Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψος-βαρος μωρου 11 μηνων


Recommended Posts

Καλημέρα. Ερώτηση αν ξέρει κάποια μανούλα. Εμένα ο μικρός μου μόλις έκλεισε τους 12 μήνες και είναι 74,5 εκ. και 9 και κάτι γραμμάρια στα κιλά. Την τελευταία φορά πριν από ένα μήνα περίπου η γιατρός είπε ότι έπεσε στο βάρος (είναι κάτι από το 50% στις καμπύλες ανάπτυξης). Ξέρετε τι γίνεται όταν δεν ανεβαίνει; Το πρώτο μου αγοράκι ποτέ δεν είχε τέτοιο θέμα (στο βάρος μόνο αλλά δεν είχε πέσει τόσο πολύ. Θα πάω στην παιδίατρο σε περίπου ένα μήνα και έλεγα μήπως ξέρει καμία να ξέρω τι θα ακούσω. Αλλού είχα ακούσει ότι συστήνουν κατι ενέσεις για ανάπτυξη. Ισχύει; Τις δίνουν κατευθείαν αν δεν είσαι στις σωστές καμπύλες; Να πω ότι είναι υπερκινητικός, περπατάει ήδη εδώ και ενάμιση μήνα και δεν σταματάει ποτέ. Εγώ αυτό νόμιζα ότι φταίει, αλλά τώρα που είδα ότι πάλι δεν πήρε βάρος ενώ τρώει όλη την ώρα έχω ανησυχήσει λίγο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


maria 1982 καλή μου, εγώ στη θέση σου δεν θα περίμενα 1 μήνα για να πάω στην παιδίατρο εάν κάτι με ανησυχούσε. Πήγαινε να δεις την παιδίατρο σου και θα σε συμβουλεύσει. Όσο για τις ενέσεις , εάν πράγματι υπάρχει λόγος θα σε στείλει να δείς ειδικό στην ανάπτυξη των παιδιών και θα σου πει αν χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

maria 1982 καλή μου, εγώ στη θέση σου δεν θα περίμενα 1 μήνα για να πάω στην παιδίατρο εάν κάτι με ανησυχούσε. Πήγαινε να δεις την παιδίατρο σου και θα σε συμβουλεύσει. Όσο για τις ενέσεις , εάν πράγματι υπάρχει λόγος θα σε στείλει να δείς ειδικό στην ανάπτυξη των παιδιών και θα σου πει αν χρειάζονται.

 

Μας είδε και είπε να δουμε πως θα είμαστε και τον επόμενο μήνα και ανάλογα βλέπουμε τι πρέπει να κάνουμε γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες. Δεν μου ανέφερε η ίδια γιο ενεσεις κτλ, απλά το διάβασα ενώ έψαχνα για τις καμπύλες ανάπτυξης. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...