Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κορούλα μου (2,5 ετών) τρελαίνεται για παιδικά τραγουδάκια….μέχρι μια ηλικία της αγόραζα dvd και βλέπαμε….όμως εδώ και καιρό δεν μπορώ να αγοράζω συνέχεια dvd γιατί και ακριβά είναι και γρήγορα τα βαριέται. Εδώ και πολύ καιρό βλέπουμε παρέα μαζί στον Internet τραγουδάκια στο you tube. Η μισή οθόνη δική της ή υπόλοιπη μισή για μένα ώστε να μην βαριέμαι και εγώ. Καθόμαστε λοιπόν αγκαλιά και βάζω ένα σωρό πράγματα, βλέπει Μίκη, Ντόρα, ζουζούνια κλπ. Παρατήρησα όμως ότι έχει τελείως ξετρελαθεί θέλει να καθόμαστε αρκετή ώρα για να μην πω πάρα πολύ. Πόσο θα έπρεπε κανονικά…;; και εάν δεν βλέπαμε dvd τι άλλο να κάναμε..;;; μόνη της δεν παίζει. Τώρα τα Χριστούγεννα της πήρα ένα σωρό παιχνιδάκια που με τα βίας έπαιξε και τώρα απλά είναι μέσα σε ένα κουτί. Το πρωί πάει παιδικό. Όταν ήταν μικρότερη πηγαίναμε πιο πολύ παιδική χαρά ακόμα και όταν είχε κρύο. Τώρα όμως δεν κάθεται. Δεν θέλει κούνια, δεν τρελαίνεται για τσουλήθρα. Αυτά πριν το ιντερνετ. Ενώ παλαιότερα την άφηνα και έπαιζε με κουβαδάκι και χαλίκια επειδή την πείραξαν τα ματάκια της από την σκόνη τώρα ούτε λόγος. Επίσης σπάνια βλέπω να φέρνουν παιδάκια ειδικά το απόγευμα. Οπότε ούτε αυτό παίζει. Της αγοράζω και πολλά παραμύθια που τα διαβάζουμε μπορεί και 20 φορές, χτενίζουμε και τις κούκλες, άντε και να κάνει πως μαγειρεύει με τα κουζινικά της. Επίσης κάνουμε και λίγη ζωγραφική. Όμως η αδυναμία της έχει γίνει το ιντερνέτ με τα παιδικά τραγουδάκια, μήπως μου γίνει Internet addict από τώρα.

Το καλοκαίρι μόλις πάμε χωριό σκέφτομαι να αφήσω το Laptop μου στο σπίτι και απλά να παίξουμε με την φύση. Καλύτερος καιρός, περισσότερες δραστηριότητες.

Το χειμώνα όμως πώς να το παλέψουμε. Πέρυσι μου είχε καταβρέξει όλο το σπίτι…..παίζοντας με νερά. Για παιδάκια ούτε λόγος, ζω με γονείς και οι άνθρωποι θέλουν ξεκούραση.

Εσείς πως απασχολείται τα παιδάκια σας σε αυτή την ηλικία και για πόση ώρα, παίζουν μόνα τους ή όχι;;

 

Έχει κάποια φίλη κάποιο παιχνίδι που μπορεί να μας προτείνει και που πιστεύει ότι θα αρέσει στο παιδί;; πχ μια κουζίνα μεγάλη;; ή μήπως είναι μικρή;;;

 

 

Περιμένω τα σχόλια σας ίσως και την γνώμη κάποιου ειδικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοψτο internet ΤΩΡΑ!!!

Κι εμεις ετσι ξεκινησαμε...σιγα σιγα, βρε το σκασμενο που μπορει και παιζει, βρε ανοιγει και το κομπιουτερ μονο του 4 χρονων παιδι...η πληρης αποβλακωση!!! Μια μερα τον αφησα να δω ποσες ωρες μπορει να κατσει στο computer...στις 4 ωρες τον σηκωσα με το ζορι και μιλαμε για 4 χρονων παιδι τοτε!!! Εκτοτε κομμενο μαχαιρι, συνεβαλε και μια λογοθεραπευτρια που επισκεφθηκαμε για ενα θεμα που ειχαμε με την αρθρωση και μου ειπε τηλεοραση ναι, με μετρο, computer με τιποτα αλλιως στα 10 θα ειναι εθισμενος!!!!

Παμε κολυμβητηριο 3 φορες την εβδομαδα αλλα εμενα παιζει και μονος του...τον υπολογιστη παντως δεν τον πλησιαζει!!!!

 

Παιδοτοπο δεν εχετε κοντα σας??? Εμεις συχνα πυκνα πηγαινουμε στο Σκλαβενιτη στη Χαλκηδονα που ειναι και δωρεαν...παει ο μιρος παιδοτοπο κι εγω ψωνιζω ή πινω καφε με καμια φιλη μου...

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βεραντα ή αυλη;

Η δμικρη μου τρελαινεται να παιζει με τα χωματα απο τις γλαστρες να πηγαινοερχεται κρατωντας μυγοσκοτωστρες και να μαζευει τα πεσμενα φυλλα Παιρνει τη σκουπα και κανει οτι σκουπιζει

Μεσα στο σπιτι της δινω ταπερακια κουταλακια δικα μας να ταιζει τις κουκλες

ενα καφασι απο μπυρες να μπαινοβγαινει

Της ζωγραφιζω κατι (πχ μια καρδουλα και ενα αλλο σχημα) σε μικρα χαρτακια και παιζει με αυτα

Με τουβλακια παιζει;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα. Το ίδιο πρόβλημά έχω και εγώ. Όχι τόσο με το Internet όσο με την τηλεόραση και τα τραγουδάκια ή dora. Ένα 2ωρο στο χαλαρό το έχουμε. Παίζουμε πολύ μαζί αλλα με θέλει συνέχεια μαζί της. Ο μόνος τρόπος να κάνω τα απαραίτητα στο σπίτι (κανένα φαι, συμμάζεμα κτλ) είναι αυτός. Φαντάζομαι αν είχε παρέα κανένα αδερφάκι θα ήταν διαφορετικά. Σε ποια ηλικία απασχολούνται μόνα τους;;;; Αντε να ανοίξει ο καιρός να κλείσουμε το χαζοκούτι....

Link to comment
Share on other sites

Η κορούλα μου (2,5 ετών) τρελαίνεται για παιδικά τραγουδάκια….μέχρι μια ηλικία της αγόραζα dvd και βλέπαμε….όμως εδώ και καιρό δεν μπορώ να αγοράζω συνέχεια dvd γιατί και ακριβά είναι και γρήγορα τα βαριέται. Εδώ και πολύ καιρό βλέπουμε παρέα μαζί στον Internet τραγουδάκια στο you tube. Η μισή οθόνη δική της ή υπόλοιπη μισή για μένα ώστε να μην βαριέμαι και εγώ. Καθόμαστε λοιπόν αγκαλιά και βάζω ένα σωρό πράγματα, βλέπει Μίκη, Ντόρα, ζουζούνια κλπ. Παρατήρησα όμως ότι έχει τελείως ξετρελαθεί θέλει να καθόμαστε αρκετή ώρα για να μην πω πάρα πολύ. Πόσο θα έπρεπε κανονικά…;; και εάν δεν βλέπαμε dvd τι άλλο να κάναμε..;;;

 

καλα καρμπον μιλαμε κι εμεις!!!

κι εγω εχω και τις δυο το ενα παραθυρο παιζει ντορα η μικυ η παραμυθα και το αλλο ειμαι στο facebook ας πουμε... Σου προτεινω παντως παραμυθα αντι για ντορα :P

Αλλα εχω ξερω πως δε μπορω να κανω και πολλα για αυτο δυστυχως γιατι κ εμενα η δουλεια μου εχει να κανει με ιντερνετ οποτε ειμαι παρα πολλες ωρες σε πισι μπροστα και του μπαμπα τους και η δουλεια αλλα και το χομπι του ειναι συνδεδεμενα με υπολογιστες,,,,ε οπως καταλαβαινεις στο σαλονι εκτος απο τη τηλεοραση και τα ντιβιντι εχουμε 1 λαπτοπ και 1 μεγαλο υπολογιστη. η μικρη παιρνει το iphone μου και που τη χανω που τη βρισκω εχει κρυφτει και παιζει μια εφαρμογη με τις μπαρμπι η τα ζωακια και τα γραμματα, που τις εχω βαλει για να τις απασχολω σε εξωτερικο χωρο ( πχ εστιατοριο) οταν εχω πλεον φρικαρει και δε τις κανω καλα με τιποτα.

Ομως δε ξερω πως και γιατι, δε μου ρχονται συνεχεια να τους βαλω. μπορει να κατσουμε μια μερα μιση ωρα αλλα αλλη φορα καθολου η αλλη να δουνε 2 επεισοδια παραμυθα, και τελος. δεν ειναι δηλαδη ρουτινα. Το κακο ειναι να το νιμισει το παιδι ρουτινα και να το ζηταει συνεχεια. Ισως εμενα εχουν καταλαβει που λεω πως " δε μπορω τωρα κανω δουλεια".... ????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. Φαντάζομαι αν είχε παρέα κανένα αδερφάκι θα ήταν διαφορετικά. .

μπα μη το λες...σου μιλαω εκ πειρας, το πολυ πολυ να παιζανε μαζι και να βλεπανε τηλεοραση μετα μαζι!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ασχολουνται με το internet. Ο μεγαλος παιζει κατι εκαπιδευτικα παιχνιδια και ο μικρος ή παρακολουθει ή θελει τραγουδακια στο youtub. Βρηκα και κατι κομματια απο την εκπαιδευτικη τηλεοραση και μου αρεσαν.. (Ενα γραμμα, μια ιστορια πχ)

Εμενα δεν καθονται πολυ ωρα, ουτε στην τηλεοραση αν και την εχουμε ανοικτη ολη την ωρα. Παιζουν, ζωγραφιζουν, μαλωνουν περανει η ωρα...

 

Παντως beba09 μην νομιζεις οτι ενα ακομη παιχνιδι θα την κανει να ασχολειτε περισσοτερο. Και εμενα τα βαριονται πολυ γηγορα εκτως απο ελαχιστες εξερεσεις. Πχ ο μικρος μου καταυχαριστηθηκε ενα karaoke που πειραμε για την πρωτοχρονια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια απο τα ιδια, ενω μεχρι τα 2, δεν εβλεπε σχεδον καθολου dvd και τηλεοραση, εδω και κανα 3μηνο εχουμε εθιστει στο youtube (disney, χαιντι και στρουμφακια). Εκατσε και ο παλιοκαιρος, εδω και 2 μηνες, κλειστηκαμε στο σπιτι, και δεν μπορουμε να ξεκολλησουμε.

Περιμενω να φτιαξει ο καιρος να πηγαινουμε στην παιδικη χαρα.

Τα μονα παιχνιδια που μπορουν να την αποσπασουν ειναι κανα κρυφτο, να πηδαμε στο κρεββατι ή να μαγειρευουμε μαζι στην κουζινα (ζυμαρια και τετοια).

Επισης,τωρα ανακαλυψα και εκπαιδευτικα παιχνιδια on line τα οποια ειναι καπως προτιμοτερα απο την απλη παρακολουθηση κινουμενων σχεδιων.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους αφήνω να βλέπουν ΑΛΛΑ δεν πειράζουν τίποτα.

Δεν ξέρουν πώς ανοίγει κλείνει κτλ και δεν ξέρουν τί θα πει ποντίκι.

Φανταστείτε να πατάνε λινγκ μόνοι τους στο youtube και να δουν τίποτα σοκαριστικό. Ακόμα και κάποια καρτούν τους φοβίζουν.

Στην ερώτηση τηλεόραση ή υπολογιστής θεωρώ πώς είναι το ίδιο πράγμα.

Συνδέω τον υπολογιστή με την τηλεόραση και βλέπουν από κει και είναι και μακριά.

Στους 2 αρέσουν τα παιδικά. Ο τρίτος έχει πλήρη αδιαφορία για το οτιδήποτε. Προτιμά να ζωγραφίζει μόνος του ή να με βοηθά στις δουλειές.

Αυτό που δεν πρόκειται να κάνω με τίποτα είναι να τους βάλω να παίξουν παιχνίδια στον υπολογιστή ακόμα και στο κινητό.

Με αυτά νομίζω θα εθιστούν κι όχι με το να βλέπουν τον μπομπ σφουράκη.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και εμεις! Εχει κολλημα με τον Μικυ κυριως αλλα ακουμε και διαφορα τραγουδακια. Αλλα μολις βαλω Μικυ δεν θελει να το κλεισω, βλεπει 2-3 επεισοδια συνηθως, δηλαδη κοντα μια ωρα..ξερω οτι ειναι παρα πολυ και δεν τον αφηνω καθε μερα αλλα το ζηταει συνεχεια και αν του βαλω και παω να τον σηκωσω κλαιει πολυ!

Εγω παιζω μαζι του οποτε ξεκολλαει και πλεον το αγαπημενο του παιχνιδι βεβαια ειναι να κανουμε αναπαρασταση απο επεισοδια του Μικυ! Πριν παιζαμε τουλαχιστον 1 ωρα τον Μικυ που παιζει κρυφτο με τον Ντοναλντ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια η φάση μας πέρασε, τώρα σπάνια ζητάει......να δει....! όμως πραγματικά είχα κάπως τρομάξει γιατί είχε τελείως κολλήσει. Πάντως κάποια στιγμή το σκέφτηκα....όπως εμείς οι μεγάλοι έχουμε κάποια πράγματα που μας αρέσουν να κάνουμε για ξεκούραση έτσι και τα παιδάκια κολλάνε με κάτι που τα ικανοποιεί.

 

Εγώ πχ. είμαι τελείως addict με την τηλεόραση την οποία και στερήθηκα κοντά στα δυο χρόνια λόγω παιδιού. Ναι όντως δεν προλάβαινα να δω. Τώρα πλέον όμως κάτι όλο και βλέπω. Έτσι και τα μικρά και αυτά έχουν τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

εγκληματικο δεν ειναι βρε κοριτσια να αφηνετε τα παιδακια σας τοσες ωρες στην τηλεοραση η στον υπολογιστη??τι παει να πει ειναι χειμωνας και δεν εχουν τι να κανουν??δεν εχουν μαθει να παιζουν,δεν παιζετε μαζι??μονο η εξοδος ειναι παιχνιδι??δεν υπαρχει χειροτερη αποβλακωση απο το να παρακολουθουν τα παιδια τηλεοραση η να ασχολουνται με εναν υπολογιστη ολη μερα με τον οποιο τροπο...τα τραδουδακια μπορουν να τα ακουν απο cd,γιατι πρεπει να εχουν και εικονα??δεν ξερω,ο καθε γονιος κανει αυτο που αισθανεται σωστο,μην παρεξηγηθω κιολας,αλλα κριμα δεν ειναι τοσο μικρα παιδακια να αποβλακωνονται ετσι??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Αγαπητά μέλη

 

το θέμα που θίγετε εδώ είναι σημαντικό, επίκαιρο και απασχολεί όλο και περισσότερους γονείς.

Το internet έχει μπει για τα καλά στη ζωή μας, επομένως και στη ζωή των παιδιών. Στους γονείς μπορεί να φαίνεται περίεργο ένα μικρό παιδί 2 ετών να ασχολείται με αυτό, καθώς εκείνοι δεν έχουν τέτοια βιώματα ως παιδιά, με άλλα παιχνίδια έπαιζαν. Ωστόσο, είναι γνωστό ότι τα μικρά παιδιά έλκονται από τα χρώματα, την κίνηση και τους ήχους και έτσι είναι αναμενόμενο να τους αρέσει η τηλεόραση και ο υπολογιστής. Το ότι βλέπουν τους γονείς τους να ασχολούνται με αυτά, τα κάνει πιο ελκυστικά, καθώς σε αυτή την ηλικία έχουν την τάση να τους μιμούνται. Μια πρόσφατη έρευνα της Μονάδας εφηβικής υγείας του Πανεπιστημίου Αθηνών αναφέρει ότι 1 στα 10 νήπια χρησιμοποιεί το ιντερνετ.

Η εκτεταμμένη χρήση του υπολογιστή και της τηλεόρασης ανησυχεί τους γονείς, καθώς έχει συσχετισθεί με προβλήματα συμπεριφοράς, διάσπαση προσοχής και άλλα προβλήματα στην παιδική ηλικία. Υπάρχει επίσης, όπως έχει αναφερθεί, και ο φόβος της εξάρτησης από τον Η/Υ. Εντούτοις, θα πρέπει να διαχωρίζουμε την χρήση (που στο σημερινό μας κόσμο είναι αναπόφευκτη), από την κατάχρηση. Οι γονείς οφείλουν να προστατεύουν τα παιδιά βάζοντας όρια, επιτρέποντας και απαγορεύοντας, ανάλογα με τα δικά τους πιστεύω.

Θα έλεγα ότι το ότι ασχολείται το παιδί σας από μικρό με τον υπολογιστή σας δίνει την δυνατότητα να το μάθετε από νωρίς πώς πρέπει να χρησιμοποιείται αυτό το μέσο και τι πρέπει να προσέχει, ώστε μεγαλώνοντας να γνωρίζει να το χρησιμοποιεί σωστά.

Εκτός από τραγουδάκια και κινούμενα σχέδια υπάρχουν και εκπαιδευτικά παιχνίδια για παιδιά στο ιντερνετ.

 

Όσον αφορά το θέμα του παιχνιδιού, είναι γνωστή η αξία του για τα παιδιά. Στα καταστήματα που πουλούν παιχνίδια συνήθως υπάρχουν κατάλογοι που αναφέρουν ποια είναι κατάλληλα για κάθε ηλικία. Περιληπτικά, στα νήπια αυτής της ηλικίας αρέσουν τα κινητικά παιχνίδια (κρυφτό, κυνηγητό, που είναι βέβαια κάπως κουραστικά για τους γονείς!) Επίσης, κατάλληλα για την ηλικία των 2-3 ετών είναι παιχνίδια δημιουργικά και παιχνίδια μίμησης δραστηριοτήτων των ενηλίκων. Για παράδειγμα, μπογιές ειδικές για μικρά παιδιά και μεγάλα χαρτιά, κουζινικά, τουβλάκια για κατασκευές, τρενάκια, κούκλες, καθώς και βιβλία με μικρές ιστορίες, παζλ με μεγάλα κομμάτια, παραμύθια και τραγουδάκια σε cd. Το βασικό είναι να ανταποκρίνεται το παιχνίδι στις ικανότητες, τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα του παιδιού σας. Πολύ σημαντικό επίσης, είναι να συντροφεύετε το παιδί καθώς μπορεί να είναι ακόμα μικρό για να παίξει μόνο του. Παίξτε μαζί, δείξτε ενδιαφέρον για τα παιχνίδια του, μιλήστε του καθώς παίζετε. Μην περιμένετε να παίξει μόνο του. Αυτό θα έρθει αργότερα.

Ψυχολόγος M.Sc

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Μάντη, σας ευχαριστούμε για την απάντηση. Η αληθεια ειναι οτι η χρηση υπολογιστη απο τοσο νεα παιδια ειναι νεο δεδομένο και κατι που εμεις δεν ειχαμε οταν μεγαλωναμε, τουλαχιστον σε τοσο νεαρη ηλικία.

Οταν το παιδι βλεπει τον γονιό τοσες ωρες στον υπολογιστή, η μίμηση ειναι αναπόφευκτη. Μια λυση βεβαιως ειναι να περιορίσουνε οι γονεις την χρηση μπροστα στο παιδι αλλα σε καποιες περιπτωσεις - οταν η χρηση ειναι για επαγγελματικούς λογους - αυτο δεν ειναι δυνατό.

 

Εγω χρησιμοποιω συνεχεια τον υπολογιστη γιατι ειναι η δουλεια μου και δουλευω απο το σπιτι - αρα και το παιδι μου εχει την εικονα μιας μαμας που οταν δουλεύει περναει πολλες ωρες εκει. Επομενο ηταν να θελει να το μιμηθεί. Τις ωρες που ειμαστε μαζι και δεν δουλευω ομως, προσπαθω να μην χρησιμοποιώ καθολου τον υπολογιστη για να του δειξω οτι υπάρχει διαφορα μεταξύ δουλειας και την διασκεδασης.

 

Ο μικρος ειναι η αληθεια εχει ενα καναλι στο youtube με φορτηγα και τρελαινεται να τα βλεπει. Βάζουμε ομως χρονικα όρια και με μεγαλη ευχαριστηση διαπίστωσα οτι το κλείνει οταν πούμε οτι φτάνει και εχει μαθει και ο ιδιος οτι δεν ειναι κατι για κατάχρηση. Την ωρα που ειναι μπροστα απο τον υπολογιστή, την αφαιρουμε απο την ωρα που βλεπει τηλεόραση αλλα και αυτη ούτως ή άλλως την περιορίζει απο μονος του αφου συχνα την κλεινει για να παει να παιξει με τα παιχνιδια του ή μαζί μας ακι σπανιως την ζητάει.

 

Μηπως αυτο του δινει καλυτερα εφοδια για το μελλον, οπου η χρηση θα ειναι αναποφεκτη, καθ'οτι θα εχει μαθει την σωστη και με ορια χρηση του απο μικρος ; Σκέφτομαι οτι εαν του στερουσα την εκθεση τοτε οταν πλεον δεν θα μπορουμε να την αποφυγουμε μηπως θα ηταν χειροτερα τα πραγματα.

 

Και κατι τελευταιο. Η χρηση του υπολογιστη σαφέστατα δεν αντικαθιστα τον ποιοτικο χρονο παιχνιδιου μονος του ή με τους γονεις. Καθε ήμερα κανουμε χειροτεχνιες, διαβαζουμε, μαθαινει καινουργια πραγματα. Θελω να πιστευω οτι κανουμε το σωστο και οτι δεν εχουμε βαλει βασεις για εθισμο αργοτερα αλλα ισως να τον αποτρεψουμε μεσω της σωστής εκθεσης και της μαθησης των ορίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Συμφωνώ με όσα γράφετε. Η εξοικείωση και η χρήση Η/Υ από τα παιδιά είναι κάτι αναπόφευκτο πλέον, ειδικά αν οι γονείς ασχολούνται επαγγελματικά. Ωστόσο, όπως αναφέρετε και εσείς, αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη αρνητικό, αλλά μια ευκαιρία να μάθει το παιδί από μικρό (σε μια ηλικία που εσωτερικεύει κανόνες) πώς λειτουργεί το ιντερνετ, τι πρέπει να προσέχει, ποιους κανόνες να ακολουθεί, ώστε αργότερα όταν πια το χρησιμοποιεί μόνο του να ξέρει πώς πρέπει να το χειρίζεται και οι γονείς να αισθάνονται λιγότερο ανήσυχοι.

 

Η εξάρτηση είναι μια παθολογική κατάσταση που δεν δημιουργείται από τη χρήση, αλλά σχετίζεται με άλλους (ψυχικούς) παράγοντες.

Όπως επισημαίνετε, το κλειδί για τη σωστή χρήση είναι τα χρονικά όρια σε συνδυασμό με άλλα ενδιαφέροντα (παιχνίδια, διάβασμα, βόλτες) εκτός του ιντερνετ και της τηλεόρασης.

Ψυχολόγος M.Sc

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΡΙΝ παω να διαβασω οποιαδηποτε απαντηση να πω οτι και εμενα βλεπει youtube και μουσικη, μαλιστα δουλευει ποντικι και οθονη τελειως μονη της (3χρ) και διαλεγει οτι της αρεσει στο ματι (με δικη μου επιβλεψη). Απλα η δικια μου δεν καθετε. Δλδ θα βαλει μουσικη, θα την διαλεξει μονη της και μετα θα κατεβει και θα παει στον διαδρομο να χορεψει. Δλδ, δεν μπορω να την απασχολησω με ιντερνετ περαν των 10 λεπτων. Ειναι ομως ετσι η ριξια της μαλλον. Ουτε σε ντβιντι καθετε. Σπανια να καταφερει να δει πανω απο 20 λεπτα σερι....μετα σηκωνετε. Η δικια μου αυτοαπασχολειτε και με απασχολει και εμενα. Κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου μαζι μου εκτος απο σιδερο, και παιζει ΟΛΗ μερα με τις κουκλες της. Παιζει θεατρικα δικα της και παραμυθια που διαβασαμε με τα δικα της κουκλακια. Την παει ΟΛΗ μερα αυτο.....προτιμαει αυτο να παιζουμε παρα να ειναι ιντερνετ ή τηλεοραση. Αφου πολλες φορες εχω μπαφιασει και της λεω θες να δουμε ντιβιντι? Και μου λεει οχι θα παιξουμε τωρα.....:P Εκτος αυτου ασχολουμαστε με ζωγραφικη απο δαχτυλομπογιες και στιλο μεχρι τεμπερες και μαρκαδορους, πλαστελινες, ζυμαράκια, παζλ......και φυσικα ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ.....εννοειτε.....'μπορει ο Νεμο να πει στον Μαρλιν μπαμπα οχι θα με φαει το μπαρακουντα?'.........ισως και 400 φορες μεσα στην μερα......

 

ΥΓ: οσο για το ποσο ειναι σωστο να μενουν μπροστα σε ιντερνετ και τβ δεν ξερω. Εγω δεν θελω να την αφηνω πανω απο 1 ωρα την μερα, αλλα ετσι και αλλιως ποτε δεν καθετε.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αρα το μετρο ειναι το ζητουμενο και οι επιπλεον δρστηριοτητες της ηλικιας του. Διαβαζω με πολυ ενδιαφερον καθως εχω ενα αγορακι χεδον 3 ετων που μαλλον εχει μοιασει στον πατερα του ο οποιος επαγγελματικα αλλα και στο σπιτι αναγκαστικα δουλευει αρκετα υπολογιστη ειναι το δεξι του χερι.

 

Ο μικρος δειχνει ενδιαφερον αλλα και κλιση σε αυτο αφου βλεποντας μονο τον πατερα του ξαφνικα ειδαμε να κανει πραγματα για την ηλικια του προχωρημενα θεωρω, δουλευει κανονικα τον υπολογιστη το εχει το θεμα δηλαδη. Βεβαια τον αφηνω αλλα με χρονικο οριο και δεν το παρακανει ουτε δειχνει εμμονη με αυτο. Στην καθημερινοτητα παιζει πολυ με εμας και τα παιχνιδια του και βγαινει πολλες βολτες. Απλα με ψιλοσοκαρε η ανεση με την οποια χειριζεται τον υπολογιστη χωρις καποιος να κατσει να του δειξει. Φοβουμενη μην του γινει εμμονη ειμαι αυστηρη στον χρονο και στο τι βλεπει αλλα μεχρι στιγμης δεν δειχνει σημαδια κολληματος και αν εχει να επιλεξει απο το να βγει εξω η να μπει στον υπολογιστη προτιμα το πρωτο φυσικα.

 

Σε αυτη την ηλικια ποσος ειναι ο χρονος που επιτρεπεται να κατσει να δει κατι? Εγω τον αφηνω 2 10λεπτα την ημερα περιπου και ακομα και αν θελει παραπανω δεν το επιτρεπω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα γράφετε. Η εξοικείωση και η χρήση Η/Υ από τα παιδιά είναι κάτι αναπόφευκτο πλέον, ειδικά αν οι γονείς ασχολούνται επαγγελματικά. Ωστόσο, όπως αναφέρετε και εσείς, αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη αρνητικό, αλλά μια ευκαιρία να μάθει το παιδί από μικρό (σε μια ηλικία που εσωτερικεύει κανόνες) πώς λειτουργεί το ιντερνετ, τι πρέπει να προσέχει, ποιους κανόνες να ακολουθεί, ώστε αργότερα όταν πια το χρησιμοποιεί μόνο του να ξέρει πώς πρέπει να το χειρίζεται και οι γονείς να αισθάνονται λιγότερο ανήσυχοι.

 

Η εξάρτηση είναι μια παθολογική κατάσταση που δεν δημιουργείται από τη χρήση, αλλά σχετίζεται με άλλους (ψυχικούς) παράγοντες.

Όπως επισημαίνετε, το κλειδί για τη σωστή χρήση είναι τα χρονικά όρια σε συνδυασμό με άλλα ενδιαφέροντα (παιχνίδια, διάβασμα, βόλτες) εκτός του ιντερνετ και της τηλεόρασης.

 

Πολυ ωραια προγραμματα για το παιδι στο ιντερνετ αλλα και σε πλατφορμες καποιων κινητων ειναι τα παζλ. Εχω κατεβασει και εξασκει η μικρη φοβερα το ματι της με αυτο, αφου μερικες φορες τα κανει πιο γρηγορα απο οτι εγω. Παζλ και επισης τα παιχνιδια μνημης στα οποια σκοραρει σχεδον οσο και εγω ;).....Και εμεις ειμαστε επαγγελματιες στον τομεα και εχουμε 3 υπολογιστες σπιτι. Η μικρη εινια λογικο να ερχετε σε αμεση επαφη. Δεν θα κρυψω το μηχανημα ουτε θα της το απαγορεψω γιατι η απαγορευση θα φερει αναποδα αποτελεσματα. Και φυσικα ουτε θα κρυφτω οταν τον δουλευω μπροστα της. Οποτε θα παρει ερεθισματα και θα το δουλευει και εκεινη. Καποια στιγμη παλιοτερα ειχα κατηγορηθει οτι ειμαι πολυ 'γραφικη' οταν ελεγα οτι 2.5 χρονων δουλευε το iphone με μεγαλη ανεση. Το ιδιο κανει και στον υπολογιστη στα 3 χρονια της. Αλλα ο υπολογιστης ειναι και εργαλειο που μπορει να της προσφερει πολλα αν ξερει και μαθει να τον δουλευει. Το οποιο και θα γινει γιατι εχει γονεις επαγγελματιες και οχι απλους χρηστες. Πολυ ωραιο εξασκηση ειναι να ανοιξετε ενα word/pages και να βαλετε σε μια κενη σελιδα σχηματα το ενα μεσα στο αλλο. Και να της δειξετε πως να 'διαλεγει' σχημα και πως να του αλλαζει χρωματα αναφεροντας τι χρωμα και σχημα διαλεξε καθε φορα ;).....Ο υπολογιστης δεν ισουται με αποχαυνωση παντα........:P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Ellemphriem με αυτα που λες αλλα ποση ωρα κανει να κοιταζουν την οθονη του υπολογιστη? Εμενα αυτη ειναι η βασικη απορια μου με αυτο το θεμα. Ακομα και παζλ, ή σχηματα στο word που λες ή τραγουδια και παραμυθια να βλεπουν, κανει για τα ματακια τους? Εμενα στη μια ωρα τσουζουν λιγο τα ματια μου και καπου ειχα ακουσει οτι πανω απο πεντε λεπτα δεν κανει σε τοσο μικρες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και διαφωνώ με διάφορα από αυτά που είπατε βρε κορίτσια....αλλά στην εποχή που ζούμε υπάρχει περίπτωση να μην μάθει το παιδί μας να χειρίζεται άριστα τον υπολογιστή, καλύτερα και από εμάς ενδεχομένως; Γιάτι πρέπει να το μάθει τώρα στην ηλικία των 3 χρονών;

Ειλικρινά δε βρίσκω τον λόγο να το μάθει τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε κανεις οτι πρεπει να μαθουν απο τωρα και ολες μας ειπαμε οτι τα παιδια μας παιζουν κανονικα με τα παιχνιδια τους και κανουμε πολλες δραστηριοτητες παρεα, αλλα ταυτοχρονα τα μικρα μας ανακαλυψανε το ιντερνετ και το ζητανε! Εμενα μολις μπουμε σπιτι μου ζηταει απελπισμενα μικυ!Δεν του βαζω καθε μερα οπως προειπα αλλα οταν του βαλω δεν ξεκολλαει. Συνηθως προσπαθω να δει μονο ενα επεισοδιο,δηλαδη 20 λεπτα αλλα εχουμε δραματα οταν το κλεινω..οποτε μπορει να δει και δευτερο δηλαδη 40 λεπτα... δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Aχ πονεμένη ιστορία...:P

 

Η μικρή μου είναι μεγάλος χάκερ!! Ξέρει να μπαίνει στο apple store απο το ipad κ διαλέγει παιχνιδια :roll::roll::roll: Καλά το χειρίζεται πολύ καλύτερα από μένα. Πχ μου έβαλε ραδιο κι εγώ δεν ήξερα καν οτί έχει!!

 

Καλά είναι ο πατέρας της που ασχολείται όλο με υπολογιστές λόγω δουλειάς κ κολλάει κι εκείνη.

 

Είχε ανακαλύψει από πολύ νωρίς το youtube κ δεν ξερω πως αλλά βρισκει τα videos που της αρέσουν!!!!!!:shock::shock:

 

Επειδή όμως παθαίνει απίστευτο εθισμό δεν της το αφήνω παρά μονο αν είναι ανάγκη για να ασχοληθεί με κάτι πχ αναμονή σε γιατρό για εξέταση ( όταν θέλαμε να της πάρουμε ούρα σωθήκαμε καθώς ήταν η πρώτη φορά που δεν ούρλιαζε) ή σε αεροπλάνο κλπ. Εννοείται πως έχω βάλει restriction στο youtube να μην μπαίνει μόνη της...Αλλιώς της το δίνω όλο κ πιό σπάνια..

 

Πάντως από τότε που της έκοψα τα videos (ακόμα κ dvd) ,τώρα δεν βλέπει τίποτα, παίζει πολλή περισσότερη ώρα μόνη της ενώ πριν δεν ήθελε να σχοληθεί με τα παιχνίδια της γιατι είχε την εύκολη διασκέδαση.

 

Στην αρχή το είχα ξεκινήσει για πλάκα αλλά στην πορεία κατάλαβα πως είναι πολύ εθίστικό στα παιδιά ( εδώ είανι σε εμας ;)) κ το έκοψα.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία είναι πολύ χρήσιμη και μπορεί να είναι και εκπαιδευτική.

 

Οι εφαρμογές της τεχνολογίας με εκπαιδευτικό χαρακτήρα είναι άπειρες.

 

Αυτό, όμως, απέχει πολύ από το να γίνει ο υπολογιστής ή η τηλεόραση baby sitter για το παιδί. Να βάζει δηλαδή ο γονιός το παιδί μπροστά στο youtube ή στην τηλεόραση όλο το απόγευμα για να μπορέσει ο ίδιος να μαγειρέψει, να καθαρίσει, να διαβάσει εφημερίδα......

 

Ιδανικά, στην ηλικία των 3 το παιδί πρέπει να βλέπει τηλεόραση/να ασχολέιται με υπολογιστή γύρω στα 15-20 λεπτά τη μέρα (+-5).

Πώς θα γίνει αυτό; Με πολλύ υπομονή! Μιλήστε με το παιδί. Κάντε συμφωνία ότι θα δει τόση τηλεόραση/θα παίξει τόση ώρα με τον υπολογιστή (δείξτε του κιόλας τους δείκτες του ρολογιού και πέιτε του "όταν το μεγάλο χεράκι πάει εκέι και το μικρό εκεί, θα σταματήσουμε"). Μόλις περάσει ο χρόνος κλείστε τα και ασχοληθείτε οι ίιδοι με το παιδί! Παίξτε με τα αυτοκινητάκια, με τις κούκλες, φτιάξτε ένα κέικ μαζί (η μαγειρική είναι απίστευτα εκπαιδυτική διαδικασία)...κάντε κάτι μαζί με τα παιδιά σας!1

 

Θα κλάψουν μια δυο φορές, θα τσιρίξουν, θα χτυπηθούν....θα το καταλάβουν τελικά ότι τόσο πρέπει να καθίσουν!

Άλλωστε όρια πρέπει να υπάρχουν πάντα, σε ό,τι και αν κάνουμε, και τα όρια πρέπει να τηρούνται! Σήμερα είναι η τηλεόραση, αύριο μπορεί να είναι το διάβασμα και μεθαύριο το ωράριο επιστροφής στο σπίτι από τη βραδινή έξοδο.....

Το παιδί πρέπει να μάθει ότι σε μια οικογένεια δεν κάνει ο καθένας ό,τι θέλει όποτε το θέλει...

Τα παιδιά μπορούν να το μάθουν, αν κάποιος με υπομονή τους το εξηγήσει και τους προσφέρει και εναλλακτικές. Γιατί, ΟΚ σταματά την τηλεόραση. Μετά τι θα κάνει; Δείξτε του ότι μπορεί να κάνει κάτι μαζί σας, ή να παίξει κάτι μόνο του αφού πρω΄τα του δείξετε πώς μπορεί να παίξει......

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία είναι πολύ χρήσιμη και μπορεί να είναι και εκπαιδευτική.

 

Οι εφαρμογές της τεχνολογίας με εκπαιδευτικό χαρακτήρα είναι άπειρες.

 

Αυτό, όμως, απέχει πολύ από το να γίνει ο υπολογιστής ή η τηλεόραση baby sitter για το παιδί. Να βάζει δηλαδή ο γονιός το παιδί μπροστά στο youtube ή στην τηλεόραση όλο το απόγευμα για να μπορέσει ο ίδιος να μαγειρέψει, να καθαρίσει, να διαβάσει εφημερίδα......

 

Ιδανικά, στην ηλικία των 3 το παιδί πρέπει να βλέπει τηλεόραση/να ασχολέιται με υπολογιστή γύρω στα 15-20 λεπτά τη μέρα (+-5).

Πώς θα γίνει αυτό; Με πολλύ υπομονή! Μιλήστε με το παιδί. Κάντε συμφωνία ότι θα δει τόση τηλεόραση/θα παίξει τόση ώρα με τον υπολογιστή (δείξτε του κιόλας τους δείκτες του ρολογιού και πέιτε του "όταν το μεγάλο χεράκι πάει εκέι και το μικρό εκεί, θα σταματήσουμε"). Μόλις περάσει ο χρόνος κλείστε τα και ασχοληθείτε οι ίιδοι με το παιδί! Παίξτε με τα αυτοκινητάκια, με τις κούκλες, φτιάξτε ένα κέικ μαζί (η μαγειρική είναι απίστευτα εκπαιδυτική διαδικασία)...κάντε κάτι μαζί με τα παιδιά σας!1

 

Θα κλάψουν μια δυο φορές, θα τσιρίξουν, θα χτυπηθούν....θα το καταλάβουν τελικά ότι τόσο πρέπει να καθίσουν!

Άλλωστε όρια πρέπει να υπάρχουν πάντα, σε ό,τι και αν κάνουμε, και τα όρια πρέπει να τηρούνται! Σήμερα είναι η τηλεόραση, αύριο μπορεί να είναι το διάβασμα και μεθαύριο το ωράριο επιστροφής στο σπίτι από τη βραδινή έξοδο.....

Το παιδί πρέπει να μάθει ότι σε μια οικογένεια δεν κάνει ο καθένας ό,τι θέλει όποτε το θέλει...

Τα παιδιά μπορούν να το μάθουν, αν κάποιος με υπομονή τους το εξηγήσει και τους προσφέρει και εναλλακτικές. Γιατί, ΟΚ σταματά την τηλεόραση. Μετά τι θα κάνει; Δείξτε του ότι μπορεί να κάνει κάτι μαζί σας, ή να παίξει κάτι μόνο του αφού πρω΄τα του δείξετε πώς μπορεί να παίξει......

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!! Είναι ακριβώς ο δικός μου τρόπος σκέψης!:)

 

Απλά πιστεύω πως πριν τα 3 ίσως να αντενδεικνυται κιόλας γι αυτό κ της σταμάτησα κ τα dvd. Δεν μπορούσε να καταλάβει τον περιορισμό στην ώρα κ έκλαιγε πάρα πολύ. (εβλεπε μόνο για 2,3 μήνες αλλά έπαθε εξάρτηση) Οταν είπα τερμα για μία βδομάδα το ζητούσε πολύ έντονα. Τώρα καθόλου.

 

Περιμένω λίγο να μεγαλώσει για να της ξαναδείξω. Η αλήθεια είναι οτί μου άρεσε βλέπω τις αντιδράσεις της με τους ήρωες κ τα τραγουδάκια :mrgreen:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως οταν τελειωνει ο λογικα προβλεπομενος χρονος για την καθε ηλικια μετα του δινεις αλλη ενδιαφερουσα εναλλακτικη αυτο πιανει σε εμας που ειναι επιμονο παιδι γενικα αν του πεις τωρα θα παιξουμε μπουλντοζες η θα μαγειρεψουμε τα παραταει χωρις γκρινιες. Και ετσι και εκπαιδευτικα λειτουργει ο υπολογιστης και δεν χανεις το μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...