Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Ηλιάννα πηγα σημερα κ πηρα τα δικαιολογητικα πιστευω πως ζητανε παντου τα ιδια. αν δε τα εχεις παρει ακομα να στα πω...

για το ιδιο παιδι μπορεις να κανεις μονο μια αιτηση αλλιως γραφει πως αν γινουν 2 για το ιδιο παιδι, αυτοματα και οι 2 θα απορριπτονται. ξερεις αν και περσι ζητουσανε το Ε1?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί...εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος και το παιδί το ασφαλίζω εγώ,ο σύζυγος είναι στο ικα,δεν έχω δικαίωμα για να κάνω αίτηση;στα δικαιολογητικά είδα πως απλά θέλει βεβαίωση για την μητέρα ότι εργάζεται αν δεν ανήκει στο ικα

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί...εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος και το παιδί το ασφαλίζω εγώ,ο σύζυγος είναι στο ικα,δεν έχω δικαίωμα για να κάνω αίτηση;στα δικαιολογητικά είδα πως απλά θέλει βεβαίωση για την μητέρα ότι εργάζεται αν δεν ανήκει στο ικα

Νομίζω δεν αφορά δημόσιους υπαλλήλους αλλά ας απαντήσει καμία που έχει κάνει και πέρυσι αίτηση και ξέρει για να μην σε πάρω στο λαιμό μου κιόλας....

 

Βρε κορίτσια να επαναλάβω, το χρηματικό όριο για το εισόδημα πόσο είναι?????

Link to comment
Share on other sites

 

Βρε κορίτσια να επαναλάβω, το χρηματικό όριο για το εισόδημα πόσο είναι?????

Χωρις να γνωριζω φανταζομαι οτι ειναι αναλογα τις υπολοιπες που θα κανουν αιτηση για τους συγκεκριμενους σταθμους

πχ αν γινουν 100 αιτησεις,θα παρουν εξτρα μορια οι πολυτεκνες,μετα οι τριτεκες και στη συνεχεια απο το χαμηλοτερο εισοδημα θα ξεκινησουν μεχρι να καλυψουν τις θεσεις

Αυτα ξαναλεω ειναι δικες μου σκεψεις

4

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα κριτήρια επιλογής που ίσχυαν πέρυσι.

3.5 Κριτήρια επιλογής και μοριοδότηση ανά κριτήριο

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις συμμετοχής, θα ισχύσουν κριτήρια μοριοδότησης για την επιλογή των ωφελουμένων, τα οποία θα είναι τα εξής:

1. Το χαμηλό ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα. Τα μόρια που θα δοθούν θα υπολογίζονται βάσει του τύπου: [(Α/Ε)Χ100] / 12, όπου Α= 24.000 ? προσαυξανόμενο κατά 1.000 ? εάν η μητέρα έχει ένα τέκνο, 2.000 ? εάν έχει δύο τέκνα και 10.000 ? εάν έχει τρία τέκνα (το ποσό των 10.000 ? θα προσαυξάνεται κατά 1.000 ? για κάθε τέκνο πέραν του τρίτου) και Ε= το ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα.

2. Η κατάσταση απασχόλησης, η εργασιακή σχέση και το είδος απασχόλησης. Για εργαζόμενες γυναίκες + 35 μόρια, για σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης + 45 μόρια, για σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου + 40 μόρια.

3. Η λήψη τακτικού επιδόματος ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ.: +25 μόρια.

4. Η οικογενειακή κατάσταση. Προτεραιότητα δίδεται στις μητέρες που: α) ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 35 μόρια, β) έχουν τέκνα που ανήκουν στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 35% και άνω + 30 μόρια, γ) είναι χήρες + 35 μόρια, δ) είναι άγαμες μητέρες + 30 μόρια, ε) είναι διαζευγμένες ή σε διάσταση + 25 μόρια, στ) είναι τρίτεκνες-πολύτεκνες + 20 μόρια, ζ) έχουν σύζυγο που ανήκει στην ομάδα των ΑμεΑ με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω + 15 μόρια, η) έχουν σύζυγο μακροχρόνια άνεργο (άνω των 12 μηνών) +10 μόρια.

Η μοριοδότηση των ανωτέρω κριτηρίων παρουσιάζεται αναλυτικά και στον ακόλουθο πίνακα:

ΚΡΙΤΗΡΙΑ

ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΟΡΙΩΝ

1. Ετήσιο δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα

[(Α/Ε)Χ100] / 12

2. Κατάσταση απασχόλησης, εργασιακή σχέση και είδος απασχόλησης

Εργαζόμενες

35

Εργαζόμενες με συμβάσεις μερικής απασχόλησης

45

Εργαζόμενες με συμβάσεις ορισμένου χρόνου

40

3. Τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ

Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ

25

4. Οικογενειακή κατάσταση

Μητέρες με αναπηρία 35% και άνω

35

Χήρες

35

Μητέρες με παιδιά ΑμεΑ με αναπηρία 35% και άνω

30

Άγαμες μητέρες

30

Διαζευγμένες μητέρες ή σε διάσταση

25

Τρίτεκνες-Πολύτεκνες

20

Με σύζυγο ΑμεΑ με αναπηρία 67% και άνω

15

Με σύζυγο μακροχρόνια άνεργο

10

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ΜΗΝ μπερδεύεστε!!!

Άλλο πράγμα οι αιτήσεις σε παιδικούς σταθμούς (δημοτικούς ή ιδιωτικούς) κι άλλο πράγμα το συγκεκριμένο πρόγραμμα που συζητάμε εδώ.

Σ' αυτό το πρόγραμμα κάνουν αίτηση πρώτα κάποιοι σταθμοί (δημοτικοί και ιδιωτικοί) και προσφέρουν θέσεις. Κάνουν μετά οι μαμάδες, δηλώνουν προτίμηση σταθμών (που συμμετέχουν) και ανάλογα με τα μόριά τους παίρνουν ή όχι τη θέση.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Αχαρνές:

Παιδικός Σταθμός Αγίας Άννας, Σάμου 84, 210231015 (6ψήφιο; μάλλον λάθος είναι το τηλ)

Παιδικός Σταθμός Ν. Περιοχής Χαραυγής, Αττάλειας & Βαρελά, 2102462322

 

Μόνο αυτά βρήκα yasemi μου! :)

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μολις μπηκα στη σελιδα του oee και ειδα οτι σημερα βγηκε η προσκληση ενδιαφεροντος.Σε βγαζει σε αλλη σελιδα,αρμοδιοι πλεον ειναι ΕΕTAA.

 

 

Καλημέρα!μπήκα και είδα την πρόσκληση...ειναι για τους παιδικους σταθμούς που θέλουν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα..οπότε μάλλον θα αργήσουν να δέχονται αιτήσεις αφού ακόμα δεν έχουν βρεθεί σταθμοί!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ξέρετε με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι αιτήσεις??? Δηλαδή, πρέπει πρώτα να γράψουμε το παιδί στον παιδικό και μετά να περιμένουμε πότε θα αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση και ποια σχολεία είναι συμβαλλόμενα, ή να περιμένουμε πρώτα να βγει η λίστα με τα σχολεία και μετά να πάμε να κάνουμε αίτηση εγγραφής και αίτηση επιδότησης???? :confused::confused::confused:

 

Έχω μπερδευτεί… άμα μπορεί και γνωρίζει κάποια κοπέλα ας με ενημερώσει γιατί κάποια κοπέλα ποιο πάνω έγραψε ότι αν κάνουμε αίτηση σε πάνω από ένα σταθμό και μετά κάνουμε την αίτηση για την επιδότηση, απευθείας μας ακυρώνουν και για τους δυο… δε ξέρω αν κατάλαβα καλά… αλλά έχω μπερδευτεί ούτος ή άλλος…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχαρνές:

Παιδικός Σταθμός Αγίας Άννας, Σάμου 84, 210231015 (6ψήφιο; μάλλον λάθος είναι το τηλ)

Παιδικός Σταθμός Ν. Περιοχής Χαραυγής, Αττάλειας & Βαρελά, 2102462322

 

Μόνο αυτά βρήκα yasemi μου! :)

 

 

maestria mou se efxaristo poli.....τον ενα (τον δευτερο τον ξερω ....τον πρωτο θα τον ψαξω....σκουρα τα πραγματα γμτ...δεν ειναι και οι τελειοτεροι αλλα θα δουμε....)ειπα να σε ενοχλησω στο καφε ροκ αλλα λεω ασε θα με κραξουν γιατι εχω καιρο να μπω και εκει.....καιπαλι ευχαριστω....:):):):)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι αιτήσεις??? Δηλαδή, πρέπει πρώτα να γράψουμε το παιδί στον παιδικό και μετά να περιμένουμε πότε θα αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση και ποια σχολεία είναι συμβαλλόμενα, ή να περιμένουμε πρώτα να βγει η λίστα με τα σχολεία και μετά να πάμε να κάνουμε αίτηση εγγραφής και αίτηση επιδότησης???? :confused::confused::confused:

 

Έχω μπερδευτεί… άμα μπορεί και γνωρίζει κάποια κοπέλα ας με ενημερώσει γιατί κάποια κοπέλα ποιο πάνω έγραψε ότι αν κάνουμε αίτηση σε πάνω από ένα σταθμό και μετά κάνουμε την αίτηση για την επιδότηση, απευθείας μας ακυρώνουν και για τους δυο… δε ξέρω αν κατάλαβα καλά… αλλά έχω μπερδευτεί ούτος ή άλλος…

 

Κάνεις απευθείας αίτηση για το πρόγραμμα. Εάν περάσεις, πηγαίνεις στο σταθμό, έχουν κρατήσει αυτοί θέσεις για τις δικαιούχους του προγράμματος.

Οπότε, μην αγχώνεσαι γι' αυτό!

 

Εάν τώρα θέλεις, σε περίπτωση που δεν περάσεις, να κάνεις αίτηση και από μόνη σου, είμαι σίγουρη ότι μπορείς να συνεννοηθείς με το σταθμό.

 

yasemi νο πρόμπλεμ! :D

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα,σημερα μιλησα με την ιδιοκτητρια του σταθμου που παει ο γιος μου.εμεις ειχαμε φετος την επιδοτηση απο τον οεε.μου ειπε οτι φετος δε θα γινονται οι αιτησεις στον οεε αλλα το εχει αναλαβει το σκηνικο μια εταιρεια.για τους σταθμους οι αιτησεις θα ειναι μεχρι 16/06/2010 και μετα θα ξεκινησει για εμας.θα μου στειλει τα χαρτια την ερχομενη δετευρα για να με ενημερωσει.

θα σας πω τι γραφουν μολις τα λαβω.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΓΡΑΚΙ έχει βγάλει ανακοινωση στη σελίδα του ο ΟΕΕ.

Η εταιρία είναι η ΕΕΤΑΑ, Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης, δηλαδή πάλι δημόσιος φορέας.

 

Ενημέρωσέ μας για τα χαρτιά!!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνεις απευθείας αίτηση για το πρόγραμμα. Εάν περάσεις, πηγαίνεις στο σταθμό, έχουν κρατήσει αυτοί θέσεις για τις δικαιούχους του προγράμματος.

Οπότε, μην αγχώνεσαι γι' αυτό!

 

Εάν τώρα θέλεις, σε περίπτωση που δεν περάσεις, να κάνεις αίτηση και από μόνη σου, είμαι σίγουρη ότι μπορείς να συνεννοηθείς με το σταθμό.

 

Μέχρι να βγει όμως η λίστα με τους σταθμούς που είναι συμβαλλόμενοι και μέχρι να αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση δε θα έχει περάσει η προθεσμία για τις εγγραφές στους παιδικούς σταθμούς??? :confused::confused::confused:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βγει όμως η λίστα με τους σταθμούς που είναι συμβαλλόμενοι και μέχρι να αρχίσουν οι αιτήσεις για την επιδότηση δε θα έχει περάσει η προθεσμία για τις εγγραφές στους παιδικούς σταθμούς??? :confused::confused::confused:

 

Κοριτσάκι εγώ έκανα ήδη αίτηση σ' έναν άσχετο παιδικό (που δεν ήταν πέρσι στο πρόγραμμα), γιατί αυτοί που ήταν, μου ζητούσαν προκαταβολές χωρίς απόδειξη και δεν θα φάνε :mrgreen:.

Μπορείς να κάνεις τώρα μια εγγραφή και να τους πεις ότι υπάρχει περίπτωση να μπεις και στο πρόγραμμα, δεν νομίζω να 'χουνε πρόβλημα.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.συγνωμη για την ερωτηση που θα κανω αν εχει αναφερθει ποιο πριν(μπορει να μην το ειδα).η επιδοτηση που λετε ειναι ιδια με το προγραμμα της εργατικης εστιας?μενω ανατολικη θεσσαλονικη και θα ηθελα να στειλω τον μικρο μου.δεν εχω επισκεφτει καποιον σταθμο για να δω τις εγκαταστασεις του και να συμπληρωσω καποια αιτηση.πρεπει να το κανω.και παλι συγμωμη για την ασχετοσινη μου.

Link to comment
Share on other sites

eirtap & maestria να είστε καλά για τις info, είστε σαφέστατες και καλά ενημερωμένες γιατί όλες από λίγο κάτι ακούσαμε κάτι γνωρίζουμε και μαντάρα τα έχουμε στο κεφάλι μας. Άντε καλή επιτυχία σε όλες μας ελπίζω να σταθούμε τυχερές!

βασιλική δες προς τα πίσω τα μυνήματα των κοριτσιών θα βρεις τις σχετική ιστοσελίδα με την προκήρυξη και ναι είναι το ίδο πρόγραμμα που εφέτος αναλαμβάνει άλλος φορέας η ελληνική εταιρεία τοπικής ανάπτυξης και αυτοδιοίκησης. Γενικώς αν διαβάσεις όλα τα προηγούμενα μυνήματα θα βγάλεις άκρη τι γίνεται, εδώ βλέπεις ενημερωνόμαστε πιο σωστά τύφλα να έχει η οποιαδήποτε υπηρεσία!!!!χα!:-)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε πόσο καιρό ισχύει η βεβαίωση από τον εργοδότη; Δηλαδή εάν τη ζητήσω αυτή τη βδομάδα από τον εργοδότη μου για να μη τρέχω τελευταία στιγμή, λέτε να μην ισχύει λόγω ημερομηνίας;

Επίσης τι στοιχεία πρέπει να έχει η βεβαίωση; Μισθό, ωράριο, προυπηρεσία και εργασιακή σχέση πχ αορίστου χρόνου; Χρειάζεται και άλλα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει ανακοίνωση στη σελίδα http://www.eetaa.gr/. Οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν στις 21/06/2010.

 

Που την είδες κοριτσάκι; Εγώ ακόμα την ανακοίνωση για τις αιτήσεις των δομών βλέπω :roll:.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Που την είδες κοριτσάκι; Εγώ ακόμα την ανακοίνωση για τις αιτήσεις των δομών βλέπω :roll:.

 

Στην ίδια σελίδα, λίγο ποιο κάτω εκεί που λέει:

 

 

Πρόγραμμα "Εναρμόνιση οικογενειακής και επαγγελματικής ζωής"

· Ανακοίνωση για τις μητέρες (αρχείο)

· Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για Παιδικούς Σταθμούς και ΚΔΑΠ(αρχείο)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...