Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυχενικη διαφανεια


Recommended Posts

καταλαβα! και συγνωμη που σε ειπα γεωργια αντι δεσποινα:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ευτυχως τα μωρακια σου μια χαρα!!!

μωρε και εμεις πριν γεννηθουμε δεν υπηρχε καν υπερηχος!!! και πριν 24 χρονια που γεννηθηκε η αδερφη μου η μαμα μου μονο 2 φορες πηγε για υπερηχο στην αδερφη μου!

ναι εκει θα κανω και β επιπεδου(μου εχει δωσει ενα χαρτι που γραφει αναλυτικα αναλογα με τις εβδομαδες μου τι υπερηχους θα κανω και τι εξετασεις για τον καθε εναν)

παντως δεν τον βρηκα σε μια γρηγορη ματια ουτε στο 11-13 εβδομαδες που μου εστειλες

αλλα αυτο που σου ειπα στο προυγουμενο μηνυμα αν δεν ηξερε να μετραει καλα δεν θα επρεπε να με στελει σε εναν αλλο που συνεργαζονται στην ιδια κλινικη και ο οποιος ειναι πιστοποιημενος(τον βρηκα στη λιστα) και θα επαιρνε και τη μιζα του 60-40(λεω εγω με το πονηρο μου το μυαλο)

 

μπορει να περνει πολυ λιγοτερα.γιατι ο αλλος κανει εξετασει υπογραφει πως εκανε ελεγχο και θα του δωσει 60 ευρω?δε νομιζω.απιθανο το θεωρω.θα εχανε πολυ περισσοτερα γιατι ο αλλος θα παρει 120 και μετα το β επιπεδουκαι μετα το Doppler και αν καταλαβαινες πως αυτος θα εκανε τον τροχονομο θα ελεγες δεν παω στον αλλο να με παρακολουθει καθε μηνα που ειναι και πιστοποιημενος και μου δεινει χαρτια με την υπογραφη του τα οποια εχουν να κανουν με την υγεια του παιδιου σου?μαλλον δε διαβασες τα link για το τι ειναι αυχενικη διαφανεια απο ποιους πρεπει να γινεται για να μην τρεχουν μετα οι εγκυες και δεν προλαβαινουν.οπως η κοπελα παραπανω η οποια ειναι πανικοβλημενη δε φανταζοταν οτι θα ειχε αυτα τα αποτελεσματα.

οσο για πριν 20 χρονια απο νεα γυναικα δε μπορω να το απουω εγω σε 4 χρονια περιπου ειχα διαφορετικη παρακολουθηση και δοξαζω το θεο που ειναι καλα τα παιδια μου,

σκεψου στην 3η εκανα ελεγχο για κιστική ινωση απο το αγχος να πανε ολα καλ και ημουν περισυ 34 ετων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορει να περνει πολυ λιγοτερα.γιατι ο αλλος κανει εξετασει υπογραφει πως εκανε ελεγχο και θα του δωσει 60 ευρω?δε νομιζω.απιθανο το θεωρω.θα εχανε πολυ περισσοτερα γιατι ο αλλος θα παρει 120 και μετα το β επιπεδουκαι μετα το Doppler και αν καταλαβαινες πως αυτος θα εκανε τον τροχονομο θα ελεγες δεν παω στον αλλο να με παρακολουθει καθε μηνα που ειναι και πιστοποιημενος και μου δεινει χαρτια με την υπογραφη του τα οποια εχουν να κανουν με την υγεια του παιδιου σου?μαλλον δε διαβασες τα link για το τι ειναι αυχενικη διαφανεια απο ποιους πρεπει να γινεται για να μην τρεχουν μετα οι εγκυες και δεν προλαβαινουν.οπως η κοπελα παραπανω η οποια ειναι πανικοβλημενη δε φανταζοταν οτι θα ειχε αυτα τα αποτελεσματα.

οσο για πριν 20 χρονια απο νεα γυναικα δε μπορω να το απουω εγω σε 4 χρονια περιπου ειχα διαφορετικη παρακολουθηση και δοξαζω το θεο που ειναι καλα τα παιδια μου,

σκεψου στην 3η εκανα ελεγχο για κιστική ινωση απο το αγχος να πανε ολα καλ και ημουν περισυ 34 ετων

το εχω ξανακουσει για την κυστικη ενωση αλλα δεν ξερω ακριβως πως γινεται, με αμνυοπαρακεντηση?

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

αρχικα για το θυροειδη ο αντρας μου του ειπε οτι μου βρηκαν εναν οζο και μου ειπε να το ψαξω(μετα απο αυτο διαβασα οτι αν ο θυροειδης δεν δουλευει σωστα μπορει να γινει αποβολη του εμβρυου)τελικα οντως λογω εγκυμοσυνης αποριθμιστηκεο θυροειδης μου και ετσι πηγα και σε ενδοκρινολογο

οσο για το αλλο που ειπες αν με στειλει αλλου οτι θα εμενα στον αλλο, δικιο εχεις αλλα ξερω και γιατρους που αν πας 3 μηνων σε απορριπτουν γιατι εισαι λεει προχορημενη εγκυμοσυνη

 

απ'την αλλη σε αυτον τον πιστοποιημενο γιατρο (που συνεργαζονται) ειχα παει πριν χρονια για τεστ παπ και ηταν πανακριβος βρε παιδι μου...οποτε αν με εστελνε εκει θα εκανα τον α επιπεδου και θα εφευγα!!!

 

δεν ειναι αναγκη να σε στειλει ψαξε και βρες καποιον αλλο απο τη λιστα.

οσο για το γιατρο μην του εχεις καμια εμπιστοσυνη αν σου λεει πραγματα που κανει ενω δεν τα κανει καταλαβαινεις ποσο υπευθυνος ειναι.και τι εμπιστοσυνη να του εχεις.εχεις ενα παιδι μεσα σου οτι κανεις το κανεις για αυτο το μωρο.εφοσον υπαρχει γιατρος πιστοποιημενος εκεινος ειναι ειδικος για ολη την εγκυμοσυνη εγω στη θεση σου εκει θα πηγαινα για να ειχα υσηχο το κεφαλι μου.τιποτα δεν κοστιζει οσο η υγεια του παιδιου μου.εγω για ατχενικη και αιμα εδωσα 180 ευρω πιστοποιημενος γιατρος και το εργαστηριο το χαρτι απο το εργαστηριο εγραφε πως ειναι πιστοποιημενο απο καποιο κεντρο στην αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξανακουσει για την κυστικη ενωση αλλα δεν ξερω ακριβως πως γινεται, με αμνυοπαρακεντηση?

 

οχι απο το δικο σου αιμα.οπως περνουν γεννικη αιματος και σε 10 ημερες ειχα αποτελεσματα.καλα ουτε αυτο σου ειπε στην αρχη μετον προγεννητικο?εγω εκανα και για τη βαρηκοια αν εχω το γονιδιο .τα εκανα με το που εμεινα εγκυος

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ο Γιατρός είναι στους πιστοποιημένους , όσον αναφορά για την συμπεριφορά του ο άντρας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε βλέπει ο επιστήμων να λιποθυμάς και να σου λέει τι καλός γιατρός που είναι στην εξέταση της αυχενικής. Που μπορεί να είναι ο άνθρωπος!!

 

Απλά βρε κορίτσια φοβάμαι δεν θέλω να κάνω βλαστό ή αμνιοπαρα. Ξέρω, δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση αλλά μήπως ξέρετε καμία κοπέλα με 3.3 αυχενική διαφάνεια τι έγινε;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ο Γιατρός είναι στους πιστοποιημένους , όσον αναφορά για την συμπεριφορά του ο άντρας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε βλέπει ο επιστήμων να λιποθυμάς και να σου λέει τι καλός γιατρός που είναι στην εξέταση της αυχενικής. Που μπορεί να είναι ο άνθρωπος!!

 

Απλά βρε κορίτσια φοβάμαι δεν θέλω να κάνω βλαστό ή αμνιοπαρα. Ξέρω, δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση αλλά μήπως ξέρετε καμία κοπέλα με 3.3 αυχενική διαφάνεια τι έγινε;;;;

 

εφοσον ειναι πιστοποιηεμνος πρεπει να τον ακουσεις.εκανα στη μικρη αμνιο για λογους αγχους.και στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας,ημουν 34 ετων ευτυχως ολα καλα.

μη φοβασαι δεν ειναι κατι σοβαρο ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ο Γιατρός είναι στους πιστοποιημένους , όσον αναφορά για την συμπεριφορά του ο άντρας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σε βλέπει ο επιστήμων να λιποθυμάς και να σου λέει τι καλός γιατρός που είναι στην εξέταση της αυχενικής. Που μπορεί να είναι ο άνθρωπος!!

 

Απλά βρε κορίτσια φοβάμαι δεν θέλω να κάνω βλαστό ή αμνιοπαρα. Ξέρω, δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση αλλά μήπως ξέρετε καμία κοπέλα με 3.3 αυχενική διαφάνεια τι έγινε;;;;

 

εφοσον ειναι πιστοποιηεμνος πρεπει να τον ακουσεις.εκανα στη μικρη αμνιο για λογους αγχους.και στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας,ημουν 34 ετων ευτυχως ολα καλα.

μη φοβασαι δεν ειναι κατι σοβαρο ευχομαι να πανε ολα καλα

οσο για τη συμπεριφορα του δε ξερω εμενα με ενδιαφερει να ειναι σοβαρος επιστημονας.

Link to comment
Share on other sites

ααααα περιμένω και τις ορμονολογικές που ΜΠΟΡΕΙ ''λέει ''νʼ αλλάξουν τις πιθανότητες είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο!!!

Ο Θεός ΒΟΗΘΕΙΟΣ!!ασ με λυπηθεί η Παναγία και ας με βοηθήσει!!

 

Με συγχωρείστεμαι αν διαβάζομαι τραγική αλλά πέρναω τραγικές στιγμες

Link to comment
Share on other sites

ααααα περιμένω και τις ορμονολογικές που ΜΠΟΡΕΙ ''λέει ''νʼ αλλάξουν τις πιθανότητες είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο!!!

Ο Θεός ΒΟΗΘΕΙΟΣ!!ασ με λυπηθεί η Παναγία και ας με βοηθήσει!!

 

Με συγχωρείστεμαι αν διαβάζομαι τραγική αλλά πέρναω τραγικές στιγμες

 

σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα ομως ειναι στατιστικα οποτε τι να πω?η αυχενικη σου ηταν μεγαλυ?ολα τα αλλα καλα

?

τι σου ειπε ?

αν προχωρησεις σε αμνιο μη φοβασια ενα τσιμπιμα ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεσποινα τι εννοεις οτι το χαρτι εγραφε:στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας??

σταυρουλα ευχομαι ολα να πανε καλα κοριτσακι και να μην χρεαστει τελικα να κανεις αμνυοπαρακεντιση

 

κοριτσια θα σας πω κατι κι ας με πειτε η τρελη του φορουμ...:oops::oops::oops::oops::oops:αν μου ελεγε ο γιατρος να κανω αμνυο δεν θα εκανα...

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Stavroula , katarxas psixremia dioti an travas agxos to idio travaei kai to mwro sou!!!!ypomoni , relax kai oxi agxos.Egw ekana trofovlasti stis 13 ebdomades giati eixa pithanotites 1/10 gia sindromo down , den einai tipota kai sou milaw egw pou TREMW toys giatroys kai tis velones!perimene na vgei kai h PAP-A kai na deis ti tha sou pei o giatros sou kai tha vreis thn dynamh gia ola.Kala apotelesmata kai kales apofaseis.

Link to comment
Share on other sites

δεσποινα τι εννοεις οτι το χαρτι εγραφε:στο χαρτι που πηρα εγραφε αγχος μητερας??

σταυρουλα ευχομαι ολα να πανε καλα κοριτσακι και να μην χρεαστει τελικα να κανεις αμνυοπαρακεντιση

 

κοριτσια θα σας πω κατι κι ας με πειτε η τρελη του φορουμ...:oops::oops::oops::oops::oops:αν μου ελεγε ο γιατρος να κανω αμνυο δεν θα εκανα...

 

στην αιτια παραπομπής έγραφε αγχος μητέρας.

ας μη λεμε δε θα εκανα:::: αμνιοπαρακεντηση.

Link to comment
Share on other sites

στην αιτια παραπομπής έγραφε αγχος μητέρας.

ας μη λεμε δε θα εκανα:::: αμνιοπαρακεντηση.

τα πηρες παλι ε? χαχαχαχαχαχαχα

μωρε αυτη η πιθανοτητα 1% να χασω το μωρο μου με παραπεμπει σε αυτη τη σκεψη

τελος παντων δεν εχει νοημα να το συζητω, ας κανω τις πρωτες απαραιτητες εξετασεις και μετα βλεπουμε!

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

τα πηρες παλι ε? χαχαχαχαχαχαχα

μωρε αυτη η πιθανοτητα 1% να χασω το μωρο μου με παραπεμπει σε αυτη τη σκεψη

τελος παντων δεν εχει νοημα να το συζητω, ας κανω τις πρωτες απαραιτητες εξετασεις και μετα βλεπουμε!

οχι! χαλαρωσα ετοιμαζομαστε να βγουμε βολτα στο καμινι των σερρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι! χαλαρωσα ετοιμαζομαστε να βγουμε βολτα στο καμινι των σερρων

καλά να περασετε τοτε

και ξεχασα να σε ευχαριστησω για το χρονο σου , την υπομονη σου(με εμενα και το γιατρο μου) και τις πολυτιμες συμβουλες σου

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ας ρωτησω και εγω...

την πεμπτη εχω τον υπερηχο αυχενικης διαφανειας

εψαξα στη λιστα και δεν βρηκα το γιατρο μου

τον εμπιστευομαι ομως και ειναι απο τους καλυτερους εδω

αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως σε εναν πιστοποιημενο γιατρο σου παιρνουν και το αιμα και βγαζει ο ιδιος το αποτελεσμα

εμεις θα παμε σε μικροβιολογικο με τον υπερηχο και ο μικροβιολογος μου ειπε οτι θα τα στειλει αθηνα και θα περιμενουμε τα αποτελεσματα απο αθηνα

οποτε μηπως δεν παιζει ρολο που δεν ειναι πιστοποιημενος ο γιατρος μου,αλλα το κεντρο που θα στειλει το μικροβιολογικο το αιμα μου με τον υπερηχο?

 

didi καταλαβαινω οτι εμπιστευεσαι το γιατρο σου, αλλα αν δεν ειναι πιστοποιημενος να κανει την εξεταση της αυχενικης, κακως την κανει. Κι εγω εμπιστευομαι απολυτα τον δικο μου σαν ανθρωπο και σαν επιστημονα, εχει κανει ενα σωρο σπουδες και εξω, εχει κανει πολλες δημοσιευσεις, το ιατρειο του παντα γεματο με εγκυουλες κτλ, αλλα για την αυχενικη, επειδη δεν ειναι πιστοποιημενος, με παραπεμπει στο "Ρεα" όπου τις εξετάσεις κανει η πιστοποιημένη κα Γεωργακιλα. Αυτο το ονομάζω υπευθυνότητα. Δεν κοιτάει πως θα παρει ο ιδιος τα χρηματα (που ειναι και αρκετα), τον νοιαζει πανω απο ολα η σωστη αντιμετωπιση της εγκυου, και αυτο με κανει να τον εκτιμω ακομα περισσοτερο. Κοιτα αν υπαρχει κανενας πιστοποιημενος στην περιοχη σου, αν οχι κανε την εξεταση με το γιατρο σου και σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!

ExxSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναφερθώ σε όνομα αλλά η εν λόγω κυρία είναι πιστοποιημένη γιατρός αλλά δεν έβλεπε το ρινικό οστό και μου έδωσε πιθανότητες για τρισωμία 21 1:2600, επειδή ήταν καλή η papp-A, γιατί μόνο από την υπερηχογραφική εξέταση μου έδινε 1:367 και η ηλικία μου είναι 29. Η όλη εξέταση φαινόταν ότι της ήταν αγγαρεία, δεν ξέρω αν έτυχε η μέρα που μπορεί να είχε κάποιο προσωπικό πρόβλημα γιατί είχα ξανακάνει σε αυτήν υπέρηχο και μου είχε φανεί καλή, αλλά στην αυχενική φαινόταν ότι βιαζόταν και δυσανασαχετούσε που το μωρό δεν έπαιρνε καλή θέση κτλ. Μετά από 5 ημέρες ο γιατρός μου ο ίδιος που μου είχε συστήσει την εν λόγω γιατρό μου είπε να την επαναλάβουμε σε άλλον επίσης πιστοποιημένο γιατρό ο οποίος μετά από αρκετή ώρα εξέτασης όπου επίσης το παιδί δεν είχε καλή θέση, τελικά το είδε το ρινικό οστό και οι τελικές μου πιθανότητες πήγαν στο 1:13500. Ο γιατρός αυτός είναι ο κύριος Λίβανος και θεωρώ υποχρέωσή μου να αναγνωρίσω την υπομονή του και τον επαγγελματισμό του. Εννοείται ότι σε αυτόν θα κάνω και την Β- επιπέδου και μια ενδιάμεση την 16η εβδομάδα (Genetics μου είπε ο γιατρός μου ότι λέγεται η εξέταση αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι) :rolleyes:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...