Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Γιατί δεν μπαίνει ξύδι στο σίδερο??? Εγώ έτσι το καθαρίζω...το γράφει στις οδηγίες...(λευκό ξύδι)...οσο για το μαλακτικό, δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει.Εγώ έχω σωθεί με το στεγνωτήριο.Κάνει τα ρούχα να μυρίζουν υπέροχα!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί δεν μπαίνει ξύδι στο σίδερο??? Εγώ έτσι το καθαρίζω...το γράφει στις οδηγίες...(λευκό ξύδι)...οσο για το μαλακτικό, δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχει.Εγώ έχω σωθεί με το στεγνωτήριο.Κάνει τα ρούχα να μυρίζουν υπέροχα!

 

μωρε με ξυδι το καθαριζουμε ...αλλα μου λεει ο πατερας μου οτι δεν χρειαζεται μεσα στο σιδερο αλλα μονο στην πλακα...εκει πιανουν τα αλατα...μεσα που το εβαλα ξερνουσε αλατα για παρα πολυ καιρο ενω σιδερωνα κ μου λερωνε τα ρουχα...

 

μου ειπε οτι πρεπει να γεμισω ενα μπωλ με ξυδι κ να βαλω μεσα το σιδερο οχι ορθιο..αλλα καθιστο οπως σιδερωνουμε..το ξυδι πρεπει να ειναι τοσσο ωστε να καλυπτει την πλακα κ οχι παραπανω κ να μπαινει κ η πλαστικη βαση του σιδερου μεσα...ετσι καθαριζει μια χαρα μου ειπε...γιατι μεσα εκει που βαζουμε κ το νερο θα ξερναει για πολυ καιρο ξυδι...ασε ποθ εκει μεσα ειναι πλαστικο κ δεν εχει τοσσο πολυ αναγκη...εκει που ειναι σιδερενιο βουλωνει πιο ευκολα κ πιανει αλατα...

 

πιστευω οτι μεσα που ειναι πλαστικο μπορει να θελει πολυυυυυυυυυυ σπανια εως καθολου...

τα περισσοτερα αλατα τα πιανει η πλακα λεει...του εχουν φερει πολλα για να καθαρισει..κ βλεπει που χρειαζεται περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και αυτό γιατί η πλάκα δεν έχει καθαρίσει καλά...

 

προσεξε στο ξυδι να βυθιζεται ολη η πλακα μεχρι επανω ,εκει που τελειωνει κ μετα ξεκιναει τ πλαστικο...

 

ξερεις τι σκεφτομαι ομως επειδη με αυτη την τεχνικη δεν ζεστενεται το ξυδι κ θελει πολλες ωρες να μεινει μεσα το σιδερο μηπως θα ηταν καλα να ριχναμε λιγη μαγειρικη σοδα να δρασει πιο καλα,γρηγορα κ πιο βαθια ..???

 

καμια αλλη εδω μεσα το εχει δοκιμασει ετσι??????

κοριτσιααα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια σας διαβάζω μπορώ να πω με ανάμεικτα συναισθήματα. Τη μια θέλω να καθαρίσω όλο το σπίτι, να πετάξω, να χαρίσω και να ξαναπετάξω, και γενικά να κάνω ξεκαθάρισμα και από την άλλη κουράζομαι και μονο που τα διαβάζω. Αποφάσισα να ζητήσω κι εγω την χείρα βοηθείας!

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια πως να οργανωθω? Είμαι σχεδόν ένα χρόνο νοικοκυρα, λέμε τώρα, και είμαι πελαγωμένη. παιδιά δεν έχω ακόμα, φανταστείτε να κάνω.

 

Το σπίτι είναι χάλια σήμερα. Έχω ενα πλυντήριο για άπλωμα (τα ρούχα μέσα στο πλυντήριο), ρουχα στην απλώστρα, ευτυχώς λίγα. Ασιδέρωτα 2 πλυντήρια και 3 πλυντήρια άπλυτα.

Να βάλω σήμερα τα πλυντήρια, να απλώσω κ αυριο σίδερο όλα?

 

Οι ντουλάπες είναι χάλια. Τα ρούχα του συζύγου είναι το 10% των δικών μου. Ο καθένας μας έχει από μια δίφυλλη. Εκείνη την ώρα που παραγγέλναμε τις ντουλάπες ευτυχώς μου έκοψε και παρήγγειλα ενα μεγάλο εσωτερικό συρτάρι στην κάθε δίφυλλη κάτω κάτω. Βάζουμε εκεί εσώρουχα κ κάλτσες- με χώρισμα.Ευτυχώς μάζεψα τα χοντρα ρούχα μου. Δεν έχω κατεβάσει καλοκαιρινά ακόμη, έχω μονο τα ντεμί σεζόν, αχ τι ωραία είναι η ντουλάπα με τόσα λίγα ρουχαλάκια!!! Πότε να βγάλω τα καλοκαιρινά?

 

Η ντουλάπα επίσης έχει ενα μεσαίο δίφυλλο με 3 συρτάρια απο κάτω. Τι να βάλω εκεί?

 

Γενικά οι ντουλάπες είναι στενές, δεν έχουν τον άπλετο χώρο.

 

Έχουμε κ φυλλα απο πάνω.

 

Μπελάς μεγάλος η ντουλάπα.

 

Αυτήν στο παιδικό την έχω γεμίσει, έχει μέσα το νυφικό μου, το κοστούμι του, παλτά κ τέτοια, αυτά που να τα βάλω?

 

Εκεινες τις σακούλες που τις ρουφας με την ηλεκτρική που τις πουλάνε?

 

Κ πάμε στην κουζίνα, εδώ τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα, αλλά παλι μπλέκω ταψια με τάπερ, πετσέτάκια κ άστα να πάνε.

Στο Γωνιακό ντουλάπι τι να βάλω?

Είναι ενας χώρος μεγάλος, δύσκολα προσβάσιμος, σκύβω κ γονατίζω για να πάρω κάτι απο εκεί, και με μικρό άνοιγμα(δεν έχω μηχανισμό.)

Επίσης τι είναι το ντουλάπι μπακάλης? Εκεί που βάζουμε τα τρόφιμα?

 

Γενικά με τις δουλείες πως την παλέυετε? Θέλω πρόγραμμα δεν αντέχω άλλο .

Δουλευώ 8-1:30, μόνο καθημερινές.

 

Να προσθέσω οτι ο σύζυγος δεν κάνει τίποτα, δεν βοηθάει καθόλου γιατί δεν ξέρει και δεν έχει διάθεση να μάθει. Να σκεφτείται οτι αποτελεί μυστήριο γι αυτόν πως τα ρουχα κ εσωρουχα από το καλάθι των απλύτων φτάνουν στη ντουλάπα μυρωδάτα. Ναι καλέ μου αλλά τι έχω τραβήξει εγω μέχρι να φτάσουν!!!!:evil: Στο σπίτι του είχε 2 αδερφές κ τη μαμα του κ δε σηκωνε ουτε το δακτυλάκι του. Αυτές οι 3 βέβαια όλες μαζί δε με φτάνουν στη νοικοκυροσύνη. Όχι οτι κανω πολλές δουλειές αλλά το σπίτι τους είναι μόνιμα ψιλοαχούρι. Κ της μαμας μου το ίδιο. Ποτέ δεν ήταν αυτό που λέμε καλή νοικοκυρα, δούλευε πολύ όμως κ δεν προλάβαινε..

Εγώ δεν μπορώ έτσι, θέλω να έχω μια τάξη αλλά πελαγώνω.

 

Θα ήθελα να τα καταφέρω χωρίς να πάρω γυναίκα. Τουλάχιστον προς το παρόν γιατί οταν θα είμαι έγκυος το ξέρω οτι δεν θα το αποφύγω.

 

Βοήθεια, πως να βάλω τάξη στις δουλειές μου???????:(:(:(

 

 

ΥΓ1 Το σύστημα Τετάρτη πλυντήριο Πέμπτη σίδερο δεν απέδωσε.

ΥΓ2 Δεν θέλω απολύτως καμία βοήθεια από μαμά-πεθερα στο θεμα του σπιτιού. και οι δύο είναι μια χαρά γυναίκες αλλά απλά δεν θέλω.

Επεξεργάστηκαν by vickoulina
Συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vickoulina η αρχη εγινε και μονο που ζητας χειρα βοηθειας!

λοιπον,μια αποφαση ειναι ολα!;)

οταν εισαι ετοιμη,βαζεις ενα προγραμμα και ξεκινας.

-για τα ρουχα τωρα:βαζεις πλυντηρια,και μολις στεγνωσουν τα σιδερωνεις.

-τα καλοκαιρινα εγω τα εχω βγαλει,η εποχη ειναι καταλληλη,αν εισαι ομως εκτος πολεως π.χ στας εξοχας τοτε ισως το τρεναρεις για λιγο ακομη λογω αρκετης δροσιας που εχει εκει.

-στο μεσαιο διφυλλο της ντουλαπας μπορεις να βαλεις μπλουζες,παντελονια,φουστες και γενικως ρουχα που φορατε τακτικα.

η πικε κουβερτουλες,μαξιλαρια κτλ

-για τις σακουλες αποθηκευσης που ρουφας τον αερα με την ηλ.σκουπα,εγω τις αγορασα απο το discount ενα σουπερ εδω στη Θεσσαλονικη,πιστευω πως και μεγαλα σουπερ θα εχουν σιγουρα carrefour,μασουτης κ.α

-στην κουζινα τωρα:ξεχωριζεις ταψια,ταπερ,πετσετουλες κτλ

εγω εχω σ ενα ντουλαπι τα ταπερ,στον φουρνο και στο γωνιακο ντουλαπι(με μηχανισμο)τα ταψια και αλλα μαγειρικα σκευη, σ ενα συρταρι τις πετσετες σε αλλο τραπεζομαντηλα κ.ο.κ

επισης στο γωνιακο σου το ντουλαπι θα μπορουσες να βαλεις σκευη που δε χρησιμοποιεις συχνα,οπως π.χ σερβιτσιο πιατων,μεγαλους δισκους,η οτιδηποτε αλλο.

-ο μπακαλης ειναι η τροφοθηκη,ναι πολυ σωστα λες, εκει που βαζουμε τα τροφιμα;)

 

κι ο δικος μου ο συζυγος δε βοηθαει στο σπιτι,δεν παιρνω γυναικα,απλα βαζω σε προγραμμα τις δουλειες;)

καποιες φορες,κρατουν οι γονεις μου την μικρη μεχρι να τελειωσω τις δουλειες που εχω,και η πεθερα μου σιδερωνει που και που σεντονια(οταν δεν προλαβαινω)γιατι εχει κυλινδρο.

 

το ωραριο της δουλειας σου vickoulina βολευει αρκετα στο να βαλεις ενα προγραμμα!:!:

παρε χαρτι και στυλο και ξεκινα απ τις πιο σημαντικες δουλειες που πρεπει να γινουν(π.χ. φαγητο)ενω θα ψηνεται το φαι,βαλε κι ενα πλυντηριο,σκουπισε ,ξεσκονησε η οτι αλλο θεωρεις απαραιτητο την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο στο νοικοκυριο σου;)

ελπιζω να βοηθησα λιγακι,καλο κουραγιο ευχομαι,κι ολα θα γινουν!!:D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς!

Τα καλά νέα είναι οτι όοοολα τα άπλυτα πλύθηκαν, και το τελευταίο πλυντήριο απλώθηκε πριν λίγο.! Αν όλα παν καλά και δεν βρέξει, αυριο θα είναι μέρα σιδερώματος(Βαγγελίστρα μου!!:shock::shock::shock:)

 

Τα καλοκαιρινά μάλλον θα τα βγάλω το επομενο ΣΚ γιατί θέλουν όλα πλύσιμο και ξεκαθάρισμα, τι θα πετάξω κ τι θα δώσω.

 

Το μεσαίο δίφυλλο θέλει οπωσδήποτε ξεκαθάρισμα.

Μάλλον θα βάζω σετ σεντόνια, πικέ κουβερτούλες και μαλλινες, και τετοια στρωσίδια για το κρεββάτι.

 

Στα σετ σεντονιών έχετε τις μαξιλαροθήκες μαζί με τα σεντόνια στο ντουλάπι-συρτάρι ή σε άλλο μόνες τους?-δηλ ολες οι μαξιλαροθηκες μαζι?

Στο είπα οτι ειμαι άσχετη:-)

 

Αυτό που λες να γραφω τις δουλειές που έχω να κάνω το έχω κάνει και μπορω να πω οτι βολευει. Απλά ποτέ δεν καταφέρνω να τις κανω όλες. Πχ προγραμματίζω τις δουλειες οταν ειμαι στη δουλειά κ λέω 1. Μαγείρεμα, 2. Ξεσκόνισμα, 3. Άπλωμα, 4.Πλυντήριο, 5.Να κάνω το μπάνιο, 6.Να μαζεψω τα ρούχα από το δωμάτιο, κλπ.

Απλά δεν το κάνω κάθε μέρα κ μου πέφτουν πολλές μαζί.

 

Αν μπορείς δωσε μου ενα ενδεικτικό πρόγραμμα ωστε να αρχίσω κ μετα το προσαρμόζω εγώ στις ανάγκες μου.

 

Πχ. Μέσα σε μια βδομάδα τι δουλειές πρέπει να γίνουν? Και άλλες είναι για κάθε μέρα, άλλες 2-3 φορές την εβδομάδα κ άλλες μια.

Όπως βλέπεις έχω βάλει σκοπό να συμμαζευτώ.

 

 

 

ΥΓ. Όταν βλέπω τα σκούρα, τα παρατάω, δεν κάνω τίποτα, βάλτα μου λίγο χαλαρά πλιζ!:oops::oops:

 

Απο το site flylady που έδωσε το λινκ η Αγλαία στην αρχή του τοπικ έχω αποκτήσει μια συνήθεια (απ ολο το σαιτ μονο μια τρομαρα μου!!!) να μην κρατάω ποτε άπλυτα στο νεροχύτη.

 

Τα βάζω κατευθείαν στο πλυντήριο πιάτων, ο νεροχύτης παραμένει λαμπερός και η κουζίνα φαίνεται απείρως καθαρότερη.

Link to comment
Share on other sites

vickoulina εγώ έχω το εξής πρόγραμμα:Καταρχήν καθαρίζω την κουζίνα και βάζω τα άπλυτα στο πλυντήριο πιάτων και βάζω το φαγητό να γίνεται.Μετά κατά την διάρκεια του ψησίματος στρώνω τα κρεβάτια και με το swiferaki σκουπίζω ή το χειμώνα με τα χαλιά βάζω ηλεκτρική που λόγω το παιδιών αυτή η δουλειά γίνεται καθημερινά,μετά πάλι με το swiffer ξεσκονίζω οπότε μου μένει το σφουγγάρισμα που το κάνω μετά το μεσημεριανό γιατί ολο και κάτι θα ρίξουν τα πιτσιρίκια οπότε το σπίτι είναι έτοιμο.Τώρα το καλοκαίρι βγαίνω καθημερινά στο μπαλκόνι όπου κάνω ένα σκούπισμα και καθαρίζω το τραπέζι και έτοιμα και εκεί έτσι μέσα σε 1 1/2 με 2 ώρες το σπίτι είναι έτοιμο.Μετά βάζω πλυντήριο ρούχων σχεδόν καθημερινά και τώρα το καλοκαίρι με το που στεγνώσουν τα σιδερώνω ενώ το χειμώνα σιδερώνω μέρα παρά μέρα.Μπαλκόνια-τζάμια κάθε σκ μαζί με μπάνια.Μια φορά το μήνα αλλάζω πετσετάκια-τραπεζομάντηλα-φώτα.

Το μόνο πρόβλημα μου εμένα είναι τί μαγειρεύουμε κάθε μέρα μεγάλο πρόβλημα μεγάλο !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νάσια για την απάντηση.

Σήμερα ξεπατώθηκα αλλά άξιζε τον κόπο, σιδέρωσα γύρω στα 5-6 πλυντήρια που είχα ασιδέρωτα.

Ταξινόμησα το χώρο στην κρεββατοκάμαρα. Στο μεσαίο φύλλο της ντουλάπας έβαλα σετ σεντόνια-μαξιλαροθηκες για το διπλό κρεββάτι, ένα λεπτό παπλωματάκι για το διπλό κρεββάτι, το καλό κουβρ-λι κάτω απ όλα, και γενικά στρωσίδια για το κρεββάτι.

Απο κάτω έχει 3 συρτάρια, στα 2 έβαλα σεντόνια ημίδιπλα που βάζω στο κρςεββατάκι που έχω στο παιδικό-(προς το παρόν είναι ξενώνας).

Στο τελευταίο συρτάρι τα νυχτικάκια μου με τις ρομπίτσες τους.

 

Στη συρταριέρα της κρεββατοκ. έβαλα πετσέτες. Εκτός από το πρωτο συρτάρι που πρέπει να ξεκαθαρίσω. Έχει μέσα της παναγιας τα μάτια.

 

Σχετικά με το καθημερινό φαγητο. Είναι το μόνο που δε με άγχωσε ποτέ. Πάντα ξέρω τι θα μαγειρέψω και έχω και 1-2 εναλλακτικες. Μπορεί στο καθάρισμα-οργάνωση να μην είμαι πολύ καλή αλλά στο μαγείρεμα δίνω ρέστα!!!

 

Δες νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας διαβάζω μπορώ να πω με ανάμεικτα συναισθήματα. Τη μια θέλω να καθαρίσω όλο το σπίτι, να πετάξω, να χαρίσω και να ξαναπετάξω, και γενικά να κάνω ξεκαθάρισμα και από την άλλη κουράζομαι και μονο που τα διαβάζω. Αποφάσισα να ζητήσω κι εγω την χείρα βοηθείας!

 

Τι να κάνω βρε κορίτσια πως να οργανωθω? Είμαι σχεδόν ένα χρόνο νοικοκυρα, λέμε τώρα, και είμαι πελαγωμένη. παιδιά δεν έχω ακόμα, φανταστείτε να κάνω.

 

Το σπίτι είναι χάλια σήμερα. Έχω ενα πλυντήριο για άπλωμα (τα ρούχα μέσα στο πλυντήριο), ρουχα στην απλώστρα, ευτυχώς λίγα. Ασιδέρωτα 2 πλυντήρια και 3 πλυντήρια άπλυτα.

Να βάλω σήμερα τα πλυντήρια, να απλώσω κ αυριο σίδερο όλα?

 

Οι ντουλάπες είναι χάλια. Τα ρούχα του συζύγου είναι το 10% των δικών μου. Ο καθένας μας έχει από μια δίφυλλη. Εκείνη την ώρα που παραγγέλναμε τις ντουλάπες ευτυχώς μου έκοψε και παρήγγειλα ενα μεγάλο εσωτερικό συρτάρι στην κάθε δίφυλλη κάτω κάτω. Βάζουμε εκεί εσώρουχα κ κάλτσες- με χώρισμα.Ευτυχώς μάζεψα τα χοντρα ρούχα μου. Δεν έχω κατεβάσει καλοκαιρινά ακόμη, έχω μονο τα ντεμί σεζόν, αχ τι ωραία είναι η ντουλάπα με τόσα λίγα ρουχαλάκια!!! Πότε να βγάλω τα καλοκαιρινά?

 

Η ντουλάπα επίσης έχει ενα μεσαίο δίφυλλο με 3 συρτάρια απο κάτω. Τι να βάλω εκεί?

 

Γενικά οι ντουλάπες είναι στενές, δεν έχουν τον άπλετο χώρο.

 

Έχουμε κ φυλλα απο πάνω.

 

Μπελάς μεγάλος η ντουλάπα.

 

Αυτήν στο παιδικό την έχω γεμίσει, έχει μέσα το νυφικό μου, το κοστούμι του, παλτά κ τέτοια, αυτά που να τα βάλω?

 

Εκεινες τις σακούλες που τις ρουφας με την ηλεκτρική που τις πουλάνε?

 

Κ πάμε στην κουζίνα, εδώ τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα, αλλά παλι μπλέκω ταψια με τάπερ, πετσέτάκια κ άστα να πάνε.

Στο Γωνιακό ντουλάπι τι να βάλω?

Είναι ενας χώρος μεγάλος, δύσκολα προσβάσιμος, σκύβω κ γονατίζω για να πάρω κάτι απο εκεί, και με μικρό άνοιγμα(δεν έχω μηχανισμό.)

Επίσης τι είναι το ντουλάπι μπακάλης? Εκεί που βάζουμε τα τρόφιμα?

 

Γενικά με τις δουλείες πως την παλέυετε? Θέλω πρόγραμμα δεν αντέχω άλλο .

Δουλευώ 8-1:30, μόνο καθημερινές.

 

Να προσθέσω οτι ο σύζυγος δεν κάνει τίποτα, δεν βοηθάει καθόλου γιατί δεν ξέρει και δεν έχει διάθεση να μάθει. Να σκεφτείται οτι αποτελεί μυστήριο γι αυτόν πως τα ρουχα κ εσωρουχα από το καλάθι των απλύτων φτάνουν στη ντουλάπα μυρωδάτα. Ναι καλέ μου αλλά τι έχω τραβήξει εγω μέχρι να φτάσουν!!!!:evil: Στο σπίτι του είχε 2 αδερφές κ τη μαμα του κ δε σηκωνε ουτε το δακτυλάκι του. Αυτές οι 3 βέβαια όλες μαζί δε με φτάνουν στη νοικοκυροσύνη. Όχι οτι κανω πολλές δουλειές αλλά το σπίτι τους είναι μόνιμα ψιλοαχούρι. Κ της μαμας μου το ίδιο. Ποτέ δεν ήταν αυτό που λέμε καλή νοικοκυρα, δούλευε πολύ όμως κ δεν προλάβαινε..

Εγώ δεν μπορώ έτσι, θέλω να έχω μια τάξη αλλά πελαγώνω.

 

Θα ήθελα να τα καταφέρω χωρίς να πάρω γυναίκα. Τουλάχιστον προς το παρόν γιατί οταν θα είμαι έγκυος το ξέρω οτι δεν θα το αποφύγω.

 

Βοήθεια, πως να βάλω τάξη στις δουλειές μου???????:(:(:(

 

 

ΥΓ1 Το σύστημα Τετάρτη πλυντήριο Πέμπτη σίδερο δεν απέδωσε.

ΥΓ2 Δεν θέλω απολύτως καμία βοήθεια από μαμά-πεθερα στο θεμα του σπιτιού. και οι δύο είναι μια χαρά γυναίκες αλλά απλά δεν θέλω.

 

 

 

Συγνώμη βρε κοριτσάκι , δουλεύεις 8.00-1.30 μόνο καθημερινές και κλαίγεσαι ότι δεν προλαβαίνεις?????:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη βρε κοριτσάκι , δουλεύεις 8.00-1.30 μόνο καθημερινές και κλαίγεσαι ότι δεν προλαβαίνεις?????:shock:

 

 

Οχι, δεν κλαίγομαι οτι δεν προλαβαίνω.

Σειρα και τάξη δεν έχω.

Άλλο το ένα κ άλλο το άλλο. Δεν μου έδειξε κανείς πως να τα κάνω.

Το γιατί ειναι περίπλοκο πολύ. Αστο καλύτερα.

Αν μπορουμε βοηθάμε λέμε, θενκς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το θέμα που είχα ανοίξει προ πολλού, βλέπω ότι καλά κρατεί, μια που όλες μας (μανούλες ή μη), μας καίει πολύ το ότι δεν ξέρουμε από πού να αρχίσουμε και πώς να οργανωθούμε, για να βρίσκουμε την άκρη στο καθημερινό χάος του σπιτιού!

Οι συμβουλές που δίναμε τότε η μία στην άλλη, με είχαν βοηθήσει πολύ και το σημαντικότερο είναι ότι μου ξύπνησαν μια οργανωτική μανία και μανία εκκαθάρισης. Από τη στιγμή βέβαια που έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου, με την κοιλιά τούρλα, αδυνατούσα να έχω την ίδια όρεξη.

Τώρα με 2 παιδιά, προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο οργανωμένη, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.

Αυτό που προσπαθώ να κάνω πάντως όσον αφορά το συμμάζεμα, είναι να μην αφήνω πράγματα από εδώ και από εκεί. Προσπαθώ στο πέρασμα μου, να μαζεύω ότι δεν είναι στη θέση του.

Από την κούραση και τα ξενύχτια με τον μπέμπη, με πλήττει και μια αναβλητικότητα ώρες ώρες...άλλο πράγμα.

Καλά που εδώ και 15 μέρες που άρχισα δουλειά, έρχεται η μαμά μου για το μωρό στο σπίτι και κάνει και κανένα σίδερο όταν προλαβαίνει.

Αλλιώς....με τη ζέστη ειδικά τώρα..πού όρεξη;;;;;:roll::roll:

 

Καλά τακτοποιήματα!!!!;):D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε με τα μπιζού σας?

Έχω ένα "ρηχό" συρτάρι στο πάνω μέρος της τουαλέτας μου και τα βάζω εκεί μέσα σε κουτάκια ή σακουλάκια, αλλά όταν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο να φορέσω ΔΕΝ θυμάμαι που είναι με αποτέλεσμα επειδή ΠΑΝΤΑ βιάζομαι να τα κάνω όλα άνω κάτω και τα νεύρα μου κρόσια.... Πείτε καμιά ιδέα, για....πιο εύκολη πρόσβαση!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ιδέα τα καλαθάκια, μάλλον θα την εφαρμόσω μόλις ξαναπάω ικεα.

Προσωπικά με πιέζει πολύ να έχω στάνταρ πρόγραμμα με συγκεκριμένες δουλειές ανά ημέρα παρ΄ ότι έχω μανία με την καθαριότητα και μεγάλωσα σε πλήρως αποστηρωμένο περιβάλλον (λόγω μαμάς). Προσπαθώ να έχω μία τάξη και να συμμαζεύω ώστε να μην υπάρχουν πεταμένα αντικείμενα παντού....τώρα πως γίνεται αυτό με 2 παιδιά και άπειρα παιχνίδια άλλο θέμα! Επίσης προσπαθώ να τελειώνω με ένα ένα δωμάτιο ώστε να μην τα έχω όλα άνω κάτω. Πχ ξεσκόνισμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμά στο παιδικό, κλέινω πόρτα και πάω στο επόμενο ....όταν με αφήσουν τα ζουζουνια μου, μάλλον όταν κοιμηθούν μέχρι όσο αργά τραβήξει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραία ιδέα τα καλαθάκια, μάλλον θα την εφαρμόσω μόλις ξαναπάω ικεα.

άμα τα βγάλεις και μια φωτο πριν τα βάλεις στο καλάθι για να ξέρεις τι περιέχει το καθένα και το κυριότερο να θυμάσαι να το ξαναβάλεις στην ίδια θέση δεν θα χρειάζεται να ψάχνεις και καθόλου:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

α καλα...εσυ εισαι πολυ οργανωτική , υποκλίνομαι!!! χαχαχαχαχα

εγω ολα χυμα τα εχω τα μπιζου στα καλαθάκια....χε χε

:mrgreen::mrgreen::mrgreen: γι αυτό γράφω να θυμάσαι να τα βάζεις από εκεί που τα πήρες γιατί εγώ δεν το κάνω ποτέ οπότε πάλι μπαχαλο είναι...........χαχα

Link to comment
Share on other sites

άμα τα βγάλεις και μια φωτο πριν τα βάλεις στο καλάθι για να ξέρεις τι περιέχει το καθένα και το κυριότερο να θυμάσαι να το ξαναβάλεις στην ίδια θέση δεν θα χρειάζεται να ψάχνεις και καθόλου:-D:-D

 

Η ιδέα με τις φωτογραφίες είναι πολύ καλή!

όταν λέτε τα βάζετε σε καλαθάκια εννοείται ας πούμε όλα μαζί τα κολιέ όλα μαζί τα σκουλαρίκια κ.ο.κ. ??? Γιατί αν βάλω όλα μαζί τα κολιέ και πάω να πάρω ένα θα γίνουν κόμπος! Το πρόβλημα μου είναι κυρίως τα κολιέ, έχω πολλά και τα περισσότερα μακρυά, και από διάφορα υλικά, που μπερδεύονται μεταξύ τους. Σκέφτομαι... μήπως να καρφώσω μικρά γαντζάκια στην από μέσα μεριά της ντουλάπας μου και να τα κρεμάσω εκεί!

Τα σκουλαρίκια τα περνάω πάντα το ένα μέσα στο άλλο και τα βρίσκω.

Μήπως έχει δει κανείς κουτάκια για μπιζού με διάφανο καπάκι? σίγουρα αυτό θα ήταν μια λύση.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Για διάφανα κουτάκια πλαστικα σε στυλ μπιζουτιερα Τζαμπο εννοειτε!!

Αυτο με τα καρφάκια καλο ειναι αλλα δεν ειναι χαράμι η ντουλάπα...εγω θα την λυπόμουνα να την καρφώσω

 

Link to comment
Share on other sites

Α! εγώ αυτό που έχω εφαρμόσει σχετικά με το τακτοποίημα.

Έχω μια λεκάνη μακρόστενη, ξεκινάω από το καθιστικό, βάζω μέσα οτι δεν πρέπει να βρίσκεται στο καθιστικό, την αφήνω στην άκρη, ξεσκονίζω, βάζω ηλεκτρική σφουγγαρίζω, μετά κατά το ίδιο σύστημα κάνω τις κρεββατοκάμαρες και τα μπάνια και αφήνω την κουζίνα για το τέλος, γιατί πάντα έχει την περισσότερη δουλειά. Κάθε μέρα πρέπει να τα κτοποιώ και να καθαρίζω το ψυγείο που μου το κάνουν @#$&%# και έχω ένα κόλλημα, όταν το ανοίγω να τα βλέπω όλα τέλεια.

Επίσης έχω όλα τα απορρυπαντικά τα πανάκια και τα σφουγγαράκια που χρειάζομαι μέσα σε ένα κουβά που το μεταφέρω από δωμάτιο σε δωμάτιο για να μην τρέχω.

Μαγείρεμα: πρόσφατα ανακάλυψα μια καινούργια συσκευή που μαγειρεύει πεντανόστιμα και χωρίς να πρέπει να είσαι πάνω από την κατσαρόλα δείτε τι έχω γράψει εδώ http://www.sintagespareas.gr/forum/8-koubenta-stin-kouzina/393549-enas-swstos-antras-stin-kouzina

Τώρα για το τι να μαγειρεύεις κάθε μέρα εγώ το χω λύσει ως εξής, λες π.χ. Δευτέρα θα τρώμε κοτόπουλο, Τρίτη, λαχανικά, Τετάρτη όσπρια, Πέμπτη κρέας, Παρασκευή ψάρι, Σάββατο μακαρόνια, και Κυριακή τρώμε πάντα έξω.

Αν έχεις προγραμματίσει το "υλικό" της κάθε μέρας το πως θα το μαγειρέψεις γίνεται πιο εύκολο.

Επίσης, καταπληκτικό προιόν είναι και αυτό http://www.supershop.gr/product_info.php?cPath=209_231&products_id=1414 με έχει σώσει κυριολεκτικά, έχω πάρα πολλές γυάλινες επιφάνειες στο σπίτι και 12 πόρτες και παράθυρα! Ούτε azax ούτε εφημερίδες και τα τζάμια λάμπουν, με ένα πέρασμα!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Για διάφανα κουτάκια πλαστικα σε στυλ μπιζουτιερα Τζαμπο εννοειτε!!

Αυτο με τα καρφάκια καλο ειναι αλλα δεν ειναι χαράμι η ντουλάπα...εγω θα την λυπόμουνα να την καρφώσω

 

Δεν έχεις άδικο, άμα ήταν λάκα ναι ίσως να την λυπόμουν, μελαμίνη είναι,αλλά μιάς και είμαι στον κλάδο της οικοδομής, το πορτάκι στοιχίζει 35ευρώ και το να το αλλάξω είναι 3 μεντεσέδες ξεβίδωμα και ρεγουλάρισμα που το κάνω με κλειστά μάτια! Μπόμπ ο μάστορας!!! χα-χα-χα- !!!!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ε πες οτι εισαι του συναφιου....ειπα και εγω γυναικα και δεν λυπαται την ντουλαπιτσα της!!

Τα ιδια μου λεει ο συζηγος, μηχανικος και ο πατερας...αρχιτέκτων χαχαχαχα Εχω μπλέξει λεμε....αλλα ξερω πολλα να κανω μεσα στο σπιτι και εχω και την δικη μου εργαλειοθήκη χαχαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

ε πες οτι εισαι του συναφιου....ειπα και εγω γυναικα και δεν λυπαται την ντουλαπιτσα της!!

Τα ιδια μου λεει ο συζηγος, μηχανικος και ο πατερας...αρχιτέκτων χαχαχαχα Εχω μπλέξει λεμε....αλλα ξερω πολλα να κανω μεσα στο σπιτι και εχω και την δικη μου εργαλειοθήκη χαχαχαχαχα

 

 

Έλαααααααα !!!!! Να κάνουμε συνεργείο τότε!!! Με τις σχετικές φόρμες και τα παρελκόμενα, ξέρεις!!!! Καλά, μιλάμε για πολλά λεφτάαάάάάάά!!!! χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

Χωρίς πλάκα και εγώ έχω εργαλειοθήκη και μάλιστα κόκκινη!!! Και το απόλυτο εργαλείο????

επαναφορτιζόμενο makita! πραγματική επένδυση!!! ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩΩΩΩ !!! All the power you need!

Όμως! Στους περισσότερους άντρες δεν αρέσουν οι γυναίκες που κάνουν τέτοια, για ευνόητους λόγους! Προσοχή λοιπόν!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...