Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΚΝΙΔΩΣΗ ΣΤΟ 3ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΥΗΣΗΣ


Recommended Posts

Koriτσια μου!!! η κνιδωση ειναι πολυ συχνα αντιδραση σε καποιο φαγωσιμο..και ναι μπορει να εμφανιστει αναπαντεχα...

 

δοκιμασε να απεχεισ απο τα γαλακτοκομικα ..ΟΛΑ..ομωσ.. για 1 εβδομαδα ..αντικατεστησε τα με γαλα σογιασ(σουπερ μαρκετ+βιολογικα καταστηματα) ..η με τροφημα με πολυ ασβεστιο..να δεισ αν θα υπαρχει καλητερευση..

 

αν οχι..δοκιμασε να απεχεισ και απο την γλουτενη δηλαδη το λευκο ψωμι..αλλα και γενικα ολα τα ψωνια..μπισκοτα κλπ.. να δεισ και παλι αν θα βελτιωθει...αν ναι..τοτε για καποιο καιρο..2-3 μηνεσ πρεπει να τα αποφευγεισ...

 

και ολα θα γινουν παλι καλα!

 

φιλια!

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koriτσια μου!!! η κνιδωση ειναι πολυ συχνα αντιδραση σε καποιο φαγωσιμο..και ναι μπορει να εμφανιστει αναπαντεχα...

 

δοκιμασε να απεχεισ απο τα γαλακτοκομικα ..ΟΛΑ..ομωσ.. για 1 εβδομαδα ..αντικατεστησε τα με γαλα σογιασ(σουπερ μαρκετ+βιολογικα καταστηματα) ..η με τροφημα με πολυ ασβεστιο..να δεισ αν θα υπαρχει καλητερευση..

 

αν οχι..δοκιμασε να απεχεισ και απο την γλουτενη δηλαδη το λευκο ψωμι..αλλα και γενικα ολα τα ψωνια..μπισκοτα κλπ.. να δεισ και παλι αν θα βελτιωθει...αν ναι..τοτε για καποιο καιρο..2-3 μηνεσ πρεπει να τα αποφευγεισ...

 

και ολα θα γινουν παλι καλα!

 

φιλια!

 

μου κανει εντυπωση αυτο που γραφεις γιατι στην θεραπεια που ακολουθω χρονια τωρα απο την δερματολογο μου δεν ειχα ποτε απαγορευτικο για ψωμι και γαλα και τωρα λογω εγκυμοσυνης πινω γαλα καθημερινα και τρωω ψωμι για τις αναγουλες αλλα εφυγαν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ φυσιολογικοι και αναμενομενοι οι ερεθισμοι στην εγκυμοσυνη. Δεν ειναι ουτε αλλεργια για να παθει καποια αλλεργικο σοκ και δεν πρεπει να βαζετε κορτιζονη σε κανενα τριμηνο. Η κορτιζονη ειναι η υστατη λυση αναγκης και παλι πολυ περιορισμενα.

Bepanthol να δοκιμαζετε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα την κορτιζονη εγω δεν ειχα ποτε παρει ουτε πριν την εγκυμοσυνη οποτε δεν μπηκα στην διαδικασια να βαλω κρεμα κορτιζονης ουτε τωρα. Bepanthol βαζω ετσι κι αλλιως επειδη εχω πολυ ασπρο δερμα, εννοω οτι την εχω σαν κρεμα σωματος.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστειτε οτι εγω ειχα καποια στιγμη στη ζωη μου τρομερες αλλεργιες και οι πλεον εμπειροι γιατροι στο Συγγρου μου ειπαν κορτιζονη να βαζω αμα ειναι να πεθανω μονο :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δώ και μερικές μέρες είμαι χάλια, με εξάνθημα κόκκινο σε ΟΛΟ το σώμα, με κνίδωση τρομερή και προσπάθησα να το ξεπεράσω για μία βδομάδα περίπου σε ντους, ενυδάτωση, και ταλκ. Η κατάσταση όμως από το κακό στο χειρότερο!Χθες με είδε η γιατρός και με παρέπεμψε σε δερματολόγο, όπου επαληθεύτηκε ότι έχω ένα σύνδρομο ή κάπως έτσι.Είναι σύνηθες είπε στην α΄εγκυμοσύνη, κυρίως στους τελευταίους μήνες,συνδέεται με την αύξηση των κιλών (εγώ 20!!!), και με την άδεια της γυναικολόγου μου δίνουν 1 ζιρτέκ το βράδυ και μία κρέμα με πολύ αραιωμένη κορτιζόνη για επάλειψη και κάτι δερμοκαλλυντικά. Μία λοσιόν αντιφλογιστική και αντικνησμώδη και έναν αφρό, αντί για αφρόλουτρο.Χθες ξεκκίνησα τη θεραπεία και η φαγούρα μειώθηκε αισθητά.Το καλό;;Φεύγει μετά τον τοκετό, μετά την απόμάκρυνση του πλακούντα. Εννοείται ότι ρώτησα πολλλέεεςςς φορές αν σε αυτή τη φάση όλα αυτά είναι ασφαλή για το μωρό μου. Πάντως μιλάμε ότι δε βλέπομαι!!!Ψάχνω δέρμα και δε βρίσκω!!!Είχα χάσει την ηρεμία μου!!!Άσχετο:από χθες το βράδυ έχω βλέννες (σε πρωτοφανή ποσότητα!!!) και μάλλον θα γεννήσω πολύυυ σύντομα!!!Τα έχω παίξει.Φοβάμαι πολύ και μου έχει καρφωθεί και η εξής ιδέα.Λέτε αν με δει έτσι ο αναισθησιολόγος να μη θέλει να μου κάνει επισκληρίδειο;;Άχ...και χθες να φανταστείτε...που πήγε να με εξετάσει κολπικά η γιατρός...έκανα σαν αγριοκάτσικο και δεν την άφηνα...Μετά από αυτό..έπεσε το ηθικό μου...Πώς θα τα καταφέρω στη γέννα;;help...

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω 2 φορες γεννησα και προβλημα στη γεννα δεν ειχα και ειχα με το χερι του γιατρου και της μαιας. Ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο, μη νομιζεις οτι μονο εσενα ενοχλησε. Πιο ευκολα ανεχτηκα τους πονους της γεννας και την εξοδο ενος μωρου 3300 παρα το χερακι τους.

Θελω να σου πω να μη φοβασαι γιατι δεν ειναι τιποτα, αλλα ξερω οτι ο,τι και να σου πω παλι φυσιολογικα θα φοβασαι κι αυτο δεν ειναι κακο. Ειναι ανθρωπινο. Το δερματικο θα σου περασει ολο. Απλα δοκιμασε να μη βαζεις κορτιζονη αλλη. Για να εχεις πολλες βλεννες μαλλον γεννας συντομα. Με το καλο :D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Με καθυσηχάσατε αρκετά. Επισκέφτηκα και αλλεργιολόγο και μου είπε ένα σωρό τροφές που έτρωγα κατά κόρον να τις αποφεύγω. Παρατήρησα ότι με το που πήγα αυθημερόν στην Αθήνα προχθές για την αυχενική, τα εξανθήματα εξαφανίστηκαν. Με το που ήρθα σπίτι μου, υπάρχουν πολλά φυτά τριγύρω, φούντωσα πάλι. Σε βιβλίο διάβασα ότι -μεταξύ των πολλών παραγόντων που προκαλλούν την κνίδωση- επηρεάζει και η γύρη.

Επίσης, δεν ξέρω αν το έχει κπ από εσάς, ξαφνικά κοκκινίζει κπ σημείο σε κπ δάχτυλο, αρχίζει η φαγούρα και πρήζεται όλο το δάχτυλο. Είναι το πρήξιμο κι ευτό σύμπτωμα της κνίδωσης;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

rica μου πριξηματα δεν ειχα ποτε, οποτε δε ξερω να σου πω. Αλλεργικη στην γυρη ειμαι ετσι κ αλλιως και αντισταμινικα παιρνω ετσι κ αλλιως, οχι φετος φυσικα γιατι ειμαι εγκυος και προσπαθω να τα αποφυγω

 

magda ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ!!!!!!! ολα να πανε καλα!!!!!! μη φοβασαι...ειναι μια διαδικασια που περνανε χιλιαδες γυναικες την ημερα ανα τον κοσμο...εσυ δε θα τα καταφερεις? και βεβαια θα τα καταφερεις και μαλιστε περιφημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρηξιμο ειναι συνηθισμενο συμπτωμα αλλεργιων. Γενικα ειναι επιβαρυμενη πολυ αυτην την εποχη η ατμοσφαιρα.

Τωρα, ειτε εισαι αλλεργικη σε κατι ή σε πολλα και δεν το ξερεις είτε λογω εγκυμοσυνης απεκτησες προσκαιρη ευαισθησια, οποτε να αποφευγεις γενικα τα αλλεργιογονα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αλλεργική δεν ήμουν ιδιαίτερα απλά από το Γενάρη άρχισαν δειλά δειλά να εμφανίζονται τα πρώτα σπυράκια στις παλάμες. Όμως από το Μάρτη που έμεινα έγκυος, το πράγμα επιδεινώθηκε πάρα πολύ.

Το Νο1 που με ενδιαφέρει είναι να μην επηρεάζει η αλλεργία το μωρό, όλα τ' άλλα τα παλεύω.

Η αλλεργιολόγος μου είπε ότι από τον 4ο μήνα επιτρέπεται η λήψη zirtec σε περίπτωση που φουντώσω, ο γυναικολόγος ήταν όμως κάπως αρνητικός. Εσείς τι ξέρετε γι' αυτό;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι το ζιρτεκ ειναι ενα αντισταμινικο που επερνα πριν 10 χρονια και βαλε, τωρα εχουν βγει νεας γεννιας και η αληθεια ειναι οτι τις λιγοτερες παρενεργειες τις κανει το aerious. Υπαρχει και το xozal το οποιο ειναι επεισης δυνατο αλλα με λιγοτερες παρενεργειες, οταν ειπα στον γιατρο μου για την αλεργεια μου ειπε οτι αν δεν αντεχω να παρω μισο aerious.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και αγορια καλημερα!Καινουρια στο φορουμ,πρωτο μου μηνυμα,ωστοσο σας διαβαζω εδω και ενα χρονο που ημουν εγκυος στο πρωτο μου μωρακι.Τωρα εχω εναν μπεμπαρο σχεδον 9 μηνων και ειμαι εγκυος στην εβδομη εβδομαδα.Τον Αυγουστο που μας περασε και ημουν στον ογδοο μηνα,ξυπνησα ενα πρωι με κοκκινιλες και φαγουρα.Καθως ημουν σε εξοχικο μερος υπεθεσα οτι κατι με τσιμπησε και δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια.Καθως περνουσαν οι ωρες η κατασταση χειροτερευε,εγια κατακοκκινη με πρηξιματα και φαγουρα σε ολο μου το σωμα.Στο Α.Συγγρος διεγνωσαν οξεια κνιδωση,μου εκαναν μια ενεση fenistil και ηρεμησα.Μετα απο καμια δεκαρια μερες ειδικης διατροφης(αποφυγη αλλεργιογονων τροφων) και με χαπακι fenistil καθημερινα,ηρεμησα.Εδω και λιγες μερες εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα,ευτυχως οχι στην ιδια εκταση,με πολλη εντονη φαγουρα ομως παλι.Στο νοσοκομειο,λογω πρωτου τριμηνου μου εδωσαν μια κρεμα της frezyderm μονο.Ο γυναικολογος μου συστησε τη betnovate ισχυριζομενος οτι η κορτιζονη που εχει δεν πειραζει.O φαρμακοποιος απο την αλλη λεει οτι η κορτιζονη περναει πολυ βαθια και καλυτερα να την αποφυγω.Και γω στη μεση,μην ξεροντας ποιου τη γνωμη να ακολουθησω και με την ελπιδα να μην ξαναφουντωσω!Συγνωμη για το εκτεταμενο μου μηνυμα,καλη σας μερα!:-P

Link to comment
Share on other sites

Μη με περάσετε για καμιά αγενή που δε λέει ούτε ένα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, σλλά...εκείνο το ίδιο βράδυ...γέννησα!!!Θα βάλω νέο θέμα για αυτό!!!Τελικά η εμπειρία ήταν υπέροχη...ΠΟΙΟΣ;;;;ΕΓΩ!!!Η πλέον φοβιτσιάρα και αγχωμένη!!!Όσο για το εξάνθημα έχει σχεδόν εξαφανιστεί...Με το που γέννησα άρχισε να υποχωρεί, μαζί με τη φαγούρα...μυστήρια πράγματα!!!Φαίνεται ο μπέμπης σκέφτηκε:Ωχ, τί κάνει αυτή η μάνα μου;;;Κορτιζόνες, κρέμες, κάτσε να βγω μια ώρα αρχίτερα!!!Έχω πάθει έρωτα με το μωράκι μου...είναι τόσο μικρό και γλυκό...και έχει μαλλιά από στυλίστα!!!Πολλά και κατάμαυρα, καρφάκια σαν σκατζοχοιράκι!!!Αφού στο Διαβαλκανικό οι μαίες μου τον έφερναν κάθε μέρα με άλλο χτένισμα!!!Κούκλος!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

βοήθειαααααα.... έχω γεμίσα σπυράκια στην κοιλιά και έχω φαγούρα. Δεν είναι μόνο ενοχλητικό. Φοβάμαι και για το μωράκι (είμαι στον 8ο μήνα). Ο δερματολόγος μου είπε ότι είναι δερματίτιδα...Τι τροφές πρέπει να αποφεύγω ή αν ξέρετε κάτι παραπάνω που μπορώ να κάνω παρακαλώ ενημερώστε με

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω το ειχα παθει αυτο στα ποδια και μαλιστα απο το πολυ ξυσιμο ειχα γεμισει πληγες. Δεν εκανα τιποτα, απλα πλενομουν πολυ συχνα και εβαζα κρεμουλα που ειχε αλοη μεσα. Συζητησε το ομως με το γιατρο σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

βοήθειαααααα.... έχω γεμίσα σπυράκια στην κοιλιά και έχω φαγούρα. Δεν είναι μόνο ενοχλητικό. Φοβάμαι και για το μωράκι (είμαι στον 8ο μήνα). Ο δερματολόγος μου είπε ότι είναι δερματίτιδα...Τι τροφές πρέπει να αποφεύγω ή αν ξέρετε κάτι παραπάνω που μπορώ να κάνω παρακαλώ ενημερώστε με

Μάλλον απο το τέντωμα της κοιλιάς έχεις φαγούρα εντονη και γ'αυτο και τα σπυρακια πές το στο γιατρό σου και μη φοβάσαι δεν θα είναι τίποτα απλά πρόσεχε λίγο τα καλλυντικά που χρησιμοποιείς καλύτερα να αποφύγεις αν έβαζες κάποια κρέμα και σίγουρα θα σου συστήσει ο γιατρός σου κάποια ειδική κρέμα για την περιοχή και προ παντώς μην ξύνεσαι...........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειχα επισκευτει και αλλεργιολογο και μου προτεινε ενα παλιο αντισταμινικο και κανενα απο αυτα που αναφερετε γιατι ειναι σχετικα καινουργια φαρμακα και δεν ξερουν τις παρενεργειες τους.δυστυχως δεν θυμαμαι πως το λενε!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσάκια μου... εχθές έβαλα FISSAN ενυδατική του γιου μου και ήμουν λίγο καλύτερα. Φοβάμαι ρε γμτ μήπως είναι κάτι ανησυχητικό για το μωράκι. Είχα βγάλει και στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά μετά τη γέννα τόσο έντονο. Θα πάρω μια κρεμούλα που μου είπε η γιατρός να δω.... Αν και σκέφτομαι να συνεχίσω με τη φισάν μπας και ΄φύγουν.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Να φανταστειτε οτι εγω ειχα καποια στιγμη στη ζωη μου τρομερες αλλεργιες και οι πλεον εμπειροι γιατροι στο Συγγρου μου ειπαν κορτιζονη να βαζω αμα ειναι να πεθανω μονο :)

εγω επαθα κνιδωση και πηγα στο συγγρου και ιατρος- καθηγητης- διευθυντης εκει μεσα (Κυλαφης λεγεται) μου εδωσε aerius και zirtek για 20 μερες οντας στην 26η εβδομαδα κυησης!!οταν εξεφρασα δισταγμο για τα 2 χαπια μου ειπε εντονα"μας αμφισβητειτε κυρια μου, εχει γινει διεθνες συνεδριο για την κνιδωση και την εγκυμοσυνη."Κατοπιν συμβουλευτηκα τον γιατρο μου ο οποιος ενεκρινε το ζιρτεκ αλλα για 2 μερες αντι για 20 και με αλλεργιολογο επισης ο οποιος διαβεβαιωσε για την ασφαλεια του ζιρτεκ κατα την κυηση και μου προτεινε να το παρω για 5 μερες. Για το aerius ειπε οτι ειναι αρκετα νεο φαρμακο και δεν εχει διαπιστωθει η ασφαλεια κατα την κυηση.Τελικα πηρα ζιρτεκ για 2 μερες μετα φοβου παρολες τις διαβεβαιωσεις και των 3 γιατρων.

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ειμαι στην 38 εβδομαδα κυησης και πραγματικα υποφερω απο εντονο κνησμο!Στα ποδια και στην κοιλια ιδιαιτερα και λιγο στα χερια!Εχω βαλει κορτιζονουχες κρεμες εψαξα μηπως εχω χολοσταση αλλα τπτ!Τα βραδυα εχουν γινει κολασει και περιμενω το πρωϊ πως και πως για να κοιμηθω λιγακι!Δεν υπαρχει αυτο το πραγμα!Δεν θελω να παρω κορτιζονη...ο γιατρος μου λεει μονο αν δεν την παλευω αλλο σαν εσχατη λυση!Δεν θελω να παιρνω ετσι φαρμακα και κρεμες...και καλη μου χαρη μεχρι τωρα με ολα αυτα που εχω πασαλειφτει!Τα ποδαρακια μου εχουν γινει κομματια απο τη φαγουρα καθως και εχω κανει κατι τεραστιες μελανιες,τις οποιες στην αρχη νομιζα πως καπου ειχα χτυπησει και δεν το θυμομουν αλλα μετα που το παρατηρησα καλυτερα εχουν γινει απο εντονο ξυσιμο!Στην κοιλια ειμαι λιγο πιο μαλακη λογω του baby αλλα πιστευω οτι κσι αυτο ενοχλειται απο τα ξυσιματα αφου οποτε ξυστω αμεσως μετα κουνιεται περα δωθε!Ποτε θα τελειωσει αυτο το μαρτυριο?Σκεφτομαι οτι αν παρω καποιο κορτιζονουχο χαπι θα επηρεαστει και το μωρο?Μετα θα μπορω αραγε να θηλασω?Κοριτσια τα φωτα σας....please γιατι δεν τη παλευω αλλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τον 4ο μηνα που επαθα αλλεργία είχα κνησμο φοβερο και απο το ξυσιμο υπεφερα,κοιμομουνα μονο 2 ωρες το 24ωρο,συνεχεια κρεμες με κορτιζόνη στην κοιλια αλλα επιβεβαιωμενο ότι δεν περναει στο μωρο και απο την δερματολογο αλλα και απο το Νοσοκομειο Συγγρου που πηγαινα απο αλλεργικα σοκ.Μαλιστα εχω κανει ενεσεις κορτιζόνης και στην ουσια με βοηθησανε γιατι γεννησα πιο προωρα και αυτο βοηθησε και τα πνευμονια των μωρων μου. Εγω επαιρνα και atarax.Βεβαια ο δερματολογος μου είχε πει θα ηρεμησω σε μεγαλο βαθμο με το που γεννησω λογω ότι οι ορμονες είναι πολυ αυξημενες στην κυηση αλλα η αλλεργια θα φυγει στις 40 ημερες απο την γεννα που οντως επι των πλειστον αυτο εγινε (εχω ακομα αλλα σε μικρο βαθμο λογω ότι και πριν την κυηση είχα).Οταν γεννησα δεν επαιρνα τιποτα απο αυτα γιατι απαγορευοταν στον θηλασμο,όταν μετα απο 15 ημερες μου κοπηκε σχεδόν το γαλα και παρολο που το προσπαθησα με ταμπλετες μαγια κ.α. δεν είχα γαλα, με επιασε παλι αλλεργικο σοκ ξεκινησα φαρμακα και ετσι τα μωρα ήταν με ξενο γαλα απο τοτε.Υπομονη είναι το μονο που μπορω να σου πω,ετσι και αλλιως σε λίγο θα κρατας το μωρακι σου αγκαλια

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δευτερη κυηση και παλι τα ιδια...:(.Σπυρακια στη κοιλια που ξεκινησανε απο τον αφαλο κ εξαπλωθηκαν σφαιρικα κ εξακολουθουνε να κατεβαινουνε και υποφερω....Μονο νερο θελω να βαζω,οχι κρεμες κ δε θελω να με ακουμπαει ρουχο τιποτα......

 

Ειχα παει σε δερματολοο τη πρωτ φορα αλλα δε μου ειπε κ πολλα ουτε μου εδωσε τιποτα,απλα ειπε οτι συμβαινει σε κυησεις.

 

Μολις μπκα στον 8ο κι εχω μελλον....με το μικρο να με πειραζει συνεχεια στη κοιλια,δε μπορω να πω κ οχι καθως δειχνει οτι θελει απο χαρα,φοβαμαι μ στραβωσει κ θεωρσει το μωρο υπαιτιο κ το παρει στραβα το ολο θεμα.Δεν εκλεινα που δεν εκλεινα ματι τωρα...υποφερω :(:(:(

 

ΚΑνω μπανιο με ενα ηπιο αφρο απο φαρμακειο κ εβαλα μια κρεμα freezederm ια οσους κανουνε δερματιτιδες που μειωνει το κνσμο κ.λ.π. λεει αλλα με ενοχλει κ αυτη πολυ σα να βαζω μια απλ οποτε παει...

 

ΑΝ εχει κανεις δοκιμασει κατι ας μου πει,ετσι κ αλλιως καμμενη ειμαι μιας κ στο πρωτο μου εκανα κ ενεσ κορτιζονης αλλα ΤΙΠΟΤΑ!Οταν ενσα περασανε αλλα δεν αντεχω ως τοτε...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...