Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποιά τα "συμπτώματα" της προεφηβείας;


Recommended Posts

με την ερώτηση αυτή θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κάποιες ενέργειες του παιδιού που δηλώνουν ότι αρχίζει η προεφηβεία. Αυτό το αναρωτήθηκα γιατί η συμπεριφορά της κ'ορης μου -10 χρόνων, σε λίγες μέρες θα μπει στα 11- μου θύμησε τη δική μου....εφηβεία!!! δηλ. νεύρα απότομα, κλείσιμο της πόρτας, αντιμίλημα, μερική ντροπή για ένα γεγονός στο σχολείο (κάποια αγόρια χούφτωσαν κάποια κορίτσια, συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου. Φυσικά μετά έπεσε μεγάλη συζήτηση με την κόρη μου γι' αυτό το γεγονός κια πως να το αποφεύγει.) Επίσης θα θελα να ξέρω αν συμπεριφέρεται μ' αυτό τον τρόπο τώρα στην εφηβεία τί πρόκειται να συμβεί; Βέβαια προσπαθώ να κάνω υπομονή και να τις εξηγήσω ποιοί είναι οι σωστοί τρόποι συμπεριφοράς και ποιοί όχι, ότι πρέπει να είναι περισσότερο υπομονετική και είανι λογικό να εξάπτεται έτσι, βασικά θέλω να κερδίσω την εμπιστοσύνη της. Ξέρω ότι δεν υπάρχει κανόνας αλλά όταν ένα παιδί συμπεριφέρετια έτσι στην προεφηβεία τί πρέπει να κάνουμε εκτός από συζήτηση; Μήπως μόνο η συζήτηση δεν φτάνει; Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανησυχώ και πόσο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπομονή και κουβεντουλα χωρις να την πιεζεις.Ξερεις πολλοι γονεις δεν το κατορθωνουν,εκλαμβανουν ως ασεβεια και ασχημη συμπεριφορα ολη αυτη την αλλαγη και ετσι δημιουργουνται εντασεις χωρις λογο.Θυμαμαι ηρωικους καβγαδες με τους γονεις μου στην εφηβεια γιατι κλεινομουν στο δωματιο μου,δεν ηθελα να πηγαινω μαζι τους πουθενα κλπ.Βεβαια τωρα τα θυμαμαι και γελαω.Μπραβο σου που το ψαχνεις απο τωρα.Η συζητηση για μενα ειναι το παν.Για τα παντα.Ακομα και θεματα που σε κανουν να νιωσεις ισως αβολα.Να της δειχνεις πως εισαι ανοιχτη για να συζητησετε οτι τυχον την απασχολει και να δεις που θα σε εμπιστευτει και θα σου ανοιγει κουβεντες απο μονη της.Μια ζωη ελεγα στη μαμα μου τα παντα...εβλεπα τις φιλες μου που λεγαν ψεμματα στις μαμαδες τους και δε μου αρεσε.Ετσι ειπα θα της λεω τα παντα για να μη ζει σε ενα δικο της ψευτικο κοσμο.Εχει ακουσει καν και καν κουφα η μανουλα μου.Για κοπανες απ'το σχολειο,για φλερτ,για αντρες,για σεξ για τα παντα.Κατι φορες την εβλεπα που γουρλωνε τα ματια με αυτα που ακουγε...χαχαχαχα.Εχουμε μια τελεια σχεση ομως πλεον.Δε τη σοκαρει τπτ πλεον,ειναι παντα εκει να με ακουσει και να με βοηθησει και ειναι παντα η πρωτη που θα παρω τηλερφωνο για να πω το οποιο προβλημα μου.Απλα να θυμασαι οτι δεν σε θελει για φιλη...σε θελει μαμα.Η κουβεντες σου να ειναι συμβουλευτικες.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα προσπαθώ αυτή τη σχέση να κτίσω μαμάς-κόρης. Ποτέ δεν θεώρησα ότι θα μπορεί να υπάρχει σχέση μαμάς-φίλης και ας μου λέγαν κάποιες "φίλες μου" στο γυμνάσιο ότι με την μητέρα τους έχουν τετοια σχέση. Για μένα, κορίτσια, μου είναι αδιανόητο να σκεφτώ ότι μπορεί να υπάρξει τέτοια σχέση, σίγουρα όλες μας προσπαθούμε να έρθουμε πιο κοντά στο παιδί μας αλλά με τον εκ φύσεως ρόλο της μητέρας.

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες στο κλαμπ!!!ετσι ξεκιναει η προεφηβια θελει να εχεις τις κεραιες σου απο δω και περα τεντωμενες υπομονη και πολυ συζητηση και υπομονη....και υπομονη.η κορη μου περασε μια φαση(την ειχε περασει και ο μεγαλος ακριβως στην ιδια ηλικια)με κλαμα χωρις λογο ωρες ωρες απο ενα τραγουδι απο το μια φιλη μου κουραστηκε με το σχολειο και εγω νιωθω το ιδιο απο το κλαιω αλλα δεν ξερω γτ!μετα εχουμε τα νευρα εκει κανεις πισω και οταν ηρεμουν μιλατε ο γιος μου ξερεις τι εκανε?φωναζε και πηγαινε στο δωματιο του εκλαιγε και ελεγε αμαν πια αυτες οι ορμονες κολοεφηβια σου γμτ!παντα δεν θα το ξεχασω ποτε μου.αλλα καλο ειναι να της εξηγησεις τι συμβαινει στο σωμα της και γτ θα εχει αυτα τα σκαμπανεβασματα ενα πολυ καλο βιβλιο που ειναι για να το διαβασουν τα παιδια βοηθησε παραπολυ σε εμας ειναι το εφηβεια ερωτας και σεξουαλικοτητα υπαρχει και για αγορια και για κοριτσια εκδοσεις σαββαλας το επιμεληθηκαν η δρ.sylvain mimour και η rica etiene καλο κουραγιο σε ολες τις μανουλες με παιδακια στην εφηβια και ο θεος να τα φιλαει απο τις κακες παρεες και να τα δινει φωτιση να πρατουν το σωστο για τον εαυτο τους!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το θεμα δεν ειναι αν μπορει να υπαρχει σχεση "μαμας-φιλης".Ισως μπορει.το θεμα ειναι τι εχει αναγκη το παιδι σου.Και το παιδι σου εχει αναγκη τη μαμα.Φιλες εχει πολλες πιστευω.Μαμα ομως εισαι μονο εσυ.Επισης να προσπαθεις να κρατας παντα επαφη και με τις φιλες της,να ερχονται σπιτι σου ,να μαθαινεις νεα τους ,να βλεπεις τη συμπεριφορα τους γιατι ειναι βασικο να ξερεις μεσα σε ποιο περιβαλλον ζει το παιδι σου.Καλως ή κακως ολοι επηρεαζομαστε απο τους γυρω μας και ειδικα σε αυτη την ηλικια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας....

koufetaki θα θελα να μου πεις πώς να εξηγήσω στην κόρη μου τί ακριβώς της συμβαίνει. Εγώ της είπα μόνο ότι είναι λογικό να αισθάνεται έτσι, πρέπει να ανοίξω άλλη συζήτηση και να της πω περισσότερα; Ευχαριστώ πολύ πολύ και για το βιβλίο που μου πρότεινες, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου να πράξω...

νικη ναι αυτό προσπαθώ να επιτύχω και είμαστε τυχεροί που ζούμε στην επαρχία γιατί όλοι μας μεταξύ μας γνωριζόμαστε (όχι ότι πάντα είναι καλό αυτό) και ξέρω και τις κολλητές της και έχουμε πιει και οι μανάδες καφέ και τα συζητήσαμε όλα αυτά.

Ειλικρινά πίστευα ότι θέλει ακόμα χρόνια για να φτάσει στην εφηβεία....πωπωπω... Αλήθεια μπορεί να υπάρξουν και άλλα τέτοια και πιο δύσκολα "συμπτώματα-συμεριφορές" αργότερα ή θα συνεχίσει την εφηβεία με την τωρινή συμπεριφορά. Προετοιμάστε με....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εχω και εγω παιδι στο σταδιο της προεφηβιας και ακολουθει και αλλο.η διαφορα ειναι οτι ειναι αγορια αλλα εχουν σχεδον τις ιδιες αντιδρασεις.ουτε απο μας λοιπουν οι φωνες και οι περιεργες συμπεριφορες. δεν θυμαμαι σ'αυτη την ηλικια να ειμαστε ετσι ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου .ειμασταν τελειως ψαρωμενα και καναμε οτι ελεγαν οι γονεις μας.εμενα χθες μου ειπε οτι βαριεται να ερθει μαζι μου σε επισκεψη και να τον αφησω μονο του.δεν παμε καλα.....αν απο τα δεκα σηκωνουν κεφαλι τι θα κανουμε στα 15;μου το παιζουν απο τωρα αντρες ......εγω κανω λαθος η' τα παιδια μας μας εχουν ψιλοκαβαλησει λιγο;νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις για να αφησουμε τα χαλιναρια πολυ χαλαρα γιατι το χασαμε το παιχνιδι.συμφωνειτε;;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εχω και εγω παιδι στο σταδιο της προεφηβιας και ακολουθει και αλλο.η διαφορα ειναι οτι ειναι αγορια αλλα εχουν σχεδον τις ιδιες αντιδρασεις.ουτε απο μας λοιπουν οι φωνες και οι περιεργες συμπεριφορες. δεν θυμαμαι σ'αυτη την ηλικια να ειμαστε ετσι ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου .ειμασταν τελειως ψαρωμενα και καναμε οτι ελεγαν οι γονεις μας.εμενα χθες μου ειπε οτι βαριεται να ερθει μαζι μου σε επισκεψη και να τον αφησω μονο του.δεν παμε καλα.....αν απο τα δεκα σηκωνουν κεφαλι τι θα κανουμε στα 15;μου το παιζουν απο τωρα αντρες ......εγω κανω λαθος η' τα παιδια μας μας εχουν ψιλοκαβαλησει λιγο;νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις για να αφησουμε τα χαλιναρια πολυ χαλαρα γιατι το χασαμε το παιχνιδι.συμφωνειτε;;

 

 

Βικακι δεν εχω παιδακια ακομα και δεν εχω περασει αυτη τη φαση που λες ως μαμα.Συμφωνω ομως απολυτα μαζι σου.Το παιδι στην εφηβεια ειναι πολυ πιεσμενο και θελει πολυ υπομονη.Αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να τους κανουμε ολα τα χατιρια.Αυτο μονο κακο τους κανει.Οπως ξαναειπα το θεμα ειναι η συζητηση.Τα παιδια σε ολες τις ηλικιες θελουν πολυ συζητηση.Θα σου δωσω ενα παραδειγμα μιας και θυμαμαι πολυ καλα την εφηβεια μου.Οταν αρχισα να μη θελω να ακολουθω τους γονεις μου σε επισκεψεις(συνηθες φαινομενο στην εφηβεια) η μαμα μου τρελλαινοταν,νευριαζε και μου ελεγε θα ερθεις τελειωσε.Οταν τη ρωταγα γιατι πρεπει αν ερθω η απαντηση ηταν "Ετσι,γιατι το λεω εγω".Αυτο το θεωρω λαθος αντιμετωπιση και φυσικα με εκνευριζε κι εμενα ακομα περισσοτερο και καταληγαμε με κλαμματα και ουρλιαχτα.Φυσικα και θα τον πεισεις να ερθει, θα του διεξεις οτι ακομα εσυ περνεις τις αποφασεις αλλα θα πρεπει να μπορεις αυτο που απαιτεις να το δικαιολογεις με επιχειρηματα και κουβεντα.Το "Ετσι" δεν ειναι απαντηση στα "Γιατι του παιδιου".Να χαιρεσαι που τα παιδακια σου αντιδρουν και λενε την αποψη τους γιατι πολυ απλα αυτη ειναι η υγειης συμπεριφορα.Τα αγορια συνηθως περνανε την εφηβεια πιο ανωδυνα,ισως λιγο ορμονων δεν ξερω.Μη συγκρινεις με το τι εκανες εσυ...αλλες εποχες αλλες δυσκολιες.

Link to comment
Share on other sites

το παιδι ειναι ετοιμο να παρει πληροφοριες οταν σε ρωταει κατι οχι ποιο μπροστα οποτε ετσι θα συμβαδιζετε ρωταει απαντας,ποιο πολυ θα βοηθηθουν αν τους λες πραγματα και αφηνεις να τα ταξινομουν αυτα μεσα στο μυαλο τους πχ.μαμα γτ νιωθω στεναχωρημενη αλλα δεν εχει γινει τπτ κακο?εσυ μηπως φταινε οι ορμονες σου αγαπη μου?γτ να φταινε οι ορμονες μου μαμα?γτ την περιοδο της εφηβιας το σωμα σου κανει πολυ μεγαλες αλλαγες δηλ. ....εξηγεις εσυ παλι θα κανει ερωτηση και παει λεγοντας εγω παντα τελιωνω μια συζητηση ρωτωντας εχεις καμια ακομη απορια?και ποτε δεν ετυχε να καληψουμε αυτα τα θεματα με μια φορα ομως οταν εχεις δουλεια ή εισαι απασχολημενη να την λες οτι θα συζητησετε οτι θελει σε λιγο γτ θα κανεις πασαληματα και μπορει να την μπερδεψεις θελει χρονο και ηρεμια και φυσικα οταν δεν ξερεις κατι να την λες δεν το γνωριζω αυτο και να το ψαχνετε μαζι η στο ιντερνετ η στις εγκυκλοπεδιες μου ετυχε πριν χρονια μια ανηψια μου μπροστα στην ξαδερφη μου να κανει την ερωτηση τι ειναι αυνανισμος η ξαδερφη μου παγωσε η μανα μου το ιδιο εγω ντραπηκα και ευτυχως με εκοψε και το βρηκα σε μια εγκυκλοπεδια που ειχα!σε γλυτωνουν απο πολλα λαθη που μπορει να πεις και βγαζουν το βαρος της αμηχανιας τα βιβλια.οτι θελεις ρωτα εδω ειμαστε καλο κουραγιο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

να συπληρωσω οτι διαβασα πως οσο ποιο ισοροπημενα παιδικα χρονια περνανε τα παιδια τοσο ποιο ηρεμη εφηβια εχουν!δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο παντος δοξα το θεο εμεις την περναμε μεσα σε φυσιολογικα πλαισια εχω φιλες που υποφερουν απο τα παιδια τους οιμε!!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια συμφωνω και εγω με ολα αυτα .γενικα με την συζητηση προσπαθωκαι λυνω αποριες και καταστασεις δυσκολες .συνειδητοποιω ομως οτι με τον φοβο να μην στεναχωρησουμε η' πληγωσουμε τα παιδια μας ,προσπαθωντας να γινουμε ισως καλυτεροι γονεις οτι αυτα το εκμεταλευονται......δεν προσπαθω με μονολεκτικες απαντησεις να περασω το δικο μου αλλα θεωρω πολυ μικρη αυτη την ηλικια για να εχουν τοσες ελευθεριες.νομιζω οτι αυτο πρεπει να το κερδισουν με την συμπεριφορα τους .γενικα πιστευω οτι δεν ειμαστε σαν τους γονεις μας και φυσικο αυτο γιατι οι εποχες εχουν αλλαξει.αυτο ομως λιγο με τρομαζει.εχω εμπιστοσυνη στα παιδια μου και μεχρι τωρα μ'εχουν βγαλει ασπροπροσωπη.και ευχομαι να συνεχισουμε ετσι.αλλα μας περιμενουνε δυσκολα χρονια.σιγουρα με την συζητηση, τον διαλογο και την καλη επικοινωνια εχουμε καλο θεμελιο............εσεις γενικα ειστε αυστηροι γονεις η' χαλαροι;κρατατε τις αποφασεις σας η' σας τουμπαρουν;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω μαζί σας αλλά κυρίως πιστεύω ότι οι ισορροπίες είναι ότι καλύτερο μέσα σε όποια σχέση να ναι αυτή πόσο μάλλον γονείς-παιδιά. Σαφώς και είναι αρκετά δύσκολο να τις κρατήσεις αλλά ας επιμένουμε σ' αυτές και οι ΔΥΟ γονείς, το τονίζω γιατί μουχει τύχει εγώ να λέω όχι και ο σύζυγος ναι. Μια, δυο φορές δεν άντεξα του μίλησα γατί δεν μπορούσα να περιμένω να το καταλάβει από μόνος του. Από εκείνη τη στιγμή λειτουργούμε κια οι δυο το ίδιο δηλ. είμαστε και οι δύο αυστηροί όπου χρειάζεται π.χ. παιχνίδι στον ΗΥ μόνο για 5'. Βέβαια όταν ρώτησε γτ της εξήγησα όμως την επόμενη φορά που αναρωτήθηκε γτ της είπα "γιατί έτσι"και είμαι απόλυτη. ΕΛΕΟΣ ρε κορίτσια αλλού χρειάζονται συζητήσεις και αλλού μονολεκτικές απαντήσεις δεν είναι και μπεμπέκια να μην καταλαβαίνουν με την 1η εξήγηση.... Ξέρω και γω τί να πω, νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...