Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατμοκαθαριστής


Carmela

Recommended Posts

Φτου!

 

Παντως δεν το καταλαβαινω,ισως επειδη δεν εχω δει τετοιο μαραφετι σε χρηση.Τα χαλια και τους καναπεδες πως τους καθαρισε η κοπελα?Αν δεν τραβαει την βρωμια πισω,θα μενουν λογικα σταμπες,ετσι δεν ειναι?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα, sorry η σκούπα δεν είναι αναρρόφησης, είναι καθαρά ατμοθαριστής. Μην ξεχνάτε ότι ένας ατμοκαθαριστής τουλάχιστον για εμένα, είναι για να απολυμένει. Τώρα όσον αφορά την καθαριότητα. έχω κάνει δικά μου πειράματα δηλ, έβαλα μαζί με το νερό 1 κουταλίτσα ξύδι, ή μια κουταλιστα μασσαλίας για τους λεκέδες, μου βγήκαν βέβαια δεν ήταν λεκέδες χρόνων αλλά τωρινοι φρεσκοι δηλαδη. για να φρεσκάρω έβαλα 1 κουταλάκι μαλακτίκο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω,γλυκια μου που μου απαντησες.

Και για τα tips,αν τον παρω θα τα εφαρμοσω.

Ομως αυτο που ρωταω (δεν το διατυπωνω καλα μου φαινεται και σε μπερδευω),ειναι οτι αν πας πχ να καθαρισεις ενα χαλι,ανοιχτοχρωμο το νερο απο τον ατμο οταν στεγνωσει και εφοσον δεν το τραβαει πισω,οταν στεγνωσει δεν αφηνει σταμπες?

Ο τοιχος δηλαδη και να πεσει το νερο στο πατωμα το σφουγγαριζεις.Ομως σε ενα χαλι η ενα καναπε μενει μεσα,σωστα?

Αν δεν ισχυει κατι τετοιο,εφυγα,τρεχω να τον παρω να σωθω.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

όταν καθαρίζω τα χαλιά, δεν αφηνουν στάμπες και δεν είναι βρεγμένο. Στεγνώνει σχεδόν αμέσως, είναι ατμός .

Εγω αντί για τα πανάκια που δίνουν, στο πάτωμα χρησιμοποιώ δερμάτινα πανάκια δεν αφήνουν νέρο. στους τοιχους χρησιμοποιώ πανάκια με μικροϊνες (αυτά που πουλάνε στα lidl & jumbo) και καθαρίζει όχι δεν πέφτει νέρο μέχρι τώρα. άλλα όταν το πρωτοδοκίμασα, και εγω δεν ήξερα, το γέμιζα το boiler μέχρι πάνω τίγκα, ξεχύλιζε. Ναι έσταζε νερό, μετά το γέμιζα στα πλαίσια που έλεγε και δεν στάζει τίποτα. Στα χαλιά ( έχω απλά χαλιά και μοκετούλες) ανάλογα, πάλι χρησιμοποιώ τα πανάκια που σου ανέφερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Στους καναπέδες όχι δεν μένει τίποτα από νερό.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!

Καρδουλα μου,με εσωσες!

Σ'ευχαριστω πολυ!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πριν καιρο ειχα διαβασει για μια μικρη σκουπα που μπαινει νερο μεσα και καθαριζει πολυ καλα ηταν οικονομικη και την ειχε δοκιμασει η κ.μαρια στυλιανακη.το λεγε το ξαναλεγε σε καποιες σελιδες κι εγω η χαζη δεν εγραψα το μοντελο τοτε!τωρα δεν το βρισκω με τπτ help!οποια το χει δει και ξερει που ειναι ή αν εχετε χρονο κ.μαρια κατευθυνετε με.....πρεπει να παρω σκουπα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μου χάρισαν ένα ατμοκαθαριστή. Πήγα κι εγώ μες στην καλή χαρά να καθαρίσω τα χαλιά μου. Έτριβα πολύ ώρα αλλά δεν έβγαλε ούτε ένα λεκέ! Πως γίνεται αυτό ρε κορίτσια! Έχω ακούσει ότι βγάζουν όλες τις βρωμιές, ακόμα και τα άλατα του μπάνιου. Αλλά ούτε αυτό το κατάφερα! Μήπως κάνω κάτι λάθος? Ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα, αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω μια απο τα ιδια. Τιποτα!!Ασε που νομιζα οτι ο ατμος που βγαινει θα ειναι καυτος αλλα ειναι χλιαρος.Τι να καθαρισεις ετσι; Μου ειπαν οτι αφερει μεχρι και τη μουχλα απο τους αρμους στο μπανιο αλλα τιποτα.Σκετη απογοητευση...:-(

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω

ουτε κι εγω καταφερα να καθαρισω τιποτα αλλα αναρωτιεμαι μηπως εχει να κανει με την ποιοτητα του μηχανηματος

πριν απο πολλα χρονια ειχα παρει εναν (σε στυλ ηλ σκουπας)μόλις ειχαν πρωτοκυκλοφορησει και αν θυμαμαι καλα καθαριζε. ειχε ομως πολυ πιεση ο ατμος τωρα πηρα εναν χειρός αλλα τίποτα αμφιβαλω και αν άπολυμαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ. Καμιά σχέση με αυτά που έβλεπα στην τηλεόραση. Κι επειδή δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλες την ίδια μάρκα για να πούμε πως τέλος πάντων δεν είναι καλό το συγκεκριμένο, μάλλον είναι λίγο μούφα το θέμα "ατμοκαθαριστής"..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!δεν εχω ατμοκαθαριστη αλλα επιδη ενδιαφερομαι να παρω το εχω ψαξει λιγο το θεμα.απο οσα εγω διαβασει,ο ατμ. δεν βγαζει λεκεδεσ απο χαλια και καναπεδεσ(κατα κανονα,καποιον λεκε ισως το καθαρισει). ο ατμειναι για απολυμανση.τα αλατα στο μπανιο τα βγαζει.πρεπει βεβαια να ειναι αρκετοσ ο ατμοσ.εχω ακουσει οτι οι φορητοι δεν παραγουν αρκετο ατμο(λιγα μπαρ,μικρη πιεση).εγω σκοπευω να παρω εναν μεγαλο σαν ηλ.σκουπα.εχω βρει ενα με 60€ σε καταστημα με ηλεκτρικα ηδη οχι γνωστη μαρκα.τον εχει και ο ιδιοκτητης του καταστηματοσ(φιλοσ μου)και ειναι ευχαρηστημενοσ.μηπως βρε κοριτσια δεν ειναι αρκετα δυνατοι οι δικοι σας?με βαλατε σε σκεψη...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ατμοκαθαριστής και άλλο ηλεκτρική πλυστική σκούπα κορίτσια... Οι ατμοκαθαριστές δεν αφαιρούν λεκέδες. Πως θα μπορούσαν άλλωστε? Εσείς έχετε πλύνει ρούχο με λεκέ μόνο με νερό και βγήκε? Δε νομίζω... Οι ατμοκαθαριστές είναι για απολύμανση και φρεσκάρισμα, όχι για καθαρισμό. Όσο για τα άλατα, προφανώς για να βγουν πρέπει να έχει αρκετά bar ο ατμοκαθαριστής και επίσης να εκτοξεύει καυτό νερό και όχι χλιαρό...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω τα παντα με τον ατμοκαθαριστη αλλα δεν καθαριζω απλα τα περναω,τα χαλια που θελω να ειναι συνεχεια καθαρα με το που βαζω ηλεκτρικη τα περναω με τον ατμοκαθαριστη κ ειδικα τις μοκετες,γινονται σουπερ μοσχοβολανε γιατι βαλω μεσα λιγο μαλακτικο,θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω παρει αλλα το ξαναγραφω δεν καθαριζω μ αυτο απλα τα ξαναπερναω για απολυμανση.Δεν υπαρχει περιπτωση να καθαρισει τουαλετα χωρις τριψιμο γινεται?εγω βαζω τα καθαριστικα μου κ αφου πλυνω μετα περναω κ με τον ατμοκαθαριστη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια μην μπερδεύεστε.

 

Υπάρχουν "ατμοκαθαριστές με αναρρόφηση"

και "ατμοκαθαριστές-παραγωγοί".

 

http://www.monopolio.com.gr/view_cat.php?cat_id=40&cf=3

 

Οι "ατμοκαθαριστές-παραγωγοί" είναι όπως το σίδερο.

Παράγουν ατμό ο οποίος απολυμαίνει.

 

Οταν θέλεις να καθαρίσεις με τον ατμοκαθαριστή-παραγωγό

πρέπει να βάλεις στο πόδι-στόμιο

ένα πανί το οποίο αυτό είναι που καθαρίζει τις επιφάνειες.

 

Δηλαδή στην ουσία, όλη τη δουλειά την κάνει

το καυτό πανί!

Σαν να καθαρίζεις με ένα καυτό vettex δηλαδή.....

 

Σίγουρα θα παίζει ρόλο η ποιότητα, η μάρκα του ατμοκαθαριστή και η δύναμή του!

 

Ο ατμός του δικού μου ατμοκαθαριστή

όχι απλά καίει

αλλά υπάρχει πιθανότητα σοβαρού εγκαύματος

εαν πλησιάσεις κοντά στον ατμό!!!

(δεν μιλάμε για να ακουμπήσεις το στόμιο!!)

 

Εαν ένας ατμοκαθαριστής βγάζει απλά χλιαρό νερό

η χρήση του κάνει μόνο για......ποτιστήρι!! :mrgreen:

 

Οπότε δεν αξίζει τον κόπο να αγοράσετε έναν φθηνιάρικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχει μια σκούπα της Karcher SE-3001 που είναι πολυσκούπα 3 σε 1 και κοστίζει 300-350 ευρώ.

Για δες την.

Πρέπει να είναι καλή, γιατί η Karcher είναι καλή σαν μάρκα και έχει και επαγγελματικά προιόντα καθαρισμού.

 

Καλημέρα,

Εγώ αγόρασα την Karcher SE-3001 απο το :

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102080062&LastAdd=102080062

και θα ενδιαφερόμουν να την πουλήσω 250ευρώ. Εχει χρησιμοποιηθεί μόνο μια-δύο φορές, εχει πάει και για service, γιατί είχε χαλάσει και τώρα βρίσκεται πακεταρισμένη. Η εγγύηση ισχύει για 24μήνες, σύμφωνα με το :

http://www.karcher.gr/gr/Service/Warranty.htm

Άρα ισχύει μέχρι Νοέμβριο 2012.

Ένα video: http://www.youtube.com/watch?v=xpLqdm4ugtY

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μανουλες... τα φώτα σας παρακαλώ!

Αναρωτιέμαι ποιες είναι οι χρήσεις ενοσ ατμοκαθαριστη? είναι πρακτικοσ και βολικοσ?έχετε κάποιο μοντέλο να μου προτείνετε?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σκεφτομαι να αγορασω ατμοκαθαριστη. Εναν φτηνο βασικα. Εχει καποιος να μου πει αν αξιζει και τι να προσεξω ? Ποσα bar και τι θερμοκασια να βγαζει ο ατμος? Ειδα οτι τα περισσοτερα ειναι 3bar και στου 100βαθμους ατμο. Κανουν τιποτα? Ειδα επισης οτι μερικα εχουν μονο εκεινο το βρυσακι που βγαινει ο ατμος και μερικα εχουν και αλλα εξαρτηματα. Θα μπορουσα με αυτα να καθαρισω πχ τα καθισματα του αυτοκινητου η καναπε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, εγώ έχω ένα της karcher μη ρωτάς μοντέλο κ λεπτομέρειες με bar κλπ κλπ, δεν τα ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι είχα επιλογή να πάρω κ με εξάρτημα για να σιδερώνω απλά το πληρώνεις πιο πολλά. Έχει πολλά εξαρτήματα κ εγώ κάνω καναπέδες, χαλιά, αρμούς από πλακάκια, μπάνια, τζάμια κ ότι μπορείς να φανταστείς. Γενικώς με έχει βολέψει πολύ.

Δεν είναι διαφήμιση - αν θεωρηθεί έτσι να σβηστεί η μάρκα παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις πανακι μπροστα στο εξαρτημα και κανεις τους καναπεδες? Βγαζει βρωμια δηλαδη? Κριμα που δεν ξερεις τα bar και την θερμοκρασια ατμου γιατι αυτα ειναι που ειναι τα βασικα για να κανει δουλεια και θελω να ξερω για να μην παρω καποιο και δεν κανει τιποτα :idea:

Link to comment
Share on other sites

Έχει βούρτσα σαν αυτή που σκουπίζεις τα χαλιά, μία μικρότερη κ μία πολύ μικρή στρόγγυλη βούρτζα για αρμούς πλακάκια, μπάνιο. Έχει κ το σίδερο κ όταν μου είχε χαλάσει το άλλο χρησιμοποίησα αυτό. Για τα δύο πρώτα έχει δικά του πανιά με λάστιχο αλλά εγώ έχω προσαρμόσει κ άλλα πανάκια. Αν μπεις στη σελίδα τους θα δεις τύπους κ μοντέλα. Εγώ ψήνομαι τώρα τελευταία με ένα μοντέλο που έβγαλε κ μπορείς να πλύνεις κ χαλιά μιάς κ έχει κ κάδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...