Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η και 3η μετρηση στην καμπυλη ζαχαρου πάνω από τα όρια


Recommended Posts

Καλημέρα

 

Την προηγούμενη βδομάδα (26η κύησης) έκανα καμπύλη ζαχάρου με 100γρ γλυκόζη και διαπιστώθηκε οτι η τιμή μου μετά την 1η ώρα ήταν 214 (όριο 180) και μετά την 2η ώρα 165 (όριο 155). Η τιμή του ζαχάρου μου νηστείας ήταν πάντα κάτω από το όριο (77,88,76) τους μήνες που κάνω αναλύσεις, οι αναλύσεις ούρων ήταν πάντα πολύ καλές χωρίς κάποια ένδειξη σχετική με ζάχαρο και δεν έχω κάποια κληρονομικότητα. Επίσης είμαι 1.70 και 69 κιλά τώρα (ξεκίνησα 59,5). Η τιμή της καμπύλης την 3η και τελευταία ώρα κατέβηκε στα 77 δηλ στην τιμή της αρχικής μου περίπου (ξεκίνησα με 76 ζάχαρο νηστείας). Ο γιατρός μου είπε οτι είναι καλό που στις 3 ώρες επιστρέφω στις φυσιολογικές τιμές και μου είπε να κάνω μια προσεγμένη διατροφή για 10 μέρες και να ξανακάνω την καμπύλη.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποια απο σας πρόβλημα με την ανοχή στη γλυκόζη (δηλ ανεβασμένες τιμές 1η και 2η ώρα) και αν σε επόμενη καμπύλη είδε βελτίωση στις τιμές. Αυτό που με αγχώνει είναι οι τιμές που μπορεί να έχω μετά τα γεύματά μου (αν δηλ είναι ψηλές πάντα ή έτυχε την συγκεκριμένη μέρα να είναι ανεβασμένες λόγω της μέγάλης ποσότητας γλυκόζης) και κατα πόσον είναι κάτι σοβαρό απο τη στιγμή που η τιμή ζαχάρου νηστείας και 3ης ώρας είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Γνωρίζω οτι όταν 2 από τις 4 τιμές είναι παθολογικές (δηλ πάνω από τα όρια) λέγεται οτι έχεις ζάχαρο κύησης) αλλά για να θεωρηθεί έτσι δεν πρέπει να είναι κάτι μόνιμο και που δεν αλλάζει με διατροφή?

Αν κάποια απο σας είχε αντίστοιχη εμπειρία μπορεί να μου πει αν το αντιμετώπισε, με ποιό τρόπο (διατροφή ή ινσουλίνη) και αν όλα πήγαν καλά με την εγκυμοσύνη και μετά από αυτη? Κάποιος άλλος γιατρός που ρώτησα είπε οτι γυναίκες που παρουσιάζουν ζάχαρο κύησης ακόμη και αν επανέλθουν σε κανονικά επίπεδα μετά την εγκυμοσύνη έχουν πολλές πιθανότητες (60%) να παρουσιάσουν μόνιμο διαβήτη μετά από μερικά χρόνια (15-20 χρόνια μετά):-(.

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάστετε όλα όσα γράφω...περιμένω τις δικές σας εμπειρίες σχετικά με το θέμα αυτό και γενικά ότι γνωρίζετε σχετικά από τους δικούς σας γιατρούς.

Να συμπληρώσω οτι γνωρίζω οτι μπορείς να κάνεις μετρήσεις μόνη σου πριν το πρωινό και μετά τα γεύματα αλλά ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω κάτι τέτοιο ακόμη.

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα

 

Την προηγούμενη βδομάδα (26η κύησης) έκανα καμπύλη ζαχάρου με 100γρ γλυκόζη και διαπιστώθηκε οτι η τιμή μου μετά την 1η ώρα ήταν 214 (όριο 180) και μετά την 2η ώρα 165 (όριο 155). Η τιμή του ζαχάρου μου νηστείας ήταν πάντα κάτω από το όριο (77,88,76) τους μήνες που κάνω αναλύσεις, οι αναλύσεις ούρων ήταν πάντα πολύ καλές χωρίς κάποια ένδειξη σχετική με ζάχαρο και δεν έχω κάποια κληρονομικότητα. Επίσης είμαι 1.70 και 69 κιλά τώρα (ξεκίνησα 59,5). Η τιμή της καμπύλης την 3η και τελευταία ώρα κατέβηκε στα 77 δηλ στην τιμή της αρχικής μου περίπου (ξεκίνησα με 76 ζάχαρο νηστείας). Ο γιατρός μου είπε οτι είναι καλό που στις 3 ώρες επιστρέφω στις φυσιολογικές τιμές και μου είπε να κάνω μια προσεγμένη διατροφή για 10 μέρες και να ξανακάνω την καμπύλη.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποια απο σας πρόβλημα με την ανοχή στη γλυκόζη (δηλ ανεβασμένες τιμές 1η και 2η ώρα) και αν σε επόμενη καμπύλη είδε βελτίωση στις τιμές. Αυτό που με αγχώνει είναι οι τιμές που μπορεί να έχω μετά τα γεύματά μου (αν δηλ είναι ψηλές πάντα ή έτυχε την συγκεκριμένη μέρα να είναι ανεβασμένες λόγω της μέγάλης ποσότητας γλυκόζης) και κατα πόσον είναι κάτι σοβαρό απο τη στιγμή που η τιμή ζαχάρου νηστείας και 3ης ώρας είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Γνωρίζω οτι όταν 2 από τις 4 τιμές είναι παθολογικές (δηλ πάνω από τα όρια) λέγεται οτι έχεις ζάχαρο κύησης) αλλά για να θεωρηθεί έτσι δεν πρέπει να είναι κάτι μόνιμο και που δεν αλλάζει με διατροφή?

Αν κάποια απο σας είχε αντίστοιχη εμπειρία μπορεί να μου πει αν το αντιμετώπισε, με ποιό τρόπο (διατροφή ή ινσουλίνη) και αν όλα πήγαν καλά με την εγκυμοσύνη και μετά από αυτη? Κάποιος άλλος γιατρός που ρώτησα είπε οτι γυναίκες που παρουσιάζουν ζάχαρο κύησης ακόμη και αν επανέλθουν σε κανονικά επίπεδα μετά την εγκυμοσύνη έχουν πολλές πιθανότητες (60%) να παρουσιάσουν μόνιμο διαβήτη μετά από μερικά χρόνια (15-20 χρόνια μετά):-(.

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάστετε όλα όσα γράφω...περιμένω τις δικές σας εμπειρίες σχετικά με το θέμα αυτό και γενικά ότι γνωρίζετε σχετικά από τους δικούς σας γιατρούς.

Να συμπληρώσω οτι γνωρίζω οτι μπορείς να κάνεις μετρήσεις μόνη σου πριν το πρωινό και μετά τα γεύματα αλλά ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω κάτι τέτοιο ακόμη.

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας....

 

Aκριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη...

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές.

Αλλά όλες οι εξετάσεις ούρων είχαν φυσιολογικές τιμές σακχάρου και επίσης φυσιολογικό ήταν το σάχαρο νηστείας. Την 1η και 2η ώρα όντως ανέβαινε πάνω από τα φυσιολογικά επίπεδα.

Βέβαι εμένα ο γιατρός δεν μου είπε για επανάληψη της καμπύλης αλλά με έστειλε κατ' ευθείαν σε διατροφολόγο. Αυτός μου έδωσε συγκεκριμένη διατροφή και μου είπε πράγματι να μετράω με μηχανάκι το σάκχαρό μου πρωί-μεσημέρι-βράδυ. Όντως έτσι το σάκχαρο ρυθμίστηκε και δεν είχαν κανένα πρόβλημα από κει και πέρα.

Γέννησα μία υγιέστατη κορούλα και μετά την εγκυμοσύνη, δεν ξανα-είχα ποτέ πρόβλημα!!!!!!

Δεν είναι τίποτα το φοβερό λοιπόν. Μην ανησυχείς.

Λίγο προσοχή και όλα θα πάνε τέλεια!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη με καμπύλη των 75 και 4 λήψεις και με μία μόνο τιμή πάνω από το όριο (στο ημίωρο) με έστειλε σε παθολόγο - διαβητολόγο μου ρύθμισε τη διατροφή και μετρούσα με μηχανάκι 5 φορές τη μέρα τις πρώτες εβδομάδες. Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη με καμπύλη των 75 και τρεις λήψεις όλα φυσιολογικά!

Κι εγώ απορώ γιατί χαρακτηρίστηκε παθολογική η καμπύλη στην πρώτη εγκυμοσύνη...

Πάντως με τη διατροφή όλα πήγαν καλά και γέννησα ένα μωρό 3.341 γρ. υγιέστατο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...