Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Frezylac βιολογικο γάλα


Recommended Posts

κοριτσια πραγματι βρωμαει αυτο το γαλα...το εδινα και εγω στη μικρη μου ωσπου ξαφνικα σταματησε να το πινει...ειναι και πανακριβο!!!εν το μεταξυ πηρα και γω η εξυπνη μπολικα..γιατι μονο με παραγγελια τα εφερνε η φαρμακοποιος και μου μεινανε!!!γενικα πολλα μειονεκτηματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμάς αυτό το γάλα πίνει και μάλιστα με μεγάλη χαρά μετά τον αποθηλασμό, πρώτα Φρεζιλάκ 2 και μετά το 3, δεν μας το σύστησε κανείς, μόνοι μας το βρήκαμε, απλώς τώρα το κάνουμε μισό μισό μαζί με φρέσκο βιολογικό ώστε σιγά σιγά να φύγουμε τελείως από την σκόνη και να πάμε μόνο στο φρέσκο για πρακτικούς λόγους. Ίσως βέβαια δεν είμαστε σωστό δείγμα αναφοράς, γιατί εμάς πάντοτε έπινε όλα τα γάλατα (μητρικό και ή οποιοδήποτε άλλο σε σκόνη) αδιακρίτως..

Link to comment
Share on other sites

το κάνουμε μισό μισό μαζί με φρέσκο βιολογικό ώστε σιγά σιγά να φύγουμε τελείως από την σκόνη και να πάμε μόνο στο φρέσκο για πρακτικούς λόγους.

 

fardi, μπορείς να μου πεις πώς ακριβώς το κάνεις αυτό; Θα μ' ενδιέφερε να κάνω κι εγώ κάτι τέτοιο. Πόσο είναι το μικρό σου και περνάτε στο φρέσκο; Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδωσα και εγω μετα απο επιμονη της παιδιατρου το φρεζιλακ 1 για 1 24ωρο και δεν τολμησα ξανα να πειραξω το γαλα του. Εκτος του οτι μυριζε, εκτος του οτι δεν το επινε και ηταν 2 μηνων, τον πειραξε απιστευτα. Απο εκει που εκανε τα κακα του 4 φορες την ημερα, εμεινε 30 ωρες χωρις κενωση και μετα για να τα κανει εκλαιγε, χτυπουσε τα ποδαρακια του και μου κρατουσε σφιχτα και τα δυο χερια με τα χερακια του και ουρλιαζε απο πονο. Και τη μυρωδια ακομα τη θυμαμαι. Ξαναγυρισαμε σουμπιτοι στο φριζολακ και δεν αλλαξα γαλα παρα μετα το χρονο που εκανα δοκιμες να δω τι πινει και αν κατι τον πειραζει. Εμας τα βιολογικα δεν μαςε πανε τελικα:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν αλλαξεις γαλα μπορει να εχετε διαταραχες στις κενωσεις.εγω στο δευτερο μου εδωσα απο την αρχη frezylac kai πηγε πολυ καλα.και ενω του εδεινα λιγο και απο εμενα δεν καναμε κολλικους

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΟ FREZYLAC ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΟ 16Ε ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΤΑΙ. ΤΟ ΗΟLLE ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΡΙΖΑΛΕΥΡΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΛΕΡΓΕΙΑ. ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕ. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΛΕΡΓΕΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ NUTRICIA. ΑΠΛΑ ΕΛΕΙΝΟ. ΤΟΣΗ ΖΑΧΑΡΗ....!!! ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΦΑΜΕ....ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΗΣ FREZYLAC ΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΒΑΝΙΛΙΑ ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΑΙ ΠΩΣ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ (ΓΑΛΑ 16Ε, ΚΡΕΜΑ 4Ε) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ?

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το frezylac1 χρησιμοποιουμε απο όταν γεννηθηκε..Ούτε πρόβλημα με κολικούς είχαμε , ούτε δυσκοιλιότητα, ούτε αλλεργίες. Η γεύση του ειναι ευχαριστη, απο άποψη θρεπτικότητας είναι μια χαρα, κ δεν είχα κ πρόβλημα στην αρχη που θήλαζα κ εδινα κ συμπλήρωμα..

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ειναι δυσεύρετο, κ η τιμή του ειναι λίγο τσιμπημένη..Επίσης θα προτιμούσα να εχει άλλη συσκευασία πιο πρακτική.

Αλήθεια η κοπέλα που είπε οτι το βρίσκει 16 ευρω που το βρισκει?Εγω απο 3 διαφορετικές περιοχες που αγόραζω το βρισκω 18.50-18.80 .......

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το frezylac1 χρησιμοποιουμε απο όταν γεννηθηκε..Ούτε πρόβλημα με κολικούς είχαμε , ούτε δυσκοιλιότητα, ούτε αλλεργίες. Η γεύση του ειναι ευχαριστη, απο άποψη θρεπτικότητας είναι μια χαρα, κ δεν είχα κ πρόβλημα στην αρχη που θήλαζα κ εδινα κ συμπλήρωμα..

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ειναι δυσεύρετο, κ η τιμή του ειναι λίγο τσιμπημένη..Επίσης θα προτιμούσα να εχει άλλη συσκευασία πιο πρακτική.

Αλήθεια η κοπέλα που είπε οτι το βρίσκει 16 ευρω που το βρισκει?Εγω απο 3 διαφορετικές περιοχες που αγόραζω το βρισκω 18.50-18.80 .......

Εμεις του δινουμε frezylac απο τοτε που γεννηθηκε!κανενα προβλημα, τρελαινεται για το γαλατακι!

Μπορεις να τα παραγγειλεις απο καποιο φαρμακειο μεσω internet, εγω το παιρνω απο εδω http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3141&category_id=195&option=com_virtuemart&Itemid=486〈=el&vmcchk=1&Itemid=486

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εμεις του δινουμε frezylac απο τοτε που γεννηθηκε!κανενα προβλημα, τρελαινεται για το γαλατακι!

Μπορεις να τα παραγγειλεις απο καποιο φαρμακειο μεσω internet, εγω το παιρνω απο εδω http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3141&category_id=195&option=com_virtuemart&Itemid=486〈=el&vmcchk=1&Itemid=486

 

Κορίτσια καλησπέρα. Που λέτε και εμείς χρησιμοποιούμε το frezylak 1 σαν συμπλήρωμα και μπορώ να πώ πως μέχρι τώρα που είμαστε 25 ημερών δεν έχουμε παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσα ίσα το πίνουμε όλο και κατά την διάρκεια της κατάποσης κάνουμε και κακάκια όπως γίνεται και με το μητρικό. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα μωρού. Σε άλλα αρέσει αυτό σε άλλα το Almiron σε άλλα το ΝΑΝ και πάει λέγοντας. Αυτά απο εμένα. Καλό βράδυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Που λέτε και εμείς χρησιμοποιούμε το frezylak 1 σαν συμπλήρωμα και μπορώ να πώ πως μέχρι τώρα που είμαστε 25 ημερών δεν έχουμε παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσα ίσα το πίνουμε όλο και κατά την διάρκεια της κατάποσης κάνουμε και κακάκια όπως γίνεται και με το μητρικό. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα μωρού. Σε άλλα αρέσει αυτό σε άλλα το Almiron σε άλλα το ΝΑΝ και πάει λέγοντας. Αυτά απο εμένα. Καλό βράδυ!!!!!!

 

Συμφωνω απολυτα. Δεν ειπα οτι το γαλα αυτο δεν ειναι καλο. Ειπα οτι πειραξε το δικο μου μωρο. Καθε μωρο εχει αλλο οργανισμο και δεχεται διαφορετικα γαλατα. Εμενα δεχτηκε το φριζολακ. Αλλο δεχεται το αλμιρον, αλλο το φρεζιλακ και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Που λέτε και εμείς χρησιμοποιούμε το frezylak 1 σαν συμπλήρωμα και μπορώ να πώ πως μέχρι τώρα που είμαστε 25 ημερών δεν έχουμε παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσα ίσα το πίνουμε όλο και κατά την διάρκεια της κατάποσης κάνουμε και κακάκια όπως γίνεται και με το μητρικό. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα μωρού. Σε άλλα αρέσει αυτό σε άλλα το Almiron σε άλλα το ΝΑΝ και πάει λέγοντας. Αυτά απο εμένα. Καλό βράδυ!!!!!!

καλησπέρα εμείσ είμαστε 2 μηνών κ απο το μαιευτηριο μασ το προτειναν κ ολα τέλεια. βέβαια από εχτες ενώ έπινε 200ml κάθε 5 ώρες κ το τελευταίο γε΄ύμα 10 30 το βράδυ με 6 30 το πρωί δεν μου πίνει πάνω από 100 ml σε κάθε γεύμα τι να φταίει άραγε?το είπα στον παιδίατρο κ μου ειπε να τον παρακολουθήσω 2 μέρες μήπωσ λόγω ζέστης κ θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγώ κορίτσια αυτό δίνω στο γιό μου και σταμάτησαν οι κολικοί. Δε χόρταινε πιά με το μητρικό και αυτό το γάλα είναι πολύ χορταστικό και το ηρεμεί, κοιμάται αρκε΄τές ώρες όταν το πίνει. Εμείς το παίρνουμε στην τιμή των 18 ευρώ, είναι ακριβό αλλά αξίζει!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
kalispera! xarizo ena kouti (kleisto) gala frezylac 1!;) opoia endiaferete as apantisei!

καλησπερα, εγω ενδιαφερομαι για το γαλα...βασικα πινουμε το gold-s26, αλλα διαβασα οτι αυτο ειναι βιολογικο..αθηνα μενεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, βοηθήστε και μένα λίγο.Έχω ένα μπέμπη σχεδόν 2 μηνών. Ξεκίνησε με Novalac, έκανε κολικούς, αλλάξαμε σε Novalac ac, έκανε δυσκοιλιότητα, αλλάξαμε σε Novalac it, του πέφτει βαρύ στην κοιλίτσα του και μέχρι να κάνει κακάκια οδύρεται! Θέλω να δοκιμάσω το Frezylac. Λετε να γίνει χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites

ακου εμας το νοβαλακ ηταν οτι χειροτερο.....δεν ανακατευοταν με τιποτα και ηταν βαρυ.....πηραμε το φρεζυλακ αλλα ακριβο σε σχεση με την ποσοτητα....καλο βεβαια....

πηγαμε στο frisolac noynoyμια χαρα το επινε.....ειχαμε κολικους αλλα το γαλα δεν κανει κατι μολις σαραντισαμε τελος....κανενα γαλα νομιζω δεν βοηθα στους κολικους....

μια φιλη εχει το μωρο με δυσκοιλιοτητα και πηρε το frisolac to aplo και αυτο που ειναι της δυσκοιλιοτητας και τα ανακατευε μιση μιση ποσοτητα και βρηκε την υγεια της.....ρωτα και τον παιδιατρο...

Link to comment
Share on other sites

koritsia ego tis edeina to frezylac eixe kolikous kai mou eipe i paidiatros na tis doso to frezylac pro dijest! katapliktiko gala, apo to proto kiolas geuma stamatisan ta ponakia!

αυτο το γαλατακι κανει για μωρακια πρωτης βρεφ.ηλικιας η' για αργοτερα?? εμεις περνουμε το frezylac1 αλλα εχουμε ενα μικρο προβλημα δυσκιλιοτητας αν κανει θα μπορουσαμε να δοκιμασουμε αυτο που λες,παντα βεβαια σε συνενοηση με την παιδιατρο

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ego to edina to gala auto apo 15 imeron. ofeleise poli! to frezylac pro dijest einai gia tous kolikous, gia mikroprovlimata pepsis kai gia diskiliotita!

σ'ευχαριστω πολυ...εμεις εχουμε κολικους κ δεν κανουμε ευκολα κακακια... το πηραμε σημερα το γαλατακι ευχομαι να μας βοηθησει..βεβαια το πινει σαν συμπληρωμα γιατι δεν της φτανει το δικο μου γαλατακι

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

poso einai to mwraki? ofeleise to gala?

το γαλα το πινουμε εδω κ 1 βδομαδα κ η αληθεια ειναι οτι το πινει πολυ πιο ευχαριστα κ δεν σφιγγεται τωρα τοσο πολυ...κανει κακακια καθε 2 μερα αλλα αυτο μου ειπε η παιδιατρος οτι ειναι φυσιολογικο εφοσον πινει περισσοτερο απο μενα!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...