Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμναστικη και θηλασμος


jenny_v

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν επιτρέπεται να παίρνεις αναβολικά (όπως και άλλες απαγορευμένες ουσίες)... Μήπως παίρνεις όταν γυμνάζεσαι και γι αυτό στο είπε η αδελφή σου; :lol:

 

Επιτρέπεται να κάνεις και πρωταθλητισμό!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΛΑΙΑ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ; ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΙ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια η άσκηση μειώνει το γάλα από προσωπική εμπειρία. Νομίζω όμως ότι φταίει το γεγονός ότι χάνεις πολλά υγρά (ιδρώτας) και όχι η κούραση. Αν πίνεις μπόλικο νερό τότε είσαι εντάξει??? Αν ξέρει καμιά να μου πει. Δυστυχώς δεν κατάφερα να φέρω εις πέρας το "πείραμα"! λόγω τραυματισμού :cry:. Θέλω όμως σε κανα μήνα να αρχίσω πάλι γυμναστήριο, για να χάσω τα περιττά κιλά. Το μωρούλι μου είναι 4,5 μηνών και τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευομαι λιγο να καταλαβω την ερωτηση:)

 

Καταρχην ομως να σου πω οτι οχι η γυμναστικη δεν μειωνει το γαλα και εχω κι εγω προσωπικη εμπειρια, περαν του οτι δεν αναφερεται πουθενα η γυμναστικη ως αιτια μειωσης του γαλακτος.

 

Νερο να πινεις οσο θελεις και τραβαει ο οργανισμος σου.

Ο θηλασμος γινεται επιτυχως ακομα και απο μητερες σε χωρες που το νερο ειναι ελαχιστο.

 

Αν εχεις και καποια αλλη ερωτηση που δεν καταλαβα, θα χαρω να απαντησω αν μπορω:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ που απάντησες;) . Βασικά όταν ξεκίνησα πιο εντατικά το γυμναστήριο μου μειώθηκε δραματικά το γάλα. Μόλις σταμάτησα την άσκηση, επανήλθε. Αλλά διερρωτώμαι αν φταίει το ότι δεν έπινα πολλά υγρά. Μόλις το πόδι γίνει καλά θα ξαναρχίσω αλλά αν δω ότι μειώνεται πάλι το γάλα, δυστυχώς θα διακόψω έως ότου απογαλακτιστεί από μόνο του το μωρό, (και θα μείνω χοντρή & αγύμναστη!). Πάντως είναι ενθαρρυντικό το γεγονός το ότι εσύ θήλασες και γυμνάστηκες ταυτόχρονα. :o

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισως πραγματι να χρειαζοσουν περισσοτερα υγρα.

Πρεπει να ακους το σωμα σου και να ανταποκρινεσαι.

Παντως εγω δεν εκανα εντονη γυμναστικη πχ αερομπικ για να μην κουρασω υπερμετρα το σωμα μου.

Εκανα γιογκα και πιλατες.

Ο θηλασμος, εαν προσεξεις λιγο τις θερμιδες που παιρνεις και τα λιπαρα, δηλ κανοντας μια υγιεινη και ισορροπημενη διατροφη, σε βοηθαει και να αδυνατισεις, καθως καταναλωνεις περιπου 500 θερμιδες παραπανω για να θηλασεις.

 

Εαν θελεις να βαλεις τικερακια σαν τα δικα μου, κανε κλικ επανω τους για να σε βγαλει στη σχετικη σελιδα, φτιαξε εκει το τικερ και κανε το επικολληση στην υπογραφη σου.

 

Νομιζω υπαρχουν και σχετικα τοπικς στο φορουμ για περισσοτερες λεπτομερειες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia mou kai egw thhlazw ton mpemph mou, pou einai 3 mhnwn apokleistika kai paw gymnasthrio...den eida kamia diafora...mou eipe omws h gymnastria oti kala tha einai na perimenw meta gia kamia writsa na pesei to galaktiko oksi giati isws to gala mou tou ksinizei ligo...egw ton thhlazw kateutheian pantws otan gyrnaw spiti kai mia xara to pinei..den kserw an isxuei kati tetoio

www.babiesphotos.comall i have ever wanted,all i have ever needed is here in my arms....

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγώ κατευθείαν το θήλαζα. πρώτη φορά ακούω για το ξίνισμα. ε, δεν πειράζει και το ξυνόγαλο καλό είναι! χαχαχα

καλά πρέπει να είμαι πολύ χαζή, δεν μπορώ να βάλω 4 τικεράκια στην υπογραφή μου!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!!καλο αυτο με το ξινογαλο!!:lol::lol:ρωτησα και τον παιδιατρο σημερα και ειπε δεν υπαρχει κανενα προβλημα απολυτος και οτι το γαλακτικο οξυ εχει σχεση με τους μυες και οχι με το γαλα...:-D

www.babiesphotos.comall i have ever wanted,all i have ever needed is here in my arms....

Link to comment
Share on other sites

koritsia mou kai egw thhlazw ton mpemph mou, pou einai 3 mhnwn apokleistika kai paw gymnasthrio...den eida kamia diafora...mou eipe omws h gymnastria oti kala tha einai na perimenw meta gia kamia writsa na pesei to galaktiko oksi giati isws to gala mou tou ksinizei ligo...egw ton thhlazw kateutheian pantws otan gyrnaw spiti kai mia xara to pinei..den kserw an isxuei kati tetoio

 

Υπαρχει τοπικ που λεγεται "τι αλλο ΄θ ακουσω"

Το σχολιο της γυμναστριας για εκει ειναι:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα στα κορίτσια!

χωρίς πολλές πολλές ελπίδες και αφού βρήκα λίγο χρόνο με τον μπεμπούλη να κοιμάται....λέω ας ρίξω και μια ματιά και εδώ...

Λοιπόν οι πληροφορίες που πήρα....ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΑΝ..! Εϊμαι 26 χρονών και η μητρότητα σεμένα ήρθε κάπως απρόβλεπτα.

 

Ασχολούμαι χρόνια με τον πρωταθλητισμό και όταν έμεινα έγκυος άρχισα να ψάχνω σχετικές πληροοφορίες. Σε όλη την εγκυμοσύνη προσπαθούσα να ασκούμαι και είμαι πεπεισμένη πως η γυμναστική κάνει καλό στο σώμα και στην ψυχή. ¨Οπως και εσείς μόλις πήραμε λίγο τα πάνω μας με τον μπεμπούλη και αρχίσαμε να ξεπορτίζουμε (είμαστε 55ημερών) άρχισα να οργανώνω το πρόγραμμα προπόνησης και πόσο αυτό είναι δυνατό με τις υπάρχουσες συνθήκες. Ο σύζυγος είναι επιφυλακτικός γιατί και αυτός έχει ακούσει από ράδιο αρβύλα πως η γυμναστική μπορεί να κόψει το γάλα.

 

Εγώ πιστεύω πως η ψυχολογική πίεση της αλλαγής στον τρόπο ζωής μου (χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα προτιμούσα να μην είχαν γίνει έτσι τα πράγματα) και η πιθανή στενοχώρια μου αν μείνω μακρυά από αυτά που αγαπώ, έχει τις ίδιες πιθανότητες να μειώσει το γάλα μου, με το να ξεκινήσω σιγά σιγά λίγη ελεγχόμενη προπόνηση με λίγα βάρη , κολύμπι και τρέξιμο. Σαφώς και οφείλω να προσέχω και να ασκούμαι με μέτρο, αλλά νομίζω πως μπορώ να το καταφέρω αυτό.Δεν περιμένω ούτε απαιτώ να επανέθλω στο πρόγραμμα που ακολουθούσα μέχρι πριν την εγκυμοσύνη, μα ούτε βλέπω σωστό να το αφήσω για ακόμα ένα χρόνο.

 

Αναθάρεψα κάπως με τις πληροφορίες σας και θα ξεκινήσω προπόνηση χωρίς τύψεις. Όπως μου είπε και μια φίλη...."για να είσαι καλή μαμα και σύντροφος, πρέπει πρώτα να είσαι καλά εσύ".

 

Σας ευχαριστώ για την ενθάρυνση.

Καλή συνέχεια στον αγώνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια, και γω ξεκινησα το κολυμπι και πραγματικα ανυσηχω μηπως επιρεαζει αρνητικα το θηλασμο...ξερει κανεισ να μου πει?

ομωσ απο την αλλη το εχω πραγματικα αναγκη και για να ξεσκουριασω το κορμι μου αλλα και για να χασω κανα κιλο σε αντιθεση με οτι λενε για το θηλασμο οτι βοηθαει να χασεισ εμενα με βοηθησε να παρ..ω....κιλα πειναωωω καλε...:)

επισης πηγα και σε διαιτολογο οπου μου ειπε οτι δεν μπορουμε να μοιωσουμε πολυ ποσοτητα φαγητου και πρεπει να χανω το πολυ μισο κιλο την εβδομαδα ετσι ωστε να μην ρισκαρουμε το γαλα (ποσοτητα)

εγω ομωσ εχω απελπιστει τωρα 2 μηνεσ που εχω χασει μονο 4 κιλα:-(

αληθευουν ολα αυτα που λεει ? η οσο και να μειωσω η παραγωγη δεν ελλατωνετε? υποψιν βρησκομαι και στον εκτο μηνα θηλασμου....δεν ειναι πια και η αρχη....αχ ποιοσ ξερει να με βοηθησει ειμαι πολυ προβληματισμενη....

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περίπτωση δε σε προτρέπω να κάνεις δίαιτα πείνας με το παρακάτω, αλλά....

όταν γεννήθηκε ο μικρός έμεινε στη μονάδα (τον πήρα σπίτι 11 ημερών) μέσα στον πρώτο μήνα έχασα όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης (6 με τη γέννα και άλλα 8 από τη στεναχώρια και το άγχος μου με το μωρό) και τώρα χάνω και δικά μου κιλά (που εχμ ήταν αρκετούτσικα από πριν) γιατί δεν πολυπεινάω και τρώω σχεδόν κανονικά (όταν προλαβαίνω). Δεν έχω δει καμιά επίπτωση στην παραγωγή μου, θήλασα αποκλειστικά μέχρι τον 6ο και πέρα από τα άλματα ανάπτυξης δεν έχει παίξει κάτι άλλο.

 

Τώρα βέβαια δεν είμαι σίγουρη τι γίνεται με τις τοξίνες που υποτίθεται ότι απελευθερώνονται όταν χάνεις πολύ βάρος σε μικρό χρονικό διάστημα. αλλά σε ό,τι με αφορά δεν είχα επιλογή έγινε μόνο του. Φρόντισε την ποιότητα των τροφών που καταναλώνεις, κάνε τη γυμναστικούλα σου αν σε παίρνει ο χρόνος και τα άλλα όλα θα ΄γινουν μόνα τους.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

...και εγώ κάνω 25-30 λεπτά την ημέρα ελλειπτικό στο σπίτι μου και θηλάζω αποκλειστικά.Το μωράκι μου είναι 5,5 μηνών.Με το θηλασμό και προσέχοντας τη διατροφή μου μόνο το τελευταίο δίμηνο, έχω χάσει συνολικά 20 κιλά, 17 της εγκυμοσύνης+3 επιπλέον (τα 20 τα έχασα σε 5,5 μήνες, τους δύο τελευταίους όμως προσέχω τι τρώω, πριν σαβούριαζα κανονικά, αυτό εννοώ...)

Μείωση στο γάλα δεν έχω παρατηρήσει και η μικρή είναι θρεφταράκι..

τώρα για τις τοξίνες προβληματίστηκα λίγο, αλλά αν θυμάμαι καλά η Αγλαία παλαιότερα κάπου είχε αναφέρει ότι η άσκηση επιτρέπεται κανονικότατα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, και γω ξεκινησα το κολυμπι και πραγματικα ανυσηχω μηπως επιρεαζει αρνητικα το θηλασμο...ξερει κανεισ να μου πει?....

 

Ωραία! Ενημέρωσέ μας αν δεις μείωση.

Εγώ αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα από προσωπική εμπειρία, είναι ότι το να κοπανιέσαι 2ώρες -αερόβια κυρίως- δεν κάνει καλό στο γάλα (για τη ποσότητα μιλάω). Αλλά αν κάνεις πιο χαλαρά προγράμματα δεν βλέπεις διαφορά. Εννοείται όμως ότι πίνεις πολλά υγρά και δεν κάνεις δίαιτα.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

...και εγώ κάνω 25-30 λεπτά την ημέρα ελλειπτικό στο σπίτι μου και θηλάζω αποκλειστικά.Το μωράκι μου είναι 5,5 μηνών.Με το θηλασμό και προσέχοντας τη διατροφή μου, έχω χάσει συνολικά 20 κιλά...

 

Αχ μπράβο σου! Και εγώ 20 θέλω να χάσω...:-(

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, και γω ξεκινησα το κολυμπι και πραγματικα ανυσηχω μηπως επιρεαζει αρνητικα το θηλασμο...ξερει κανεισ να μου πει?

ομωσ απο την αλλη το εχω πραγματικα αναγκη και για να ξεσκουριασω το κορμι μου αλλα και για να χασω κανα κιλο σε αντιθεση με οτι λενε για το θηλασμο οτι βοηθαει να χασεισ εμενα με βοηθησε να παρ..ω....κιλα πειναωωω καλε...:)

επισης πηγα και σε διαιτολογο οπου μου ειπε οτι δεν μπορουμε να μοιωσουμε πολυ ποσοτητα φαγητου και πρεπει να χανω το πολυ μισο κιλο την εβδομαδα ετσι ωστε να μην ρισκαρουμε το γαλα (ποσοτητα)

εγω ομωσ εχω απελπιστει τωρα 2 μηνεσ που εχω χασει μονο 4 κιλα:-(

αληθευουν ολα αυτα που λεει ? η οσο και να μειωσω η παραγωγη δεν ελλατωνετε? υποψιν βρησκομαι και στον εκτο μηνα θηλασμου....δεν ειναι πια και η αρχη....αχ ποιοσ ξερει να με βοηθησει ειμαι πολυ προβληματισμενη....

 

Φυσικα και το κολυμπι δεν κανει κανενα κακο στο θηλασμο ή στο γαλα.

 

Τωρα για τη διαιτα.

Τις πρωτες 40 ημερες εχασα τα 18 κιλα που ειχα παρει στην εγκυμοσυνη και το γαλα μου εμεινε στη θεση του:D

Στους 8 μηνες που εχουν μεσολαβησει εχω χασει περιπου αλλα 8 κιλα απο τα παλια που ειχα, ου ειναι και πιο δυσκολο να φυγουν, δυσκολευουν και με το θυρεοειδη τα πραγματα.

Το γαλα παλι μια χαρα.

 

Ο θηλασμος εκκρινει μια ορμονη που σε κανει να πεινας λιγο παραπανω.

Την ιδια βεβαια επιδραση θα ειχες και να μη θηλαζες ως αποτελεσμα του ξενυχτιου και της ελλειψης καλου νυχτερινου υπνου.

 

Απο την αλλη ο θηλασμος σε κανει να "καις" περιπου 500 θερμιδες παραπανω καθημερινα, οποτε με μια σωστη διατροφη ελαφρως υποθερμιδικη, δηλ παιρνοντας 1800 θερμιδες περιπου καθημερινα και γαλα θα εχεις και σωστα θα τρεφεται το μωρο και εσυ και θα χασεις κιολας.

Ολα αυτα αν δεν εχεις καποιο μεταβολικο νοσημα, πχ υποθυρεοειδισμο (την τυχη μου:rolleyes:).

 

Η αποψη οτι υπαρχουν τοξινες απο γρηγορη απωλεια κιλων ειναι εν μερει σωστη.

Αυτο θα συμβει (κετωση λεγεται) εαν κανεις αμιγως πρωτεινικη διαιτα, οπως την παλια Ατκινς. Η καινουργια εχει καποιους υδατανθρακες.

 

Αρα η λυση ειναι παντα η ισορροπημενη διατροφη χωρις πολλες θερμιδες.

Αλλωστε οι τελευταιες ερευνες των γιατρων (και οχι των φωστηρων-διαιτολογων) ειναι οτι το πιο υγιες ειναι το λιγο φαγητο και η απολυτη νηστεια μια ημερα την εβδομαδα για αποτοξινωση και ξεκουραση του πεπτικου.

Η θρησκεια μας αλλωστε ειναι σοφη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σασ και της απαντησεισ σασ....μου δινουν δυναμη να συνεχισω...βεβαια ακουσα και τα 20 και 18 κιλα που χαθηκαν σε 2 μηνεσ και επαθα κατι...αλλα μαλλον εχει να κανει με το μεταβολισμο του καθενα εγω παλευω με το σταγονομετρο να χασω τα κιλα:-(

που θα παει ομως θα επανελθω πιστευω....ειμαι μια χοντρουλα μαμα που θηλαζει...:-)

Link to comment
Share on other sites

Μανθούλα πόσο μηνών είναι το μωράκι σου; Σε πολλές γυναίκες το πρωτο 6μηνο ο οργανισμός αντιστέκεται στην απώλεια βάρους, ό,τι και να κάνουν. Όμως μόλις γίνει το μωρό 6 μηνών και συνεχίζουν να θηλάζουν, τα κιλα φεύγουν πανεύκολα

Link to comment
Share on other sites

μολισ μπηκαμε στον εκτο μηνα εδω και μια εβδομδα....αχ λες...μακαρι γιατι εχω απογοητευτει αρκετα ...ερχετε και καλοκαιρι...το εχεισ διαβασει καπου?μακαρι νανε ετσι και σε μενα...εγω παντος συνεχιζω προσπαθεια οπωσ και να χει thanks!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το κολυμπι δεν κανει κανενα κακο στο θηλασμο ή στο γαλα.

Τωρα για τη διαιτα...

 

Κασσιανή ενημερωμένη σε βρίσκω (μπράβο). Σε ευχαριστούμε και είσαι πχ προς μίμηση. (18 κιλά σε 40 μέρες και με υποθυρεοειδισμό?)

 

...βεβαια ακουσα και τα 20 και 18 κιλα που χαθηκαν σε 2 μηνεσ και επαθα κατι...

 

Εγώ να δεις! Η Λητώ σε 5,5 μήνες, η Κασσιανή σε 40μέρες! Χωρίς να προσέχετε βρε κορίτσια? Εγώ χωρίς να προσέχω έχασα 10 σε 2μήνες αλλά... μετά πήρα 4! Τώρα όμως θα αρχίσω διατροφή γιατί δεν πάει άλλο. Τουλάχιστον να μην παχύνω κι άλλο!

 

... Όμως μόλις γίνει το μωρό 6 μηνών και συνεχίζουν να θηλάζουν, τα κιλα φεύγουν πανεύκολα

 

Τώρα που το λές, αυτό έγινε στις 2 απ'τις 3 εγκυμοσύνες μου. Κυρίως στην κοιλιά. Άντε στις 15 Ιουνίου γινόμαστε 6μηνών...

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...