Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετασεις πριν απο την ναρκωση..


Recommended Posts

Διαβασα σε ενα αλλο θεμα οτι μια κοπελα πεθανε απο αλεργικο σοκ μετα απο ναρκωση και μου δημιουργηθηκε η απορροια. Τι εξετασεις γινονται πριν απο την ναρκωση?

Εγω εκανα ολικη ναρκωση μετα την γεννα για να κανω αποξεση. Δεν μου εκαναν καποιες ιδιετερες εξετασεις. Με ρωτησαν ισως (εχανα ουτως ή αλλως τις αισθησεις μου εκεινη την ωρα και ο συζυγος ηταν στο διπλανο δωματιο με το μωρο οποτε δεν πειρε ειδηση τι εγινε) αν ειχα καποια γνωστη αλεργια..

Ομοιως οταν εκανε ο μεγαλος μου γιος ναρκωση (μεθη?) για τα κρεατακια μας ρωτησαν αν εχει καποια γνωστη αλεργια.

Μας εδωσαν και ενα φυλαδιο να συμπληρωσουμε εμεις οτι δεν εχει κατι το παιδι (οχι η γιατρος του). Ισως μου το ειχαν δωσει και εμενα οταν μπηκα να γεννησω αλλα δεν θυμαμαι..

Στην Ελλαδα κανουν ειδικες εξετασεις πριν απο την ναρκωση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στον άντρα μου που έκανε επέμβαση ρινικού διαφράγματος με ολική νάρκωση, έκαναν εξετάσεις αίματος και καρδιογράφημα πριν την επέμβαση. Και φυσικά ρώτησαν αν έχει αλλεργίες και σε τι.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Στον άντρα μου που έκανε επέμβαση ρινικού διαφράγματος με ολική νάρκωση, έκαναν εξετάσεις αίματος και καρδιογράφημα πριν την επέμβαση. Και φυσικά ρώτησαν αν έχει αλλεργίες και σε τι.

 

Εξετασεις αιματος για την πηξη του αιματος ή για αλεργιες?

 

Α! Ουτε καρδιογραφημα μου εκαναν - ουτε και σε προγραμματισμενη ιστεροσκοπιση..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά νομίζω πως δεν έγινε εξέταση για αλλεργίες. Πρέπει να ήταν μόνο αυτές που ανιχνεύουν σακχαρώδη διαβήτη, υπέρταση, θυρεοειδισμό, για την πήξη του αίματος κλπ.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Στον άντρα μου που έκανε επέμβαση ρινικού διαφράγματος με ολική νάρκωση, έκαναν εξετάσεις αίματος και καρδιογράφημα πριν την επέμβαση. Και φυσικά ρώτησαν αν έχει αλλεργίες και σε τι.

Και σε μένα το ίδιο, για μεθη. Αλλά οι εξετάσεις αίματος δεν ξέρω ακριβώς τι περιελάμβαναν

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγουρα δεν κανουν εξετασεις για αλλεργια επειδη δεν υπαρχουν τετοιες εξετασεις.απλως ρωτανε προφορικα αν εχεις καποια αλλεργια και σε τι.

εξετασεις οποιες γινονται ειναι απλες -γενικη αιματος, πηξη αιματος, σακχαρο, κ.λ.

συνηθως ομως την φαρμακευτικη αλλεργια την παθαινεις αφου ειχε προηγηθει η επαφη με το φαρμακο(εννοω απο το στομα), δηλαδη δεν την παθαινεις αν το παρεις πρωτη φορα, αλλα μετα .

εμενα ο γιος μου επαιρνε πολλες φορες αντιβιωση Ceclor για την ωτιτιδα και μετα απο 1 χρονο επαθε αλλεργια, μετα συνεχισαμε με αλλη της ιδιας ομαδας ομως και μια χαρα (να μην τον ματιασω).

τι να κανουμε-δεν γινετε χωρις τα φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρωτησα γιατι και σε αυτο οπως και σε πολλα αλλα θεματα βλεπω τελειως διαφορετικη αντιμετωπιση. Σαν να τα βλεπουν ολα πιο χαλαρα εδω...

Link to comment
Share on other sites

για σκωληκοειδιτιδα που μπηκα (πρωτο χειρουργειο) με ρωτησε η γιατρος ( η χειρουργος αρχικα) αν εχω παρει ολικη ναρκωση ξανα. κ μου εκαναν εξετασεις αιματος, καρδιογραφημα κ ακτινογραφια θωρακος.

 

ειχα μιας ηπιας μορφης αλλεργια στο ποσταν κ το εγραφε πανω πανω το βιβλιαριο υγειας μου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει τρία χειρουργεία, σε όλα προηγήθηκαν - εξετάσεις αίματος, καρδιογράφημα και καταγραφή ιστορικού (με αναφορά και σε αλλεργίες). Το ίδιο έχει συμβεί και σε όποιον άλλον ξέρω κι έχει πάρει νάρκωση.

 

Ειλικρινά, απορώ που δεν συμβαίνει το ίδιο κι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καρδιογραφημα εκανα κατα την διαρεκεια των εγκυμοσυνων και ουτε και στο παιδι εκαναν πριν το χειρουργειο. Οπως ειπα στον μικρο καναμε μια εξεταση για την πηξη του αιματος μονο (ειχε κανει γενικες πριν απο 7 μηνες). Οσο για τις αλεργιες συμπληρωσαμε στο χαρτι οτι δεν εχει καμια γνωστη που φυσικα δεν΄λεει τιποτα γιατι στα 3 που ηταν ο μικρος ουτε φαρμακα ειχε/εχει παρει τοσα ή πανω απο μια φορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα χειρουργεία που χω κάνει έκανα εξετάσεις αίματος, καρδιογράφημα, ακτινογραφία θώρακος και μου έπαιρναν πλήρες ιστορικό. Το ίδιο και στην καισαρική εξαιρώντας την ακτινογραφία.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eμένα στο κέντρο εξωσωματικής που έκανα και την υστεροσκόπηση μου έκαναν καρδιογράφημα και μου πήραν το ιστορικό μου.

Ανησυχούσα μήπως είμαι αλλεργική αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...