Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γρομπαλακι-λιπωμα στο κεφαλακι του μωρού.


Recommended Posts

Ο μπεμπης μου είναι 2 μηνών και πριν κανένα μήνα παρατήρησα ένα εξωγκοματακι μαλακό σε μέγεθος ρεβιθιου στο κεφάλι του μωρού πίσω πλάγια σχετικά ψηλά. Η παιδιατρος μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε αλλά δεν το θεωρεί ανησυχητικό . Γνωρίζετε κάτι σχετικό;; Απλά ανησυχώ και όταν το πιάνω στεναχωριεμαι αφάνταστα.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο μπεμπης μου είναι 2 μηνών και πριν κανένα μήνα παρατήρησα ένα εξωγκοματακι μαλακό σε μέγεθος ρεβιθιου στο κεφάλι του μωρού πίσω πλάγια σχετικά ψηλά. Η παιδιατρος μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε αλλά δεν το θεωρεί ανησυχητικό . Γνωρίζετε κάτι σχετικό;; Απλά ανησυχώ και όταν το πιάνω στεναχωριεμαι αφάνταστα.

 

Είχε ενα παρόμοιο και ο δικός μου και από τις δύο πλευρές λίγο πιο χαμήλα. Και εμάς η παιδίατρος μας είχε πει ότι δεν είναι κάτι και μάλιστα τη ρωτούσα σχεδόν κάθε φορά. Καποια στιγμή μικρυναν και από τότε σταμάτησα να το αναφέρω.

Πάντως αν ή παιδίατρος θεωρούσε ότι κάτι τρεχει, σίγουρα θα σου έλεγε να το ψάξεται. Μαλλον δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπης μου είναι 2 μηνών και πριν κανένα μήνα παρατήρησα ένα εξωγκοματακι μαλακό σε μέγεθος ρεβιθιου στο κεφάλι του μωρού πίσω πλάγια σχετικά ψηλά. Η παιδιατρος μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε αλλά δεν το θεωρεί ανησυχητικό . Γνωρίζετε κάτι σχετικό;; Απλά ανησυχώ και όταν το πιάνω στεναχωριεμαι αφάνταστα.

 

Μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι. Δεν είναι τίποτα. Συνήθως εξαανίζονται μετά απο λίγο καιρό. Αφησε να πάει το μωρό 8 μηνών και τότε πάρε και μια άλλη γνώμη.

Το άγχος και η στεναχώρια είναι κακός σύμβουλος.

 

Μιλάει μια παθούσα και μαθούσα πλέον

Link to comment
Share on other sites

den einai tipota, to idio exoume k emeis k apo tis 2 pleures sto upsos tou aftiou peripou.

toulaxiston 3 giatrous exw rwtisei k mou eipan na min anhsuxw k oti einai adenas....;)

 

Δεν είναι αδενας. Ούτε στο αυτί κοντά. Παρολαυτα μας είπα ότι είναι μαλακό και κινητο οπότε δεν είναι κρανιακο. Μάλλον περί λιπωματος πρόκειται αλλά ανησυχώ.....

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

χθες ετσι οπως χαιδευα το μωρακι μου το οποιο εχει κλεισει 40 ημερες επιασα ενα σβολακι το οποιο κινειται..ειναι σαν υγρο περισσοτερο, κατω χαμηλα στο κεφαλακι του στην ιδια ευ8εια με το αυτακι του....ειναι πολυ μικρο στο μεγεθος του μπιζελιου, ισως και λιγο μικροτερο...εχω ανησυχησει απιστευτα αν και απο αυτα που διαβαζω εδω κοριτσια μαλλον ειναι κατι συνηθες για τα μωρακια...παντως θα παμε την Δευτερα στον παιδιατρο του και θα σας ενημερωσω για το τι μας ειπε..μπορει να εχουμε και μια αλλη αποψη και να βγαλουμε καμια ακρη μεταξυ μας:wink:

Link to comment
Share on other sites

χθες ετσι οπως χαιδευα το μωρακι μου το οποιο εχει κλεισει 40 ημερες επιασα ενα σβολακι το οποιο κινειται..ειναι σαν υγρο περισσοτερο, κατω χαμηλα στο κεφαλακι του στην ιδια ευ8εια με το αυτακι του....ειναι πολυ μικρο στο μεγεθος του μπιζελιου, ισως και λιγο μικροτερο...εχω ανησυχησει απιστευτα αν και απο αυτα που διαβαζω εδω κοριτσια μαλλον ειναι κατι συνηθες για τα μωρακια...παντως θα παμε την Δευτερα στον παιδιατρο του και θα σας ενημερωσω για το τι μας ειπε..μπορει να εχουμε και μια αλλη αποψη και να βγαλουμε καμια ακρη μεταξυ μας:wink:

 

κ σε μας ειχε στο ιδιο σημειο.ειναι απο του ςσ

αδενες η κατι τετοιο,παντως φυσιολογικο κ φευγει.αν δεν κουνιοταν θα ηταν ανησυχητικο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...