν μου έφτανε αυτό παέι και ελλατώνει και το γάλα. Στην ίδια μοίρα. Ο γιατρός μου λέει μην αγχώνεσαι αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω. Μου έδωσε βιταμίνες για να την τονώσουν. Για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση...εαν απλα δε τα πιεζετε και δεν υπενθυμιζετε για το φαγητο σας λενε οτι πεινανε???ζητανε κατι για φαγητο???οταν τρωτε εσεις στο τραπεζι (εννοω εσεις και οι αντρες σας ) τι κανουν???η δικια μου εχω παρατηρησει οτι παντα θα δοκιμασει νεες γευσεις πραγματα κλπ μονο οταν τρωμε ολοι μαζι και μας βλεπει να τρωμε .....σιγα σιγα ετσι εμαθε να τρωει σαλατα μαρουλι και αλλα....απλα ρωταω γιατι λενε οτι η πειση στο φαγητο φερνει τα αντιθερα αποτελεσματα...παντως το κολπο μη πιεις ή μη φας απο το δικο μου φαγητο και εμενα ειχε δουλεψει πολλες φορες....ειχε δουλεψει και το αλλο κολπο που καπου διαβασα ...η ΄΄βαφτιση των φαγητων με διαφορετικες ονομασιες...θα βρω το λινκ να σας το βαλω να το διαβασετε μπας και πιασει σε καμια....

 

τον περνουμε μαζι μας στο τραπεζι την ωρα του φαγητου αλλα τπτ.φαγητο δεν ζηταει μονο γαλα οταν πεινασει.εδω και λιγες μερες η γιατρος μας εδωσε < επειδη μαλλον με λυπηθηκε>ενα σιροπακι και μου ειπε οτι ειναι 50% να του ανοιξει την ορεξη το λενε minadex tonic με γευση πορτοκαλι. κανει δουλεια πιστευω αφου τον ειδα οτι πηρε μονος του ψωμι και εφαγε! ο φαρμακοποιος μου ειπε οτι το δινει 5 χρονια στην κορη του. ομως δεν πινετε αφου εχει ΑΠΕΣΙΑ γευση 1 φορα μου το εκανε εμετο.της το ειπα και μου εδωσε το kindervital power helth που εχει καλητερη γευση -σαν πετιμεζι καπως -αλλα δεν ειναι το ιδιο δραστικο.

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτό ξεκίνησα να δίνω και εγώ στο μωράκι μου 2 φορές την ημέρα από μισό κουταλάκι. minadex tonic, & minadex multivitamin μια φορά την ημέρα. Μακάρι να βοηθήσει γιατι έχω απελπιστεί την βλέπω ότι έχει αδυνατίσει αρκετά και στο πρόσωπο φαίνεται πολύ κομένη.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ο μικρος δεν πιανεται φιλος στο φαγητο με τπτ....οποτε τον αφηνω στην ησυχια του;;;;;;;;;και οτι τρωει;;;δλδ τπτ;;;

Οι ειδικοί πάντως υποστηρίζουν ότι αυτό το "τίποτα" πρέπει να γίνει για αρκετές ημέρες (Ο Ματσανιώτης λέει τουλάχιστον επτά, δεν θυμάμαι πως λέγεται το βιβλίο, θα το ψάξω αν ενδιαφέρει κανέναν) για να καταλάβει το παιδί ότι όταν λέει ότι δεν θέλει να φάει, τότε δεν θα φάει ή θα φάει όσο εκέινο πει ότι θέλει. Σεβόμαστε δηλ. την άποψη του παιδιού. Πρέπει να διαβάσεις αυτό που γράφει. Τα γράφει πολύ ωραία, και να μιλήσεις πάνω σ'αυτό και με την παιδίατρο. Εγώ πάντως ΣΩΘΗΚΑ! Και δεν έχασε κιλά. Όταν το δοκίμασα η κόρη μου ήταν περίπου 2 και καταλάβαινε.

Αυτό που λες εσύ ακριβώς το έλεγα κι εγώ για την κόρη μου: μα άμα δεν το προσπαθήσω πολύ, δεν θα φάει τίποτα. Δεν είναι όμως έτσι. Δεν θα φάει μία δεν θα φάει δύο, ε θα μάθει να τρώει αρκεί να μην το έχει πάρει πεισματικά. Και αυτό το τελευταίο είναι απόλυτα στο χέρι μας πιστεύω.

ADYsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...