Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόδα η επιλόχειος κατάθλιψη;;


ΣΩΤΗΡΙΑ

Recommended Posts

Ζωή δεν έχεις ιδέα τι είναι επιλόχειος κατάθλιψη ούτε και εσυ μου φένεται Εδώ υπάρχουν μαμάδες που κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας και άλλες το δυστυχώς το κατάφεραν και εσυ μου λες ότι ότι επιλόχειος κατάθλιψη είναι ότι υπάρχουν μέρες και ώρες που φορέσαν αυτές οι γυναίκες το ωραίο τους το ρούχο , το ψευτικο χαμόγελο και βγήκανε και κάνανε τον καραγκιόζη? Τότε γιατι παίρνουν φάρμακα , γιατί κάνουν απόπειρες γιατί κάποιες έχουν πεθάνει? Είδες λοιπον που πρέπει κάθε φορά να προσέχεις πως μιλάς? έχεις ένα κακό και στο έχω ξαναπεί μπαίνεις πετάς την ''κακιούλα'' σου χωρίς να σκέφτεσαι τον άλλο απλά μπαίνεις για να πεις την αντίθετη άποψη! Καλά κάνεις και έχεις αντίθετη άποψη σε φορουμ ειμαστε αλλα πρόσεχε πολύ τον τρόπο σου. Για εμένα πλεον έχεις γίνει ενοχλητική. Με χαρά μου θέλω να συμετάσχεις στην κουβέντα αλλα προσεχε πως μιλας .

Koριτσι μου ειχα διαγνωσμενη επιλοχειο οποτε αστο ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koριτσι μου ειχα διαγνωσμενη επιλοχειο οποτε αστο ;)

 

Δεν αμφισβητώ ότι είχες το θέμα που άνοιξα το είδες , το κατάλαβες , είδες για ποιες μιλάω? ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ για εσένα για εμένα για την γυναίκα της διπλανής μας πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι που δεν απαντηθηκε? Εχει περασει καμια σας καταθλιψη μετα τον τοκετο ή καταθλιψη γενικοτερα?

Στην καταθλιψη δεν σημαινει οτι εισαι ολη μερα μεσα στην μαυρη μαυριλα, σε ενα κρεβατι με τα παραθυρα κλειστα!!!! Εχεις και μερες ή ωρες που λες δεν θα αφησω να με επηρεασει τιποτα, θα κανεις μπανιο, θα βαλεις το πιο ωραιο σου ρουχο το πιο ωραιο σου ψευτικο χαμογελο και θα βγεις να κανεις τον καραγκιοζη ια τους αλλους....

οχι δεν εχω περασει. Δεν θα μιλησω αν εχει περασει καποιος δικος μου ανθρωπος γιατι αυτο ειναι ενα θεμα τοσο πολυσυζητημενο και πολυδιαβασμενο που δεν δεχομαι οτι πρεπει να εχεις εμπειρια για να ξερεις....

Υπαρχει μια 'φυσικη μελαγχολια' λογω της αποτομης πτωσης των ορμονων αμεσως μετα την εγκυμοσυνη, η οποια σε κανει και τα βλεπεις ολα καπως. Αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ..οπως καταθλιψη δεν ειναι και οι μαυρες ημερες που εχουμε οι γυναικες λογω περιοδου.

 

""Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό γυναικών, περίπου 80%, μέσα στην πρώτη εβδομάδα που ακολουθεί τον τοκετό παρουσιάζει επιλόχεια μελαγχολία, γεγονός που θεωρείται ως ένα φυσιολογικό στάδιο προσαρμογής της μητέρας στη νέα κατάσταση ζωής. Τα κυριότερα χαρακτηριστικά αυτής της μελαγχολίας είναι η συναισθηματική αστάθεια, το κλάμα, η θλίψη, το άγχος, η έλλειψη συγκέντρωσης και διαρκεί περίπου 3 εβδομάδες.

Η επιλόχεια κατάθλιψηπαρουσιάζεται λίγο μετά τον τοκετό με σταδιακή έναρξη, μπορεί όμως να συμβεί και ξαφνικά, οποιαδήποτε στιγμή στον πρώτο χρόνο μετά τον τοκετό.Το ποσοστό των γυναικών που βιώνουν επιλόχεια κατάθλιψη είναι αντίστοιχο με το ποσοστό των γυναικών που εμφανίζουν μία καταθλιπτική διαταραχή κάποια στιγμή στη ζωή τους, δηλαδή 10%-20%. ,""

 

http://www.askitis.gr/topics/view/ti_einai_i_epilocheios_katathlipsi_kai_pos_antimetopizetai_pos_mporei_o_sin

 

Αν μιλαμε λοιπον για αυτη τη μελαγχολια, οκ....ασχημα νιωθουν το καταλαβαινουμε αλλα οχι διαφορετικα απο τις υπολοιπες μανουλες...Οποτε δεν εχει και μεγαλη σημασια.

 

Η καταθλιψη ειναι κατι πιο σοβαρο και δεν μπορει να γινεται 'καραμελα'

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λαϊδα γιατί καλό είναι να μαθαίνουμε με ιατρικά τεκμηριωμένα άρθρα τι ειναι η επιλόχειος κατάθλιψη και όχι η θλίψη, η μελαγχολία γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ζωή, αφού λοιπόν έχεις περάσει από αυτό το σκοτεινό τούνελ που λέγεται επιλόχειος κατάθλιψη, δεν απορείς και εσύ πως έτσι ελαφρά τη καρδία, μερικοί χρησιμοποιούν την πάθηση αυτή? Φαντάζομαι πως ξέρεις από προσωπική εμπειρία, η πάθηση αυτή δεν είναι "πονόδοντος". Δλδ είχα αυτό και αυτό και έκανα αυτό και τελικά όλα καλά. Θέλει πολύ δουλειά, υπομονή και επιμονή. Σε όλες τις μορφές από τις πιο ήπιες έως και τις πιο σοβαρές. Τώρα, αν θα χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή ή ψυχοθεραπεία, αυτό αποφασίζεται από τον αρμόδιο γιατρό που κάνει αυτή την διάγνωση.

 

Αλλά τελικά κατάλαβα ότι μάλλον, έχεις παρεξηγήσει το θέμα.

Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που αμφισβητεί την επιλόχειο κατάθλιψη, γιατί κάτι τέτοιο περιγράφεις από τα μηνύματα σου. Δεν κάνουμε επίθεση σε ανθρώπους που νοσούν, αντίθετα υποστηρίζουμε ότι πολύ σοβαρό το θέμα και εν πρέπει να γίνονται υπερβολές.

Εγώ δεν αμφισβητώ λοιπόν ότι υπάρχουν γυναίκες με επιλόχειο, μεταξύ αυτών και κάποιες επώνυμες κυρίες, αλλά με την έξαρση των συνεντεύξεων μερικών εξ αυτών, θεωρώ ότι γίνεται κατάχρηση και κάποιες απλώς υπερβάλουν. Και αυτό δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει.

Θα ήθελα να δώσω και ένα παράδειγμα, αλλά δεν ξερω κατα πόσο επιτρέπεται στο φόρουμ. Πάντως, δεν θεωρώ λογικό να πιστέψω κάποια επώνυμη, που βλέπω συνέχεια σε περιοδικά από τον τοκετό και μετά, όλο βόλτες, διακοπές χαμόγελα και αναπαραγωγές στα social media. Και μετά να γίνονται συνεντεύξεις του τύπου, πέρασα επιλόχειο ήμουν χάλια κλπ. Πότε καλέ? Στη μύκονο ή στην κρήτη? Και ναι, μπορεί κάποια μέρα να φορέσεις το ψεύτικο χαμόγελο όπως λες, αλλά "κάποια" ημέρα, και αυτό, όπως πολύ καλά υποθέτω γνωρίζεις με πολύ ζόρι και συναισθηματικό στρεσάρισμα.

Δεν θεωρώ ότι μία κυρία, ντύνεται βάφεται φτιάχνεται, παίρνει και το νεογέννητο και κάνει βόλτα στο γνωστό εμπορικό, εκεί που ξέρει ότι θα φωτογραφηθεί γιατί είναι τίγκα στους φωτογράφους είναι τόσο αξιόπιστο δείγμα. Εσύ, εγώ και δεν ξέρω ποιος άλλος θα μπορούσε να είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωή, αφού λοιπόν έχεις περάσει από αυτό το σκοτεινό τούνελ που λέγεται επιλόχειος κατάθλιψη, δεν απορείς και εσύ πως έτσι ελαφρά τη καρδία, μερικοί χρησιμοποιούν την πάθηση αυτή? Φαντάζομαι πως ξέρεις από προσωπική εμπειρία, η πάθηση αυτή δεν είναι "πονόδοντος". Δλδ είχα αυτό και αυτό και έκανα αυτό και τελικά όλα καλά. Θέλει πολύ δουλειά, υπομονή και επιμονή. Σε όλες τις μορφές από τις πιο ήπιες έως και τις πιο σοβαρές. Τώρα, αν θα χρειαστεί φαρμακευτική αγωγή ή ψυχοθεραπεία, αυτό αποφασίζεται από τον αρμόδιο γιατρό που κάνει αυτή την διάγνωση.

 

Αλλά τελικά κατάλαβα ότι μάλλον, έχεις παρεξηγήσει το θέμα.

Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που αμφισβητεί την επιλόχειο κατάθλιψη, γιατί κάτι τέτοιο περιγράφεις από τα μηνύματα σου. Δεν κάνουμε επίθεση σε ανθρώπους που νοσούν, αντίθετα υποστηρίζουμε ότι πολύ σοβαρό το θέμα και εν πρέπει να γίνονται υπερβολές.

Εγώ δεν αμφισβητώ λοιπόν ότι υπάρχουν γυναίκες με επιλόχειο, μεταξύ αυτών και κάποιες επώνυμες κυρίες, αλλά με την έξαρση των συνεντεύξεων μερικών εξ αυτών, θεωρώ ότι γίνεται κατάχρηση και κάποιες απλώς υπερβάλουν. Και αυτό δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει.

Θα ήθελα να δώσω και ένα παράδειγμα, αλλά δεν ξερω κατα πόσο επιτρέπεται στο φόρουμ. Πάντως, δεν θεωρώ λογικό να πιστέψω κάποια επώνυμη, που βλέπω συνέχεια σε περιοδικά από τον τοκετό και μετά, όλο βόλτες, διακοπές χαμόγελα και αναπαραγωγές στα social media. Και μετά να γίνονται συνεντεύξεις του τύπου, πέρασα επιλόχειο ήμουν χάλια κλπ. Πότε καλέ? Στη μύκονο ή στην κρήτη? Και ναι, μπορεί κάποια μέρα να φορέσεις το ψεύτικο χαμόγελο όπως λες, αλλά "κάποια" ημέρα, και αυτό, όπως πολύ καλά υποθέτω γνωρίζεις με πολύ ζόρι και συναισθηματικό στρεσάρισμα.

Δεν θεωρώ ότι μία κυρία, ντύνεται βάφεται φτιάχνεται, παίρνει και το νεογέννητο και κάνει βόλτα στο γνωστό εμπορικό, εκεί που ξέρει ότι θα φωτογραφηθεί γιατί είναι τίγκα στους φωτογράφους είναι τόσο αξιόπιστο δείγμα. Εσύ, εγώ και δεν ξέρω ποιος άλλος θα μπορούσε να είναι.

 

Πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Παροτι το θεμα ειναι πολυ προσωπικο, θα πω μερικα πραγματα.

Η διαθεση μπορει να αλλαξει απο λεπτο σε λεπτο!!! Να εισαι μεσα στην τρελη χαρα, να χορευεις, να εχεις παει διακοπες μεχρι και στην Ιμπιζα, να κανεις τα μπανια σου να διασκεδαζεις και την επομενη στιγμη να εχεις ανεβει στο μπαλκονι του πολυτελους ξενοδοχειου σου και να κοιτας το κενο ετοιμη να σαλαταρεις.. Μπορει να εχεις βγει βολτα με τα παιδια σου, να εχεις παιξει να εχει γελασει, να τα βαλεις για υπνο και ξαφνικα να θες να παρεις μια χουφτα χαπια. Να θες την μια στιγμη να πεις στον αλλον οτι εχεις καταθλιψη γιατι παρεξηγει την σταση σου ή γιατι νιωθεις την αναγκη να το κανεις και την αλλη στιγμη να θες να απομονωθεις και να μην μαθει κανεις τιποτα.

Δεν θα καθησω ποτε μα ποτε να εξετασω αν καποιος χρησιμοποιει αυτη την αρρωστια. Σημαδια υπαρχουν απλα δεν ειναι παντα ορατα.. καποιος μπορει να το κρυβει καλα, καποιος μπορει να θελει να τα εξωτερικευσει για να βρεθει ενας ανθρωπος να του πιασει το χερι και να τον βγαλει απο το τουνελ.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κραταμε μικρο καλαθι και την γνωμη μας για τον εαυτο μας. Εαν εχουμε την διαθεση να ακουσουμε, εαν εχουμε την διαθεση να βοηθησουμε το κανουμε. Εαν οχι, κοιταμε παρακατω χωρις να κρινουμε κανεναν.. Δεν ειμαστε μεσα στην ψυχη του αλλου και ποτε δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παροτι το θεμα ειναι πολυ προσωπικο, θα πω μερικα πραγματα.

Η διαθεση μπορει να αλλαξει απο λεπτο σε λεπτο!!! Να εισαι μεσα στην τρελη χαρα, να χορευεις, να εχεις παει διακοπες μεχρι και στην Ιμπιζα, να κανεις τα μπανια σου να διασκεδαζεις και την επομενη στιγμη να εχεις ανεβει στο μπαλκονι του πολυτελους ξενοδοχειου σου και να κοιτας το κενο ετοιμη να σαλαταρεις.. Μπορει να εχεις βγει βολτα με τα παιδια σου, να εχεις παιξει να εχει γελασει, να τα βαλεις για υπνο και ξαφνικα να θες να παρεις μια χουφτα χαπια. Να θες την μια στιγμη να πεις στον αλλον οτι εχεις καταθλιψη γιατι παρεξηγει την σταση σου ή γιατι νιωθεις την αναγκη να το κανεις και την αλλη στιγμη να θες να απομονωθεις και να μην μαθει κανεις τιποτα.

Δεν θα καθησω ποτε μα ποτε να εξετασω αν καποιος χρησιμοποιει αυτη την αρρωστια. Σημαδια υπαρχουν απλα δεν ειναι παντα ορατα.. καποιος μπορει να το κρυβει καλα, καποιος μπορει να θελει να τα εξωτερικευσει για να βρεθει ενας ανθρωπος να του πιασει το χερι και να τον βγαλει απο το τουνελ.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κραταμε μικρο καλαθι και την γνωμη μας για τον εαυτο μας. Εαν εχουμε την διαθεση να ακουσουμε, εαν εχουμε την διαθεση να βοηθησουμε το κανουμε. Εαν οχι, κοιταμε παρακατω χωρις να κρινουμε κανεναν.. Δεν ειμαστε μεσα στην ψυχη του αλλου και ποτε δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα.

 

Πάλι δεν κατάλαβες το μήνυμα μου.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Εχω ζήσει πολλές καταστάσεις και ξέρω. Ακόμα και το να βλεπεις ανθρώπους που αγαπάς να υποφέρουν από αυτήν την πάθηση, μαθαίνεις πολλά και ας είσαι "δίπλα".

Εγώ έχω γνώμη και δεν φοβάμαι να την πω. Η δική μου η λογική αμφισβητεί τις πολλές υπερβολές και όχι την πάθηση.

Δεν θα το ξανα αναλύσω, γιατί και πάλι δεν θα το καταλάβεις ή δεν θες. Δεν ξέρω γιατί, καθώς νομίζω ότι είναι πολύ συγκεκριμένη σε αυτά που γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν κατάλαβες το μήνυμα μου.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Εχω ζήσει πολλές καταστάσεις και ξέρω. Ακόμα και το να βλεπεις ανθρώπους που αγαπάς να υποφέρουν από αυτήν την πάθηση, μαθαίνεις πολλά και ας είσαι "δίπλα".

Εγώ έχω γνώμη και δεν φοβάμαι να την πω. Η δική μου η λογική αμφισβητεί τις πολλές υπερβολές και όχι την πάθηση.

Δεν θα το ξανα αναλύσω, γιατί και πάλι δεν θα το καταλάβεις ή δεν θες. Δεν ξέρω γιατί, καθώς νομίζω ότι είναι πολύ συγκεκριμένη σε αυτά που γράφω.[/QUOTE]

 

εμένα πάντως μ έχει βγάλει off ΠΑΛΙ μα άλλο συζητάμε γιατί δεν το καταλαβαίνει το πήγε στο προσωπικό πάλι! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ας το θεσουμε διαφορετικα.. Πως λοιπον καταλαβαινει καποιος που ειναι εξω απο το προβλημα οτι μια γυναικα λεει ψεματα οτι εχει επιλοχειο? Και τι θα κερδισει λεγοντας το?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάλι δεν κατάλαβες το μήνυμα μου.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Εχω ζήσει πολλές καταστάσεις και ξέρω. Ακόμα και το να βλεπεις ανθρώπους που αγαπάς να υποφέρουν από αυτήν την πάθηση, μαθαίνεις πολλά και ας είσαι "δίπλα".

Εγώ έχω γνώμη και δεν φοβάμαι να την πω. Η δική μου η λογική αμφισβητεί τις πολλές υπερβολές και όχι την πάθηση.

Δεν θα το ξανα αναλύσω, γιατί και πάλι δεν θα το καταλάβεις ή δεν θες. Δεν ξέρω γιατί, καθώς νομίζω ότι είναι πολύ συγκεκριμένη σε αυτά που γράφω.[/QUOTE]

 

εμένα πάντως μ έχει βγάλει off ΠΑΛΙ μα άλλο συζητάμε γιατί δεν το καταλαβαίνει το πήγε στο προσωπικό πάλι! :shock:

Σωτηρια δεν το πηγα στο προσωπικο. Απλα οποιος δεν εχει περασει επιλοχειο δεν μπορει να καταλαβει πως λειτουργει καποιος. Οπως εγω δεν μπορω να δωσω συμβουλες για τον θηλασμο πχ... θεωρω οτι καποιος που δεν εχει περασει επιλοχειο ή δεν εχει στον στενο του οικογενειακο περιβαλλον καποιον με καταθλιψη δεν μπορει να κρινει εαν καποιος εχει ή οχι. Δεν φαινεται παντα αν καποιος περναει καταθλιψη, δεν βγαινει παντα να το διατυμπανισει ή αντιθετα μπορει να νιωθει την αναγκη να το πει οποιες και αν ειναι οι συνεπειες, απο αμφισβητησει μεχρι και στιγματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ας το θεσουμε διαφορετικα.. Πως λοιπον καταλαβαινει καποιος που ειναι εξω απο το προβλημα οτι μια γυναικα λεει ψεματα οτι εχει επιλοχειο? Και τι θα κερδισει λεγοντας το?

 

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι πρώτα και αν θες απαντάς. Εσύ δηλαδή, διαβάζοντας όλες αυτές τις συνεντεύξεις τις πιστεύεις όλες? Θέλω να πω, ότι πχ άμα έρθω αύριο και σου πω, ξέρεις Ζωή πέρασα επιλόχειο, εσύ πως θα καταλάβεις ότι λέω αλήθεια? Μπορεί να μην ξέρω πως είναι πραγματικά αυτή η πάθηση και να έχω μεγαλοποιήσει την θλίψη μου. Και στην ουσία να λέω ανακρίβειες. Εσύ μπορείς να το καταλάβεις?

 

Τώρα όσο για το τι θα κερδίσει λέγοντας το, συγγνώμη αλλά είσαι πέντε χρόνια στο φόρουμ, με πάνω από 2000 μηνύματα οπότε ξέρεις ήδη, πως στο φόρουμ συζητάμε τα πάντα. Από προσωπικά θέματα μέχρι γενικότερες καταστάσεις, κοινωνικά θέματα, την επικαιρότητα κλπ! Αρα νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αυτή την ερώτηση.

Σωστά τοποθέτησες την γνώμη σου, αφού αυτό πιστεύεις. Γι αυτό άλλωστε κάνουμε διάλογο, να ακούγονται και όλες οι απόψεις. Ετσι λοιπόν παραθέτω και εγώ την δική μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εξεταζω αν καθε μια λεει ψεμματα η οχι, η ποια λεει ψεμματα. Απο τις 20 επωνυμες που γεννησαν , οι 16 δηλωσαν οτι ειχαν επιλοχειο. Για αυτο τεθηκε το συγκεκριμενο θεμα πιστευω. Για την υπερβολη, οχι για την ισως ανυπαρξια του φαινομενου. Αυτο το ποσοστο λοιπον, το 80% σαφως δεν ειναι αληθινο. Αρα, καποιες απο αυτες ειναι υπερβολικες, απλο!

Link to comment
Share on other sites

Ας το θεσουμε διαφορετικα.. Πως λοιπον καταλαβαινει καποιος που ειναι εξω απο το προβλημα οτι μια γυναικα λεει ψεματα οτι εχει επιλοχειο? Και τι θα κερδισει λεγοντας το?

 

Αυτό λέω και εγώ! Οτι διαβάζοντας μία συνέντευξη, από μία κυρία που πχ λέει ότι πέρασε επιλόχειο κατάθλιψη αλλά μετά δεν λέει τίποτα συγκεκριμένο που να υποστηρίζει αυτό που λέει (φαντάζομαι ότι τουλάχιστον συμφωνούμε ότι το κλάμα δεν είναι κριτήριο και χρειάζεται περισσότερη συμπτωματολογία για να γίνει η διάγνωση), σχήμα οξύμωρο για εμένα, να εκθέτω στα φώτα της δημοσιότητας το πρόβλημα και την ίδια στιγμή να μην θέλω να πω περισσότερα, εγώ σαν καχύποπτη πλέον δεν ξέρω ποιον να πιστέψω. Εσύ μπορεί να τις πιστεύεις όλες, και καλά κάνεις αν έτσι νιώθεις, εγώ θα ήθελα πλέον από αυτούς που δημοσιοποιούν το πρόβλημα να λένε και κάτι παραπάνω για να τους πιστέψω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Η Καταθλιψη ειναι μια σοβαρη ψυχικη ασθενεια .

 

Καταθλιψη σημαινει τουλαχιστον 6 μηνες το minimum θεραπεια με αντικαταθλιπτικα, στην καλυτερη περιπτωση , με στενη ιατρικη παρακολουθηση και μετα ακολουθει η βοηθεια ψυχολογων .

Και δεν χρειαζεται να το εχει περασει καποιος γνωστος μου για να το καταλαβω, οτι ειναι μια πολυ σοβαρη ασθενεια που μπορει να οδηγησει και σε αυτοκτονια. Εξισου και η επιλοχειος καταθλιψη. Που ειναι μια μορφη καταθλιψης με συγκεκριμενα αιτια.

 

 

 

Ο ανθρωπος, επομενως που υπεφερε απο καταθλιψη η μια μητερα απο επιλοχειο καταθλιψη , δεν νομιζω οτι με ελαφρια τη καρδια , βγαινει και το δημοσιευει.

 

 

Υποκριτικο το βλεπω τις περισσοτερες φορες , οπως και τοσα αλλα που μας προβαλουν τα ΜΜΕ, για τους επωνυμους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη αλλα δεν καταλαβαινω... Οκ λεει οτι περασε, περναει επιλοχειο. Δεν θελει να πει παραπανω. Αυτο αυτοματως την κανει να λεει ψεματα?

Πριν καποια χρονια ηταν να γινει μια εκπομπη στην τηλεοραση για την επιλοχειο. Ερωτηθηκα αν ηθελα να παρω μερος και ειπα οχι. Αυτο αυτοματως με κανει να ψευδομαι?

Το οτι καποιοι ανθρωποι αντιδρανε διαφορετικα απ οτι εμεις δεν σημαινει οτι λενε ψεματα ή οτι ντε και καλα εκμεταλευονται καταστασεις. Η καταθλιψη δεν ειναι μαγκια ουτε προσθετει κατι στο image. Αντιθετα πολλες φορες μενει η ρετσινια απο ανθρωπου ανενημερωτους. Υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι οι καταθλιπτικοι ειναι ψυχασθενεις, οτι παιρνουν φαρμακευτικη αγωγη οπωσδηποτε, οτι δεν μπορουν να λειτουργησουν χωρις αυτην, οτι μπορει να γινουν επικινδυνοι. Εγω πιστευω οτι καλα κανουν οι διαφορες επωνυμες που βγαινουν και λενε οτι εχουν περασει απο αυτο το λουκι. Πρεπει να παψει πια αυτο το ταμπου. Να μην ντρεπονται οι καταθλιπτικοι για αυτο που τους συμβαινει αλλα και οι αλλοι να μην του στιγματιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Καταθλιψη ειναι μια σοβαρη ψυχικη ασθενεια .

 

Καταθλιψη σημαινει τουλαχιστον 6 μηνες το minimum θεραπεια με αντικαταθλιπτικα, στην καλυτερη περιπτωση , με στενη ιατρικη παρακολουθηση και μετα ακολουθει η βοηθεια ψυχολογων .

Και δεν χρειαζεται να το εχει περασει καποιος γνωστος μου για να το καταλαβω, οτι ειναι μια πολυ σοβαρη ασθενεια που μπορει να οδηγησει και σε αυτοκτονια. Εξισου και η επιλοχειος καταθλιψη. Που ειναι μια μορφη καταθλιψης με συγκεκριμενα αιτια.

 

 

 

Ο ανθρωπος, επομενως που υπεφερε απο καταθλιψη η μια μητερα απο επιλοχειο καταθλιψη , δεν νομιζω οτι με ελαφρια τη καρδια , βγαινει και το δημοσιευει.

 

 

Υποκριτικο το βλεπω τις περισσοτερες φορες , οπως και τοσα αλλα που μας προβαλουν τα ΜΜΕ.

Εισαι λαθος. Μιλας ως γιατρος ή απ αυτα που εχεις ακουσει?

Link to comment
Share on other sites

Mιλαω απο αυτα που γνωριζω, απο αυτα που εχω διαβασει και απο γνωστους που εχουν διαγνωστει απο γιατρους με καταθλιψη και γνωστη με επιλοχεια καταθλιψη.

Ειναι διαφορετικο η θλιψη η παροδικη που ειναι μια κατασταση απλη μεσα στα πλαισια φυσιολογικης αντιδρασης ασχημων γεγονοτων η ορμονων, αλλο η καταθλιψη διαρκειας μεγαλυτερη των 3 εβδομαδων.

 

Εσυ εισαι γιατρος? Η ψυχιατρος που εισαι τοσο απολυτη ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που δε λέει περισσότερα, δεν λέει αυτομάτως ψέμματα αλλά δεν τεκμηριώνει και την αλήθεια.

 

Πάμε άλλη μία: Εγώ πιστεύω ότι πολλές από αυτές τις κυρίες πέρασαν επιλόχειο θλίψη και όχι επιλόχειο κατάθλιψη. Ισως δεν ξέρουν και οι ίδιες να τα ξεχωρίζουν. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει ο καθένας στην ψυχή του, αλλά όπως πολύ σωστά είπε και η Λαΐδα, 16 στις 20 επώνυμες έπαθαν επιλόχειο. Κάπως υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Mιλαω απο αυτα που γνωριζω, απο αυτα που εχω διαβασει και απο γνωστους που εχουν διαγνωστει απο γιατρους με καταθλιψη .

Ειναι διαφορετικο η θλιψη η παροδικη που ειναι μια κατασταση απλη μεσα στα πλαισια φυσιολογικης αντιδρασης ασχημων γεγονοτων η ορμονων, αλλο η καταθλιψη διαρκειας μεγαλυτερη των 3 εβδομαδων.

 

Εσυ εισαι γιατρος? Η ψυχιατρος που εισαι τοσο απολυτη ?

Απλα το εχω ζησει σε προσωπικο επιπεδο και δεν χρειαστηκα αντικαταθλιπτικα ουτε 6μηνη παρακολουθηση απο ψυχιατρο ουτε ολα αυτα τα ακραια που μπορει να πιστευει ο καθενας. Απλες συνεδριες με ψυχολογο ;) .Υπαρχουν σταδια και σταδια και αυτο δεν μπορειτε να καταλαβετε και βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα.

Το οτι βγαινει καποια με ελαφρια την καρδια και το λεει, εγω προσωπικα της βγαζω το καπελο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που δε λέει περισσότερα, δεν λέει αυτομάτως ψέμματα αλλά δεν τεκμηριώνει και την αλήθεια.

 

Πάμε άλλη μία: Εγώ πιστεύω ότι πολλές από αυτές τις κυρίες πέρασαν επιλόχειο θλίψη και όχι επιλόχειο κατάθλιψη. Ισως δεν ξέρουν και οι ίδιες να τα ξεχωρίζουν. Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει ο καθένας στην ψυχή του, αλλά όπως πολύ σωστά είπε και η Λαΐδα, 16 στις 20 επώνυμες έπαθαν επιλόχειο. Κάπως υπερβολικό.

Υπερβολικο και εμενα μου φαινεται που γεμιζουν τα διαφορα κεντρα λογοθεραπειας - εργοθεραπειας κτλ.. αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων οντως εχουν προβλημα. Απλα πλεον οι γονεις κατανοουν τις δυσκολιες των παιδιων τους και τρεχουν να τα βοηθησουν. Δεν ντρεπονται πλεον για αυτο οπως καποτε που τα δυσλεκτικα παιδια τα χαρακτηριζαν οπως τα χαρακτηριζαν. Κατι τετοιο γινεται και τωρα με την καταθλιψη.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι ενα κατατοπιστικο site για την καταθλιψη. Και πως διαχωριζεται απο μια φυσιολογικη θλιψη η ασχημη περιοδος που νιωθει ενας ανθρωπος.

 

http://www.depressionanxiety.gr/6/article/greek/6/74/index.htm

 

Πώς μπορώ να ξέρω αν έχω Kατάθλιψη;

 

Όλοι θα νιώσουμε κατά καιρούς αυτά τα ενοχλήματα. Είναι φυσιολογικό. Αν έχετε διαπιστώσει, όμως, ότι μερικά από τα συμπτώματα που ακολουθούν εμφανίζονται για δύο ? τρεις εβδομάδες ή και περισσότερο, επισκεφτείτε το γιατρό σας ή τον ψυχίατρο, για να αξιολογήσει αν έχετε κατάθλιψη.

 

Παγιδευμένος και εγκλωβισμένος, αβοήθητος, καταστρώνει σχέδια και απεργάζεται την αυτοκαταστροφή του. Τα 2/3 των ασθενών καταλαμβάνονται από ιδέες αυτοκαταστροφής και το 10-15% προβαίνει σε απόπειρες που τελεσφορούν.

 

Εαν το διαβασετε θα καταλαβετε ποσο σοβαρη ψυχικη ασθενεια ειναι και ειναι πραγματικα προσβολη να αναφερετε με τοση ελαφροτητα.

 

Η καταθλιψη ειναι μια παθολογικη κατασταση και η διαγνωση της γινεται αποκλειστικα απο γιατρο, ψυχιατρο, γενικα απο ειδικο.

Απο εκει και περα πολλοι μπορει να ειναι ενα βημα πριν την καταθλιψη και να μπορουν να το ξεπερασουν και με ψυχολογο.

Αυτα γνωριζω.

 

Ειναι ενα θεμα πολυ σοβαρο και οι δηλωσεις πολλων επωνυμων πολλες φορες προκαλουν, τον κοσμο που εχει πολλα προβληματα, ειδικα σημερα.

Εαν κοιταξετε και αυτο το site του parents, εχει αναφορα στην καταθλιψη εξαιτιας των αυξημενων κρουσματων λογω των οικονομικων προβληματων και της κρισης .

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ζωή εδώ δεν τσακωνόμαστε για το ποια έπασχε περισσότερο απο επιλόχειο ή αν είχε όλα τα συμπτώμτα ή αν ήταν λιγότερο ''αρρωστη'' απο εσένα συζητάμε και δεν μπορουμε να καταλάβουμε γιατί οι επώνυμες κυρίες μεταφράζουν την θλίψη τους για τα κιλά τους που δεν έχασαν αμέσως ( εν τω μεταξύ μετά τις βλέπεις κορμάρες και αναρωτιέσαι για ποια κιλά λενε και τραβάς τα μαλλιά σου) και οτι νοιώθουν υπεύθυνες απέναντι στο μωρό. Αυτην την ευθύνη την βαφτίσζουν επιλόχεια κατάθλιψη και το θεωρούν πολύ ουαου και must και ότι έχουν την πρωτοφανή μαγκιά να παραδέχοντε οτι πάσχουν απο επιλόχειο κατάθλιψη και έρχομαι εγω και αναρωτιέμαι ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ μας θεωρουν χαζες, ηλιθιες, και αυτοι οι δημοσιογράφοι με τους βαρυγδουπους τιτλους η τα ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ για πρωτη φορα οτι επαθε επιλοχεια κατάθλιψη. Ποσο αγράμματος και άξεστος μπορεί να είναι αυτος ο δημοσιογράφος που δεν ξερει τι του γινεται απλα θελει να γεμισει την σελιδα του. Και στο τελος φυσικα υπάρχει τα συγχαρητήρια και τα εύσημα που το πέρασσαν και τωρα ειναι ομορφες και χέρονται το παιδί τους την δουλειά τους και επιστρέφουν για δουλεια στην σοουμπιζ!!!!!!!!! Ε αν τα πιστευεις αυτα εσυ, εσυ ειδικά που εισαι τοσο αυστηρη με τους ανθρωπους που γραφουν εδω μεσα τοτε τι να πω μιλαω με άλλη ΖΩΗ που επαθε μεταλλαγη προσωπικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικο και εμενα μου φαινεται που γεμιζουν τα διαφορα κεντρα λογοθεραπειας - εργοθεραπειας κτλ.. αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων οντως εχουν προβλημα. Απλα πλεον οι γονεις κατανοουν τις δυσκολιες των παιδιων τους και τρεχουν να τα βοηθησουν. Δεν ντρεπονται πλεον για αυτο οπως καποτε που τα δυσλεκτικα παιδια τα χαρακτηριζαν οπως τα χαρακτηριζαν. Κατι τετοιο γινεται και τωρα με την καταθλιψη.

 

Συγγνώμη, αλλά αυτή είναι μία απάντηση του τύπου "τι κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω".

Εντελώς διαφορετικές καταστάσεις, στα παιδάκια γίνεται διάγνωση από ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ζωή εδώ δεν τσακωνόμαστε για το ποια έπασχε περισσότερο απο επιλόχειο ή αν είχε όλα τα συμπτώμτα ή αν ήταν λιγότερο ''αρρωστη'' απο εσένα συζητάμε και δεν μπορουμε να καταλάβουμε γιατί οι επώνυμες κυρίες μεταφράζουν την θλίψη τους για τα κιλά τους που δεν έχασαν αμέσως ( εν τω μεταξύ μετά τις βλέπεις κορμάρες και αναρωτιέσαι για ποια κιλά λενε και τραβάς τα μαλλιά σου) και οτι νοιώθουν υπεύθυνες απέναντι στο μωρό. Αυτην την ευθύνη την βαφτίσζουν επιλόχεια κατάθλιψη και το θεωρούν πολύ ουαου και must και ότι έχουν την πρωτοφανή μαγκιά να παραδέχοντε οτι πάσχουν απο επιλόχειο κατάθλιψη και έρχομαι εγω και αναρωτιέμαι ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ μας θεωρουν χαζες, ηλιθιες, και αυτοι οι δημοσιογράφοι με τους βαρυγδουπους τιτλους η τα ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ για πρωτη φορα οτι επαθε επιλοχεια κατάθλιψη. Ποσο αγράμματος και άξεστος μπορεί να είναι αυτος ο δημοσιογράφος που δεν ξερει τι του γινεται απλα θελει να γεμισει την σελιδα του. Και στο τελος φυσικα υπάρχει τα συγχαρητήρια και τα εύσημα που το πέρασσαν και τωρα ειναι ομορφες και χέρονται το παιδί τους την δουλειά τους και επιστρέφουν για δουλεια στην σοουμπιζ!!!!!!!!! Ε αν τα πιστευεις αυτα εσυ, εσυ ειδικά που εισαι τοσο αυστηρη με τους ανθρωπους που γραφουν εδω μεσα τοτε τι να πω μιλαω με άλλη ΖΩΗ που επαθε μεταλλαγη προσωπικότητας.

Σωτηρια μιλαω για ενα πολυ σοβαρο προσωπικο θεμα και σε καμια περιπτωση δεν εχω σκοπο να τσακωθω. Ουτε μπαινω οπως λες στην διαδικασια με το ποια ειχε περισσοτερο ή οχι. Απλα εξηγω οτι καποιοι εχουμε στο μυαλο μας την ακραια μορφη της καταθλιψης αλλα δεν ειναι ετσι. Μπορει να σου φαινεται χαζο (και ειναι για εμενα) αλλα οταν εχεις καθλιψη μπορει να σου φταινε τα κιλα σου, οχι οτι σε οδηγησαν αυτα στην καταθλιψη αλλα εσυ να εντοπιζεις το προβλημα εκει. Μπορει να σου φταινει τα μαλλια σου και να νομιζεις οτι αν τα βαψεις ξανθα θα λυσεις το προβλημα... Τα βαφεις ξανθα και ξυπνας την αλλη μερα γιατι δεν τα εχεις μαυρα. Το προβλημα δεν ειναι τα μαλλια, τα κιλα, η μυτη ή τα παπουτσια. Δεν μπορεις να εντοπισεις τι σε εχει οδηγησει εκει που σε εχει οδηγησει. Ασε που αρχικα αρνεισαι οτι κατι σου συμβαινει.

Η εγκυμοσυνη και ο τοκετος δυστυχως δεν ειναι για ολες μια χαρουμενη περιοδος. Οχι γιατι μπορει να τους ενοχλουν τα 5 κιλα παραπανω που πηραν, αλλα γιατι η εγκυμοσυνη να ηταν δυσκολη, ο τοκετος το ιδιο. Γιατι οι ορμονες δουλευουν διαφορετικα σε καθε γυναικα. Πισω απο μια λαμπερη εικονα ποτε δεν ξερεις τι βρισκεται.

Οταν χαμογελωντας ειπα στον αδελφο μου οτι εχω καταθλιψη και για αυτο εξαφανιστηκα γελουσε και μου ειπε οτι καταθλιψη με γελιο πρωτη φορα βλεπει! Πολλες φορες κρυβουμε το προβλημα μας και μπορει ουτε ο πιο κοντινος μας ανθρωπος να μην παρει χαμπαρι περι καταθλιψης. Μπορει να νομιζει οτι δυστροπουμε ή χιλια δυο αλλα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...