Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σπίλος = είδος κηλίδας του δέρματος κοινώς ελιά

 

Ακριβώς, με την απλή έννοια. Γιατί αν δεις του συζύγου μου, θα καταλάβεις ότι δεν είναι μια ΑΠΛΗ ελιά ή μια απλή κηλίδα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά εγώ έβγαλα κάποιες κρεατοελιές προχτές ..

σε δερματολόγο με καυτηριασμό ...

 

και είδε κάποιες επίπεδες ελιές που μου είπε οτι θα μου τις βγάλει αλλά όχι με ολική νάρκωση , απλή τοπική... και δεν πόνεσα καθόλου

 

ο καυτηριασμός πονάει ? γίνεται χωρίς νάρκωση ?

 

Ηρω καλή ανάρρωση στην κορούλα σου .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφερω το θεμα!

το αγορακι μου γεννηθηκε με ενα σπιλο στο τριχωτο της κεφαλης.

το καλο ειναι οτι θα εχει τα μαλλακια του οποτε δεν θα φαινεται.

απο την αλλη σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να τον αφαιρεσω γιατι εκει σιγουρα θα το χτυπαει συνεχως ο ηλιος και ανησυχω αν και μου ειπαν πως ειναι ακινδυνο.δεν μπορει να φοραει συνεχως καπελο.

 

εχει κανει καποια προσφατα τετοιου ειδους αφαιρεση σε βρεφος η παιδακι?

θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να φανει χρησιμη

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, λυπάμαι δεν ξέρω αν αυτό που θα σου γράψω θα είναι βοήθεια ή όχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Προσωπικά έχω αφαιρέσει ελιά επίπεδη μέγεθος ενός εκατοστού. Μου είχαν πει να πάει στον Άγιο Σάββα σε πλαστικό χειρούργο να την βγάλω αλλά μου είχε πει ότι θα μου μείνει σημάδι ενώ ήταν αντίθετος ο γιατρός στο laser. Θα έκανα την επέμβαση με το ΙΚΑ. Κοίταξε επιστήμονας δεν είμαι ούτε έχω εξειδικευμένες γνώσεις για το πως πρέπει να αφαιρεθεί, αλλά αυτό ότι θα μου "μείνει σημαδάκι " δεν μου κάθησε καλά. Έτσι τυχαία, για να είμαι ειλικρινής πήρα τηλέφωνο σε έναν πλαστικό χειρούργο στην Γλυφάδα (έμενα εκεί παλιότερα) και ρώτησα πόσο πάει. Μου είπε ανάλογα την ελιά. Νομίζω 150 με 300 ευρώ. Αφαίρεσα και δυο ελίτσες που ήταν στο πλάι στο λαιμό. Προσωπικά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από την αφαίρεση σπίλου. Δεν έχω κανένα απολύτως σημάδι. Ο ίδιος μου εξήγησε ότι αφαιρεί την ελιά σιγά σιγά με το λέιζερ, για την ακρίβεια την καίει ώστε να μην κάνει βαθούλωμα. Μετά για κάποιο διάστημα έβαζα μια κρεμούλα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω με πμ τα στοιχεία του γιατρού κλπ.Επίσης να πω ότι δεν πόναγα καθόλου απλά μύριζε καμένο την ώρα μου την έκαιγε με το λέιζερ.

 

Κοίτα μπορεί να είναι παιδάκι…αλλά αμαρτία είναι να μείνει σημάδι. Και η κόρη μου έχει μια τεράστια επίπεδη ελιά αλλά είναι μέσα στο εσωτερικό του μπράτσου της. Είναι ευαίσθητα αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

SOS πρεπει επειγοντως να αφαιρεσω σπιλο,

Στο Ντυναν μου ειπαν με λειζερ, αν ξερετε ομως ποιο νοσοκομειο εχει ειδικοτητα σε αφαιρεση πειτε μου. Στο Συγγρου ισως?

Link to comment
Share on other sites

οι σπιλοι δεν καιγονται με λειζερ. οι σπιλοι αφαιρουνται μονο χειρουργικα. θα ψαξεις νοσοκομεια που εχουν χειρουργικο τμημα ή αμα θελεις να ειναι και πιο ομαλη και λεπτη η ουλη-στον πλαστικο.

η διαδικασια ειναι παρα πολυ γρηγορη και ανωδυνη

Link to comment
Share on other sites

οι σπιλοι δεν καιγονται με λειζερ, αφαιρουνται μονο χειρουργικα. θα ψαξεις νοσοκομειο με χειρουργικο τμημα ή αμα θελεις η ουλη σου να ειναι λεπτη και ομαλη-στον πλαστικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν δυο μήνες αφαίρεσα και εγώ ένα σπίλο με λέιζερ.

Επειδή είχα διαβάσει στο ίντερνετ αυτό που λέει η πεπα, ότι δεν κάνει να αφαιρείται με λέιζερ ρώτησα αρκετούς γιατρούς πριν το κάνω.

Όλοι μου είπαν λοιπόν πως αν ο σπίλος είναι επικίνδυνος ή επίκτητος τότε χρειάζεται νυστέρι. Αν ο σπίλος υπάρχει εκ γενετής και δεν υπάρχει η υποψία

κακοήθειας (φαίνεται από το χρώμα και το σχήμα του και τις όποιες αλλαγές του κατά την πάροδο των χρόνων) τότε δεν υπάρχει λόγος να μπει νυστέρι.

Ο μόνος λόγος που αφαιρείται με νυστέρι είναι για να πάει ο σπίλος για βιοψία.

Όταν δεν υπάρχει λόγος να γίνει βιοψία δεν υπάρχει λόγος να μπει και νυστέρι. ;)

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πηγα σε πλαστικο και αφαιρεσα με λειζερ ενα σπίλο που θεωρητικα ηταν ακίνδυνος. ο γιατρος μου ειπε οτι εγινε βιοψια, ελπιζω να μη με κοροϊδευε.

 

αυτο που εχω να πω ειναι οτι εμεινε σημαδι, οποτε μαλλον δεν κερδιζεις τιποτα, αν ειναι να εχεις σημαδι προφανως το νυστερι ειναι πιο σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μήνες αφαίρεσα και εγώ ένα σπίλο με λέιζερ.

Επειδή είχα διαβάσει στο ίντερνετ αυτό που λέει η πεπα, ότι δεν κάνει να αφαιρείται με λέιζερ ρώτησα αρκετούς γιατρούς πριν το κάνω.

Όλοι μου είπαν λοιπόν πως αν ο σπίλος είναι επικίνδυνος ή επίκτητος τότε χρειάζεται νυστέρι. Αν ο σπίλος υπάρχει εκ γενετής και δεν υπάρχει η υποψία

κακοήθειας (φαίνεται από το χρώμα και το σχήμα του και τις όποιες αλλαγές του κατά την πάροδο των χρόνων) τότε δεν υπάρχει λόγος να μπει νυστέρι.

Ο μόνος λόγος που αφαιρείται με νυστέρι είναι για να πάει ο σπίλος για βιοψία.

Όταν δεν υπάρχει λόγος να γίνει βιοψία δεν υπάρχει λόγος να μπει και νυστέρι. ;)

 

αχ, τι ακουμε εδω μεσα! ειδικα οι σπιλοι εκ γενετης εχουν τη μεγαλυτερη πιθανοτητα για εξαλλαγη , παρακολουθουνται μεχρι 18 ετων και αφαιρουνται χειρουργικα εν ψυχρο(δηλαδη, κανονιζεις ραντεβου και τον αφαιρεις, δεν περιμενεις να γινει το κακο).

οι σπιλοι δεν αφαιρουνται με λειζερ για λογους- οταν καις εναν σπιλο δεν ελεγχεις το βαθος που χρειαζεται , πας στα τυφλα, η βιοψια δε μπορει να δειξει με ακριβεια επειδη τα κυτταρα ειναι καμμενα και κατι αλλο πολυ βασικο-αφηνει μια δυσμορφη ουλη(στην ουσια γινεται τρυπα) η οποια κλεινει αργα, ενω οταν αφαιρεις με το νυστερακι και μπουν ραμματα κλεινει εντος 7-10 ημερων και η ουλη ειναι μια γραμμη (μια αναμνηση).

με λειζερ καιγονται αλλα μορφωματακια -θηλωματα, σμηγματορροικες κερατιασεις, μυρμηγκες και αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως τι ακούμε εδώ μέσα :D

Ο σπίλος που δεν είναι επίκτητος βγήκε για κάποιο λόγο...εκεί χρειάζεται η βιοψία!

Επίσης ξεκαθάρισα πως με νυστέρι βγαίνουν για να πάνε για βιοψία, με λέιζερ όταν δεν χρειάζεται βιοψία...

Τέλος από προσωπική εμπειρία δεν αφήνει ΚΑΝΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ το λέιζερ :D

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

οταν αφαιρειται ενας σπιλος παντα τον στελνουν για βιοψια. ειναι κανονας. μπηκες σε ενα αρκετα μεγαλο κεφαλαιο σπιλων αλλα δεν καταλαβαινεις τι ακριβως συμβαινει.

συγγενεις σπιλοι ειναι αυτοι με τους οποιους γεννιομαστε, οι επικτητοι ειναι αυτου που αποκταμε κατα τη διαρκεια της ζωης. οι επικτητοι βγαινουν περιπου μεχρι την ηλικα 25 χρονων και παρακολουθουνται απο δερματολογους που θα σε πουν ανα ποσο ειναι η παρακολουθηση. οποιος σπιλος βγαινει μετα τα 25 συστηνεται να αφαιρειται.

πολλες φορες κατα τη διαρκεια της ζωης μας βγαινουν μορφωματα που τα ονομαζει ο κοσμος ελιες, ενω δεν ειναι. οπως ανεφερα για παραδειγμα καποια απο αυτα.

οταν μετα απο καποια επεμβαση δε μενει ουλη σημαινει οτι δεν εγινε σε αρκετο βαθος η αφαιρεση(αυτα τα ξερουν οι χειρουργοι σε τι βαθος και ορια πρεπει να αφαιρειται μια βλαβη- αλλο βαθος εχει ελια, αλλο ενας καρκινος του δερματος), αρα υπαρχει πιθανοτητα να μην αφαιρεθηκε ολοκληρη η βλαβη. αυτο σημαινει οτι μπορει να ξαναδημιουργηθει σπιλος και αυτο ειναι αρκετα επικινδυνο διοτι τραυματιστηκε .

παντα ο σπιλος στελνουν για βιοψια και παντα εκει γραφουν αν η αφαιρεση της βλαβης εγινε πληρως και εντος υγιων οριων.

αυτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου, όπως νομίζεις. :D

Προφανώς κατάλαβες λάθος το θέμα...δεν είναι διαγωνισμός/σύγκριση καταγραφής απόψεων. Μια γνώμη εκφέρει ο καθένας που προκύπτει από τα όσα έχει ζήσει/ακούσει/δει. Και σίγουρα όσοι είναι εδώ δεν θα βασιστούν ούτε σε ΄μενα, ούτε σε ΄σενα, ούτε στη Σάρα, ούτε στη Μάρα. Στο γιατρό τους θα βασιστούν. Απλά εδώ ο καθένας μας παίρνει μια ιδέα του τι θα συναντήσει και τι θα ακούσει για να έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και να πάρει τη σωστή για τον εαυτό του απόφαση. ;) Γι΄αυτό ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι...

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι σιγουρα διαγωνισμος αποψεων(μαλλον ετσι το καταλαβαινεις εσυ, οχι εγω παντως). τα μηνυματα εδω εχουν ενημερωτικο χαρακτηρα,να ξερουμε ποτε χρησιμοποιειται το λειζερ, 2-3 πραγματακια για τις ελιες για να γνωριζει ο κοσμος και να μην παραπληροφορειται.

εσενα μαλλον δε σε βοηθησα, αλλα πιστευω οτι καποια αλλη κοπελα θα σκεφτει και θα το ψαξει( εγω το εχω ψαξει εδω και παρα πολυ καιρο και γι αυτο και ειμαι τοσο απολυτη)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικα μεγαλωνει διαρκως, οποτε πρεπει να αφαιρεθει.

Ο ενας γιατρος μου ειπε να το βγαλω χειρουργικα, δεν ειχε καιρο (ηταν σε δημοσιο νοσοκομειο) και δεν μου ειπε περισσοτερα. Ο δευτερος γιατρος που πηγα στο Ντυναν, μου ειπε με λειζερ, δεν χρειαζεται λεει να μπω στη διαδικασια με νυστερι για τετοια περιπτωση. Μου εκλεισε ραντεβου για την αλλη εβδομαδα.

Ομως φοβαμαι λιγακι....με επηρεασες πεπα, αν και δεν καταλαβα: δεν με ενδιαφερει το σημαδι-εκει που ειναι, δεν φαινεται. Με το λειζερ, υπαρχει περιπτωση να μην γινει σωστα η αφαιρεση, να μεινουν υπολοιπα? Γιατι καποιος θα μπορουσε να περιμενει το αντιθετο, οτι θα καυτηριαστει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μεγαλωνει διαρκως, οποτε πρεπει να αφαιρεθει.

Ο ενας γιατρος μου ειπε να το βγαλω χειρουργικα, δεν ειχε καιρο (ηταν σε δημοσιο νοσοκομειο) και δεν μου ειπε περισσοτερα. Ο δευτερος γιατρος που πηγα στο Ντυναν, μου ειπε με λειζερ, δεν χρειαζεται λεει να μπω στη διαδικασια με νυστερι για τετοια περιπτωση. Μου εκλεισε ραντεβου για την αλλη εβδομαδα.

Ομως φοβαμαι λιγακι....με επηρεασες πεπα, αν και δεν καταλαβα: δεν με ενδιαφερει το σημαδι-εκει που ειναι, δεν φαινεται. Με το λειζερ, υπαρχει περιπτωση να μην γινει σωστα η αφαιρεση, να μεινουν υπολοιπα? Γιατι καποιος θα μπορουσε να περιμενει το αντιθετο, οτι θα καυτηριαστει κιολας.

 

Αν αλλάζει σε μέγεθος ή χρώμα ή σχήμα τότε υπάρχει υπόνοια κακής εξέλιξης. Γι' αυτό πρέπει να αφαιρείται και μάλιστα το γρηγορότερο δυνατόν. Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να αφαιρεθεί μόνο χειρουργικά και όχι με laser, διότι πρέπει να πάει οπωσδήποτε για βιοψία, για να διαπιστωθεί αν τελικά ήταν κάτι κακό ή όχι. Αν ήταν κακό, τότε πρέπει να ακολουθήσουν κι άλλες εξετάσεις, για να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα έχει επεκταθεί ή όχι και τι πρέπει να γίνει. Γι' αυτό είναι απαραίτητη η βιοψία. Για να προλάβεις τα χειρότερα. Και όλα αυτά πρέπει να γίνουν σύντομα. Αν γίνει με laser, τότε καίγεται και δεν μπορεί να γίνει βιοψία.

Αν λοιπόν υπάρχει η ελάχιστη έστω υποψία κακοήθειας, πρέπει να αφαιρεθεί χειρουργικά κι όχι με laser.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζει σε μέγεθος ή χρώμα ή σχήμα τότε υπάρχει υπόνοια κακής εξέλιξης. Γι' αυτό πρέπει να αφαιρείται και μάλιστα το γρηγορότερο δυνατόν. Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να αφαιρεθεί μόνο χειρουργικά και όχι με laser, διότι πρέπει να πάει οπωσδήποτε για βιοψία, για να διαπιστωθεί αν τελικά ήταν κάτι κακό ή όχι. Αν ήταν κακό, τότε πρέπει να ακολουθήσουν κι άλλες εξετάσεις, για να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα έχει επεκταθεί ή όχι και τι πρέπει να γίνει. Γι' αυτό είναι απαραίτητη η βιοψία. Για να προλάβεις τα χειρότερα. Και όλα αυτά πρέπει να γίνουν σύντομα. Αν γίνει με laser, τότε καίγεται και δεν μπορεί να γίνει βιοψία.

 

Αν λοιπόν υπάρχει η ελάχιστη έστω υποψία κακοήθειας, πρέπει να αφαιρεθεί χειρουργικά κι όχι με laser.

 

Οσον αφορα στη βιοψια μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα, γιατι πρωτον δεν ειναι κατι ανησυχητικο (απλα προληπτικα το αφαιρουν) και δευτερον θα παρουν μετα απο δικη μου πιεση ενα κομματι και θα του κανουν βιοψια και μετα θα αφαιρεσουν το υπολοιπο.

Εμενα η ανησυχια μου εινα εαν το λειζερ ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο στην αφαιρεση, δηλαδη αν αφηνει τυχον υπολειμματα που θα σημαινε οτι θα ξαναδημιουργηθει στο μελλον...ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από 1,5 χρόνο όπου η διάγνωση για την ελιά της κόρης μου ήταν αιμαγγείωμα, σήμερα άλλαξε σε σπίλο spitz και συνέστησαν άμεση αφαίρεση. Την Πέμπτη 17/11 έχω κλείσει ραντεβού με τον Κο Πονηρό στο Παίδων. Μετά την αφαίρεση συστήνουν και βιοψία από το Ανδρεάς Συγγρός όπου γινόταν μέχρι τώρα η χαρτογράφηση.

Αναμονή για την Πέμπτη λοιπόν και μακάρι να πάνε όλα καλά. Με μπέρδεψαν λιγάκι με την αφαίρεση του σπίλου γιατί μου είπαν από το Συγγρό ότι θα γίνει με τοπική αναισθησία. Νυστέρι με τοπική αναισθησία μόνο;

Link to comment
Share on other sites

αφροδιτη, ποσο χρονων ειναι το παιδακι σου? σε πιο σημειο ειναι ο σπιλος και ποτε πρωτοεμφανιστηκε?

τη διαδικασια να μην τη φοβασαι, να φανταστεις οτι κοπηκε το παιδι και πατε να το ραψετε.

καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι 5,5 ετών και εμφανίστηκε όταν έκλεισε τα 4. Μέχρι και τον 05/2011 που έγινε η προηγούμενη χαρτογράφηση στο Ανδρέας Συγγρός μου έλεγαν πως είναι αιμαγγείωμα.

Την Παρασκευή άλλαξε η γνωμάτευση σε σπίλος SPITZ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...