Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

yogamama μπραβο σου για την αποφαση σου και μακαρι ολα να πανε καλα για εσενα και το μωρακι σου.και εγω στον γιο μου ηθελα να γεννησω φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και ετσι γεννησα(εγω ομως ανηκω στις περιπτωσεις οπου ειχαν επιπλοκες και αν δεν ημουν στο νοσοκομειο ο γιος μου δεν θα υπηρχε τωρα ).θα ηθελα πολυ να μπορουσα και εγω να γεννησω στο σπιτι και να μην αποχωριζομουν τον γιο μου τοσες μερες(ειναι το μονο πραγμα που με στεναχωρει) αλλα ο φοβος υπερισχυει.....
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαντάζομαι ότι ο λόγος που δεν αποφασίζω να γεννήσω στο σπίτι είναι η έλλειψη ενημέρωσης (θα μου πεις εσύ φταις) και η φοβία ότι αν κάτι συμβεί στον σπόρο μέχρι να φτάσει στο έλενα ζήτω που καήκαμε με το μποτιλιάρισμα που πιάνει εδώ. Δεν ξέρω πόση αποσταση πρέπει να έχεις από νοσοκομείο;

Πάντως το σίγουρο είναι ότι οι λόγοι που θα ήθελα να το κάνω είναι οι εξής... δεν θα μου βάζανε ωκιτοκίνη χωρίς να το θέλω γεγονός που κάτι τους πόνους αφόρητους, θα μπορούσα να γεννήσω σε όποια στάση θέλω και όχι ξαπλωτή ανάσκελα που είναι η πιο άβολη, θα μπορούσα να περπατάω άμα θέλω κι όχι να είμαι καλωδιωμένη, θα μπορούσα να έχω μουσικούλα απαλή και όχι δυνατό φωτισμό για να μην κοψοχολιαστεί το σποράκι όταν βγει. Για επισκληρίδιο δεν γράφω γιατί δεν έκανα και δεν με απασχόλησε και ο σύντροφός μου ήταν έτσι κι αλλιώς μαζί μου. Ααα και φυσικά δεν θα χρειαζόταν να αποχωριστώ τον άλλο μου πιτσιρίκο τόσες μέρες.

Γνωστή μου πάντως που γέννησε σπίτι της στη Θεσσαλονίκη απ'οτι μου είπανε το κατευχαριστήθηκε κι όλα πήγανε πολύ καλά!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Yogamama σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Βλέπω απ'το τικεράκι σου οτι σύντομα θα μπορείς να μας πεις κι εσύ τη δική σου εμπειρία τοκετού. Εύχομαι να είναι όπως την ονειρεύεσαι, και να κάνεις ένα υπέροχο υγιέστατο παιδάκι!

 

Eleniparis , το να παραθέτει κάποιος πληροφορίες για κάποιο θέμα δε σημαίνει οτι προσπαθεί να πείσει οποιονδήποτε να κάνει κάτι που δε θέλει.

 

Πρώτα ο Θεός θα γεννήσω κι εγώ στο σπίτι με μαία, και μπορώ να πω οτι αισθάνομαι πολύ όμορφα όταν σκέφτομαι οτι δε θα χρειαστεί με το που με πιάσουν οι πόνοι, να πάρω βαλίτσες και να τρέχω.

Πάντα υπάρχει ένα ρίσκο σε ό,τι κάνουμε. Για μένα τα ρίσκα είναι περισσότερα στο μαιευτήριο (για μία υγιή γυναίκα βέβαια, με μιά ομαλή εγκυμοσύνη). Τα μαιευτήρια καλώς υπάρχουν, για περιπτώσεις ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Χλόη μου να σαι καλα χαιρομαι παρα πολυ . Με το καλο το μωρακι σου. Γραψε με αν θες τι και πως θα χαρω!

 

Η κουμπαρουλα μου ειχε μπει σε πορεια μαιευτηριου για το δευτερο παιδι της μεχρι που εμεινα και γω εγκυος κ πηγα στην Ευτοκια. Με εβαζε να της αναλυω τα σεμιναρια και συντομα εγινε και αυτη η πιο θερμη υποστηρικτης παρολο που το πρωτο της παιδι γεννηθηκε πολυ γρηγορα και κατα τυχη φυσικα στο ΙΑΣΩ!

 

Εχτες γεννησε η κουμπαρουλα μου στο σπιτι . Ολη την εβδομαδα καναμε συναντησεις θετικης σκεψης και συζητουσαμε το γεγονος με τις συνθηκες που το ηθελε αυτη να ερθει.

Τι θα κανει με τον αντρα της που ειναι αρνητικος ,γονεις και αδερφια αρνητικοι, τι θα κανει με το αλλο της παιδακι και πως να της κρατησει η μανα της που παθαινε πανικο με το φυσικο τοκετο!!!Με αυτα δεν ασχοληθηκαμε. Λεγαμε μονο οτι ενας τοκετος σταματαει το συμπαν ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ

 

Ολως τυχαιως η μανα της κρατησε το δευτερο παιδι για το βραδυ μιας και το ζευγαρι ειχε παει στην Ευτοκια για να δουν την ταινια (τελευταιας συναντησης).

Αφου την εξετασε η Ελευθερια της ειπε οτι γενναει μεσα στο 24ωρο.Εκει την επιασαν οι πονοι πηγαν σπιτι , αναψαν το τζακι, ο αντρας της υπεκυψε ΣΙΩΠΗΛΑ και καλυψε τους καναπεδες με τα προστατευτικα.Μανα και κορη ειχαν αποφασισει πως θα συναντηθουν.Οπως θελουν αυτες , υπο συνθηκες χαμηλου φωτισμου ,αγαπημενης μουσικης ,οικογενειακης θαλπωρης, απολυτης ηρεμιας και συγκεντρωσης . Τις συστολες τις περασε με τις αναπνοες που καναμε στα σεμιναρια,παρεμεινε πολυ ψυχραιμη και ενιωθε τη μπεμπα να κατεβαινει ψυχραιμη και αυτη.Η φυσικη ωκυτοκινη εκανε το εργο της . Η ορμονη της αγαπης , του αλτρουισμου , του ερωτα ενεργοποιηθηκε. Ο ορος ωκυτοκινης που θα της εβαζαν στο νοσοκομειο στελνει μηνυμα στον εγκεφαλο να μην ενεργοποιησει καθολου τη φυσικη ωκυτοκινη. Ετσι και η γυναικα δεν δρα καθολου συναισθηματικα. Μου ειπε οτι δεν ποναγε και ενιωθε πολυ ευτυχισμενη και σε μονιμη επικοινωνια με το μωρο . Ηρθαν οι μαιες ,μπλοκαρε για λιγο ο τοκετος , ομως κλειστηκε στο δωματιο και συγκεντρωθηκε. Το ειχε παρει αποφαση θα βοηθουσε το μωρο . Θα ηταν συνεχως στο πλαι της. Ξεκινησαν οι διαστολες πολυ γρηγορα και εντονα. Ποναγε και ξεχασε τις αναλογες αναπνοες . Παρεμεινε δυνατη.Ο πονος ειναι το πρωτο απαραιτητο σταδιο της μητροτητας.Εκανε την καθαρση της γυναικας που θα γινει μανα.Που ολες οι ορμονες εκλυονται φυσικα και περνανε μεσω του λωρου και στο παιδι. που δεν ειναι υπο την επηρεια φαρμακευτικης αγωγης. Και που η φυση οτι ξεκιναει το τελειωνει , αιωνες τωρα

 

...Συντομα ενιωσε εντονα την αναγκη για τουαλετα. Στην σταση τουαλετας επιασε το κεφαλακι. Πηγε με δυσκολια μπροστα στο τζακι, την εσυρε η μαια. Την εβαλε στην αγκαλια του αντρα της και η μπεμπα εξωθηθηκε σιωπηλα και βρεθηκε στην αγκαλια της μανας να την κοιταει με τεραστια ματια γεματα απορια . Κοπηκε λιγο εκει που την ειχαν κοψει στον πρωτο τοκετο. Τις εκαναν δυο ραμματα.

 

Θηλασε αμεσως και βγηκε ο πλακουντας. Ο μπαμπας εκοψε ευτυχισμενος τον Ομφαλιο λωρο. Κοιμηθηκαν αγκαλια ολο το βραδυ οι τρεις τους. Εκει που ξεκινησε η εγκυμοσυνη εκει τελειωσε...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

 

Eleniparis , το να παραθέτει κάποιος πληροφορίες για κάποιο θέμα δε σημαίνει οτι προσπαθεί να πείσει οποιονδήποτε να κάνει κάτι που δε θέλει.

 

 

 

Οχι μωρε Χλοη μου. Η Ελενηπαρις νομιζω οτι λεει πως μπορει να μη συμφωνει αλλα ειναι υπερμαχος της πολυφωνιας και του να διαβαζει και μια αλλη αποψη. Προσωπικα μου αρεσει πολυ αυτη η σταση . Το να μη θελω να ενημερωθω για κατι που διαφωνω προσωπικα με εξοργιζει. Το να εχω και εντονη αποψη για κατι που δεν ασχοληθηκα ποτε η συνεβηκε στην ξαδερφη της γιαγιας του μπατζανακη της κουνιαδας του ξαδερφου μου απλα εμενα δε μου ταιριαζει και μου βγαζει και πολυ μιζερια. Δεν μπορεις να μιλας ειδικα για επιστημονικα γεγονοτα χωρις μελετες που εχουν λαβει υποψην τους x αριθμο περιπτωσεων ιδιου δειγματος και εχουν καταληξει σε ενα συμπερασμα. Και οποιος ειναι στον ιατρικο χωρο αυτο το γνωριζει πολυ καλα και ειναι αντιδεολογικο να το ξεχναει.

Και θα μπορουσαμε οι υπερμαχοι του φυσικου τοκετου να το χρησιμοποιουμε αυτο ως επιχειρημα εναντι του μαιευτηριου , γιατι δεν εχει καταγραφει κανενας θανατος στα 25 χρονια λειτουργιας του.

Εδω μιλαμε για εγκυμοσυνες υπερφυσιολογικες και χαμηλου ρισκου. Δε νομιζω οτι υπαρχει καμια τρελη που θα αρνηθει καισαρικη αν σπασουν τα νερα και ειναι πχ πρασινομαυρα. Οπου υπαρχει ενδειξη παρεμβασης εννοειται καθε μανα θα κοιταξει να σωσει το μωρακι της.

Εδω μιλαμε για το τραγελαφικο Ελληνικο καθεστως του να εχουμε 100 τοκετους και οι 10 να εχουν προβλημα. Εμεις αντιμετωπιζουμε και τους 100 σαν τους 10 που εχουν προβλημα.Με παρεμβασεις , υστεριες φοβο και πανω απο ολα τρομοκρατια.

 

Φανταζομαι η ΕλενηΠαρης αναφερεται σε καποια μηνυματα που σβηστηκαν πριν διαβασεις.

 

Χλοη μη με παρεξηγησεις αλλα νομιζω οτι προκειται περι παρεξηγησεως.

 

Φιλια !

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΡΑΒΟ, ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!:D:D:D:D:D

 

να της ζησει η Αγγελική με την αγγελική γεννηση, με το καλο κι εσυ yogamama, σου ευχομαι μια υπεροχη εμπειρια..!!!αντε να ακουμε και ομορφα βρε παιδια:mrgreen:...ολο κοψε-ραψε.....:| υπεροχη περιγραφη, αντε με εκανες και βουρκωσα:-P

 

χλοιτσα μου τρωω τα βρωμομπισκοτα σου και σου ευχομαι με το καλο, δεν το 'ξερα οτι πας για σπιτι! μακαρι περισσοτερα μωρακια να γεννιουνται ομορφα και εκει που ανηκουν!!!:-D

 

και μακαρι να ζησω κι εγω στο σπιτι τον επομενο τοκετο οταν ερθει με το καλο.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε με και γω εκλαιγα μου εφευγαν τα τηλεφωνα φωναζα τον αγαπουλινο μου να με κρατησει -ακουγα αυτη την ολοκληρωμενη , ηρεμη φωνη να λεει -θηλαζω στο κρεβατακι μου την κορουλα μου, και απο μεσα ηχους νεογεννητου...

Να εισαστε ολες ευλογημενες κοριτσια και ευχαριστω το φορουμ που υπαρχει και ανταλλασουμε εμπειριες και πολλες σημαντικες αποψεις που μας δινουν δυναμη.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

τι τέλεια η αφήγηση αυτής της γέννησης!!!!

 

και εγώ ήθελα να πάω στο κέντρο φυσικού τοκετού αλλά με τρόμαζε το γεγονός οτι στη πρώτη μου γέννα πόναγα αφόρητα με 5΄πόνους και διαστολή 1.

αυτή τη στιγμή που μιλάμε περιμένουμε να γεννήσει η κατερίνα μας το δεύτερο παιδάκι της στο σπίτι και πραγματικά ανυπομονούμε όλοι και είμαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά!!

 

Ευχομαι να με αξιώσει ο Θεός να κάνω και ένα τρίτο παιδάκι και αυτή τη φορά και εγώ θέλω να το γεννήσω στο σπίτι, συμφωνώ απόλυτα οτι είναι ευλογία να ζεις στο σπίτι που γεννήθηκε το παιδί σου!

Οσο για τα άλλα παιδάκια μας , δε θα ξεχάσω ποτέ το βλέμα που είχε η πρώτη μου κόρη όταν γύρισα από το μαιευτήριο , μετά από 4 μέρες που ξαφνικά την άφησα .... σαν να μην έβλεπε μπροστά της , σαν να το είχαν παρατήσει, παρόλο που ήταν με τις γιαγιάδες και τα ξαδερφάκια και όλη τη μέρα επαιζε και της κάνανε τα χατήρια.

Προέχει η οικογένεια και με το παρόν σύστημα μόνο η ασφάλεια της δε διασφαλίζεται!!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ όμορφο!!! Να χαίρεται το αστεράκι της και με το καλό το δικό σου Yogamama :) Περιμένουμε αντίστοιχη περιγραφή του δικού σου τοκετού!!!!!!!!!!!

Μεταξύ μας τον τελευταίο καιρό όλο και περισσοτερο σιγουρεύομαι ότι κάνω βλακεία που κινούμε στα ίδια πλαίσια με τον πρώτο τοκετό...:?

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα να ζήσει το μωράκι και να είναι πάντα γερό και δυνατό.

 

Σε ότι αφορά το φυσικό τοκετό. Εγω γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Ο άντρας μου ήταν μαζί μου σε όλη τη διαδικασία. Ο τοκετός ήταν σύντομος (7 ώρες) και χωρίς επιπλοκές. Η εγκυμοσύνη μου όμως είχε χαρακτηρίστει εξ αρχής υψηλού ρίσκου λογω αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου.

 

Διαβάζοντας τις περιγραφές σας ομολογώ οτι όλο αυτό είναι μια ζηλευτή εμπειρία. Παρολα αυτά, ποτέ δε θα έπαιρνα την απόφαση για κάτι τέτοιο χωρίς την άδεια της γυναικολόγου μου, στην οποία έχω τυφλή εμπιστοσύνη αλλά ακόμη και με την άδειά της, δεν σας κρύβω οτι μια ανασφάλεια θα την είχα. Θέλω να πω, οτι όταν γεννούσα και ήμουν στο μαιευτήριο με τον άντρα μου και τη γυναικολόγο μου ένοιωθα υπέροχα! Ενοιωθα απόλυτα ασφαλής πράγμα το οποίο με κράτησε ήρεμη και ευδιάθετη καθολη τη διάρκεια του τοκετού. Δεν ξέρω ρε παιδί μου, είναι η ανασφάλεια για τη μια στραβή στο εκατομμύριο, όχι για κάτι άλλο. Τι μπορεί να σου κάνει μια μαία μέσα σε ένα διαμέρισμα? Δεν αναφέρομαι σε καμία περίπτωση υποτιμητικά για τις μαίες, αλλά πόσο μπορεί μια μαία να παρέμβει ιατρικά σε ένα νεογνό ή σε μια λεχώνα εφοσον χρειαστεί? Δυσκολη μου φαίνεται σαν απόφαση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yogamama να σας ζήσει το μωράκι!! Τι τέλεια εμπειρία! Μπράβο στην κουμπάρα σου.

Δε σε παρεξήγησα καθόλου, εγώ λυπάμαι, και ζητώ συγνώμη απ'την ελένιπάρις που κατάλαβα λάθος :oops:.

 

Λέγκω μου, αν έχεις αμφιβολίες, δεν είναι αργά για να αλλάξεις την απόφαση σου. Μπορείς ακόμα πιστεύω να γεννήσεις στο κέντρο φυσικού τοκετού. Το σημαντικό είναι, να νιώθεις εσύ ασφάλεια, και να είσαι σίγουρη για την απόφαση σου.

 

Λουκομάμυ, καταλαβαίνω τους φόβους σου. Είναι πράγματα που έχουν περάσει απ'το μυαλό όλων μας. Όμως σε μια υγιη εγκυμοσύνη, μ'ένα υγιές μωρό, δεν υπάρχει λόγος να πάει κάτι στραβά. Κι οι μαίες είναι πεπειραμένες ωστέ να εντοπίσουν τον κίνδυνο και να μεταφέρουν το μωρό έγκαιρα στο νοσοκομείο. Αν εσύ βέβαια αισθάνεσαι ασφάλεια στο μαιευτήριο, και είσαι ευχαριστημένη απ'τον τρόπο που έγιναν τα πράγματα, τότε όλα καλά. Όπως είπα και πιό πάνω,το πιό σημαντικό είναι να νιώθεις εσύ ασφάλεια.

 

Εμένα με τρομάζει πολύ η ιδέα να γεννήσω στο μαιευτήριο για πολλούς λόγους. Νιώθω ασφάλεια και σιγουριά όταν σκέφτομαι οτι θα γεννήσω στο σπίτι μου, με τους δικούς μου όρους, στο δικό μου χώρο, ακούγωντας κυρίως το δικό μου ένστικτο, και να έχω εγώ τον έλεγχο. Η μαία απλά να υπάρχει ωστέ να νιώθω οτι δεν είμαι μόνη, κι ότι θα έχω τη συμπαράσταση ενός ανθρώπου που έχει πείρα και γνώσεις, και κυρίως θα σεβαστεί τις επιθυμίες μου.

Στο μαιευτήριο ένιωθα οτι δεν είχα καθόλου τον έλεγχο του σώματός μου, και του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες και παλι κοριτσια!

Ειδα χθες απο κοντα τη φατνη χεχε!

Θα ηθελα πολυ να δω ολα τα μωρακια της γης να βγαινουν με αυτο τον αστραπατσαριστο τροπο και τη μαμα να μην καταλαβαινει τοκετο σαν την κουμπαρα μου!Η κουμπαρουλα ηθελε να το ζησει κιαλλο και με τις αναπνοες δεν καταλαβε πονο!!! Μονο στα 2 σπρωξιματα !!

Και η μπεμπουλα ηταν τοσο ηρεμη και σιδερωμενη χεχε! Πραγματικα Αγγελικη φιγουρα...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία πράγματα....Τι ωραία περιγραφή...

 

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου η Αγγελικούλα, να είναι πάντα γερή και να πάρει από τους γονείς της καλή ανατροφή...

 

Με το καλό το μωράκι σου, μην μας ξεχάσεις έτσι???:)

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Yogamama και Χλόη με το καλό να γεννήσετε. Δεν έχω εμπειρία από φυσικό τοκετό για να σας την πω. Είχα πολύ καλό φυσιολογικό τοκετό σε μαιευτήριο, ομως στο επόμενο παιδί σκέφτομαι πολύ σοβαρά το κέντρο φυσικού τοκετού, γιατί κατάλαβα ότι τελικά όταν μια εγκυμοσύνη είναι καλή και όλες οι εξετάσεις είναι άριστες δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούμαστε σε μαιευτήρια. Επίσης για το λόγο ότι θέλω από την πρώτη στιγμή να έχω εγώ τον πρώτο λόγο για το παιδί μου. Το προτιμώ σε σχέση με το σπίτι για ψυχολογικούς λόγους και όχι για πραγματικούς. Είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη, χωρίς κανένα πρόβλημα και γεννησα σε 3,5 ώρες από το σπάσιμο των νερών. Ζήτησα επισκληρίδιο μισή ώρα πριν γεννήσω γιατί ως πρωτοτοκη πίστευα ότι έχω ακόμα πολλές ώρες μπροστά και δεν θα άντεχα τόσο δυνατούς πονους για κανένα δεκάωρο ακόμα (που να το φανταστώ, ο γιατρός μου δεν είχε φτάσει ακόμα για να μου πει ότι τελειώνουμε!) και επειδή είχα ισχυαλγία και δεν μπορούσα να χαλαρώσω και πόναγα ανάμεσα στις συσπάσεις. Τις μέρες που έκατσα στο μαιευτήριο, δεν μου έκαναν τίποτα, απλά καθόμουν και μια φορά την ημέρα ερχόταν ο γιατρός και με ρώταγε πώς νιώθω, κάτι που μπορούσε να γίνει και από το τηλέφωνο. Μόνο μια φορά με είδε από κάτω, για 5 δευτερόλεπτα. Αυτή τη δουλειά θα μπορούσε να την κάνει και μια μαία στο σπίτι. Όσον αφορά το μωρό, από την πρώτη στιγμή έλεγα σε όποιον έβλέπα μπροστά μου ότι θέλω αποκλειστικά μητρικό θηλασμό και παρόλα αυτά μου το έφεραν 5,5 ώρες μετά τον τοκετο, την ώρα που έβγαλαν και τα υπόλοιπα μωρά. Ήταν πρωί, και προφανώς οι τραπεζοκόμοι και οι καθαρίστριες είναι πιο σημαντικοί από τα μωρά και δεν έπρεπε να τα είχαν στα πόδια τους για να κάνουν τη δουλειά τους. Είχαν βάλει βέβαια στο πυρέξ το αυτοκόλλητο ΜΜΘ (μόνο μητρικός θηλασμός) αλλά συνολικά μόνο τρεις φορές μου το έφεραν εκτός ωραρίου γιατί πείναγε. Μπορώ κάλλιστα να φωνάξω έναν παιδίατρο να έρχεται κάθε μέρα στο σπίτι για να το βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

 

Οχι μωρε Χλοη μου. Η Ελενηπαρις νομιζω οτι λεει πως μπορει να μη συμφωνει αλλα ειναι υπερμαχος της πολυφωνιας και του να διαβαζει και μια αλλη αποψη. Προσωπικα μου αρεσει πολυ αυτη η σταση .

 

Έτσι είναι ακριβώς, yogamama.

Να σου πω ότι συγκινήθηκα πολύ με την περιγραφή του τοκετού της κουμπάρας σου. Σου εύχομαι να έχεις και εσύ αλλά και η Χλόη έναν ανάλογο τοκετό.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσον αφορά το μωρό, από την πρώτη στιγμή έλεγα σε όποιον έβλέπα μπροστά μου ότι θέλω αποκλειστικά μητρικό θηλασμό και παρόλα αυτά μου το έφεραν 5,5 ώρες μετά τον τοκετο, την ώρα που έβγαλαν και τα υπόλοιπα μωρά. Ήταν πρωί, και προφανώς οι τραπεζοκόμοι και οι καθαρίστριες είναι πιο σημαντικοί από τα μωρά και δεν έπρεπε να τα είχαν στα πόδια τους για να κάνουν τη δουλειά τους. Είχαν βάλει βέβαια στο πυρέξ το αυτοκόλλητο ΜΜΘ (μόνο μητρικός θηλασμός) αλλά συνολικά μόνο τρεις φορές μου το έφεραν εκτός ωραρίου γιατί πείναγε.

 

Maggie kai Eleniparis ευχαριστω ναι ναι καλα τα μωρακια σας!

 

Αυτο με το θηλασμο με οδηγησε αρχικα στο Αττικον και μετα οσο ανοιγαν τα ματια μου και μαθαινα κατεληξα στην επιλογη του σπιτιου εστω της κλινικης ΝΙΚΗ. Δεν υπαρχει μανα πιστευω που θα ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ για τα οφελη του πρωτογαλατος (την ωρα που βγαινει το μωρο και καθε δυο ωρες ) και δεν θα θελει να το προσφερει στο μωρο της. Ειναι ενα παντοτινο δωρο υγειας .

Η κουμπαρουλα μου τωρα νιωθει τυψεις που δεν ειχε και το πρωτο της παιδακι την ιδια τυχη με την Αγγελικη.Να γινουν ολα αγγελικα και ιδανικα. Οδειρεται γιατι δεν ενημερωθηκε σωστα.Γιατι δεν πηρε τη Λα Λετσε Λιγκ και της εκοψαν το θηλασμο στο δευτερο μηνα λογω δυσανεξιας.Γιατι πιστευε οτι εχει τον καλυτερο γιατρο και ολο αντιβιωσεις τη φορτωνε.Της ειπα οτι τη θεωρω μια ηρωιδα...οπως και καθε μανουλα που θελει να μαθαινει και να βελτιωνεται.

Γεννησε και το ιδιο πρωι επαιζε στο σπιτι με το γιο της!Δεν ηταν ομορφο και μεγαλο αυτο?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλώς αναρωτιέμαι αν ελέγχεται το μωρό κατά τη διάρκεια του τοκετού (αν δηλ έχουν οι μαίες καρδιοτοκογράφο κτλ) και τί γίνεται αν για οποιοδήποτε λόγο προκύψει ανάγκη για άμεση καισαρική (πχ χάνει παλμούς το μωρό) ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλώς αναρωτιέμαι αν ελέγχεται το μωρό κατά τη διάρκεια του τοκετού (αν δηλ έχουν οι μαίες καρδιοτοκογράφο κτλ) και τί γίνεται αν για οποιοδήποτε λόγο προκύψει ανάγκη για άμεση καισαρική (πχ χάνει παλμούς το μωρό) ?

 

Μπορω να γραφω ολη νυχτα και θελω να αφιερωθω σαυτο ρε κοριτσια!Ειναι ενας ολοκληρος κοσμος ο φυσικος τοκετος που καμια yogamama και καμια μαια δε μπορει να σου μεταφερει σε 15 γραμμες

 

Loukomamy το πιο σωστο ειναι να οδηγηθεις μονη σου στις απαντησεις..Μπορεις να δεις εδω http://www.eutokia.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=39&Itemid=56 .Γενικα θα αναφερω καποια λιγα πραγματα επειδη θεωρω οτι καποιος πρεπει να οδηγειται μονος του με το ενστικτο του.Αλλιως καταληγουμε να επαναπαυομαστε στις λιγοστες πληροφοριες του αλλου , οπως ΜΑς κανουν οι γιατροι και χειραγωγουμαστε απο μονοι μας τελικα.

 

Εχουν καρδιοτοκογραφο.

Επισης (για το σπιτι) απαιτειται 15 λεπτα αποσταση απο νοσοκομειο. Η μαια με το που βαζει τα χερια της , ξερει ακριβως τι συμβαινει οποτε πας νοσοκομειο οπως ακριβως θα εκανες και στην αλλη περιπτωση .Βεβαια συμφωνα με τα δικα τους λογια , και συμφωνα με Λεμπουαγιε και Οντεντ ο τοκετος ειναι μια ψυχοσωματικη κατασταση.Επειδη εισαι εσυ ηρεμη ειναι και το μωρο ηρεμο.Είναι το άγχος που συχνά καταλαμβάνει τη γυναίκα, επιδρώντας αρνητικά στη αναπνοή της, στην μυϊκή της κατάσταση, στην διαστολή του τραχήλου.

Οι επιπλοκες σε χαμηλου ρισκου φυσιολογικοτατη εγκυμοσυνη δημιουργουνται απο τις παρεμβασεις(ωκιτοκινες , επισκληριδιο κλπ κλπ) και στο οτι ολοι παιρνουμε το ρολο του ανισχυρου στην κυριαρχια της ασπρης μπλουζας. Αυτο που γινεται στον φυσικο τοκετο ειναι οτι οι πρωτοτοκες μπορει να μπλοκαρουν , οποτε διακοπτουν και τον τοκετο. Οταν το αποφασισουν να γεννησουν ομως, θα γεννησουν.

 

Η Δημοπουλου Ελευθερια τωρα ειναι μια πανελλαδικως αναγνωρισμενη μαια.30 χρονια εχει ζησει ολα τα συστηματα και ολους τους τροπους τοκετων στα ελληνικα μαιευτηρια. Χαρη σαυτην εχουν αρχισει να βελτιωνονται καποια πραγματα στα μαιευτηρια.Δινει τη ζωη της ολη σ'αυτο το σκοπο.Της χρωσταμε ολες οι Ελληνιδες οπως και αν γεννησαμε ειδικα στα μαιευτηρια .

Και αλλα πολλα ομως επειδη ειναι πολυ αξιοπρεπης ανθρωπος νομιζω δεν θα ηθελε η ιδια να τα αναφερω εδω.Γραψε μου πμ αν θες.

 

Yogini ειναι αρκετες που μου εχουν γραψει εδω μεσα . Αυτη τη βδομαδα γεννανε διαδοχικα ολες οι "συμμαθητριες" της κουμπαρας μου. 17 φυσικοι τοκετοι(ΝΙΚΗ&ΣΠΙΤΙ) γινονται τον αλλο μηνα στην ΕΥΤΟΚΙΑ οι πιο πολλες στη ΝΙΚΗ.Δεν ξερω για τον αντιστοιχο συλλογο της Θεσσαλονικης τι γινεται και αν ξερει καμια να μας πει

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες,

 

yogini

 

αληθεια αυτη η κλινική ΝΙΚΗ τι λέει....δεν εχω ακουσει ποτε γυναικα απο εδω να εχει γεννησει εκει και μου κάνει εντύπωση...

 

Η γυναίκα μου γέννησε εκεί το πρώτο μας παιδί. Είναι ένα ιδιωτικό μαιευτήριο όπου η Ευτοκία διαθέτει και εξοπλίζει δύο με τρία δωμάτια. Τα δωμάτια είναι πολύ ευχάριστα, σε ζωντανά χρώματα, έχουν φυσικά ένα κρεβάτι για την μαμά, ένα μικρότερο για τον μπαμπά (για να ξέρει κι αυτός την θέση του :)), και διάφορα βοηθήματα ώστε η μητέρα να γεννήσει το παιδί της.

 

Κάποια από αυτά είναι μια ειδική πισίνα, που βοηθάει πολύ και στους πόνους (το ζεστό νερό λένε είναι η φυσική επισκληρίδιος), μια μεγάλη μπάλα που χαλαρώνει αλλά και βάζει σε κίνηση την μέση (η γυναίκα μου αποδείχτηκε πρωταθλήτρια σε αυτή) κ.λπ.

 

Σε γενικές γραμμές το δωμάτιο αυτό έχει ότι χρειάζεται μια μητέρα για να γεννήσει φυσικά και δυναμικά. Το "δυναμικά" το εννοώ ότι συμμετέχει ενεργά στον τοκετό της, κινείται, περπατάει, μπαίνει στο νερό και χαλαρώνει, κάνει πλακίτσες με τις μαίες και τον άντρα της, αλλάζει το cd, πίνει ένα χυμό κ.λπ. κ.λπ. Για μένα, έναν άντρα, ήταν απόλαυση να δει την γυναίκα του με αυτό το τρόπο. Πρέπει να ξέρετε όλες εσείς οι μέλλουσες μανάδες ότι υπάρχει μια αρχαία μητέρα μέσα σας η οποία κοιμάται μέχρι την στιγμή του τοκετού. ¨οταν ξεκινήσουν οι πρώτοι δυνατοί πόνοι, ξυπνάει και αναλαμβανει τα ηνία.

 

(to be continued) - ξύπνησαν τα παιδιά μου

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

οντως βρε παιδια αυτες οι κλινικες μας και τα νοσοκομεια ειναι πολυ απαισια για να γεννησει καποια γυναικα...ειναι κρυα ,απροσωπα με εκεινο το απαισιο φως να σε χτυπαει στα ματια λες και σε ανακρινουν και να ερχεται και ο καθε τυχαρπαστος να σου βαζει το δαχτυλο του μεσα σου ...

δεν ξερω πολυ ωραιο ακουγεται ολο αυτο...η στο σπιτι η σε ενα πιο ανθρωπινο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζω, απτόητος...

 

Πιστεύω, για μια γυναίκα που έχει κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την ασφάλεια ενός τοκετού, τα δωμάτια αυτά είναι μια καλή λύση. Στην ουσία, είναι ένας μικρόκοσμος φυσικού τοκετού σε ένα πλαίσιο μαιευτηρίου. Αν, μη γένοιτο, συμβεί κάτι, το νοσοκομείο ΝΙΚΗ είναι ένα μαιευτήριο πλήρως εξοπλισμένο και αν θυμάμαι καλά απλά σε μεταφέρουν ένα όροφο. Με το Κέντρο Φυσικού Τοκετού, η Ευτοκία έχει πετύχει να συνδυάσει τα καλά και των δύο κόσμων. Η μητέρα έχει ένα δωμάτιο όλοδικο της, να κάνει ότι θέλει, να πάει όποια ώρα θέλει, να γεννήσει και στο νερό αν θέλει, χωρίς τους εκφοβισμούς αλλά και τις μέχρι ενός σημείου απαραίτητες νοσοκομειακές διαδικασίες που στερούν από την μητέρα την ελευθερία και την άνεση να απολαύσει και να ζήσει τον τοκετό της.

 

Θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι εδώ. Τα νοσοκομεία, μέχρις ενός σημείου, δεν είναι "κακά" ούτε επιθυμούν να στερήσουν την ευτυχία της μητρότητας από τις γυναίκες. Τα νοσοκομεία είναι μεγάλοι οργανισμοί που δεν μπορούν να έχουν την ευελιξία και την προσωποποίηση των υπηρεσιών που προσφέρουν οι μαίες της Ευτοκίας. Κατά κάποιο τρόπο, είναι σαν ένα μεγάλο σούπερ μάρκετ και το μπακάλη της γειτονιάς μας. Όταν έχω καλέσει κόσμο στο σπίτι, πάω στο Σπύρο και του λέω "ρε Σπύρο, έρχονται μουσαφιραίοι, μπορείς να μου βρεις αυτό, αυτό και αυτό;". Έτσι και κάνω το ίδιο πράγμα στο σούπερ μάρκετ, ο υπάλληλος στην καλύτερη περίπτωση θα βάλει τα γέλια και στην χειρότερη θα φωνάξει την ασφάλεια.

 

Όμοια και ένα νοσοκομείο, έχει διαδικασίες, έχει δικλίδες ασφαλείας, έχει στεγανά. Δεν μπορεί να προσφέρει τις προσωπικές, όπως τις θέλει η μέλλουσα μητέρα, υπηρεσίες που προσφέρει η ανθρωποκεντρική Ευτοκία. Ένα παράδειγμα είναι αυτό που έτυχε στην γυναίκα μου στο πρώτο μας παιδί. Το παιδί πολύ γρήγορα σφήνωσε στο αριστερό ισχύο και δεν έβγαινε. Σε ένα νοσοκομείο υπάρχει μια διαδικασία γι' αυτό, ένα χρονικό όριο πέρα από το οποίο γίνεται καισαρική. Αν το παιδί δεν ξεκολλήσει μέσα σε δύο ώρες, τότε αναλαμβάνει ο γυναικολόγος - χειρούργος. Δεν υπάρχει περίπτωση μια μάνα να διαπραγματευτεί την διαδικασία αυτή, δεν μπορεί να πει "άσε με να προσπαθήσω λίγο ακόμα, μπορώ να το κάνω". Εδώ λοιπόν είναι η ειδοποιός διαφορά της Ευτοκίας. Οι μαίες της ξέρουν και μπορούν να σου δώσουν την επιλογή, να σου δώσουν το δικαίωμα στην δική σου γέννα. Όπως και έγινε. Η γυναίκα μου πράγματι το ξεκόλλησε το παιδί μας, ήταν απλά θέμα χρόνου και προσπάθειας (εύκολο βέβαια να το λέω εγώ αυτό, ένας άντρας :)), και όλα είχαν ευτυχή κατάληξη.

 

to be continued - ξανά!

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Χλόη μου να σαι καλα χαιρομαι παρα πολυ . Με το καλο το μωρακι σου. Γραψε με αν θες τι και πως θα χαρω!

 

Η κουμπαρουλα μου ειχε μπει σε πορεια μαιευτηριου για το δευτερο παιδι της μεχρι που εμεινα και γω εγκυος κ πηγα στην Ευτοκια. Με εβαζε να της αναλυω τα σεμιναρια και συντομα εγινε και αυτη η πιο θερμη υποστηρικτης παρολο που το πρωτο της παιδι γεννηθηκε πολυ γρηγορα και κατα τυχη φυσικα στο ΙΑΣΩ!

 

Εχτες γεννησε η κουμπαρουλα μου στο σπιτι . Ολη την εβδομαδα καναμε συναντησεις θετικης σκεψης και συζητουσαμε το γεγονος με τις συνθηκες που το ηθελε αυτη να ερθει.

Τι θα κανει με τον αντρα της που ειναι αρνητικος ,γονεις και αδερφια αρνητικοι, τι θα κανει με το αλλο της παιδακι και πως να της κρατησει η μανα της που παθαινε πανικο με το φυσικο τοκετο!!!Με αυτα δεν ασχοληθηκαμε. Λεγαμε μονο οτι ενας τοκετος σταματαει το συμπαν ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΤΙΚΗ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ

 

Ολως τυχαιως η μανα της κρατησε το δευτερο παιδι για το βραδυ μιας και το ζευγαρι ειχε παει στην Ευτοκια για να δουν την ταινια (τελευταιας συναντησης).

Αφου την εξετασε η Ελευθερια της ειπε οτι γενναει μεσα στο 24ωρο.Εκει την επιασαν οι πονοι πηγαν σπιτι , αναψαν το τζακι, ο αντρας της υπεκυψε ΣΙΩΠΗΛΑ και καλυψε τους καναπεδες με τα προστατευτικα.Μανα και κορη ειχαν αποφασισει πως θα συναντηθουν.Οπως θελουν αυτες , υπο συνθηκες χαμηλου φωτισμου ,αγαπημενης μουσικης ,οικογενειακης θαλπωρης, απολυτης ηρεμιας και συγκεντρωσης . Τις συστολες τις περασε με τις αναπνοες που καναμε στα σεμιναρια,παρεμεινε πολυ ψυχραιμη και ενιωθε τη μπεμπα να κατεβαινει ψυχραιμη και αυτη.Η φυσικη ωκυτοκινη εκανε το εργο της . Η ορμονη της αγαπης , του αλτρουισμου , του ερωτα ενεργοποιηθηκε. Ο ορος ωκυτοκινης που θα της εβαζαν στο νοσοκομειο στελνει μηνυμα στον εγκεφαλο να μην ενεργοποιησει καθολου τη φυσικη ωκυτοκινη. Ετσι και η γυναικα δεν δρα καθολου συναισθηματικα. Μου ειπε οτι δεν ποναγε και ενιωθε πολυ ευτυχισμενη και σε μονιμη επικοινωνια με το μωρο . Ηρθαν οι μαιες ,μπλοκαρε για λιγο ο τοκετος , ομως κλειστηκε στο δωματιο και συγκεντρωθηκε. Το ειχε παρει αποφαση θα βοηθουσε το μωρο . Θα ηταν συνεχως στο πλαι της. Ξεκινησαν οι διαστολες πολυ γρηγορα και εντονα. Ποναγε και ξεχασε τις αναλογες αναπνοες . Παρεμεινε δυνατη.Ο πονος ειναι το πρωτο απαραιτητο σταδιο της μητροτητας.Εκανε την καθαρση της γυναικας που θα γινει μανα.Που ολες οι ορμονες εκλυονται φυσικα και περνανε μεσω του λωρου και στο παιδι. που δεν ειναι υπο την επηρεια φαρμακευτικης αγωγης. Και που η φυση οτι ξεκιναει το τελειωνει , αιωνες τωρα

 

...Συντομα ενιωσε εντονα την αναγκη για τουαλετα. Στην σταση τουαλετας επιασε το κεφαλακι. Πηγε με δυσκολια μπροστα στο τζακι, την εσυρε η μαια. Την εβαλε στην αγκαλια του αντρα της και η μπεμπα εξωθηθηκε σιωπηλα και βρεθηκε στην αγκαλια της μανας να την κοιταει με τεραστια ματια γεματα απορια . Κοπηκε λιγο εκει που την ειχαν κοψει στον πρωτο τοκετο. Τις εκαναν δυο ραμματα.

 

Θηλασε αμεσως και βγηκε ο πλακουντας. Ο μπαμπας εκοψε ευτυχισμενος τον Ομφαλιο λωρο. Κοιμηθηκαν αγκαλια ολο το βραδυ οι τρεις τους. Εκει που ξεκινησε η εγκυμοσυνη εκει τελειωσε...

Να είναι καλότυχο το μωράκι.....΄Εχω όμως μια απορία σχετικά με αυτήν την τέλεια περιγραφή. Γράφεις ότι Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ και φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στον φυσικό πόνο που προκαλείται από την έναρξη του τοκετού. Τι απάντηση έχεις να δώσεις σε εμένα για παράδειγμα που γέννησα με καισαρική λόγω υψηλής πίεσης καθότι δεν πέρασα από αυτό το " πρώτο απαραίτητο" στάδιο της μητρότητας?

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλότυχο το μωράκι.....΄Εχω όμως μια απορία σχετικά με αυτήν την τέλεια περιγραφή. Γράφεις ότι Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ και φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στον φυσικό πόνο που προκαλείται από την έναρξη του τοκετού. Τι απάντηση έχεις να δώσεις σε εμένα για παράδειγμα που γέννησα με καισαρική λόγω υψηλής πίεσης καθότι δεν πέρασα από αυτό το " πρώτο απαραίτητο" στάδιο της μητρότητας?

 

Βρε Ντόλη μου η κοπέλα μιλάει για τοκετό κάτω απο φυσιολογικές συνθήκες, χωρίς προβλήματα στην εγκυμοσύνη! Εμείς ανήκουμε σε άλλη κατηγορία δυστυχώς. Εγώ είχα 2 εγκυμοσύνες υψηλού κινδύνου, με περίδεση τραχήλου, ακινησία σε όλη τη διάρκεια, στη δεύτερη εγκυμοσύνη είχα και διαβήτη, όπου φυσικά δε γλύτωσα την καισαρική. Τουλάχιστον, αν και η εμπειρία μου από τα μαιευτήρια είναι χάλια, χαίρομαι που έχω καλή γιατρό, και κατάφερα να γεννήσω την πρώτη φορά φυσιολογικά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....δηλαδή αν ο μη γένοιτο χρειαστει καισαρική σε κατεβάζουν στην κλινική αλλα εκει υπάρχει πάντα γιατρός; Θελω να πω στην κάνει ενας γιατρός που δεν γνωρίζεις και ουτε εχεις ξαναδεί.

Οι εξετάσεις του μωρού γινονται εκει απο κάποιον νεογνολόγο; επειδή ξέρω οτι την αλλη μέρα πας σπιτι σου και ετσι ειναι το σωστό...θυμαμαι οταν γέννησα ήμουν μια χαρα! Περπατούσα και ειχα και άγχος να προλάβω το greys anatomy :)

ΣΙΓΟΥΡΑ θα κάνω μια βολτα απο εκει σε περιπτωση 2ης εγκυμοσύνης...καλα για το σπίτι δεν εχω υποστήριξη...θελω και την ασφάλεια των μηχανημάτων σε αποσταση αναπνοής :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...