Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελληνικα Προιοντα!!


Messinia

Recommended Posts

Πάρα πολλές από τις βιομηχανίες τροφίμων έχουν εργοστάσια στην Ελλάδα και επενδύουν στην Ελλάδα. Σαφώς κάποια κέρδη φεύγουν εξωτερικό αλλά πως τις χαρακτηρίζουμε ξένες όταν δουλεύουν τόσοι Έλληνες σε αυτές. Νομίζω ότι πρέπει να δούμε αυτές που δεν παράγουν τίποτα εδώ αλλά κάνουν μόνο εισαγωγές και αυτό το εστιάζω πιο πολύ σε ρούχα και παπούτσια.

 

Εγώ νομίζω ότι πάρα πολλές ξένες μάρκες θα έπρεπε να τους κάνουμε εμπάργκο για τις εξωφρενικές τιμές που πληρώνουμε συγκριτικά με άλλες χώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 6 δημοσιεύσεις

  • rkt

    rkt 6 δημοσιεύσεις

  • riniw 1980

    riniw 1980 6 δημοσιεύσεις

  • Luce

    Luce 5 δημοσιεύσεις

πολυ καλη δουλεια μπραβο!! θυμαμαι στο πολυτεχνειο που ημουν ενας καθηγητης ειχε μια αφισα που ελεγε Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ και μαλλιστα αφιερωνε ωρα απο το μαθημα να μας μιλαει για αυτη. εγω παντως πινω μια μπυρα π.χ ΑΡΓΟΣ απο Πελοποννησσο. για τις Παυλιδης δεν ηξερα οτι εινια ξενες μπραβο αληθεια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πρέπει να στηρίξουμε όλοι τα Ελληνικά προιόντα. Ωστόσο, ας μου λύσει κάποιος μια απορία. Γιατί στην πλειοψηφία τους τα Ελληνικά προιόντα είναι πανάκριβα ενώ τα αντίστοιχα Ευρωπαικά πολύ πιο φτηνά; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς το Γαλλικό μοσχάρι για παράδειγμα είναι πολύ πιο φτηνό, το Ολλανδικό χοιρινό και τα τυριά επίσης, το Γερμανικό γάλα κλπ, για να αναφέρω μερικά παραδείγματα, από τη στιγμή που επιβαρύνονται με διπλάσια μεροκάματα απ' ότι τα Ελληνικά και με κόστος μεταφοράς. Μήπως οι Ελληνικές εταιρίες έχουν κι αυτές μεγάλο μερίδιο ευθύνης επιδεικνύοντας μια αισχροκέρδια άνευ προηγουμένου;

 

Πώς θα πείσεις το νεόπτωχο Έλληνα που είναι άνεργος ή με κουτσουρεμένο μισθό να προτιμήσει τα Ελληνικά προιόντα που είναι πανάκριβα; Μήπως και οι Ελληνικές εταιρίες, οι οποίες κάποτε διέθεταν πολύ πιο φτηνά προιόντα θα πρέπει να κάνουν κάτι γι' αυτό; Λέω εγώ τώρα! Δεν μπορεί τα Ελληνικά προιόντα να πωλούνται στην Βουλγαρία στη μισή τιμή απ' ότι στην Ελλάδα. Είναι και οι Ελληνικές εταιρίες συνυπεύθυνες για την οικονομική κατάσταση της χώρας εφόσον διαθέτουν αγαθά στην αγορά σε διπλάσια και τριπλάσια τιμή απ' ότι πριν από το ευρώ, από το 2002 που πρωτοεισήχθη το ευρώ πέρασαν μόνο 10 χρόνια και όχι 100 και από τότε τα προιόντα τριπλασιάστηκαν σε τιμές ενώ εκ των πραγμάτων οι μισθοί μειώθηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πρέπει να στηρίξουμε όλοι τα Ελληνικά προιόντα. Ωστόσο, ας μου λύσει κάποιος μια απορία. Γιατί στην πλειοψηφία τους τα Ελληνικά προιόντα είναι πανάκριβα ενώ τα αντίστοιχα Ευρωπαικά πολύ πιο φτηνά; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς το Γαλλικό μοσχάρι για παράδειγμα είναι πολύ πιο φτηνό, το Ολλανδικό χοιρινό και τα τυριά επίσης, το Γερμανικό γάλα κλπ, για να αναφέρω μερικά παραδείγματα, από τη στιγμή που επιβαρύνονται με διπλάσια μεροκάματα απ' ότι τα Ελληνικά και με κόστος μεταφοράς. Μήπως οι Ελληνικές εταιρίες έχουν κι αυτές μεγάλο μερίδιο ευθύνης επιδεικνύοντας μια αισχροκέρδια άνευ προηγουμένου;

 

Πώς θα πείσεις το νεόπτωχο Έλληνα που είναι άνεργος ή με κουτσουρεμένο μισθό να προτιμήσει τα Ελληνικά προιόντα που είναι πανάκριβα; Μήπως και οι Ελληνικές εταιρίες, οι οποίες κάποτε διέθεταν πολύ πιο φτηνά προιόντα θα πρέπει να κάνουν κάτι γι' αυτό; Λέω εγώ τώρα! Δεν μπορεί τα Ελληνικά προιόντα να πωλούνται στην Βουλγαρία στη μισή τιμή απ' ότι στην Ελλάδα. Είναι και οι Ελληνικές εταιρίες συνυπεύθυνες για την οικονομική κατάσταση της χώρας εφόσον διαθέτουν αγαθά στην αγορά σε διπλάσια και τριπλάσια τιμή απ' ότι πριν από το ευρώ, από το 2002 που πρωτοεισήχθη το ευρώ πέρασαν μόνο 10 χρόνια και όχι 100 και από τότε τα προιόντα τριπλασιάστηκαν σε τιμές ενώ εκ των πραγμάτων οι μισθοί μειώθηκαν!

 

γιατι σου λεει οτι και καλα τα προιοντα τα Ελληνικα (ειδικοτερα κρεατικα και γαλακτοκομικα πιο,ξερεις, πως να το πω τωρα ακριβως δεν ξερω) ειναι καλυτερης ποιοτητας αρα και πιο ακριβα. ναι ισχυει αυτο που λες τα Ελληνικα προιοντα ειναι καπως εως αρκετα πιο ακριβα. πχ εγω παλια πηγαινα χασαπη για κρεας. τωρα σιγα σιγα παω προς το σουπερμαρκετ γιατι δεν βγαινω με τιποτα. παντως την λιστα θα την εκτυπωσω σε οτι μπορω να αρχισω να αγοραζω και εγω ελληνικα. ωστοσο βρισκω δικιο και στις δυο σας. ναι μεν επιμενω ελληνικα αλλα ειναι οντως νομιζω πιο ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι Ελληνικές εταιρίες έχουν κι αυτές μεγάλο μερίδιο ευθύνης επιδεικνύοντας μια αισχροκέρδια άνευ προηγουμένου;

 

 

Noμίζω ότι όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Αν προσφέρουν ακριβά προϊόντα αλλά βρίσκουν αγοραστές είναι κερδισμένοι οπότε γιατί να μειώσουν τις τιμές; Δεν την καταλαβαίνω την αισχροκέρδεια παρά μόνο αν υπάρχει μονοπώλιο όπως έχει διαπιστωθεί τόσες φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι σου λεει οτι και καλα τα προιοντα τα Ελληνικα (ειδικοτερα κρεατικα και γαλακτοκομικα πιο,ξερεις, πως να το πω τωρα ακριβως δεν ξερω) ειναι καλυτερης ποιοτητας αρα και πιο ακριβα. ναι ισχυει αυτο που λες τα Ελληνικα προιοντα ειναι καπως εως αρκετα πιο ακριβα. πχ εγω παλια πηγαινα χασαπη για κρεας. τωρα σιγα σιγα παω προς το σουπερμαρκετ γιατι δεν βγαινω με τιποτα. παντως την λιστα θα την εκτυπωσω σε οτι μπορω να αρχισω να αγοραζω και εγω ελληνικα. ωστοσο βρισκω δικιο και στις δυο σας. ναι μεν επιμενω ελληνικα αλλα ειναι οντως νομιζω πιο ακριβα.

Παλιότερα δηλαδή που τα Ελληνικά προιόντα ήταν πολύ καλύτερης ποιότητας γιατί ήταν πιο φτηνά; Όσο για το ότι είναι καλύτερης ποιότητας τα Ελληνικά τρόφιμα δεν ξέρω, οι έλεγχοι μόνο που γίνονται στα Ευρωπαικά προιόντα προηγμένων χωρών είναι πολύ πιο αυστηροί απ' ό, τι στην Ελλάδα. Για μένα αυτά περί ποιότητας είναι δικαιολογίες για να βαράνε όσο θέλουν τις τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα δηλαδή που τα Ελληνικά προιόντα ήταν πολύ καλύτερης ποιότητας γιατί ήταν πιο φτηνά; Όσο για το ότι είναι καλύτερης ποιότητας τα Ελληνικά τρόφιμα δεν ξέρω, οι έλεγχοι μόνο που γίνονται στα Ευρωπαικά προιόντα προηγμένων χωρών είναι πολύ πιο αυστηροί απ' ό, τι στην Ελλάδα. Για μένα αυτά περί ποιότητας είναι δικαιολογίες για να βαράνε όσο θέλουν τις τιμές!

 

κοιτα, μπορει και να ειναι ετσι δεν ξερω. μην νομιζεις μπορει να ναι και η συνηθεια.θυμαμαι οταν ημουν μικρος ο πατερας μου οταν πηγαιναμε να παρουμε κρεας παντα μου ελεγε "να ειναι ελληνικο να ειναι καλο" οχι μονο ο πατερας μου και τριγυρω θειοι φιλοι θυμαμαι λεγανε οχι ξενα σαπιλες ελληνικα. ομως δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα μεταξυ τους η απλα αν μαθαμε ετσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είχα αυτή την απορία μέχρι που διάβασα για τις διοξίνες http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=6&articleID=11273&la=1

 

Δυστυχώς τα ξένα τρόφιμα είναι πιο μολυσμένα ενώ τα ελληνικά σε διοξίνες λόγω μικρότερης βιομηχανικής παραγωγής είναι πιο καθαρά. Αλλά στο αίμα των Ελλήνων το ποσοστό διοξινών δεν είναι αντίστοιχα χαμηλό γιατί τρώμε εισαγόμενα επί δεκαετίες.

 

Αντί να είμαστε ένας παράδεισος καθαρών τροφίμων αφού δεν παράγουμε που δεν παράγουμε τίποτα βιομηχανικό, κάνουμε ότι μπορούμε να μολύνουμε τη χώρα μας καίγονται σκουπίδια και αδυνατώντας να διαχειριστούμε τα ελάχιστα απόβλητα βιομηχανικής παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Carrefour Μαρινόπουλος, γαλλική αλυσίδα υπερκαταστημάτων, στην οποία ανήκει και η Dia, το όνομα Μαρινόπουλος διατηρείται απλά και μόνο για να κάνει την ελληνική συσχέτιση και να εξαπατάται ο καταναλωτής… ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! www.carrefour.gr
Eγω πάντως τι να σου πω σωστο λάθος δεν ξέρω αγοράζω πάντα αυτό που με συμφέρει οικονομικα . Οσο για τα καραστήματα καρφουρ τα καταστηματα καρφουρ μαρινοπουλος τα έχει ξαναπάρει ο μαρινόπουλος. η καρφουρ έχει μόνο τα "σκέτα "καρφουρ όπως αυτό του γέρακα και αυτά θα κλείσουν όταν και αν , όπως ακούγεται, φύγει η καρφουρ απο την ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

αυτο που τ πας!!

Αν οι Ελληνικές εταιρίες πουλούσαν στην Βουλγαρία με τιμές Ελλάδας δεν θα αγόραζε κανείς! Ενώ εδώ στην Ελλάδα βλέπεις που είμαστε "πλούσιοι" βαράνε όσο θέλουν! Και μη νομίζεις ότι δεν βγάζουν κι από εκεί τεράστια κέρδη έστω κι αν διαθέτουν τα προιόντα στη μισή τιμή. Αλλιώς δεν θα έμπαιναν στον κόπο να τα διαθέσουν.

 

Και κάτι άσχετο αλλά ενδεικτικό της αισχροκέρδειας που επικρατεί στην Ελληνική αγορά. Είχα πάει στα prenatal και αγόρασα παπουτσάκια chicco σε σκοτωμένη τιμή 7-8 ευρώ από 50 που είχαν περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αλλά η έκτωση ήταν 80%! Επειδή ήταν το τελευταίο κομμάτι το πήρα κι ας είχε ξεκολλήσει ένας δερμάτινος φιόγκος. Πήγα λοιπόν στον τσαγκάρη να μου το φτιάξει και περηφανευόμουν ότι το βρήκα σε φοβερή τιμή κλπ. Και μου λέει ο τσαγκάρης ότι μη νομίζεις ότι δεν βγάζουν κέρδος αυτοί που το πούλησαν, άντε να το αγόρασαν 3-4 ευρώ! Excuse me, λέω, σοβαρά μιλάς; Ναι, μου λέει, παλιότερα έκανα αυτή τη δουλειά (πουλούσε παπούτσια). Και άρχισε να μου λέει για γραβάτες που αγοράζουν κάποια καταστήματα από Ιταλία 3 ευρώ και τις πουλάνε 70!:shock: Ρε φίλε το αγόρασες 3 ευρώ, πούλα το 10 ευρώ άντε 15, να βγάλεις κι εσύ κάτι, όχι 50 κι 70! Γι' αυτό και ο κόσμος ψωνίζει από το εξωτερικό στο e-bay κλπ. Στην Ελλάδα το κακό έχει παραγίνει με τις τιμές, τώρα που έκαναν τη χώρα Βουλγαρία και Bangladesh να δούμε ποιός θα έχει χρήματα να ψωνίσει από τα ακριβά μαγαζιά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε το αγόρασες 3 ευρώ, πούλα το 10 ευρώ άντε 15, να βγάλεις κι εσύ κάτι, όχι 50 κι 70! Γι' αυτό και ο κόσμος ψωνίζει από το εξωτερικό στο e-bay κλπ. Στην Ελλάδα το κακό έχει παραγίνει με τις τιμές, τώρα που έκαναν τη χώρα Βουλγαρία και Bangladesh να δούμε ποιός θα έχει χρήματα να ψωνίσει από τα ακριβά μαγαζιά!

 

Tι ψάχνεις. Παλιά είχα δει ένα ντοκυμαντέρ πως στήνανε ένα πολυκατάστημα και λέγανε ότι οι τιμές χοντρικής ήταν το 1/4 των τιμών λιανικής σε ρούχα και παπούτσια. Δηλ. και με 50& έκπτωση πάλι βγάζαν. Μα δεν βλέπεις που πουλάγανε ένα κομμάτι τη μέρα και κρατούσανε μαγαζί και υπάλληλο και η μύτη και το θράσος μέχρι εκεί πάνω. Γιατί φυσικά αισθάνονταν μάγκες, που εμείς τους κάναμε και μας θεωρούσαν ζώα που πηγαίναμε και τους τα ακουμπάγαμε γιατί αυτοί ξέραν.

Link to comment
Share on other sites

ολα ωραια και καλα να προτιμσουμε τα ελληνικα προιοντα....αλλα.....

αλλα.....οταν πλεων δεν φτανουν τα λεφτα για να καλυψεις τις υποχρεωσεις σου....και σου περισσευουν ελαχιστα για το σουπερ μαρκετ ωτε να περασσεις τον μηνα σου....δεν θα κοιταξεις χωρα προελευσης...αλλα τιμη και μαλιστα την χαμηλοτερη.....ειναι πλεων θεμα επιβιωσης.....και πρεπει να το παρουμε αποφαση πως θα πεινασουμε και κυριως μετα τα νεα μετρα που θα μας περασουν.....:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φίλη μου παλαιότερα δούλευε σε γνωστή μπουτίκ στο Κολωνάκι. μου έλεγε ότι αγόραζαν τα παντελόνια με το κιλό (έρχονταν μέσα σε σακούλες σκουπιδιών) και τα πουλούσαν 400 ευρώ το ένα!! και γίνονταν χαμός από κόσμο!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δε με φτάνουν τα λεφτα πως θα αγοράσω τα ελληνικά??????

Το πακέτο μακαρόνια ''μελλισσα'' εχει 1,10 ενώ το λιντλ , καρφούρ έχει 0,35!Πόσα πακέτα παραπάνω πέρνω από λιντλ???:confused::confused::twisted::twisted:

Ε όχι λοιπόν εγώ αρνούμαι να δωσω τα λιγοστα λεφτουδάκια μου στα ελληνικά προιοντα που χουν 3πλασια τιμή από τα ξένα...Αυτό ισως θα μπορουσα να το κάνω πριν 5 χρόνια, οχι τωρα πια...

 

Οσοι εχετε λεφτα καλά κάνετε και στηρίζετε ελληνικά προιόντα, αλλά μη ξεχνάμε οτι και ο ΑΒ κ τα Καρφουρ ελληνες απασχολούν;)

Link to comment
Share on other sites

φίλη μου παλαιότερα δούλευε σε γνωστή μπουτίκ στο Κολωνάκι. μου έλεγε ότι αγόραζαν τα παντελόνια με το κιλό (έρχονταν μέσα σε σακούλες σκουπιδιών) και τα πουλούσαν 400 ευρώ το ένα!! και γίνονταν χαμός από κόσμο!!

Aν δεν υπήρχε αυτή η μεγαλομανία κανείς δεν θα αγόραζε τζην με 400 ευρώ! Σε αυτή στηρίχτηκαν αυτοί που τα πουλούσαν, γιατί μη νομίζεις ότι αγόραζαν μόνο οι πλούσιοι από αυτά!

Link to comment
Share on other sites

ολα ωραια και καλα να προτιμσουμε τα ελληνικα προιοντα....αλλα.....

αλλα.....οταν πλεων δεν φτανουν τα λεφτα για να καλυψεις τις υποχρεωσεις σου....και σου περισσευουν ελαχιστα για το σουπερ μαρκετ ωτε να περασσεις τον μηνα σου....δεν θα κοιταξεις χωρα προελευσης...αλλα τιμη και μαλιστα την χαμηλοτερη.....ειναι πλεων θεμα επιβιωσης.....και πρεπει να το παρουμε αποφαση πως θα πεινασουμε και κυριως μετα τα νεα μετρα που θα μας περασουν.....:evil::evil:

Ετσι ακριβως είναι!ΚΑι μονο οποιος το ζει μπορει να το καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

αντε να προτιμησουμε τα ελληνικα προιοντα εννοειται!αλλα κ εμεις που θα τ α βρισκουμε τ αλεφτα ολο κοψε κοψε!τι θ απροτιμησουμε να μεινει κατι στην τσεπη μας η να τρεξουμε στα ελληνικα!οτι πιο φτηνο εκει θα παμε ετσι που μας καταντησαν!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολες σας. Κι εγω τοσα χρονια προτιμαω αυτο που με συμφερει.

Αν προσεξατε προτεινω να αξιολογησουμε και τα ελληνικα προιοντα και να προτιμουμε τα ελληνικα με την καλυτερη σχεση ποιοτητας τιμης.

π.χ σοκολατες ΙΟΝ, καλλυντικα ΚΟΡΡΕ, ρουχα SPRIDER, τα οποια θεωρω πραγματικα ανταγωνιστικα των αντιστοιχων ξενων.

Κι οπως ειπωθηκε και παραπανω ενα μικρο κοστος παραπανω, μακροπροθεσμα μας συμφερει.

ΑΛΛΑ δεν θα επιβραβευσουμε την αισχροκερδεια, ή την κακη ποιοτητα.

Μην ξεχναμε πως πολλα προιοντα πολυεθνικων ειναι φθηνοτερα, απλα λογω οικονομιας κλιμακας, δηλ. διοτι παραγουν και πωλουν σε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες, οποτε μπορουν να εχουν και μικροτερο περιθωριο κερδους ανα μοναδα προιοντος.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο Lidl να ψωνίσω και ήταν μέσα κάποιος κύριος που τοποθετούσε προιόντα, λαλίστατος. Πιάσαμε κουβέντα για την κρίση κλπ. Μου είπε κάποια κουφά πράγματα κι έμεινα με ανοιχτό το στόμα.

 

Πουλήθηκαν λέει 30 τόνοι μακαρόνια όταν είχε προσφορές στο συγκεκριμένο κατάστημα. Υπάρχουν λέει και Ελληνικά προιόντα, κοίταξα στα ράφια κι όντως τα είχε με Ελληνική σημαία. Οι ίδιοι οι βιομήχανοι τα πουλάνε, κάποιος βιομήχανος μεγάλης και τρανής εταιρίας μπορεί να έχει και 40 διαφορετικές ετικέτες και ονομασίες του ίδιου προιόντος! Μόνο που αυτά πωλούνται στο ένα τρίτο της τιμής!

 

Επίσης μου είπε για απάτες που γίνονται σε βάρος του καταναλωτή, παράδειγμα ένα συγκεκριμένο τυρί κάποιου νησιού που παράγονται απ'όλο το νησί 4-5 τόνοι ετησίως ενώ μόνο η Αθήνα από το συγκεκριμένο τυρί καταναλώνει 60 τόνους! Ας μην αναφερθούμε λέει στην ντομάτα χ που ένα χωριουδάκι 10 παπούδων φαίνεται ότι πουλάει τόνους κάθε μέρα στην λαική, πατάτες ψ, εκατομμύρια τόνοι ετησίως στην λαική, μήπως είναι Αιγύπτου τελικά;

 

Τις προάλλες που είχε το συγκεκριμένο σουπερμάρκετ ξεπούλημα στο ρύζι ήρθε κάποιος και ζήτησε 300 κιλά. "Τι το θέλεις"; τον ρώτησε. "Να το βάλω σε τσουβάλια να το πουλήσω στην λαική"! Φυσικά σε τριπλάσια τιμή για Ελληνικό. Και πάει λέγοντας.

 

Στο Carrefour αν πας να αγοράσεις συγκεκριμένη μάρκα μπαχαρικών, ελληνική σε γυάλινο βαζάκι και προσέξεις το ιδιόμορφο βαζάκι σε σχήμα κλεψύδρας και την ετικέτα πάλι σε σχήμα κλεψύδρας θα δεις ότι κάνει τριπλάσια χρήματα από τη μάρκα Carrefour. Έλα όμως που και η μάρκα Carrefour έχει βαζάκι- κλεψύδρα και ολόιδιο σχήμα ετικέτας. Το μόνο που αλλάζει είναι το χρώμα από το καπάκι. Και το προιόν στα βαζάκια είναι κομμένο ακριβώς στο ίδιο σχήμα και μέγεθος!!!! Μάρκα carrefour στα πατατάκια έχει ολόιδια γεύση και σχήμα με κάποια πολυδιαφημισμένα, μόνο που τα τελευταία είναι σε υπερδιπλάσια τιμή. Αυτά τα ολίγα, έχετε πάντα τα μάτια σας ανοιχτά όταν ψωνίζετε!

Link to comment
Share on other sites

Eγω πάντως τι να σου πω σωστο λάθος δεν ξέρω αγοράζω πάντα αυτό που με συμφέρει οικονομικα . Οσο για τα καραστήματα καρφουρ τα καταστηματα καρφουρ μαρινοπουλος τα έχει ξαναπάρει ο μαρινόπουλος. η καρφουρ έχει μόνο τα "σκέτα "καρφουρ όπως αυτό του γέρακα και αυτά θα κλείσουν όταν και αν , όπως ακούγεται, φύγει η καρφουρ απο την ελλάδα

 

Ακόμα μια φήμη...απλά να ενημερώσω επειδή ο αδερφός μου είναι μεγαλοστέλεχος της συγκεκριμενης εταιρείας ο Μαρινόπουλος εχει ενα μικρό ποσοστό και όχι το 50%, δεν διαθέτει κανένα μαγαζί και η carrefour δεν σκοπέυει να φύγει από την Ελλάδα.

Ηδη ετοιμάζουν νέα καταστήματα για το 2012.

Επίσης όσον αφορά τα Ελληνικά προιοντα και εγω προσπαθώ να ψωνίζω μόνο αυτα αλλα ΜΟΝΟ όταν εχουν μικρή διαφορά τιμής.

Σαφέστατα και δεν θα πάρω μακαρόνια Μέλισσα όταν παίρνω αλλα μακαρόνια με 0,35?...

Link to comment
Share on other sites

Θ

ΞΕΝΗ

ΑΓΝΟ (γάλα, γιαούρτι, τυρί, χυμοί) (Τα 4 τελευταία χρόνια συνεργασία με την DANONE. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.agno.gr

ΜΕΒΓΑΛ (γάλα, γιαούρτι, τυρί) (Με επιφυλάξεις, ανακοίνωσε πρόσφατα συνεργασία με την DANONE στον τομέα διανομής των προϊόντων). http://www.mevgal.gr

ΞΕΝΗ

ΔΕΛΤΑ, εξαγοράστηκε από τον όμιλο VIVARTIA (MiG) το 2006 (στον οποίο ανήκουν και τα Goodyʼs, Μπάρμπα Στάθης, Flocafe, 7 Days κρουασάν, Χρυσή Ζύμη), ο οποίος αν και ελληνικό cogglomerate, βαδίζει στα χνάρια των ξένων πολυεθνικών με συμμετοχή ξένων κεφαλαίων και τακτική εξαγορών και συγχωνέυσεων http://www.vivartia.com

 

ΞΕΝΗ

NESTLE, η μεγαλύτερη παραγωγός ειδών διατροφής στον κόσμο, με ετήσιο τζίρο 60δις δολλάρια!! Μέσα από διαρκείς συγχωνεύσεις και εξαγορές άλλων εταιριών, έφτασε το 2003 να διαθέτει 511 εργοστάσια σε 86 χώρες! Στην Ελλάδα, εκτός από παγωτά (μέχρι εκεί φτάσανε τα πλοκάμια της, αφού πρόκειται για άκρως επικερδή αγορά), εμπορεύεται και τα προϊόντα farine lactee, δημητριακά fitness και clusters, σοκολάτες boss, kitkat, crunch, smarties, baci, nesquik, nescafe (φανταστείτε μόνο ότι ο νεσκαφέ φραπέ έχει αναδειχθεί σε εθνικό προϊόν, με το 25% του εγχώριου τζίρου!!), νερά κορπή, vittel, perrier, contrex, san pellegrino, maggi κύβους, μέχρι friskies και purina για τους τετράποδους.. καταναλωτές. Το γνωρίζατε ότι όλα αυτά τα προϊόντα προσθέτουν στην κερδοφορία της ήδη ζάμπλουτης NESTLE; ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.nestle.gr

 

ΞΕΝΗ

FrieslandCampina (τυρί Milner, γάλα NOYNOY κτλ), ολλανδικός γαλακτοκομικός όμιλος, τα προϊόντα του οποίου πωλούνται σε 100 χώρες. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.frieslandcampina.com

Ξ

ΞΕΝΗ

Τσακίρης πατατάκια, εξαγοράστηκαν το 2004 από την Coca-Cola 3E ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ!

 

SUPER MARKET – Εμπορικά Καταστήματα

 

 

 

ΞΕΝΗ

SPAR Βερόπουλος. Σαν Βερόπούλος ξεκίνησε συνεργασία με τον ολλανδικό γίγαντα SPAR (μεγαλύτερη εταιρεία τροφίμων παγκοσμίως) ήδη από το 1973, πουλώντας τα προϊόντα της, και έκτοτε έχει εξαπλωθεί με 228 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένων και 31 καταστημάτων με την επωνυμία Χαλκιαδάκης στην Κρήτη. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.veropoulos.gr

ΞΕΝΗ

ΑΒ Βασιλόπουλος. Ιδρύθηκε το Δεκέμβριο 1969 από τους αδελφούς Γεράσιμο και Χαράλαμπο Βασιλόπουλο. Τον Νοέμβριο του 1990 εισάγεται στην Κύρια Αγορά του Χρηματιστηρίου Αθηνών. Τον Ιούλιο του 1992 εξαγοράζεται από τον Όμιλο Delhaize, βελγικών συμφερόντων με δραστηριότητες σε 6 χώρες. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.ab.gr

ΞΕΝΗ

Carrefour Μαρινόπουλος, γαλλική αλυσίδα υπερκαταστημάτων, στην οποία ανήκει και η Dia, το όνομα Μαρινόπουλος διατηρείται απλά και μόνο για να κάνει την ελληνική συσχέτιση και να εξαπατάται ο καταναλωτής… ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.carrefour.gr

 

ΞΕΝΗ

IKEA, σουηδικός υπερκολοσσός που έχει καταλάβει την παγκόσμια αγορά επίπλου, παράγοντας μαζικά στην Κίνα και ρίχνοντας το κόστος. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.ikea.gr

 

 

ΞΕΝΗ

Αθηναϊκή Ζυθοποιία (Amstel, Heineken, Άλφα, Fischer, Erdinger, Murphyʼs Irish Stout και Red, Duvel, Chimay, Kirin, McFarland, Carib, Sol, Desperados, Tiger, Moretti, Fosterʼs και Krusovice Kralovsky). Η Αθηναϊκή Ζυθοποιία Α.Ε. ιδρύθηκε το 1963 από μια ομάδα Ελλήνων επιχειρηματιών, αλλά πλέον αποτελεί μέλος του ολλανδικού ομίλου Heineken N.V. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.athenianbrewery.gr

 

ΞΕΝΗ

Coca Cola 3E (Coca Cola, Sprite, Fanta, Amita, Frulite, Tuborg, νερό ΑΥΡΑ, Waterblue και Λύττος, σνακς TSAKIRIS). Κάποτε σαν 3Ε ήταν η μεγαλύτερη ελληνική εταιρεία εμφιαλώσεως, τώρα πια ανήκει στην γνωστή πολυεθνική των δισεκατομμυρίων. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ!

 

ΞΕΝΗ

BP (British Petroleum), πολυεθνική εταιρεία βρετανικών συμφερόντων (η μεγαλύτερη του Η. Βασιλείου) και αμφιλεγόμενη δραστηριότητα ανά τον κόσμο (βλ. πρόσφατο ατύχημα στον Κόλπο του Μεξικού, καταπίεση εργαζομένων και κοινωνικών ομάδων) ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ!http://www.bp.com

ΞΕΝΗ

Shell (Royal Dutch Shell), πολυεθνική εταιρεία βρετανο-ολλανδικών συμφερόντων, με δραστηριότητα στην εξόρυξη και εμπορία πετρελαίου και φυσικού αερίου. Έχει δεχθεί πλήθος καταγγελιών για περιβαλλοντικές παραβάσεις και ανάμειξη στις εσωτερικές πολιτικές υποθέσεις πολλών κρατών (βλ. συγκρούσεις στη Νιγηρία). Το 2009 ανακυρήχθηκε ως η μεγαλύτερη πολυεθνική παγκοσμίως από το περιοδικό Fortune και η δεύτερη μεγαλύτερη από το Forbes. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ! http://www.shell.com

-.

 

Καλό είναι να είσαι πιο πληροφορημένος/η πριν γράψεις τέτοιες ανακρίβειες. Έχουμε και λέμε:

1. ΑΓΝΟ: έχει εξαγοραστεί από τον Κολιό

2. VIVARTIA: ελληνικότατη. Η MIG είναι τελικά ελληνική πολυμετοχική στην οποία η Dubai Group έχει το 20%

3. NESTLE: Ξένη μεν αλλά με εργοστάσιο στο Πλατύ Ημαθίας. Πείτε τους εκεί να μην αγοράζουν nestle και να μείνουν άνεργοι

4. Friesland: Όπως nestle αλλά το εργοστάσιο είναι στην Πάτρα. Από τα λίγα εργοστάσια που κατάφερε να κρατήσει η Πάτρα. Πείτε στο Εργατικό κέντρο εκεί να την κλείσει, έχουν εμπειρία από Πειραϊκή Πατραϊκή και Pirelli

5. Coca Cola 3E: Η μεγαλύτερη Ελληνική Πολυεθνική. Έδρα της το Μαρούση, οδός Φραγκοκλησιάς 9. Ίσως η μοναδική τέτοιου μεγέθους εταιρία (μαζί με την INTRALOT) που επιμένει να έχει έδρα στην Ελλάδα

6. SPAR Βερόπουλος: Μετοχικά είναι ελληνικότατη

7. ΑΒ Βασιλόπουλος. Ελέγχεται κατά 52% νομίζω από την Delhaize

8. Carrefour: 50% η carrefour και 50% Μαρινόπουλος

9. IKEA: Franchising από τον Φουρλή

10. BP. Ελληνικότατη. Το δίκτυο έχει εξαγοραστεί από ΕΚΟ

11. SHELL. Ελληνικότατη, μόνο το σήμα έχει μείνει. Ανήκει στη ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ

12 ΜΕΒΓΑΛ: Ελληνικότατη!!!! Άλλο η συνεργασία και άλλο η κυριότητα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να ειστε σιγουροι οτι με το προιον που αγοραζετε δινετε δουλεια στους Ελληνες να κοιτατε τα barcodes των προιοντων Ο,τι αρχιζει από 520 ειναι ελληνικό ή εστω συσκευαζεται στν Ελλάδα

Στο διαδυκτιο υπαρχουν τα barcodes ολων των κρατών

Μπορείτε ετσι να θελετε να "μποικοταρετε" καποιες χωρες που δεν σας "κανουν"

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...