Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΖΕΙ ΔΟΝΤΙ???


Recommended Posts

To μωρακι μου ειναι σχεδον 3 μηνων. Εχει μερικες μερες που κανει μπουνιτσες τα χερια του και τριβει τα ουλα του. Εχει και λιγα σαλια. Της κουμπαρας μου εβγαλε το πρωτο δοντακι 3 μηνων. Ποια ειναι τα συμπτωματα εκτος απο την γκρινια και τα σαλια για να ξερω και πως μπορω να το βοηθησω να το περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προφανώς φουσκοδοντιάζει. και εμεις ξεκινήσαμε από τη στιγμή που σαραντήσαμε, μου έκανε εντύπωση αλλά το επιβεβαίωσε και ο γιατρός. μπορεί να αργήσει πολύ να βγει, απλά φουσκώνουν τα ούλα τώρα. και θα εχει πολύ γκρίνια...

 

καλά μας κουράγια.

Link to comment
Share on other sites

to μωρακι μου ειναι σχεδον 3 μηνων. εχει μερικες μερες που κανει μπουνιτσες τα χερια του και τριβει τα ουλα του. εχει και λιγα σαλια. της κουμπαρας μου εβγαλε το πρωτο δοντακι 3 μηνων. ποια ειναι τα συμπτωματα εκτος απο την γκρινια και τα σαλια για να ξερω και πως μπορω να το βοηθησω να το περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται?

 

ο δικος μου ειχε τα ιδια συμπτωματα φουσκωμενα ουλακια και μολιε εκλεισε τους 3 εβγαλε τα πρωτα του δοντακια...

απο την αλλη της αδερφης μου εχει πανω απο μηνα τα ιδια συμπτωματα αλλα τιποτα...ειναι αναλογως το μωρο...αλλα τα βγαζουν γρηγορα και αλλα μπορει να κανουν και μηνες.

Link to comment
Share on other sites

συμπτωμα αλλο εκτος την πολυ γκρινια και απο αυτα που ανεφερες δεν νομιζω να υπαρχουν......... μονο με πολυ υπομονη και κουραγιο μπορεις να τα καταφερεις γιατι ερχονται δυσκολες μερες.....

παντως καμια φορα υπαρχει και μια μεγαλη υπερβολη γυρω απο το θεμα....παντως για να σου δωσω κουραγιο στην δικη μας περιπτωση εκλαψε για καμια δυο μερες και μετα απευθειας εμφανιστηκαν τα δοντια,μαλιστα δυο μαζεμενα

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O παιδιατρος μου ειχε πει οτι θα ειμαι πολυ ατυχη αν διαμαρτυρεται απο νωρις για δοντια γιατι πριν τον 6ο δεν προκειτε να το δουμε οποτε θα μας φαει η μουρμουρα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά εμείς είμαστε σχεδόν 7 μηνών και ακόμα δοντάκι τίποτα !

Και ξεκίνησε από 3 μηνών τη γκρίνια, τις μπουνίτσες ολόκληρες μέσα στο στόμα, σαλάκια (πολλά σαλάκια..)και νευράκια :)

Την παλεύουμε με αλοιφή από το φαρμακείο για προσωρινή ανακούφιση, με πολλά μασητικά (μαλακά & σκληρά) και στα μεγάλα ζόρια επιστρατεύουμε και depon σιροπάκι (συνήθως το βράδυ το έχουμε χρειαστεί...)

Τα κουράγια και η υπομονή απαραίτητα !!;)

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κοριτσια εγω ημουν τυχερη 3μηνων ειχε τα δυο πρωτα και τωρα εξι τα αλλα δυο δηλαδη 4 και δε ειχε και ιδιαιτερη γκρινια και κατεβηκαν αμεσως...και απο οτι βλεπω ειναι καθαρα θεμα μωρου...φυσικα και μπορει να βγαλει και πριν τον 6 λοιπον αλλα μπορει να τα βγαλει και στον χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο είναι πως να τα ανακουφίσεις τα καημάνα που πονάνε...

 

Οι κρίκοι οδοντοφυίας είναι για λίγο από ότι έχω καταλάβει, δοκιμάσαμε την mundisal, είναι gel για τα ούλα και εκανε δουλεία. Οντως μέσα σε 3 λεπτά ηρεμούσε... Διάβασα όμως στο forum ότι σφίγγει τα ούλα και την έκοψα, δε το θέλουμε αυτό, θέλουμε να βγουν όσο πιο ευκολα γίνεται... Και μετά ανακαλύψαμε αλλο gel, το bexident-bebe, το οποίο μου το είπαν για καλύτερο αλλά μέχρι τώρα δεν έχω ξετρελλαθει. Στσ μεγάλα ζόρια βεβαια depon...

 

Καμία αλλη πρόταση; Η τα εξαντλήσαμε όλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω στο νου κάτι άλλο, καμιά φορά πιάνει αν τα απασχολήσεις παίζοντας αεροπλανάκι ή με αγκαλίτσες και φιλάκια.

Μπορεί να ξεχαστούν και να γίνει ο πόνος περισσότερο ανεκτός :wink:

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

και μας μια από τα ίδια και είμαστε 4 μηνών. Η παιδίατρος μας είπε ότι έχει ενόχληση το μωρό από τα ουλάκια της. Όλη τη χούφτα βάζει, ψιλογκρινιάζει και τώρα τελευταία βάζει και το δάχτυλο!

 

Για την κρέμα τι εννοείς ότι σφίγγει τα ούλα; Δηλαδή δε θα βγουν τα δόντια εύκολα; Την είχα υπόψιν και έλεγα αν χειροτερέψει η κατάσταση να έβαζα αυτή την κρέμα.

 

Πάντως αν την απασχολήσω ξεχνιέται και ειδικά όταν τη βγάζω βόλτα με το καρότσι δεν γκρινιάζει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εννοώ. Αλλα κι αυτό μέσα στο forum το διάβασα, και συγκεκριμενα εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20702&highlight=mundisal+%F3%F6%E9%E3%E3%E5%E9+%EF%FD%EB%E1 . όχι σε κάποια μελέτη η κατι παρομοιο, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. Για μενα ομως αρκουσε για να το κοψω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

σε 4 μέρες η μικρούλα μου γίνεται 5 μηνών. εκεί που ήταν ένα ήρεμο μωράκι και κοιμόταν σερί το βράδυ από τις 9 ως τις 6 το πρωί έχει 5 μέρες τώρα που μέσα στην ημέρα είναι όλο γκρίνια και το βράδυ ξυπνάει ανά μισή ώρα με σπαρακτικά κλάματα. μάλλον είναι τα ουλα της. τι να της δώσω? χθες το βράδυ της έδωσα για πρώτη φορά ίγο χαμομηλάκι και ηρέμησε κανένα 2 ωρο.

καμιά κρέμα, τι προτείνετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...