Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρτοπαρασκευαστης


bizoudaki

Recommended Posts

κοριτσια! κανω τη συνταγη της ''μαμαλευτερακη'' απο μυρωδια καλη απο γευση ακομα δε ξερω. ψηνετε. το προγραμμα τελειωνει τωρα σε 10 λεπτα! απο το πλαι εχει παρει χρωμα αλλα απο πανω τιποτα και εχει ανοιξει λιγο σε καποια σημεια.. τι να κανω?να το βαλω στον φουρνο? η νατο αφησω?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 700
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια! κανω τη συνταγη της ''μαμαλευτερακη'' απο μυρωδια καλη απο γευση ακομα δε ξερω. ψηνετε. το προγραμμα τελειωνει τωρα σε 10 λεπτα! απο το πλαι εχει παρει χρωμα αλλα απο πανω τιποτα και εχει ανοιξει λιγο σε καποια σημεια.. τι να κανω?να το βαλω στον φουρνο? η νατο αφησω?

αν το ψωμί σου φουσκώνει πολύ (σε ύψος ) μου έχει συμβεί να είναι άψητο/ανοιχτόχρωμο από πάνω, δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις λιγότερη μαγιά ή να κάνεις μικρότερη δόση

για τώρα τι να σου πω δοκίμασε να το βάλεις στον φούρνο εγώ αυτό θα έκανα :P:p

Link to comment
Share on other sites

 

Fistikaki !!! όταν λές βασική συνταγή αυτή έχει και ζάχαρη μέσα έβαλες ?? ή απλά μόνο το μέλι ???

θα το φτιάξω αύριο σίγουρα κάνμε μεγάλη κατανάλωση στο μέλι :roll::roll:

 

 

δεν εβαλα καθολου ζαχαρη, αλλα νομιζω πρεπει να βαλουμε ελαχιστη, εστω μισο κουταλακι, το χρειαζεται η ζυμη..

 

σορρυ που αργησα να απαντησω κουκλα μου, τωρα ειδα το ποστ

Link to comment
Share on other sites

αν το ψωμί σου φουσκώνει πολύ (σε ύψος ) μου έχει συμβεί να είναι άψητο/ανοιχτόχρωμο από πάνω, δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις λιγότερη μαγιά ή να κάνεις μικρότερη δόση

για τώρα τι να σου πω δοκίμασε να το βάλεις στον φούρνο εγώ αυτό θα έκανα :P:p

 

εμμμ εδω σε θελω! βασικα ναι τοβαλα στο φουρνο και κατι παει να κανει. αλλα το θεμα ειναι οτι εσκασε η ζυμη απο πανω χωρις να χει φουσκωσει. εννοω πως το ψωμι γενικα ειναι οκ αλλα απο πανω ειναι επιπεδο χωρις το κλασικο βουναλακι που κανουν οταν φουσκωνουν.. φφφφ τι να πω. ειναι και οτι ναναι το μηχανημα καρφουρ home. τρεχα γυρευε. αυτα παθαινουμε οσοι ξεγελιωμαστε με προσφορες. δε βρισκω και το βιβλιο με οδηγιες.. αστα..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμμμ εδω σε θελω! βασικα ναι τοβαλα στο φουρνο και κατι παει να κανει. αλλα το θεμα ειναι οτι εσκασε η ζυμη απο πανω χωρις να χει φουσκωσει. εννοω πως το ψωμι γενικα ειναι οκ αλλα απο πανω ειναι επιπεδο χωρις το κλασικο βουναλακι που κανουν οταν φουσκωνουν.. φφφφ τι να πω. ειναι και οτι ναναι το μηχανημα καρφουρ home. τρεχα γυρευε. αυτα παθαινουμε οσοι ξεγελιωμαστε με προσφορες. δε βρισκω και το βιβλιο με οδηγιες.. αστα..

to μλου σκαι εχω κ εγω κ κανει σουπερ ψωμακι τι εκανεσ για πεσ την συνταγη

.....

Link to comment
Share on other sites

to μλου σκαι εχω κ εγω κ κανει σουπερ ψωμακι τι εκανεσ για πεσ την συνταγη

 

αχχ.. εμενα δε λεει μπλου σκαι -αυτη ειναι καλη μαρκα- εμενα ομως δε λεει τιποτα. ειναι ενας μαυρος και απλα εχει το σημα του καρφουρ και τη home. εκανα οτι λες στη συνταγη με τη σειρα που τα γραφεις. νερο λαδακι αλατι ζαχαρη αλευρι και μαγια (αν θυμαμαι καλα τωρα τη συνταγη..) α! το νερακι τοβαλα χλιαρο οχι βρυσης

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Eγώ φτιάνω τέλεια ψωμάκια στον 450, όλες οι συνταγές είναι πετυχημένες και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. Κάνω και πολλές παραλλαγές φυσικά, ανάλογα τα αλευρια που θα έχω σπίτι. Αλλά έκανα απόπειρα να φτιάξω τσουρέκι και βγήκε μεγάλη αποτυχία. Εκανα ότι έλεγε η συνταγή και μετά το τέλος του ζυμώματος έβγαλα τη ζύμη για να φουσκώσει, αλλά την έβαλα μέσα σε μπωλ πάνω στο καλοριφέρ για να είναι ζεστή και ήρθε και ξεράθηκε από πάνω και μετά δεν μπορούσα να την πλάσω με τίποτα. Την έψησα στο φούρνο, σαν γεύση ήταν καλά αλλά σαν εμφάνιση αποτυχία μεγάλη. Μου βγήκαν σαν τις βαρκούλες από τα πεινιρλί στο ύψος. Τι έκανα λάθος ?? Μήπως μετά το τέλος του προγράμματος στον αρτοπαρασκευαστή να άφηνα τη ζύμη μέσα σε αυτόν και να την παρακολουθώ μήπως φουσκώσει και χυθεί από το μπωλάκι της ? Τι δεν κάνω σωστά ???

 

Και κάτι άσχετο ...... ξέρει καμμιά κοπέλα που μπορώ να βρω βύνη για να βάλω στο ψωμί. Φτιάχνω πολλές φορές πολύσπορο. Εψαξα σε σούπερ μάρκερ (βασιλόπουλο, καρφούρ) και δεν βρίσκω πουθενά. Μήπως να ρωτήσω στον φούρνο που αγοράζω το αλευρι ?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ φτιάνω τέλεια ψωμάκια στον 450, όλες οι συνταγές είναι πετυχημένες και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. Κάνω και πολλές παραλλαγές φυσικά, ανάλογα τα αλευρια που θα έχω σπίτι. Αλλά έκανα απόπειρα να φτιάξω τσουρέκι και βγήκε μεγάλη αποτυχία. Εκανα ότι έλεγε η συνταγή και μετά το τέλος του ζυμώματος έβγαλα τη ζύμη για να φουσκώσει, αλλά την έβαλα μέσα σε μπωλ πάνω στο καλοριφέρ για να είναι ζεστή και ήρθε και ξεράθηκε από πάνω και μετά δεν μπορούσα να την πλάσω με τίποτα. Την έψησα στο φούρνο, σαν γεύση ήταν καλά αλλά σαν εμφάνιση αποτυχία μεγάλη. Μου βγήκαν σαν τις βαρκούλες από τα πεινιρλί στο ύψος. Τι έκανα λάθος ?? Μήπως μετά το τέλος του προγράμματος στον αρτοπαρασκευαστή να άφηνα τη ζύμη μέσα σε αυτόν και να την παρακολουθώ μήπως φουσκώσει και χυθεί από το μπωλάκι της ? Τι δεν κάνω σωστά ???

 

Και κάτι άσχετο ...... ξέρει καμμιά κοπέλα που μπορώ να βρω βύνη για να βάλω στο ψωμί. Φτιάχνω πολλές φορές πολύσπορο. Εψαξα σε σούπερ μάρκερ (βασιλόπουλο, καρφούρ) και δεν βρίσκω πουθενά. Μήπως να ρωτήσω στον φούρνο που αγοράζω το αλευρι ?

έπρεπε να την σκεπάσεις πριν την βάλεις όχι πάνω αλλά κοντά στο καλοριφέρ προσωπικά αφού βάλω τον αρτοπαρασκευαστή να την ζυμώσει 2 φορές το βάζω στον φούρνο στο ταψάκι που είναι να το ψήσω σχηματισμένο σε σαλιγκάρι και το αφήνω εκεί με αναμμένο τον φούρνο στους 50 βαθμούς με ένα μπολάκι νερό μέσα (υπάρχουν φούρνοι που έχουν ειδικό πρόγραμμα για φούσκωμα εγώ έχω χάσει το μανιουαλ οπότε το κάνω έτσι ) μετά από κανά μισάωρο η ζύμη θα έχει φουσκώσει αρκετά για να την ψήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να την σκεπάσεις πριν την βάλεις όχι πάνω αλλά κοντά στο καλοριφέρ προσωπικά αφού βάλω τον αρτοπαρασκευαστή να την ζυμώσει 2 φορές το βάζω στον φούρνο στο ταψάκι που είναι να το ψήσω σχηματισμένο σε σαλιγκάρι και το αφήνω εκεί με αναμμένο τον φούρνο στους 50 βαθμούς με ένα μπολάκι νερό μέσα (υπάρχουν φούρνοι που έχουν ειδικό πρόγραμμα για φούσκωμα εγώ έχω χάσει το μανιουαλ οπότε το κάνω έτσι ) μετά από κανά μισάωρο η ζύμη θα έχει φουσκώσει αρκετά για να την ψήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες

 

Την είχα σκεπάσει με μια πετσέτα αλλά το μπωλ το έβαλα πάνω στο καλοριφέρ. Δηλαδή για να καταλάβω όταν τελειώσει στον αρτοπαρασκευαστή το πρόγραμμα με το ζύμωμα της ζύμης το ξαναβάζεις να το ζυμώσει άλλη μία φορά πάλι από την αρχή ή κατάλαβα λάθος?

Το μπωλάκι με το νερο τη χρησιμεύει στο φούρνο ? Δε χρειάζεται να χτυπήσω τη ζύμη που λέει η συνταγή να φύγει ο αέρας και να τη ξανα-αφήσω να φουσκώσει ?? Η μητέρα μου μου είπε ότι είναι διπλός κόπος. Δηλ. όταν γίνει η ζύμη την βγάζω την πλάθω σε πλεξούδες, την αφήνω σε ζεστό μέρος όλη νύχτα :( να φουσκώσει και το πρωί τα ψήνω τα τσουρέκια. Δηλαδή μία ολόκληρη μέρα για να κάνουμε 2-3 τσουρέκια :( ???

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα κι εγω τσουρεκακια απο γευση ειναι μια χαρα αλλα μου πετρωσαν μετα..AGE τα τυλιγεις με μεμβρανη πριν κρυωσουν?νομιζω αυτο ηταν το λαθος μου και οτι δεν το αφησα να φουσκωσει πολυ.

Κι εγω στο φουρνο τα φουσκωνω, μολις τελειωσει ο αρτοπαρασκευαστης εχω προθερμανει τον φουρνο στους 50 αλλα μολισ βαλω την ζυμη τον κλεινω.Επισης δεν βαζω και μπολ με νερο.Τελικα μηπως κανω και αλλα λαθη?:lol:

Επισης να ρωτησω και κατι αλλο..η ζυμη τι υφη εχει?να κολλαει λιγο στα χερια η οχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστά κατάλαβες χρησιμοποιώ το πρόγραμμα που είναι μόνο για ζύμωμα φούσκωμα και το σταματάω πριν αρχίσει να το φουσκώνει και αμέσως μετά το ξαναβάζω να το ζυμώσει από την αρχή (παρατήρισα ότι γίνεται καλλίτερο έτσι στην υφή) αφού τελιώσει και το 2 ζύμωμα το βάζω στο φούρνο

Η υγρασία το βοηθάει να φουσκώσει?? ξέρω και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αυτό:D:D το ακολουθώ και για το τσουρέκι αλλά και για την ζύμη της πίτσας όταν βαριέμαι να περιμένω να γίνει στον αρτοπαρασκευαστή ;);)

Link to comment
Share on other sites

σωστά κατάλαβες χρησιμοποιώ το πρόγραμμα που είναι μόνο για ζύμωμα φούσκωμα και το σταματάω πριν αρχίσει να το φουσκώνει και αμέσως μετά το ξαναβάζω να το ζυμώσει από την αρχή (παρατήρισα ότι γίνεται καλλίτερο έτσι στην υφή) αφού τελιώσει και το 2 ζύμωμα το βάζω στο φούρνο

Η υγρασία το βοηθάει να φουσκώσει?? ξέρω και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αυτό:D:D το ακολουθώ και για το τσουρέκι αλλά και για την ζύμη της πίτσας όταν βαριέμαι να περιμένω να γίνει στον αρτοπαρασκευαστή ;);)

 

Dλδ πριν ξεκινήσει το φούσκωμα, κλείνεις τη συσκευή από το off και ξανα-ξεκινάς το πρόγραμμα της ζύμης από την αρχή. Σωστά κατάλαβα ? Απλά τη 2ρη φορά το αφήνεις να φουσκώσει στο φούρνο όχι στον αρτοπαρ.

Link to comment
Share on other sites

το πιο υγεινό κέικ που υπάρχει και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ

 

150 ml σουσαμέλαιο

100γρ ζάχαρη μαυρη

1 φακελακι ζαχαρη με φυσική βανίλια (η vahine εχει)

1 αυγό

150-170 γρ αλεύρι ολικής

350-400 γρ ψίχα απο φρουτα κ λαχανικά που περισσεύει απο αποχυμωτή (mix απο ψίχα απο έκαστο μηλο αχλαδι 2 καρότα ginger ακτινιδιο πορτοκάλι )

1 κτγ αλάτι

και τριμμενα μπαχαρικά

1κτγ κόλιαντρο

1/2 κτγ γαρυφαλο

1/4 κτγ μοσχοκάρυδο

1/4 κτγ κανέλλα ή κ μπαχάρι

 

1 + 1/2 κτγ μπεικιν παουντερ

1 + 1/4 κτγ σόδα

 

 

τα ανακατεύετε καλά σε ενα μπωλ, και τα βαζετε στον αρτοποιητή χωρίς τον αναδευτήρα.

 

ψήνετε στο πρόγραμμα για κέικ καρότο

(kenwood 450)

 

είναι ζουμερότατο και τρελλά μυρωδάτο.

 

το κόβετε σε φέτες και βαζετε στην κατάψυξη σε μερίδες και βγάζετε κάθε πρωί.

 

τα παιδιά όταν το φάνε νομίζουν ότι έχει σοκολάτα είναι τόσο νόστιμο.

 

 

 

επίσης

 

στην βασική συνταγή για ψωμι ολικής, προσθέστε 1-2 κτγ κόλιαντρο και 1 κτγ κύμινο και 2 κτσ κοπανισμένο λιναρόσπορο = ΤΕΛΕΙΑ γεύση.

 

βασική συνταγή για ολικής

 

410-420 γρ νερο

600 γρ αλέυρι ολικής (εχω δοκιμασει και 500 ολικής σταρενιο κ 100 ολικής κριθαρένιο ή άλλο )

1 κτσ σουσαμέλαιο

1 +1/2 μαγιά σκόνη

1+1/2 κτγ αλάτι

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρακι!

Το ψωμι ολικης φουσκωνει κανονικα?Αλευρι ολικης περνεις απο σουσουμακετ(που λεει και η κορη μου) ή απο μυλο?

Τωρα το κεικ μην σου πω πως θα το φτιαξω και αυριο πρωι πρωι.Η ψιχα απο αποχυμωτη ειναι στεγνη υποθετω.Αν κοψω 400γρ φρουτα-λαχανικα θα ειναι το ιδιο?Εχω εναν παμπαλαιο αποχυμωτη τον οποιο δεν χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

γειά!

αλευρι μυλοι αγ γεωργιου ολικης αλλα εχω χρησιμοποιησει και αλατινη ολικής

 

για να βγεί πιο αφρατο βαλε 500 γρ -550 αλευρι αντι 600.

 

δεν νομίζω οτι κανει αυτο που λες για τα φρουτα γιατι ο αποχυμωτης εχει βγάλει όοολο το ζουμι και εχει μείνει μονο η ψίχα δηλαδή η φυτική ίνα στην ουσία,

 

οπότε πιστεύω οτι δεν θα ψηθεί σαν κέικ.... θα είναι παρα πολυ υγρό αν απλώς τα πολτοποιήσεις.

δεν το εχω δοκιμασει.... επίσης το καλό είναι ότι απο τον αποχυμωτη ειναι μεσα και η φλούδα των φρούτων (σε μικροσκοπικά κομματάκια) και ίσως αυτά βοηθούν στο να πήξει (εχουν την φυσική πηκτίνη ίσως...? ) και να εχει τη μορφη κεικ....

 

 

ήδη παντως όπως έχει γίνεται κέικ που είναι παααρα πολύ μαλακο και ζουμερό οπότε με περισσότερα υγρά.... αμφιβάλλω... δε χανεις βεβαια κατι στο να το δοκιμασεις! φρόντισε όσο μπορείς να τα στραγγίξεις... ή να τα περάσεις απο κάποιο σουρωτήρι? δεν ξέρω δεν το εχω κανει ποτε ετσι!

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω με τον αποχυμωτη αφου τον εχω . Εχεις δικιο για τα υγρα. Θα μπορουσε να γινεται με τριμμενο μηλο-καροτο-τζιντζερ και να παραλειψεις τα ζουμερα!Οπως και να εχει σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο! Η μονη παραλαγη που θα κανω θα ειναι στο λαδι επειδη δεν εχω σησαμελαιο!Την επομενη φορα!Με την κοιλια τουρλα ολους τους τρεχω και ειπα να τους αφησω λιγο:mrgreen:

Σ'ευχαριστω Μαρακι!

Link to comment
Share on other sites

έπρεπε να την σκεπάσεις πριν την βάλεις όχι πάνω αλλά κοντά στο καλοριφέρ προσωπικά αφού βάλω τον αρτοπαρασκευαστή να την ζυμώσει 2 φορές το βάζω στον φούρνο στο ταψάκι που είναι να το ψήσω σχηματισμένο σε σαλιγκάρι και το αφήνω εκεί με αναμμένο τον φούρνο στους 50 βαθμούς με ένα μπολάκι νερό μέσα (υπάρχουν φούρνοι που έχουν ειδικό πρόγραμμα για φούσκωμα εγώ έχω χάσει το μανιουαλ οπότε το κάνω έτσι ) μετά από κανά μισάωρο η ζύμη θα έχει φουσκώσει αρκετά για να την ψήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες

 

 

Χθες ξεκίνησα να κάνω ζύμη για τσουρέκια έβαλα τα υλικά όπως λέει ο αρτοπαρασκ. σε μια κατσαρόλα χωρίς όμως μέσα την μαγιά (γιατί την προηγούμενη φορά που την είχα ρίξει βγήκαν χάλια), έριξα όλα τα υλικά μετά στον κάδο, μετά το αλεύρι και σε μια μικρή λακουβίτσα την μαγιά για να μην βραχεί και δεν φουσκώσει η ζύμη. Την έβαλα για ζύμωμα 2 φορές, μετά την έβγαλα και την έκανα τσουρακάκια, άναψα το φούρνο στους 50 βαθμούς κανένα 40 λέπτο, αλλά η ζύμη ίσα που φούσκωσε, ελάχιστα. Την άφησα στο φούρνο όλη νύχτα και σήμερα το πρωί ήταν πάλι στο ίδιο ύψος. Την πέρασα με αυγό, την έψησα και περιμένω να δω το αποτέλεσμα. Γιατί δε φουσκώνει ??? Τι κάνω λάθος ??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην φούσκωσε αλλά η ζύμη έχει γίνει πολύ αφράτη και στη γεύση και στην εμφάνιση αυτή τη φορά, ενώ την προηγούμενη ήταν σαν στούκας :) Τουλάχιστον δεν θα την πετάξω.

Link to comment
Share on other sites

μεταλλικό μπολάκι με νερό έβαλες μέσα :D:D στον αέρα ε??

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλεις τα υλικά σε μπολάκι πρώτα.

Λιώνεις το βούτυρο ή το αφήνεις για λίγο πάνω σε αναμμένο καλοριφέρ να μαλακώσει ρίχνεις τα υγρά πρώτα μετά το αλεύρι και στο τέλος την μαγιά χρησιμοποιείς αυτή που είναι σε φακελάκι ναι ??

 

τουλάχιστον τρώγεται :mrgreen::mrgreen:το θέμα με το φούσκωμα θα την βρείς την άκρη ίσως να έβαζες τον φούρνο λίιιιγο παραπάνω στους 60 ας πούμε θέλει τόσο όσο να είναι χλιαρός ο φούρνος

Link to comment
Share on other sites

μεταλλικό μπολάκι με νερό έβαλες μέσα :D:D στον αέρα ε??

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλεις τα υλικά σε μπολάκι πρώτα.

Λιώνεις το βούτυρο ή το αφήνεις για λίγο πάνω σε αναμμένο καλοριφέρ να μαλακώσει ρίχνεις τα υγρά πρώτα μετά το αλεύρι και στο τέλος την μαγιά χρησιμοποιείς αυτή που είναι σε φακελάκι ναι ??

 

τουλάχιστον τρώγεται :mrgreen::mrgreen:το θέμα με το φούσκωμα θα την βρείς την άκρη ίσως να έβαζες τον φούρνο λίιιιγο παραπάνω στους 60 ας πούμε θέλει τόσο όσο να είναι χλιαρός ο φούρνος

 

Ελιωσα το βούτυρο και μαζί με το νερό κ τα άλλα υλικά τα έβαλα σε μια κατσαρόλα για να λιώσει η ζάχαρη και αφού άρχισαν τα υλικά να έχουν κάποια θερμοκρασία όπως λέει η συνταγή τα έβαλα στον κάδο, μετά έριξα το αλέυρι, την μαγιά (ξηρή από φακελάκι) και ξεκίνησα το πρόγραμμα, 2 φορές ζύμωμα όπως μου είπες. Αναψα το φούρνο στους 50 βαθμούς (αέρα + 50 βαθμούς, δεν τον έβαλα παραπάνω γιατί έχω πολύ δυνατό φούρνο), αλλά δεν έβαλα νερό γιατί δεν είχα κανένα μεταλλικό μπωλ παρά μόνο μπρίκι και φοβόμουν μήπως καεί το χεράκι του. Αρα μήπως γι αυτό δεν φούσκωσε. Πάντως σαν γεύση είναι πολύ ωραίο. Την επόμενη φορά θα βάλω νερό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...