Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

δεν ειναι στανταρ οι τιμες. δεν υπάρχει πλαφον...

εγω τις φτιάχνω για τη σχολή μου στον βυρωνα και κοστίζουν από 45-70 (την περυσινή σχολική χρονιά).

υπάρχουν σχολές που για τα μικρά πληρώνουν οι γονείς 60 ή και 90? ακόμη εχω ακούσει.

βεβαια παίζει τι στόλισμα θα εχει επάνω το κοστούμι γιατί αυτό πληρώνεις επειδή είναι δουλειά στο χέρι.

σε ποια σχολή πηγαίνετε και ποιός θα φτιάξει τα κοστούμια;

 

Λοιπόν, επειδή η μικρή μου παίρνει μέρος σε παράσταση για πρώτη φορά φέτος, δεν είχα προηγούμενη εμπειρία. Αυτό που μπορώ να πω όμως βλέποντας τις τελευταίες μέρες τα κοστούμια και την όλη προετοιμασία είναι, πως η Ισμήνη έχει απόλυτο δίκιο σ' αυτά που λέει για το θέμα των ρούχων. Τα κοστούμια που είδα ήταν προσεγμένα και καλοραμμένα, προφανώς είχε γίνει το ράψιμο στο χέρι και είχαν διάφορα στολίδια ή κεντήματα ανάλογα με τον χορευτικό ρόλο των παιδιών.

 

Πάντως, παρατήρησα ότι οι πιο αγχωμένες μαμάδες είμαστε εμείς των μικρών παιδιών που δεν έχουν ξαναπεράσει τη διαδικασία. Οι μαμάδες των μεγαλύτερων τάξεων είναι πολύ χαλαρές γιατί έχουν προηγούμενη εμπειρία από παραστάσεις, τα παιδιά είναι μεγαλύτερα και πιο ώριμα και φυσικά επειδή τα γνωρίζουν όλα αυτά έχουν απόλυτη εμπιστοσύνη στην δασκάλα....:-D Πάντως μικρά και μεγάλα το ευχαριστιούνται, και αυτή είναι η ουσία της συγκεκριμένης δραστηριότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

 

Είμαι καινούργιος στο forum. Ο γιός μου (4 χρονών) είναι λίγο ατσούμπαλος ακόμα στο περπάτημα του και γενικά στην χρήση του σώματος του. Με άλλους γονείς που μίλησα μου είπαν να κάνει χορό. Ψάχνω λοιπόν για μια σχολή να πάει απο Σεπτέμβρη.

Προφανώς δεν θέλω να πάει σε μια σχολή μπαλέτου, ή κάπου που θα περιβάλλεται απο κορίτσια μόνο. Αλλά θέλω να πάει κάπου που θα μάθει να ελέγχει καλύτερα το σώμα του. Καμία συμβουλή?

Link to comment
Share on other sites

μπορέις να τον πας στο νακα που κανουν μουσικοκινητική σε αυτη την ηλικία τα παιδιά κανουν δημιουργικό χορό περισσοτερο. τι σχολή χορού ψάχνεις;

στις περισσότερες σχολες χορού εχει κορίτσια. αλλα σε αυτη την ηλικία το μαθημα είναι κοινό. κανουν μουσικοκινητική και δημιουργικό χορό. οτι περιπου στους παιδικούς σταθμούς... δε θα υπάρχει πρόβλημα να συνηπάρξει με κορίτσια. στις μεγαλύτερες ηλικίες ξεχωριζουν που κανουν πιο αντρικα βηματα. εχει συγκεκριμένη υλη για αγόρια.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ismeni. Έχω μια κόρη 4 χρονών και από Σεπτέμβρη λέμε να ξεκινήσει κάτι σχετικό με χορό, ίσως μουσικοκινητική. Ξέρεις κάποια σχολή σε περιοχές Λαμπρινή, Άνω Πατήσια, Γαλάτσι για την ηλικία της? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ismeni. Έχω μια κόρη 4 χρονών και από Σεπτέμβρη λέμε να ξεκινήσει κάτι σχετικό με χορό, ίσως μουσικοκινητική. Ξέρεις κάποια σχολή σε περιοχές Λαμπρινή, Άνω Πατήσια, Γαλάτσι για την ηλικία της? Ευχαριστώ

 

καλημέρα

στα ανω πατησια ειανι η σχολή ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ ΝΙΚΗ" ΝΙΚΟΛΕΤΤΑΣ ΜΠΑΚΑΛΗ: ΙΑΛΕΜΟΥ 24 - ΠΑΤΗΣΙΑ ΤΗΛ: 210.2911135, 2932894

πολύ καλή, αλλα λίγο ακριβή. αξίζει ομως!

 

επίσης, παρα πολύ καλή, αν κυκλοφορέις με αυτοκίνητο "ΜΟΡΙΑΝΟΒΑ ΣΟΝΙΑ" - ΜΠΕΛΛΙΝΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΗ: 3ης ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 144 - ΑΘΗΝΑ ΤΗΛ: 210.8231319

 

 

Center of Classical Ballet, Σχολή Χορού, Αναστασία Γούβαλη

Ωροπού 97, ΤΚ 111 42, Γαλάτσι, ΑΘΗΝΑ T: +30 210 29 18 834

 

και spirit of dance πατησίων και ιθάκης 43 210 8210039

 

εσυ εχεις δει κάποια άλλη σχολή στη γειτονιά σου;

 

 

θα επανέλθω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ismeni ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Αυτές που είναι κοντά μας είναι της ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ και η Center of Classical ballet στην Ωροπού. Συγκριτικά ποια θα διάλεγες? Κάνουν μουσικοκινητική ή μπαλέτο στην ηλικία της κόρης μου (4 ετών)? Δεν έχω δει κάποια άλλη σχολή κοντά μας, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσέξει.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολύ σίγουρη για τη δουλειά που κάνει η κονταξάκη. παρα πολύ καλή! νομίζω ομως οτι και η Γούβαλη, κανει καλή δουλειά. θα μάθω λεπτομέρειες και θα σου πω.

κυρίως δημιουργικό χορό, μουσικοκινητική κάνουν και λίγα προπαιδεία μπαλέτου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μπορέις να τον πας στο νακα που κανουν μουσικοκινητική σε αυτη την ηλικία τα παιδιά κανουν δημιουργικό χορό περισσοτερο. τι σχολή χορού ψάχνεις;

στις περισσότερες σχολες χορού εχει κορίτσια. αλλα σε αυτη την ηλικία το μαθημα είναι κοινό. κανουν μουσικοκινητική και δημιουργικό χορό. οτι περιπου στους παιδικούς σταθμούς... δε θα υπάρχει πρόβλημα να συνηπάρξει με κορίτσια. στις μεγαλύτερες ηλικίες ξεχωριζουν που κανουν πιο αντρικα βηματα. εχει συγκεκριμένη υλη για αγόρια.

 

 

Ευχαριστω για την απάντηση! Αλίμονο και εγώ δεν είμαι κολλημένος, εννοείται να συνυπάρξει με κορίτσια στη σχολή αλλά με ενδιαφέρει να μην είναι προσανατολισμένη η σχολή σε μπαλέτο κλπ. Μουσικοκινητική και δημιουργικός χορός μου ακούγεται μια χαρά, αν και δεν με ενδιαφέρει τόσο να καλλιεργήσει τη φαντασία του και τη δημιουργικότητα του όσο τον έλεγχο της κίνησης του.

Θα με καλύψει πιστεύεις ο Νάκας?

 

ευχαριστώ

Λεωνίδας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είμαι καινούργιος στο forum. Ο γιός μου (4 χρονών) είναι λίγο ατσούμπαλος ακόμα στο περπάτημα του και γενικά στην χρήση του σώματος του. Με άλλους γονείς που μίλησα μου είπαν να κάνει χορό. Ψάχνω λοιπόν για μια σχολή να πάει απο Σεπτέμβρη.

Προφανώς δεν θέλω να πάει σε μια σχολή μπαλέτου, ή κάπου που θα περιβάλλεται απο κορίτσια μόνο. Αλλά θέλω να πάει κάπου που θα μάθει να ελέγχει καλύτερα το σώμα του. Καμία συμβουλή?

 

Χωρίς να πιστεύω στα κλισέ που θέλουν τους άντρες μακριά από το χορό :cool:, αν ήταν επιθυμία του παιδιού να χορέψει, θα σου έλεγα ότι κάνεις πολύ καλά και μπράβο σου που δεν έχεις τέτοια κολλήματα. Αλλά αφού ο στόχος σου είναι μόνο η βελτίωση του ελέγχου του σώματός του, μπορώ να σου πω ότι παρόμοια αποτελέσματα έχει και η κολύμβηση καθώς και αθλήματα όπως το τάε κβο ντο.:wink:

Επίσης μπορεί να σας βοηθήσει και μια επίσκεψη σε έναν εργοθεραπευτή.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση! Αλίμονο και εγώ δεν είμαι κολλημένος, εννοείται να συνυπάρξει με κορίτσια στη σχολή αλλά με ενδιαφέρει να μην είναι προσανατολισμένη η σχολή σε μπαλέτο κλπ. Μουσικοκινητική και δημιουργικός χορός μου ακούγεται μια χαρά, αν και δεν με ενδιαφέρει τόσο να καλλιεργήσει τη φαντασία του και τη δημιουργικότητα του όσο τον έλεγχο της κίνησης του.

Θα με καλύψει πιστεύεις ο Νάκας?

 

ευχαριστώ

Λεωνίδας

 

στην ηλικία του γιού σου δεν κάνουν μπαλετο αλλά δημιουργικό χορό. στο νάκα κα΄νουν μουσικοκινητική αγωγή. εχουν την επιλογή να κάεις ενα δοκιμαστικό μάθημα και μετα αν θες να τον γράψεις.

 

παρακαλώ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,η αδερφη μου ενδιαφερεται να στειλει την κορουλα της3,5 χρονων σε μια σχολη χορου η μπαλετου,στα βορεια προαστια,νεα ερυθραια,ανοιξη,αγιο στεφανο,εχετε καποια καλη στα υποψην σας??

δε θελει να παει τη μικρη για μπαλαρινα,αλλα για δραστηριοτητα και κινηση κυριως.κοντα στο σπιτι της υπαρχει η σχολη χορου ballare,στην ανοιξη,μηπως γνωριζετε κατι,αν ειναι καλη η κακη?εχετε καποια αλλη προταση?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,η αδερφη μου ενδιαφερεται να στειλει την κορουλα της3,5 χρονων σε μια σχολη χορου η μπαλετου,στα βορεια προαστια,νεα ερυθραια,ανοιξη,αγιο στεφανο,εχετε καποια καλη στα υποψην σας??

δε θελει να παει τη μικρη για μπαλαρινα,αλλα για δραστηριοτητα και κινηση κυριως.κοντα στο σπιτι της υπαρχει η σχολη χορου ballare,στην ανοιξη,μηπως γνωριζετε κατι,αν ειναι καλη η κακη?εχετε καποια αλλη προταση?ευχαριστω

 

κανένας γονιός δεν ξεκινάει το παιδί του για να γίνει μπαλαρίνα. αν προκύψει...πολύ αργότερα, μεγαλώνοντας πολύ!

το μπαλε΄το είναι πολύ καλή άσκηση για τα κορίτσια (και όχι μόνο). δεν είανι επίπονη και στις μικρες ηλικίες κανουν δημιουργικό χορό, μουσικοκινητική και προπαιδεία μπαλετου.

η Σχολή που προτείνω είναι στη Λ. Ελ. Βενιζέλου 72, 210-6207339 στη Νέα Ερυθραία.

 

εκτός αν θέλει χορούς όπως rock and roll, waltz, salsa, rumba κλπ που κατα τη γνωμη μου δεν αναφέρονται σε μικρά παιδιά. πρέπει να εχεις οριμότητα στον χορό για να μπορεσεις να αποδώσεις το ύφος αυτών των χορών.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμηνάκι μου έχουμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν για σχολές αλλά τώρα το θέμα μας καίει άμεσα. Θέλουμε να ξεκινήσουμε από σεπτέμβριο όπου θα είμαστε 3 χρονών και 3 μηνών. Μένουμε στο Γέρακα και ψάχνουμε κάτι εκεί, το πολύ μέχρι Χαλάνδρι και Μελίσσια. Βασική προυπόθεση μας να είναι ένα γλυκό περιβάλλον που να την κάνει να αγαπήσει την τέχνη του χορού

 

βρήκα και στον Γέρακα

Ευρυτανίας 30 Γέρακας Τηλ.210-6048483 ή 6944965553

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμηνάκι μου έχουμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν για σχολές αλλά τώρα το θέμα μας καίει άμεσα. Θέλουμε να ξεκινήσουμε από σεπτέμβριο όπου θα είμαστε 3 χρονών και 3 μηνών. Μένουμε στο Γέρακα και ψάχνουμε κάτι εκεί, το πολύ μέχρι Χαλάνδρι και Μελίσσια. Βασική προυπόθεση μας να είναι ένα γλυκό περιβάλλον που να την κάνει να αγαπήσει την τέχνη του χορού

 

Χόνδρου Μπίνη, Σεριφου 10 2108101021

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni καλημέρα,

εχθές επισκεφθήκαμε με την κόρη μου τη σχολή της Γούβαλη. Μου φάνηκε ζεστό περιβάλλον και ευχάριστο το προσωπικό. Οι εντυπώσεις καλές. Η κόρη μου ενθουσιάστηκε και όταν φύγαμε με ρώτησε "καλά μαμά σήμερα δεν θα χορέψω?". Άντε να εξηγήσεις ότι ξεκινάει το Σεπτέμβρη!!

Θα επισκεφθούμε και της ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ και θα αποφασίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

α μπράβο st77!

ηταν ομως ανοιχτη η σχολή; εντύωση μου κανει. η κονταξάκη σίγουρα είανι ανοιχτή γιατι εχει το επαγγελματιό τμήμα που κανει μαθήματα.

τι σας ειπε η αναστασία; διδακτρα, τμημα, ώρες, ρούχα; η ιδια διδάσκει ή εχει και δασκάλες;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

α μπράβο st77!

ηταν ομως ανοιχτη η σχολή; εντύωση μου κανει. η κονταξάκη σίγουρα είανι ανοιχτή γιατι εχει το επαγγελματιό τμήμα που κανει μαθήματα.

τι σας ειπε η αναστασία; διδακτρα, τμημα, ώρες, ρούχα; η ιδια διδάσκει ή εχει και δασκάλες;

 

Μου είπαν ότι κάνουν κάποια μαθήματα ακόμα. Δεν είδαμε την ίδια αλλά μια κοπέλα δασκάλα. Μου είπε ότι συνολικά είναι 5 δασκάλες. Στην ηλικία της είναι το τμήμα pre-primary (καλά το γράφω?) του συστήματος rad, είναι δυο φορές την εβδομάδα Δευτέρα - Τετάρτη 18:30-19:30 (μάλλον) και 75? ο μήνας. Καλά είναι? Για περισσότερα από 1η Σεπτέμβρη με τις εγγραφές. Για ρούχα δεν ρώτησα, έπρεπε?

Link to comment
Share on other sites

πόσο είναι η μικρή;

ναι μια χαρα pre primary!

ρούχα, θα σου πούνε το σεπτέμβρη...

θελω ομως κάποια στιγμη να ρωτήσεις ποια θα είναι η δασκάλα της. ετσι από περιέργεια.

 

στην κονταξάκη δεν ακολουθούν το rad, αλλα κάνουν εξίσου πολύ καλή δουλειά!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

πόσο είναι η μικρή;

ναι μια χαρα pre primary!

ρούχα, θα σου πούνε το σεπτέμβρη...

θελω ομως κάποια στιγμη να ρωτήσεις ποια θα είναι η δασκάλα της. ετσι από περιέργεια.

 

στην κονταξάκη δεν ακολουθούν το rad, αλλα κάνουν εξίσου πολύ καλή δουλειά!

 

Τον Ιούνιο έκλεισε τα 4. Να πάρω τηλ. να ρωτήσω για τη δασκάλα? Θα σου πω εντυπώσεις και από κονταξάκη την άλλη εβδομάδα. Από όσο έχω διαβάσει άλλα post σου είναι καλύτερο το rad, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούνιο έκλεισε τα 4. Να πάρω τηλ. να ρωτήσω για τη δασκάλα? Θα σου πω εντυπώσεις και από κονταξάκη την άλλη εβδομάδα. Από όσο έχω διαβάσει άλλα post σου είναι καλύτερο το rad, έτσι δεν είναι?

 

οχι να μην πάρεις τηλέφωνο, το μαθαίνουμε το σεπτέμβριο

 

υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις σχολών που διδάσκουν πολύ σωστα και το ρώσσικο σύστημα. μία είναι η κονατξάκη, δευτερη η μπελίνα χαραλάμπη στην γ' σεπτεμβρίου και στην κηφισιά η τράστα. υπάρχουν κι αλλες... λίγες

να πας και να μου πεις κι απο εκει εντυπώσεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οχι να μην πάρεις τηλέφωνο, το μαθαίνουμε το σεπτέμβριο

 

υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις σχολών που διδάσκουν πολύ σωστα και το ρώσσικο σύστημα. μία είναι η κονατξάκη, δευτερη η μπελίνα χαραλάμπη στην γ' σεπτεμβρίου και στην κηφισιά η τράστα. υπάρχουν κι αλλες... λίγες

να πας και να μου πεις κι απο εκει εντυπώσεις.

 

 

Για την ηλικία της ποιο είναι καλύτερο? Από ότι έχω καταλάβει με το rad κάνουν πιο πολύ μουσικοκινητική σε αυτή την ηλικία και αυτό με ενδιαφέρει. Για μεγαλύτερη ηλικία δεν ξέρω αν θα της αρέσει για να συνεχίσει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι παντελώς ασχετη με το θέμα χορος!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...