Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 8 χρονών;


Zaira

Recommended Posts

vera, αν ρίξεις μια ματιά στα μνμ μου στις προηγούμενες σελίδες, θα δεις ότι γενικά συμφωνούμε. Έχω όμως κι εγώ μεγάλο κορίτσι και δεν μου άρεσε αυτή η εικόνα..νομίζω ότι δεν θα την επιθυμούσα για την κόρη μου. Δεν ξέρω πόσο απλό είναι το θέμα και αν υπάρχει μια αντικειμενική θεώρηση γι' αυτό.

 

 

Ουτε εγω θα ηθελα να θηλαζω το γιο μου σε αυτη την ηλικια (κι αυτο επειδη πιστευω οτι δεν θα υπαρχει λογος να τον θηλαζω τοσο μεγαλο, δεν θηλαζω για να περναει η ωρα μου), ευχομαι οτι θα χουμε ξεμπερδεψει πολυ νωριτερα......αλλα δεν χαλιεμαι κιολας, οπως δεν χαλιεμαι να βλεπω μια μαμα να μη θηλαζει και να δινει μπιμπερο........δικαιωμα της ειναι, δικια της η ευθυνη ως μανα, ποια ειμαι εγω που θα της κανω κριτικη και θα την μειωσω?

 

Απλα νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα το εχουμε κανει μεγαλο θεμα, παρασυρομενοι απο την δικη μας οπτικη γωνια, ως ελληνες......δεν ειναι πια τοσο τραγικο και διαβαζω τοσες μερες για τα ορια του ενος και τα ορια του αλλου........τα ορια ειναι πολυ σχετικα και πολυ προσωπικα και ΜΕΤΑΒΑΛΟΜΕΝΑ ....

 

Αν ειναι ετσι να βγαλουμε και ενα βιντεο με μανα που δεν θηλαζει επειδη θεωρει οτι το στηθος της ειναι για να προβαλλει σουτιεν και να της τα χωσουμε κι αυτης......αυτη δεν εχει ψυχολογικα δλδ που θα τα περασει και στα παιδια της και θα σιχαινονται μετα οσες γυναικες θηλαζουν? Δεν ξερω ποιο απο τα δυο ειναι τελικα χειροτερο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφήστε τα ήσυχα τα μοσχαράκια επιτέλους!!! :lol:Κάποτε η λέξη μοσχαράκι ήταν αρκετή για να πάει κάποιος στο αρχείο, ή έστω για να διαμαρτυρηθούν κάποιες πολύ έντονα.

Πάντως θεωρω άστοχη τη σύγκριση. Αν όμως επιμένετε, τα μοσχαράκια σε αντίθεση με τα ανθρωπάκια μπορούν να περπατήσουν σχεδόν αμεσως μετά τη γέννησή τους και όταν απογαλακτηστούν μπορούν μόνα τους να βοσκήσουν και να βρουν τροφή. Οπότε, αν επιμένετε να συγκρίνετε τα μοσχαράκια με τα ανθρωπάκια, τότε και τα μωρά μας θα πρέπει να απογαλακτηστούν όταν θα μπορούν να βάλον μόνα τους το φαγητό στο πιάτο και σίγουρα όχι πριν μπορεσουν να περπατήσουν

 

 

Είμαστε θηλαστικά. Επομένως σε γενικές γραμμές ισχύουν αντίστοιχα πράγματα και υπάρχουν αντίστοιχες ανάγκες. Άρα, όταν το μωρό είναι έτοιμο να τρέφεται μόνο του, κάπου εκεί κοντά έρχεται και ο απογαλακτισμός. Και όταν λέμε να τρέφεται μόνο του δεν εννοούμε να στρώνει πιατο και μαχαιροπίρουνα με στήσιμο σαβουαρ βιβρ... αλλά να βάζει με επιτυχία μια ικανοποιητική ποσότητα στο στόμα του και να καταφέρνει να φάει μόνο του. Τα όρια αυτά ποικίλουν από παιδί σε παιδί και κυρίως... από γονιό σε γονιό. Υπάρχουν γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να τρώνε μόνα τους κατά τους 12-14 μήνες και υπάρχουν γονείς που θεωρούν πως τα παιδιά τους δε μπορούν να διαχειριστούν την τροφή μέχρι τα 3+ χρόνια τους. Όμως αν δεις τρίχρονο να τρώει αλεσμένο φαγητό... θα θεωρηθεί υπερβολή. Κάπως έτσι βλέπω και τον θηλασμό του 8χρονου.

 

Όταν υπάρχουν λοιπόν απορίες για τη φύση μας... δε θα στραφώ στα πτηνά ή τα ερπετά, αλλά μάλλον στα συγγενή θηλαστικά. Αλήθεια... ξέρει κανείς τι κάνουν τα μαϊμουδάκια;; (Δεν το έχω ψάξει... αλλά ίσως να είναι οι κοντινότεροι "συγγενείς"...) ;):lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η υπερμαχες του θηλασμου παραειναι υπερμαχες...Ας χαλαρωσουμε λιγακι,τα μωρα ειναι μωρα,τα παιδια ειναι παιδια και οι ενηλικες ειναι ενηλικες.Και ο ανθρωπος σε καθε ηλικια πρεπει να ακουλουθει την φυσικη εξελιξη του...Και πριν ακουστουν αντιδρασεις, σας ενημερωνω οτι θηλασα 8μιση μηνες το καθε μου παιδι κι οτι ποσως με επηρεαζουν οι αποψεις των γιατρων που δεν ειναι φιλικοι με το θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites

Α να πω και κατι σχετικο για το μητρικο γαλα και τους ενηλικες........ξερω περιπτωσεις ενηλικων με προβληματα υγειας που πινουν μητρικο γαλα (εννοειται τους δινεται σε μπουκαλι) και τους βοηθαει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΤΟ μητρικο γαλα εχει εξαιρετικα θεραπευτικες ιδιοτητες πολυτιμες και για ενηλικες. Μου κανε μεγαλη εντυπωση οταν το ακουσα...μαλιστα μια κοπελα το εδινε σε συγγενικο της προσωπο.........φυσικα δεν συζηταμε για απευθειας θηλασμο ετσι, αν ειναι δυνατον........

 

Δεν κανω καθολου πλακα, οντως συμβαινει (ισως στο εξωτερικο περισσοτερο) αλλα και στην Ελλαδα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρωτα να διευκρινησω οτι η τσιχλα με ενοχλει πολυ κυριως οταν καποιος μασαει και κανει φασαρια.

Δευτερον ,το θεμα δεν αφορουσε τα παιδια αλλα ενηλικες και αν αναφερεσαι σε γονεις εδω μεσα εγω προσωπικα και κοπτομαι για τη διατροφη του παιδιου μου, και τον θηλαζα ως την προηγουμενη εβδομαδα και δε νομιζω οτι πρεπει να δικαιολογουμαι για να εχω αποψη.

Ο γιος μου που πηρε ο,τι επρεπε οταν επρεπε δεν πηρε πιπιλα ουτε μια μερα , ε τωρα αμα αρχισει το μπιμπερο στα 40 κατι εκανα λαθος.

Τριτον το θεμα ηταν πλακα και αδικα επιχειρηματολογουμε χαχα

 

 

Οχι δεν μιλαω για σενα και ουτε για μενα προσωπικα......εμενα δεν με αφορα καθολου το θεμα πιπιλα-μπιμπερο, ο δικος μου τα κοψε πολυ νωρις.......ξερω ομως γονεις που δεν μπορουν να τα κοψουν στα παιδια τους και στενοχωριουνται και νιωθουν τυψεις και δικαιολογουνται......

 

Ε δεν ειναι τοσο τραγικο.......και καμμια φορα αν το κοψεις το χουι με το ζορι, μπορει να εξελιχθει και σε ενηλικα που κοιμαται με την πιπιλα...ετσι δεν ειναι? Καποια πραγματα χρειαζονται τρυφερη και προσεχτικη προσεγγιση....ο γιος σου και ο γιος μου αποκλειεται να αρχισουν μπιμπερο στα 40 γιατι ποτε δεν τους υποχρεωσαμε να τα κοψουν......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαν του χαβαλε, ειχα δει πριν καποιους μηνες στο Σκαι, μαυρη νύχτα μια εκπομπη που εδειχνε εκτος των αλλων βιτσιων εναν τυπο 50+ που πηγαινε καθε εβδομαδα ή καθε μηνα σε μια γρια, τον εγδυνε, τον ξυρηζε, του φορουσε πανα, του εδεινε μπιπερο και ο Θεος ξέρει τι αλλο (φανταζομαι κοβουν τα παντελως ακαταληλα), ακομα και τον ξυλοφόρτωνε και εκεινος το μονο που εκανε είναι να κλαιει σαν μωρο!!!!

 

Και που το θυμαμαι μου ξανανεβαινει το στομάχι στο λαιμο!!!!

 

(Ορκίζομαι αλήθεια λέω, απομακρυνθείται απο τα παραθυρα)

Link to comment
Share on other sites

ωραια τωρα θα συζηταμε και τα αυτονόητα, γιατι δε ρωταμε και αν ειναι νορμαλ να τρωνε αλεσμενα στα 8, να λενε αγκου κτλ! δηλαδη αν θελει να εχει πιπιλα στα 8 θα του την δωσουμε; αν θελει να τα κανει στην πανα θα ειμαστε χαρουμενες; αυτο δειχνει απλως οτι εχει ενα κολλημα με τη μαμα που θα επρεπε να ειχε ξεπεραστει.Και ακομα χειροτερα οτι η μαμα εχει δικα της αλυτα θεματα που τα προβαλλει στο παιδι (λεω για τις μαμαδες που δε θελουν να το κοψουν). Δεν ειναι κατι να φρικαρεις οπως δε φρικαρεις με τις πανες και τις πιπιλες αλλα ειναι κατι που πρεπει να προσπαθησεις να το αποχωριστει γιατι καθε πραγμα στον καιρο του κι ο κολιος τον Αυγουστο...το μονο που σε φρικαρει ειναι μια μαμα που για καποιον ανεξερευνητο λογο θελει το παιδι κολημμενο αιωνιως στο βυζι της διοτι το μητρικο γαλα μπορεις να το δωσεις και σε κυπελλο...μηπως η μαμα εχει ουσιαστικη σχεση μονο με το παιδι και οχι πχ με το συζυγο, μηπως ειναι η μελλοντικη κακια πεθερα (λεω εγω τωρα...), μηπως ολως τυχαιως τα παιδια αυτα ειναι συνηθως αγορια (oπως ο μπαμπας μου που θηλαζε μεχρι τα 7 αλλα ηταν και κατοχη τοτε οποτε λογικο)

θυμηθηκα ενα επεισοδιο στο sex and the city οπου γυρναει μια και λεει" εκει μεσα ηταν ενα παιδι που θηλαζε και θα μπορουσε να τρωει μπριζολα" και η αλλη απαντα "αν μπορεις να το ζητας (το στηθος) τοτε εισαι πολυ μεγαλος για να το εχεις!"

τελος αν ας πουμε ηταν συνηθεια στην κοινωνια μας τα 8χρονα να θηλαζουν οκ, δεν ειναι ομως οπως δεν ειναι και η πανα ή η πιπιλα σε αυτη την ηλικια. ενα παιδι που δε συμβαδιζει με τα υπολοιπα στα σταδια ωριμοτητας τραβαει την προσοχη και την κοροιδια με ανυπολογιστες συνεπειες για την ψυχουλα του. χρεος μας ειναι να τα βοηθησουμε να εξελιχθουν οχι να τα κρατησουμε αιωνιως μωρα. οπως λοιπον προσπαθουμε με ευγενικους τροπους και πονηριες να κοψουν την πιπιλα ή την πάνα έτσι και με το θηλασμο. και καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη παντα. ας πουμε ενα 7χρονο που θηλαζει την ιδια ωρα που υπαρχει ενα αδερφακι ενος ετους που θηλαζει ειναι μια ιδιαιτερη περιπτωση που θελει προσοχη για να μη κεντριστει η ζηλια του μεγαλου.

 

τωρα δε νομιζω η κοπελα που ειπε οτι δε θα τη πειραζε να επινε απο μπιμπερο ο αντρας της να το εννοουσε;;;;;;!!!!!!!!!!!!!

παιδια οι πανες και τα μπιμπερο αν δεν το χετε καταλαβει ειναι για οταν ερχομαστε και οταν φευγουμε απο τη ζωη....(που ευχομαι να μη φτασουμε εκει στα γηρατεια μας)

Link to comment
Share on other sites

α και μια που λεμε για απωθημενα εγω εχω διαβασει σε κειμενο αγιου γεροντα (Δε θυμαμαι ο Παισιος ή ο Πορφυριος) οπου απεδιδε τον αλκοολισμο εκτος των αλλων και στην ανικανοποιητη λαχταρα του παιδιου για θηλασμο.

εγω το πιστευω οτι μπορει να ισχυει οχι τοσο για το θηλασμο καθαρα οσο για την αγκαλια γιατι υπαρχουν μαμαδες που δεν ταιζουν τα μωρα στην αγκαλια τους παρολο που τα μωρα λαχταρουν την αγκαλια της μαμας και τη βλεμματικη επαφη και δε μπορω να καταλαβω γιατι κανουν κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χωρις πλακα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ, ξερω κοπελα που χωρισε γιατι ανακαλυψε οτι οα αντρας της κατεβαινε καθε βραδυ στη μαμα του και θηλαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ξερωλεπτομερειες,δηλ αν ειχε γαλα ή απλα πιπιλουσε

 

 

 

 

Κι αυτο πρεπει να ειναι πρωταπριλιατικο,δεν παιζει να ειναι αληθινο λεμε.......

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις bouboukakia μια κουβεντα ειναι αυτο.......οσο μεγαλωνει ενα μωρο, απο την στιγμη που αποφασιζεις να συνεχισεις να θηλαζεις μετα το ετος, δεν μπορεις ξαφνικα να του πεις "τωρα πια θα πινεις γαλατακι της μαμας απο ποτηρι γιατι πλεον ειναι πολυ κακο πραγμα και η μαμα φοβαται μη γινεις ανωμαλος!"

 

Η το κοβεις οσο ειναι πολυ μικρο για να εκφερει αποψη, η το αφηνεις να αποφασισει μονο του....καθε παιδι εχει δικο του χρονο αποθηλασμου.......αλλο στους 18 μηνες, αλλο στΑ 2, αλλα περισσοτερο.........και οσο μεγαλωνει και καταλαβαινει αν θες να αποθηλασεις πρεπει να το κανεις με πολυ προσεχτικο τροπο, ωστε να μη τραυματιστει το παιδι και το εκλαβει ως απορριψη.......για το παιδι ο θηλασμος ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο τροφη......ειναι ψυχικη επαφη......ο γιος μου οταν θυμωνω μαζι τους ζηταει να θηλασει για να δει πως ακομα τον αγαπω......

 

Και οπως ειπα, για την μαμα ειναι μια διαρκης διαδικασια εξελιξης.........οσο περναει ο καιρος δεν της φαινεται οτι κατι αλλαζει........εμενα αν μου ελεγε καποιος πριν γεννησω οτι θα θηλαζα μεχρι τωρα, μπορει και να φρικαρα, κι ομως τωρα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο........

 

Προσωπικα δεν θα θελα να ειμαι στη θεση της αλλα καταλαβαινω οτι τη γυναικα οτι αφησε τα παιδια να απογαλακτιστουν μονα τους, το ενα το κοψε στα 5 το αλλο προχωρα ακαθεκτο και εχει αποφασισει να του αφησει την πρωτοβουλια.......στις χωρες αυτες συνηθιζεται.......

 

 

Παντως αν συνεχισεις το θηλασμο θα δεις κι εσυ οτι δεν μπορει ξαφνικα ο θηλασμος να γινει κατι ασχημο και βρωμικο.......η το χεις αυτο το κομπλεξ απο την αρχη (οποτε και δεν θηλαζεις) η δεν το χεις......το στηθος μας το δωσε η φυση για να ταιζουμε τα παιδια μας, ανηκουμε στα θηλαστικα , δεν μας το δωσε για σεξουαλικους λογους......

 

μαλιστα σε καποιες φυλες, που ζουνε κοντα στη φυση ακομα και δεν ξερουν καν τι εστι φρουδικη αναλυση (που πλεον μου κανει ψυχαναλυση ακομα και για τον τροπο που φυσαω τη μυτη μου) το θεωρουν αστειο να θεωρειται ερωτογενες το γυναικειο στηθος....στη δυτικη κοινωνια φθασαμε στο αλλο ακρο, να το θεωρουμε αποκλειστικα οργανο για σεξ ......

 

Γιατι δλδ να ναι καλο να ακουμπαει το 6 μηνων μωρο το στηθος και πινει απευθειας και ειναι ανωμαλια μετα τα 1-2-3 χρονια.......? η ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ αν ειναι αγορι η κοριτσι?

 

 

 

 

 

 

Κι εγω πριν γεννησω δεν ηξερα καν οτι θηλαζουν περα απο το 6μηνο,μου φαινοταν υπερβολικο,φτανοντας στο χρονο δεν μου περασε καν απο το μυαλο να σταματησω να θηλαζω,εχω αφησει τον αποθηλασμο στο μωρο μου, εκεινο θα αποφασισει.

Σα να ησουν μες στο μυαλο μου:P.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

τωρα δε νομιζω η κοπελα που ειπε οτι δε θα τη πειραζε να επινε απο μπιμπερο ο αντρας της να το εννοουσε;;;;;;!!!!!!!!!!!!!

 

Οχι...θα με πειραζε πολυ αν ειχε τοσο απολυτες αποψεις και συμπλεγματα και ειχε την απαιτηση να μη το θηλαζω απο το στηθος αλλα απο κυπελακι.......θα λεγα οτι εχει σοβαρο σεξουαλικο προβλημα και θα ξενερωνα αφανταστα!

 

Και εχε υποψη οτι συνηθως οι πιο κακες πεθερες ειναι εκεινες που δεν θηλασαν....οπως και οι μεγαλυτεροι μαμακηδες και κολλημενοι στη φουστα της μαμας τους ειναι οι πο στερημενοι στο θεμα αυτο........εξακριβωμενο αυτο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτη η εμμονη "ποτε θα κοψει στηθος/πανα/πιπιλα/αλεσμενα...... ποτε θα χαμογελασει/μπουσουλησει/περπατησει/τρεξει,..... ποτε θα βρει γκομενα/θα παντρευτει/θα κανει παιδια ...." και δεν εχει τελειωμο ο καταλογος και παντα με βαση καποια ορια που δεν ξερω κι εγω ποιος τα θετει (συνηθως ο περιγυρος) και πρεπει ολοι να τα ακολουθουν τυφλα αλλιως χρειαζονται ψυχολογο, μονο καταπιεση και στρες προκαλουν και στα παιδια μας και σε μας........εχει δικαιωμα ποια ενα ον να αποφασισει ποτε θελει κι εχει την διαθεση να εξελιχθει σε οποιοδηποτε τομεα της ζωης του......δουλεια μας ειναι να το υποστηριξουμε και να του σταθουμε.....

 

Ντε και καλα πρεπει να του πρηζουμε τα συκωτια συνεχεια με κατι? Μια χαρα ξερουν τα παιδια να εξελισσονται μονα τους, αρκει να τους αφησουμε την ευκαιρια να το κανουν......

 

Εγω δεν το επρηξα ποτε με κατι.......αργησε να περπατησει, οταν ηταν ετοιμο το εκανε μια χαρα........εκοψε οταν γουσταρε και την πιπιλα και το μπιμπερο (και πολυ νωριτερα απο οτι μας βολευε) εκοψε πριν το χρονο τα αλεσμενα γιατι τα σιχαθηκε..........μια χαρα ειναι ικανος να κοψει και την πανα και τον θηλασμο οταν του καπνισει.......ετσι γινονται ανεξαρτητα τα παιδια κατ εμε, οταν του δινεις την ελευθερη βουληση.......οχι με συνεχη πιεση.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

α και μια που λεμε για απωθημενα εγω εχω διαβασει σε κειμενο αγιου γεροντα (Δε θυμαμαι ο Παισιος ή ο Πορφυριος) οπου απεδιδε τον αλκοολισμο εκτος των αλλων και στην ανικανοποιητη λαχταρα του παιδιου για θηλασμο.

εγω το πιστευω οτι μπορει να ισχυει οχι τοσο για το θηλασμο καθαρα οσο για την αγκαλια γιατι υπαρχουν μαμαδες που δεν ταιζουν τα μωρα στην αγκαλια τους παρολο που τα μωρα λαχταρουν την αγκαλια της μαμας και τη βλεμματικη επαφη και δε μπορω να καταλαβω γιατι κανουν κατι τετοιο.

 

το χει πει και ο Γιοσαφατ στη συνιντευξη του στη Φλεσσα

Το περιστατικο που ανεφερα δεν ηταν πρωταπριλιατικο

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτος θεματος τωρα ολα αυτα, αλλα εχει λογικη γιατι η προσωπικοτητα του παιδιου διαμορφωνεται μεχρι την ηλικια των 4 ετων.......οποτε αν ενα παιδι εχει στερηθει αγαπη, στοργη κλπ θα ψαξει να τα βρει με αλλους τροπους.....γι αυτο πιστευω οτι θελει προσοχη ο τροπος που αποθηλαζει ενα παιδακι ανω του ετους.....και σιγουρα οταν πιεζεται να κοψει αλλα πραγματα (πανες/πιπιλες κλπ) ενδεχεται να του προκαλεσει κι αλλες καθηλωσεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο και σ'αυτο Βερα.

Εγω για παραδειγμα δεν θηλασα και θυμαμαι οτι πιπιλιζα το δακτυλο μεχρι περιπου την ηλικια των 4,μεχρι που η μαμα μου μια μερα μου εβαλε πιπερι στον αντιχειρα.... το σοκ που επαθα το θυμαμαι ακομα και τωρα που γραφω:(,την ιδια στιγμη που εκοψα το πιπιλισμα ξεκινησα να χαιδευω τα μαλλια μου και δεν την ΕΚΟΨΑ ΠΟΤΕ αυτη τη συνηθεια.

Τωρα πολλες φορες σε καταστασεις στρες ή αγχους το κανω ακομα πιο εντονα:?.

Γιαυτο κι εγω σκοπευω να την αφησω να αποθηλασει μονη της,θελει μεγαλη προσοχη πως θα κοψεις θηλασμο-πιπιλα-μπιμπερο ανω του ετους,το λεω εκ πειρας.:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω αλλα εχω να προσθεσω οτι ο τροπος που αποθηλαζει ενα παιδι εχει σημασιασε οποια ηλικια και αν γινεται απλως κατω του ετους αφενος δεν υπαρχει σωστος τροπος και αφετερου δεν εχει φωνη να μας το πει και φυσικα το ενστικτο της επιβιωσης θα το αναγκασει να φαει ο,τι του προσφερεται.

 

σε ολες τις φωνες που λενε "και τα δικα μου δε θηλασαν,παθαν τιποτα?', "κι εγω ετρωγα καμμια ξυλια, επαθα τιποτα?" και αλλα παρομοα εγω απαντω: οχι δεν επαθαν τιποτα αλλα .... ξερεις τι χαρακτηρα θα μπορουσες να ειχες διαμορφωσει αν δεν ετρωγες ξυλο ή αν θηλαζες? τι αλλοθα ειχες καταφερει ως προσωπικοτητα?

 

ολα εχουν τον καιρο τους και μια ολοκληρωμενη προσωπικοτητα δεν εχει αναγκη απο μπιμπερο και πιπιλες. Ας μην κοροιδευομαστε δεν ειναι ενας ακομη τροπος να πινουμε το γαλα μας, εχει κι αλλα απο πισω.

 

Εγω δεν πιστευω οτι ενα παιδι ανω των 6-7 εχει αναγκη θηλασμου αλλα δεν ειμαι σε θεση να κρινω γιατι και εγω ξεκινησα για 6 μηνες και εφτασα τα τρια χρονια σχεδον.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη ολγα στα παραπανω που λες.

Εστι κι αλλιως μπιμπερο-πιπιλες υπαρχουν τα τελευταια 100 χρονια.

Εχουμε ξεφυγει απο τη φυσικη ταξη των πραγματων,γεννηση-θηλασμος,και η σιτιση των μωρων γινεται με υποκαστατα του στηθους.

Και μενα σαν ιδεα ο θηλασμος ενος 8χρονου μου φαινεται περιεργη αλλα δεν μου προκαλει και αποστροφη,εξαλλου αν περασει τα 4 και η μητερα θελει να αποθηλασει το παιδακι της μια χαρα συννενοουνται χωρις να δημιουργηθουν και ψυχολογικα τραυματα στο παιδι.

Προσωπικα δεν νομιζω να αντεχα τοσα χρονια να θηλαζω:roll:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος που θα κοψει ενα παιδι πανω απο 3 χρονων το μπιμπερο/πιπιλα/πανα ή και στηθος,μην γελιεστε, δεν εχει να κανει με το αν ειναι ετοιμο.Θα τα κοψει γιατι πηγαινοντας στον παιδικο σταθμο/παρκο/παιδοτοπο/σπιτια φιλων κλπ θα ακουσει,θα μαθει,θα δει οτι πλεον ειναι καιρος να το κανει.Ενδεχομενως και να το κοροιδεψουν αν μαθουν οτι ακομη χρησιμοποιει ολα τα παραπανω-και ξερετε ποσο σκληρα ειναι τα παιδια.Και θα ερθει στο σπιτι και θα πει "μαμα γελουσαν τα παιδακια μαζι μου γιατι εμαθαν οτι πινω γαλα με μπιμπερο (ή βαλτε κατι αλλο εδω)" και θα πληγωθει...Προτιματε να γινει ετσι;Εγω προτιμω να το βοηθησω εγω να καταλαβει πως ειναι καιρος να γινει παιδακι και πως δεν εχει αναγκη ολα τα παραπανω...Παντα το περιβαλλον καθοριζει τις επιλογες μας...Ακομη κι οσες απο εσας θηλαζετε μεγαλα παιδια,το περιβαλλον το θετικο προς τον παρατεμενο θηλασμο σας βοηθησε να το κανετε...Δεν υπαρχει ενστικτο σε αυτα τα θεματα...

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε Ολγα να μαθω πως αποθηλασε ο δικος σου.....ειπες οτι προσφατα σταματησε.......

 

Για το μπιμπερο που λες, κι εγω του εδινα επιτηδες το φρεσκο γαλα (αλλα και νερο ) στο ποτηρι γιατι μου την δινει το μπιμπερο απο αποψη καθαριοτητας.....οι γονεις μου επεμεναν να του το δινουν ετσι, μεχρι που αποφασισε αυτος να το αρνηθει........εγω του δινα ποτηρι απο πολυ νωρις......σιχαινομαι τις καουτσουκενιες θηλες που δεν μπορεις να εισαι σιγουρη αν πλυθυκαν/στεγνωσαν καλα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη ολγα στα παραπανω που λες.

Εστι κι αλλιως μπιμπερο-πιπιλες υπαρχουν τα τελευταια 100 χρονια.

Εχουμε ξεφυγει απο τη φυσικη ταξη των πραγματων,γεννηση-θηλασμος,και η σιτιση των μωρων γινεται με υποκαστατα του στηθους.

Και μενα σαν ιδεα ο θηλασμος ενος 8χρονου μου φαινεται περιεργη αλλα δεν μου προκαλει και αποστροφη,εξαλλου αν περασει τα 4 και η μητερα θελει να αποθηλασει το παιδακι της μια χαρα συννενοουνται χωρις να δημιουργηθουν και ψυχολογικα τραυματα στο παιδι.

Προσωπικα δεν νομιζω να αντεχα τοσα χρονια να θηλαζω:roll:.

 

 

Λαθος μεγαλο!Τα μπιμπερον και οι πιπιλες υπηρχαν και στο παρελθον σε διαφορες μορφες...

 

Παραδειγμα μπιμπερον του 5ου πΧ αιωνα:http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=958945&lngDtrID=253

Link to comment
Share on other sites

Οχι Σοφια, κανεις λαθος......οσα παιδακια ξερω που το κοψαν στα 2-3 χρονια το εκαναν γιατι εχασαν το ενδιαφερον τους.......και δεν πανε παιδικο σταθμο.

 

Κι ο δικος μου το ειχε περιορισει παρα πολυ, περνουσε και μερα χωρις να θηλασει καθολου και ξαφνικα γκαζωσε παλι.........ισως ειναι θεμα ενστικτου γιατι ειναι απο τα παιδια που ωφελει πολυ ο θηλασμος στην υγεια τους......

 

Επισης μου χε κανει μεγαλη εντυπωση το εξης ......ειμασταν σε σπιτι φιλικο και ειδε ενα μωρο να πινει γαλα με μπιμπερο......ενθουσιαστηκε, μου το δειξε και πηγε να τραβηξει την μπλουζα να θηλασει.......δλδ μονος εβγαλε το συμπερασμα οτι αυτο μπορει να γινει με τον αλλο τροπο.......και το κανει καθε φορα που βλεπει και σε διαφημιση μωρο να πινει μπιμπερο.......δεν δειχνει την παραμικρη συγχυση, αντιθετως εκεινη την ωρα ζηταει να θηλασει (οπως ζηταει να φαει κατι οταν βλεπει στην τηλεοραση να τρωνε)....μου κανει εντυπωση το πως τα συσχετιζει ενω φαινομενικα ειναι διαφορετικες πραξεις και ουδεποτε καθισα να του πω οτι η ταδε μαμα δεν θηλαζει αλλα δινει με μπιμπερο γαλα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω και το αλλο......οι γονεις μου τον πρηζουν συνεχεια με τετοια σχολια οπως λες "εισαι μωρακι και πινεις γαλα απο την μαμα?" "και ντροπη σου" κι αλλες απαραμιλλεε βλακειες προσπαθωντας να τον πεισουν και τους γραφει κανονικοτατα, μη σου πω οτι πλεον οταν βλεπει τη μαμα μου, κολλαει σε μενα και θελει να θηλαζει συνεχεια............τα παιδακια το κοβουν οταν ειναι ετοιμα να το κοψουν (η αν η μαμα ακολουθησει σκληρες μεθοδους που δεν τις επικροτω καθολου γιατι ισοδυναμει με απορριψη)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου κορη παντως με δυσκολεψε πολυ για να παψει να παιρνει πιπιλα μεχρι τα τρια και κατι...Ενα παιδακι πανω απο ενα μετρο υψος,με αριστη αρθρωση και στρωμενο λογο μου φαινοταν εντελως παιδιαστικο και ανευ λογου (περαν τη ζηλειας για το αδερφακι) να εχει πιπιλα...

 

Με την λογικη αυτη θα πρεπει να αφηνουμε τα παιδια να κοιμουνται σε κουνια,να μπαινουν σε καροτσι,να τα κουναμε στην αγκαλια μας για να κοιμηθουνε,να τους κανουμε και κουπε-πε μεχρι τα 7,αν θεωρειτε οτι δεν πρεπει να τα βοηθαμε να μην χρησιμοποιουν πλεον πιπιλα,μπιμπερο,πανα,στηθος...

Link to comment
Share on other sites

Άραγε υπάρχουν επιστημονικές μελέτες για το ψυχολογικό-κοινωνικό προφίλ των ενήλικων ατόμων που θήλασαν για παραπάνω από 2-3-4 χρόνια; Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τη δικη μου εμπειρια Σοφια και να θες να συνεχισουν να τα κανουν ολα αυτα, δε θα σου κανουν τη χαρη....τζαμπα αγχωνομαστε.........μακαρι να κοιμοταν στην κουνια, να κανε κουπεπε, να παιρνε πιπιλα λιγο παραπανω η να μπαινε στο καροτσι ο δικος μου........τα κοψε με το ετσι γουσταρω πολυ νωρις οσο κι αν προσπαθησα να τον εμποδισω.......οσο προσπαθεις να τα κανεις να κοψουν κατι τοσο περισσοτερο αντιδρανε........θελει εξυπνους τροπους για να το καθοδηγησεις.....να ναι δικη του η πρωτοβουλια.......

 

Κι εγω τωρα στην εγκυμοσυνη δεν ηθελα να θηλαζει τοσο πολυ........και πονουσα πολυ κατα διαστηματα, και κουραστηκα να ξυπναω τη νυχτα....δεν ηθελα ουτε και να το κοψει αμεσως, γιατι πιστευω απο εμπειριες αλλων οτι ο ταντεμ θηλασμος διευκολυνει πολυ το σοκ που θα βιωσει οταν ερθει το αδερφακι.....θεωρητικα μιλωντας θα ηθελα να το κοψει μεχρι τα 4.....κι ομως οσο καταλαβαινε οτι προσπαθουσα να τον απομακρυνω, τοσο κολλουσε περισσοτερο.......αν τον φωναξω να πιει γαλα δεν θα ρθει το σκασμενο....χαχα.............αμα του πω φθανει, η μαμα ποναει, πιες γαλα απο το μπουκαλι, θα μου κατσικωθει με τις ωρες......αγυριστο κεφαλι. Ποσες φορες του εχω πει, σε φαση μεγαλου πονου, οτι ειναι πλεον μεγαλος και γαλα θα πινει το αδερφακι του .........με αγνοει επιδεικτικα...κατα πασα πιθανοτητα γι αυτο το λογο αρχισε να γκαζωνει στο θηλασμο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...