Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μπαλέτο για την ηλικία των μικρών παιδιών... ναι είανι διασκεδαση!

τα παιδιά καταλαβαίνουν τον ρυθμό από τότε που γεννιούνται (γιατί ΟΛΟΙ οι άνθρωποι εχουν τον προσωπικό τους ρυθμό) και την τεχνική από τα 3 τους χρόνια. ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ.

Από την πείρα που έχω, λίγες μαμάδες θέλουν να καμαρώσουν τις κόρες τους μπαλαρίνες. Τα περισσότερα παιδιά ξεκινάνε μπαλέτο... έτσι, για να περνάνε καλα ενώ γυμνάζονται.

Δεν είπα ότι εσύ ανέφερες ότι έχουν αποθυμένο. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις των μαμάδων. Όπως υπάρχουν και οι περιπτώσεις των ενηλίων- φοιτητριών που δεν τις αφήσανε οι μαμάδες τους να κάνουν μπαλέτο σαν παιδιά ή τις σταματήσανε για... διάφορους λόγους.

Ναι έχω, μία κόρη. Έχουν περάσει επίσης πολλά παιδιά από τα χέρια μου από το 1996 που διδάσκω μπαλέτο.

Με βρίσκεις απόλυτα ΣΥΜΦΩΝΗ με την αυτοπειθαρχία και την ομαδικότητα. Δεν είανι αρκετό για να κάνει κάποιο παιδί χορο;

Ναι πολλές χώρες στο εξωτερικό έχουν ακαδημίες. Ενδεικτικά ανέφερα τη Ρωσσία. Σε πολλές τις χώρες, ξεκινάνε τα παιδιά πολύ μικρά μπαλέτο και όπως σου είπα στα 16 είναι χορεύτριες. Εκεί το μπαλέτο το έχουν σε εκτίμηση. Και όλες οι μαμάδες- γονείς στέλνουν τα παιδιά τους. Στην Ελλάδα όπως είπα είναι είδος πολυτελείας, δυστυχώς. Δεν ξέρουν πόσο καλό κάνει...

 

ISMENE συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες και χαίρομαι γιατί και εγώ με αυτήν την λογική ξεκίνησα την κόρη μου μπαλέτο στα 4 χρόνια της. Για να έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά, για να περνάει καλά ενώ συγχρόνως θα γυμνάζεται και σε καμμία περίπτωση δεν θα επέμενα να συνεχίσει και φέτος ή αν ήθελε και να σταματήσει πέρσι εάν και της ίδιας δεν της άρεσε. Είναι όμως κατενθουσιασμένη. Πάει σε μια μικρή ιδιωτική σχολή κοντά στο σπίτι μας, με μια δασκάλα που υπεραγαπάει τα παιδιά και όσο μπορώ να κρίνω τους μαθαίνει χορό κατάλληλο για την ηλικία τους. Δεν ξέρω αν είναι η τεχνική που αναφέρεις, πάντως τους κάνει κινήσεις κάποιων ζώων, της μπάλας, του δέντρου, έχουν μάθει όμως και το flex, coup de pied, τη γέφυρα κ.α. Το παιδί μου το βλέπω πραγματικά χαρούμενο κάθε φορά που πηγαίνει εκεί και αυτό είναι που θέλω. Δεν "υπηρετεί" κανένα δικό μου όνειρο (εξάλλου εμένα δεν μου άρεσε το μπαλέτο όταν πήγαινα μικρή και το σταμάτησα στον π΄ρωτο χρόνο) είμαι όμως και εγώ πολύ χαρούμενη που ασχολείται με κάτι που της αρέσει και συγχρόνως την γυμνάζει.

Link to comment
Share on other sites

για βριλήσσια:

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ 44 - Α.ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.8105535

ΠΕΡΔΙΚΗ ΜΑΡΓΩ - ΑΡΧΟΝΤΑΚΗ NTEMH: Λ. ΠΕΝΤΕΛΗΣ 25 & ΟΜΗΡΟΥ 1 - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6824301

τη δεύτερη ξέρω προσωπικά. για την πρώτη δεν έχω άποψη.

 

στα μελίσσια πολύ καλές σχολές και οι δύο

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΗΒΗ: ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 39 & ΚΑΝΑΡΗ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6137304

ΠΕΡΔΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑ: Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 73 - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ. 210.8047119

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

GEOELI στείλε μου σε πμ σε ποια σχολή πας την κόρη σου. χαίρομαι να μαθαίνω για συναδέλφους που κάνουν σωστά τη δουλειά τους και τα παιδιά ευχαριστιούνται. και πες μου... σε ποια περιοχή είστε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Hello!Eimai se mia katastasi pou den mporw na apofasisw!PLEASE HELP ME!H koroula mou einai 4 etwn kai 3 minwn kai eimaste sti fasi na 3ekinisoume kapoies drastiriotites!Ti lete loipon mpaleto i xoro(latin-salsa

)kai diadora tetoia.THA PERIMENW APANTISI!!!!! :D:D

 

Καλή μέρα Ευθυμία,

Έχω ασχοληθεί με το μπαλέτο από την ηλικία των 4 ετών, ήταν για εμένα ένα όνειρο να φοράω τις πουέντ μου και να στροβιλίζομαι. Στην ηλικία των 25 ετών περίπου άρχισα να έχω πόνους στα γόνατα και ο γιατρός μου είπε ότι το παθαίνουν πάρα πόλλές κοπέλες που έκανα μπαλέτο από μικρή ηλικία γιατί ταλαιπωρούνται τα οστά που δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα. Πάντα έλεγα ότι αν αρέσει στην κόρη μου θα πάει μπαλέτο αλλά τώρα δεν ξέρω αν θα το κάνω (η μικρή μου είναι 14 μηνών). Για την ενόργανη ξέρω ότι δημιουργεί πρόβλημα στην ανάπτυξη. Κολυμβητήριο πάει το αγοράκι μου από 8 μηνών (τώρα είναι 3,5 ετών) είναι πολύ καλό αν και έχει την ταλαιπωρια του τον χειμώνα. Ίσως μία λύση για τα κοριτσάκια μας να είναι η συγχρονισμένη κολύμβηση. Αλλά και οι ευρωπαϊκοί χοροί που λες δεν είναι ασχημη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

σέβη μου αγαπημένη. ολων των χορευτριών που ασχολούνται επαγγελματικά με το χορό πονάνε κάποια στιγμή τα γονατά τους. κι αυτό γιατί κάνουν εξάσκηση- μάθημα το λέμε- 4 και... ώρες ημερησίως. τότε ναι, καταπονείται το σώμα. Το ίδιο συμβαίνει και με τους αθλητές. Αν όμως πονάνε τα παιδιά ή η εκπάιδευση της δασκάλας είναι λάθος ή θα πονούσανε ούτως η αλλιώς γιατί είανι η κατασκευή τους τέτοια. οσο κάνω αναδρομή στις δικε΄ς μου μαθήτριες, δεν θυμάμαι κάποια να έχει πονέσει. έχω μαθήτριες που είναι ήδη δασκάλες και δεν έχουν πονέσει και έχω μαθήτριες που σπουδάζουν χορό και... δεν πονάνε.

δυστυχώς υπάρχουν οι περιπτώσεις των ορθοπεδικών που δεν ξέρουν και σου λένε... ότι φταίει το μπαλέτο. έτσι για να πούνε κάτι. ένας ορθοπεδικός- αθλητίατρος δεν θα πεί κάτι τέτοιο.

το λάθος που σου είπανε είανι ότι ταλαιπωρούνται τα οστά. Τα κόκαλα δεν έχουν καμία σχέση με την εκπάιδευση του μπαλέτου. Να σου λέγανε μυες ή συνδέσμους; να το δεχόμουνα.

η ενόργανη θέλει κοντά παιδιά για να είναι πιο ευέλικτα στη δοκό και σους ασύμετρους ζηγούς.

η συγχρονισμένη κολύμβηση όπως και η ρυθμική, θέλει μπαλέτο. Εμένα μου στέλνουνε στη σχολή παιδιά για να κάνουνε μπαλέτο από συλλόγους ρυθμικής και συγχρονισμένης κολύμβησης. αν και οι προπονήσεις τους περιλαμβάνουν μπαλέτο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ότι σας λέω, αγαπητές μαμάδες, τα λέω με πολύ αγάπη και δεν παρεξηγώ καμιάς τα λόγια.

υπάρχει λανθασμενη αντίληψη για το μπαλέτο γιατί το κράτος δεν ενδιαφέρεται να δώσει την ανάλογη ενημέρωση στον κόσμο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς υπάρχουν οι περιπτώσεις των ορθοπεδικών που δεν ξέρουν και σου λένε... ότι φταίει το μπαλέτο. έτσι για να πούνε κάτι. ένας ορθοπεδικός- αθλητίατρος δεν θα πεί κάτι τέτοιο.

το λάθος που σου είπανε είανι ότι ταλαιπωρούνται τα οστά. Τα κόκαλα δεν έχουν καμία σχέση με την εκπάιδευση του μπαλέτου.

Θα ξαναδιαφωνισω με αυτα που λες.Το μπαλλετο εχει επιπτωσεις στα κοκαλα κυριως των χορευτων. Ομως οι επιπτωσεις αυτες ειναι πολυ λιγοτερες απο αυτες που εχουν οι αθλητριες της ρυθμικης γυμναστικης για παραδειγμα. Ενας χορευτης με καλη παιδεια και οντας συνειδητος του σωματος του μπορει να χορευει για πολλα χρονια χωρις προβληματα. Δυστηχως στην ελλαδα δεν υπαρχουν σωστες δασκαλες χορου, ουτε καν στΙς επαγγελματικες σχολες Μπαλλετου. Ετσι καταστρεφονται τα σωματα των κοριτσιων. Επισης πριν ενα παιδι ξεκινησει το χορο πρεπει να εξεταστει απο ειδικους γιατρους που ξερουν απο μπαλλετο για να αποφασιστει αν το σωμα εχει τις προυποθεσεις. Μια καλη δασκαλα με γνωσεις ανατομιας θα μπορουσε ομως να βοηθησει.Τωρα αν μιλαμε για μπαλλετο του στυλ χαχαχατραλαλο οκ,αλλα ας το ονομασουμε καπως αλλιως.
Link to comment
Share on other sites

εγώ συνεργάζομαι με ορθοπεδικους- αθλητιατρους και κανένας τους δεν μου έχει αναφέρει ότι βλάπτονται τα οστά. είανι πολύ απλό να το καταλάβει κανείς γιατί σε οποιαδήποτε άσκηση δουλέυουν οι μυες και οι σύνδεσμοι όχι τα οστά. 3 χρόνια σε επαγγλεματική σχολή διδασκόμαστε ανατομία από έμπειρους δασκάλους του είδους και μας δίνουν αυτές τις γνώσεις που χρειάζομαστε παίρνοντας δίπλωμα.

υπάρχουν όμως και στην ελλάδα σωστές δασκάλες χορού, λίγες πολλές... δεν έχει σημασία. στις επαγγελματικές δε είναι διαλεγμένες οι δασκάλες χορού. εκτός αν θές να μιλήσουμε με συγκεκριμένα ονόματα για να σου πώ επ' αυτού την άποψή μυ. Αλλα μόνο σε πμ

Η λέξη "καταστρέφονται" που χρησιμοποιείς είναι πολύ βαριά!

Τα παιδιά ξεκινάνε χορό με 2 ώρες την εβδομάδα, συνήθως. Δεν χρειάζεται ορθοπεδική εξέταση για να κάνουν μπαλέτο. Αυτά σου είπα γίνονται στο εξωτερικό που οι σχολές χορού είναι και σχολεία παράλληλα (όπως τα καλλιτεχνικά γυμνάσια στην Ελλάδα). Επίσης στο εξωτερικό η ενημέρωση του κόσμου είναι πλήρης όσο αφορά το μπαλέτο και το βλέπουν πιο υποχρεωτικό απ' ότι στην Ελλάδα. Και κυρίως στο εξωτερικό έχουν το περιθώριο να ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ τα "ταλαντούχα" και τα κατάλληλα παιδιά για χορό. Στην Ελλάδα δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Τότε, ναι... επιβάλεται ορθοπεδική εξέταση και όχι μόνο. Όπως ακριβώς στη ταινία Billy Elliot.

Όσες δασκάλες έχουν δίπλωμα Ανώτερης Επαγγελματικής Σχολής Χορού, έχουν γνώσεις ανατομίας, επερκείς για να διδάξουν μπαλέτο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν δασκάλες χωρίς δίπλωμα, είτε εγχώριο είτε αλλοδαπό και τότε ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Όπως υπάρχουν και σχολές χορού ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ και όχι Αναγνωρισμένες από το κράτος. Γιατί athena δεν μπορέι ο καθένας να ανοίξει μια σχολή χορού, όπως του αρέσει εκέινου. Υπάρχουν προδιαγραφές και έλεγχος από τον ΥΠΠΟ παλιότερα και τώρα από τις Νομαρχίες.

Αυτα τα λες γιατί κατι τέτοιο έχεις υπόψη σου; Δεν ξέρω τι προσωπική πείρα έχεις και πόσο έχεις ενημερωθεί επ' αυτών των πραγμάτων.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σέβη μου αγαπημένη. ολων των χορευτριών που ασχολούνται επαγγελματικά με το χορό πονάνε κάποια στιγμή τα γονατά τους. κι αυτό γιατί κάνουν εξάσκηση- μάθημα το λέμε- 4 και... ώρες ημερησίως. τότε ναι, καταπονείται το σώμα. Το ίδιο συμβαίνει και με τους αθλητές. Αν όμως πονάνε τα παιδιά ή η εκπάιδευση της δασκάλας είναι λάθος ή θα πονούσανε ούτως η αλλιώς γιατί είανι η κατασκευή τους τέτοια. οσο κάνω αναδρομή στις δικε΄ς μου μαθήτριες, δεν θυμάμαι κάποια να έχει πονέσει. έχω μαθήτριες που είναι ήδη δασκάλες και δεν έχουν πονέσει και έχω μαθήτριες που σπουδάζουν χορό και... δεν πονάνε.

δυστυχώς υπάρχουν οι περιπτώσεις των ορθοπεδικών που δεν ξέρουν και σου λένε... ότι φταίει το μπαλέτο. έτσι για να πούνε κάτι. ένας ορθοπεδικός- αθλητίατρος δεν θα πεί κάτι τέτοιο.

το λάθος που σου είπανε είανι ότι ταλαιπωρούνται τα οστά. Τα κόκαλα δεν έχουν καμία σχέση με την εκπάιδευση του μπαλέτου. Να σου λέγανε μυες ή συνδέσμους; να το δεχόμουνα.

η ενόργανη θέλει κοντά παιδιά για να είναι πιο ευέλικτα στη δοκό και σους ασύμετρους ζηγούς.

η συγχρονισμένη κολύμβηση όπως και η ρυθμική, θέλει μπαλέτο. Εμένα μου στέλνουνε στη σχολή παιδιά για να κάνουνε μπαλέτο από συλλόγους ρυθμικής και συγχρονισμένης κολύμβησης. αν και οι προπονήσεις τους περιλαμβάνουν μπαλέτο.

Αγαπητή Ισμύνη,

Όπως έγραψα και στην Αθηνά σε προσωπικό μήνυμα μου είναι πολύ δυσάρεστο να λέω κάτι κακό για το μπαλέτο γιατί (χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες) ήταν η ζωή μου. Θα έλεγα ότι πολύ σωστα έθεσες το θέμα των συνδέσμων των οστών. Δεν ξέρω αν ο ορθοπεδικός το είπε για να πει κάτι εγώ δεν είμαι γιατρός για να το κρίνω. Ελπίζω όταν θα έρθει η στιγμή που η κορούλα μου θα θέλει να ασχοληθεί με τον κλασικό χορό να με διαβεβαιώσουν οι ειδικοί, ότι δεν θα υπάρξει κάποιου είδους πρόβλημα.

Ευχαριστώ για το σχόλιό σου και ελπίζω μέσα από αυτες τις επαφές να βρούμε όλες αυτό που είναι σωστότερο για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

sevigr σωστά τα λες... αλλα κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι δεν θα πάθει ΤΙΠΟΤΑ η κόρη σου. μέχρι να ασχοληθεί επαγγελματικά το πιο σίγουρο είναι ότι δεν θα παθει τίποτα, αρκεί η τεχνική που διδάσκεται να είναι η σωστή. όταν ασχοληθεί επαγγλεματικά (και μιλάμε για πολλές ώρες την ημέρα) τότε ΜΠΟΡΕΙ να πάθει κάτι.

Ασ μην είμαστε αρνητικοί από την αρχή!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι σχεδόν 3,5 ετών και ξεκινήσαμε κι εμείς "μπαλέτο". Στην ουσία δεν είναι μπαλέτο, όπως μας εξήγησε η διευθύντρια της σχολής αλλά μουσικοκινητική αγωγή, και ότι το μπαλέτο στην ουσία ξεκινάει μετά την ηλικία των 9 ετών. Αν και ήμουν διστακτική για όλους τους λόγους που έχουν προαναφερθεί τελικά δεν το μετάνιωσα. Το παιδί περνάει πολύ ωραία και δημιουργικά τον χρόνο του. Στο 1ο μάθημα είχα τη δυνατότητα να κρυφοκοιτάω κι έμεινα άφωνη από τα τόσα ωραία πράγματα που έκαναν. Οι δασκάλες είναι φανταστικές και πρέπει να έχεις πολύ αγάπη για τη δουλειά σου για να μπορέσεις να κουμαντάρεις μικρά παιδιά. Με αυτά που τους κάνει η δασκάλα τα παιδιά γυμνάζονται, παίζουν με άλλα παιδάκια, καλλιεργούν την εκφραστικότητα, τη φαντασία αλλά και το πνεύμα τους! Ναι, κι εγώ ήθελα μικρή να πάω και δεν με πήγα κι έχω απωθημένα, αλλά θα μου έκανε καλό και στο σώμα καθώς θα ήμουν πιο καλλίγραμη. Είναι το παιδί μου χαρούμενο και νιώθω κι εγώ χαρούμενη! Θα την πάω και κολυμβητήριο αλλά κυρίως για να μάθει να κολυμπάει σωστά. Μακάρι να συνεχίσει γιατί πολλά παιδιά σταματάνε μετά από κάποια χρόνια και μακάρι κι εγώ να μπορέσω να τη στηρίξω οικονομικά γιατί δεν είναι και φτηνή δραστηριότητα! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fragola αγαπημένη... μπράβο για την επιλογή σου. όπως έχω ξαναπεί το μπαλετο είναι μια πολύ καλή ασκηση για τα κορίτσια που γίνεται συνήθεια μιας ζωής. ναι όντως είανι "ακριβό" είδος γιατί είανι πολύτελέιας.

εγώ δεν θποστηρίζω ότι τα παιδιά μέχρι 9 ετών δεν μπορούνε να κάνουνε μπαλετο. μπορούνε να κάνουν απλά βήματα ανάλογα με την ηλικία τους και τη μυική τους δύναμη.

θα 'θελα αν σου είναι εύκολο σε πμ να μου στείλεις το όνομα της σχολής που πηγαίνεις την κόρη σου και πόσα δίδακτρα πληρώνεις.

έχω κι εγώ σχολή και θέλω να μαθαίνω για συναδέλφους που τα παιδιά ευχαριστιούνται πηγάινοντας εκεί.

"τα παιδιά γυμνάζονται, παίζουν με άλλα παιδάκια, καλλιεργούν την εκφραστικότητα, τη φαντασία αλλά και το πνεύμα τους" ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΟΓΙΑ. αυτό άλλωστε θέλουμε από αυτή την ηλικία για να αγαπίσουνε το μπαλέτο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

fragola αγαπημένη... μπράβο για την επιλογή σου. όπως έχω ξαναπεί το μπαλετο είναι μια πολύ καλή ασκηση για τα κορίτσια που γίνεται συνήθεια μιας ζωής. ναι όντως είανι "ακριβό" είδος γιατί είανι πολύτελέιας.

εγώ δεν θποστηρίζω ότι τα παιδιά μέχρι 9 ετών δεν μπορούνε να κάνουνε μπαλετο. μπορούνε να κάνουν απλά βήματα ανάλογα με την ηλικία τους και τη μυική τους δύναμη.

θα 'θελα αν σου είναι εύκολο σε πμ να μου στείλεις το όνομα της σχολής που πηγαίνεις την κόρη σου και πόσα δίδακτρα πληρώνεις.

έχω κι εγώ σχολή και θέλω να μαθαίνω για συναδέλφους που τα παιδιά ευχαριστιούνται πηγάινοντας εκεί.

"τα παιδιά γυμνάζονται, παίζουν με άλλα παιδάκια, καλλιεργούν την εκφραστικότητα, τη φαντασία αλλά και το πνεύμα τους" ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΟΓΙΑ. αυτό άλλωστε θέλουμε από αυτή την ηλικία για να αγαπίσουνε το μπαλέτο.

Ε τοτε Ισμηνη μηπως λεμε τα ιδια; :roll: μπαλετο στα 4 δεν υπαρχει και δεν πρεπει να γινεται.Μιλαμε για αλλες τεχνικες χορου.οκ; :)
Link to comment
Share on other sites

πιστέυω ότι από τα 5 μπορούν να κάνουν μπαλέτο.μεχρι τότε κανουν μουσικοκινητική με στοιχεία μπαλέτου (flex point, περπάτημα στα δάχτυλα των ποδιών, τρεξιματάκι, demi plie και τέτοια).

η διαφορά μας ήταν αν καταπονούνται και πόσο σε αυτή την ηλικία.

βέβαια τι εννοεί ο καθένας μπαλέτο και τι μουσικοκινητική; μπαλέτο δεν είανι οι Pirouettes και οι points;

μουσικοκινητική διδάσκεται ΜΟΝΟ από μουσικούς.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια , παρακολουθώ τον διάλογό σας και έχω αναρρωτιέμαι το εξής: στα γνωστά μπαλέτα της Νεας Υορκης, τα κοριτσάκια (και τα αγοράκια) τα πέρνουν από τα 3,5 ετη για να ξεκινήσουν. Τα 9 έτη τα θεωρούν πολύ αργά. Πως το εξηγείτε αυτό αν δεν πιστεύετε ότι το μπαλέτο ξεκινά από μικρή ηλικία?

 

 

και επίσης τι διαφορά έχει η μουσικοκινητική αγωγή από τις απλές ασκήσεις μπαλέτου?

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω κι εγώ voula2 το μπαλέτο ξεκινάει από τη μικρή ηλικία. δεν ξέρω συγκεκριμένα στο covent garden ή στο american ballet theater ή στα πρωην bolshoi ή στην όπερα του παρισιού από ποια ηλικια τα παίρνουν. ξέρω όμως οτι έχουν τη δυνατότητα και τα επιλέγουν μέσα από πολλά άλλα παιδιά. τα ξεκινάνε από μικρά γιατί στα 16 τους είναι τελειωμένες- τελειωμένοι χορεύτριες- χορευτές. δηλαδή χορεύουν α' ρόλους.

η Royal academy of dance έχει ύλη για παιδιά από 5 χρόνων. αυτά που μπορούν να κάνουν τα παιδιά αυτής της ηλικίας.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

έχω μια δασκάλα στη σχολή, από τη νότια αφρική, που ξεκίνησε στα 12 ή στα 14 το μπαλέτο. πριν έκανε ιππασία. θπάρχουν και αθτλές οι περιπτώσεις... αλλα ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ. στα κίροφ; κρίνοντας απ' όλη την πορεία τους,... δεν ξέρω, ίσως. είανι όμως μία μόνο περίπτωση. και τι εκπάιδευση κάνουνε..... καμία σχέση με την ελλάδα. γιατί τα αγόρια στην ελλάδα πότε νομίζεις ότι ξεκινάνε. στα 18. και η πορέια τους είανι αλματώδης. γιατί και μυαλό έχουν και τρελλή θέληση.

αλήθεια, που το διάβασες;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismini εθεσες ένα σοβαρό θέμα. Δεν ειναι πίκρα που τα αγοράκια στην Ελλάδα αποκλείονται απο το χορό, λόγω φύλλου? Κάτι τέτοια βλέπω και μου έρχεται να μεταναστεύσω!

Μπορείς να μου στείλεις σε πμ πια είναι η σχολή στη Νίκαια που έλεγες τις προάλλες ? οχι για μένα αλλα για καμιά φίλη

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...