Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΚΝΙΔΩΣΗ ΣΤΟ 3ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Γειά σας κοριτσια, ελπίζω να είστε όλες καλά :D !

 

Τα καταφερα μετα από πολλές περιπέτειες και κλείνω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου! Από το τέλος Ιουλίου είμαι στο σπίτι κλεισμένη και αφού κάθησα και 2 μήνες τελείως στο κρεβάτι, πήρα και μια τρομάρα με αιμοραγίες, πιθανότητα Down και λήψη τροφοβλάστη, είπα να συνέλθω!

 

Αμ δε! :shock: Με έχει πιάσει τρελή φαγούρα στην κοιλιά και εχω γεμίσει εξανθήματα. Ο δερματολόγος μου είπε ότι υπάρχει μια κνίδωση των εγκύων που συνήθως εμφανίζεται στο τέλος της κυήσεως. Μου έδωσε κρεμα με κορτιζόνη που δεν κάνει και πολλα πράγματα.

 

Το έχει περάσει καμιά από εσας και πως το αντιμετώπισε; Είναι φοβερά ενοχλητικό και φοβάμαι μήπως εξαπλωθεί πιο πολύ...

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι απλά πολύ σπαστικό να έχεις κνίδωση και πόσο μάλλον ούσα έγκυος, Εχω περάσει 2 φορες κνίδωση και είμαι βεβαία οτι ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ λόγω άγχους βασικά που δεν μπορούσα να μείνω εύκολα έγκυος

Τη δεύτερη φορά το εμφάνισα όταν ήμουν ήδη έγκυος αλλά ακόμη δεν το ήξερα και μάλιστα είχα πάρει πολλά αντιισταμινικα εν αγνοία μου

Ο γιατρός με καθυσύχασε και απλά αυτό εξαφανίστηκε

Βασικά αν θα πάρεις κορτιζόνη να ξέρεις οτι πρέπει να αποφύγεις το αλάτι πρόσεξέ το αυτό πολύ

Περαστικά και πάνω απ'ολα πρόσεχε την ψυχολογία σου κατα τα άλλα δεν έχεις τίποτα

Καλή εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που με καθησυχάζεις. Το σκέφτηκα και γω ότι μπορεί να είναι ψυχολογικό μετά από όλα αυτά που πέρασα...

 

Περίπου σε πόσο καιρό σου πέρασε; Τί αγωγή ακολούθησες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πρώτη φορά που δεν ήμουν έγκυος έκανα ένεση κορτιζόνης και έπαιρνα για κανα μήνα χάπια κορτιζόνης και κάτι άλλα αντιισταμινικά νομίζω δεν θυμάμαι καλά

Αλλά δεν ήμουν έγκυος

Το θέμα είναι επειδή τη δεύτερη φορά που δεν ήξερα ακόμη για την εγκυμοσύνη είχα πάρει μόνη μου κάποια αντιισταμινικά γιατί το παρατηρούσα και δεν ήταν όπως την πρώτη φορά ήταν πολύ πιο ήπιας μορφής

Ο γιατρός όταν του είπα για τα φάρμακα με καθυσύχασε

θυμάμαι πάντως οτι είχα τρελή φαγούρα σε ποιό μήνα είσαι ?μήπως τώρα το δέρμα είναι πιό ευαίσθητο γιατί αλλάζει?

Βασικά ψυχολλογικά μήπως έχεις αγχωθεί και το βγάζεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα.. :D

 

Ειμαι γενικά αλλεργικό άτομο και σε κανονικές συνθήκες θα έπαιρνα το aerius και όλα θα τελειωναν σε 2 μέρες το πολύ!

Είμαι 6 μηνών σε 3 μερες και το ΣΚ που πέρασε ένιωθα ότι η κοιλιά μου θα εκραγεί! Μετά ήρθε και η φαγούρα το κάψιμο τα εξανθήματα κλπ. Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μήπως ειναι της εγκυμοσύνης μου και διαρκέσει και τους υπόλοιπους 3 μήνες!

Μακάρι να είναι ψυχολογικό και να μου περάσει.....

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς οχι γιατι αλλιώς θα είχα διακοψει την εγκυμοσυνη μου. Ειχα πιθανοτητα 1/34 για DOWN και πιστευω ότι μου "εφτιαξε" το αποτελεσμα το εργαστηριο του ιδιωτικου μαιευτηριου για να τα παρει χοντρά από τη λήψη τροφοβλάστη που αναγκάστηκα να κάνω! H αυχενική ήταν τέλεια. Μετά κινδυνευσα να αποβάλλω και έμεινα 2 μηνες στο κρεβάτι μέχρι να συνελθω.

 

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα; Πω πω κοπέλα μου συγχαρητήρια για του κουράγιο σου...... φαντάζομαι πως αισθάνθηκες όταν το άκουσες..... αν είναι δυνατόν οι απατεώνες . Τώρα πόσο είσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vallou,κάτι ανάλογο μου περιέγραψε η πεθερά μου.Μου είπε πως αυτό που θυμάται από την εγκυμοσύνη της στον άντρα μου, ήταν που για κάποιες μέρες είχε τρομερή φαγούρα στην κοιλιά!Δεν ξέρω τι έκανε και έχουν περάσει και 30 χρόνια από τότε,πάντως είναι λογικό να συμβαίνει.Τόσες αλλαγές περνάει και αυτή η κοιλίτσα!Τί να σου κάνει;;Συζήτησέ το με το γιατρό σου και πάντως στη θέση σου θα έβαζα κάποια ελαφριά ενυδατική, βαμβακερά υφάσματα και πολλά ντους με πολύ χλιαρό νερό!!Α!!!Και να προσπαθήσεις να είσαι ήρεμη και απασχόλησε το μυαλό σου με ευχάριστα πράγματα, με κάποιο hobby (εγώ άρχισα κόσμημα!!) ή με την προετοιμασία του σπιτιού για το νέο μέλος!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το είχα μία φορά στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και μετά δεν το ξαναέπαθα, η νύφη μου το είχε πάθει στο τρίτο τρίμηνο και ήταν πολύ εκνευριστικό... Και οι δύο έχουμε αγόρια, λές να είναι τυχαίο, το δικό σου τί είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Τί ακριβώς είναι χολοστατική κύηση; Αχ! πρέπει να ανησυχώ πάλι;

 

.png

.png

 

δεν πρεπει να ανησυχεις ,ομως πρεπει αμεσα να μιλησεις με το γιατρο σου.το πιο πιθανο ειναι να εχεις καποια απλη δερματιτιδα ,αλλα πρεπει να εισαι σιγουρη οτι ειναι αυτο ...και οχι κατι αλλο .Ρωτα το γιατρο σου σχετικα!!!!!!!!ευχομαι καλη συνεχεια!!!!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς οι εξετάσεις για το συκώτι βγήκαν καθαρες.

Μαλλον πρέπει να κανω υπομονή! Είναι φοβερα ενοχλητικό πάντως και ελπίζω να μην διαρκεσει πολύ. Διάβασα στο forum ότι εχει συμβει και σε αλλες κοπέλες κατι παρόμοιο. Μακάρι να ειναι αυτό το τελευταιο που μου συμβαινει σ' αυτη την εγκυμοσύνη......

 

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς οι εξετάσεις για το συκώτι βγήκαν καθαρες.

Μαλλον πρέπει να κανω υπομονή! Είναι φοβερα ενοχλητικό πάντως και ελπίζω να μην διαρκεσει πολύ. Διάβασα στο forum ότι εχει συμβει και σε αλλες κοπέλες κατι παρόμοιο. Μακάρι να ειναι αυτό το τελευταιο που μου συμβαινει σ' αυτη την εγκυμοσύνη......

 

.png

.png

 

ekanes poly kala που ειδες το συκωτακι σου! :) ολα θα πανε καλα απο εδω και μπρος......ευχομαι καλη συνεχεια!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καπου υπάρχει το ιδιο θέμα ...για ψάξε λιγο στο φορουμ . Ειχα και γω το ιδιο προβλημα και σε καταλαβαίνω !!!!!

Δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις απλα βρες εναν καλο δερματολόγο να σου φτιάξει αλοιφή . Με αυτην και μονο ηρέμησα γιατι ειχα γεμίσει σε ολο το σωμα :?

 

Ολα καλα σου ευχομαι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

βρε κορίτσια, εγώ έχω δύο κοκκινίλες ψηλά στο ντεκολτέ κάτω από το λαιμό και με τρώνε!! Βάζω bepanthol αλλά μετά από λίγο με ξανατρώνε! Γενικά είχα κατά καιρούς πρόβλημα με αλλεργίες σε καλλυντικά ή κρέμες και πριν την εγκυμοσύνη οπότε απλά υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο είναι, πάντως δεν έχω βάλει τίποτα στην περιοχή!! Περιμένω τα φώτα σας, πάντως αν εξακολουθήσει θα πάρω το γιατρό :roll: !

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι! Ευτυχώς μου πέρασε η φαγούρα, μάλλον από τη ζώνη ασφαλείας το έπαθα επειδή ακουμπούσε σε γυμνό δέρμα, πάντως έπλενα την περιοχή με ένα σαπουνάκι και δεν έβαζα τίποτα άλλο!! :lol:

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εμένα μου είπε ο δερματολόγος για κνίδωση. Βγάζω σε παλάμες, μασχάλες, εσωτερικό αγκώνων, πατούσες... Μου είπε τίποτα να μη βάλω εκτός από bepanthol γιατί στο 10 τριμηνο που είμαι μπορεί να νλάψει το μωρό.

Είμαι υπεραγχωμένη, φοβάμαι το αλλεργικό σοκ και μηπως αναγκαστώ να κάνω κορτιζόνη. Φοβάμαι μην επηρρεάζει η αλλεργία το έμβρυο. Ο γιατρός είπε πως όχι, αλλά αυριο θα πάω και σε 2ο... Εσείς τι εμπειρία έχετε; Δώστε μου κουράγιο όσες το είχατε και γεννήσατε υγιή μωράκια!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

υποφερω απο κνιδωσεις χρονια τωρα, καθε Μαη μαζι με το αγχος της δουλειας τσουπ! να την...λοιπον μη τρωτε:

 

χοιρινο, αρνι, ντοματα, μελιντζανες, μπαμιες, τηγανητα, σοκολατα, αυγα, μανηταρια, αποξηραμενα φρουτα και κυριως δαμασκηνα και σηκα, (οτι εχει σπορακια γενικως απαγορευεται) απαγορευεται το πολυ ζεστο μπανιο, αν μπορειτε τοπικα να ριξετε κρυο νερο θα ανακουφιστειτε και ισως και να δειτε αμεσως να μικραινουν, (εγω τους λιωνω παγακια πανω τους) το κρυο ειναι εχθρος τους, κανει καλο η θαλασσα αλλα οχι ο ηλιος. Κανονικα πρεπει να παρετε και αντισταμινικα αλλα δε γινεται στην εγκυμοσυνη εκτος αν σας το πει ο γιατρος σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...