Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts

Ολγακι, sorry για την καθυστέρηση αλλά δεν μπαίνω συχν.α Λοιπόν το χωμα το εφτιαξα με τριμμενα kit-kat, μπορείς όμως να το κάνεις με ότι μπισκότο θες. η λιμνούλα είναι σαντιγύ την οποία χρωμάτισα μπλε με χρώματα ζαχαροπλαστικής από σκλαβενίτη. εχει τα 3 βασικά και οδηγίες για να φτιαξεις τα υπολοιπα- πολύ ευκολο.

Τώρα πάτο για τούρτα αγοράζω από τον ΚΑΤΟ στην αρχή της ευρυπίδου, εχει τα πάντα σε εργαλεία ζαχαροπλαστικής και απέναντι του ένα μικρό μαγαζάκι δίπλα στο μπαχαρ το οποίο εχει ζαχαρωτά λουλούδια, ζαχαρωτά ζωάκια, δεντράκια, και το γεφυρακι από εκεί το πήρα. σε πολύ καλές τιμές. σκέψου ότι το γεφυρακι εκανε περιπου 60 λεπτα αν θυμάμαι καλά. επίσης έχει χυμα τρούφα, καραμέλες...τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!πραγματικά πολύ όμορφη τούρτα,ψάχνομαι κ γω τώρα να φτιάξω μια τούρτα για τη μικρούλα μου που κλείνει τον πρώτο της χρόνο κ επειδή κ μας τα παπάκια είναι ένα από τα θέματα που μας αρέσουν σκέφτομαι να κάνω κ γω μια παρόμοια..να ρωτήσω κάτι,τα παπάκια είναι έτοιμα;

Επίσης οι "ροζέτες από σαντιγύ" τι είναι;πως ακριβώς γίνονται;

Σέυχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ναι τα παπάκια είναι τα κλασικά τα πλαστικά, τα μικρά όμως του jumbo.

Οι ροζέτες είναι από σαντιγύ , (τις έκανα με το κορνέ) η οποία ήταν παγωμένη αρκετά και έτσι στάθηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα. ότι άλλο θες πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα! Ετοιμαζομαι για τα πρωτα γενεθλια της μικρης μου και θα ηθελα μερικες συμβουλες για να φτιαξω την τουρτα κουκλα. Τι ειναι πιο ευκολο να φτιαξω κορμο και να την καλουπωσω σε μπολ ή να βρεξω παντεσπανι και να παρει την φορμα του μπολ.

 

Προσπαθησα να φτιαξω παντεσπανι μονη μου, εβαλα βουτυροκρεμα( οχι αρκετη προφανως) και οταν εβαλα την ζαχαροσπαστα δεν ηταν ομοιομορφο το αποτελεσμα. ειχε γρομπαλακια απο κατω. Πως να το κανω χαρτι απο κατω βρε κοριτσια? Δεν τα καταφερνω να την κανω ομοιομορφη απο κατω για να βαλω απο πανω την ζαχαροπαστα. Με την ζαχαροσπαστα την παλευω, απο κατω εχω το θεμα!!!

 

 

Σας βαζω κι εγω την αποτυχημενη προσπαθεια για ορθογωνια τουρτα. Φανταστειτε ποσο χαλια θα ειναι η τουρτα-κουκλα......

 

http://imageshack.us/photo/my-images/706/40481146.jpg/

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Christy τα ίδια θέματα ψάχνουμε μου φαίνεται.

Πάντως η ορθογώνια τούρτα σου δεν είναι τόσο άκυρη όσο νομίζεις. Αν την γέμιζες με διάφορα διακοσμητικούλια από πάνω δεν θα φαινόταν.

Πάντως για να γίνει λεία η ζαχαρόπαστα, προσπάθησε να την κάνεις λίγο πιο χοντρή. Έτσι δεν θα σου φαίνονται τα γρομπαλάκια από κάτω (κι εγώ 2 φορές έχω φτιάξει μόνο, δεν είμαι και ειδική).

Δες κι εδώ για οδηγίες http://www.sintagespareas.gr/sintages/kalipsi-tourtas-me-zaxaropasta.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

christy σιγουρα ειναι πιο ευκολο να κανεις τον κορμο σε μπωλ. Η τουρτα σου ειναι μια χαρα για πρωτη προσπαθεια οπως λεει και η φιλη μας δεν θα ειναι και αδεια,θα τη στολισεις απο πανω.Μετα οταν θα ειναι το φορεμα της κουκλας θα το ριξεις απο πανω και ετσι οπως πεσει θα κανει σαν πτυχες το φορεμα δεν χρειαζεται να ειναι τελειως λειο.Καλη επιτυχια

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Christy τα ίδια θέματα ψάχνουμε μου φαίνεται.

Πάντως η ορθογώνια τούρτα σου δεν είναι τόσο άκυρη όσο νομίζεις. Αν την γέμιζες με διάφορα διακοσμητικούλια από πάνω δεν θα φαινόταν.

Πάντως για να γίνει λεία η ζαχαρόπαστα, προσπάθησε να την κάνεις λίγο πιο χοντρή. Έτσι δεν θα σου φαίνονται τα γρομπαλάκια από κάτω (κι εγώ 2 φορές έχω φτιάξει μόνο, δεν είμαι και ειδική).

Δες κι εδώ για οδηγίες http://www.sintagespareas.gr/sintages/kalipsi-tourtas-me-zaxaropasta.html

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Θα την προσπαθησω το σκ και θα σας πω!

 

christy σιγουρα ειναι πιο ευκολο να κανεις τον κορμο σε μπωλ. Η τουρτα σου ειναι μια χαρα για πρωτη προσπαθεια οπως λεει και η φιλη μας δεν θα ειναι και αδεια,θα τη στολισεις απο πανω.Μετα οταν θα ειναι το φορεμα της κουκλας θα το ριξεις απο πανω και ετσι οπως πεσει θα κανει σαν πτυχες το φορεμα δεν χρειαζεται να ειναι τελειως λειο.Καλη επιτυχια

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!! Θα προσπαθησω και τις δυο μου φαινεται για να δω ποια ειναι ειναι πιο ευκολη. Κι εγω ο κορμος πιστευω αλλα δεν εχω ξαναφαει κορμο τουρτα. Θα ειναι νοστιμη??

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα ειναι θεμα γουστου εγω ας πουμε προτιμω την τουρτα την κλασσικη με το παντεσπανι. Οταν εκανα την τουρτα κουκλα με τον κορμο ειχα κανει 2 τουρτες γιατι εκανα και για τις δυο κορες μου γενεθλια και ρωτουσα τον κοσμο τι ηθελε ολοι οι μεγαλοι ηθελαν την τουρτα και ολα τα παιδια διαλεξαν κορμο (μαλλον τους τραβαει η σοκολατα).Αν θες μπορεις να κανεις τον κορμο για να σβησει τα κερακια και να ειναι ομορφη και κανεις και μια απλη τουρτιτσα χωρις σχεδια για να κερνας.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα ειναι θεμα γουστου εγω ας πουμε προτιμω την τουρτα την κλασσικη με το παντεσπανι. Οταν εκανα την τουρτα κουκλα με τον κορμο ειχα κανει 2 τουρτες γιατι εκανα και για τις δυο κορες μου γενεθλια και ρωτουσα τον κοσμο τι ηθελε ολοι οι μεγαλοι ηθελαν την τουρτα και ολα τα παιδια διαλεξαν κορμο (μαλλον τους τραβαει η σοκολατα).Αν θες μπορεις να κανεις τον κορμο για να σβησει τα κερακια και να ειναι ομορφη και κανεις και μια απλη τουρτιτσα χωρις σχεδια για να κερνας.

Αυτο θα κανω τελεια η ιδεα σου!!!!!!

 

Εχεις καμια φωτο απο την τουρτα κουκλα που εκανες να καλεψω ιδεες?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο θα κανω τελεια η ιδεα σου!!!!!!

 

Εχεις καμια φωτο απο την τουρτα κουκλα που εκανες να καλεψω ιδεες?[/quote

 

 

Το ίδιο θα σου πρότεινα κι εγώ. Και μπορείς να κάνεις και τη 2η που θα κεράσεις με σαντιγύ ώστε να μην παιδευτείς με τη ζαχαρόπαστα. δες αυτήν που εφτιαξα το σεπτέμβρη για τα γενέθλια μιας μικρής φίλης,είναι η Tinkerbell.

Ιδεες μπορείς να παρεις πολλές αν μπεις στο google στις εικόνες και πατήσεις doll birthday cake ή την κούκλα που θέλεις να φτιάξεις πχ princess doll cake. Και η δική μου με κορμό ήταν και είχαν και δευτερη κανονική από ζαχαροπλαστείο για να φτάσει για όλους.

 

0389q.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!! ξύπνησα με την λαχτάρα για ιδέες για τούρτα,μιας και την Κυριακή έχει γενέθλια η κορούλα της κολλητής μου και λέγαμε αν μπορούμε να κάνουμε μόνες μια τόσο ωραία τούρτα(μιας και τα οικονομικά πια δεν επιτρέπουν σπατάλες!) διάβασα όλες τις σελίδες σας και έχω μείνει άφωνη!! μιλάμε οι τούρτες σας είναι θεικές!! εδω κι ένα μήνα είμαι απολυμένη και νοικοκυρά,άρα έχω πολύ χρόνο ως τον Απρίλη που ναι τα γενέθλια της Χρυσάνθης μου να ετοιμάσω κι εγώ μια τέτοια τούρτα! τώρα αν θα τα καταφέρω είναι άλλο ζήτημα! δεν έχω ξανα κάνει καν μια απλή τούρτα!με τη φίλη μου είδαμε αυτήν τη Ντόρα http://www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-ntora.html λέτε να το δοκιμάζαμε? θα είναι δύσκολη? επίσης εμένα με τρελλαίνουν αυτές με τη ζαχαρόπαστα ( πέρυσι στα 1α της γενέθλια της είχα πάρει kitty αλλά έτοιμη) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δύσκολο /ακριβό/ χρονοβόρο όλο αυτό! πείτε μου ιδέες για τούρτα Ντόρα!!!!!

3IrTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη ζαχαρόπαστα δεν έβαλα γλυκερίνη και όλα τα έκανα σύμφωνα με http://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html έκανα παντεσπάνι και ανάμεσα έβαλα σαντυγί , γιατί δε μου άρεσε και πολύ η γεύση της βουτυρόκρεμας . Έκανα παντεσπάνια εξτρά για την κούκλα , ένα σε μεγάλο μπολάκι βαθύ και ένα σε πιο μικρό επίσης βαθύ , και για κάτω από την κούκλα κανονικά παντεσπάνια και το αποτέλεσμα ήταν κάτι σαν κι αυτό images?q=tbn:ANd9GcRT8Rl4b3l-vFxNEldk3O6g7raRxrII6z4JxRy7xBngf6LwrPxc

Link to comment
Share on other sites

πείτε μου ιδέες για τούρτα Ντόρα!!!!!

Θα μπορούσες να κάνεις και κάτι πιο απλό για πρώτη φορά . Να κάνεις μια απλή τούρτα με παντεσπάνι και επάνω να βάλεις διάφορα παιχνιδάκια της Ντόρα με πολύ φαντασία , παίξε λίγο και με τη σαντυγί και η τούρτα σου θα γίνει καλύτερη από αυτές των ζαχαροπλαστείων . Επίσης θα μπορούσες να πάρεις έτοιμη παράσταση της Ντόρα με τα παιχνιδάκια και απλώς να τα στολίσεις επάνω στο παντεσπάνι. Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι τούρτες που κάνω πλέον, για τα γενέθλια των παιδιών , είναι πολύ καλύτερες από τις έτοιμες σε εμφάνιση . Παίξτε με τα παιδάκια σας και τη φαντασία σας και θα το χαρείτε και εσείς και τα παιδιά σας (όταν είναι λίγο μεγαλύτερα) φτιάχνοντας την τούρτα στο σπίτι. Σαφώς στοιχίζει περισσότερο σε χρόνο , σε χρήματα όμως... πολύ λιγότερο. Και τα παιδάκια μας το χαίρονται πολύ περισσότερο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι αυτήν την τούρτα την έκανες ΜΟΝΗ ΣΟΥ?!!!!!!!!!!!!!

Δεν είναι η ίδια που έκανα αλλά είναι παρόμοια αυτή που έκανα . Με τη διαφορά ότι το παντεσπάνι που έβαλα στο φόρεμα δεν το φάγαμε , γιατί δεν ήταν εύκολο να το κόψεις λόγω ύψους , και αυτός ήταν και ο λόγος που δεν έβαλα καθόλου κρέμα ανάμεσα στα παντεσπάνια . Απλά έβγαλα την κούκλα με το φορεμά της και κόψαμε την τούρτα που ήταν από κάτω σαν μια απλή τούρτα με επικάλυψη ζαχαρόπαστας . Και φοβόμουν ότι θα ήταν άκυρη , αλλά τελικά βγήκε τέλεια και σε γεύση και σε εμφάνιση!

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω βρε Μαράκι ,όταν λές έτοιμη παράσταση της Ντόρας τι ακριβώς εννοείς και που θα την βρω? και σαν συνταγή για τούρτα απλή που λες να έκανα σοκολάτα? δεν ξερω καν συνταγή,δεν έχω ξανα δοκιμάσει!

3IrTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω τελεια η ιδεα σου!!!!!!

 

Εχεις καμια φωτο απο την τουρτα κουκλα που εκανες να καλεψω ιδεες?

 

Να σε ρωτήσω βρε Μαράκι ,όταν λές έτοιμη παράσταση της Ντόρας τι ακριβώς εννοείς και που θα την βρω? και σαν συνταγή για τούρτα απλή που λες να έκανα σοκολάτα? δεν ξερω καν συνταγή,δεν έχω ξανα δοκιμάσει!

Στην 3η σελιδα του θεματος εβαλα την τουρτα που ειχα κανει αλλα ειναι πολυ απλη κι εγω πρωτη φορα εκανα, για ιδεες εχει ουυυυ πολλες στο ιντερνετ εγω δεν ειμαι και πολυ καλη στην διακοσμηση τα καταφερνω ομως νομιζω αρκετα καλα στη γευση:wink:

angie για απλη συνταγη μια και ειναι η πρωτη σου φορα εγω θα σου προτεινα αυτη http://www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-noutela.html

εγω απο πανω την εκανα με πρασινη σαντιγυ γυρω γυρω εβαλα πουρακια για φραχτη και αγορασα απο παιχνιδαδικο μια κουκλιτσα ντορα με ενα σπιτακι και τη μαιμουδιτσα τα στολισα επανω ετριψα και λιγα πουρακια για χωμα και ετοιμη η τουρτιτσα.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Margio η τούρτα που μου έχει κάνει περισσοτερο εντύπωση σε όλες αυτές που είδα ήταν η barbie που είχες φτιάξει!!! τέλεια!! το εσωτερικό της ήταν κέικ ή κανονική τούρτα? εγώ έχω φανταστεί να κανα μια κανονική σοκολατα τούρτα μέσα (και κρέμα ή ο,τι να ναι) και απ'εξω θα θελα να κανα ζαχαρόπαστα( την οποία αν δεν την θέλω άσπρη θα πρέπει να πάρω απο σ/μ χρώμα απο οτι κατάλαβα ε? ) και να πάρω όπως λες και κανένα παιχνίδι Ντόρα για στόλισμα!

3IrTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω βρε Μαράκι ,όταν λές έτοιμη παράσταση της Ντόρας τι ακριβώς εννοείς και που θα την βρω? και σαν συνταγή για τούρτα απλή που λες να έκανα σοκολάτα? δεν ξερω καν συνταγή,δεν έχω ξανα δοκιμάσει!

Έτοιμες παραστάσεις σαν αυτές που διαλέγεις στα ζαχαροπλαστεία για διακόσμηση της τούρτας και μπορείς να πάρεις από κάποιο ζαχαροπλαστείο (αν σου δώσουν) ή από καταστήματα με είδη πρώτων υλών ζαχαροπλαστικής (στη Θεσσαλονίκη ξέρω που έχει). Επίσης αν δε το έχεις και πολύ κάνε απλό παντεσπάνι ή αγόρασε έτοιμο και πάρε τις έτοιμες κρέμες στα σακουλάκια και σαντυγί από το σούπερ, χρώματα ζαχαροπλαστικής και απλά διακόσμησε! Δεν έχεις κάνει ποτέ τουρτίτσα ούτε μια απλή για το σπίτι ; Εγώ ένα θέμα με τις κρέμες το 'χω , η βουτυρόκρεμα που δοκίμασα δε μου άρεσε στη γεύση , θέμα γούστου είναι αυτό!! Ότι θέλεις ρώτα αν μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Margio η τούρτα που μου έχει κάνει περισσοτερο εντύπωση σε όλες αυτές που είδα ήταν η barbie που είχες φτιάξει!!! τέλεια!! το εσωτερικό της ήταν κέικ ή κανονική τούρτα? εγώ έχω φανταστεί να κανα μια κανονική σοκολατα τούρτα μέσα (και κρέμα ή ο,τι να ναι) και απ'εξω θα θελα να κανα ζαχαρόπαστα( την οποία αν δεν την θέλω άσπρη θα πρέπει να πάρω απο σ/μ χρώμα απο οτι κατάλαβα ε? ) και να πάρω όπως λες και κανένα παιχνίδι Ντόρα για στόλισμα!

 

Έτοιμες παραστάσεις σαν αυτές που διαλέγεις στα ζαχαροπλαστεία για διακόσμηση της τούρτας και μπορείς να πάρεις από κάποιο ζαχαροπλαστείο (αν σου δώσουν) ή από καταστήματα με είδη πρώτων υλών ζαχαροπλαστικής (στη Θεσσαλονίκη ξέρω που έχει).

 

Kοριτσια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Η τουρτα αυτη απο μεσα ειναι κορμος που εβαλα σε μπωλ για να παρει αυτο το σχημα.

Ναι πρεπει να παρεις χρωματα απο σ/μ αν δεν τη θελεις ασπρη.

Μαρακι θα μ'ενδιεφερε πολυ να μου πεις που εχει στη Θεσ/νικη τετοιο μαγαζι.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι θα μ'ενδιεφερε πολυ να μου πεις που εχει στη Θεσ/νικη τετοιο μαγαζι.

Σου στέλνω π.μ. .Ωραία η ιδέα με τον κορμό ούτε που το είχα σκεφτεί. Ίσως κάνω κάτι τέτοιο φέτος αν βολέψει με αυτό που θα μου ζητήσουν τα παιδάκια μου , αν και προσωπικά δε μου αρέσει για να κεράσω αντί για τούρτα (ιδιότροπη είμαι χαχαχα), γιατί δεν το έχω και πολύ με τον κορμό και τα κομάτια του θα είναι χάλια. Τέλειο πάντως θα κάνω και τούρτα σίγουρα για κέρασμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καναμε και εμεις τα δευτερα γενεθλια μας..το κοριτσακι μου εγινε 2!!!!!!με πολυ αγαπη αποφασισα να φτιαξω εγω την τουρτιτσα της φετος..εφταξα για παντεσπανι τη συνταγη της παρεας..το σιροπιασα και εβαλα μια στρωση κρεμα ζαχαροπλαστικης γιωτης με γευση βανιλια,και μια στρωση με κρ.ζαχαρωπλαστικης με γευση σοκολατας..απο πανω εβαλα σαντιγυ,,και να το αποτελεσμα.http://s1221.photobucket.com/albums/dd464/olga1231/..πως σας φαινεται;τα σχολια για την διακοσμιση ηταν πολυ θετικα ..και η γευση της τουρτας μου ειπαν οτι ηταν καλη..ετσι νομιζω και εγω..ηταν η πρωτη φορα που εφτιαχνα τουρτα ολη απο την αρχη..πιστευω οτι την επομενη φορα θα την εξελιξω και θα ειναι και καλυτερηhttp://s1221.photobucket.com/albums/dd464/olga1231/

Link to comment
Share on other sites

τις εφτιαξα κι εγω τις τουρτιτσες! Μια με την χιονατη (κορμος) και μια κλασσικη με παντεσπανι. Σας βαζω φωτογραφιες! Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!!

 

dsc0259s.jpg

By chris2433 at 2011-11-27

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...