Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

Καλησπέρα! Μιας και βρήκα δασκάλα μπαλέτου, θέλω ν κάνω μία ερώτηση. Είμαι 19 χρονών και θα ήθελα να κάνω μαθήματα μπαλέτου γιατί το έχω καημό που δε με πήγαν μικρή... Είναι πολύ αργά; Θα βρω σχολές με τμήματα αρχαρίων ενηλίκων;

 

μπορεις να ξεκινήσεις μπαλέτο και σιγουρα θα βρεις καποια σχολή που να εχει τμημα ενηλίκων αρχάρειο. αρκει να πας σε σχολή μπαλετου!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 5 months later...
μπορεις να ξεκινήσεις μπαλέτο και σιγουρα θα βρεις καποια σχολή που να εχει τμημα ενηλίκων αρχάρειο. αρκει να πας σε σχολή μπαλετου!

 

:P Πολυ καλημερα...με λενε Σταθη εχω μια κόρη 4ετων και απο Σεπτέμβριο θέλω να τη γραψουμε με την γυναικα μου σε μπαλέτο. Και αυτο γιατι μονη το ζηταει...ISMENI βλεπω οτι εισαι απο βύρωνα γειτόνισσα..βασικα εσυ εχεις καποια σχολή??? διαβασα ολες σου τις σημειωσεις κα ιτις βρήκα ενδιαφέρον. Κατοικω Υμηττό θα με βόλευε Βύρωνα Παγκράτι....Σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει και μενα η μουσικοκινητική αγωγή για να στείλω την κόρη μου που θα είναι 3 από Σεπτέμβριο στην περιοχή μου (αρτέμιδα, ραφήνα , πικέρμι ή Νεα Μάκρη)Με ενδισφέρει να μην είναι πολύ ακριβή αλλά και να είναι κατιρτησμένοι οι καθηγητές μια και πρόκειται για μια πολύ τρυφερή ηλικία και μια και είναι πολύ σημαντικό το ξεκίνημα για κάθε δραστηριότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

γνωριζει κανεις την σχολη χορου της αλικης διαμαντη στη γλυφαδα; ειναι καλη;

καλησπερα κ απο εμενα θα ηθελα να μου συστησετε αν καποιος γνωριζει καμια καλη σχολη μπαλετου στην ευρυτερη περιοχη της Πατησιων δλδ Πατησια, Γαλατσι, Λαμπρινη η κορη μου ειναι 4 κ πιστευω πως θα της κανει πολυ καλο να ξεκινησει. Ευχαριστω.

.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα θα ηθελα να μου συστησετε αν καποιος γνωριζει καμια καλη σχολη μπαλετου στην ευρυτερη περιοχη της Πατησιων δλδ Πατησια, Γαλατσι, Λαμπρινη η κορη μου ειναι 4 κ πιστευω πως θα της κανει πολυ καλο να ξεκινησει. Ευχαριστω.

 

Αφροδίτη, υπάρχουν σοβαρές σχολές στην περιοχή μας. Σου έστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ρένα. Καλο φθινόπωρο , καλη σχολική χρονιά.

 

Νομίζω πώς θα συμφωνήσω μαζί σου, σε οτι προτείνεις στην Αφροδίτη.

Αν δεν καλυφθεί, μπορω να βοηθήσω.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ρένα. Καλο φθινόπωρο , καλη σχολική χρονιά.

 

Νομίζω πώς θα συμφωνήσω μαζί σου, σε οτι προτείνεις στην Αφροδίτη.

Αν δεν καλυφθεί, μπορω να βοηθήσω.

 

Ευχαριστώ Ισμήνη μου! Καλό φθινόπωρο και σε σένα και καλή σχολική χρονιά!! Στην κοπέλα προτείνω απλά ως μαμά και με την μέχρι τώρα άριστη εμπειρία που έχω απο την σχολή που πηγαίνουμε .

 

Εσύ σίγουρα θα μπορείς να την βοηθήσεις περισσότερο ως η πλέον ειδική στον τομέα του κλασικού χορού και αφού πω δημοσίως, ακόμα μια φορά, ότι η προσφορά σου στο θέμα αυτό είναι μεγάλη γιατί ακούραστα ενημερώνεις και λύνεις απορίες σε μαμάδες που έχουν μικρά κοριτσάκια και θέλουν να τα ξεκινήσουν μπαλέτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου είναι 4 και είπα να τη στείλω μπαλέτο. Πήγα σε δύο σχολές στη γειτονιά και μου ζήτησαν 80 το μήνα η μία και 70 η άλλη. Τέτοιες τιμές παίζουν? Αν ναι τότε υπάρχει κρίση ή κοροϊδευόμαστε?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα, μηπως ξερετε αν η σχολη Ποσειδων Περιστεριου Ταεκβοντο Ρυθμικη-Μπαλετο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 143 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ θεωρειται καλή?

ενδιαφερομαι για μπαλλετο για 4 ετων, μουσικοκινητικη στην ουσια.

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα, μηπως ξερετε αν η σχολη Ποσειδων Περιστεριου Ταεκβοντο Ρυθμικη-Μπαλετο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 143 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ θεωρειται καλή?

ενδιαφερομαι για μπαλλετο για 4 ετων, μουσικοκινητικη στην ουσια.

 

ο ποσειδων περιστερίου είναι αθλητικό σύλλογος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ. αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ απο το κράτος συμφωνα με το νομο για την "ιδρυση και λειτουργια ερασιτεχνικών σχολών χορού" και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχει τμήματα μπαλέτου.

πολυ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να βρεις καποια σχολή μπαλέτου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ο ποσειδων περιστερίου είναι αθλητικό σύλλογος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΗ ΜΠΑΛΕΤΟΥ. αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ απο το κράτος συμφωνα με το νομο για την "ιδρυση και λειτουργια ερασιτεχνικών σχολών χορού" και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχει τμήματα μπαλέτου.

πολυ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να βρεις καποια σχολή μπαλέτου.

 

Ισμήνη, καλημέρα και από εμένα. Σχετικά με την παραπάνω απάντησή σου έχω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να γραψω την 4χρονη κόρη μου στον Γυμναστικό Αθλητικό Σύλλογο Χολαργού για μπαλέτο ή/και ρυθμική (αντίστοιχα τμήματα 4-6 χρ.) μιας και θα ήθελα να έρθει σε πρώτη επαφή, να δω αν της αρέσει, χωρίς να πληρώνω από αυτή την ηλικία πάνω από 60-70 ευρώ το μήνα, πιστεύεις ότι θα της κάνει κακό; Στο συγκεκριμένο σύλλογο ξέρω ότι γίνεται σοβαρή δουλειά εδώ και χρόνια στη ρυθμική και ενόργανη και τώρα τελευταία και αγων. aerobic, λες να μην είναι καλοί και στο μπαλέτο (φαντάζομαι ότι για να κάνουν αγων. ρυθμική εδώ και χρόνια, θα κάνουν και μπαλέτο, σωστά;). Μικρή έκανα στο σχολείο ρυθμική και μπαλέτο και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη, καλημέρα και από εμένα. Σχετικά με την παραπάνω απάντησή σου έχω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να γραψω την 4χρονη κόρη μου στον Γυμναστικό Αθλητικό Σύλλογο Χολαργού για μπαλέτο ή/και ρυθμική (αντίστοιχα τμήματα 4-6 χρ.) μιας και θα ήθελα να έρθει σε πρώτη επαφή, να δω αν της αρέσει, χωρίς να πληρώνω από αυτή την ηλικία πάνω από 60-70 ευρώ το μήνα, πιστεύεις ότι θα της κάνει κακό; Στο συγκεκριμένο σύλλογο ξέρω ότι γίνεται σοβαρή δουλειά εδώ και χρόνια στη ρυθμική και ενόργανη και τώρα τελευταία και αγων. aerobic, λες να μην είναι καλοί και στο μπαλέτο (φαντάζομαι ότι για να κάνουν αγων. ρυθμική εδώ και χρόνια, θα κάνουν και μπαλέτο, σωστά;). Μικρή έκανα στο σχολείο ρυθμική και μπαλέτο και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

εχεις δικιο σε αυτο που λες για το οικονομικο και να δοκιμάσει πρώτα το παιδι εαν της αρεσεις, αλλα απο την αλλη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οι συλλογοι να εχουν μπαλέτο.

για ρυθμικη αγωνιστικη οπως και ενόργανη, θεωρω πώς ειναι μικρή σε ηλικία.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζετε για τον Μοντέρνο χορό του ΔΑΙΣ Αμαρουσίου? Έχει και τμήμα μπαλέτου. Έχω μια κόρη σχεδόν 5 χρονών που έχει κάνει ήδη 2 χρόνια μπαλέτο στην σχολή ματευ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζετε για τον Μοντέρνο χορό του ΔΑΙΣ Αμαρουσίου? Έχει και τμήμα μπαλέτου. Έχω μια κόρη σχεδόν 5 χρονών που έχει κάνει ήδη 2 χρόνια μπαλέτο στην σχολή ματευ.

 

εξαρταται ποια δασκάλα θα τους κάνει και τι εκπαιδευτικο συστημα ακολουθει.

 

η σχολή ματευ δεν εχει μοντερνο για να συνεχισει εκει; καλο θα ειναι να τα κανει παραληλα. και μπαλετο και μοντερνο για μια ολοκληρωμενη εκπαιδευση.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Η κορούλα μου παρακολουθεί μαθήματα μουσικοκινητικής αγωγής κλασσικού χορού εδώ και 1 μήνα περίπου με μια υπέροχη δασκάλα στην Ν. Αρτάκη Εύβοιας. Και πραγματικά θα ήθελα να ευχαριστήσω την Ισμήνη που με βοήθησε και μου πρότεινε τη συγκεκριμένη δασκάλα!!!!!!

Όπως θα δείτε και από το τικεράκι, δεν είναι ούτε καν 3 ετών. Στην αρχή πήγε για 2 φορές δοκιμαστικά, η δασκάλα μου είπε ότι μπορεί και να κάτσει, γιατί η μικρούλα μου έχει μεγάλη τρέλα με το χορό. Τελικά για να μην τα πολυλογώ, η κορούλα μου τα κατάφερε και μπήκε στο τμήμα...... Ακολουθεί όλες τις ασκήσεις, συνεργάζεται άριστα και το κυριότερο περιμένει πως και πως να έρθουν οι 2 αυτές μέρες της εβδομάδας για να πάει στο μάθημα!!!!!!! Και αυτά δεν είναι λόγια της δασκάλας, την έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια!!!!!!

Ένας από τους λόγους που την έστειλα (πέρα από την αγάπη της μικρής για το χορό) ήταν πως η κορούλα μου δεν έχει πατήσει καλά το ένα της ποδαράκι, γέρνει λίγο η πατούσα της προς τα μέσα. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη βάδιση, ούτε φαίνεται κάτι όταν φοράει παπούτσια (αλλά μόνο ξυπόλητη). Ωστόσο και ο παιδίατρος, αλλά και ο παιδορθοπεδικός που την εξέτασε, μου πρότειναν (εκτός από διάφορες άλλες συμβουλές) να γυμνάζεται με ήπιο τρόπο. Και το μπαλέτο είναι η κατάλληλη γυμναστική. Συγκεκριμένα μου είπε ο χορός γυμνάζει το σώμα, αλλά και την ψυχή!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η κορούλα μου παρακολουθεί μαθήματα μουσικοκινητικής αγωγής κλασσικού χορού εδώ και 1 μήνα περίπου με μια υπέροχη δασκάλα στην Ν. Αρτάκη Εύβοιας. Και πραγματικά θα ήθελα να ευχαριστήσω την Ισμήνη που με βοήθησε και μου πρότεινε τη συγκεκριμένη δασκάλα!!!!!!

Όπως θα δείτε και από το τικεράκι, δεν είναι ούτε καν 3 ετών. Στην αρχή πήγε για 2 φορές δοκιμαστικά, η δασκάλα μου είπε ότι μπορεί και να κάτσει, γιατί η μικρούλα μου έχει μεγάλη τρέλα με το χορό. Τελικά για να μην τα πολυλογώ, η κορούλα μου τα κατάφερε και μπήκε στο τμήμα...... Ακολουθεί όλες τις ασκήσεις, συνεργάζεται άριστα και το κυριότερο περιμένει πως και πως να έρθουν οι 2 αυτές μέρες της εβδομάδας για να πάει στο μάθημα!!!!!!! Και αυτά δεν είναι λόγια της δασκάλας, την έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια!!!!!!

Ένας από τους λόγους που την έστειλα (πέρα από την αγάπη της μικρής για το χορό) ήταν πως η κορούλα μου δεν έχει πατήσει καλά το ένα της ποδαράκι, γέρνει λίγο η πατούσα της προς τα μέσα. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη βάδιση, ούτε φαίνεται κάτι όταν φοράει παπούτσια (αλλά μόνο ξυπόλητη). Ωστόσο και ο παιδίατρος, αλλά και ο παιδορθοπεδικός που την εξέτασε, μου πρότειναν (εκτός από διάφορες άλλες συμβουλές) να γυμνάζεται με ήπιο τρόπο. Και το μπαλέτο είναι η κατάλληλη γυμναστική. Συγκεκριμένα μου είπε ο χορός γυμνάζει το σώμα, αλλά και την ψυχή!!!!!!

 

καλημερα

χαιρομαι παρα πολυ που σε βοηθησα.

και χαιρομαι επισης παρα πολυ για τα λόγια του γιατρού.

ευτυχως! επιτέλους, ενας ανθρωπος που ξερει και μιλάει σωστα!!!!!!!!!!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...