Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκόρος στο ντουλάπι τροφίμων.Βοήθεια!!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους!!

Το ντουπάλι όπου φυλάω τα τρόφιμα, έχει γεμίσει σκόρο ή κατι παρόμοιο!!!!Δεν είχα κάποιο πρόβλημα χρόνια τώρα , μέχρι που αγόρασα άπό περιέργεια , αυτά τα αυτοκόλλητα που κολλάνε στο ντουλάπι.Ε και από τότε , έχει γεμίσει το ντουλάπι!!Πετάνε καθημερινά και μέσα στο σπίτι δυο τρία.¨εβγαλα όλα τα τρόφιμα , καθάρισα , τα έλεγξα όλα , αλλά μετά από δυό μέρες , ξαναεμφανίστηκαν.Τι άλλο να κάνω , κάθε φορά που ανοίγω το ντουλάπι τρομάζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα...η μονη λυση ειναι να φωναξεις ειδικο για απολυμανση..βαζει ενα ειδικο τζελ αοσμο που δεν ειναι βλαβερο..εμςι ειδαμε ετσι την υγεια μας..δωσαμε 50 ευρω αλλα εκανε ολο το σπιτι μεσ α εξω υπογειο παντου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Βασιλική πέρσι τέτοιο καιρό είχα το ίδιο πρόβλημα.

1. Βγάλε όλα τα υπάρχοντα του ντουλαπιού στο μπαλκόνι και μην τα ξαναβάλεις για καμια βδομάδα μέσα.

2. Καθαρισε το ντουλάπι κ με χλωρίνη και άστο άδειο για λίγο καιρό.

3. Αγόρασε απο το σούπερ μάρκετ ένα ειδικό προιόν αυτοκόλλητο για ντουλάπι κουζίνας (δε θυμαμαι μάρκα) που πάει ο σκόρος και κολλάει πανω.

4.Βάλε και στις ντουλάπες με τα μάλλινα σκοροκτόνο καλού κακού.

Εμένα δε μου επανεμφανίστηκε μετά απο αυτά αλλά εντόπισα στα τρόφιμα στο μπαλκόνι απο που έβγαιναν και το πέταξα. Αν δεν βρεις την πηγή δεν πρόκειται να σταματήσουν να βγαίνουν.

Καλή επιτυχία και αν δε βρεις το αυτοκόλλητο στο σούπερ μάρκετ πες να ψάξωκ γω να σου πω μάρκα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Βασιλική πέρσι τέτοιο καιρό είχα το ίδιο πρόβλημα.

1. Βγάλε όλα τα υπάρχοντα του ντουλαπιού στο μπαλκόνι και μην τα ξαναβάλεις για καμια βδομάδα μέσα.

2. Καθαρισε το ντουλάπι κ με χλωρίνη και άστο άδειο για λίγο καιρό.

3. Αγόρασε απο το σούπερ μάρκετ ένα ειδικό προιόν αυτοκόλλητο για ντουλάπι κουζίνας (δε θυμαμαι μάρκα) που πάει ο σκόρος και κολλάει πανω.

4.Βάλε και στις ντουλάπες με τα μάλλινα σκοροκτόνο καλού κακού.

Εμένα δε μου επανεμφανίστηκε μετά απο αυτά αλλά εντόπισα στα τρόφιμα στο μπαλκόνι απο που έβγαιναν και το πέταξα. Αν δεν βρεις την πηγή δεν πρόκειται να σταματήσουν να βγαίνουν.

Καλή επιτυχία και αν δε βρεις το αυτοκόλλητο στο σούπερ μάρκετ πες να ψάξωκ γω να σου πω μάρκα!

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου .

Αυτά τα αυτοκόλλητα που λες , τα είχα πάρει και τα έβαλα , από περιέργεια και από τότε έχω το πρόβλημα.Μιλάμε , έχουμε τρελαθεί.Ανοίγω το ντουλάπι και τα βλέπω κολλημένα πάνω στο αυτοκόλλητο , είναι απαίσιο θέαμα , μερικά κουνιούνται κιόλας.Θα δοκιμάσω να βγάλω τα τρόφιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν , έχω την εντύπωση ότι πεταλουδάκια ΤΕΛΟΣ....¨Εβγαλα όλα τα τρόφιμα έξω από το ντουλάπι , καθάρισα με χλωρίνη και το άφησα άδειο τέσσερις μέρεςΈβαλα ρύζι -μακαρόνια και ότι άλλο ήτανε ανοιχτό ,μέσα σε γυάλινα βαζάκια που κλείνουνε όπως μου είπανε κορίτσια απο εδώ μέσα και ναι , έχω την εντύπωση ότι τέλος τα σιχαμερά αυτά εντομάκια.Ενημερώνω , μήπως και κάποια άλλο κορίτσι έχει το ίδιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Λοιπόν έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα...Έχω τρελλαθεί!

Δεν αγόρασα τα αυτοκόλλητα από περιέργεια αλλά επειδή πέταγαν το βράδυ στο σαλόνι/κουζίνα και από τότε γέμισε!

Έχουμε αδειάσει και πλύνει την τροφοθήκη με σαπούνι 3 φορές αλλά τίποτα!Βέβαια μετά από 1 μέρα τα ξαναέβαζα μέσα τα τρόφιμα και δεν είχα καθόλου ανοιχτές συσκευασίες.

Το ίδιο πρόβλημα έχει και η γιαγιά μου-της οποίας το σπίτι είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ- και δεν το είχε αντιμετωπίσει μέχρι τώρα...

Σας παρακαλώ να μου πείτε αν ξέρετε, τι να κάνω γιατί το αυτοκόλλητο αυτή την στιγμή έχει 15 πεταλουδάκια και κάθε μέρα προστίθενται κανά δυό.

Να δοκιμάσω χλωρίνη ή να ψεκάσω με φάρμακο μιας και λείπουν τα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Aφροδιτάκη εγω δεν σώθηκα απο τα αυτοκόλλητα αλλα με το που έβαλα ολα τα τροφιμα σε θηκες βαζα κτλπ. Δεν εχω τιποτα στην αρχικη του συσκευασια παρα μόνο αυτα που δεν τα εχω ανοιξει ακομα. Εγω ετσι το ελυσα το προβλημα συν οτι καθαρισα την τροφοθήκη με χλωρίνη και την αφησα ανοιχτη δυο μερες

 

Link to comment
Share on other sites

Aφροδιτάκη εγω δεν σώθηκα απο τα αυτοκόλλητα αλλα με το που έβαλα ολα τα τροφιμα σε θηκες βαζα κτλπ. Δεν εχω τιποτα στην αρχικη του συσκευασια παρα μόνο αυτα που δεν τα εχω ανοιξει ακομα. Εγω ετσι το ελυσα το προβλημα συν οτι καθαρισα την τροφοθήκη με χλωρίνη και την αφησα ανοιχτη δυο μερες

Kαι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα και σώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το έκανα αυτό με την χλωρίνη και μειώθηκαν κάπως αλλά δεν εξαφανίστηκαν...Τώρα θα κάνω αυτό με τα βάζα που λέει το καλαμαράκι και βλέπουμε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τίποτα με τα πεταλουδάκια...Έβαλα όσπρια-ρύζι-ζυμαρικά σε γυάλινα βάζα και πάλι τίποτα...

Πέταξα κάτι βαζάκια με μπαχαρικά που τα είχα από παλιά και δεν τα χρησιμοποιούσα και έχω μόνο βάζα με τσάι του βουνού,χαμομήλι,φασκόμηλο κτλ.

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα...

Σήμερα πρόσεξα στην τροφοθήκη κάτι που το είχα ξεχάσει.

Ο ξυλουργός όταν μας έφτιαξε την κουζίνα, έβαλε ένα συρτάρι της τροφοθήκης σε λάθος σημείο και αφού το διόρθωσε έμειναν οι τρύπες από τις βίδες που είχε βάλει αρχικά.Μήπως έχουν φωλιά εκεί μέσα?

Επειδή δεν θέλω να ψεκάσω στο ντουλάπι και όλοι μου λένε να κάνω αυτό, σκέφτηκα να κλείσω τις τρύπες με διαφανή σιλικόνη και βλέπουμε.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσθέστε και εμένα στη λίστα! Το είχα πάθει και εγώ με κάτι ζουζουνάκια που ήταν σαν μαύρο σουσάμι με φτερά όμως και πετούσαν. Αυτό έγινε μάλλον γιατί είχα τη φαεινή ιδέα να αγοράσω από τη λαϊκή ένα μπαχαρικό σε σακουλάκι. Ποιος ξέρει από πότε το είχαν και που το είχαν.

Τα έβγαλα και τα πέταξε όλα. Μπαχαρικά, βαζάκια, Μακαρόνια, ρύζι, κτλ.

Το ποιο περίεργο της υπόθεσης ήταν η επιλογή των ντουλαπιών. Δηλάδή είχα ένα ντουλάπι με μπαχαρικά, δίπλα ένα με το φαρμακείο μας, και δίπλα τα ρυζομακάρονα και τα όσπρια. Τα σκασμένα πηδήξανε από το ενα ντουλάπι στο άλλο. Μάλλον τα φάρμακα δεν τους άρεσαν.

 

Όσο για αυτές τις πεταλούδες που λες, δεν ξέρω αν είναι αυτό ο σκόρος, αλλά πάλι μία φορά που είχα αγοράσει ξηρούς καρπους και μετά από 1 ίσως και 1,5 μήνα που δεν τους είχαμε καταναλώσει η σακούλα που ευτυχώς τους είχα όλους κλειστούς μέσα είχε γεμίσει δεκάδες από δαύτες. Προς γνώση και συμόρφωση τώρα μόνο σε μπολ πλαστικά τα κλειδαμπαρώνω.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε από που έρχονται. Κοιτάξτε από πολύ κοντά οτιδήποτε είναι ανοιγμένο.

Εγώ πρόσφατα είχα δει στο παράθυρο και στον νεροχύτη κάποια μάυρα μικρά, σαν σουσάμι που λέει και η ballou και ψάχνοντας τα μπαχαρικά μου, είδα 2-3 που τα είχαν μέσα και όταν προφανώς έμεναν ανοιχτά έφευγαν..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι από τα μπαχαρικά αλλά δεν βλέπω από που.

Πάντως αυτό με την σιλικόνη θα το κάνω για να μην το σκέφτομαι...Πάντως αυτό με την παγίδα την αυτοκόλλητη δεν το ξανακάνω με τίποτα γιατί από τότε που το έβαλα ήταν σαν να γέννησαν ένα πράγμα...

 

Έχετε ψεκάσει ποτέ μέσα στο ντουλάπι τροφίμων με σπρέυ τύπου ΤΕΖΑ?

Μου φαίνεται πολύ επικίνδυνο να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι από τα μπαχαρικά αλλά δεν βλέπω από που.

Πάντως αυτό με την σιλικόνη θα το κάνω για να μην το σκέφτομαι...Πάντως αυτό με την παγίδα την αυτοκόλλητη δεν το ξανακάνω με τίποτα γιατί από τότε που το έβαλα ήταν σαν να γέννησαν ένα πράγμα...

 

Έχετε ψεκάσει ποτέ μέσα στο ντουλάπι τροφίμων με σπρέυ τύπου ΤΕΖΑ?

Μου φαίνεται πολύ επικίνδυνο να το κάνω.

 

 

Και εσύ από αυτή την παγίδα την πάτησες ε??Λες τώρα που έρχεται χειμώνας , να εξαφανιστούν>Είμαι με την ελπίδα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...

 

Έχετε ψεκάσει ποτέ μέσα στο ντουλάπι τροφίμων με σπρέυ τύπου ΤΕΖΑ?

Μου φαίνεται πολύ επικίνδυνο να το κάνω.

 

Καλύτερα πλύνε το με ξύδι το οποίο δημιουργεί όξινο περιβάλλον και δεν το προτιμούν τα ζωύφια.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα εχθές το βράδυ και σήμερα έκλεισα τις τρυπούλες από τις βίδες με σιλικόνη.Όταν γυρίσω το απόγευμα θα δω....

Μακάρι να εξαφανιστούν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πρέπει να τα πετάξεις ΟΛΑ. Καλό πάλι είναι να μην βάλεις τίποτα μέσα για 1 εβδομάδα και να το περνάς καθημερινά με χλωρίνη ή ξύδι. Προσοχή στα διπλανά σου ντουλάπια.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό και θα κάνω... Τα λυπάμαι να τα πετάξω αλλά μόνο αυτό δεν έχω κάνει ακόμη. Σήμερα αρχίζει η καινούρια επιχείρηση ξεκαθαρίσματος και ελπίζω να πετύχει αυτή την φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό και θα κάνω... Τα λυπάμαι να τα πετάξω αλλά μόνο αυτό δεν έχω κάνει ακόμη. Σήμερα αρχίζει η καινούρια επιχείρηση ξεκαθαρίσματος και ελπίζω να πετύχει αυτή την φορά.

Τι έγινε ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ απαλάχτηκες από τους μουσαφίρηδες;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όχι τελείως...Τις τελευταίες 2 μέρες βλέπω 2-3 την ημέρα, εκεί που έβλεπα 10 σε μία ώρα. Σκέφτομαι να τραβήξω το ψυγείο που είναι δίπλα στην τροφοθήκη και να το καθαρίσω καλά από πίσω μήπως έχουν κάνει φωλιά κάπου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧ

Μ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!!

αφου καλα που ειδα το θεμα γιατι αρχισα να πιστευω πως φταιω εγω...

εχω καθαρισει κατα καιρους εχω πεταξει οοοολα τα μπαχαρικα γιατι μαλον απο κει ερχονται και μετα απο κανα 2 μηνες τα ιδια. ειναι τοσο εκνευριστηκα και ειναι παντου!!!! τωρα πρεπει να ξανακαθαρισω-αδειασω-πεταξω. αν βρειτε κανα φαρμακο πειτε βρε κοριτσια...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...