Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΡΑ ΣΟΦΑΚΙ 2-5 ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ΕΥΡΩ!!!ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ?ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ?650 ΜΙΣΘΟ ΕΙΧΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ.

 

για τις μερες του νοεμβρη λιγα.δωρο χριστουγεννων επισης λιγα γιατι ειναι αναλογια,και οι μερες ειναι ελαχιστες.δωρο θα παρει η γυναικα σου και απο τον εργοδοτη της.το μηνιαιο ποσο ειναι 690 ευρω.το επιδομα μητροτητας εξαρταται απο τον οαεδ,εγω τα πηρα αμεσως,αλλες σε ενα μηνα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα κάνανε περίπου 3 βδομάδες....αν δεν αναφέρει το χαρτάκι που σου δώσανε τότε πάρε ένα τηλ την Δευτέρα και ρώτα θα σου πούνε....αν και απορώ γιατί πάντα γράφουνε την ημερομηνία που πρέπει να πας....και οχι εσυ πρέπει να πάει η γυναίκα σου με την ταυτότητα και το βιβλιάριο της θα της δώσουνε την επιταγή για να πληρωθεί από την Εθνική.

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

για τις μερες του νοεμβρη λιγα.δωρο χριστουγεννων επισης λιγα γιατι ειναι αναλογια,και οι μερες ειναι ελαχιστες.δωρο θα παρει η γυναικα σου και απο τον εργοδοτη της.το μηνιαιο ποσο ειναι 690 ευρω.το επιδομα μητροτητας εξαρταται απο τον οαεδ,εγω τα πηρα αμεσως,αλλες σε ενα μηνα.

 

 

 

ΑΡΑ ΣΟΦΑΚΙ ΔΩΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το περισσοτερο απο τον εργοδοτη.το δωρο των χριστουγεννων ξεκιναει να μετραει απο τον μαιο του ετους.και για καθε 8 μεροκαματα που δουλευουμε πληρωνομαστε 1 μεροκαματο.οποτε απο 28 νοεμβρη μεχρι τελος του χρονου ειναι λιγες οι μερες.αλλα ενα ποσο θα το παρει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ναι το περισσοτερο απο τον εργοδοτη.το δωρο των χριστουγεννων ξεκιναει να μετραει απο τον μαιο του ετους.και για καθε 8 μεροκαματα που δουλευουμε πληρωνομαστε 1 μεροκαματο.οποτε απο 28 νοεμβρη μεχρι τελος του χρονου ειναι λιγες οι μερες.αλλα ενα ποσο θα το παρει.

 

ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΜΙΣΘΟ 650 ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΩΡΟ 580 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 70 ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΣΩΣΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι αλλα τα ακριβη ποσα δεν τα ξερω!!!:P

 

 

ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ 650 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΑΕΔ.Ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λογικα ναι ολο το δωρο.......

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΟΦΑΚΙ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ.Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑΝΙ ΦΟΥΛ.15 ΗΜΕΡΩΝ ΣΗΜΕΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ 4 ΚΙΛΑ ΗΔΗ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2800.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
[quote name='AGE']Το βρήκα σε κάποιο site και θεώρησα ότι μπορεί να είναι ενδιαφέρον να τα έχουμε κάπου μαζεμένα

(συγνώμη αν υπάρχουν ήδη κάπου και δεν το έχω εντοπίσει σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ τους administrator να το σβήσουν)

Η εργαζόμενη που είναι σε ενδιαφέρουσα, δικαιούται άδεια 56 ημερών πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και 63 ημερών μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας). Άρα το σύνολο της άδειας είναι 119 μέρες.

Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερο χρονικό διάστημα, οι μέρες της άδειας του τοκετού μεταφέρονται στην άδεια λοχείας, έτσι ώστε το σύνολο της άδειας να είναι και πάλι 119 μέρες.

Αν αντίθετα ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρονικό διάστημα, αυξάνουν οι μέρες της άδειας τοκετού (μέχρι τελικά να πραγματοποιηθεί ο τοκετός), χωρίς να μεταβάλλονται οι μέρες της άδειας λοχείας. Άρα στην περίπτωση αυτή η συνολική άδεια υπερβαίνει τις 119 μέρες.

Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :
α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη.

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την ασφάλιση της.

Περαιτέρω δικαιούται η εργαζόμενη να εισπράξει από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού και επίδομα λοχείας. Το επίδομα τοκετού για να το πάρει η εργαζόμενη θα πρέπει να έχει 50 ένσημα το τελευταίο έτος ή το τελευταίο 15μηνο χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι δύο τελευταίοι μήνες.
Για το επίδομα λοχείας απαιτείται να έχει συνολικά στην ασφάλιση 200 ένσημα (οποτεδήποτε).

Όσον αφορά το επίδομα του ΟΑΕΔ, καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.
Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.
Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.
Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:
Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

•Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
•Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.
2.Βεβαίωση του εργοδότη.
3.Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

ΠΗΓΗ : [url]www.taxheaven.gr[/url][/QUOTE]Το παράπονο μου! Η δημόσια υπάλληλος παίρνει εννέα μήνες άδεια. Η συμβασιουχα ιδιωτικού δικαίου παίρνει 2 από ΙΚΑ και 5 από ΟΑΕΔ. Η συμβασιουχα δημοσίου (αναπληρώτρια καθηγήτρια) μόνο 2 από ΙΚΑ; Δεν είναι άδικο; Αν γεννησω Αύγουστο, χανω τους 2 μήνες πριν, και μετά κάθομαι 2,5 μήνες μετά. Δεν είναι άδικο; Οι λοιπές εργαζόμενες μανουλες έχουν χρόνο να μπουν σε έναν ρυθμό και να είναι εκεί μα το μωρό τους μέχρι να ξεπεταχτει.
Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι που να χρησιμοποιήσω ώστε να μείνω λίγο ακόμα στο σπίτι; Αναρρωτικη άνευ αποδοχών δεν με συμφέρει γιατί θα χάσω τα μοριαπρουπηρεσιας.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια θελω να ρωτησω κατι..εγω δυστυχως δεν δουλευω τωρα, καια φυσικα δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα για να παρω ολα τα λεφτα απο το ικα, αν βρω καποιον να μου τα κολλησει, θελω να δω αν με συμφερει, δηλαδη ανκολησω 175 ενσημα συνολο 7 μηνες, ειναι περιπου 1400 ευρω, ποσα θα παρω απο το ικα χωρις το επιδομα τοκετου που το δικαιουμαι ουτως η αλλος, δηλαδη για το επιδομα λοχειας και κυοφοριας, πως θα τα υπολογισω;πηγαινει με βαση τα μικτα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια θελω να ρωτησω κατι..εγω δυστυχως δεν δουλευω τωρα, καια φυσικα δεν συμπληρωνω τα 200 ενσημα για να παρω ολα τα λεφτα απο το ικα, αν βρω καποιον να μου τα κολλησει, θελω να δω αν με συμφερει, δηλαδη ανκολησω 175 ενσημα συνολο 7 μηνες, ειναι περιπου 1400 ευρω, ποσα θα παρω απο το ικα χωρις το επιδομα τοκετου που το δικαιουμαι ουτως η αλλος, δηλαδη για το επιδομα λοχειας και κυοφοριας, πως θα τα υπολογισω;πηγαινει με βαση τα μικτα;

 

 

έλλη επειδή ήθελα να το κάνω και εγώ τότε στην αρχή της εγκυμοσύνης και τα υπολογήσαμε και βγαίνουν ΠΕΡΙΠΟΥ τα ίδια χρήματα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έλλη επειδή ήθελα να το κάνω και εγώ τότε στην αρχή της εγκυμοσύνης και τα υπολογήσαμε και βγαίνουν ΠΕΡΙΠΟΥ τα ίδια χρήματα....

 

και εγω τωρα που το σκεφτομουνα αυτο καταλαβα, δεν συμφερει, αλλα αν μποσουσα να βγω ταμείο;ειχα ξανα ταμειο και εληξε τον σεπτεμβριο, για να ξαναβγω θελω 175 ενσημα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα το ικα τηλεφωνο.μπορωνα κανω απολυση μετα την γεννα απλα θελω αλλα 175 ενσημα.....επομενως με συμφερει..θα εχω και ταμειο 6 μηνες μετα...καλα ειναι...απλα να δω αν προλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που τα μετραω δεν προλαβαινω...αν κανω προσληψη δεκεμβριο τοτε θελω μεχρι ιουνιο ειναι 7 μηνες αλλα οι δυο μηνες στο τελος δεν φαινονται αρα θελω αλλους δυο μηνες κανονικα...να παρει...

Link to comment
Share on other sites

τωρα που τα μετραω δεν προλαβαινω...αν κανω προσληψη δεκεμβριο τοτε θελω μεχρι ιουνιο ειναι 7 μηνες αλλα οι δυο μηνες στο τελος δεν φαινονται αρα θελω αλλους δυο μηνες κανονικα...να παρει...

 

οπότε μαλλον θα βολευτεις όπως και μεις με το βοηθημα τοκετου!!!:(

Link to comment
Share on other sites

οπότε μαλλον θα βολευτεις όπως και μεις με το βοηθημα τοκετου!!!:(

 

 

ναι που να παρει...καπου διαβασα εδω οτι η νομαχρια δινει καποιο βοηθημα ξερεις κατι;;μπορει να ειναι καλα λεφτα.....που θα γεννησεις εσυ;

Link to comment
Share on other sites

ναι που να παρει...καπου διαβασα εδω οτι η νομαχρια δινει καποιο βοηθημα ξερεις κατι;;μπορει να ειναι καλα λεφτα.....που θα γεννησεις εσυ;

 

Είναι 90 ευρώ ετησιο :shock::shock::shock::shock::shock: γμστ

 

Θα γεννήσω εδώ Αθήνα Αρεταίειο!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω τωρα που το σκεφτομουνα αυτο καταλαβα, δεν συμφερει, αλλα αν μποσουσα να βγω ταμείο;ειχα ξανα ταμειο και εληξε τον σεπτεμβριο, για να ξαναβγω θελω 175 ενσημα..

Για να βγεις ξανα ταμειο θελεις

7 μηνες εργασιας απο 25 ενσημα ,αφαιρουνται οι τελευταιοι 2 μηνες και μενουν οι 5 επι 25 = 125 τοσα θελεις για να μπεις ταμειο ανεργιας και να παρεις το λιγοτερο τους 5 μηνες... απο εκει και περα καθε μηνας παραπανω ανεβαινουν και οι μηνες

Δες τον παρακατω πινακα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ

ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ

14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ

Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-1491 100-149 100-149 5 μήνες

150-1792 150-179 150-179 6 μήνες

180-2193 180-219 180-219 8 μήνες

220-249 220-249 220-249 10 μήνες

250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες

του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας

 

 

εσυ κοιτας την πρωτη λιστα και την τελευταια...

 

Link to comment
Share on other sites

Για να βγεις ξανα ταμειο θελεις

7 μηνες εργασιας απο 25 ενσημα ,αφαιρουνται οι τελευταιοι 2 μηνες και μενουν οι 5 επι 25 = 125 τοσα θελεις για να μπεις ταμειο ανεργιας και να παρεις το λιγοτερο τους 5 μηνες... απο εκει και περα καθε μηνας παραπανω ανεβαινουν και οι μηνες

Δες τον παρακατω πινακα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ

ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ

14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ

Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

 

 

125-1491 100-149 100-149 5 μήνες

 

 

 

150-1792 150-179 150-179 6 μήνες

 

 

 

180-2193 180-219 180-219 8 μήνες

 

 

 

220-249 220-249 220-249 10 μήνες

 

 

 

250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

 

 

 

210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες

 

 

 

του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας

 

 

 

εσυ κοιτας την πρωτη λιστα και την τελευταια...

 

 

το ξερω κοπελα μου, δηλαδη στην ουσια θελω 175 γιατι οι δυο μηνες δεν θα φαινονται...αλλα δεν προλαβαινω για την εγκυμοσυνη...αν τα υπολογιζω σωστα...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω κοπελα μου, δηλαδη στην ουσια θελω 175 γιατι οι δυο μηνες δεν θα φαινονται...αλλα δεν προλαβαινω για την εγκυμοσυνη...αν τα υπολογιζω σωστα...

εσυ κοιτα να ειναι οι πρωτοι 5 μηνες απο 25 ενσημα και ασε τους τελευταιους μηνες να εχουν κι απο 1 ενσημο αφου δενμετριουνται γιατι εσυ να πας να τα πληρωσεις??????????:twisted::twisted:δεν ειναι .....μ....???:oops:

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...