Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαιτα αδυνατισματος και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Ειμαι πολύ αγχωμενη με το θέμα αυτό: Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 84 κιλα με υψος 1.60. Δηλαδη παχυσαρκη. Ημουν σε φάση δίαιτας, ειχα ξεκινήσει απο τα 98 να φανταστείτε!!! Τωρα ειμαι στον 4ο μήνα, 15η εβδομάδα για την ακρίβεια και μολις τσιμπησα το πρωτο κιλο.

 

Δυστυχως δεν προσέχω και πολύ, ενω στην κορη μου που ξεκινησα 65 κιλα μεχρι το τελος του 6ου ειχα πάρει 1,5 κιλό χωρις ομως ουτε εναν εμετο...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν υπάρχουν κοπέλες που εχουν παρόμοια θέμα και ακολούθησαν διαιτα μεσα στην εγκυμοσύνη. Το ρωταω, γιατι με μια γνωστη μου που μιλησα, συνεχίζει και χανει ακόμη κιλά με διαιτολόγο ενω κλείνει τώρα τον τεταρτο και αυτή.

Οταν ρωταω το γιατρο μου μου λεει πως διαιτα στην εγκυμοσύνη δεν κανουμε αλλα υγιεινή διατροφή. Ποια ειναι η εμπειρία σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για μενα καθε γυναικα εχει ολη της τη ζωη να κανει οση διαιτα θελει...να καπνισει οσο θελει...να πιει οσο θελει...γενικως να κανει οτι θελει με τον οργανισμο της και το σωμα της.Κατα τη διαρκεια ομως της εγκυμοσυνης της...σκοπος της ειναι να φροντιζει το μωρο βαζοντας τα δικα της θελω λιγο πιο πισω.Θα συμφωνησω απολυτα με το γιατρο σου οτι στην εγκυμοσυνη απαιτειται υγιεινη διατροφη ωστε να μην παρεις παραπανω απο τα επιτρεπομενα κιλα αλλα οχι διαιτα..εκτος φυσικα και αν η διαιτα επιβαλλεται και συστηνεται απο τον γυναικολογο σου για το καλο του εμβρυου.

Link to comment
Share on other sites

'Οντως είναι δύσκολο να κάνεις δίαιτα για να χάσεις βάρος στην εγκυμοσύνη αλλα όχι ακατόρθωτο!Βέβαια και εγώ έχω πάρει αρκετά κιλά και έχω δρόμο ακόμα... αλλά δεν μπορώ με τίποτα να κρατηθώ .. φταίνε και οι ορμόνες , τρώω το 3πλάσιο απο ότι έτρωγα αλλά δεν αγχώνομαι έχω όλο τον καιρό να τα χάσω μόλις γεννήσω..Για αυτό απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και μην αγχώνεσαι για τα κιλά με λίγη προσπάθεια θα τα χάσεις!

Link to comment
Share on other sites

efi75 και εγώ σαν και εσένα έκανα πριν την εγκυμοσύνη αλλά με το που έμαθα για το μικρό μου σταμάτησα τη δίαιτα και αφου ενημέρωσα το διαιτολόγο του ζήτησα μια διατροφη πιο ισοροπημένη και κοντά στις ανάγκες του παιδιού μου χωρίς να δίνει βάση στη μείωση των θερμίδων για την απώλεια κιλών.. Πάντως αν επιλέξεις να συνεχίσεις προσπάθησε να βρείς κάποιον ενδοκρινολόγο-διατροφολόγο για να σε βοηθήσει.. Είναι πάντως ευρέως γνωστό οτι η δίαιτα στην περιόδο της εγκυμοσύνης δεν συνηστάτε εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου efi75 το θέμα της διατροφής στην εγκυμοσύνη είναι κάτι που σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά για το δεύτερο ( λέμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες από το καλοκαίρι). Επειδή στο πρώτο μου πήρα 15 κιλά και ακόμα, 2 χρόνια μετά παλεύω να χάσω 3 κιλά (δεν είμαι και πολύ εγκρατής) Σκοπεύω στο δεύτερο να ξεκινήσω υγιεινή διατροφή με το που μάθω πως είμαι έγκυος. Στο πρώτο 9 μήνες άκουγα μόνο φάε, όλα τα πιάτα έκαναν πρώτα παρέλαση από εμένα και μετά από όλους τους άλλους.Και όλα αυτά για να κάνω υγιές μεγάλο παιδί. Αυτό είναι μύθος!! Και τίποτα να μην τρως εσύ το παιδί θα φάει από πανω σου. Γνώρισα προχτές κοπέλες που πήραν μόνο 6 κιλά στην εγκυμοσύνη τους!! Μια φίλη μου έκανε από την πρώτη μέρα μέχρι και που γέννησε εμμετούς και δεν μπορούσε τίποτα να φάει! Είμαι της άποψης ότι δεν θα επηρρεάσει καθόλου την κατάσταση η δίαιτα που κάνεις αλλά μπορείς να το συζητήσεις με την διαιτολόγο σου. Πάντως να ξέρεις πως τα κιλά της εγκυμοσύνης δεν χάνονται εύκολα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα εφη75, και εγω νομιζω οτι αν η διατροφη που κανεις ειναι προσεγμενη απο διαιτολογο ετσι ωστε να περνεις ολες τις απαραιτητες βιταμινες και συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος δεν υπαρχει προβλημα για το μωρο...

 

να σου πω οτι και εγω στη δευτερη μου εγκυμοσυνη ημουνα στα δικα σου κιλα αφου τα ειχα κληρονομισει και εγω απο την πρωτη και δεν τα ειχα χασει...

 

την ιδια μερα που εμαθα οτι ειμαι εγκυος εμαθα οτι εχω και χολη και μαλιστα σε κρισιμη κατασταση...ο μονος τροπος για να μπορεσω να φτασω στη 12η εβδομαδα στην οποια μπορουσα να κανω εγχειρηση ηταν να προσεχω παρα πολυ τη διατροφη μου γιατι στη χολη πολλα επιβαρυνουν...ετσι αφου ειχα φοβηθει παρα πολυ πηγα σε διαιτολογο και μου προσαρμοσε τη διατροφη μου βαση της εγκυμοσυνης και της χολης... μεχρι λοιπον και την 12η εβδομαδα ειχα χασει κιολας 4 κιλα ενω δεν ειχα στοχο την απωλεια βαρους....

μετα την εγχειρηση απο βλακεια και λειγουρια δεν συνεχισα τη διατροφη και κατεληξα να παρω αλλα 15 κιλα...

 

η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι καλο ειναι να κανεις κατι αλλα προς θεου οχι ακροτητες οπως ακουω απο αλλες κοπελες που γνωριζω....

Link to comment
Share on other sites

efi75 κι εγω ειχα πολυ αγχος σχετικα με το ποσα κιλα θα παρω στην εγκυμοσυνη καθ οτι υστερικη με το βαρος ανεκαθεν. Τελικα πηρα μονο 5 κιλα. Θα μου πεις τωρα πως εγινε αυτο. Στους πρωτους μηνες ειχα απλα αναγουλες και ναυτια οχι εμετους παρ ολα αυτα λογω ευαισθησιας με το στομαχι και το εντερο(σπαστικη κολιτιδα)δεν μπορουσα να φαω ουτε αυτα που ηθελα (ειμαν φαν των σαλατικων γενικοτερα) αλλα ουτε και τις ποσοτητες που ηθελα γιατι μετα γινομουν πολυ ασχημα. Παντως, ετρωγα πολυ ισορροπημενα και μαλισταο γιατρος στην β επιπεδου μου ειπεοτι φαινοταν να εχω πολυ καλο ισοζυγιο διατροφης λογω των εντονων κινησεων του παιδιου κατα την εξεταση. Απλα δεν εκανα υπερβολες (οσες φορες εκανα το μετανιωσα). Πρωι ετρωγα σνηθως κορνφλεικς, 7-8 αμυγδαλα γαλα η γιαουρτι η ενα τοστ με γαλα, ενδιαμεσσα φρουτα η λαχανικα, πολυ νερο μεσημερι ψητα με βραστη σαλατα (τοσο βρασμενο καροτο και κολοκυθακι δεν ειχα φαει ποτε στη ζωη μου), ζυμαρικα πατατες κρεας κοτοπουλο ρυζι η ψωμι, ενδιαμεσα φρουτα και το βραδυ κορνφλεικς με γιαουρτι γαλα κουλουρακια η φρουτα. Δεν μπορουσα να φαω με τιποτα πρασιναδες αν και μου αρεσουν πολυ (αρακα μαρουλι φασολακια οσπρια μπροκολο κουνουπιδι).Εκανα και τις παρασπονδιες μου αλλα σε μικρες ποσοτητες, καποιες φορες που εφαγα πολυ κοντεψα να παω νοσοκομειο. Βεβαια στο τελος λογω συσπασεων καθισα κι ενα μηνα στο κρεβατι αλλα αντι να βαζω εγω εχανα. Να μν στα πολυλογω μολις γεννησα εφυγαν ολα τα κιλα (ηταν λιγα βεβαια), το παιδακι μου ηταν υγιεστατο και αν και οριακως προωρο (36η εβδομαδα)ζυγιζε 2650 και ηταν ψηλουτσικο (51 ποντοι) και ολα μια χαρα γενικως. Ειχα και την μανα μου και ολους να μου λενε τρωγε αφηνειος το παιδι σου νηστικο κι αλλα τετοια κουλα λες και αν μπορουσα δεν θα ετρωγα. Τελος παντων . Σε γενικες γραμμε ςσυμφωνων με την νικκι81 παντως. Μετα την γεννα εβγαλα ολα τα σπασμενα μου και καθ οτι γεννησα και χειμωνα και κλειστκα μεσα αρχισα να τρωω οτι εβρισκα μπροστα μου και λογω θηλασμου πεινουσα πααααρα πολυ. Ειχα δεν ειχα τα τσιμπησα τα 2,5 κιλακια τωρα προσπαθω να τα χασω αλλα τα εβαλα σε διαφορετικο σημειο του σωματος. Δηλ εγω συνηθως εβαζα μπρατσα και κοιλια και τωρα εκτος απο την κοιλια που εχω ενα φουσκωματακι λογω καισαρικης εβαλα στους γοφους με αποτελεσμα να μου ειναι τσιτα τα παντελονια που φορουσα στα 60 κιλα (τωρα ειμαι 57, ξεκινησα εγκυμοσυνη με 54,5 και υψος 1,61). Τωρα ειμαι σε προσπαθεια να μπω σε μια ταξη γιατι αναλογιζομαι τι ετρωγα αυτους τους μηνες και τρομαζω! σε γενικες γραμμες ειτε λιγα ειτε πολλα κιλα να βαλεις δεν εχει επιπτωση αυτο στην υγεια του παιδιου(εκτος απο ειδικες περιπτωσεις). Καλο ειναι να μην γινονται υπερβολες και φυσικα οχι διαιτα στην εγκυμοσυνη, προσεκτικη και ισορροπημενη διατροφη ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολύ αγχωμενη με το θέμα αυτό: Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 84 κιλα με υψος 1.60. Δηλαδη παχυσαρκη. Ημουν σε φάση δίαιτας, ειχα ξεκινήσει απο τα 98 να φανταστείτε!!! Τωρα ειμαι στον 4ο μήνα, 15η εβδομάδα για την ακρίβεια και μολις τσιμπησα το πρωτο κιλο.

 

Δυστυχως δεν προσέχω και πολύ, ενω στην κορη μου που ξεκινησα 65 κιλα μεχρι το τελος του 6ου ειχα πάρει 1,5 κιλό χωρις ομως ουτε εναν εμετο...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν υπάρχουν κοπέλες που εχουν παρόμοια θέμα και ακολούθησαν διαιτα μεσα στην εγκυμοσύνη. Το ρωταω, γιατι με μια γνωστη μου που μιλησα, συνεχίζει και χανει ακόμη κιλά με διαιτολόγο ενω κλείνει τώρα τον τεταρτο και αυτή.

Οταν ρωταω το γιατρο μου μου λεει πως διαιτα στην εγκυμοσύνη δεν κανουμε αλλα υγιεινή διατροφή. Ποια ειναι η εμπειρία σας;

 

Ματακια μου με το καλο το μπεμπουλι σου! Σε ζηλευω... Το δικο μου ειναι 7 μηνων τωρα αλλα και παλι και τι δεν θα εδινα για ενα μωρουλι μικρο μικρο μικρουλι! Εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 116 κιλα με 1.70 υψος.

Εκανα οτι μου ειπε ο γιατρος μου δηλαδη οχι γλυκα (αντε κανενα παστελακι η λιγο χαλβα η εψηνα μηλο και του εβαζα κανελλα απο πανω), οχι μακαρονια, πατατες, ψωμι και πηρα συνολικα 5 κιλα στη εγκυμοσυνη.

Δεν ενιωθα στερηση γιατι οταν τρως υγιεινα δεν πεινας. Χορταινεις πολυ ευκολα. Ασε που τρως πιο μεγαλη ποσοτητα φαγητου αφου ειναι λιγοτερες οι θερμιδες. Δε, με πονουσε τοσο πολυ η μεση μου που ελεγα αμα παχυνω κι αλλο δεν θα μπορω να κουνηθω καθολου. Με βρηκε και καλοκαιρι αφου γεννησα 6 Σεπτεμβρη... φανταζεσαι....!

Μετα τη γεννα εχω χασει περιπου 20 κιλα χωρις διαιτα αλλα τωρα θελει προσοχη μετα το θηλασμο.

Αν μπορω να σε βοηθησω σε τιποτε αλλο, θα το κανω με χαρα.

Ο,τι καλυτερο σου ευχομαι, με το καλο να το παρεις αγκαλιτσα το ζουζουνακι σου!!!!!!!!!!

a0emy25qixu8hjtz.png
Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου κάνε διατροφή, όχι δίαιτα! για σένα και το παιδάκι σου. Ξέχνα την υπερφαγία, τρώγε υγιεινά και όλα θα είναι οκ. Αν σε αγχώνει το σώμα σου, υπομονή, μετά τη γαλουχία κάνε ότι θες. Αλλά σε περίοδο εγκυμοσύνης μη γυρεύεις να χάσεις βάρος. Όταν θα στερείται ο οργανισμός θα στερείται και το πιτσιρίκι. Ούτε να φορτώνεις. Απλά τρώγε σωστά.

 

Από την άλλη που ξέρεις ίσως και αυτά τα κιλάκια που έχεις παραπάνω να είναι όμορφα πάνω σου!

 

Υπομονή...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 33η εβδομάδα και δεν έχω πάρει ούτε ένα κιλό. Μάλιστα έχασα 7. Κάνω δίαιτα και μάλιστα αυστηρή αφού μετράω και τα γραμμάρια... Ο γιατρός μου λέει πως το μωρό δεν έχει κανένα πρόβλημα και αυτό φαίνεται από την ανάπτυξή του που είναι φυσιολογικότατη. Δε λέω βέβαια να κάνεις δίαιτα μόνη σου, μόνο με τη βοήθεια ειδικού, αλλά το θέμα του φαγητού είναι λίγο παρεξηγημένο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κι από μένα!

 

είχα κι εγώ παραπάνω κιλά πριν μείνω έγγυος, μη φανταστείτε πολλά, αλλά δεν τα ήθελα. ρώτησα το γιατρό και πήγα σε διατοφολόγο. αποτέλεσμα, υγειινή διατροφή και προσοχή σε γλυκά, και δεν έχω βάλει ούτε κιλό. δεν έχασα βέβαια, αλλά δεν ήταν αυτός ο στόχος μας. ήταν να μη βάλω πάνω από 12. αν συνεχίσω και το καταφέρω θα είμαι πολύ ικανοποιημένη μετά τη γέννα!

 

ρώτα κάποιον ειδικό να σου πει. και βεβαια μη στερείσαι όταν θες να φας! εγώ όταν λιγουεύομαι κάτι, το ζητάω και το τρώω.

σημασία έχει να νιώθεις εσύ καλά και να είναι το μωράκι σου υγειές, που μόνο με σωστή διατροφή θα το καταφέρεις

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις

 

Link to comment
Share on other sites

Ελεος με τις διαιτες! Καλα λεει ο γιατρος σου! Σωστη διατροφη! Αφου εχεις ολη τη θεληση και τη δυναμη να κανεις διαιτα τοτε η σωστη διατροφη θα σου ειναι ακομη πιο ευκολη! Λιγοτερες απο 1700 θερμιδες σωστες ομως, θεωρω απαραδεκτο να λαμβανεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Πιστεψε με, με 1700 σωστες θερμιδες οχι απλα δεν θα παρεις αλλα μπορει και να χασεις, χωρις να χασει τιποτα το μωρο σου! Προς Θεου μην κανεις ολιγοθερμιδικες διαιτες. Στο κατω κατω περιμενε λιγους μηνες να γεννησεις και κανεις μετα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Έφη...

 

εγώ όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου ήμουν 77 κιλά... τα πρώτα 2 τρίμηνα είχα πάρει 3-4 κιλάκια... αλλά κατέληξα να γεννήσω 77 κιλά... πως έγινε αυτό το μαγικό;;;

Μετά τη β' επιπέδου λόγω αυξημένου αμνιακού ο γυναικολόγος με έστειλε να δω ενδοκρινολόγο... ο οποίος μου συνέστησε διατροφή... 3 μικρά γεύματα συν 3 snacks... συγκεκριμένες ποσότητες και ομάδες τροφίμων... ομολογώ ότι μετά το πρώτο ζόρι όλα κυλούσαν ομαλά... εγώ έχανα βάρος... το μικρό αναπτυσσόταν κανονικά και όλα καλά...

 

Να πω ότι τη διατροφή την έκανα για 2 μήνες περίπου... και αποτέλεσμα είχε να γεννήσω στα κιλά που ξεκίνησα και μετά τη γέννα να είμαι και -10 κιλά τα οποία δεν ξαναπήρα ποτέ... προς μεγάλη μου χαρά...

 

Αν όντως έχεις θέμα ή και προληπτικά... εμένα προληπτικά μου την έδωσαν... μπορείς να κάνεις... απλά προσέχεις τι τρως και κυρίως το πόσο τρως και φυσικά ούτε λέξη για γλυκά... μόνο φρούτα επιτρέπονται...

 

Τώρα είμαι ξανά έγκυος αλλά δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα... έχω ξεκινήσει πολύ καλά στο βάρος και δεν παίρνω κιλά όπως περίμενα...

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο με ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ κοριτσια, οταν μπαινω και διαβάζω τα μηνύματα σας παιρνω δυναμη!

Να διευκρινισω κατι βεβαια: δεν ειμαι υπερμαχος της στερητικης διαιτας, αλλωστε το μεγαλο προβλημα μου οφειλεται οτι στην εφηβεια εκανα πεντε εξι τέτοιες και κατέστρεψα το μεταβολισμό μου. Μιλωντας για διαιτα αναφέρομαι σε διατροφή υγιεινη και ισορροπημενη με σκοπο χαμηλη απώλεια βαρους. Με αλλα λογια να μην ξεφύγω και πάρω πανω απο επτα με οκτω κιλα ωστε γεννωντας να εχω μείνει στα ίδια. Και φυσικά αυτό που με ενδιαφερει κυριως δεν ειναι τιποτε αλλο απο την υγεία τη δική μου και του μωρου... Φοβαμαι για διαβητη, προεκλαμψίες και λοιπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιστεύετε ότι ο μοναδικός λόγος που δε θέλω να κάνω ΤΩΡΑ μωρό είναι τα παραπάνω μου κιλά και ο φόβος ότι με μια νέα εγκυμοσύνη δεν ξέρω πού θα φτάσω????

 

Δεν είναι το οικονομικό, δεν είναι η διαφορά ηλικίας με την κόρη μου (τι ωραίο που ακούγεται αυτό!), αλλά τα δικά μου κιλά???Πολύ λυπηρό είναι και όσο με παίρνει από κάτω, τόσο δεν μπορώ να κάνω δίαιτα και να τα χάσω-βασικά γυμναστική θέλω, που πάντα έκανα και με την μικρή τώρα, έχω σκουριάσει....Αχχχχχχχχχχ!

 

(βέβαια, αν το μωρό ερχόταν, θα τρελλαινόμουν από τη χαρά μου!:wink:)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 33η εβδομάδα και δεν έχω πάρει ούτε ένα κιλό. Μάλιστα έχασα 7. Κάνω δίαιτα και μάλιστα αυστηρή αφού μετράω και τα γραμμάρια... Ο γιατρός μου λέει πως το μωρό δεν έχει κανένα πρόβλημα και αυτό φαίνεται από την ανάπτυξή του που είναι φυσιολογικότατη. Δε λέω βέβαια να κάνεις δίαιτα μόνη σου, μόνο με τη βοήθεια ειδικού, αλλά το θέμα του φαγητού είναι λίγο παρεξηγημένο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...

 

Πώς το έκανες αυτό???Με πόσα κιλά ξεκίνησες (αν επιτρέπεται)???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολύ αγχωμενη με το θέμα αυτό: Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου 84 κιλα με υψος 1.60. Δηλαδη παχυσαρκη. Ημουν σε φάση δίαιτας, ειχα ξεκινήσει απο τα 98 να φανταστείτε!!! Τωρα ειμαι στον 4ο μήνα, 15η εβδομάδα για την ακρίβεια και μολις τσιμπησα το πρωτο κιλο.

 

Δυστυχως δεν προσέχω και πολύ, ενω στην κορη μου που ξεκινησα 65 κιλα μεχρι το τελος του 6ου ειχα πάρει 1,5 κιλό χωρις ομως ουτε εναν εμετο...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι αν υπάρχουν κοπέλες που εχουν παρόμοια θέμα και ακολούθησαν διαιτα μεσα στην εγκυμοσύνη. Το ρωταω, γιατι με μια γνωστη μου που μιλησα, συνεχίζει και χανει ακόμη κιλά με διαιτολόγο ενω κλείνει τώρα τον τεταρτο και αυτή.

Οταν ρωταω το γιατρο μου μου λεει πως διαιτα στην εγκυμοσύνη δεν

κανουμε αλλα υγιεινή διατροφή. Ποια ειναι η εμπειρία σας;

 

Σε καταλαβαίνω και είμαι με το μέρος σου!Αν με τον όρο "δίαιτα" εννοείς αυτό που λες κι εσύ, μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή και να σε παρακολουθεί κάποιος διαιτολόγος, είμαι μαζί σου, να το κάνεις γιατί θα σε βοηθήσει και σένα, στην ψυχολογία σου!

 

 

Αλήθεια, στην κόρη σου πόσα πήρες τελικά???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω ότι διαιτα χρειαζεται παντα όταν κανουμε μωρακι....αλλες την κανουν κατα την εγκυμοσυνη και αλλες μετα. Εγω προτιμω στην εγκυμοσυνη μου να τρωω και να χανω μετα τα κιλα. Δεν πιστευω ότι κανοντας διαιατα στην εγκυμοσυνη (όχι απλα υγιεινη διατροφη), δεν στερουμε απο το μωρουλινι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη 135 κιλα με υψος 1.76... μεχρι τωρα εχω παρει 4 και κανω ακομα εμετους ασε που πλεον 8 στα 10 φαγητα με πειραζουν και με ανακατευουν... θελω να χασω κιλα αλλα επειδη ουτως η αλλως δεν τρωω βλακειες πια γιατι με πειραζουν περιμενω να γεννησω για να κανω διαιτα... ο γιατρος μου οταν ρωτησα στην αρχη μου ειπε απλα να μην κανω υπερβολες κι αφου ειμαι υγιης να μην ασχοληθω με διαιτες κλπ... το θεμα ειναι οτι μετα την γεννα θα πρεπει να κανω τρελλη διαιτα

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Έφη...

 

εγώ όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου ήμουν 77 κιλά... τα πρώτα 2 τρίμηνα είχα πάρει 3-4 κιλάκια... αλλά κατέληξα να γεννήσω 77 κιλά... πως έγινε αυτό το μαγικό;;;

Μετά τη β' επιπέδου λόγω αυξημένου αμνιακού ο γυναικολόγος με έστειλε να δω ενδοκρινολόγο... ο οποίος μου συνέστησε διατροφή... 3 μικρά γεύματα συν 3 snacks... συγκεκριμένες ποσότητες και ομάδες τροφίμων... ομολογώ ότι μετά το πρώτο ζόρι όλα κυλούσαν ομαλά... εγώ έχανα βάρος... το μικρό αναπτυσσόταν κανονικά και όλα καλά...

 

Να πω ότι τη διατροφή την έκανα για 2 μήνες περίπου... και αποτέλεσμα είχε να γεννήσω στα κιλά που ξεκίνησα και μετά τη γέννα να είμαι και -10 κιλά τα οποία δεν ξαναπήρα ποτέ... προς μεγάλη μου χαρά...

 

Αν όντως έχεις θέμα ή και προληπτικά... εμένα προληπτικά μου την έδωσαν... μπορείς να κάνεις... απλά προσέχεις τι τρως και κυρίως το πόσο τρως και φυσικά ούτε λέξη για γλυκά... μόνο φρούτα επιτρέπονται...

 

Τώρα είμαι ξανά έγκυος αλλά δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα... έχω ξεκινήσει πολύ καλά στο βάρος και δεν παίρνω κιλά όπως περίμενα...

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο με ρωτάς...

 

 

Μηπως θα μπορουσες να μας δωσεις την διατροφή σου;;;; Ειμαι 23 εβδομαδων και εχω παρει 5,5 κιλα....

Η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει γιατι ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με +10....

θα με εσωζες.....:!::-D

Link to comment
Share on other sites

Babystar, ξεκίνησα με 97 κιλά και ύψος 1,75. Η δίαιτα μπήκε στην εγκυμοσύνη μου λόγω διαβήτη κύησης, αλλά πάλι δίαιτα δεν είναι; και μάλιστα αυστηρότατη.

 

Ευχαριστώ!!

 

Δίαιτα είναι, αλλά όπως είπα και πριν, είμαι υπέρ της δίαιτας (ΚΑΙ στην εγκυμοσύνη), όταν υπάρχει παρακολούθηση από ειδικό, κάτι που σε σένα ισχύει!Μπράβο σου πάντως, αν και ο διαβήτης κύησης είναι φαντάζομαι μια δύσκολη περίπτωση, οπότε καλή συνέχεια...Με το καλό το μωράκι σου!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσες να μας δωσεις την διατροφή σου;;;; Ειμαι 23 εβδομαδων και εχω παρει 5,5 κιλα....

Η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει γιατι ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με +10....

θα με εσωζες.....:!::-D

 

Κοριτσάκι... έχεις pm...

δεν είναι κόπος να στη δώσω... ο κόπος είναι να την τηρήσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...