Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχεν. διαφανεια:απο τον γιατρο ή ειδικο??


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα. Ειμαι εγκυος 9 εβδομαδων και καλως εχοντων των πραγματων εχουμε ραντεβου για αυχενικη διαφανεια στις 23 Μαρτιου. Ηθελα λοιπον να ρωτησω αν η συγκεκριμενη εξεταση γινεται απο τον γυναικολογο στο ιατρειο του ή απαιτειται εξειδικευμενος επιστημονας? Επισης προκειται για εναν υπερηχο κανονικο, που ομως γινεται αναλυτικοτερα ως προς τις μετρησεις, ή προκειται για καποιο συγκεκριμενο μηχανημα??

Ευχαριστω εκ των προτερων

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα την εξέταση την έκανε ο γιατρός μου. Μέτρησε με κολπικό υπέρηχο το διάστημα μεταξή του αυχένα και του οστού. Μετά με έστειλε να δώσω αίμα στο μικροβιολογικό εργαστήριο που πηγαίνω και μου έγραψε την εξέταση της ορμόνης PAPP-A. Μετά πήρα από το εργαστήριο τα αποτελέσματα των εξετάσεων σε μορφή ποσοστών αφού η αυχενική διαφάνεια είναι μια στατιστική εξέταση. Μου κόστισε 40 ευρώ η επίσκεψη και δεν θυμάμαι πόσα έδωσα για τις εξετάσεις. Νομίζω 29 ευρώ; Θα σου πω το βράδυ που θα είμαι σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

angicat σε ευχαριστω για την απαντηση. Ρωτω γιατι ακουω και περισσοτερο διαβαζω πως η συγκεκριμενη εξεταση γινεται απο ειδικο γενετιστη και αναρωτιεμαι αν εγω κανοντας την στο ιατρειο του γιατρου μου ειμαι καλυμμενη(δεν ειμαι Ελλαδα και δεν υπαρχουν μεγαλα κεντρα οπως Ιασω, Μητερα κτλ που εχουν εμπειρια σε τετοιου ειδους εξετασεις).

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

κ μενα ο γιατρος μου την κανει την μετρηση και σε μικροβιολογικο η παπΑ...επισης βλεπει κ το ρινικο οστο...

Ο υπερηχος ειναι απλος(βεβαια εννοειται οτι το μηχανημα ειναι απο τα <<καλα>>).

Η εξεταση μου κοστισε οσο μια απλη επισκεψη ενω η αιματος 90ε(ειμαι επαρχια κ τα στελνει Αθηνα σε ειδικευμενο κεντρο συνεργαζομενο με Αγγλια)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός και στις δύο μου εγκυμοσύνες με έστειλε σε κάποιο εξειδικευμένο ιδιωτικό κέντρο για να κάνω την αυχενική διαφάνεια και το papp-A. To συνολικό κόστος και για τις δύο εξετάσεις ήταν 170 ευρώ.

 

Από ότι γνωρίζω όμως η αυχενική διαφάνεια είναι δυνατόν να γίνει και από τον ίδιο το γιατρό σου εφόσον διαθέτει πολύ καλό μηχάνημα υπερήχων για να γίνει με απόλυτη ακρίβεια η μέτρηση της αυχενικής πτυχής.

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23958

απαιτειται εξειδικευμενος επιστημονας

Δεν ξερουν ολοι απλα επειδηεχουν ή βλεπουν εναν υπερηχο. Υπαρχει λιστα με πιστοποιημενους γιατρους που εχουν γνωσεις να την κανουν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο γιατρός σου είναι εξειδικευμένος μπορεί να στην κάνει εκείνος. Η υπερηχογραφία είναι ολόκληρη επιστήμη και ο γυναικολόγος πρέπει να την έχει σπουδάσει για να μπορεί να την εφαρμόσει, ειδικά όταν πρόκειται για εξειδικευμένα υπερηχογραφήματα όπως η αυχενική, στην οποία δεν γίνονται μόνο οι μετρήσεις, αλλά ταυτόχρονα ελέγχεται και η συνολική ανάπτυξη του παιδιού. Καλή επιτυχία

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ο γιατρός μου , μου έκανε την εξέταση στο ιατρείο του αλλα συνεργάζεται με κάποιο κέντρο απο όσο γνωρίζω.μου πήρε αίμα και το έστειλε στο κέντρο που συνεργάζεται και τον υπέρυχο μου τον έκανε στο ιατρειο του όπως πάντα.Πλήρωσα στον γιατρό μου 140? για όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θέλω να προκαλέσω άνχος απλά να αναφέρω ένα περιστατικό. Πριν ένα χρόνο γεννήθηκε ένα ανηψάκι μου με συνδρομο dawn αλλά σε πολύ καλή κατάσταση. Η αυχενική είχε γίνει στο γυναικολόγο ενώ η β-επιπέδου σε εξειδικευμένο γιατρό. Τίποτα δεν προμήνυε το αποτέλεσμα.Απλά τον τελευταίο μήνα σταμάτησε να αναπτύσσεται το έμβρυο.Σε όποιον και αν απευθύνθηκαν μετά τη γέννηση και ανέφεραν την ιστορία τους έλεγε πως θα έπρεπε να έχει φανεί στην αυχενική. Εγώ βέβαια πιστεύω πως έπεσαν στο ποσοστό που δηλώνει πως οι εξετάσεις αυτές δεν σου παρέχουν 100% σιγουριά. Και αν ήταν όντως κάτι που δεν είδε ο γυναικολόγος στην αυχενική? Όπως και να έχει όμως , μήπως είναι καλύτερα για το κάθετι να στρεφόμαστε στον ειδικό?

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

κι εγω σε ειδικο κεντρο εχω κανει αυχενικη και β επιπεδου.οσο για το ποσο εγκυρα ειναι τα αποτελεσματα εμενα και στις δυο εξετασεις εγραφε οτι τα αποτελεσματα ειναι περιπου 70%.οποτε παντα υπαρχει πιθανοτητα λαθους.αλλα δε χρειαζεται να αγχωνεστε.ηρεμια θελει κι ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το αγχος μου ειναι οτι δεν βρισκομαι στην Ελλαδα και κοντα στον γιατρο μου, αλλα στην Κυπρο. Δεν αμφιβαλλω βεβαια πως κι εδω γεννανε οι γυναικες, κι εδω κανουν εξετασεις. Απλα εχοντας μεγαλωσει στην Αθηνα που ειχα στην διαθεση μου τα παντα και εξειδικευμενα, τωρα βρισκομαι σε κριση. Εδω δεν εχει τα μεγαλα μαιευτηρια οπως Ιασω, Μητερα κτλ ποου κανουν 100 υπερηχους την ημερα και αρα εχουν εμπειρια. Οποτε... υπομονη...στον γιατρο με τον σταυρο στο χερι!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκι μου αφού δεν έχεις άλλη επιλογή, γιατί ταλαιπωρείς το μυαλουδάκι σου?

Το πολύ πολύ, αν έχεις αμφιβολίες, πήγαινε να κάνεις λήψη τροφοβλάστη, για να έχεις σίγουρα αποτελέσματα (τουλάχιστον για down, τρισωμια 21 και όσες τελοςπάντων γενετικές ανωμαλίες ανιχνεύονται από τη συγκεκριμένη εξέταση). Φαντάζομαι κάποιο νοσοκομείο θα υπαρχει εκεί που να αναλαμβάνει τέτοιες εξετάσεις? Σε νοσοκομείο θα γεννήσεις?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το αγχος μου ειναι οτι δεν βρισκομαι στην Ελλαδα και κοντα στον γιατρο μου, αλλα στην Κυπρο. Δεν αμφιβαλλω βεβαια πως κι εδω γεννανε οι γυναικες, κι εδω κανουν εξετασεις. Απλα εχοντας μεγαλωσει στην Αθηνα που ειχα στην διαθεση μου τα παντα και εξειδικευμενα, τωρα βρισκομαι σε κριση. Εδω δεν εχει τα μεγαλα μαιευτηρια οπως Ιασω, Μητερα κτλ ποου κανουν 100 υπερηχους την ημερα και αρα εχουν εμπειρια. Οποτε... υπομονη...στον γιατρο με τον σταυρο στο χερι!

μην αγχώνεσαι...μπορεί στην κύπρο να μην έχει μεγάλα μαιευτήρια αλά έχει καλούς γιατρούς κ για να πας σίγουρα στον καλύτερο ρώτα διάφορους ντόπιους....κάνε κάτι σαν γκάλοπ!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκι μου αφού δεν έχεις άλλη επιλογή, γιατί ταλαιπωρείς το μυαλουδάκι σου?

Το πολύ πολύ, αν έχεις αμφιβολίες, πήγαινε να κάνεις λήψη τροφοβλάστη, για να έχεις σίγουρα αποτελέσματα (τουλάχιστον για down, τρισωμια 21 και όσες τελοςπάντων γενετικές ανωμαλίες ανιχνεύονται από τη συγκεκριμένη εξέταση). Φαντάζομαι κάποιο νοσοκομείο θα υπαρχει εκεί που να αναλαμβάνει τέτοιες εξετάσεις? Σε νοσοκομείο θα γεννήσεις?

 

zouzounel ειμαι 27 χρονων, δεν θεωρω σκοπιμο να κανω τετοια εξεταση (ληψη τροφοβλαστη). Μαλλον πρεπει να σταματησω να παιδευω το μυαλο μου, οπως λες κι εσυ! Τον Ιουλιο , να πανε ολα καλα ως τοτε, θα ερθω Ελλαδα και μαλλον θα γεννησω στο Ιασω που ειναι και ο γιατρος μου. Ομως τια σημαντικες εξετασεις, αυχενικη διαφανεια και β' επιπεδου θα τις κανω εδω και αυτη ειναι η μεγαλη μου αγωνια.

 

Λιζα, ετσι κατεληξα στον γιατρο που με βλεπει σημερα εδω, ρωτωντας τις κοπελες στην δουλεια, αλλα και παλι με 2 φορες που ειδα εναν ανθρωπο, δεν μπορω να τον εμπιστευτω. Ειμαι και γενικα λιγο καχυποπτη με τους γιατρους, ή για να το θέσω καλυτερα, δεν δεχομαι αβιαστα ο,τι μου πουν.

 

Τελοσπαντων, κοριτσια, θα δουμε τι θα γινει. Παντως σας ευχαριστω πολυ

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική διαφάνεια και η β επιπέδου πρέπει να γίνεται από έμπειρο γιατρό που έχει ειδική πιστοποίηση (μάλιστα καλό θα ήταν να κάνει και τους 2 υπερήχους ο ίδιος)και όχι από τον κάθε τυχαίο,γιατί συμβαίνουν γεγονότα σαν αυτά που ανέφερε η κοπέλα παραπάνω με το παιδάκι με σύνδρομο ντάουν.Με τις 2 παραπάνω εξετάσεις είναι κανείς καλυμμένος κατά 95%,είναι εξαιρετικά σπάνιο ,για να μην πω αδύνατο, σε γυναίκες (κάτω από 35)να μη φανεί κανένα σημάδι ούτε στην αυχενική,ούτε στη β επιπέδου,ούτε στην papp a και τελικά το παιδάκι να έχει κάποιο σύνδρομο!!!!!!!Έχετε διανοηθεί ποτέ αν όλες οι γυναίκες έκαναν μόνο λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση πόσα υγιή παιδάκια θα πέθαναν.Ο αριθμός θα είναι ανατριχιαστικός σε σχέση με τον αριθμό των άρρωστων παιδιών που θα ξεφύγουν.Και μην ξεχνάτε ότι η αμνιοπαρακέντηση δεν ανιχνεύει τα πάντα-επομένως δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα δυστυχώς!!!Οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται συνετά από τους κατάλληλους ανθρώπους και μόνο αν ανάψει ο συναγερμός προχωράμε σε αμνιοπαρακέντηση.Είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχει ένας νέος υπέρηχος που λέγεται υπέρηχος καρδιάς εμβρύου,όπου κι εκεί μπορούν να διαγνωστούν προβλήματα που σχετίζονται είτε με σύνδρομο είτε με καρδιά.Η επιστήμη είναι ψηλά και οι έρευνες έχουν προχωρήσει σε μεγάλο βαθμό,επομένως μην προχωράμε κατευθείαν σε παρεμβατικές επικίνδυνες εξετάσεις μόνο και μόνο επειδή δεν επιλέξαμε τον σωστό άνθρωπο να μας κατευθύνει.Υπάρχουν λίστες των γιατρών (πχ του Fetal Medicine Foundation) για κάθε χώρα του εξωτερικού.Μην ψαρώνετε να ψάχνεστε!!Και να μην πέφτετε θύματα του κάθε συμφερντολόγου γιατρού που θέλει να τσεπώσει τα 600 ? από την άμνιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική διαφάνεια και η β επιπέδου πρέπει να γίνεται από έμπειρο γιατρό που έχει ειδική πιστοποίηση (μάλιστα καλό θα ήταν να κάνει και τους 2 υπερήχους ο ίδιος)και όχι από τον κάθε τυχαίο,γιατί συμβαίνουν γεγονότα σαν αυτά που ανέφερε η κοπέλα παραπάνω με το παιδάκι με σύνδρομο ντάουν.Με τις 2 παραπάνω εξετάσεις είναι κανείς καλυμμένος κατά 95%,είναι εξαιρετικά σπάνιο ,για να μην πω αδύνατο, σε γυναίκες (κάτω από 35)να μη φανεί κανένα σημάδι ούτε στην αυχενική,ούτε στη β επιπέδου,ούτε στην papp a και τελικά το παιδάκι να έχει κάποιο σύνδρομο!!!!!!!Έχετε διανοηθεί ποτέ αν όλες οι γυναίκες έκαναν μόνο λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοπαρακέντηση πόσα υγιή παιδάκια θα πέθαναν.Ο αριθμός θα είναι ανατριχιαστικός σε σχέση με τον αριθμό των άρρωστων παιδιών που θα ξεφύγουν.Και μην ξεχνάτε ότι η αμνιοπαρακέντηση δεν ανιχνεύει τα πάντα-επομένως δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα δυστυχώς!!!Οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται συνετά από τους κατάλληλους ανθρώπους και μόνο αν ανάψει ο συναγερμός προχωράμε σε αμνιοπαρακέντηση.Είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχει ένας νέος υπέρηχος που λέγεται υπέρηχος καρδιάς εμβρύου,όπου κι εκεί μπορούν να διαγνωστούν προβλήματα που σχετίζονται είτε με σύνδρομο είτε με καρδιά.Η επιστήμη είναι ψηλά και οι έρευνες έχουν προχωρήσει σε μεγάλο βαθμό,επομένως μην προχωράμε κατευθείαν σε παρεμβατικές επικίνδυνες εξετάσεις μόνο και μόνο επειδή δεν επιλέξαμε τον σωστό άνθρωπο να μας κατευθύνει.Υπάρχουν λίστες των γιατρών (πχ του Fetal Medicine Foundation) για κάθε χώρα του εξωτερικού.Μην ψαρώνετε να ψάχνεστε!!Και να μην πέφτετε θύματα του κάθε συμφερντολόγου γιατρού που θέλει να τσεπώσει τα 600 ? από την άμνιο!!!

 

Evi σε ευχαριστω για την πληροφορια σχετικα με το FMF . Το εψαξα λιγακι και τυχαινει ο γιατρος που με παρακολουθει εδω να βρισκεται στην λιστα τους. Καθησυχαστικο αυτο... Σε ευχαριστω και παλι

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Ellain μου,αν είναι μέσα στη λίστα μη φοβάσαι τίποτα!!Είναι ειδικός ο άνθρωπος!!Θεωρώ ότι ειδικά αυτοί που έχουν εκπαιδευτεί σε αυτόν τον οργανισμό είναι οι καλύτεροι,αφού δάσκαλός τους είναι αυτός που ανακάλυψε την αυχενική!!!

Διαβάστε κι αυτό το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον,για να καταλάβετε τη δύναμη της εξέτασης της αυχενικής διαφάνειας+papp a:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=150640&ct=33&dt=13/04/2003

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!!!!Εκεί εκπαιδεύονται οι γιατροί του συγκεκριμένου γιατρού και απ ό,τι βλέπεις αγγίζει το 98% ο συνδυασμός αυχενικής και pappa,πόσο μάλλον αν συνδυαστούν με β επιπέδου και ηχοκαρδιογράφημα εμβρύου!!!!Καλή επιτυχία σε όλες και προσοχή στους γιατρούς που επιλέγετε για τα υπερηχογραφήματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα υψηλο το ποσοστο εγκυρων προβλεψεων οταν συνδυαζονται τα αποτελεσματα των εξετασεων. Να ξερεις μου εδωσες μεγαλη ανακουφιση evi και σε ευχαριστω. Μακαρι να πανε ολα καλα κανονατς τις εξετασεις....

 

υ.γ. το παρεθεσα και στις κοπελες στο cafe γιατι η καλη πληροφορια εχει αξια οταν διαδιδεται!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...