Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έντονη τριχόπτωση


Recommended Posts

το σαμπουάν λέγεται Sh MEyzin B+ ή κάπως έτσι... το διαβάζω απ τη συνταγή επειδή το παρήγγειλα και ακόμε δεν έχει ερθει...

 

maria_tweety εμένα η φερριτίνη μου βγήκε καλή, δλδ απο 10-160 που είναι για τις γυναίκες εγω έχω 68,06.

 

εσένα ο ενδοκρινολόγος σου σύστησε να πάρεις σίδηρο? κ σου καθόρισε τη δοσολογία? για πόσο καιρό πήρες? σταμάτησε η τριχόπτωση? εβγαλες φύτρες?

 

μου έκανε εντύπωση που μου έδωσε μόνο ένα σαμπουάν η δερματολόγος.. μου πε πως η λύση δεν είναι ο σίδηρος. επειδή οκ θα βγάλω φύτρες, το θέμα όμως είναι να μείνουν και όχι να πέσουν...

 

τι να κάνω??? δεν ξέρω... και η παθολόγος που και καλά με ενέλαβε μου έβαλε ραντεβού στις 31 του μήνα.... αν δεν μπορεούσε να με αναλάβει ας το λεγε... τόση ανευθυνότητα πια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φιλες μου, τι να σας πω,

εγω μοναδικο αποτελεσμα βλεπω οταν τρωω πολυ μοσχαρι,μπιφτεκια,φακες σε συνδυασμο με λεμονι/πορτοκαλαδα...μεσα σε 2 βδομαδες δεν πεφτει τιποτααααα

προσοχη ομως..μην πινετε καφεινη(εμποδιζεται η απορροφηση σιδηρου) και τα γαλακτοκομικα σας να τα καταναλώνετε 2,5 ωρες μετα την παραπανω διατροφη,

φιλια

Link to comment
Share on other sites

το σαμπουάν λέγεται Sh MEyzin B+ ή κάπως έτσι... το διαβάζω απ τη συνταγή επειδή το παρήγγειλα και ακόμε δεν έχει ερθει...

 

maria_tweety εμένα η φερριτίνη μου βγήκε καλή, δλδ απο 10-160 που είναι για τις γυναίκες εγω έχω 68,06.

 

εσένα ο ενδοκρινολόγος σου σύστησε να πάρεις σίδηρο? κ σου καθόρισε τη δοσολογία? για πόσο καιρό πήρες? σταμάτησε η τριχόπτωση? εβγαλες φύτρες?

 

μου έκανε εντύπωση που μου έδωσε μόνο ένα σαμπουάν η δερματολόγος.. μου πε πως η λύση δεν είναι ο σίδηρος. επειδή οκ θα βγάλω φύτρες, το θέμα όμως είναι να μείνουν και όχι να πέσουν...

 

τι να κάνω??? δεν ξέρω... και η παθολόγος που και καλά με ενέλαβε μου έβαλε ραντεβού στις 31 του μήνα.... αν δεν μπορεούσε να με αναλάβει ας το λεγε... τόση ανευθυνότητα πια...

 

εμενα μου ειχε δωσει ο δερματολογος ενα σαμπουαν της freezyderm και μια λοσιον που ειχε 70 ευρω και δεν πηρα κανενα απο τα 2.πιστευω οτι ενα σαμπουαν απο μονο του δεν κανει κ σπουδαια πραγματα αλλα εσυ μπορεις να κανεις μια προσπαθεια.μου εδωσε και σιδηρο για 3 μηνες και κατα τη διαρκεια αυτη ειχε μειωθει η τριχοπτωση και ενιωθα πιο δυνατα τα μαλλια μου κ πιο πλουσια.βεβαια εγω ειχα φερριτινη 30 αλλα εσενα ειναι μια χαρα.κ απο τοτε που σταματησα τα χαπια,αρκετους μηνες,εχω κανει εξετασεις 2 φορες για σιδηρο φερριτινη κ ειναι μια χαρα,δεν εχουν πεσει παλι οι τιμες. γενικα ομως παρατηρω οτι βγαζω φυτρες αλλα νομιζω οτι στην γραμμη του μετωπου εχει αραιωσει λιγο το μαλλι γιατι κατω απο δυνατο φως βλεπω λιγο δερμα.οποτε δεν ξερω αν ο ρυθμος απωλειας ειναι ιδιος με τον ρυθμο επανεκφυσης.ψαχνω να βρω παλιες φωτο για να συγκρινω.κ νιωθω τα μαλλια που πιο λιγα σε σχεση με το παρελθον.εσυ εχεις παρατηρησει σε καποιο σημειο αραιωση?φυτρες βγαζεις γενικα?το πηρα αποφαση αυριο θα κλεισω ραντεβου για ομοιοπαθητικη.μακαρι να δω αποτελεσμα και να εισαι σιγουρη πως θα το διαδωσω παντου κ θα το μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτό λέω.. ότι τα μαλλάκια μου έχουν αραιώσει μπροστά. και γω κοιτάω παλιές φωτογρεφίες και γίνομαι χάλια... εγώ όμως δεν έχω καθόλου φύτρες.. κ αυτο είναι που με ανησυχεί ακόμα πιο πολύ.

 

το σαμπουάν αυτό που μου έγραψε κοστίζει 22 ευρώ..εγώ απ' ότι κατάλαβα παίζει ρόλο σε τι δερματολόγο πρέπει να πάμε. δηλαδή άλλος ειδικεύεται σε καρκινόματα, άλλος σε θεραπείες laser άλλος σε τριχόπτωση... αλλά κανένας δεν θα σου πει ξέρεις εγώ δεν ειδικεύομαι στην τριχόπτωση, θα πάρουν τα χρήματα και έξω απ' τη πόρτα...

 

εμένα δεν μου δωσε σίδηρο.. και ΄σκεφτόμουν ότι αν έπαιρνα θα δυνάμωναν λίγο, θα έβγαιναν φύτρες και μετά με σαμπουάν , αμπούλες άντε κ κανα συμπλήρωμα διατροφής θα μπορούσα να τις διατηρ'ησω.. θα πάω σίγουρα κ σε άλλους δερματολόγους..δεν το αφήνω έτσι.

 

περιμένω νέα για την ομοιοπαθητική.. να μου πεις πως σου άνηκε η πρώτη επίσκεψη. και αν μπορέις ρώτα και για κανέναν καλό ομοιοπαθητικό εδώ στη θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Εχώ κορίτσια έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα. Όλο το σπίτι είναι γεμάτο τρίχες.

Με ταλαιπωρει πολλα χρονια εχω παρει βιταμινες, εχω κανει εξετασεις...τιποτα.

 

Βρηκα ενα αρθρο που λεει οτι αν κοψεις τα αντισυληπτικά προκαλειται τριχόπτωση.

Αναφέρεται και σε άλλα φαρμακα αναλυτικά.

 

http://www.dromostherapeia.gr/iatrika-nea/poia-farmaka-evthinontai-gia-trihoptosi-allages-se-ifi-kai-hroma-ton-mallion.html

 

Ειδα οτι και τα φαρμακα της ακμης δημιουργουν τριχόπτωση...κατι που έπαθε ο ξαδερφός μου!

 

Τελικά τι να κανουμε μου λέτε;;

Να παίρνουμε φαρμακα να διορθώσουνε ενα προβλημα και να αποκτουμε και άλλο ή να μην παιρνουμε τιποτα;

 

Οποιος ξερει ας μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια πραγματικα δεν ξερω τι να πω.εχω κουραστει με αυτο το θεμα.καθε φορα που λουζομαι κοιταω στον καθρεφτη να δω ποσες φυτρες εχω βγαλει.περιττο να πω οτι το δωματιο μου θελει καθε μερα σκουπισμα απο τις τριχες.τωρα ειμαι στην αναζητηση νεου βιολογικου σαμπουαν μηπως κ βοηθησω λιγο την κατασταση.το βασικο ειναι να μαθεις την αιτια της τριχοπτωσης μεσω εξετασεων και δερματολογου.μια φιλη μου ειχε πει οτι μια γνωστη της που ειχε τριχοπτωση πηγαινε σε τριχολογο,ναι υπαρχει κ αυτη η ειδικοτητα.αλλα ειναι αρκετα ακριβος μου ειχε πει κ δεν ασχοληθηκα.υπαρχει και ενα φορουμ το hairloss.gr με αρκετα θεματα και με πολυ ψαγμενα ατομα που ισως σας βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το βρηκα στο internet

 

Τα αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης

 

Τα πιο συχνά αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης σχετίζονται με τους εξής παράγοντες:

 

• Ορμονικές διαταραχές (μεταβολές στα επίπεδο των ορμονών)

• Εγκυμοσύνη, με ενδείξεις κατά την επιλοχεία περίοδο

• Εμμηνόπαυση

• Παθήσεις του τριχωτού

• Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών

• Κληρονομική προδιάθεση

• Υψηλού βαθμού εμπύρετες καταστάσεις

• Έντονη συναισθηματική φόρτιση ή στρες-ψυχολογικό, σωματικό, μετεγχειρητικό

• Αυστηρές δίαιτες, κακής ποιότητας διατροφή (διατροφική ανεπάρκεια πρωτεΐνης, βιταμινών, ιχνοστοιχείων και μετάλλων, κυρίως σιδήρου)

• Αναιμία

• Υπερβολική λήψη βιταμίνης Α

• Δυσλειτουργίες θυρεοειδή (υποθυρεοειδισμός, υπερθυρεοειδισμός)

• Διάφορες παθήσεις, όπως διαβήτης, δερματολογικές ασθένειες(πχ δερματίτιδα, έκζεμα) κλπ

• Χρόνιες ασθένειες

• Χημειοθεραπεία, θεραπεία με ακτινοβολίες

• Φαρμακευτικές αγωγές-αντικαταθλιπτικά, αντιφλεγμονώδη, κατά της χοληστερίνης, για ρύθμιση πίεσης, διουρητικά, αντιθρομβωτικά κα

• Τραυματισμοί

• Αυτοάνοσα νοσήματα

 

Ωστόσο, η υγεία των μαλλιών επιβαρύνεται και από εξωτερικούς παράγοντες, όπως είναι η έκθεση σε περιβάλλον επιβαρυμένο με σκόνη και ρύπανση, οι επιβαρυντικές διεργασίες κομμωτικής, η ακατάλληλη ή ελλιπής φροντίδα κα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το βρηκα στο internet

 

Τα αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης

 

Τα πιο συχνά αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης σχετίζονται με τους εξής παράγοντες:

 

• Ορμονικές διαταραχές (μεταβολές στα επίπεδο των ορμονών)

• Εγκυμοσύνη, με ενδείξεις κατά την επιλοχεία περίοδο

• Εμμηνόπαυση

• Παθήσεις του τριχωτού

• Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών

• Κληρονομική προδιάθεση

• Υψηλού βαθμού εμπύρετες καταστάσεις

• Έντονη συναισθηματική φόρτιση ή στρες-ψυχολογικό, σωματικό, μετεγχειρητικό

• Αυστηρές δίαιτες, κακής ποιότητας διατροφή (διατροφική ανεπάρκεια πρωτεΐνης, βιταμινών, ιχνοστοιχείων και μετάλλων, κυρίως σιδήρου)

• Αναιμία

• Υπερβολική λήψη βιταμίνης Α

• Δυσλειτουργίες θυρεοειδή (υποθυρεοειδισμός, υπερθυρεοειδισμός)

• Διάφορες παθήσεις, όπως διαβήτης, δερματολογικές ασθένειες(πχ δερματίτιδα, έκζεμα) κλπ

• Χρόνιες ασθένειες

• Χημειοθεραπεία, θεραπεία με ακτινοβολίες

• Φαρμακευτικές αγωγές-αντικαταθλιπτικά, αντιφλεγμονώδη, κατά της χοληστερίνης, για ρύθμιση πίεσης, διουρητικά, αντιθρομβωτικά κα

• Τραυματισμοί

• Αυτοάνοσα νοσήματα

 

Ωστόσο, η υγεία των μαλλιών επιβαρύνεται και από εξωτερικούς παράγοντες, όπως είναι η έκθεση σε περιβάλλον επιβαρυμένο με σκόνη και ρύπανση, οι επιβαρυντικές διεργασίες κομμωτικής, η ακατάλληλη ή ελλιπής φροντίδα κα.[/QUOT

 

εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες αρα εκει οφειλεται η δικη μου τριχοπτωση.παρ ολα αυτα οταν πηρα για 7 μηνες αντισυλληπτικα,που υποτιθεται οτι μου ρυθμισαν τις ορμονες,δεν ειδα βελτιωση αλλα το αντιθετο.εκεινη την περιοδο μου επεφταν πιο πολυ γιατι τελικα τα αντισυππηπτικα μου ειχα απορρυθμισει τον θυροειδη.οποτε δεν υπαρχει σωτηρια...ασε που δεν θελω να χαπακωνομαι.καλυτερα να στραφουμε σε πιο φυσικες λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Στο λουσιμο κ χτενισμα πεφτουν αρκετες τριχες ακομα και οταν δεν τα πειραζω βρισκω καποιες τριχες πανω στην μπλουζα μου, φοβαμαι μην χασω τα μαλλακια μου. Αυτο το διαστημα εχω καποιο αγχως, αλλα δεν νομιζω να ωφειλεται εκει, γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωθεις με το παραμικρο.

 

Ακομα δεν εχω επισκεφτει καποιο γιατρο, αλλα πριν παρω την αποφαση να παω θα δοκιμασω πρωτα καποιο σαμπουαν φαρμακειου πιστευω στο φαρμακειο να μου δωσουν το καταλληλο.

 

Ποσα μαλλια ποια θα χασω οταν ξεκινησω της ενεσεις για την εξωσωματικη εχω διαβασει στης παρενεργεις για πιθανο απωλεια μαλλιων:(

 

• Παθησεις του τριχοτου δηλ. το συχνω λουσιμο κ σεσουαρ;;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολόγος Νίκος Παπανικολάου (κορυφαίος) μου είπε πως με τις πολυκυστικές δεν προκαλείται τριχόπτωση. επίσης το ίδιο μου είπε και η παθολόγος μου.

 

maria tweety αλλάξα τελικά παθολόγο. βρηκά μια που με πρόσεξε. έδειξε ενδιαφέρον, είδε τις εξετάσεις μου παρόλο που μου τις ειχε γράψει η άλλη, τμου έδωσε για 3 μήνες τα gyno-tardyferon. είναι συπλήρωμα σιδήρου και φυλλικού οξέως για το στίγμα μου. εβγαλε η ιδια φωτοτυπία τις εξετάσεις μου και τις κράτησε για αρχειο στο γραφειο της και τον ιανουάριο μου ειπε να ξαναπάω μόλις τελειώσω την αγωγή για να επαναλάβουμε τις εξετάσεις.και μου είπε οτι οι πολυκυστικες δημιουργουν τριχόπτωση μόνο οταν τα ανδρογονα ειναι πολυ υψηλα σε σπανιες περιπτωσεις δλδ, όταν οι γυναικες έχουν ανδρικα χαρακτηριστικά και τοτε η τριχόπτωση δημιουργει καραφλα πανω στο κεφάλι, όπως εχουν οι άνδρες. πράγμα που μου είπε ότι δεν συμβαινει σε μενα και να μην ανησυχω, επειδη ειμαι ένα θηλυκότατο κοριτσάκι. γι΄αυτο λογικά θα μου έιπε το ίδιο και ο γυναικολόγος.

 

πήγες τελικά σε ομοιοπαθητικό???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο μονη ξεκινησα gyno-tardyferon μου το ειχε δωσει πιο παλια ο παθολογος μου.ελπιζω να βοηθησει στην απωλεια των μαλλιων. κακο δεν νομιζω να μου κανει παρα μονο καλο.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο λουσιμο κ χτενισμα πεφτουν αρκετες τριχες ακομα και οταν δεν τα πειραζω βρισκω καποιες τριχες πανω στην μπλουζα μου, φοβαμαι μην χασω τα μαλλακια μου. Αυτο το διαστημα εχω καποιο αγχως, αλλα δεν νομιζω να ωφειλεται εκει, γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωθεις με το παραμικρο.

 

Ακομα δεν εχω επισκεφτει καποιο γιατρο, αλλα πριν παρω την αποφαση να παω θα δοκιμασω πρωτα καποιο σαμπουαν φαρμακειου πιστευω στο φαρμακειο να μου δωσουν το καταλληλο.

 

Ποσα μαλλια ποια θα χασω οταν ξεκινησω της ενεσεις για την εξωσωματικη εχω διαβασει στης παρενεργεις για πιθανο απωλεια μαλλιων:(

 

• Παθησεις του τριχοτου δηλ. το συχνω λουσιμο κ σεσουαρ;;

 

ο γυναικολόγος Νίκος Παπανικολάου (κορυφαίος) μου είπε πως με τις πολυκυστικές δεν προκαλείται τριχόπτωση. επίσης το ίδιο μου είπε και η παθολόγος μου.

 

maria tweety αλλάξα τελικά παθολόγο. βρηκά μια που με πρόσεξε. έδειξε ενδιαφέρον, είδε τις εξετάσεις μου παρόλο που μου τις ειχε γράψει η άλλη, τμου έδωσε για 3 μήνες τα gyno-tardyferon. είναι συπλήρωμα σιδήρου και φυλλικού οξέως για το στίγμα μου. εβγαλε η ιδια φωτοτυπία τις εξετάσεις μου και τις κράτησε για αρχειο στο γραφειο της και τον ιανουάριο μου ειπε να ξαναπάω μόλις τελειώσω την αγωγή για να επαναλάβουμε τις εξετάσεις.και μου είπε οτι οι πολυκυστικες δημιουργουν τριχόπτωση μόνο οταν τα ανδρογονα ειναι πολυ υψηλα σε σπανιες περιπτωσεις δλδ, όταν οι γυναικες έχουν ανδρικα χαρακτηριστικά και τοτε η τριχόπτωση δημιουργει καραφλα πανω στο κεφάλι, όπως εχουν οι άνδρες. πράγμα που μου είπε ότι δεν συμβαινει σε μενα και να μην ανησυχω, επειδη ειμαι ένα θηλυκότατο κοριτσάκι. γι΄αυτο λογικά θα μου έιπε το ίδιο και ο γυναικολόγος.

 

πήγες τελικά σε ομοιοπαθητικό???

 

ΛΙΝ εγω στο λουσιμο δινω ρεστα καθε φορα.ειδικα οταν χτενιζομαι μολις εχω λουστει πεφτουν χουφτες.μαζευω τα μαλλια και τα κανω μπαλακι μικρο.αχαχα..γι αυτο και χτενιζομαι μονο οταν λουζομαι και οχι ξανα μεχρι να λουστω παλι γιατι με πιανει καταθλιψη οταν χτενιζομαι και βγαινουν ενα σωρο τριχες.

littleprincess χαρηκα που βρηκες ακρη.θα δεις τωρα με το συμπληρωμα αυτο πως θα εισαι πολυ καλυτερα.θα νιωθεις πιο δυνατα και πλουσια τα μαλλια σου.εγω εχω υψηλα ανδρογονα και γι αυτο βγαζω και σπυρακια.βεβαια τον αυγουστο σταματησα τα αντισυλληπτικα κ απο τοτε δεν μου εχουν κανει την τιμη να βγουν τα σπυρακια οποτε φανταζομαι οτι τα ανδρογονα δεν θα εχουν ανεβει ακομα.αλλά και παλι πιστευω πως κ εδω παιζει σημαντικο ρολο η κληρονομικοτητα γιατι και αντρας να ημουν δεν θα ειχα προβλημα γιατι δεν υπαρχει κληρονομικοτητα αραιωσης,το αντιθετο μαλιστα ολοι εχουν πλουσιο μαλλι..μαλλον γι αυτο δεν εχω δει καποια σημαντικη αραιωση στα μαλλια μου.ομοιοπαθητικη δυστυχως δεν ξεκινησα ακομα γιατι μετα βιας το μηνα βγαζω 70 ευρω απο κατι ιδιαιτερα που κανω και σκεψου οτι το πρωτο ραντεβου στον ομοιοπαθητικο ειναι 90 ευρω.οποτε λυπαμαι λιγο τα λεφτα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω.ειναι η τελευται λυση.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μακαρι να σας βοηθησει το συμπληρωμα.εγω επαιρνα fero folic που εχει και αυτο φυλλικο οξυ και με ειχε βοηθησει. εκ τοτε δεν εχει πεσει η φερριτινη μου.μονο να τηρειτε τις απαγορευσεις οταν παιρνετε το σιδηρο για να υπαρχει καλη απορροφηση.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μακαρι να σας βοηθησει το συμπληρωμα.εγω επαιρνα fero folic που εχει και αυτο φυλλικο οξυ και με ειχε βοηθησει. εκ τοτε δεν εχει πεσει η φερριτινη μου.μονο να τηρειτε τις απαγορευσεις οταν παιρνετε το σιδηρο για να υπαρχει καλη απορροφηση.

 

μπορείς να μου πεις τις απαγορευσεις που λες? εμένα αυτο που μου είπε η γιατρός είναι να παίρνω ένα χαπάκι το πρωί νυστική. και αν θελω να το παίρνω με χυμό πορτοκάλι, αλλά με τιποτ' άλλο. και ότι μπορώ να φάω μετά απο μισή ώρα. τι άλλες απαγορευσεις υπάρχουν? υπάρχουν τροφές που π΄ρεπει να αποφευγω? το αλκοολ επηρεάζει?

 

αυτό που μου εξήγησαν για τις πολυκυστικές είναι ότι οι περιπτωσεις που προκαλουν τριχόπτωση ειναι πολυυυυ σπάνιες. όντως τα ανδρογόνα είναι πιο υψηλά λόγω πολυκυστικών, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ικανά να προκαλέσουν τριχόπτωση. φαντάσου μια κοπέλα με ανδρικά χαρακτηριστικά...δλδ να μην απολυτο θηλυκο.. ε λοιπόν σ αυτη τη περίπτωση τα ανδρογόνα αποτελούν πρόβλημα. και η αραίωση τότε γίνεται σ' όοολο το σώμα, όχι μόνο στα μαλλιά. συζήτησε το και με το γυναικολόγο σου αν θες για να στο εξηγησει. εμένα αυτά τα παραδείγματα μου έδωσαν και το κατάλαβα.

 

ΛΙΝ έχεισ στίγμα? έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τη φερριτίνη? απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι ο σίδηρος είναι ένα πολύ βαρύ μέταλλο και μπορεί να προκαλέσει μέχρι και παράλυση αν δεν ληφθει με τη σωστή δοσολογια, για όσο χρονικό διάστημα πρέπει και σε περιπτωσεις βέβαια που συνίσταται.. γιατί δεν ρωτάς κάποιον παθολόγο ή αιματολόγο... ο σίδηρος έιναι πολύ επικίνδυνο μέταλλο.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου πεις τις απαγορευσεις που λες? εμένα αυτο που μου είπε η γιατρός είναι να παίρνω ένα χαπάκι το πρωί νυστική. και αν θελω να το παίρνω με χυμό πορτοκάλι, αλλά με τιποτ' άλλο. και ότι μπορώ να φάω μετά απο μισή ώρα. τι άλλες απαγορευσεις υπάρχουν? υπάρχουν τροφές που π΄ρεπει να αποφευγω? το αλκοολ επηρεάζει?

 

αυτό που μου εξήγησαν για τις πολυκυστικές είναι ότι οι περιπτωσεις που προκαλουν τριχόπτωση ειναι πολυυυυ σπάνιες. όντως τα ανδρογόνα είναι πιο υψηλά λόγω πολυκυστικών, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ικανά να προκαλέσουν τριχόπτωση. φαντάσου μια κοπέλα με ανδρικά χαρακτηριστικά...δλδ να μην απολυτο θηλυκο.. ε λοιπόν σ αυτη τη περίπτωση τα ανδρογόνα αποτελούν πρόβλημα. και η αραίωση τότε γίνεται σ' όοολο το σώμα, όχι μόνο στα μαλλιά. συζήτησε το και με το γυναικολόγο σου αν θες για να στο εξηγησει. εμένα αυτά τα παραδείγματα μου έδωσαν και το κατάλαβα.

 

ΛΙΝ έχεισ στίγμα? έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τη φερριτίνη? απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι ο σίδηρος είναι ένα πολύ βαρύ μέταλλο και μπορεί να προκαλέσει μέχρι και παράλυση αν δεν ληφθει με τη σωστή δοσολογια, για όσο χρονικό διάστημα πρέπει και σε περιπτωσεις βέβαια που συνίσταται.. γιατί δεν ρωτάς κάποιον παθολόγο ή αιματολόγο... ο σίδηρος έιναι πολύ επικίνδυνο μέταλλο.

 

εγω επειδη επαιρνα ενα χαπι πρωι ενα βραδυ μου ειχε πει μια ωρα πριν και μια ωρα μετα να μην πινω καφε,τσαι και να μην τρωω γαλακτοκομικα γιατι εμποδιζουν την απορροφηση.και να το πινω με φρεσκο χυμο αν θελω.εσυ αφου το πινεις οταν ξυπνας δεν θα εχεις προβλημα.για ποσο καιρο σου εδωσε σιδηρο?εμενα μου ειχε πει 3 μηνες το λιγοτερο πρεπει να πινει καποιος.ενημερωσε μας για την πορεια σου.α, και τα κακα σου μπορει να βγαινουν πιο σκουρα με το σιδηρο ,μην ανησυχησεις .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω επειδη επαιρνα ενα χαπι πρωι ενα βραδυ μου ειχε πει μια ωρα πριν και μια ωρα μετα να μην πινω καφε,τσαι και να μην τρωω γαλακτοκομικα γιατι εμποδιζουν την απορροφηση.και να το πινω με φρεσκο χυμο αν θελω.εσυ αφου το πινεις οταν ξυπνας δεν θα εχεις προβλημα.για ποσο καιρο σου εδωσε σιδηρο?εμενα μου ειχε πει 3 μηνες το λιγοτερο πρεπει να πινει καποιος.ενημερωσε μας για την πορεια σου.α, και τα κακα σου μπορει να βγαινουν πιο σκουρα με το σιδηρο ,μην ανησυχησεις .

 

για 3 μήνες θα τα παίρνω, ως τον ιανουάριο δλδ και μετά θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου είπε. και λογικά θα το συνεχίσω γιατι και μένα μου είπε το λιγότερο για εξάμηνο... αλλά φυσικά θα το παρακολουθούμε. επίσης έψαξα για δερματολόγο.. επειδή σε ένα εξάμηνο λογικά η θεραπεία με το σίδηρο θα τελειωσει, και μετά τι??? όταν περάσει η δράση του θα ξαναρχίσουν τα προβλήματα??? ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρε παιδί μου παρόλο που δεν παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου παρόλο που θηλάζω,έχω πολύ καλές εξετάσεις αιματολογικές,πολύ καλή φεριτίνη και σίδηρο,θυροειδή όχι,παρόλα αυτά χάνω!

να σημειώσω πως γέννησα πριν 7 μήνες

αλλά ακόμη;;;;;;;;;;:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρά τη σιδηροπενική αναιμία είχα ανέκαθεν πολύ πλούσια και δυνατά μαλλιά:cool: Είναι παράξενο γιατί ενώ κουράζομαι εύκολα και είμαι σχεδόν πάντα αδύναμη και χλωμή, το μαλλί δε μειώθηκε ποτέ σημαντικά ούτε ατόνησε. Άρα μήπως δεν οφείλεται (μόνο) στο σίδηρο; Δε γνωρίζω, απλώς με αφορμή τη εμπειρία μου θέτω τον προβληματισμό.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρά τη σιδηροπενική αναιμία είχα ανέκαθεν πολύ πλούσια και δυνατά μαλλιά:cool: Είναι παράξενο γιατί ενώ κουράζομαι εύκολα και είμαι σχεδόν πάντα αδύναμη και χλωμή, το μαλλί δε μειώθηκε ποτέ σημαντικά ούτε ατόνησε. Άρα μήπως δεν οφείλεται (μόνο) στο σίδηρο; Δε γνωρίζω, απλώς με αφορμή τη εμπειρία μου θέτω τον προβληματισμό.

 

σιδηροπενική αναιμία είναι το στίγμα??? σίγουρα παιζει ρόλο και η ποιότητα των μαλλιών. εγώ έχω πολύυυυυυ λεπτή τρίχα και λαδώνουν αμέσως.. γίνονται χάλια... άρα όλα μαζί σίγουρα παίζουν ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο που σκεφτηκα μολις τωρα.μπορει η ελλειψη νερου να προκαλεσει τριχοπτωση?εχετε ακουσει κατι σχετικο?γιατι εγω δεν πινω καθολου νερο,δλδ 1 ποτηρι τη μερα περιπου αλλα υπαρχουν μερες που δεν πινω καθολου.απλα δεν διψαω ποτε.και αφου προς το παρον δεν βρισκω καποια αλλη αιτια,μηπως η τριχοπτωση που εχω οφειλεται εκει?εσεις εχετε παρατηρησει κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν πίνεις νερό το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι οι τρίχες κατά τη γνώμη μου...

 

κι δω έντονη τριχόπτωση, με άψογες εξετάσεις.

Ακόμα και με τις αιμοραγγίες έχω τέλειο αιματοκρίτη. Σϊδηρο με δυσκολία έπαιρνα και στην κύηση, όλο τον ξεχνούσα. Το ασβέστιο αν παίζει ρόλο δεν το έπαιρνα, ούτε στο θηλασμό...

Ομως πάντα έχανα πολλή τρίχα τέτοια εποχή ειδικά, σαν τους σκύλους ένα πράγμα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν πίνεις νερό το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι οι τρίχες κατά τη γνώμη μου...

 

 

το ξερω αλλα ειναι προβλημα να μην διψας ποτε.δλδ και κατι αλμυρο να φαω με 2 γουλιες νερο ειμαι οκ.δεν ζητα ο οργανισμος μου παραπανω.και οσες φορες εχω προσπαθησει να πιω με το ζορι 1 λιτρο τα παραταω.ισως να ειναι θεμα συνηθειας και αυτο,αλλα πως αντιμετωπιζεται?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο που σκεφτηκα μολις τωρα.μπορει η ελλειψη νερου να προκαλεσει τριχοπτωση?εχετε ακουσει κατι σχετικο?γιατι εγω δεν πινω καθολου νερο,δλδ 1 ποτηρι τη μερα περιπου αλλα υπαρχουν μερες που δεν πινω καθολου.απλα δεν διψαω ποτε.και αφου προς το παρον δεν βρισκω καποια αλλη αιτια,μηπως η τριχοπτωση που εχω οφειλεται εκει?εσεις εχετε παρατηρησει κατι αντιστοιχο?

 

όχι αυτό δεν προκαλεί τριχόπτωση. το ξέρω απ' τη μαμά μου. είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψες. σαν να ακούω εκέινη. και δεν έχει κανένα θέμα τριχόπτωσης. παίρνω τα χάπια εδώ και 9 μέρες... σε πόσες μέρες θα δω βελτίωση??

Link to comment
Share on other sites

Τριχοπτωση?Εδω!

Εντονοτατη και αυτοανοση....λογω αγχους!

Το παλευω χρονια αλλα ειμαι καλα οταν δεν περναω περιοδους εντονου αγχους!

Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη φυσικα και θα πρεπει να ελεγξεις θυροειδη και σιδηρικο ορο στο αιμα σου!

Κατι που με βοηθησε παρα πολυ...ηταν μετα το ξεπλυμα των μαλλιων να ριχνω επανω τους λιγο δεντρολιβανο που το ειχα βρασει σε νερο.Εκανα μασαζ και δεν το ξεπλενα!

Ολα καλα σου ευχομαι και να μην στεναχωριεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τριχοπτωση?Εδω!

Εντονοτατη και αυτοανοση....λογω αγχους!

Το παλευω χρονια αλλα ειμαι καλα οταν δεν περναω περιοδους εντονου αγχους!

Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη φυσικα και θα πρεπει να ελεγξεις θυροειδη και σιδηρικο ορο στο αιμα σου!

Κατι που με βοηθησε παρα πολυ...ηταν μετα το ξεπλυμα των μαλλιων να ριχνω επανω τους λιγο δεντρολιβανο που το ειχα βρασει σε νερο.Εκανα μασαζ και δεν το ξεπλενα!

Ολα καλα σου ευχομαι και να μην στεναχωριεσαι!!!

 

όταν λες αυτοάνοση εννοείς ότι το προκαλεί ο ίδιος ο οργανισμός λόγω άγχους, σωστά?? τα έχω δει όλα... δεν τη παλεύω άλλο. έγώ αγχώνομαι πάαααρα πολύ για το παραμικρό. ξέρω ότι αυτό δεν είναι καλό, αλλά δεν το κάνω επιτηδες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...