Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χοριακές λάχνες


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες. Σε λίγο καιρό προγραμμάτισα την εξέταση της χοριακής λάχνης. Εκανα μια έρευνα στο ίντερνετ και έμαθα ότι πρόκειται για εξεταση που αφορά γυναίκες συνήθως άνω των 35 προκειμένου να αποκλειστεί το ενδεχόμενο της γέννησης παιδιού με γεννετικές ασθένειες . Γίνεται σε ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο είτε με μια βελόνα από την κοιλιά είτε κολπικά. Αυτό που με τρόμαξε είναι η πιθανότητα αποβολής μετά από την εξέταση που είναι γύρω στα 3,5-5%. Γι αυτό καλό θα είναι να γίνεται από ειδικευμένο γιατρό. Είχε καμία σας εμπειρία από αυτή την εξέταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα την ειχα κανει εγω στον γιο μου λογω μεγαλης αυχενικης , γενικα δεν πιστευω οτι η πιθανοτητα αποβολης ειναι τοσο μεγαλη εγω ξερω γυρω στο 2% αλλα αν γινεται απο πολυ εμπειρο και καλο γιατρο δεν νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα τωρα για το δημοσιο δεν γνωριζω την εκανα δε ιδιωτικο γιατρο ο οποιος εχει μεγαλη εμπειρια και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα θυμαμαι οτι τοτε ειχα δωσει γυρω στα 650 ευρω. Σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Κατερίνα μου για το κουράγιο και τις ευχές σου. Εγώ στο Ιασώ πρόκειται να την κάνω την εξέταση. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω έκανα τροφοβλάστη πριν 1 εβδομάδα. Επειδή εχω διδυμα με τρυπησαν 2 φορες. Η πρωτη φορά ήταν ανεχτή αλλά η δευτερη με δυσκολεψε λίγο. Πρέπει να την κάνεις σε εμπειρο γιατρο και έτσι μειώνονται σημαντικά οι πιθανοτητες αποβολής. Μου ειπαν απο το κέντρο οτι αν περάσει το πρώτο 24ωρο περνάει κ ο κίνδυνος να συμβεί κάτι κακό. Μην αγχώνεσαι καθολου, όσους γιατρους επισκεφτηκα όλοι μου είπαν οτι τέτοιες εξετάσεις πρέπει να συμπεριληφθουν στις απαραιτητες.

Σου ευχομαι καλά αποτελέσματα κ μην φοβάσαι καθολου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω έκανα τροφοβλάστη πριν 1 εβδομάδα. Επειδή εχω διδυμα με τρυπησαν 2 φορες. Η πρωτη φορά ήταν ανεχτή αλλά η δευτερη με δυσκολεψε λίγο. Πρέπει να την κάνεις σε εμπειρο γιατρο και έτσι μειώνονται σημαντικά οι πιθανοτητες αποβολής. Μου ειπαν απο το κέντρο οτι αν περάσει το πρώτο 24ωρο περνάει κ ο κίνδυνος να συμβεί κάτι κακό. Μην αγχώνεσαι καθολου, όσους γιατρους επισκεφτηκα όλοι μου είπαν οτι τέτοιες εξετάσεις πρέπει να συμπεριληφθουν στις απαραιτητες.

Σου ευχομαι καλά αποτελέσματα κ μην φοβάσαι καθολου!!!!

 

Πρώτα απ'όλα καλά αποτελέσματα σου εύχομαι και με το καλό να γεννηθούν τα διδυμάκια σου.

Ευχαριστώ που με καθησυχάζεις κι εσύ γιατί μου έχει γίνει εφιάλτης ειδικά όσο πλησιάζει ο καιρός να κάνω την εξέταση. Πάντως μου έχει κάνει εντύπωση ότι από τις κοπέλες που επισκεπτονται το site ελάχιστες ασχολούνται με τη συγκεκριμένη εξέταση. Μάλλον οι περισσότερες πρέπει να είναι κάτω των 35 όπου η εξέταση δεν είναι υποχρεωτική.

Αφού κάνεις τις χοριακές λάχνες μετά κάνεις και την εξέταση της αυχενικής διαφάνειας;

η εξέταση της τροφοβλάστησης αναιρεί την αμνιοπαρακέντηση στον 5ο μηνα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την ευχη σου, τα έχω πάρει τα αποτελέσματα και ειναι όλα πολύ καλά! Δοξα το Θεο! Εγω έκανα την τροφοβλάστη λόγω του οτι είχα κολλήσει μεγαλοκυτταρικό ίο και καναμε και καρυοτυπο και στα δυο.Η αυχενική μετα την τροφοβλάστη δεν χρειαζεται, γιατι σου δίνει αποτελεσμα κατα 998% με σιγουρια. Αμνιοκεντηση θα χρειαστει να κάνεις μονο αν κάτι προβληματισει τον γιατρο σου, αλλά αυτες είναι σπάνιες περιπτωσεις.

Μην αγχώνεσαι καθολου! Ολα θα πάνε καλά, μην σκεφτεσαι το κακό. Οσο για αποβολές είναι πολύ σπάνιες περιπτώσεις, ούτε να το σκεφτεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ευχη σου, τα έχω πάρει τα αποτελέσματα και ειναι όλα πολύ καλά! Δοξα το Θεο! Εγω έκανα την τροφοβλάστη λόγω του οτι είχα κολλήσει μεγαλοκυτταρικό ίο και καναμε και καρυοτυπο και στα δυο.Η αυχενική μετα την τροφοβλάστη δεν χρειαζεται, γιατι σου δίνει αποτελεσμα κατα 998% με σιγουρια. Αμνιοκεντηση θα χρειαστει να κάνεις μονο αν κάτι προβληματισει τον γιατρο σου, αλλά αυτες είναι σπάνιες περιπτωσεις.

Μην αγχώνεσαι καθολου! Ολα θα πάνε καλά, μην σκεφτεσαι το κακό. Οσο για αποβολές είναι πολύ σπάνιες περιπτώσεις, ούτε να το σκεφτεσαι!

 

Μπράβο BLUBLU χαίρομαι που πήγαν όλα καλά. Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που δίνεις λύσεις στους προβληματισμούς μου και με καθησυχάζεις καθόσον δεν έχω κανένα που να ξέρει ώστε να μπορώ να ρωτήσω για όλα αυτά

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Esys, δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις. Εδω ειμαστε για να βοηθαμε η μια την άλλη. Οτι θελησεις στειλε μην. ή πμ. Κ εμένα με βοηθησαν πολλα κοριτσια εδω μέσα. Παντως αρκετες πληροφοριες θα παρεις αν μπεις στο θεμα Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνη- Τροφοβλαστη, βρισκεται δηλ. κατω απο τα θεματα που είναι χωρισμένα σε Τριμηνα εγκυμοσυνης.

Περιμένω νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Esys, δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις. Εδω ειμαστε για να βοηθαμε η μια την άλλη. Οτι θελησεις στειλε μην. ή πμ. Κ εμένα με βοηθησαν πολλα κοριτσια εδω μέσα. Παντως αρκετες πληροφοριες θα παρεις αν μπεις στο θεμα Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνη- Τροφοβλαστη, βρισκεται δηλ. κατω απο τα θεματα που είναι χωρισμένα σε Τριμηνα εγκυμοσυνης.

Περιμένω νέα σου!

 

οκ πήγα και τις διάβασα και τις 8 σελίδες που είχε το θέμα. Να σαι καλά γιατί δεν ήξερα την ύπαρξή της :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλή μου Esys, δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις. Εδω ειμαστε για να βοηθαμε η μια την άλλη. Οτι θελησεις στειλε μην. ή πμ. Κ εμένα με βοηθησαν πολλα κοριτσια εδω μέσα. Παντως αρκετες πληροφοριες θα παρεις αν μπεις στο θεμα Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνη- Τροφοβλαστη, βρισκεται δηλ. κατω απο τα θεματα που είναι χωρισμένα σε Τριμηνα εγκυμοσυνης.

Περιμένω νέα σου!

 

Καλησπέρα, τα νέα μου τελικά δεν είναι τα καλύτερα, διαγνώστηκε παλλίνδρομος κύηση και σήμερα μπήκα για απόξεση. Είμαι χάλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ καλη μου....τι να πω...υπομονη. Ειναι δυσκολα τωρα, ελπιζω συντομα να νιωσεις καλυτερα. Υπομονη,αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι πες μου.

 

Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου αλλά ο πόνος δεν απαλύνεται προς το παρόν, έχω βαλαντώσει και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Ασε που βλέποντας την ηλικία μου (σε λίγο καιρό 39) με πιανουν τρελές φοβίες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...