Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βότανα και σπιτικά γιατροσόφια για απλές καταστάσεις


my_Kelly

Recommended Posts

για παιδικη διαρροια, ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΟ και πιανει με τη μια.. τουλαχιστον στο δικο μου παιδι...

 

 

χτυπατε στο μουλτι 1-2 φρυγανιες με μιση μπανανα... να γινει σφιχτουλα κρεμα...

 

 

διαρροια μαχαιρι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα!! είμαι πολύ φαν των γιατροσοφίων..

αλλά εχθές είδα κάτι με τα μάτια μου που εμεινα με το στόμα ανοιχτό!!

 

ένα παιδάκι 3 ετών με βήχα τρελό κ φλέγματάκια παααρα πολλά..σε σημείο να κάνει εμετό 3-4 φορές την ημέρα να μην μπορεί να κοιμηθεί κλπ κλπ...

μια γιαγιά κρητικιά είπε στη μαμά του το ακόλουθο γιατροσόφι, αυτή απελπισμένη το εφάρμοσε κ έφυγαν τα πάντα σε 1 ημέρα..

 

βράζεις νεράκι κ διαλύεις μέσα μέλι 1 κουτ. της σούπας ίσως κ περισσότερο..

μετά βάζεις αλεύρι κάνεις μια γουβίτσα στη μέση (σαν να προσπαθείς να κάνεις πίτα) στη μέση το διαλύμα μελιού, και σιγά σιγά ανακατεύεις με το μέλι να γίνει ένας χυλός (σαν αυτό της κρέπας).

Αυτό το δίνεις να το φάει το παιδί, ή μεγάλος, (έχει ωραία γεύση σαν λουκουμάς κάπως δοκίμασα δεν είναι δλδ αηδιαστικό) κ μετά τα κακά του παιδιού ήταν γεμάτα βλέννες. Τα είδα δλδ κ έπαθα σοκ...

Ο χυλός αυτός περνώντας από τον λαιμό του βοηθούσε να κολλάνε πάνω του ό,τι υπήρχε εκεί από φλέγματα..

 

Αυτό του το έδωσε 3 φορές σε μια ημέρα, περίπου από καμμιά 10αρια κουταλάκια τη φορά κ την επόμενη μέρα (δλδ σήμερα που μιλήσαμε στο τλφ) το παιδί δεν είχε βήχα κ κοιμήθηκε όλο το βράδυ...

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά το είδα με τα μάτια μου..

Link to comment
Share on other sites

Οι αμπούλες με το φυσιολογικό ορό δεν είναι σαν αυτό που περιγράφεις;

 

Οι αμπουλες περιεχουν αποστειρωμενο φυσιολογικο ορο και οχι αλατονερο.

"Αλατονερο", ειναι για παραδειγμα το athomer, που χρησιμοποιω ενναλαξ με τις αμπουλες φυσιολογικου ορου, στον μικρουλη μου και ειναι ουσιαστικα στειρο ισοτονο θαλασσινο νερο.

Το γιατροσοφι, ενδυκνυται για ενηλικες κυριως, αλλα και σε εκτακτες περιπτωσεις οταν μας εχει εξαντληθει π.χ το θαλασσινο νερο.

 

Προσωπικα η παιδιατρος μας προτιμα να χρησιμοποιουμε θαλασσινο νερο για την αποσυμφορυση της μυτουλας του.;)

Link to comment
Share on other sites

Κάθισα και συμμάζεψα λίγο τις προτάσεις που κάναμε όλες, με σκοπό να φτιάξουμε μια λίστα. (soevan07 σόρυ βρε'σύ, αλλά σήμερα είχα χρόνο και όρεξη!:wink:)

 

Καλά έκανες my_beba γιατί αυτό το καιρό είμαι πολύ πνιγμένη!

(και άλλωστε...εσύ άνοιξες το τόπικ...έχεις κάθε δικαίωμα!! :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:)

 

Ήθελα να σε παρακαλέσω όμως στην επόμενη ανανέωση

να γράψεις στην αρχή της λίστας

με μεγάλα και χρωματιστά γράμματα:

 

Προσοχή: Oι εναλλακτικές αυτές δεν έχουν καμία επιστημονική βάση!

 

Εαν είστε έγκυος, ή θηλάζετε,

ή έχετε κάποια χρόνια πάθηση,

ή αφορά βρέφος/παιδί

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ!!

 

my_beba είναι πολύ σημαντική να γραφτεί αυτή η προειδοποίηση....

...για να μην πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας!!!

 

Ο καθένας απο εκεί και πέρα

θα είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του!

 

Συμφωνείς?? ;)

 

ΥΓ:Μήπως να τα έβαζες και σε αλφαβητική σειρά

για να τα βρίσκουμε πιο εύκολα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα όταν ζούσε η γιαγιά μου και είχε κάποτε γρίπη με πολύ βήχα, ζέσταινε στο καλοριφέρ ένα πανάκι φανελένιο ή πετσετάκι και το έβαζε στο στήθος της με συχνές επαναλήψεις. Επίσης κάτι δοκιμασμένο και πολύ περίεργο για το κρυολόγημα ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ όμως: Δένουμε ένα μεταξωτό μαντήλι στο λαιμό μας όταν νιώθουμε ότι μας πονάει και μας τριγυρνάει γρίπη και το αφήνουμε όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα, εγώ κοιμάμαι και με αυτό πολλές φορές τα βράδυα, προσοχή όμως, μην το σφίξετε πολύ! Το μετάξι έχει κάποια ιδιότητα που βοηθάει να σταματά το κρυολόγημα, γι αυτό και τόνισα ότι καλό είναι να το κάνουμε στις αρχές του. Στην κυριολεξία γυρνάω μεσημέρι από τη δουλειά με 38 πυρετό και φοβερό πονόλαιμο λες και κατάπινα μαχαίρια, βάζω το μαντήλι όλο το βράδυ και την επόμενη μέρα περδίκι! Αυτό μας το είπε κάποτε μία γιαγιά Σέρβα που γνωρίσαμε σε ένα ταξίδι στο Βελιγράδι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια να συνεισφέρω και εγώ ???

 

πόνοι περιόδου :1 στικ κανέλας το βράζουμε σε νερό και το πίνουμε ως ρόφημα (προσοχή η μεγάλη ποσότητας κανέλας δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη τώρα θα μου πεις άμα έχεις περίοδο:mrgreen::mrgreen: .........ναι αλλά εγώ το διευκρινίζω:roll::roll:)

 

κοιλιακοί πόνοι από γαστρεντερίτιδα : βράζουμε ματζουράνα

 

και τα 2 τα έχω δοκιμάσει άπειρες φορές ιδίως αυτό με την κανέλα με βοηθούσε πολύ πρίν μείνω έγκυος :-D

Link to comment
Share on other sites

ενα που μου εμαθε ο παππους μου!

 

πονοι περιοδου:

 

1. βρεχουμε ενα πανακι με οινοπνευμα και το βαζουμε στη κοιλια μας και το αφηνουμε....σωτηριο!

 

2. θερμοφορα στη κοιλια! επισης σωτηριο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια να συνεισφέρω και εγώ ???

 

πόνοι περιόδου :1 στικ κανέλας το βράζουμε σε νερό και το πίνουμε ως ρόφημα (προσοχή η μεγάλη ποσότητας κανέλας δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη τώρα θα μου πεις άμα έχεις περίοδο:mrgreen::mrgreen: .........ναι αλλά εγώ το διευκρινίζω:roll::roll:)

 

Διευκρίνηση:

Η κανέλλα προκαλεί "σπασμούς" στην μήτρα και κατεβαίνει το αίμα γρηγορότερα, γι'αυτό σταματάς να πονάς κάποια στιγμή. Κάτι σαν τον buscopan νομίζω.

Γι'αυτό και δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη.

 

Το είχα κάνει μια φορά και το τι αίμα κατέβασα δεν λέγεται. Και με ρήξαμε ο πόνος με τους σπασμούς, αλλά μετά τον πολύ πόνο δεν με ξαναέπιασε.

Βέβαια δεν ξανάπια κανέλα......προτιμώ τα παλιά καλά χαπάκια για τον πόνο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μαία μου έλεγε να πίνω ρόφημα κανέλας μετά την 38η εβδομάδα για να βοηθήσει τον τράχηλο να ανοίξει γρηγορα στη γέννα. Το έκανα όντως ο τράχηλός μου άνοιξε κανονικά αλλά δεν ξέρω βέβαια αν αυτό οφείλεται στο ρόφημα κανέλας...

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

πονοκέφαλοι, πόνοι περιοδου, οποιοιδήποτε πόνοι...

 

Ρ Α Κ Ο Μ Ε Λ Ο

για μετατόπιση σπονδύλου και ευθειασμό σπονδυλικής στήλης κανει?

Αν κάνει στείλε κάτω δώθε κα'να μπουκάλι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

για μετατόπιση σπονδύλου και ευθειασμό σπονδυλικής στήλης κανει?

Αν κάνει στείλε κάτω δώθε κα'να μπουκάλι.

 

όχι έτοιμο...σπιτικό, καυτό, να μην έχει εξατμιστεί το αλκοόλ

 

έλα να σου φτιάξω......

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: Oι εναλλακτικές αυτές δεν έχουν καμία επιστημονική βάση!

 

Εαν είστε έγκυος, ή θηλάζετε,

ή έχετε κάποια χρόνια πάθηση,

ή αφορά βρέφος/παιδί

 

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ!!

 

 

Άφθες στο στόμα και φαρυγγίτιδα:

1.Βράζετε φασκόμηλο και με αυτό το ρόφημα κάνετε πλύσεις(όσες περισσότερες μπορείτε κατά τη διάρκεια της μέρας.

2.Βάζετε λίγη μαγειρική σόδα πάνω στην άφθα για όσο αντέξετε (συνήθως λιώνει ύστερα από λίγο ούτως ή άλλως).

Βαρυστομαχιά:

Φάτε μια κουταλιά της σούπας μαγειρική σόδα και αμέσως 1-2 ποτήρια νερό.

Βήχας :

1.Βράζετε ένα λεμόνι, ολόκληρο, χωρίς να το κόψετε στην μέση δηλ, για 5 λεπτά, από την στιγμή που θα αρχίσει να βράζει το νερό. Όσο είναι ακόμη σχετικά ζεστό, το στύβετε και αναμυγνύετε με 3 κουταλιές μέλι. Το πίνετε 2 φορές την ημέρα, άλλωστε δεν βγαίνει και πολύ, ώστε να το χρησιμοποιήσετε και περισσότερες φορές. Οι αντισηπτικές ιδιότητες λεμονιού και μελιού συνδυασμένες, κάνουν θαύματα.

2.για τον βηχα (ενηλικες): αραιώνετε 1 κουταλιά μέλι με λίγο ουίσκι και λίγο λεμόνι. Πίνετε σαν σιροπάκι 1-2 κουταλίτσες κάθε λίγες ώρες. Μαλακώνει και τον ερεθισμένο λαιμό.

3.Ζεστό χαμομήλι με μια κουταλιά μέλι

4.Βάζετε από το βράδυ σε ένα μπολάκι ένα μεγάλο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες κ από πάνω το χυμό ενός λεμονιού κ 5 -6 κουταλιές μέλι. Αν είναι ξινό μπορείτε να βάλετε λίγο μέλι ακόμα. Το πρωί είναι έτοιμο. Το πίνετε αρκετές φορές μέσα στη μέρα.

5. 1 κουτ.σουπ. αλτέα, 2 κουτ.σουπ. λιναροσπορο, 2 κουτ.σουπ μολόχα, 2 κουτ.σουπ τήλιο, 2 κουτ.σουπ χαμομήλι. Σε μεγάλη κατσαρόλα, πρώτα βράζετε το λιναρόσπορο για μισή ώρα κ μετά και τα υπόλοιπα για 15 λεπτά. Το φυλάτε στο ψυγείο, ζεσταινετε και πίνετε πρωί και βράδυ.

6. Βράζετε νεράκι και διαλύετε μέσα μέλι 1 κουτ. της σούπας ίσως κ περισσότερο..Μετά βάζετε αλεύρι και κάνετε μια γουβίτσα στη μέση (σαν να προσπαθείτε να κάνετε πίτα) στη μέση το διαλύμα μελιού, και σιγά σιγά ανακατεύετε με το μέλι να γίνει ένας χυλός (σαν αυτό της κρέπας).

Αυτό το δίνετε να το φάει το παιδί, ή μεγάλος και σαν αποτέλεσμα έχει οι βλένες να φεύγουν με τα κακά. Ο χυλός αυτός περνώντας από τον λαιμό βοηθά να κολλάνε πάνω του ό,τι υπάρχει εκεί από φλέγματα..Το δίνετε 3 φορές σε μια ημέρα, περίπου από καμιά 10αρια κουταλάκια τη φορά κ την επόμενη μέρα σταματά εντελώς ο βήχας.

7. Ζεσταίνετε στο καλοριφέρ ένα πανάκι ή πετσετάκι και το βάζετε στο στήθος με συχνές επαναλλήψεις.

Bουλωμένη μύτη:

1.Χρησιμοποιήστε το αλατόνερο. Πάρτε ένα ποτήρι νερό και βράστε το για δύο έως τρία λεπτά. Mετά αφήστε το να χλυαρώσει και διαλύστε σε αυτό μισή κουταλιά αλάτι. Στη συνέχεια, ενσταλάζετε το αλατόνερο στα ρουθούνια σας χρησιμοποιώντας μία σύριγγα του φαρμακείου για ενέσεις (αποστειρωμένη, της μίας χρήσης, από την οποία αφαιρείτε τη βελόνα). Pίχνετε περίπου 3-4 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι.

2. Καθαρίζετε κρεμμύδια (γιατί το κλάμα πάντα βοηθάει) και έπειτα βάζετε ορό.

3. Βράζετε σε μια κατσαρόλα φύλλα ευκάλυπτου ή μερικές σταγόνες αιθέριο έλαιο και το αφήνετε να βγάλει ατμό στο δωμάτιο που κοιμόσαστε.

Γαστρεντερίτιδα :

Βράζετε ματζουράνα

Διάρροια :

1.Φάτε ένα κουταλάκι ωμό ελληνικό καφέ πάνω στον οποίο έχετε στάξει 2-3 σταγόνες φρέσκο λεμόνι. Tα συστατικά του καφέ, σε συνδυασμό με τις αντιδιαρροϊκές ιδιότητες του λεμονιού, θα έχουν άμεσο αποτέλεσμα.

2.Ανακατέψτε ελληνικό καφέ με τον κρόκο ενός αυγού. Όταν πήξει το πλάθετε σε μικρά μπαλάκια σαν χάπια και πίνετε 2 «χαπάκια» ανά 4 ώρες περίπου.

3.Πίείτε ένα ποτήρι αραιωμένη κόκα-κόλα με νερό.

4.Βράστε νερό με ένα κουταλάκι ρίγανη και πιείτε το.

5.Ελληνικός καφές με ένα δάχτυλο κονιάκ.

6. Χτυπάτε στο μούλτι 1-2 φρυγανιές με μισή μπανάνα

Δυσπεψία :

1.(εφʼόσον δεν υπάρχει δυσανεξία στο γάλα) 1 κούπα χλιαρό φρέσκο γάλα

2.Εάν κοιμηθείτε, ξαπλώνετε από την δεξιά πλευρά γιατί διευκολύνεται η πέψη

Ερεθισμένα μάτια :

Βράζουμε χαμομήλι και φασκόμηλο και κάνουμε κομπρέσες

Ευαίσθητα νύχια:

Για ένα 15θήμερο περίπου, πρωί - βράδυ βουτήξτε τις άκρες των δαχτύλων σας σε ένα μπολ, στο όποιο έχετε ρίξει το χυμό ενός φρεσκοστυμμένου λεμονιού και αφήστε τα νύχια σας να στεγνώσουν στον αέρα.

Ιγμορίτιδα:

Στάζετε από μια σταγόνα λεμονιού σε κάθε ρουθούνι κάθε πρωί και το βράδυ από μια σταγόνα χυμό καρότου.

Καούρες:

1.Σε μισό ποτήρι νερό, ρίχνετε το χυμό μισού λεμονιού και 1 κουταλάκι του γλυκού μαγειρική σόδα

2.Πίνετε βρασμένο δυόσμο.

Καψίματα (ελαφράς μορφής):

1.Βάζουμε το σημείο κάτω από κρύο νερό για 10 λεπτά και μετά βάζουμε τζελ αλόης ή τον χυμό του φυτού.

2.Κρύο φακελάκι τσαγιού.

3. Ασπράδι αυγού και το αφήνετε πάνω στο κάψιμο. Περιέχει μια μαλλακτική ουσία και βοηθά στο έγκαυμα. Αν ξεραθεί το ασπράδι (πολλές φορές γίνεται από το έγκαυμα) το βγάζετε και βάζετε άλλο.

4. Κεραλοιφή. Παίρνετε λίγο κερί μέλισσας (όσο ενα καρύδι περίπου) και 100ml ελαιόλαδο (βιολογικό κατά προτίμηση). Η αναλογία είναι 1 μέρος κερί με 3 μέρη λάδι. Τα βάζετε μέσα σε ένα μπρίκι και τα ανακατεύετε μέχρι να λιώσουν.Μετά, το λιωμένο μείγμα το φυλάτε μέσα σε γυάλινα βαζάκια.

Κρυολόγημα:

Εχινάκεια. (οι απόψεις διίστανται, ψάξτε το καλά πριν τη δοκιμάσετε).

Ουλίτιδα (ούλα που ματώνουν):

Πλύσεις με αλατόνερο.

Ουρολοίμωξη ήπια:

Πιείτε 3 φορές την ημέρα και μέχρι να ανακουφιστείτε ένα ποτήρι χλιαρό νερό, στο οποίο έχετε διαλύσει 2 κουταλάκια κανέλα και 1 κουταλάκι μέλι.

Πόνοι στο στομάχι ή στην κοιλιά:

Πιείτε ένα κουταλάκι ξύδι.

Πόνοι περιόδου:

1.Βράζουμε και πίνουμε μαντζουράνα

2. 1 στικ κανέλας το βράζετε σε νερό και το πίνετε ως ρόφημα

3. Βρέχετε ένα πανάκι με οινόπνευμα και το βάζετε στην κοιλιά σας και το αφήνετε

4. Θερμοφόρα στην κοιλιά

5. Ρακόμελο

Πονοκέφαλος:

1.Κόψτε ένα λεμόνι στα δύο και ακουμπήστε τις λεμονόκουπες στους κροτάφους σας για περίπου 1 τέταρτο. Tο λεμόνι, όπως άλλωστε και το ξίδι, περιέχει ένα οξύ που διευκολύνει την κυκλοφορία του αίματος και σε κάποια είδη πονοκεφάλου δρα ανακουφιστικά.

2.Aκουμπήστε 2 φέτες πατάτας στους κροτάφους σας και ξαπλώστε σε ένα ήσυχο και σκοτεινό μέρος. Aνανεώνετε τις ροδέλες συχνά και για όση ώρα χρειάζεται, μέχρι να περάσει ο πονοκέφαλος

3. Ρακόμελο

Πονόλαιμος :

Γαργάρες με : νερό, σόδα, αλάτι και λεμόνι.

Πυρετός:

Κομπρέσες με ξυδόνερο

Τσίμπημα μέλισσας :

1.Κρεμμύδι

2.Αλοιφή με μελισσόχορτο

Φλεβικά προβλήματα, πρήξιμο, πόνος κλπ:

Ιπποκάστανο

Φλέγματα:

Πιειτε 1 κουταλάκι του γλυκού χυμό από φρέσκο, ώριμο ανανά περίπου κάθε 2 ώρες. Περιέχει ένα συστατικό με ισχυρή αντιφλεγμονώση και αποσυμφορητική δράση.

Φουσκάλες :

1.Tζελ Αλόης ή τον χυμό του φυτού,

2.Αλατόνερο

3.Λεβάντα (Αιθεριο 'Ελαιο-Καλυτερα διαλυμενο σε λιγο αμυγδαλελαιο)

Χτυπήματα και μελανιές:

1. Βούτυρο

2.Κάντε επιθέματα από κοπανισμένα φύλλα μαϊντανού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τσιμπήματα κουνουπιών: Πριν φθάσετε να βάλετε κρέμα για τα έντομα, δοκιμάστε να τρίψετε την προσβεβλημένη περιοχή με το εσωτερικό της φλούδας της μπανάνας. Πολλοί άνθρωποι θεωρούν ότι είναι εκπληκτικά επιτυχής στη μείωση του πρηξίματος και του ερεθισμού.

 

Κρεατοελλιές: Οι πρόθυμοι για φυσικές εναλλακτικές λύσεις ορκίζονται ότι αν θέλετε για να εξοντώσετε ένα κονδύλωμα, πάρτε ένα κομμάτι φλούδας μπανάνας και τοποθετήστε το στο κρεατοελιά, με την κίτρινη πλευρά. Προσεκτικά κρατήστε τη φλούδα στη θέση αυτή με λευκοπλάστη ή χειρουργική ταινία!

 

Aπλα εκανα μια αντιγραφη, απο το γκαλοπ για την... μπανανα, δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν.... (#εδω δειτε...)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ρακόμελο??? Άλλο αλκοολούχο δεν κάνει? πχ βότκα-πορτοκάλι, βότκα-λεμόνι, βότκα σκέτη... :D:D:D

 

OXI!!! και δεν κάνω πλάκα.....δες εδώ!!!!

 

http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=117

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Σαλέπι... σαλέπι...

 

 

Το Σαλέπι είναι ένα ρόφημα θερμαντικό, (εξαιτίας και των μπαχαρικών που περιέχει), προληπτικό του κρυολογήματος και της γρίπης, φτιάχνει το κρυωμένο στομάχι. Καταπραΰνει τα νεύρα, διώχνει το άγχος και την κούραση, χαρίζοντας ευεξία και εγρήγορση ταυτόχρονα. Είναι πλούσιο σε άμυλο και πολύτιμα μεταλλικά άλατα: φώσφορο και ασβέστιο. Γι’ αυτό τονώνει όλο το σώμα, «από τα νύχια ως την κορυφή»

 

Βοηθά εξασθενισμένους από αρρώστιες οργανισμούς να ανακάμψουν και να αναρρώσουν γρηγορότερα. Περιέχει μια κολλώδη ουσία, την βασσαρίνη, που όταν βράσει με νερό, δίνει αυτό το άριστο μαλακτικό κατά του βήχα και όλων των παθήσεων του θώρακα, αλλά και του στομάχου και των εντέρων. Όσο για τις τονωτικές και αφροδισιακές του ικανότητες; Αυτές φαίνεται ότι εντείνονται χάρη στην προσθήκη και των μυρωδικών (κανέλας, γαρύφαλλου, πιπερόριζας).

 

Πηγή

 

 

Μου το εστειλε μια φιλη, το διαστημα που ημουν αρρωστουλα...

Το πουλανε στα καταστηματα με βιολογικα και οχι μονο και παρασκευαζεται οπως ο ελληνικος καφες, με την προσθηκη μελιου ή κανελλας για να γινει πιο ευχαριστο στην γευση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...