Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα χρήματα θα διαθέτατε για ιδιαίτερα μαθήματα;


Recommended Posts

Με απασχολει το θεμα αν μεινουμε τελικα εδω.

Δεν νομιζω οτι θα καταφερω να τους υποστηριξω στα γαλλικα. Αλλο να μιλας και να κυκλοφορεις και αλλο να βοηθεισεις ενα παιδι που θα εχει αποροιες. και απο θεμα χρονου το βλεπω δυσκολο αλλα ισως αυτο λυνεται κοβοντας τις εξωσχολικες δραστηριοτητες. απο εκει και περα πρωτα θα παρω βοηθημα και μετα θα κοιταξω για δασκαλο.

Στην Ελλαδα τωρα θα εχω χρονο (γιατι σιγα μην βρω δουλεια) οποτε θα μπορω μα ασχολουμε με το να διαβασω.

Παντως ανεξαρτητα με το μορφωτικο επιπεδο των γονεων αλλιως μαθαιναμε την αλφαβητα 40 χρονια πριν και αλλιως τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι καποια σχολεια που δεν κανουν σωστη δουλεια για αυτο κ οι γονεις ειτε θα παρουν βοηθηματα ειτε δασκαλο.εχω μαθητη που αναγκαστηκαν οι δικοι του να με προσλαβουν γιατι κανουν συνεχεια καταληψεις η οταν πανε σχολειο να καθονται...κ παει στ δημοτικου.....εξαρταται λοιπον απο πολλα

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο θέμα, όχι δεν ξέρω κανέναν γονιό που να παίρνει τα βοηθήματα για να αντιγράφει το παιδί τις ασκήσεις (και ξέρω πολλούς γονιούς με παιδιά μαθητές). Εννοείται συμφωνώ μαζί σου ότι αυτό είναι χαζό, αφελές και το λέω έτσι γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη λέξη!

 

εχω συναντησει ουκ ολιγους μαθητες, οι οποιοι ειχαν τα βοηθηματα για να αντιγραφουν τις ασκησεις....

Γενικά θεωρώ ότι ή εκπαίδευση είναι ζήτημα του παιδιού και του δασκάλου. Ο γονιός ενημερώνεται, επιτηρεί την πρόοδο του παιδιού, μιλάει με το δάσκαλο αλλά βασικά δεν το εκπαιδεύει. Επειδή δε μεγάλωσα με γονείς που δεν ήξεραν να με βοηθήσουν αλλά ήταν πάντα δίπλα μου, νομίζω δεν χρειάζεται οι γονείς να είναι 'μορφωμένοι' για να βοηθήσουν το παιδί.

 

και εμενα οι γονεις μου ηταν διπλα μου, οσο ηταν απαραιτητο,στις πρωτες ταξεις του δημοτικου.μετα εμαθα πως να διαβαζω και αρχιζα να αναπτυσσω κριτικη σκεψη σιγα σιγα, οποτε απο μονη μου δνε ηθελα να ειναι οι γονεις μου πανω απο το κεφαλι μου συνεχεια.δεν ειναι ομως ολοι το ιδιο..το καταλαβαινεις αυτο, και λογικο ειναι.αρκετοι γονεις μου λενε "δεν ξερω να το βοηθησω",το επιπεδο εξαλλου εχει ανεβει,δεν ειναι το ιδιο ουτε με οταν πηγαινα εγω σχολειο,ουτε με οταν πηγαιναν οι γονεις μου.

 

Το να διευκρινίσει η δασκάλα τις απορίες των γονιών μου φαίνεται υπερβολικό. Δηλαδή να μου εξηγήσει πώς τους έχει μάθει να προσθέτουν διψήφιους για να του το επαναλάβω εγώ στο σπίτι... χμ.... ξέρω εγώ? Ετσι λειτουργεί το σύστημα? -Ο γιος μου φέτος πάει δημοτικό-

 

σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα αυτο.δεν θα παει ο γονιος να λυσει διδακτικες αποριες εκει, δεν γινεται ετσι κ αλλιως αυτο.εννοουσα πως δεν ειναι υπερβολικο, οταν πχ παει να ενημερωθει για την προοδο του παιδιου,να αναφερει"εχω παρει το ταδε σχολικο βοηθημα για να μπορω να το βοηθω και εγω στο σπιτι, πως να το χειριστω?να του βαζω τις επιπλεον ασκησεις που εχει και μετα να το ελεγχω να δω αν τα εχει σωστα?να λυνουμε μαζι τις ασκσησεις του βιβλιου και να τσεκαρω την λυση απο εκει?" και αλλες παρομοιες ερωτησεις. δεν ειναι υπερβολικο αυτο.και δεν νομιζω να αρνηθει καποιος δασκαλος/καθηγητης να απαντησει σε τετοιες αποριες. :)

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα εξακολουθειτε να διαβαλλετε τα λεγομενα μου και αυτο το θεωρω ακρως προσβλητικο,γιατι εγινα δασκαλα απο επιλογη και οχι για ενα ευκολο διορισμο.Ποτε δεν ειπα οτι πρεπει να εχουν ενοχες οι γονεις που δεν μπορουν να κανουν ιδιαιτερα στα παιδια τους.Αντιθετα υποστηριξα οτι ειναι παραλογο να περνανε οι εκπαιδευτικοι ενοχες στους γονεις για να εξυπηρετουν τα συμφεροντα τους και να κανουν ιδιαιτερα.Και αυτο το εγραψα τοσο ξεκαθαρα που δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτη η επιθεση.Τωρα αναφορικα για τα ιδιαιτερα δεν προκειται να δωσω αναφορα σε κανενα για τον αγωνα που κανω να προσφερω μια αξιοπρεπη ζωη στο παιδι μου.Αν δεν το γνωριζετε,η κριση χτυπησε και τους εκπαιδευτικους.Αν δεν το καταλαβατε και οι εκπαιδευτικοι εχουν δικαιωμα στην επιβιωση.Ομως τα ιδιαιτερα μου τα κανω σαν παιδαγωγος ειδικης αγωγης με εξιδικευση στον αυτισμο και εχω αδεια γιαυτο.Τωρα αναφορικα με τα βιβλια μου,οχι δεν τα χαριζω.Μου χρειαζονται στα Λιοσσια που εδω και δεκα χρονια κανω αφιλοκερδως μαθημα σε παιδια αθιγγανων.Βλεπετε εγω δεν περιμενα την κριση για να με πιασουν οι ευαισθησιες μου.Επισης τα βιβλια μου δεν τα χαριζω γιατι μου χρειαζονται σε ενα πασιγνωστο ιδρυμα που παω τα Σαββατοκυριακα και κανω μαθημα σε παιδια.Στειλτε μου πμ,να σας δωσω πληροφοριες αν θελετε.Ομως δεν επιτρεπω σε κανενα να αλλοιωνει τα λεγομενα μου απλα επειδη δεν ηθελε να καταλαβει.Αγαπω τα παιδια,τα λατρευω και την αγαπη μου την δειχνω με πιο χρησιμο τροπο.Δεν χρειαζομαι να βαζω αγγελιες στο φορουμ και να διατυμπανιζω οτι χαριζω τα βιβλια μου.Και επισης πιστευω οτι αν η Τιννουλα προσβληθηκε θα μπορουσε να απαντησει η ιδια.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα εξακολουθειτε να διαβαλλετε τα λεγομενα μου και αυτο το θεωρω ακρως προσβλητικο,γιατι εγινα δασκαλα απο επιλογη και οχι για ενα ευκολο διορισμο.Ποτε δεν ειπα οτι πρεπει να εχουν ενοχες οι γονεις που δεν μπορουν να κανουν ιδιαιτερα στα παιδια τους.Αντιθετα υποστηριξα οτι ειναι παραλογο να περνανε οι εκπαιδευτικοι ενοχες στους γονεις για να εξυπηρετουν τα συμφεροντα τους και να κανουν ιδιαιτερα.Και αυτο το εγραψα τοσο ξεκαθαρα που δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτη η επιθεση.Τωρα αναφορικα για τα ιδιαιτερα δεν προκειται να δωσω αναφορα σε κανενα για τον αγωνα που κανω να προσφερω μια αξιοπρεπη ζωη στο παιδι μου.Αν δεν το γνωριζετε,η κριση χτυπησε και τους εκπαιδευτικους.Αν δεν το καταλαβατε και οι εκπαιδευτικοι εχουν δικαιωμα στην επιβιωση.Ομως τα ιδιαιτερα μου τα κανω σαν παιδαγωγος ειδικης αγωγης με εξιδικευση στον αυτισμο και εχω αδεια γιαυτο.Τωρα αναφορικα με τα βιβλια μου,οχι δεν τα χαριζω.Μου χρειαζονται στα Λιοσσια που εδω και δεκα χρονια κανω αφιλοκερδως μαθημα σε παιδια αθιγγανων.Βλεπετε εγω δεν περιμενα την κριση για να με πιασουν οι ευαισθησιες μου.Επισης τα βιβλια μου δεν τα χαριζω γιατι μου χρειαζονται σε ενα πασιγνωστο ιδρυμα που παω τα Σαββατοκυριακα και κανω μαθημα σε παιδια.Στειλτε μου πμ,να σας δωσω πληροφοριες αν θελετε.Ομως δεν επιτρεπω σε κανενα να αλλοιωνει τα λεγομενα μου απλα επειδη δεν ηθελε να καταλαβει.Αγαπω τα παιδια,τα λατρευω και την αγαπη μου την δειχνω με πιο χρησιμο τροπο.Δεν χρειαζομαι να βαζω αγγελιες στο φορουμ και να διατυμπανιζω οτι χαριζω τα βιβλια μου.Και επισης πιστευω οτι αν η Τιννουλα προσβληθηκε θα μπορουσε να απαντησει η ιδια.Ευχαριστω!

 

Κανένας δε διαβάλλει τα λεγόμενά σας. Αν δεν το καταλάβατε εγώ παρέθεσα τους χαρακτηρισμούς σας, οι οποίοι ήταν "όχι να τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό του χρήματος". Εσείς το γράψατε αυτολεξεί, δεν το έγραψα εγώ! Αν τώρα θιχτήκατε γιατί καταλάβατε πόσο απρεπώς και αυθαίρετα και χωρίς καν να γνωρίζετε αυτόν για τον οποίο τα λέτε, τα είπατε είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ και όχι αυτό για το οποίο σας απάντησα! Επίσης, δεν κάνω το συνήγορο κανενός, ούτε της ΤΙΝΟΥΛΑ, στην οποία εσείς με τα ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ απευθυνθήκατε! Εγώ είμαι γονιός, διάβασα το διάλογο από την έναρξή του και την αρχική απάντηση της εκπαιδευτικού, της ΤΙΝΟΥΛΑ, η οποία ήταν λιτή και, ακόμη κι αν διαφώνησε, ήταν κόσμια και στη συνέχεια διάβασα μια απάντηση ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΤΑΤΗ. "Μην τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό του χρήματος" το λέει ή το γράφει κανείς για κάποιον, που ακόμη κι αν δεν τον ξέρει, από τα γραφόμενά του αντιλαμβάνεται ότι κοινώς κάνει διαφήμιση μέσω της απάντησής του. Ως γονιός (και όχι εκπαιδευτικός) που είμαι, διαπίστωσα ότι η δική σας απάντηση είναι προσβλητική. Και πάλι δε σχολίασα τα υπόλοιπα γραφόμενά σας, παρά μόνο, επαναλαμβάνω ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΓΡΑΨΑΤΕ! Στο τέλος επίσης το ρητορικό ερώτημά σας "βοηθάμε το γονιό ή τον κάνουμε να νοιώθει ενοχές...." μόνο προσβλητικό μπορεί να είναι. Αν μπερδεύετε το διαβάλλω με το παραθέτω, και πάλι δεν μπορώ εγώ να απολογηθώ γι' αυτό. Αυτά που γράφετε τώρα είναι ΑΛΛΑ σε σχέση μ' αυτά που εγώ ΠΑΡΕΘΕΣΑ.

Εδώ ο καθένας μας γράφει την άποψή του, αλοίμονο αν προβαίναμε σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, ο ένας για τον άλλο, απλώς και μόνο επειδή διαφωνούμε μεταξύ μας. ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΣΕΒΑΛΑ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ, ΟΥΤΕ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ! Επιτέλους, καταλάβετέ το και ξεκολλείστε από την εντύπωση πως τα βάζει κάποιος μαζί σας επί προσωπικού! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!!!

Επίσης, έγραψα ότι η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός χαρίζει βιβλία, όχι για να πω πως εκείνη είναι καλή κι εσείς όχι, κανείς δε σας συνέκρινε τις δύο εκπαιδευτικούς (επιτέλους ο κόσμος δε γυρίζει γύρω από εσάς), αλλά το έγραψα για να ενισχύσω την άποψή μου, δηλαδή πόσο άδικα, αυθαίρετα και προσβλητικά τη χαρακτηρίζετε ("δεν τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό του χρήματος" γράψατε για τη συγκεκριμένη) κι εγώ σας απαντώ πως "αν ήταν έτσι, δε θα χάριζε βιβλία σε πολλές μανούλες", αλλά θα κοίταγε να τα πουλήσει. Το ότι μπορεί και το κάνει, δηλαδή τα χαρίζει, δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί. Προφανώς και δε δύνανται όλοι! Τώρα πού δουλεύετε και ποια είστε, και αν έχετε περικοπές οι εκπαιδευτικοί και όλοι μας, εκ του περισσού τα γράφετε, με την έννοια και μόνο ότι δε σχολίασα προσωπικά εσάς, δε σας χαρακτήρισα, δεν είπα αν είστε καλή ή κακή εκπαιδευτικός, αν αγαπάτε ή όχι τα παιδιά, η απάντησή μου ήταν στη συγκεκριμένη ΦΡΑΣΗ ΣΑΣ, την οποία παρέθεσα.

Αυτά. Κι επιτέλους, ας φύγουμε από το τριπάκι, με προσβάλλεις, όχι δε σε προσβάλλω, μου είπες, σου είπα, κι ας ασχοληθούμε με το θέμα του διαλόγου, που είναι άλλο και όχι αυτού του είδους ο διάλογος ανάμεσά μας, ο οποίος είναι σίγουρα και βαρετός και κουραστικός για όλους τους άλλους και οπωσδήποτε μη παραγωγικός.

Για μένα, τέλος διαλόγου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από πότε έγιναν συνηθισμένα και απαραίτητα τα ιδιαίτερα στο δημοτικό?

 

Εκτός αν οι γονείς δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο ή έχουν πάει πρώτη δημοτικού, τί άλλος λόγος υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου φέτος ξεκίνησε την α'δημοτικού και επίσης όλοι οι άνθρωποι γύρω μου έχουν παιδιά στο δημοτικό.

Τα πράγματα έχουν αλλάξει πάααααααρα πολύ από αυτά που θυμάσται από τα δικά μας σχολικά χρόνια.Το επίπεδο είναι πολύ πιο ανεβασμένο και ο τρόπος διδασκαλίας εντελώς διαφορετικός.

Φέτος τα καταφέραμε διότι η δασκάλα ήταν αστέρι στη δουλειά της.

Το συμπέρασμα μου είναι προσευχούλα να πέφτουμε σε καλούς εκπαιδευτικούς αλλιώς μάλλον είναι απαραίτητα τα ιδιαιτερα και στο δημοτικό:lol::lol::lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή "εμείς ως πιο μεγάλοι" (τελειώσαμε τη Γ' δημ.) ξέρουμε λίγα παραπάνω στο θέμα:P σας λέω ότι το δημοτικό που ως γνωστόν είναι η βάση όλου του οικοδομήματος, έχει δυσκολέψει πάρα πάρα πολύ. Ενας γονιός που δεν έχει αρκετές γνώσεις πέρα από τα βασικά, που τελείωσε ένα σχολείο ή μία σχολή άσχετη με την ελληνική γλώσσα (γραμματική εννοώ), δεν μπορεί να βοηθήσει ένα παιδί αν αυτό έχει απορίες. Στη Γ' δημ. κάνουν πάρα πολύ γραμματική, η οποία είναι πολύ βασική για τον τρόπο που μαθαίνουν να χειρίζονται το λόγο (προφορικό και γραπτό). Κάνουν όλους σχεδόν τους χρόνους, χρονικές αντικαταστάσεις ρημάτων, πολλή ορθογραφία, χρήση επιρρημάτων, συνδέσμων και εμβαθύνουν σε έκθεση και σε μαθηματικά. Δεν θέλω να σας τρομάξω:shock:, απλά θέλω να πω ότι δεν είναι και κανόνας ότι στο δημοτικό απαγορεύονται τα φροντιστήρια, γιατί μία γυναίκα σε ένα χωριό για παράδειγμα, που μπορεί να έχει τελειώσει το σχολείο κάποτε, έκτοτε όμως δεν έχει μεγάλη επαφή με τη γλώσσα, δεν μπορεί να βοηθήσει επαρκώς ένα παιδί με τον όγκο της ύλης που υπάρχει στο δημοτικό. Η Ε' δημ. επίσης είναι από τις πολύ δύσκολες τάξεις, καθώς τα μαθηματικά του γυμνασίου έχουν "κατέβει" στην Ε' και ΣΤ' δημ. Αναλόγως βέβαια ο καθένας και πώς βλέπει το θέμα. Υπάρχουν γονείς που τα καταφέρνουν να τα βοηθούν οπότε δεν τους απασχολεί. Υπάρχουν γονείς που δεν τα καταφέρνουν να τα βοηθούν, αλλά δεν έχουν χρήματα για δάσκαλο στο σπίτι. Υπάρχουν γονείς που απλά δεν τους νοιάζει, θεωρούν το δημοτικό κάτι απλό και δίνουν βάρος στο λύκειο. Υπάρχουν γονείς που δουλεύουν απογεύματα (γιατροί, δικηγόροι, επιχειρηματίες) που έχουν δάσκαλο ώστε να μην παρουσιάσει το παιδί κενά. Υπάρχουν πολλές απόψεις ανάλογα με τον τρόπο ζωής και σκέψης του καθενός. Νόμοι δεν υπάρχουν, αυτό επιτρέπεται και αυτό όχι. Ούτε κανείς υποτιμά κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή "εμείς ως πιο μεγάλοι" (τελειώσαμε τη Γ' δημ.) ξέρουμε λίγα παραπάνω στο θέμα:P σας λέω ότι το δημοτικό που ως γνωστόν είναι η βάση όλου του οικοδομήματος, έχει δυσκολέψει πάρα πάρα πολύ. Ενας γονιός που δεν έχει αρκετές γνώσεις πέρα από τα βασικά, που τελείωσε ένα σχολείο ή μία σχολή άσχετη με την ελληνική γλώσσα (γραμματική εννοώ), δεν μπορεί να βοηθήσει ένα παιδί αν αυτό έχει απορίες. Στη Γ' δημ. κάνουν πάρα πολύ γραμματική, η οποία είναι πολύ βασική για τον τρόπο που μαθαίνουν να χειρίζονται το λόγο (προφορικό και γραπτό). Κάνουν όλους σχεδόν τους χρόνους, χρονικές αντικαταστάσεις ρημάτων, πολλή ορθογραφία, χρήση επιρρημάτων, συνδέσμων και εμβαθύνουν σε έκθεση και σε μαθηματικά. Δεν θέλω να σας τρομάξω:shock:, απλά θέλω να πω ότι δεν είναι και κανόνας ότι στο δημοτικό απαγορεύονται τα φροντιστήρια, γιατί μία γυναίκα σε ένα χωριό για παράδειγμα, που μπορεί να έχει τελειώσει το σχολείο κάποτε, έκτοτε όμως δεν έχει μεγάλη επαφή με τη γλώσσα, δεν μπορεί να βοηθήσει επαρκώς ένα παιδί με τον όγκο της ύλης που υπάρχει στο δημοτικό. Η Ε' δημ. επίσης είναι από τις πολύ δύσκολες τάξεις, καθώς τα μαθηματικά του γυμνασίου έχουν "κατέβει" στην Ε' και ΣΤ' δημ. Αναλόγως βέβαια ο καθένας και πώς βλέπει το θέμα. Υπάρχουν γονείς που τα καταφέρνουν να τα βοηθούν οπότε δεν τους απασχολεί. Υπάρχουν γονείς που δεν τα καταφέρνουν να τα βοηθούν, αλλά δεν έχουν χρήματα για δάσκαλο στο σπίτι. Υπάρχουν γονείς που απλά δεν τους νοιάζει, θεωρούν το δημοτικό κάτι απλό και δίνουν βάρος στο λύκειο. Υπάρχουν γονείς που δουλεύουν απογεύματα (γιατροί, δικηγόροι, επιχειρηματίες) που έχουν δάσκαλο ώστε να μην παρουσιάσει το παιδί κενά. Υπάρχουν πολλές απόψεις ανάλογα με τον τρόπο ζωής και σκέψης του καθενός. Νόμοι δεν υπάρχουν, αυτό επιτρέπεται και αυτό όχι. Ούτε κανείς υποτιμά κανέναν.

 

Συμφωνώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω πολλά εμένα δεν με πιάσανε οι ευαισθησίες μου λόγω κρίσης κ για αυτο χαριζω τα βιβλία μου.ο λόγος που τα χαρίζω είναι γιατι έχω πολλά κ δεν έχω τι να τα κάνω είναι κρίμα να τα πετάξω...φέτος πχ έδωσα βιβλία γιατι υπήρχαν ελλείψεις και γιατι να μη το κάνω;;;όσον αφορά αυτο για το βωμό του χρήματος τα λεφτά δε με νοιαζουν εμένα με νοιάζει να μαθαίνω τα παιδιά γράμματα,αγωγή και να είναι χαρούμενα...έχω κάνει κ μάθημα χωρίς λεφτά κ δε πείραξε καθόλου που δε πληρωνομουν....όσο για το αν με πρόσβαλλαν κάποια λόγια δε με πειραζει ο καθένας λέει τη γνώμη του κ είναι σεβαστή...ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του απο κει και κ πέρα αποφασίζει αν θα κάνει ιδιαίτερα,αν θα πάρει βοηθήματα η ότι άλλο χρειαστεί...και ναι διατυμπανιζω ότι χαρίζω βιβλία γιατι δυστυχώς υπάρχουν ελλείψεις σε βιβλιοπωλεία κ σχολεία δημόσια....

Ζω τις πιο ευτυχισμενες μέρες χάρη στον άντρα της ζωής μου <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει καλη μου.Πηρατε το βραβειο διαστρεβλωσης λεγομενων.Ελεος ομως!Σταματα το εδω!!!!!!!!!!Σου ευχομαι 150 ιδιαιτερα για φετος.Ελα να παρεις και τα δικα μου βιβλια.Τελος ομως!

Link to comment
Share on other sites

Νόμοι δεν υπάρχουν, αυτό επιτρέπεται και αυτό όχι. Ούτε κανείς υποτιμά κανέναν.

 

Συμφωνώ σε αυτό. Όμως δεν είναι όλες οι περιπτώσεις οι ίδιες. Αν δεν έχω λίγο χρόνο να διαθέσω στο παιδί μου το απόγευμα, αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα, και το ότι θα μείνει πίσω στα μαθήματα είναι το λιγότερο. Εκεί φυσικά δεν θα σχολιάσω αρνητικά το' ιδιαίτερο', γιατί θεωρώ ότι το παιδί γενικά μεγαλώνει με τρίτα πρόσωπα, οπότε εννοείται διαβάζει κιόλας με δάσκαλο.

Αν όμως μπορώ να διαθέσω 1-2 ώρες για να παρακολουθώ και να είμαι κοντά στο παιδί, όμως η δασκάλα στο σχολείο δεν φροντίζει να δουλεύει με το παιδί, αλλά βασίζεται στο γονιό που θα κάνει το δάσκαλο, ή σε έναν άλλο δάσκαλο, τότε ΑΥΤΟ είναι προβληματικό.

 

Θέλω να πω ότι είναι διαφορετική η βοήθεια στη μελέτη (που μπορεί να την κάνει ο μέσος γονιός και μπορεί να σημαίνει 'αυτό δεν νομίζω να το έχεις καταλάβει καλά, ρώτα το δάσκαλό σου αύριο να σου το διευκρινίσει') και διαφορετική η διδασκαλία, που σημαίνει ότι το σχολείο είναι ανεπαρκές.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή "εμείς ως πιο μεγάλοι" (τελειώσαμε τη Γ' δημ.) ξέρουμε λίγα παραπάνω στο θέμα:P σας λέω ότι το δημοτικό που ως γνωστόν είναι η βάση όλου του οικοδομήματος, έχει δυσκολέψει πάρα πάρα πολύ. Ενας γονιός που δεν έχει αρκετές γνώσεις πέρα από τα βασικά, που τελείωσε ένα σχολείο ή μία σχολή άσχετη με την ελληνική γλώσσα (γραμματική εννοώ), δεν μπορεί να βοηθήσει ένα παιδί αν αυτό έχει απορίες.

 

Η δικιά μου εμπειρία είναι ακριβώς η αντίθετη. Έχει αλλάξει η μεθοδολογία που μπερδεύει ίσως τους γονείς αλλά όχι απαραίτητα οι γνώσεις που παρέχονται. Και πως θα μπορούσε άλλωστε; Εκτός αν το IQ των παιδιών είναι πληθωριστικό και χρόνο με το χρόνο ανεβαίνει οπότε μπορούν να απορροφούν πιο πολλές γνώσεις. Σε σχέση με τα δικά μας χρόνια η πίεση τώρα στα παιδιά έχει μειωθεί, έχει μειωθεί η γραμματική, η αποστήθιση κανόνων, μαθημάτων, κλπ, έχει γίνει ένα πιο παιδαγωγικό σύστημα. Θυμάμαι ότι έγραφα ορθογραφία και αντιγραφή στα νήπια και έπαιρνα και 8 αν δεν είχα καλή ζωγραφιά και η αγελάδα μου θύμιζε σκύλο:rolleyes:. Γενικά τα παιδιά πάνε πιο χαλαρά και χαϊδεμένα από τους δασκάλους στο Γυμνάσιο και εκεί τρώνε την κατραπακιά. Που πρέπει να διαβάζουν με λεπτομέρεια, δυστυχώς να αποστηθίζουν ακόμη και βλέπεις άριστους μαθητές από το δημοτικό να προσγειώνονται ανώμαλα και να γράφουν πεντάρια στα μαθηματικά στο γυμνάσιο. Καλά για τα αρχαία δεν μιλάω είναι από άλλο πλανήτη οι απαιτήσεις.

 

To παιδί στο δημοτικό θα χρειαστεί βέβαια βοήθεια ιδιαίτερα στις πρώτες τάξεις και δεν μπορείς να στηριχθείς μόνο στο δάσκαλο σε τάξεις που έχουν 20-30 παιδιά. Αλλά είναι άλλου είδους βοήθεια από ιδιαίτερο. Π.χ. ένα πρωτάκι που κάνει 4 ώρες να τελειώσει τα μαθήματά του τι ιδιαίτερο να του κάνεις; Θα καθήσει η κοπέλα 4 ώρες να το διαβάσει; Εκεί είναι απαραίτητη η παρουσία του γονιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ! Ήθελα να ρωτήσω, είμαι Κοινωνιολόγος, πιστεύετε ότι θα με εμπιστεύονταν οι γονείς παιδιών Δημοτικού (ή και Γυμνασίου, για Έκθεση κυρίως), για ιδιαίτερα μαθήματα; Και σχετικά με την τιμή, θα ήταν λογικό εκ μέρους μου να ζητήσω 3-4 ευρώ, αφού δεν είμαι φιλόλογος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...