Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραχανας?


petula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς ξεκινήσαμε στον 7ο μήνα. Το πρόβλημα στον τραχανά δεν είναι το αλάτι αλλά το αυγό που το ξεκινάνε τα μωράκια πολύ αργότερα, στον 11 μήνα. Υπάρχει βέβαια και ο νηστίσιμος που είναι χωρίς. Εγώ πάντως εδώ και δύο μήνες τις δίνω και από τον κανονικό και δεν έχει πρόβλημα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε στον 7ο μήνα. Το πρόβλημα στον τραχανά δεν είναι το αλάτι αλλά το αυγό που το ξεκινάνε τα μωράκια πολύ αργότερα, στον 11 μήνα. Υπάρχει βέβαια και ο νηστίσιμος που είναι χωρίς. Εγώ πάντως εδώ και δύο μήνες τις δίνω και από τον κανονικό και δεν έχει πρόβλημα.

 

της δίνω έπρεπε να γράψω ... κεκτημένη ταχύτητα και δεν το πρόλαβα :oops:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τον βράζω μαζί με το μοσχάρι του. Αν τον κάνω σκέτο θα τον βράζω με νερό και θα βάζω λίγο λάδι. Και επειδή δεν φάγαμε αυγό θα του κάνω τον νηστίσιμο.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

πως τον κανετε εσεις τον τραχανα?

 

Ανάλογα .... σκέτο με λίγο νεράκι και μόλις τον σβήσω προσθέτω ελαιόλαδο και λίγο φέτα τριμμένη ή cottage .... με ντομάτα κοκκινιστό ... ως συμπλήρωμα για να πήξουν λίγο οι σούπες της ( κοτόσουπα, μοσχαρόσουπα)

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τραχανα απο ποτε ξεκινησατε και ποιον τραχανα δινετε?Απ οσο γνωριζω μεχρι το χρονο δεν κανει αλατι ,υπαρχει αναλατος στο εμποριο?

 

 

 

εμας αυτον τον μηνα μας προετρεψε η παιδιατρος δηλαδη στον 7ο και παιρνουμε γλυκο σταρενιο...δεν εχει καθολου αλατι απο οσο διαβασα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται να ρωτήσω τι τραχανά? τι μάρκα? από που? Εμείς μπήκαμε στον 8ο και δεν έχω δώσει ακόμα, ούτε ζυμαρικό!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, πόσο τρώνε τα δικά σας βρε κορίτσια γιατί ανχώνομαι οτι τρώει πάρα-πολύ, δηλαδή,

Πρωί γάλα 200

10,00 φρουτόκρεμα,

1,00 φαγητό,

4,00 κρέμα,

7,00 γάλα

10,00 γάλα

1,00 γάλα... Δεν είναι πολύ??? Δεν χορταίνει με τίποτα....

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς τον τραχανά τον αρχίσαμε πριν λίγους μήνες (τον Δεκέμβρη) και τον τρώμε το απόγευμα εναλλάξ με γιαούρτι, αυγό, βρώμη. Τρώμε τον νηστίσιμο. Σε ένα ποτήρι νερό ρίχνω 1 κουταλιά γεμάτη τραχανά και στο τέλος προσθέτω και λίγο ελαιόλαδο. Βάζουμε και εμείς συνήθως τυράκι μέσα και πολλές φορές αν μείνει ζουμάκι από το μεσημεριανό φαγητό το χρησιμοποιώ. Τώρα για τη μάρκα είτε σπιτικό από κάποια θεία είτε από παραδοσιακούς συλλόγους της περιόχής μας.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται να ρωτήσω τι τραχανά? τι μάρκα? από που? Εμείς μπήκαμε στον 8ο και δεν έχω δώσει ακόμα, ούτε ζυμαρικό!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, πόσο τρώνε τα δικά σας βρε κορίτσια γιατί ανχώνομαι οτι τρώει πάρα-πολύ, δηλαδή,

Πρωί γάλα 200

10,00 φρουτόκρεμα,

1,00 φαγητό,

4,00 κρέμα,

7,00 γάλα

10,00 γάλα

1,00 γάλα... Δεν είναι πολύ??? Δεν χορταίνει με τίποτα....

 

Και εγώ έχω αυτήν την απορία...

Εμένα τρώει 150 γρ φρουτόκρεμα περίπου, 200 γρ φαγητό, 150 γρ γιαούρτι

Γάλα δεν ξέρω γιατί θηλάζω μέρα .....και νύχτα :roll:

Είναι πολλά ή φυσιολογικά ή λίγο; δεν έχω ιδέα!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έκλεισε τον 8ο μήνα και ξεκινήσαμε το σιτηρά, αρχίσαμε και τον τραχανα. Τον φτιάχνει η μαμά μου με πρόβειο γάλα και αλεύρι , χωρίς αβγά και αλάτι. Τον βράζω με νερό και (αν θυμηθώ ) ρίχνω μια κουταλίτσα ελαιόλαδο. Σκέφτομαι να προσθέσω και ανθότυρο. :) Τον αλέθω στο μούλτι και γίνεται κρεμούλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας φανει περιεργο αλλα εμενα ο μικρος τρελαινεται για γλυκο τραχανα βρασμενο με γαλα !

γινεται σαν κρεμουλα,και ενω δεν ειναι και πολυ του φαγητου,αδειαζει πιατο ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πολύ ή λίγο φαγητό ( εκτός από ακραίες περιπτώσεις και αυτές τις καταλαβαίνουμε γιατί δεν είναι ο κανόνας οπότε υποπτεύται κανείς ίωση ή δοντάκια) για τα μωράκια μας σε αυτή την ηλικία, όσο πεινάνε θα φάνε, άλλα περισσότερο άλλα λιγότερο ανάλογα με τις ανάγκες τους.

Και έγω άργησα να το καταλάβω αυτό, αγχωνόμουν στην αρχή ότι το μωρό τρώει λίγο και τώρα κοντεύει να φάει και εμένα χιχιχι :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κοριτσια δε ξερω γιατι στη γερμανια που μενω τα εχουν αλλιως!!!εμενα απο 4 μηνων μου ειπε ο παιδιατρος να αρχισω ρυζαλευρο κρεμα βανιλια καροτο πατατα κοτοπουλο και ζυμαρικα χωρις αυγο.απο 5 μηνων μοσχαρι γιαουρτι απο 6 μηνων πορτοκαλι και απο 7 μηνων ψαρι αυγο και ολες τισ τροφες κανονικα.και ετσι κανουν ολοι εδω.παραξενο μου φενεται που τα διαβαζω ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Και το μωρό θέλει το γερμανό του :lol::lol::lol: !!!

Αφού έτσι λένε οι παιδίατροι μάλλον κάτι θα ξέρουν, σε αυτά οι γερμανοί και γενικότερα σε όλα τα παιδαγωγικά είναι κορυφή!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια δε ξερω γιατι στη γερμανια που μενω τα εχουν αλλιως!!!εμενα απο 4 μηνων μου ειπε ο παιδιατρος να αρχισω ρυζαλευρο κρεμα βανιλια καροτο πατατα κοτοπουλο και ζυμαρικα χωρις αυγο.απο 5 μηνων μοσχαρι γιαουρτι απο 6 μηνων πορτοκαλι και απο 7 μηνων ψαρι αυγο και ολες τισ τροφες κανονικα.και ετσι κανουν ολοι εδω.παραξενο μου φενεται που τα διαβαζω ολα αυτα!

 

Dimitra1983, και εδω στον Καναδα οπως τα λες εσυ τα κανουν και ετσι τα εκανα και εγω. Εκτος απο το πορτοκαλι που το δινουμε στο χρονο. Εμενα μου ειχαν πει οτι απο 4 μηνων και μετα μπορουσα να ξεκινησω να του δινω ριζαλευρο. Εγω ξεκινησα στον 5. Τι να πω? Ισως αλλη χωρα, αλλη νοοτροπια, αλλες σηνηθειες. Δεν νομιζω οτι υπαρχει σωστο και λαθος βεβαια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω τον τραχανα τον δίνω σκέτο. Τον βράζω στο νερό με λιγο ελαιόλαδο. Ο τραχανάς είναι από μόνος του βαρύς και δεν θέλω να βαζω κρέας μέσα.

.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τον τραχανα(ξινο) τον δινω από 1 ετους αντι για κρεμα...δηλαδη εκοψα την farine lactee και δινω μερα παρα μερα το απογευμα (εναλλαξ με γιαουρτι).Αυτος που παιρνω εγω δεν εχει αυγο μεσα και τον βραζω πρωτα με λιγο νερακι και λαδι (+ μια τσιτσα αλατι) και στο τελος ριχνω μεσα γαλα νουνου ή καμια φορα και φρεσκο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για ολες τις απαντησεις σας,ειμαι σε απογνωση εχουμε τεραστιο προβλημα με το γαλα εδω και 4,5 μηνες εχουμε κανει οτι εξετασεις φανταζεστε κ τη δευτερα ειμαστε για γαστροσκοπηση ,τα εχω αναφερει αναλυτικα εδω http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2599 μεχρι τωρα το παλευα στην κυριολεξια παλη ομως γιατι πιστευα πως πρεπει οσο γινετε να πιει γαλα ,ομως δεν παει αλλο αποο σημερα θ αντικαταστησω γευμα με γιαουρτικ απο το τελος του μηνα ξεκιναω τραχανα.

S957.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειναι λίγο χαζο τοθεμα αυτο αλλα λυστε μου μια αορία.. Τον τραχανα πως τον φτιαχνετε γι απογευματινο για τα μωρα? Γιατι εμεις τον κανοουμε κοκκινιστο με φρεσκια ντοματα συνηθως και τον τρωμε σαν κυριως γευμα.. Τρωει ο μικρος τραχανα και του αρεσει αλλα το τρωει μεσα στις σουπες του εναλλακτικα με τα ζυμαρικα οταν του κανω το φαγητο κοκκινιστο για αλλαγη.

Και δεν νομιζω οτι αυτοςπου εχουμε εμεις απο το χωριο μας γινεται ασπρος με γαλα οπως τον κανουν σε αλλες περιοχες

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ετσι τον κανουμε και τον τρωμε σαν κυριως γευμα, καμια φορα βαζω και κρεας η κοτοπουλο μεσα και γινεται πιο φαι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...