Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΒΛΙΑ για παιδιά από 11 ετών


Recommended Posts

Θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα με σκοπό να προτείνουμε κάποια βιβλία που τα παιδιά μας βρήκαν ενδιαφέροντα. Ο λόγος είναι ότι θα ήθελα να προτρέψω την κόρη μου να διαβάζει, -πράγμα που δε δείχνει να την ενδιαφέρει και πολύ-και επειδή δε θέλω να αποθαρρυνθεί με κάποια βαρετά βιβλία που ίσως θα την έκαναν να μην ξανά ανοίξει άλλο βιβλίο.

 

Ωστόσο τα παρακάτω δύο βιβλία της άρεσαν αρκετά. Εάν θέλετε συμπληρώστε κι εσείς κάποια βιβλία που γνωρίζετε.

 

1) Το βιβλίο των Κοριτσιών-250 δραστηριότητες μαζί με τις φίλες μου (εκδ.ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ)

2) Ο Τρελαντώνης (Πηνελόπη Δέλτα)

3) Κολλητές για πάντα (Τζακλίν Ουίλσον)

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Πέρυσι αποφάσισα να διαβάσω στην τάξη μου (ΣΤ' Δημοτικού) λογοτεχνικά βιβλία με σκοπό τα παιδιά να αγαπήσουν το διάβασμα και να αποκομίσουν όλα τα θετικά που απορρεόυν από την ανάγνωση. Από τα 9 βιβλία που διαβάσαμε στην τάξη προτείνω ανεπιφύλακτα αυτά που καθήλωσαν όλους τους μαθητές/τριες :

 

Το ψέμα, Ζωρζ Σαρή (κοινωνικό και πάντα επίκαιρο)

Ο αδερφός της Ασπασίας, Μάνος Κοντολέων (με γέλιο και κατάλληλο από 9-10 χρονών)

Στο τσιμεντένιο δάσος, Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου (κοινωνικό, με θέμα τα ναρκωτικά, περνάει μηνύματα χωρίς να τρομάζει ή να σοκάρει)

 

Πρέπει να ξέρετε ότι τα παιδιά πρέπει να έρθουν σε επαφή με πολλά είδη βιβλίων (φαντασίας, επιστημονικής φαντασίας, ιστορικά, κοινωνικά κτλ.) ώστε να καταλήξουν στο είδος του βιβλίου που τα ενδιαφέρει να διαβάζουν. Μη στεναχωριέστε αν κάποιο ή κάποια βιβλία τους φαίνονται αδιάφορα... Όλοι δεν μπορούμε να έχουμε τα ίδια γούστα...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

θα ήθελα να πάρω ένα βιβλίο για ένα κοριτσάκι 9-10 χρονών. Τι βιβλία διαβάζουν τα παιδιά σε αυτή την ηλικία?

είδα ένα μεγάλο σε ύψος με χοντρό εξώφυλλο. έντονα χρώματα και πολύ όμορφες εικόνες. Είναι χριστουγεννιάτικο και μέσα έχει στην δεξιά σελίδα τις γιορτές από τα Χριστούγεννα ως τα φώτα (απλές και με ενδιαφέρον οι πληροφορίες που δίνει) και στην αριστερή διάφορες χριστουγεννιάτικες συνταγές και μερικές κατασκευές. Μου άρεσε πάρα πολύ αλλά είναι καλό για ένα κοριτσάκι 9 χρονών; τα γράμματα είναι μεγάλα και ευανάγνωστα.

μήπως όμως θα ήταν καλύτερα ένα βιβλίο με αυτοκόλλητα;; μήπως και τα δύο;; τι μου προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...